Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Τετ Ιούλ 24, 2019 4:25 pm

kazandb έγραψε:Ε εντάξει, η κατάσταση έχει χειροτερέψει δηλαδή!
Για την αμέλεια καποιων,θα την πληρώσουμε ολοι;;; Έλεος!!!! Νομίζω πως συντονισμένα πρέπει όλοι να πιέσουμε!! Εγώ έχω πάρει κάποιες φορές τηλέφωνο, κανείς δεν μου έδωσε την παραπάνω απάντηση, η οποία πραγματικά με ξεπερνάει!!!! Γιατί τότε λέγανε ότι η διαδικασία έχει πάρει το δρόμο της κι ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα... :oops: :oops: :oops:

Τηλεφωνειστε στο προϊστάμενο οικονομικών υπηρεσιών και στο τμήμα μισθοδοσίας της περιφερειακής...το τμήμα.προσωπικου μου απάντησε ότι όντως πήραν τον δρόμο τους...επίσης άλλη κοπέλα στην διοίκηση είπε ακριβώς ότι άργησαν άτομα να στείλουν τα δικαιολογητικά δεν έχω λόγο να πω ψεμματα

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Τετ Ιούλ 24, 2019 4:27 pm

mnmsk18 έγραψε:Παιδιά τι γίνεται με τις άδειες; Ξέρετε κάτι; Αυτοί που έχουν ορκισθεί το Μάιο, τι δικαιούμαστε; Εμένα μου είπαν τον Αύγουστο δικαιούμαι 1 μέρα. Επίσημα τι ισχύει, ξέρει κανείς;

Στο δικό μου κπα δύο ανά μηνα μου είπαν αλλά διάβασε τον υπαλληλικό κώδικα τα λέει ακριβώς

merm
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό merm » Τετ Ιούλ 24, 2019 6:14 pm

alexisozzy1984 έγραψε:Καλημέρα ξανά συνάδελφοι...λοιπόν έπειτα απο επικοινωνία, σύμφωνα με τον προιστάμενο οικονομικής δεν πληρώθηκε κανένας ούτε αυτοί που ορκίστηκαν τον Απρίλιο..το θέμα κόλλησε καθώς οι συνάδελφοι δεν έστειλαν τα δικαιολογητικά τους και αμέλησαν... οι πληρωμές σύμφωνα με τον ίδιο δεν μπορούν να γίνουν μεμονώμενα οπότε περιμένουμε τους συναδέλφους να στείλουν τα δικαιολογητικά για να πάρουν ΑΜ... Αν τα στείλουν εγκαίρως πάμε για 13 Αυγούστου αν όχι για 26 ή Σεπτέμβριο...αυτά καλήμερα σας

Αγαπητέ alexis, ξαναγράφω για να επισημάνω ότι όντως έγιναν οι πληρωμές για όσους είχαν ημερομηνία ορκωμοσίας έως και 30 Απριλίου. Η πληροφορία ισχύει και είναι γεγονός.
Δεν ξέρω με ποιον προϊστάμενο μίλησες αλλά οι συνάδελφοι (ποιοι του Απριλίου;) δηλαδή αμέλησαν να στείλουν δικαιολογητικά;
Εκτός πια συμβαίνει το άλλο, περιμένουν για όσους ορκίστηκαν μετά τις 30 Απριλίου, να μαζευτούν όλοι και να γίνει η πληρωμή μία και καλή; Και εάν δηλαδή κάποιος πήρε παράταση και έρθει από Σεπτέμβριο θα πληρωθούμε όλοι τότε;

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Πέμ Ιούλ 25, 2019 4:50 pm

merm έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:Καλημέρα ξανά συνάδελφοι...λοιπόν έπειτα απο επικοινωνία, σύμφωνα με τον προιστάμενο οικονομικής δεν πληρώθηκε κανένας ούτε αυτοί που ορκίστηκαν τον Απρίλιο..το θέμα κόλλησε καθώς οι συνάδελφοι δεν έστειλαν τα δικαιολογητικά τους και αμέλησαν... οι πληρωμές σύμφωνα με τον ίδιο δεν μπορούν να γίνουν μεμονώμενα οπότε περιμένουμε τους συναδέλφους να στείλουν τα δικαιολογητικά για να πάρουν ΑΜ... Αν τα στείλουν εγκαίρως πάμε για 13 Αυγούστου αν όχι για 26 ή Σεπτέμβριο...αυτά καλήμερα σας

Αγαπητέ alexis, ξαναγράφω για να επισημάνω ότι όντως έγιναν οι πληρωμές για όσους είχαν ημερομηνία ορκωμοσίας έως και 30 Απριλίου. Η πληροφορία ισχύει και είναι γεγονός.
Δεν ξέρω με ποιον προϊστάμενο μίλησες αλλά οι συνάδελφοι (ποιοι του Απριλίου;) δηλαδή αμέλησαν να στείλουν δικαιολογητικά;
Εκτός πια συμβαίνει το άλλο, περιμένουν για όσους ορκίστηκαν μετά τις 30 Απριλίου, να μαζευτούν όλοι και να γίνει η πληρωμή μία και καλή; Και εάν δηλαδή κάποιος πήρε παράταση και έρθει από Σεπτέμβριο θα πληρωθούμε όλοι τότε;

Σίγουρα δεν τα βγάζω απ'.το μυαλό μου και μεταφέρω την ενημερωση που μου δίνουν δεν μπορώ να ξέρω ποιος λέει αλήθεια...μπορείτε να.επικοινωνησετε μαζί μας στο Μαρκόπουλο για του λόγου του αληθες..νεότερη ενημέρωση είναι ότι το ένταλμα πληρωμής είναι στην επιτροπο και αν προλάβει να.βαλει υπογραφή πληρωνόμαστε 9 και 13..έλεγχοι υπερωρίες μισθός

merm
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό merm » Πέμ Ιούλ 25, 2019 8:19 pm

alexisozzy1984 έγραψε:
merm έγραψε:

Σίγουρα δεν τα βγάζω απ'.το μυαλό μου και μεταφέρω την ενημερωση που μου δίνουν δεν μπορώ να ξέρω ποιος λέει αλήθεια...μπορείτε να.επικοινωνησετε μαζί μας στο Μαρκόπουλο για του λόγου του αληθες..νεότερη ενημέρωση είναι ότι το ένταλμα πληρωμής είναι στην επιτροπο και αν προλάβει να.βαλει υπογραφή πληρωνόμαστε 9 και 13..έλεγχοι υπερωρίες μισθός

Δεν είπα κάτι τέτοιο, ότι τα βγάζεις από το μυαλό σου για να μην δημιουργηθεί παρεξήγηση. Άλλωστε τόσο καιρό μιλάμε εδώ μέσα.

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Παρ Ιούλ 26, 2019 4:16 pm

merm έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:
merm έγραψε:

Δεν είπα κάτι τέτοιο, ότι τα βγάζεις από το μυαλό σου για να μην δημιουργηθεί παρεξήγηση. Άλλωστε τόσο καιρό μιλάμε εδώ μέσα.

Συγνώμη δεν ήθελα να σε θίξω ...με το καλό να γνωριστούμε Σεπτέμβρη...μάλλον όπως πάει 13 Αυγούστου και 9 υπερωρίες έλεγχοι

kazandb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό kazandb » Τετ Ιούλ 31, 2019 1:05 pm

Γνωρίζει κάποιος να απαντήσει τι γίνεται με τις άδειες; Ίσχυει το: 2 μέρες για κάθε μήνα απασχολησης από την ημερομηνία ανάληψης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

n1k1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό n1k1 » Τετ Ιούλ 31, 2019 5:13 pm

kazandb έγραψε:Γνωρίζει κάποιος να απαντήσει τι γίνεται με τις άδειες; Ίσχυει το: 2 μέρες για κάθε μήνα απασχολησης από την ημερομηνία ανάληψης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνάδελφοι,
για το ποιές είναι οι υποχρεώσεις σας και ποιά τα δικαιώματά σας, ενημερωθείτε μελετώντας τον Κώδικα Κατάστασης Δημοσίων Υπαλλήλων http://www.minadmin.gov.gr/wp-content/uploads/20150721_kodikas_katastasis_dimosion_ypallilon.doc.
Μελετήστε. Διαθέστε χρόνο να διαβάσετε, να κρατήσετε σημειώσεις. Είναι δικαίωμά μας αλλά και υποχρέωσή μας να γνωρίζουμε τη νομοθεσία, που μας αφορά ως υπαλλήλους, ώστε να μην εξαρτόμαστε από πρόσωπα αλλά και για να δρούμε νόμιμα, διαφυλάσσοντας το δημόσιο συμφέρον.

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Τετ Ιούλ 31, 2019 7:24 pm

kazandb έγραψε:Γνωρίζει κάποιος να απαντήσει τι γίνεται με τις άδειες; Ίσχυει το: 2 μέρες για κάθε μήνα απασχολησης από την ημερομηνία ανάληψης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αν έχεις προϋπηρεσία στο δημόσιο δεν υπάρχει και ο περιορισμός των δύο μηνών και ισχύει το δύο μήνες κάθε μήνα...αν δεν έχεις δες τον υπαλληλικό κωδικα

aris3
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό aris3 » Πέμ Αύγ 01, 2019 9:43 am

n1k1 έγραψε:

Συνάδελφοι,
για το ποιές είναι οι υποχρεώσεις σας και ποιά τα δικαιώματά σας, ενημερωθείτε μελετώντας τον Κώδικα Κατάστασης Δημοσίων Υπαλλήλων http://www.minadmin.gov.gr/wp-content/uploads/20150721_kodikas_katastasis_dimosion_ypallilon.doc.
Μελετήστε. Διαθέστε χρόνο να διαβάσετε, να κρατήσετε σημειώσεις. Είναι δικαίωμά μας αλλά και υποχρέωσή μας να γνωρίζουμε τη νομοθεσία, που μας αφορά ως υπαλλήλους, ώστε να μην εξαρτόμαστε από πρόσωπα αλλά και για να δρούμε νόμιμα, διαφυλάσσοντας το δημόσιο συμφέρον.

Συμφωνώ και επαυξάνω ,επειδή όμως υπάρχει η τραβηγμένη και γραφειοκρατική ερμηνεία από ορισμένους συναδέλφους ,,, :γράφτηκε εδώ για κάποιο ΚΠΑ ότι το δικαίωμα της προσμέτρησης 2 ημέρες για κάθε μήνα υπηρεσίας αρχίζει μετά το αρχικό δίμηνο.
Δηλαδή κάποιος που έχει συμπληρώσει 4 μήνες υπηρεσίας δικαιούται 4 ημέρες και όχι 8.

n1k1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό n1k1 » Πέμ Αύγ 01, 2019 1:45 pm

aris3 έγραψε:Συμφωνώ και επαυξάνω ,επειδή όμως υπάρχει η τραβηγμένη και γραφειοκρατική ερμηνεία από ορισμένους συναδέλφους ,,, :γράφτηκε εδώ για κάποιο ΚΠΑ ότι το δικαίωμα της προσμέτρησης 2 ημέρες για κάθε μήνα υπηρεσίας αρχίζει μετά το αρχικό δίμηνο.
Δηλαδή κάποιος που έχει συμπληρώσει 4 μήνες υπηρεσίας δικαιούται 4 ημέρες και όχι 8.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε΄
ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ
Άρθρο 48
Δικαίωμα κανονικής άδειας
1. Οι δημόσιοι υπάλληλοι δικαιούνται κανονική άδεια με αποδοχές δύο (2) μήνες μετά το διορισμό τους. Η άδεια που δικαιούνται να λάβουν οι υπάλληλοι ορίζεται σε δύο (2) ημέρες για κάθε μήνα υπηρεσίας και δεν μπορεί να υπερβεί συνολικά τον αριθμό των ημερών κανονικής άδειας που δικαιούνται με τη συμπλήρωση ενός (1) έτους δημόσιας πραγματικής υπηρεσίας.

Τι λέει το άρθρο;
α. Ότι το δικαίωμα της άδειας μπορεί να ασκηθεί δύο μήνες μετά το διορισμό.
β. Ότι η άδεια που δικαιούται ο ΔΥ υπολογιζεται σε δύο μέρες ανά μήνα υπηρεσίας (άρα από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας).
Κανένα περιθώριο παρερμηνείας ή εναλλακτικής ερμηνείας. Αν κάποιος αντιμετωπίζει "εναλλακτικές ερμηνείες" να αιτηθεί την άδεια και να ζητήσει γραπτή απάντηση με αιτιολογία. Ο προϊστάμενος πρέπει πάντα να αναλαμβάνει την ευθύνη της ερμηνείας του. Θα δείτε ότι θα ρωτήσει, θα μάθει και θα του τη δώσει.

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Πέμ Αύγ 01, 2019 2:59 pm

aris3 έγραψε:
n1k1 έγραψε:

Συνάδελφοι,

Συμφωνώ και επαυξάνω ,επειδή όμως υπάρχει η τραβηγμένη και γραφειοκρατική ερμηνεία από ορισμένους συναδέλφους ,,, :γράφτηκε εδώ για κάποιο ΚΠΑ ότι το δικαίωμα της προσμέτρησης 2 ημέρες για κάθε μήνα υπηρεσίας αρχίζει μετά το αρχικό δίμηνο.

Για τους έχοντες ήδη προϋπηρεσία δεν υπάρχει ο περιορισμός του αρχικού διμήνου

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Πέμ Αύγ 01, 2019 3:10 pm

Μετά τους πρώτους δύο μήνες κάθε δίμηνο δύο μέρες μέχρι να συμπληρωθούν οι υπόλοιποι δέκα...τότε από το δεύτερο χρόνο πάμε είκοσι και προσαυξανεται ανά έτος μέχρι να φτάσει τις 24 για πενθήμερη εργασία και 30 για εξαημερη...αυτός ο περιορισμός δεν ισχύει για τους έχοντες προϋπηρεσία ούτε το δίμηνο ουτε ο αριθμός

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Anto » Πέμ Αύγ 01, 2019 4:22 pm

Άρη αυτό μου είπαν και μένα. Επίσης στον ιδιωτικό τομέα είχα 25 μέρες άδεια λόγω πολλών ενσημων και τώρα με πάνε πάλι στις 20.

kazandb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό kazandb » Παρ Αύγ 02, 2019 5:41 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες... Πάντως υπάρχει μεγάλη σύγχυση και τεράστιες διαφορές στα ΚΠΑ2 όσον αφορά τις αρμοδιότητες των συμβούλων. Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο που να ορίζει τις αρμοδιότητές μας;

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: MSN [Bot] και 5 επισκέπτες