ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τετ Απρ 11, 2018 12:27 pm

freezerpk έγραψε:
ersilyk έγραψε:
freezerpk έγραψε:Άρα θα πρέπει αφενός ΑΜΕΣΑ να εφαρμοστούν οι διατάξεις περί ψευδούς Υπεύθυνης Δήλωσης και οι κυρώσεις σε κάθε υποψήφιο που απορρέουν από αυτό, αλλά και ΕΠΙΣΗΣ θα πρέπει σε κάθε επόμενη προκύρηξη που εκδοθούν αποτελέσματα κατά αυτόν τον τρόπο, θα πρέπει πέραν των άλλων κυρώσεων ο υποψήφιος που δήλωσε ΨΕΥΔΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ να ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ για ένα διάστημα της τάξης των 2 ετών τουλάχιστον από επόμενους διαγωνισμούς αλλά και από κάθε είδους πρόσληψη στο Δημόσιο και Ευρύτερο Δημόσιο Τομέα....

Μόνο και μόνο τότε θα μπορούμε να μιλάμε για ΟΡΘΗ έκδοση ΠΡΟΣΩΡΙΝΩΝ αποτελεσμάτων!!!



Αυτο που γραφεται στις προκηρυξεις, οτι δηλ αν καποιος επικαλεστει προσον που δεν αποδεικνύεται απο τα προσκομισθεντα δικαιολογητικα πετιεται εκτος διαγωνισμου, δυστυχώς ή ευτυχώς να σας πληροφορησω οτι δεν εφαρμοζεται στην πραξη.. Εμμεσως πλην σαφως υπαλληλοι ασεπ που εχω ρωτησει αφησαν να εννοηθει οτι ο ασεπ δεν προβαίνει σε αποκλεισμο υποψηφιου αν διαπιστωσει παρεκκλιση των δηλωθεντων απ τα δικαιολογητικα παρα μονο αν λείπει καποιο τυπικο ή απαραιτητο προσθετο προσον... Γιατι σου λεει πχ αν η φιλη πιο πανω αναρωτιοταν:μετραει η αδεια κυησης απ τον οαεδ ή οχι? Προκειμένου να ανακαλύψει πως μετραει ενω δεν την εχει δηλωσει τη δηλωνω σου λεει και το πολυ πολυ να μη μου τη ν πιάσουν... Ειδικα με την εμπειρία αυτο γινεται κατα κορον... Γι αυτο ο ασεπ δεν κοβει, απλα αναπροσαρμοζει, αλλιως θα απεκλειε κοσμο και ντουνια... Εδω βεβαια εγινε σοου. Χωρις να διαβασουν το φεκ οτι χαρτι ειχε ο καθενας και τον βολευε το δηλωσε.. Πτυχιο ΠΕ ως δευτερο τιτλο για ΔΕ, οποιαδηποτε συμβαση σε οτα ως ανταποδοτικες,, και και, χωρίς να γινει κι ελεγχος, επηλθε αυτο το εκτρωμα των προσωρινων αποτελεσματων.. Αν πουν να εφαρμοσουν αυτο με τις ψευδεις ηθελημενες ή αθελητες δηλωσεις θ αποκλειστουν οι μισοι και βαλε υποψηφιοι... Παντως πολλοι απο αγνοια και μονο εκαναν πολλα λαθη... Μπροστα μου προχτες που πηγα να ρωτήσω ασεπ για ενσταση, προσπαθουσαν να εξηγησουν σε καποιον οτι με απλο απολυτηριο και ιεκ σχετικο με οδηγους δε θα παρει τα 150 μορια επιπλέον στους κυριους πινακες παρα μονο αν δηλωσει ετσι ωστε να μπει στους επικουρικους πινακες, που δε συμφερει γενικα για δε οδηγων... Αυτος μεχρι να καταλαβει επεμενε..... Ποσο σιγουροι για το διορισμο τους μπορουν ν αισθανονται ολοι αυτοι? Αν βαλουμε και την ειδικη εμπειρία, αστο... Θα γινει μακελειό με τα οριστικα... Μπαχαλοκατασταση με μια προκηρυξη οτι να ναι και ιδου τ αποτελέσματα...και κανεις ευχαριστημενος εκτος απ τους"διοριστεους".. Για αρκετους απ αυτους θα χαλασει το ονειρο


Συμφωνοι για τα μέχρι πρότινος δεδομένα! Πλέον όμως αφού με την 3κ/2018 εφαρμόζεται διαφορετικός τρόπος έκδοσης αποτελεσμάτων και προκύπτουν ΆΜΕΣΑ διοριστεοι οι οποίοι θα συνάψουν 8μηνη σύμβαση εργασίας και θα πληρωθούν από το Ελληνικό Δημόσιο βάσει των στοιχείων που δήλωσαν, ΟΦΕΊΛΟΥΝ να τηρηθούν ΌΛΕΣ οι κυρώσεις του Νόμου περί ψευδούς δήλωσης προσόντων κτλ....!


Ηταν γνωστο απο την αρχη της προκυρηξης οτι θα βγαιναν ετσι τα αποτελεσματα.εννοειται οτι με τα οριστικα θα αλλαξουν οι πινακες.

Vassmar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2018 7:21 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Vassmar » Πέμ Απρ 12, 2018 1:50 pm

Δεν μπορώ να βρω την σειρά κατάταξης μου στις επιπλέον θέσεις που δήλωσα μέσω του επισυναπτόμενου αρχείου. Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα?

Grecos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2018 5:07 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Grecos » Πέμ Απρ 12, 2018 10:36 pm

Έχω κάνει λάθος με την εντοπιοτητα έβαλα 06 ενώ δεν είμαι δημοτης του νησιού, είμαι στους διοριστεους.ηταν 19 επιλογή μου ξέρω ότι θα μπω σε μια από τις 5 πρώτες μου επιλογές γιατί είμαι 1 έως 3 θέσεις διαφορά με τους ελέγχους θα υπάρξει ανά προσαρμογή η θα έχω κανένα μπέρδεμα?

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό evi44 » Παρ Απρ 13, 2018 1:12 am

Οδηγοί σε δήμους χωρίς επαγγελματικό δίπλωμα, μέσω ΑΣΕΠ


Το μπαλάκι στους δημάρχους έχει ρίξει η κυβέρνηση όσον αφορά την επίλυση των προβλημάτων που έχουν δημιουργηθεί με τα αποτελέσματα του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ για τους εργαζόμενους στην καθαριότητα.


Οι προσωρινοί πίνακες με τους επιτυχόντες που έχουν αναρτηθεί, όπως φαίνεται, έχουν πολλά λάθη τα οποία σε μεγάλο βαθμό οφείλονται στις διαδικασίες που έγιναν εσπευσμένα. Για παράδειγμα σε δήμο εμφανίστηκε επιτυχών για να αναλάβει καθήκοντα οδηγού, χωρίς ωστόσο να διαθέτει επαγγελματικό δίπλωμα, ενώ σε πολλές περιπτώσεις έχουν υπολογιστεί ως πολύτεκνοι που κερδίζουν μόρια, άνθρωποι που έχουν ενήλικα τέκνα.

Οι δήμοι έχουν τη διακριτική ευχέρεια να προσλάβουν όσους έχουν επιτύχει με βάση τα αποτελέσματα των προσωρινών πινάκων που έχουν δημοσιευτεί ή να αναμένουν τους τελικούς επιτυχόντες μετά τη διασταύρωση των στοιχείων. Τα τελικά αποτελέσματα πιθανότατα θα είναι έτοιμα το καλοκαίρι, καθώς πρέπει να ελεγχθεί εξαιρετικά μεγάλος αριθμός εγγράφων.

Εφόσον όμως οι δήμαρχοι καλέσουν τώρα κάποιον να αναλάβει εργασία και αποδειχθεί ότι αυτός δεν διαθέτει τα κατάλληλα προσόντα για τη θέση, δεν μπορούν να προχωρήσουν στην πρόσληψη του επόμενου πρώτου επιλαχόντα για να καλύψουν τις ανάγκες τους
είναι πολύ πιθανό τους επόμενους μήνες να σημειωθούν σημαντικές ελλείψεις σε προσωπικό καθαριότητας, εφόσον κανένας αιρετός δεν θέλει να αναλάβει την ευθύνη να απασχολήσει κάποιον ειδικά σε θέση ευθύνης και στη συνέχεια να αποδειχθεί ότι δεν πληροί τις αναγκαίες προϋποθέσεις και δεν έχει τα προσόντα που απαιτεί η θέση. Αλλωστε, είναι γνωστό ότι στις υπηρεσίες καθαριότητας συμβαίνουν ορισμένες φορές ατυχήματα, οπότε είναι απαραίτητη μεγάλη τυπικότητα όσον αφορά τους εργαζομένους.

anna1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2018 3:59 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό anna1985 » Παρ Απρ 13, 2018 8:48 am

Έχει κανείς ιδέα ποτε θα βγουν οι οριστικοί πίνακες?

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Παρ Απρ 13, 2018 1:19 pm

anna1985 έγραψε:Έχει κανείς ιδέα ποτε θα βγουν οι οριστικοί πίνακες?

Καλοκαίρι του 2019

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό theod75 » Σάβ Απρ 14, 2018 3:36 pm

anna1985 έγραψε:Έχει κανείς ιδέα ποτε θα βγουν οι οριστικοί πίνακες?

ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2018

anna1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2018 3:59 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό anna1985 » Σάβ Απρ 14, 2018 9:09 pm

Σε Ευχαριστώ πολύ!

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Κυρ Απρ 15, 2018 5:37 pm

Καλα ο σκουρλετης μας τρολαρει... Το ατομο στην κοσμαρα του, μας δουλεύει κανονικα... Το μπαχαλο που δημιουργηθηκε σα να μην υπαρχει

"Για τον χρόνο έκδοσης των οριστικών αποτελεσμάτων της μεγάλης προκήρυξης 3Κ/2018 του ΑΣΕΠ για τις προσλήψεις προσωπικού στις ανταποδοτικές υπηρεσίες καθαριότητας ρωτήθηκε ο υπουργός Εσωτερικών, σε συνέντευξή του στο ΑΠΕ-ΜΠΕ.

Η έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων εξαρτάται από το ΑΣΕΠ. Μιλάμε για ένα πάρα πολύ μεγάλο διαγωνισμό, θα πρέπει να εξεταστούν όλα τα απαραίτητα πιστοποιητικά των υποψηφίων. Αυτό δεν δημιουργεί προβλήματα διότι, (όπως συμβαίνει με όλους τους διαγωνισμούς για μόνιμο προσωπικό), ξεκινούν να παρουσιάζονται στους δήμους με βάση τους προσωρινούς πίνακες. Προφανώς αν υπάρχουν κάποια λάθη και κάποιες αλλαγές αυτές με την έκδοση των οριστικών πινάκων θα διορθωθούν», απάντησε ο Πάνος Σκουρλέτης."

IANOS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 12:10 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό IANOS » Δευ Απρ 16, 2018 10:22 am

Ετσι οπως τα κανε ο σκουρλετης..
Εγω παντως θεωρω ανηθικο να παρατησεις την δουλεια σου κ μετα να σε πεταξουν εξω.. μας βλεπω καλοκαιριατικα να μαζευουμε μονοι μας τα σκουπιδια..απ τις γειτονιες..

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Δευ Απρ 16, 2018 11:24 am

IANOS έγραψε:Ετσι οπως τα κανε ο σκουρλετης..
Εγω παντως θεωρω ανηθικο να παρατησεις την δουλεια σου κ μετα να σε πεταξουν εξω.. μας βλεπω καλοκαιριατικα να μαζευουμε μονοι μας τα σκουπιδια..απ τις γειτονιες..


Οταν αποδεχεσαι μια θεση που σου δινεται χωρις να εχουν ελεγχθει δικαιολογητικα και ξερεις οτι η συμβαση δεν θα ξεπερνα το οκταμηνο ξερεις που πας και εισαι ελευθερος να επιλεξεις να περιμένεις τα οριστικα χωρις να χανεις το δικαιωμα διορισμου οταν παγιωθουν τ αποτελέσματα.... Εδω συμβαινει το ιδιο και στην 1κ που τα προσωρινα βγηκαν βασει ελεγχου και παλι τους καλουν με το ενδεχομενο οι ανθρωποι αν αλλαξουν τα πραγματα με τα οριστικα να πεταχτουν κι αυτοι εξω... Οσο για τα σκουπιδια μην ανησυχειτε... Προσφατα εγκριθηκαν ουκ ολιγες θεσεις σε αρκετους δημουςγια προσληψη συμβασιουχων στις ανταποδοτικες.. Υποτιθεται οτι η προκήρυξη θα ελυνε το προβλημα διοριζοντας μονιμους μετα απο τοσα χρονια.... Μα ειναι τοσο ανοργανωτοι και αδαεις εκει στο υπουργείο, δεν ξερουν οτι με διαδικασίες ασεπ τα ατομα μετα απο μινιμουμ 1χρονο συνηθως πανε στη θεση τους....τα ηξεραν αλλα ηθελαν να ριξουν ενα πυροτεχνημα οτι κ καλα δινουν λυση αλλα μια τρυπα στο νερο εκαναν με αυτη την προκήρυξη... Αν ηθελαν λυση ας την ενεκριναν ενα χρονο πριν να ειναι τωρα οι ανθρωποι στις θεσεις τους και να μην εχουν πρωτη προτεραιοτητα να διορισουν τους αδιοριστους του 98 :?: που δεν ηταν επιτυχοντες αλλα περασαν απλως τη βαση.. Αλλα οταν πρεπει να εξοφλησεις ψηφοθηρικα γραμματια αυτα γινονται

veni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 03, 2017 11:59 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό veni » Τρί Απρ 17, 2018 4:11 pm

Είναι κάποιος που σκέφτεται να κινηθεί δικαστικά σε αυη την προκήρυξη;

nargyro
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2018 12:32 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό nargyro » Πέμ Απρ 19, 2018 11:24 am

Παιδια γνωριζει κανεις αν επιτυχων στους προσωρινους της 3κ μπορει να κανει αιτηση στην 1κ;Χαζη η ερωτηση αλλα κατω πριν την υπογραφη λεει: •Έχω δικαίωμα συμμετοχής στη διαδικασία πλήρωσης των θέσεων που δήλωσα καθότι δεν έχω διοριστεί ως τακτικός υπάλληλος του Δημοσίου ή ΝΠΔΔ ή ΟΤΑ α' ή β' βαθμού ή Ανεξάρτητων Αρχών με τις διατάξεις του Ν. 2190/1994 ή έχει παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορισμού μου μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Απρ 19, 2018 1:29 pm

nargyro έγραψε:Παιδια γνωριζει κανεις αν επιτυχων στους προσωρινους της 3κ μπορει να κανει αιτηση στην 1κ;Χαζη η ερωτηση αλλα κατω πριν την υπογραφη λεει: •Έχω δικαίωμα συμμετοχής στη διαδικασία πλήρωσης των θέσεων που δήλωσα καθότι δεν έχω διοριστεί ως τακτικός υπάλληλος του Δημοσίου ή ΝΠΔΔ ή ΟΤΑ α' ή β' βαθμού ή Ανεξάρτητων Αρχών με τις διατάξεις του Ν. 2190/1994 ή έχει παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορισμού μου μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων.

Το να είναι κάποιος προσωρινά διοριστέος δε δημιουργεί κώλυμα συμμετοχής σε νέες προκηρύξεις,καθώς δεν πρόκειται για διορισμό.Ακόμα και ο οριστικά επιτυχών δε θεωρείται διορισμένος μέχρι να δημοσιευθεί σε ΦΕΚ η πράξη διορισμού του ή να αναλάβει υπηρεσία(δείτε το άρθρο 19 παρ. 3 του Υπαλληλικού Κώδικα,όπως ισχύει).

IANOS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 12:10 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό IANOS » Κυρ Απρ 22, 2018 11:22 pm

ersilyk έγραψε:
IANOS έγραψε:Ετσι οπως τα κανε ο σκουρλετης..
Εγω παντως θεωρω ανηθικο να παρατησεις την δουλεια σου κ μετα να σε πεταξουν εξω.. μας βλεπω καλοκαιριατικα να μαζευουμε μονοι μας τα σκουπιδια..απ τις γειτονιες..


Οταν αποδεχεσαι μια θεση που σου δινεται χωρις να εχουν ελεγχθει δικαιολογητικα και ξερεις οτι η συμβαση δεν θα ξεπερνα το οκταμηνο ξερεις που πας και εισαι ελευθερος να επιλεξεις να περιμένεις τα οριστικα χωρις να χανεις το δικαιωμα διορισμου οταν παγιωθουν τ αποτελέσματα.... Εδω συμβαινει το ιδιο και στην 1κ που τα προσωρινα βγηκαν βασει ελεγχου και παλι τους καλουν με το ενδεχομενο οι ανθρωποι αν αλλαξουν τα πραγματα με τα οριστικα να πεταχτουν κι αυτοι εξω... Οσο για τα σκουπιδια μην ανησυχειτε... Προσφατα εγκριθηκαν ουκ ολιγες θεσεις σε αρκετους δημουςγια προσληψη συμβασιουχων στις ανταποδοτικες.. Υποτιθεται οτι η προκήρυξη θα ελυνε το προβλημα διοριζοντας μονιμους μετα απο τοσα χρονια.... Μα ειναι τοσο ανοργανωτοι και αδαεις εκει στο υπουργείο, δεν ξερουν οτι με διαδικασίες ασεπ τα ατομα μετα απο μινιμουμ 1χρονο συνηθως πανε στη θεση τους....τα ηξεραν αλλα ηθελαν να ριξουν ενα πυροτεχνημα οτι κ καλα δινουν λυση αλλα μια τρυπα στο νερο εκαναν με αυτη την προκήρυξη... Αν ηθελαν λυση ας την ενεκριναν ενα χρονο πριν να ειναι τωρα οι ανθρωποι στις θεσεις τους και να μην εχουν πρωτη προτεραιοτητα να διορισουν τους αδιοριστους του 98 :?: που δεν ηταν επιτυχοντες αλλα περασαν απλως τη βαση.. Αλλα οταν πρεπει να εξοφλησεις ψηφοθηρικα γραμματια αυτα γινονται



Ελα κι αλλα νεα...θα παρει λεει με νομοθετικη ρυθμιση και απο τους επιλαχοντες..οτι να ναι παιδια ειδα φως και μπηκα...αμ καλα το λεγανε κατι δικηγοροι απ την αρχη Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΒΡΩΜΑΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΠΕΣΕΙ
2018 εχουμε η 1988 που εμπαινες με..ενα τενεκε λαδι..


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες