Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
ioanna91
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 11:14 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό ioanna91 » Κυρ Απρ 29, 2018 2:44 pm

xana έγραψε:
dioristeoss έγραψε:
merm έγραψε:
@ xana
Και σε εμένα ΠΕ είναι ακόμα σε κατάσταση πληρωμένο. Μήπως η κυρία αναφερόταν σε άλλη κατηγορία εκπαίδευσης;
Μία ερώτηση, εάν και δεν είναι της παρούσης, αλλά έχω μια απορία.
Μεταξύ 6Κ & 15Κ τι θα διαλέγατε;



15k


Οι διαφορές είναι πολλές στις δύο θέσεις. Αλλά τα κριτήρια για τον καθένα είναι διαφορετικά. Όπως έχω ξαναπεί για μένα π.χ. το πρώτο κριτήριο είναι ο τόπος της εργασίας για πολλούς και διάφορους λόγους και η σταθερότητα σε αυτόν. Δηλαδή άλλο να ελπίζεις σε μελλοντική μετάθεση κι άλλο να διοριστείς απευθείας εκεί που θες να είσαι. Πέραν αυτού, στην 6Κ/2017 πρόκειται για την πλειοψηφία για θέσεις ΙΔΑΧ που σημαίνει λιγότερες κρατήσεις από τους μόνιμους (άρα πιο πολλά χρήματα στην τσέπη) συν το επίδομα ανθυγιεινής εργασίας, ενώ το αρνητικό είναι ότι σίγουρα δεν πρόκειται για την κλασική δημόσια Υπηρεσία με τους χαλαρούς ρυθμούς. Σίγουρα θα υπάρχει πίεση και μάλιστα μεγάλη. Και η πίεση φέρνει νεύρα στην Υπηρεσία, τσακωμούς, μπαλάκια ποιος θα κάνει τι κλπ. Αναφορικά με την 15Κ/2017, δε μου έχει δοθεί η εντύπωση ότι οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ πιέζονται και ζορίζονται τρελά. Η διαφορά στα χρήματα παίζει να αγγίζει και τα 100-120 ευρώ το μήνα, όμως, τα οποία είναι πολύ σημαντικά, όταν μιλάμε για τις τάξεις μεγέθους των μισθών του δημοσίου. Επίσης, στην 15Κ/2017 οι θέσεις είναι μόνιμες και όχι ΙΔΑΧ, αν και έως τώρα το να είσαι ΙΔΑΧ δεν έχει δημιουργήσει κανένα μειονέκτημα. Αν είχα να διαλέξω μεταξύ των δύο Προκηρύξεων και οι θέσεις ήταν στο ίδιο μέρος, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά πριν αποφασίσω...


Να ρωτήσω κάτι, αν και δεν είναι της παρούσης...ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείται μετά την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων για τους διοριστέους;

dioristeoss
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2018 1:12 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dioristeoss » Δευ Απρ 30, 2018 2:24 pm

ioanna91 έγραψε:
xana έγραψε:
dioristeoss έγραψε:

15k


Οι διαφορές είναι πολλές στις δύο θέσεις. Αλλά τα κριτήρια για τον καθένα είναι διαφορετικά. Όπως έχω ξαναπεί για μένα π.χ. το πρώτο κριτήριο είναι ο τόπος της εργασίας για πολλούς και διάφορους λόγους και η σταθερότητα σε αυτόν. Δηλαδή άλλο να ελπίζεις σε μελλοντική μετάθεση κι άλλο να διοριστείς απευθείας εκεί που θες να είσαι. Πέραν αυτού, στην 6Κ/2017 πρόκειται για την πλειοψηφία για θέσεις ΙΔΑΧ που σημαίνει λιγότερες κρατήσεις από τους μόνιμους (άρα πιο πολλά χρήματα στην τσέπη) συν το επίδομα ανθυγιεινής εργασίας, ενώ το αρνητικό είναι ότι σίγουρα δεν πρόκειται για την κλασική δημόσια Υπηρεσία με τους χαλαρούς ρυθμούς. Σίγουρα θα υπάρχει πίεση και μάλιστα μεγάλη. Και η πίεση φέρνει νεύρα στην Υπηρεσία, τσακωμούς, μπαλάκια ποιος θα κάνει τι κλπ. Αναφορικά με την 15Κ/2017, δε μου έχει δοθεί η εντύπωση ότι οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ πιέζονται και ζορίζονται τρελά. Η διαφορά στα χρήματα παίζει να αγγίζει και τα 100-120 ευρώ το μήνα, όμως, τα οποία είναι πολύ σημαντικά, όταν μιλάμε για τις τάξεις μεγέθους των μισθών του δημοσίου. Επίσης, στην 15Κ/2017 οι θέσεις είναι μόνιμες και όχι ΙΔΑΧ, αν και έως τώρα το να είσαι ΙΔΑΧ δεν έχει δημιουργήσει κανένα μειονέκτημα. Αν είχα να διαλέξω μεταξύ των δύο Προκηρύξεων και οι θέσεις ήταν στο ίδιο μέρος, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά πριν αποφασίσω...


Να ρωτήσω κάτι, αν και δεν είναι της παρούσης...ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείται μετά την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων για τους διοριστέους;


Πάντως στην εποχή μας είναι πολυτέλεια να μπαίνεις σε διαδικασία Επιλογής Θέσης. Τυχεροί/ες όσοι/ες έχουν αυτή τη δυνατότητα!!!

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Δευ Απρ 30, 2018 5:02 pm

Ισχύει ότι καλεστηκαν οι επιτυχόντες ΤΕ;;;; Μου το μετεφεραν πριν λιγο. :shock:

Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 12:24 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Δευ Απρ 30, 2018 8:14 pm

dhmosio85 έγραψε:Ισχύει ότι καλεστηκαν οι επιτυχόντες ΤΕ;;;; Μου το μετεφεραν πριν λιγο. :shock:

Ισχύει όντως? Μήπως μπορείς να μας πεις αν το γνωρίζεις από κάποιον έγκυρα?

dioristeoss
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2018 1:12 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dioristeoss » Δευ Απρ 30, 2018 8:49 pm

dhmosio85 έγραψε:Ισχύει ότι καλεστηκαν οι επιτυχόντες ΤΕ;;;; Μου το μετεφεραν πριν λιγο. :shock:


Σου το μετέφερε διοριστέος από τα προσωρινά; Πρίν βγουν τα τελικά; Δε νομίζω. Οι ενστάσεις;

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Δευ Απρ 30, 2018 11:18 pm

Κάποιος που γνωρίζει μέσα απο οαεδ. Τι να πω. Ας επιβεβαιώσει κάποιος επιτυχών.

Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 12:24 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Τρί Μάιος 01, 2018 7:17 am

dhmosio85 έγραψε:Κάποιος που γνωρίζει μέσα απο οαεδ. Τι να πω. Ας επιβεβαιώσει κάποιος επιτυχών.

Κοίταξε αν δεν βγουν τα οριστικα δεν νομίζω ότι μπορεί να ξεκινήσει η διαδικασία αν θέλεις ρώτησε τον πιο συγκεκριμένα να σου πει

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Τρί Μάιος 01, 2018 11:53 am

Pepi23 έγραψε:
dhmosio85 έγραψε:Κάποιος που γνωρίζει μέσα απο οαεδ. Τι να πω. Ας επιβεβαιώσει κάποιος επιτυχών.

Κοίταξε αν δεν βγουν τα οριστικα δεν νομίζω ότι μπορεί να ξεκινήσει η διαδικασία αν θέλεις ρώτησε τον πιο συγκεκριμένα να σου πει

Μα στην 1κ δεν καλεστηκαν να υπογράψουν συμβασεις;;; πριν τα οριστικα.

Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 12:24 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Τρί Μάιος 01, 2018 4:08 pm

dhmosio85 έγραψε:
Pepi23 έγραψε:
dhmosio85 έγραψε:Κάποιος που γνωρίζει μέσα απο οαεδ. Τι να πω. Ας επιβεβαιώσει κάποιος επιτυχών.

Κοίταξε αν δεν βγουν τα οριστικα δεν νομίζω ότι μπορεί να ξεκινήσει η διαδικασία αν θέλεις ρώτησε τον πιο συγκεκριμένα να σου πει

Μα στην 1κ δεν καλεστηκαν να υπογράψουν συμβασεις;;; πριν τα οριστικα.

Δεν ξέρω τι συμβάσεις υπογράψαμε από τη στιγμή που δεν υπάρχει φεκ οριστικών μήπως συμφώνησαν σε συμβάσεις προσωρινές έως τα οριστικα?
Όμως εξήγησε μας έχεις την πληροφορία ότι καλεσαν ΤΕ για διορισμό? Δλδ κάποιος έχει αρχίσει τη διαδικασία πρόσληψης? Το ρώταω από περιέργεια και σαφώς δεν γίνεται λόγος για συγκεκριμένα πρόσωπα αλλά μόνο καταστάσεις.

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Τρί Μάιος 01, 2018 6:22 pm

Παιδιά, τα άτομα των προσωρινών πινάκων ΤΕ που ενδεχομένως κλήθηκαν, όπως λέγεται από κάποιους, θα συνάψουν συμβάσεις ορισμένου χρόνου με ανώτατη διάρκεια 8 μήνες και σε κάθε περίπτωση μέχρι την ανάληψη Υπηρεσίας από τον διοριστέο που θα προκύψει από τα οριστικά (αν υπάρχουν αλλαγές). Δεν πρόκειται για μόνιμο διορισμό. Είναι νομότυπο, γίνεται για την κάλυψη υπηρεσιακών αναγκών των Υπηρεσιών και δεν επηρεάζει με κανένα τρόπο τα οριστικά αποτελέσματα. Κάτι αντίστοιχο έγινε και στην 1Κ/2017. Διαβάστε εκεί για να ενημερωθείτε αν θέλετε.

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Τρί Μάιος 01, 2018 9:34 pm

Ναι προφανώς και μιλάω για προσωρινές συμβάσεις.

dioristeoss
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2018 1:12 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dioristeoss » Τρί Μάιος 01, 2018 10:09 pm

xana έγραψε:Παιδιά, τα άτομα των προσωρινών πινάκων ΤΕ που ενδεχομένως κλήθηκαν, όπως λέγεται από κάποιους, θα συνάψουν συμβάσεις ορισμένου χρόνου με ανώτατη διάρκεια 8 μήνες και σε κάθε περίπτωση μέχρι την ανάληψη Υπηρεσίας από τον διοριστέο που θα προκύψει από τα οριστικά (αν υπάρχουν αλλαγές). Δεν πρόκειται για μόνιμο διορισμό. Είναι νομότυπο, γίνεται για την κάλυψη υπηρεσιακών αναγκών των Υπηρεσιών και δεν επηρεάζει με κανένα τρόπο τα οριστικά αποτελέσματα. Κάτι αντίστοιχο έγινε και στην 1Κ/2017. Διαβάστε εκεί για να ενημερωθείτε αν θέλετε.


Παιδιά η πληροφορία περί πρόσληψης ΤΕ είναι μαιμού... Γνωστή μου που είναι στους διοριστέους ΤΕ δεν είχε καμία ειδοποίηση. Να μη λέμε λοιπόν άσχετα πράγματα όταν δεν είναι διασταυρωμένα.

Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 12:24 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Τρί Μάιος 01, 2018 11:14 pm

dioristeoss έγραψε:
xana έγραψε:Παιδιά, τα άτομα των προσωρινών πινάκων ΤΕ που ενδεχομένως κλήθηκαν, όπως λέγεται από κάποιους, θα συνάψουν συμβάσεις ορισμένου χρόνου με ανώτατη διάρκεια 8 μήνες και σε κάθε περίπτωση μέχρι την ανάληψη Υπηρεσίας από τον διοριστέο που θα προκύψει από τα οριστικά (αν υπάρχουν αλλαγές). Δεν πρόκειται για μόνιμο διορισμό. Είναι νομότυπο, γίνεται για την κάλυψη υπηρεσιακών αναγκών των Υπηρεσιών και δεν επηρεάζει με κανένα τρόπο τα οριστικά αποτελέσματα. Κάτι αντίστοιχο έγινε και στην 1Κ/2017. Διαβάστε εκεί για να ενημερωθείτε αν θέλετε.


Παιδιά η πληροφορία περί πρόσληψης ΤΕ είναι μαιμού... Γνωστή μου που είναι στους διοριστέους ΤΕ δεν είχε καμία ειδοποίηση. Να μη λέμε λοιπόν άσχετα πράγματα όταν δεν είναι διασταυρωμένα.

Συμφωνώ ότι η πληροφορία δεν είναι διασταυρωμενη και όντως επειδή υπάρχει αγωνία καλό θα ήταν να δίνεται προσοχή στις σχετικές ενημέρωσεις

merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό merm » Παρ Μάιος 04, 2018 11:40 am

xana έγραψε:
dioristeoss έγραψε:
merm έγραψε:
@ xana
Και σε εμένα ΠΕ είναι ακόμα σε κατάσταση πληρωμένο. Μήπως η κυρία αναφερόταν σε άλλη κατηγορία εκπαίδευσης;
Μία ερώτηση, εάν και δεν είναι της παρούσης, αλλά έχω μια απορία.
Μεταξύ 6Κ & 15Κ τι θα διαλέγατε;



15k


Οι διαφορές είναι πολλές στις δύο θέσεις. Αλλά τα κριτήρια για τον καθένα είναι διαφορετικά. Όπως έχω ξαναπεί για μένα π.χ. το πρώτο κριτήριο είναι ο τόπος της εργασίας για πολλούς και διάφορους λόγους και η σταθερότητα σε αυτόν. Δηλαδή άλλο να ελπίζεις σε μελλοντική μετάθεση κι άλλο να διοριστείς απευθείας εκεί που θες να είσαι. Πέραν αυτού, στην 6Κ/2017 πρόκειται για την πλειοψηφία για θέσεις ΙΔΑΧ που σημαίνει λιγότερες κρατήσεις από τους μόνιμους (άρα πιο πολλά χρήματα στην τσέπη) συν το επίδομα ανθυγιεινής εργασίας, ενώ το αρνητικό είναι ότι σίγουρα δεν πρόκειται για την κλασική δημόσια Υπηρεσία με τους χαλαρούς ρυθμούς. Σίγουρα θα υπάρχει πίεση και μάλιστα μεγάλη. Και η πίεση φέρνει νεύρα στην Υπηρεσία, τσακωμούς, μπαλάκια ποιος θα κάνει τι κλπ. Αναφορικά με την 15Κ/2017, δε μου έχει δοθεί η εντύπωση ότι οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ πιέζονται και ζορίζονται τρελά. Η διαφορά στα χρήματα παίζει να αγγίζει και τα 100-120 ευρώ το μήνα, όμως, τα οποία είναι πολύ σημαντικά, όταν μιλάμε για τις τάξεις μεγέθους των μισθών του δημοσίου. Επίσης, στην 15Κ/2017 οι θέσεις είναι μόνιμες και όχι ΙΔΑΧ, αν και έως τώρα το να είσαι ΙΔΑΧ δεν έχει δημιουργήσει κανένα μειονέκτημα. Αν είχα να διαλέξω μεταξύ των δύο Προκηρύξεων και οι θέσεις ήταν στο ίδιο μέρος, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά πριν αποφασίσω...


@xana
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σίγουρα σε κάθε περίπτωση θέλει πολύ σκέψη. Εσείς είστε επιτυχών ΠΕ και στην 6Κ;

dioristeoss
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2018 1:12 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dioristeoss » Σάβ Μάιος 05, 2018 9:44 pm

ioanna91 έγραψε:
xana έγραψε:
dioristeoss έγραψε:

15k


Οι διαφορές είναι πολλές στις δύο θέσεις. Αλλά τα κριτήρια για τον καθένα είναι διαφορετικά. Όπως έχω ξαναπεί για μένα π.χ. το πρώτο κριτήριο είναι ο τόπος της εργασίας για πολλούς και διάφορους λόγους και η σταθερότητα σε αυτόν. Δηλαδή άλλο να ελπίζεις σε μελλοντική μετάθεση κι άλλο να διοριστείς απευθείας εκεί που θες να είσαι. Πέραν αυτού, στην 6Κ/2017 πρόκειται για την πλειοψηφία για θέσεις ΙΔΑΧ που σημαίνει λιγότερες κρατήσεις από τους μόνιμους (άρα πιο πολλά χρήματα στην τσέπη) συν το επίδομα ανθυγιεινής εργασίας, ενώ το αρνητικό είναι ότι σίγουρα δεν πρόκειται για την κλασική δημόσια Υπηρεσία με τους χαλαρούς ρυθμούς. Σίγουρα θα υπάρχει πίεση και μάλιστα μεγάλη. Και η πίεση φέρνει νεύρα στην Υπηρεσία, τσακωμούς, μπαλάκια ποιος θα κάνει τι κλπ. Αναφορικά με την 15Κ/2017, δε μου έχει δοθεί η εντύπωση ότι οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ πιέζονται και ζορίζονται τρελά. Η διαφορά στα χρήματα παίζει να αγγίζει και τα 100-120 ευρώ το μήνα, όμως, τα οποία είναι πολύ σημαντικά, όταν μιλάμε για τις τάξεις μεγέθους των μισθών του δημοσίου. Επίσης, στην 15Κ/2017 οι θέσεις είναι μόνιμες και όχι ΙΔΑΧ, αν και έως τώρα το να είσαι ΙΔΑΧ δεν έχει δημιουργήσει κανένα μειονέκτημα. Αν είχα να διαλέξω μεταξύ των δύο Προκηρύξεων και οι θέσεις ήταν στο ίδιο μέρος, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά πριν αποφασίσω...


Να ρωτήσω κάτι, αν και δεν είναι της παρούσης...ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείται μετά την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων για τους διοριστέους;


Υπάρχει κάποιος ΠΕ που το παράβολό του είναι ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ;;;


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες