Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Πέμ Οκτ 19, 2017 9:26 am

ap2 έγραψε:Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι:
Τελευταία δέχονται όλα τα πτυχία στις θέσεις Διοικητικού-Οικονομικού αφενός για πάρουν τα 3€ του παραβόλου, αφετέρου για να δείξουν ότι δίνουν την "ευκαιρία" σε όλους τους πτυχιούχους να ελπίζουν/συμμετέχουν σε κάτι.
Επίσης, όπως στην προκήρυξη για τις Υπηρεσίες Ασύλου, έτσι και σε αυτή (και σε άλλες, βέβαια) βάζουν τις προϋποθέσεις εκείνες που ουσιαστικά ακυρώνουν τους προπτυχιακούς τίτλους γιατί αφενός δεν τους νοιάζει να φανούν άσχετοι/ανοργάνωτοι/ασυνεπείς, αφετέρου δε θα υποστούν καμία συνέπεια (εμείς μόνο λόγια είμαστε) και ταυτόχρονα θα βολέψουν αυτούς που θέλουν.

Στην εν λόγω προκήρυξη θα περάσουν άτομα είτε από συγκεκριμένες σχολές που ούτε ένα μάθημα μάνατζμεντ δεν έχουν διδαχθεί, άρα εξ αρχής λάθος το "Διοικητικού-Οικονομικού" είτε τα παιδιά των παλιών STAGE, εκείνη τη στρατιά εργαζομένων που μπήκε από το παράθυρο. Ξέρω τέτοια άτομα και πώς προσλήφθηκαν και για να είμαι ειλικρινής "τους πάει" μια τέτοια θέση "Συμβούλου" ακριβώς επειδή δε θα χρειαστεί να κάνουν... τίποτα και για το τίποτα μια χαρά γνώσεις... δεν έχουν.

Προσωπική εμπειρία από "Εργασιακό Σύμβουλο του ΟΑΕΔ" (sic!)...άσχημη. Τις καλές θέσεις εργασίας τις ανακοίνωνε σε παιδιά γνωστών της (υπήρξα αυτόπτης μάρτυρας) και ποτέ δε με κάλεσε για ενδεχόμενη θέση εργασίας, τη στιγμή που της είχα αναφέρει "ψάχνω δουλειά...ό,τι να 'ναι". Κάθε που πήγαινα, όμως, στον ΟΑΕΔ έβρισκα μόνη μου 2-3 καρτέλες με δουλειές γραφείου και τις αιτούμουν (τις παλιές εποχές που υπήρχε προσφορά). Την ρωτούσα γιατί δε με κάλεσε και δεν ήξερε τι να πει. Και κάπως έτσι δούλευα. Γιατί αν περίμενα από τον Σύμβουλο θα είχα βγει στη ζητιανιά.
Για ακόμα δύο Συμβούλους έχω ανάλογες μαρτυρίες.
Τα είπα γιατί έσκασα. :D

Έτσι ακριβώς είναι! Βέβαια θα μπορούσε να είναι και χειρότερα...οι πιο παλιοί ίσως θυμούνται με την τελευταία προκήρυξη του ΟΑΕΔ το 2008 -αν δεν κάνω λάθος- όπου μονο και μονο για να μπορούσες να συμμετέχεις έπρεπε να έχει προϋπηρεσία στον ΟΑΕΔ αλλιώς δεν μπορούσες να κάνεις καν τα χαρτιά σου.

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Πέμ Οκτ 19, 2017 9:29 am

1) Είμαι απόφοιτος 2 τμηματών του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης. Δεν υποτιμώ ούτε υποτίμησα ούτε θα υποτιμήσω ποτέ κανένα τμήμα ή καποιον απόφοιτο από αυτά. Διαφορετικό το υποτιμώ και διαφορετικό το ότι είναι πληρως και παντελώς άσχετο το αντικείμενο της ΠΕ ιστορίας της θάλασσας η του ΤΕ αισθητικής από τη θέση ΠΕ ή ΤΕ διοικητικού Λογιστικού εργασιακούσυμβούλου.

