Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
dioristeoss
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dioristeoss » Τρί Ιαν 29, 2019 6:48 pm

SILVIA πώς είναι οι συνθήκες εργασίας στον ΟΑΕΔ; Είσαι ευχαριστημένη με την εργασία;

akrivou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό akrivou » Τρί Ιαν 29, 2019 6:49 pm

Καλησπέρα σας,
Με τις βεβαιώσεις των ιατρών είμαστε εντάξει με την πρώτη επιστολή. Σωστά;
Επίσης, βεβαίωση ενσημων ποια θα καταθέσετε;

Kasty
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Kasty » Τρί Ιαν 29, 2019 7:03 pm

Αν και δεν είναι τώρα το μείζον θέμα, ας μου επιτραπεί να παρατηρήσω ότι η συζήτηση για την καθυστέρηση 2-3 μηνών στη μισθοδοσία ακούγεται κάπως...τουλάχιστον αφελής. Έχω δουλέψει στον ευρύτερο δημόσιο τομέα με ολάκερους μήνες και πάνω από έτος καθυστέρηση μισθοδοσίας (ακαδημαϊκή διδασκαλία, ερευνητικά προγράμματα κλπ). εκείνο που χρειάζεται να διασφαλιστεί πρωτίστως είναι η συνάφεια των καθηκόντων μας στον ΟΑΕΔ με τα ακριβώς οριζόμενα στην προκήρυξη.

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Τρί Ιαν 29, 2019 7:59 pm

akrivou έγραψε:Καλησπέρα σας,

Εγώ δεν κατέθεσα γτ έχω βεβαιώσεις από δημόσιο τομέα αλλά στο ΙΚΑ όταν πας σου βγάζουν 4 φωτιαντιγραφα για τον ΑΣΕΠ...αν δεν έχεις πας απλά βγάζεις..αυτές που ναι για διαγωνισμούς αν είσαι Θεσσαλονίκη νομίζω τέταρτο όροφο στο ΙΚΑ της Αριστοτέλους

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Τρί Ιαν 29, 2019 8:01 pm

Kasty έγραψε:Αν και δεν είναι τώρα το μείζον θέμα, ας μου επιτραπεί να παρατηρήσω ότι η συζήτηση για την καθυστέρηση 2-3 μηνών στη μισθοδοσία ακούγεται κάπως...τουλάχιστον αφελής. Έχω δουλέψει στον ευρύτερο δημόσιο τομέα με ολάκερους μήνες και πάνω από έτος καθυστέρηση μισθοδοσίας (ακαδημαϊκή διδασκαλία, ερευνητικά προγράμματα κλπ). εκείνο που χρειάζεται να διασφαλιστεί πρωτίστως είναι η συνάφεια των καθηκόντων μας στον ΟΑΕΔ με τα ακριβώς οριζόμενα στην προκήρυξη.

Όντως ακούγεται αφελής ωστόσο το παρατήρησα να το συζητούν επιτυχόντες παλαιότερων προκηρύξεων...ωστόσο για εμένα προσωπικά είναι μείζον θέμα γιατί αλλάζω πόλη και δυστυχώς οικονομικά ναι μεν τακτοποιήθηκα κάπως αλλά όχι για να αντέξω μεγάλο χρονικό διαστημα ...ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση

akrivou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό akrivou » Τρί Ιαν 29, 2019 8:06 pm

alexisozzy1984 έγραψε:
akrivou έγραψε:Καλησπέρα σας,

Εγώ δεν κατέθεσα γτ έχω βεβαιώσεις από δημόσιο τομέα αλλά στο ΙΚΑ όταν πας σου βγάζουν 4 φωτιαντιγραφα για τον ΑΣΕΠ...αν δεν έχεις πας απλά βγάζεις..αυτές που ναι για διαγωνισμούς αν είσαι Θεσσαλονίκη νομίζω τέταρτο όροφο στο ΙΚΑ της Αριστοτέλους

Ναι εννοώ δεν έχω παλαιότερες. Θα βάλω μια νέα. Τις βεβαιώσεις γιατρών ελπίζω να μην τις θέλουν ξανά γιατί δεν κράτησα αντίγραφο..

stellak
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό stellak » Τρί Ιαν 29, 2019 8:17 pm

pt123 έγραψε:καλησπερα σε ολους

stellak θα κανεις αιτηση θεραπειας;ο εργατολογος που πηγες τι σου ειπε;

ειμαστε ομοιοπαθεις.σκεφτομαι να κανω και εγω.
αν εχει νοημα δεν ξερω.

Θα σου δψσε αναλυτικες οδηγιες.πριν την αίτηση θεραπείας προηγείται ενα αλλο βημα.ωστόσο ειναι ακριβή διαδικασία

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Τρί Ιαν 29, 2019 8:20 pm

alexisozzy1984 έγραψε:
Kasty έγραψε:Αν και δεν είναι τώρα το μείζον θέμα, ας μου επιτραπεί να παρατηρήσω ότι η συζήτηση για την καθυστέρηση 2-3 μηνών στη μισθοδοσία ακούγεται κάπως...τουλάχιστον αφελής. Έχω δουλέψει στον ευρύτερο δημόσιο τομέα με ολάκερους μήνες και πάνω από έτος καθυστέρηση μισθοδοσίας (ακαδημαϊκή διδασκαλία, ερευνητικά προγράμματα κλπ). εκείνο που χρειάζεται να διασφαλιστεί πρωτίστως είναι η συνάφεια των καθηκόντων μας στον ΟΑΕΔ με τα ακριβώς οριζόμενα στην προκήρυξη.

Όντως ακούγεται αφελής ωστόσο το παρατήρησα να το συζητούν επιτυχόντες παλαιότερων προκηρύξεων...ωστόσο για εμένα προσωπικά είναι μείζον θέμα γιατί αλλάζω πόλη και δυστυχώς οικονομικά ναι μεν τακτοποιήθηκα κάπως αλλά όχι για να αντέξω μεγάλο χρονικό διαστημα ...ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση

Ξέχασα να σας απαντήσω από τα λίγα που χωρίζει μιλήσει με φίλες μου εργασιακούς συμβούλους και απο γενικά τα σποτάκια που παιζονται στην ΕΡΤ για ανέργους και εργασιακούς συμβούλους θα κάνουμε αυτό για το οποίο θα προσληφθουμε άλλα δημόσια υπηρεσία είναι αν υπάρχουν ανάγκες κανείς και άλλα πράγματα...επίσης στον υπαλληλικό κώδικα αναφέρει ότι μέχρι ενός ορισμένου χρονικού διαστήματος μπορείς να ασκείς καθήκοντα που δεν σου αναλογούν και μετά μπορείς να διαμαρτυρηθείς με αναφορά..βέβαια είμαστε πε διοικητικού οικονομικού με ότι συνεπάγεται αυτό ..θετικα όπως μπορείς να πάρεις μεταταξη πιο εύκολα αρνητικά μπορεί να βγάζεις πχ όλη μέρα κάρτες ανεργίας και να μη σου αρέσει η πολύ χαρτογράφηση και η άμεση επαφή .όπως το βλέπει βασικά κανείς...όσον αφορά το κλίμα τουλάχιστον για τα κπα2 της Θεσσαλονίκης Αθήνας υπάρχει αρκετή εργασία και ραντεβού με ανέργους που οι συνάδελφοι όπως προαναφέρθηκε αν ανατρέξεις σε προηγούμενες αναρτήσεις δεν προλαβαίνουν ούτε για φαγητό ....γενικά για το κλίμα είναι ανάλογα που θα πέσεις δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο..έχει τύχει να διαπληκτιστω με υπάλληλο ΟΑΕΔ πολύ ασχημα ως άνεργος έπειτα από παραπομπή αλλού υπαλλήλου με συμπεριφορά κακιστη επειδή τα είχε άσχημα με τον συνάδελφό της ο οποίος με παραπέμψει για μια υπόθεση μου έχει τύχει σε αλλο κπα2 να με καλέσουν μετά από συζευξη και να φερθούν άψογα

Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Τρί Ιαν 29, 2019 8:52 pm

alexisozzy1984 έγραψε:

Δεν έχω καταλάβει ισχύει η καθυστέρηση μισθοδοσίας η όχι?

akrivou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό akrivou » Τρί Ιαν 29, 2019 9:03 pm

aris3 έγραψε:
katpant81 έγραψε:
aris3 έγραψε:Καλώς μας βρήκες και σε βρήκαμε συνάδελφε.
Ευχαριστούμε για το καλωσόρισμα.
Όταν λές στην απογραφή πρέπει να γράψουμε ότι πτυχίο έχουμε ...και επιπλέον αυτών που στείλαμε στο ΑΣΕΠ;
Δηλαδή αν εγώ έχω και άλλο μεταπτυχιακό , εκτός αυτού που έστειλα στο ΑΣΕΠ ,το γράφω; χωρίς φυσικά να στείλω αντίγραφο.
Με λίγα λόγια οτιδήποτε ακαδημαϊκές γνώσεις έχω (με παραστατικό εννοείται), επί πλέον αυτών που έστειλα στο ΑΣΕΠ,τις γράφω στο απογραφικό δελτίο προκειμένου να είναι ενήμερη η υπηρεσία;
Εξυπακούεται πώς ό,τι έστειλα στο ΑΣΕΠ θα το γράψω και θα στείλω τα αντίγραφα.

Καλημέρα, αυτό που θες να κάνεις , δηλαδή να στείλεις επιπλέον δικαιολογητικά (πτυχία και λοιπές γνώσεις), θα σου πρότεινα να μην το κάνεις σε πρώτη φάση, για να μην μπερδευτούν με αυτα τα δικαιολογητικα που έστειλες στον ΑΣΕΠ. Σκέψου οτι στο ΟΑΕΔ έχουν να διαχειριστούν 335 επιτυχόντων Χ 6 (δικαιολογητικά που προσκόμισε ο καθένας κατα μέσο όρο = 2010 το λιγότερο διακαιολογητικά.Όταν με το καλό προσληφθείς μπορείς να τα καταθέσεις, αλλά γενικά να ξέρεις πως οτιδήποτε βάζεις στον υπηρεσιακό σου φάκελο να έχει και μια σκοπιμότητα. Τι εννοώ, ότι έαν καταθέσεις ένα εξτρα διδακτορικό ή ένα εξτρα πτυχίο θα έχει νόημα να κάνεις αίτηση για να σου αναγνωρισθούν. Απλά έτσι να βάζεις προσόντα στον υπηρεσιακό φάκελο δεν ξέρω εάν έχει νόημα. Εννοείται πως καταθέτεις βεβαιώσεις από ημερίδες, συνεδρια ξένες γλώσσες απλά σε μια πιθανή σου αίτηση για ανώτερη βαθμίδα από ΤΕ σε ΠΕ λόγου χάρη ζητάνε τα τυπικά ελάχιστα προσόντα.

Ευχαριστώ πολύ για την διαφωτιστική απάντηση

Όταν λέτε ΟΛΑ τα δικαιολογητικά εννοείται και τις ιατρικές γνωματεύσεις;

Δεν έχω κρατήσει αντίγραφο από τις εν λόγω γνωματεύσεις.

Silvia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Silvia » Τρί Ιαν 29, 2019 9:39 pm

1. Οταν δουλεύεις σε ερευνητικά προγράμματα ή διδασκαλία, εργάζεσαι με σύμβαση έργου και πληρώνεσαι με τα παραδοτεα και αναλόγως τη ροή χρηματοδότησης. Αυτό το γνωρίζεις εξαρχής.
2. Οταν εργάζεσαι με σύμβαση εργασίας και μάλιστα απο τον τακτικό προϋπολογισμό ισχύουν άλλα. Υπαρχουν συγκεκριμενα δικαιώματα και υποχρεώσει και απο τις δυο πλευρές.
3. Ως αυριανή εργασιακή σύμβουλος στον ΟΑΕΔ, μην πεις σε κάποιον άνεργο η εργαζόμενο την άποψη σου αυτή περί αφέλειας και αξίας της εργασίας. Θα κινδυνέψει η σωματικη σου ακεραιότητα!!!
4. Για να ανταπεξέλθεις επαρκώς στο ρολο σου ως εργασιακή σύμβουλος αύριο, πρέπει εσύ η ίδια να εισαι πιο μαχητική και διεκδικιτικη για τα δικαιώματα των εργαζομένων. Θεωρώ πως εχεις λίγο χρόνο ακόμα.
Αυτά όλα επειδή εκφράσεις και την αγωνία σου για τη θεσμοθέτηση του ρόλου σου.
Σου εύχομαι καλη πρόοδο!

Silvia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Silvia » Τρί Ιαν 29, 2019 9:48 pm

dioristeoss έγραψε:SILVIA πώς είναι οι συνθήκες εργασίας στον ΟΑΕΔ; Είσαι ευχαριστημένη με την εργασία;

Μιλώντας πολύ αντικειμενικά, και μετα απο πολλά χρόνια εργασίας (20+), έχω να σου πω τα παρακάτω:
Κανένας εργασιακός χώρος δεν είναι ιδανικός. Η δουλειά είναι δουλεία κάποιες φορές όπως έλεγε η καθ. Κορωναίου απο τη Πάντειο.
Ο ΟΑΕΔ έχει τα καλά και τα κακά του.
Οσο περισσότερα προσόντα έχεις, τόσο δυσκολότερη είναι η προσαρμογή σου το πρωτο διάστημα.
Προσωπικά, με άριστα το 10, θα έβαζα 7,5 , με προοπτική να βελτιωθεί.
Το πρώτο διαστημα ισχύουν κανόνες του στρατού.
Ως αντικείμενο εργασίας του εργασιακού συμβούλου, μελλοντικά θεωρώ θα μας αποζημιώσει.
Αυτά...

aris3
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό aris3 » Τετ Ιαν 30, 2019 9:07 am

akrivou έγραψε:
aris3 έγραψε:
katpant81 έγραψε:
Καλημέρα, αυτό που θες να κάνεις , δηλαδή να στείλεις επιπλέον δικαιολογητικά (πτυχία και λοιπές γνώσεις), θα σου πρότεινα να μην το κάνεις σε πρώτη φάση, για να μην μπερδευτούν με αυτα τα δικαιολογητικα που έστειλες στον ΑΣΕΠ. Σκέψου οτι στο ΟΑΕΔ έχουν να διαχειριστούν 335 επιτυχόντων Χ 6 (δικαιολογητικά που προσκόμισε ο καθένας κατα μέσο όρο = 2010 το λιγότερο διακαιολογητικά.Όταν με το καλό προσληφθείς μπορείς να τα καταθέσεις, αλλά γενικά να ξέρεις πως οτιδήποτε βάζεις στον υπηρεσιακό σου φάκελο να έχει και μια σκοπιμότητα. Τι εννοώ, ότι έαν καταθέσεις ένα εξτρα διδακτορικό ή ένα εξτρα πτυχίο θα έχει νόημα να κάνεις αίτηση για να σου αναγνωρισθούν. Απλά έτσι να βάζεις προσόντα στον υπηρεσιακό φάκελο δεν ξέρω εάν έχει νόημα. Εννοείται πως καταθέτεις βεβαιώσεις από ημερίδες, συνεδρια ξένες γλώσσες απλά σε μια πιθανή σου αίτηση για ανώτερη βαθμίδα από ΤΕ σε ΠΕ λόγου χάρη ζητάνε τα τυπικά ελάχιστα προσόντα.

Ευχαριστώ πολύ για την διαφωτιστική απάντηση

Όταν λέτε ΟΛΑ τα δικαιολογητικά εννοείται και τις ιατρικές γνωματεύσεις;

Δεν έχω κρατήσει αντίγραφο από τις εν λόγω γνωματεύσεις.

Οτι σου ζηταει το δευτερο mail.εφόσον έχεις στείλει ηδη τις ιατρικές γνωματεύσεις δεν χρειάζεται να ξαναστείλεις.

aris3
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό aris3 » Τετ Ιαν 30, 2019 9:20 am

Silvia έγραψε:
dioristeoss έγραψε:SILVIA πώς είναι οι συνθήκες εργασίας στον ΟΑΕΔ; Είσαι ευχαριστημένη με την εργασία;

Μιλώντας πολύ αντικειμενικά, και μετα απο πολλά χρόνια εργασίας (20+), έχω να σου πω τα παρακάτω:
Κανένας εργασιακός χώρος δεν είναι ιδανικός. Η δουλειά είναι δουλεία κάποιες φορές όπως έλεγε η καθ. Κορωναίου απο τη Πάντειο.
Ο ΟΑΕΔ έχει τα καλά και τα κακά του.
Οσο περισσότερα προσόντα έχεις, τόσο δυσκολότερη είναι η προσαρμογή σου το πρωτο διάστημα.
Προσωπικά, με άριστα το 10, θα έβαζα 7,5 , με προοπτική να βελτιωθεί.
Το πρώτο διαστημα ισχύουν κανόνες του στρατού.
Ως αντικείμενο εργασίας του εργασιακού συμβούλου, μελλοντικά θεωρώ θα μας αποζημιώσει.
Αυτά...

Που έχεις υπηρετήσει στον στρατό? (Χιούμορ). Προφανέστατα και εννοείς την πειθαρχία,την ενσυνείδητη πειθαρχία που είναι το άπαν σε μια εργασιακή σχέση. Η καλύτερη εργασία ειναι ο άνθρωπος και η αισιοδοξία.
Εφόσον οι συνεργάτες ,συνάδελφοι προϊστάμενοι και υφιστάμενοι, ειναι Ανθρωποι τότε ολα καλά.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι απέναντί μας, ως σύμβουλοι εργοδοτών ή εργαζομένων, απέναντί μας θα έχουμε ανθρώπους και ως τέτοιους πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε.
Ανθρώπους όλου του κοινωνικού, μορφωτικού, θρησκευτικού, κλπ φάσματος.

aris3
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό aris3 » Τετ Ιαν 30, 2019 9:30 am

Silvia έγραψε:

1. Οταν δουλεύεις σε ερευνητικά προγράμματα ή διδασκαλία, εργάζεσαι με σύμβαση έργου και πληρώνεσαι με τα παραδοτεα και αναλόγως τη ροή χρηματοδότησης. Αυτό το γνωρίζεις εξαρχής.
2. Οταν εργάζεσαι με σύμβαση εργασίας και μάλιστα απο τον τακτικό προϋπολογισμό ισχύουν άλλα. Υπαρχουν συγκεκριμενα δικαιώματα και υποχρεώσει και απο τις δυο πλευρές.
3. Ως αυριανή εργασιακή σύμβουλος στον ΟΑΕΔ, μην πεις σε κάποιον άνεργο η εργαζόμενο την άποψη σου αυτή περί αφέλειας και αξίας της εργασίας. Θα κινδυνέψει η σωματικη σου ακεραιότητα!!!
4. Για να ανταπεξέλθεις επαρκώς στο ρολο σου ως εργασιακή σύμβουλος αύριο, πρέπει εσύ η ίδια να εισαι πιο μαχητική και διεκδικιτικη για τα δικαιώματα των εργαζομένων. Θεωρώ πως εχεις λίγο χρόνο ακόμα.
Αυτά όλα επειδή εκφράσεις και την αγωνία σου για τη θεσμοθέτηση του ρόλου σου.
Σου εύχομαι καλη πρόοδο!

Η χρηματική ροή δεν εξαρταται απο τον ΟΑΕΔ και την μαθε υπηρεσία. Μεχρι να ομαλοποιηθεί το σύστημα πληρωμών απαιτείται μια γραφειοκρατική διαδικασία (και ορθώς απαιτείται) εγκρίσεων των πιστώσεων (έλεγχος νομιμότητας απο τους αρμοδίους οικονομικούς φορείς του δημοσίου).
Μετα απο αυτό η μισθοδοσία εκτελείται κανονικά και στην ωρα της βρέξει χιονίσει.
Αυτό που θα πρέπει να ζητάμε ειναι η δυνατότητα να μας χορηγειθει να ποσό ως προκαταβολή μισθοδοσίας (δυο μηνών π. Χ),ή και ενός ανανεουμενο μεχρι της υλοποίησης της διαδικασίας πληρωμής, το οποίο και θα παρακρατηθεί αυτόματα απο την μισθοδοσία.

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 4 επισκέπτες