2) Δεν νομίζω να πέφτει κανεις από τα σύννεφα όταν μιλάμε και για αγορασμένα μεταπτυχιακά. Δεν εννοούμε απαραίτητα τα συγκεκριμένα προφανώς αναφερόμαστε στο όλο σύστημα

3) Αν ανοίξουμε το θέμα με τις εμπειρίες μας από τους εργασιακούς συμβούλους τους τωρινούς θα έχουμε να πούμε στη συντριπτική πλειοψηφία πολύ κακές ιστορίες.Τόσο για τη συμπεριφορά τους όσο και για το σε ποιους στέλνουν τις αγγελίες.

4)Καταγγελία στο Συνήγορο του Πολίτη; δεν το ήξερα. μήπως να στραφούμε και εκεί μαζικά;

Ελπίζω ότι τουλάχιστον όσοι συμμετέχουμε σε αυτή τη κουβέντα πρέπει να κάνουμε τη καταγγελία μας.

υγ. εγώ προσωπικά αν είχα τελιώσει ΤΕΙ νοσηλευτικής ή ΠΕ Δασολογίας και τύχαινε να έχω αγορασμένο η μή αγορασμένο ένα από τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά και με βολεύε η άκρως φωτογραφική και πλήρως παράλογη επιλογή πτυχίων της 15Κ δεν θα την υπερασπιζόμουνα τόσο πολύ τουλάχιστον μπροστά σε συνανθρώπους μου με συναφή αντικείμενα σπουδών. Βέβαια δημοκρατία έχουμε

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό rjim » Πέμ Οκτ 19, 2017 9:31 am

Το γεγονός ότι είχατε κακή εμπειρία από Εργασιακή Σύμβουλο του ΟΑΕΔ πιθανόν οφείλεται στην εως τώρα στελέχωσή του με εργαζόμενους άσχετους με το αντικείμενο της Συμβουλευτικής.

όπως έχει ήδη αναφέρει κάποιος οι θέσεις εργασίας προσφέρονταν με βάση τα κομματικά κριτήρια ή σε όσους είχαν εργαστεί με stage.
έτσι, ένας άσχετος που π.χ. είχε σπουδάσει Γεωλογία ή Ναυτιλιακά ή Μάρκετινγκ διοριζόταν ως Εργασιακός Σύμβουλος.
προσωπικά θεωρώ μεγάλη εξέλιξη ότι για πρώτη φορά θα διοριστούν "αληθινοί" Σύμβουλοι στον ΟΑΕΔ. ελπίζω και οι επόμενες προκηρύξεις του ΑΣΕΠ να απευθύνονται σε ανθρώπους που έχουν τα κατάλληλα προσόντα για την κατάλληλη θέση.

Τονίζω ότι η προκήρυξη δεν ζητά υπαλλήλους ΠΕ Διοικητικού Λογιστικού αλλά ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ ΑΝΕΡΓΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ.
Απορώ που κάποιοι το αγνοούν αυτό ή κάνουν πως το αγνοούν.

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό rjim » Πέμ Οκτ 19, 2017 11:31 am

Mktacc έγραψε:1) Είμαι απόφοιτος 2 τμηματών του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης. Δεν υποτιμώ ούτε υποτίμησα ούτε θα υποτιμήσω ποτέ κανένα τμήμα ή καποιον απόφοιτο από αυτά. Διαφορετικό το υποτιμώ και διαφορετικό το ότι είναι πληρως και παντελώς άσχετο το αντικείμενο της ΠΕ ιστορίας της θάλασσας η του ΤΕ αισθητικής από τη θέση ΠΕ ή ΤΕ διοικητικού Λογιστικού εργασιακούσυμβούλου.

2) Δεν νομίζω να πέφτει κανεις από τα σύννεφα όταν μιλάμε και για αγορασμένα μεταπτυχιακά. Δεν εννοούμε απαραίτητα τα συγκεκριμένα προφανώς αναφερόμαστε στο όλο σύστημα

3) Αν ανοίξουμε το θέμα με τις εμπειρίες μας από τους εργασιακούς συμβούλους τους τωρινούς θα έχουμε να πούμε στη συντριπτική πλειοψηφία πολύ κακές ιστορίες.Τόσο για τη συμπεριφορά τους όσο και για το σε ποιους στέλνουν τις αγγελίες.

4)Καταγγελία στο Συνήγορο του Πολίτη; δεν το ήξερα. μήπως να στραφούμε και εκεί μαζικά;

Ελπίζω ότι τουλάχιστον όσοι συμμετέχουμε σε αυτή τη κουβέντα πρέπει να κάνουμε τη καταγγελία μας.

υγ. εγώ προσωπικά αν είχα τελιώσει ΤΕΙ νοσηλευτικής ή ΠΕ Δασολογίας και τύχαινε να έχω αγορασμένο η μή αγορασμένο ένα από τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά και με βολεύε η άκρως φωτογραφική και πλήρως παράλογη επιλογή πτυχίων της 15Κ δεν θα την υπερασπιζόμουνα τόσο πολύ τουλάχιστον μπροστά σε συνανθρώπους μου με συναφή αντικείμενα σπουδών. Βέβαια δημοκρατία έχουμε

1. όσοι έχουν μεταπτυχιακό (σε οποιονδήποτε τομέα) γνωρίζουν πολύ καλά ότι δεν το αγόρασαν, αλλά το απέκτησαν με πολύ κόπο. αν πάλι γνωρίζετε κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα που χορηγεί μεταπτυχιακά μέσω αγοράς, θα πρέπει επώνυμα να το καταγγείλετε.

2. δεν διαφωνώ ότι το ΑΣΕΠ θα έπρεπε να είχε κάνει καλύτερη επιλογή των συμμετεχόντων πτυχίων. για ποιο λόγο όμως να αποκλειστεί από την διαδικασία κάποιος που έχει 2 ή 3 παντελώς διαφορετικά πτυχία, πχ. οικονομικών και ψυχολογίας και μεταπτυχιακό σε κάποιο από τα συμπεριλαμβανόμενα στην προκήρυξη μεταπτυχιακά?

3. αντιλαμβάνεστε ότι το θέμα ουδόλως είναι προσωπικό. δεν έχει σημασία αν η εν λόγω προκήρυξη 'βολεύει' εμένα ή οποιονδήποτε άλλο.
όλοι έχουμε πληγεί από τον δαίμονα της ανεργίας, αυτό όμως δεν πρέπει να μας κάνει να εθελοτυφλούμε. η προκήρυξη ζητά ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ ΑΝΕΡΓΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ και όχι διοικητικούς υπαλλήλους.

ap2
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό ap2 » Πέμ Οκτ 19, 2017 12:04 pm

rjim έγραψε:Το γεγονός ότι είχατε κακή εμπειρία από Εργασιακή Σύμβουλο του ΟΑΕΔ πιθανόν οφείλεται στην εως τώρα στελέχωσή του με εργαζόμενους άσχετους με το αντικείμενο της Συμβουλευτικής.

όπως έχει ήδη αναφέρει κάποιος οι θέσεις εργασίας προσφέρονταν με βάση τα κομματικά κριτήρια ή σε όσους είχαν εργαστεί με stage.
έτσι, ένας άσχετος που π.χ. είχε σπουδάσει Γεωλογία ή Ναυτιλιακά ή Μάρκετινγκ διοριζόταν ως Εργασιακός Σύμβουλος.
προσωπικά θεωρώ μεγάλη εξέλιξη ότι για πρώτη φορά θα διοριστούν "αληθινοί" Σύμβουλοι στον ΟΑΕΔ. ελπίζω και οι επόμενες προκηρύξεις του ΑΣΕΠ να απευθύνονται σε ανθρώπους που έχουν τα κατάλληλα προσόντα για την κατάλληλη θέση.

Τονίζω ότι η προκήρυξη δεν ζητά υπαλλήλους ΠΕ Διοικητικού Λογιστικού αλλά ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ ΑΝΕΡΓΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ.

Συμφωνώ να προσληφθούν άτομα με γνώσεις συμβουλευτικής, διαφωνώ με το να ονομάζουν τις θέσεις "Διοικητικού-Οικονομικού". Αν και όπως προείπα μη νομίζετε πως κάνουν σπουδαίο έργο για το σύνολο των ανέργων. Καταχώρηση πτυχίων, κλπ στον Η/Υ και εκτύπωση εντύπου για ενδεχόμενη αίτηση σε θέση εργασίας. Σχεδόν μηδενικό αντικείμενο σε ό,τι αφορά τη συμβουλευτική. Λογικά θα τους απασχολούν και σε άλλα αντικείμενα, γι'αυτό και το "Διοικητικού-Οικονομικού". Έχουν χαθεί στη μετάφραση και την ασχετοσύνη.

Και κάτι τελευταίο: Αφού συμφωνούμε για την πρόσληψη των παλαιοτέρων μέσω STAGE (και όχι μόνο), αλλά και της προκήρυξης που βγήκε το 2008, όπως ανέφερε ο φίλος πιο πάνω, και λέμε πως δημιουργούσαν αυτήν την μη παραγωγική εργασιακή κατάσταση, τι σας κάνει να πιστεύετε πως όλοι αυτοί τώρα θα είναι σούπερ κατάλληλοι στο ίδιο αντικείμενο που δεν ήταν χρόνια πριν; Πλην ελαχίστων που θα μπουν με βάση τις σπουδές τους, όλοι οι υπόλοιποι είναι ένα και το αυτό.

Βέβαια, θα πρέπει πρώτα να καταλήξουμε αν μιλάμε για Συμβούλους ή για Διοικητικούς Υπαλλήλους, και τι ορίζουμε με το τελευταίο. Διότι φτάσαμε σε σημείο, οι Οικονομολόγοι να διεκδικούν σε αποκλειστικότητα θέσεις "Διοικητικού-Λογιστικού" ή "Οικονομικού" και όχι "Διοικητικού-Οικονομικού", τη στιγμή που πιο πολλά μαθήματα μάνατζμεντ διδάχτηκαν παρά λογιστικής και πρακτικών οικονομικών (είναι θεωρητικές οι Σχολές/Τμήματα, τι να κάνουμε).

Το πρόβλημα έγκειται στην ανεργία, την ψηφοθηρία και την μη ουσιαστική αντίδραση των αδικημένων/θιγμένων προς αυτές τις πρακτικές.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Οκτ 19, 2017 12:20 pm

Mktacc έγραψε:1) Είμαι απόφοιτος 2 τμηματών του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης. Δεν υποτιμώ ούτε υποτίμησα ούτε θα υποτιμήσω ποτέ κανένα τμήμα ή καποιον απόφοιτο από αυτά. Διαφορετικό το υποτιμώ και διαφορετικό το ότι είναι πληρως και παντελώς άσχετο το αντικείμενο της ΠΕ ιστορίας της θάλασσας η του ΤΕ αισθητικής από τη θέση ΠΕ ή ΤΕ διοικητικού Λογιστικού εργασιακούσυμβούλου.

Έχετε απόλυτο δίκαιο.Τουλάχιστον ας εκφράζονται με κάποια μετριοπάθεια οι αντιλήψεις,ας τηρούνται τα προσχήματα..Αλλά και εδώ κυριαρχεί η σαρκοφαγική νοοτροπία του υπέρμετρου ανταγωνισμού,που ανάγει σε δόγμα την υποκειμενική οπτική.Όλοι σε ενα βαθμό αδικούμαστε/έχουμε αδικηθεί/θα αδικηθούμε,αυτό δε σημαίνει πως επειδή κάτι μας βολεύει είναι ορθό και αξιο επικρότησης.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Οκτ 19, 2017 12:23 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
ap2 έγραψε:Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι:
Τελευταία δέχονται όλα τα πτυχία στις θέσεις Διοικητικού-Οικονομικού αφενός για πάρουν τα 3€ του παραβόλου, αφετέρου για να δείξουν ότι δίνουν την "ευκαιρία" σε όλους τους πτυχιούχους να ελπίζουν/συμμετέχουν σε κάτι.
Επίσης, όπως στην προκήρυξη για τις Υπηρεσίες Ασύλου, έτσι και σε αυτή (και σε άλλες, βέβαια) βάζουν τις προϋποθέσεις εκείνες που ουσιαστικά ακυρώνουν τους προπτυχιακούς τίτλους γιατί αφενός δεν τους νοιάζει να φανούν άσχετοι/ανοργάνωτοι/ασυνεπείς, αφετέρου δε θα υποστούν καμία συνέπεια (εμείς μόνο λόγια είμαστε) και ταυτόχρονα θα βολέψουν αυτούς που θέλουν.

Στην εν λόγω προκήρυξη θα περάσουν άτομα είτε από συγκεκριμένες σχολές που ούτε ένα μάθημα μάνατζμεντ δεν έχουν διδαχθεί, άρα εξ αρχής λάθος το "Διοικητικού-Οικονομικού" είτε τα παιδιά των παλιών STAGE, εκείνη τη στρατιά εργαζομένων που μπήκε από το παράθυρο. Ξέρω τέτοια άτομα και πώς προσλήφθηκαν και για να είμαι ειλικρινής "τους πάει" μια τέτοια θέση "Συμβούλου" ακριβώς επειδή δε θα χρειαστεί να κάνουν... τίποτα και για το τίποτα μια χαρά γνώσεις... δεν έχουν.

Προσωπική εμπειρία από "Εργασιακό Σύμβουλο του ΟΑΕΔ" (sic!)...άσχημη. Τις καλές θέσεις εργασίας τις ανακοίνωνε σε παιδιά γνωστών της (υπήρξα αυτόπτης μάρτυρας) και ποτέ δε με κάλεσε για ενδεχόμενη θέση εργασίας, τη στιγμή που της είχα αναφέρει "ψάχνω δουλειά...ό,τι να 'ναι". Κάθε που πήγαινα, όμως, στον ΟΑΕΔ έβρισκα μόνη μου 2-3 καρτέλες με δουλειές γραφείου και τις αιτούμουν (τις παλιές εποχές που υπήρχε προσφορά). Την ρωτούσα γιατί δε με κάλεσε και δεν ήξερε τι να πει. Και κάπως έτσι δούλευα. Γιατί αν περίμενα από τον Σύμβουλο θα είχα βγει στη ζητιανιά.
Για ακόμα δύο Συμβούλους έχω ανάλογες μαρτυρίες.
Τα είπα γιατί έσκασα. :D

Έτσι ακριβώς είναι! Βέβαια θα μπορούσε να είναι και χειρότερα...οι πιο παλιοί ίσως θυμούνται με την τελευταία προκήρυξη του ΟΑΕΔ το 2008 -αν δεν κάνω λάθος- όπου μονο και μονο για να μπορούσες να συμμετέχεις έπρεπε να έχει προϋπηρεσία στον ΟΑΕΔ αλλιώς δεν μπορούσες να κάνεις καν τα χαρτιά σου.

Μακάρι η νέα φουρνιά των ειδημόνων να ασκήσει ουσιαστικά εργο συμβουλευτικής,γιατί εως τώρα από επαγγελματικό προσανατολισμό και συνδεση των σπουδών με την αγορά εργασίας,βαδίζουμε με ρυθμούς χελώνας-για να το θέσω κομψά.

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό rjim » Πέμ Οκτ 19, 2017 1:21 pm

niki258 έγραψε:

Έχετε απόλυτο δίκαιο.Τουλάχιστον ας εκφράζονται με κάποια μετριοπάθεια οι αντιλήψεις,ας τηρούνται τα προσχήματα..Αλλά και εδώ κυριαρχεί η σαρκοφαγική νοοτροπία του υπέρμετρου ανταγωνισμού,που ανάγει σε δόγμα την υποκειμενική οπτική.Όλοι σε ενα βαθμό αδικούμαστε/έχουμε αδικηθεί/θα αδικηθούμε,αυτό δε σημαίνει πως επειδή κάτι μας βολεύει είναι ορθό και αξιο επικρότησης.

Αδυνατώ να κατανοήσω σε ποια αδικία αναφέρεστε. στο γεγονός ότι για πρώτη φορά ένας σημαντικός δημόσιος φορέας θα στελεχωθεί από άτομα καταρτισμένα στο αντικείμενο της Συμβουλευτικής? εσείς, αν βιώνετε ανεργία, δεν επιθυμείτε να λάβετε την καλύτερη δυνατή βοήθεια από έναν πιστοποιημένο Σύμβουλο που κατέχει το αντικείμενο? και εν πάσει περιπτώσει ποιο θα ήταν κατά την γνώμη σας το δίκαιο?

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό rjim » Πέμ Οκτ 19, 2017 1:31 pm

Είμαι σίγουρη ότι θα βρεθούν 221 Σύμβουλοι εργασίας με μεταπτυχιακά και διδακτορικά στον εν λόγω τομέα, που θα στελεχώσουν επάξια τις δομές του ΟΑΕΔ. θέλω να τονίσω ότι αυτό θα είναι κέρδος για όλους τους ανέργους και σε αυτό πρέπει να εστιάσουμε.

Ο θεσμός της Συμβουλευτικής είναι εδραιωμένος από το 1960 στην Ευρώπη. στην Ελλάδα προφανώς βαδίζουμε με ρυθμούς χελώνας και για τον λόγο αυτό θεωρώ ελπιδοφόρα την 15Κ.

Αδικία θα ήταν να επαναληφθεί το "μπάτε σκύλοι, αλέστε" και όχι το να προσλαμβάνεται ο κατάλληλος εργαζόμενος στην κατάλληλη θέση εργασίας.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Οκτ 19, 2017 1:39 pm

ap2 έγραψε:
rjim έγραψε:Το γεγονός ότι είχατε κακή εμπειρία από Εργασιακή Σύμβουλο του ΟΑΕΔ πιθανόν οφείλεται στην εως τώρα στελέχωσή του με εργαζόμενους άσχετους με το αντικείμενο της Συμβουλευτικής.

Συμφωνώ να προσληφθούν άτομα με γνώσεις συμβουλευτικής, διαφωνώ με το να ονομάζουν τις θέσεις "Διοικητικού-Οικονομικού". Αν και όπως προείπα μη νομίζετε πως κάνουν σπουδαίο έργο για το σύνολο των ανέργων. Καταχώρηση πτυχίων, κλπ στον Η/Υ και εκτύπωση εντύπου για ενδεχόμενη αίτηση σε θέση εργασίας. Σχεδόν μηδενικό αντικείμενο σε ό,τι αφορά τη συμβουλευτική. Λογικά θα τους απασχολούν και σε άλλα αντικείμενα, γι'αυτό και το "Διοικητικού-Οικονομικού". Έχουν χαθεί στη μετάφραση και την ασχετοσύνη.

Και κάτι τελευταίο: Αφού συμφωνούμε για την πρόσληψη των παλαιοτέρων μέσω STAGE (και όχι μόνο), αλλά και της προκήρυξης που βγήκε το 2008, όπως ανέφερε ο φίλος πιο πάνω, και λέμε πως δημιουργούσαν αυτήν την μη παραγωγική εργασιακή κατάσταση, τι σας κάνει να πιστεύετε πως όλοι αυτοί τώρα θα είναι σούπερ κατάλληλοι στο ίδιο αντικείμενο που δεν ήταν χρόνια πριν; Πλην ελαχίστων που θα μπουν με βάση τις σπουδές τους, όλοι οι υπόλοιποι είναι ένα και το αυτό.

Βέβαια, θα πρέπει πρώτα να καταλήξουμε αν μιλάμε για Συμβούλους ή για Διοικητικούς Υπαλλήλους, και τι ορίζουμε με το τελευταίο. Διότι φτάσαμε σε σημείο, οι Οικονομολόγοι να διεκδικούν σε αποκλειστικότητα θέσεις "Διοικητικού-Λογιστικού" ή "Οικονομικού" και όχι "Διοικητικού-Οικονομικού", τη στιγμή που πιο πολλά μαθήματα μάνατζμεντ διδάχτηκαν παρά λογιστικής και πρακτικών οικονομικών (είναι θεωρητικές οι Σχολές/Τμήματα, τι να κάνουμε).

Το πρόβλημα έγκειται στην ανεργία, την ψηφοθηρία και την μη ουσιαστική αντίδραση των αδικημένων/θιγμένων προς αυτές τις πρακτικές.

Ακριβώς αυτό!Γιατί οι θέσεις να ονομάζονται Διοικητικού Οικονομικού/Λογιστικού,αφού τα εν λογω καθήκοντα έχουν συμβουλευτικό/καθοδηγητικό/προσανατολιστικό χαρακτήρα και ξεφεύγουν από τα τυποποιημένα καθήκοντα των εν γένει διοικητικών υπαλλήλων;

dkk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dkk » Πέμ Οκτ 19, 2017 2:01 pm

Αφού τη δεκαετία του 2000 έβαλαν από το παράθυρο κάθε άσχετο πελάτη κομμάτικων γραφείων να κάνει τον εργασιακό σύμβουλο (θυμάμαι τότε τουλάχιστον τρεις προκηρύξεις του ΟΑΕΔ κλειστές και φωτογραφικές, αφού για να έχεις δικαίωμα συμμετοχής έπρεπε να είσαι stage, τον κατεξοχήν ρουσφετολογικο τρόπο τρουπωματος στο Δημόσιο ) τώρα διυλίζουν τον κώνωπα..

ALMALIBREVASILIKI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ALMALIBREVASILIKI » Πέμ Οκτ 19, 2017 2:02 pm

Αγαπητοί Οικονομολόγοι με αφορμή την παραπάνω ανάρτηση που έκανε η Gieleni, έχω να αναφέρω το εξής: για ποιο λόγο πληρώνουμε το Οικονομικό Επιμελητήριο; Για να παίρνουν τα χρήματά μας από εγγραφές, υπεύθυνες δηλώσεις και εκπαίδευση; Γιατί δεν βλέπω να έχουν κάνει κάποια επίσημη κίνηση, εφόσον θιγόμαστε άμεσα από όσα γίνονται. Ως σύλλογος θα πρέπει να παρέμβει και να καθορίσει τους αποδεκτούς τίτλους που δέχεται και σύμφωνα με αυτούς να διαμορφώνονται οι θέσεις ΠΕ Διοικητικού - Οικονομικού. Αλλιώς θα συνεχιστεί αυτός ο απαράδεκτος εξευτελισμός του πτυχίου μας.[/quote]

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!!!!

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Οκτ 19, 2017 2:24 pm

rjim έγραψε:
niki258 έγραψε:

Αδυνατώ να κατανοήσω σε ποια αδικία αναφέρεστε. στο γεγονός ότι για πρώτη φορά ένας σημαντικός δημόσιος φορέας θα στελεχωθεί από άτομα καταρτισμένα στο αντικείμενο της Συμβουλευτικής? εσείς, αν βιώνετε ανεργία, δεν επιθυμείτε να λάβετε την καλύτερη δυνατή βοήθεια από έναν πιστοποιημένο Σύμβουλο που κατέχει το αντικείμενο? και εν πάσει περιπτώσει ποιο θα ήταν κατά την γνώμη σας το δίκαιο?

Το δίκαιο θα ήταν να μη γίνονται δεκτά αδιακρίτως όλα τα πτυχία εφόσον απαιτούνται συγκεκριμένα μεταπτυχιακά ή τα εν λόγω μεταπτυχιακά να έχαιραν πρόσθετης μοριοδότησης αντί να είναι προαπαιτούμενα.Δεν έχω εμπαθεια,ούτε όφελος.Οπως προείπα,ας αποσυρθεί η γενικευμένη αποδοχή τίτλων.Αλλά και στις προτερες και στις επόμενες προκηρύξεις,να τηρηθει αυτη η γραμμή.

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό rjim » Πέμ Οκτ 19, 2017 2:47 pm

[quote="dkk"]Αφού τη δεκαετία του 2000 έβαλαν από το παράθυρο κάθε άσχετο πελάτη κομμάτικων γραφείων να κάνει τον εργασιακό σύμβουλο (θυμάμαι τότε τουλάχιστον τρεις προκηρύξεις του ΟΑΕΔ κλειστές και φωτογραφικές, αφού για να έχεις δικαίωμα συμμετοχής έπρεπε να είσαι stage, τον κατεξοχήν ρουσφετολογικο τρόπο τρουπωματος στο Δημόσιο ) τώρα διυλίζουν τον κώνωπα..[/quote

Επειδή τις θυμάμαι κι εγώ αυτές τις κλειστές και φωτογραφικές προκηρύξεις που διεξάγονταν μέσω ΟΑΕΔ και όχι μέσω ΑΣΕΠ, θεωρώ ότι πρέπει να χαιρόμαστε που επιτέλους διυλίζουν τον κώνωπα. μακάρι να κάνουν το ίδιο και στις επόμενες προκηρύξεις.

ap2
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό ap2 » Πέμ Οκτ 19, 2017 3:20 pm

rjim έγραψε:Είμαι σίγουρη ότι θα βρεθούν 221 Σύμβουλοι εργασίας με μεταπτυχιακά και διδακτορικά στον εν λόγω τομέα, που θα στελεχώσουν επάξια τις δομές του ΟΑΕΔ. θέλω να τονίσω ότι αυτό θα είναι κέρδος για όλους τους ανέργους και σε αυτό πρέπει να εστιάσουμε.

Ο θεσμός της Συμβουλευτικής είναι εδραιωμένος από το 1960 στην Ευρώπη. στην Ελλάδα προφανώς βαδίζουμε με ρυθμούς χελώνας και για τον λόγο αυτό θεωρώ ελπιδοφόρα την 15Κ.

Αδικία θα ήταν να επαναληφθεί το "μπάτε σκύλοι, αλέστε" και όχι το να προσλαμβάνεται ο κατάλληλος εργαζόμενος στην κατάλληλη θέση εργασίας.

Καλέ μου άνθρωπε, ποιος έχει εμπειρία στην συμβουλευτική; Πες μου μια θέση εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, γιατί στον δημόσιο τα είπαμε τόσα άτομα εδώ. Γιατί επιμένετε;

Θεωρητικά, όντως χρειάζονται κατάλληλοι σύμβουλοι, όπως και διευρυμένο αντικείμενο, πέρα από απλή καταγραφή ανέργων και προσόντων. Αλλά τι σχέση έχουν όλα τα ΑΕΙ με αυτό, ο όρος "Διοικητικού-Οικονομικού" και ο 1ος-2ος επικουρικός πίνακας μην αφήσουμε ημετέρους απ'έξω και μας φάνε...;

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης