Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Silvia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Ιαν 28, 2019 8:11 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Silvia » Πέμ Απρ 11, 2019 10:46 am

Από τελευταίες πληροφορίες που έχω, την εβδομάδα που έρχεται θα γίνει υπηρεσιακό συμβούλιο με θέμα και τις τοποθετήσεις μας και μετά θα σταλούν οι επιστολές.

expfix
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 11:53 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό expfix » Πέμ Απρ 11, 2019 11:48 am

aris3 έγραψε:
Silvia έγραψε:
bkontogianni έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Βρέθηκα χτές στον Άλιμο και μίλησα με την κοπέλα που θα στείλει τις επιστολές (συγκεκριμένα για το πρώτο Φεκ). Μου είπε ότι το πιο πιθανό είναι να τις στείλει στις αρχές της άλλης εβδομάδας.


Καλά δεν μπορώ να καταλάβω πόσο οι πληροφορίες μπορεί να είναι τόσο αντικρουόμενες! Από τη μια οι επιστολές είναι έτοιμες εδώ και μέρες και μας καθυστερεί η ημερίδα στην Θεσ/νικη, από την άλλη μέχρι στο τέλος αυτής της εβδομάδας θα φύγουν, μετά, μάλλον θα φύγουν στις αρχές της άλλης εβδομάδας.!!!! Τι γίνεται;;;; Ειλικρινά τί συμβαίνει;;;; Δηλαδή αν κάποιος προσπαθήσει να βγάλει νόημα, καταλαβαίνει ότι οι επιστολές είναι έτοιμες, αλλά για λόγους....(???) ,,, μάλλον θα φύγουν την άλλη εβδομάδα, αν πάλι δεν αλλάξει κάτι και φύγουν, την παραπάνω. Μάλλον, εγώ το βλέπω για την ΜΕΓΑΛΗ εβδομάδα!!!!!
Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να υπάρξει ένα χρονοδιάγραμμα που θα τηρηθεί;;;;;; μια ενημέρωση;;;; ούτε εμείς να αγωνιούμε και να αγανακτούμε, ούτε να ταλαιπωρούμε με τηλέφωνα και ερωτήματα την διοίκηση!

Περιμένει τις τοποθετήσεις,,,η κυρία από την δικιά της την πλευρά είναι έτοιμη .
Μένει μόνο να συμπληρώσει το ΚΠΑ.
Οι τοποθετήσεις δεν είναι δικό της καθήκον.
Αυτά μας λέει αυτά μεταφέρουμε.
merm έγραψε:
bkontogianni έγραψε:


Ευχαριστούμε για την σημαντική πληροφορία. Σου εξήγησε όμως γιατί εφόσον είναι έτοιμες δεν τις στέλνει;

expfix έγραψε:
aris3 έγραψε:Καλό θα είναι να γνωρίζουμε ότι την περασμένη εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη στο βελιδειο συνεδριακό κέντρο πραγματοποιήθηκε ημερίδα υπό την αιγίδα του ΟΑΕΔ με αντικείμενο τον επαναπροσδιορισμό επιχειρησιακού μοντέλου του ΟΑΕΔ.
Στην ημερίδα αυτή συμμετείχαν και υψηλόβαθμα στελέχη της κεντρικής διοίκησης.
Το εργαλείο για το μοντέλο αυτό είμαστε εμείς οι 335 εργασιακοί σύμβουλοι.
Συμμετείχε και η επιτροπή αρμόδια για τις τοποθετήσεις.
Καλό θα είναι να γκουγκλαρουμε και να πάρουμε μια γεύση για το αντικείμενο της εργασίας μας .
Εξ αρχής αυτές οι θέσεις ήταν προγραμματισμένες να καλυφτούν από τον ιδιωτικό τομέα . Δηλαδή αυτό που θα κάνουμε εμείς, στον αρχικό σχεδιασμό έλεγε ιδιωτικός τομέας .
Για καλή μας τύχη επιλέχθηκε τελικά η λύση της πρόσληψης 335 εργασιακών συμβούλων.
Η ημερίδα λοιπόν αυτή , εξαιτίας της οποίας καθυστέρησε μερικές μέρες η αποστολή των επιστολών, αφορούσε σχεδόν αποκλειστικά εμάς και το σημαντικό έργο που περιμένει η κοινωνία να επιτελέσουμε.
Σε λίγες μέρες θα είμαστε γρανάζια του δημοσίου τομέα σε ένα τόσο ευαίσθητο ενδιαφέρον αλλά και απαιτητικό κοινωνικό λειτούργημα.
Ας μη αναφερόμαστε ελαφρά τη καρδία σε συναδέλφους ότι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους.
Εμείς θα την κάναμε καλύτερα άραγε;
Ας αποδείξουμε εκεί πόσο μετράμε και ας οπλιστούμε με λίγη υπομονή.
Λίγες μέρες και η ανάσταση είναι προ των πυλών ,,,, κυριολεκτικά και μεταφορικά.


Η ημερίδα αυτή είναι μία επανάληψη της αντίστοιχης που έγινε 01-03-2019 στην Αθήνα. Απλά έπρεπε (για πολιτικούς λόγους;) να γίνει και στη Θεσσαλονίκη. Αν δυσκολεύονται να μας τοποθετήσουν, ας κάνουν αντίστοιχες ημερίδες σε όλες τις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας, έτσι θα κερδίσουν χρόνο..


Μιλάς λες και έχεις απέναντι σου αντιπάλους που αντιμάχονται τον διορισμό.
Οι ημερίδες αυτές ήταν προγραμματισμένες εδώ και πάρα πολλούς μήνες.
Η δουλειά του ΟΑΕΔ ούτε αρχίζει ούτε τελειώνει με τους εργασιακούς συμβούλους.
Και εξαιτίας αυτών που συμμετέχουν σε αυτές τις ημερίδες είμαστε στη θέση που είμαστε τώρα .προ της ορκομωσίας δηλαδή.




Επειδή κάτι έγινε και δεν πήρε το κείμενό μου, θα προσπαθήσω ξανά:

aris3, αντιμάχομαι αυτά και αυτούς που υποτιμούν τη νοημοσύνη μας και δεν ανέχομαι τις διακρίσεις.
Οι δικαιολογίες για "ημερίδες" (για τις εφημερίδες) και πολυπλοκότητα του εγχειρήματος των τοποθετήσεων, τις βρίσκω τουλάχιστον αστείες.
Κανείς δεν αναρωτιέται γιατί οι τοποθετήσεις δεν έγιναν μέχρι τη δημοσίευση των ΦΕΚ;
Ξαφνικά μετά τα ΦΕΚ αποκτήθηκαν τα νεότερα στοιχεία; Και πως;
Ειδικά όταν λένε σύμφωνα με τα δικά σου γραφόμενα ότι "Το εργαλείο για το μοντέλο αυτό είμαστε εμείς οι 335 εργασιακοί σύμβουλοι" και ότι η ημερίδα ..."αφορούσε σχεδόν αποκλειστικά εμάς και το σημαντικό έργο που περιμένει η κοινωνία να επιτελέσουμε".
Μετά μας μπέρδεψες λίγο λέγοντας ότι "Η δουλειά του ΟΑΕΔ ούτε αρχίζει ούτε τελειώνει με τους εργασιακούς συμβούλους" και το ότι εξαιτίας αυτών που συμμετέχουν σε αυτές τις ημερίδες είμαστε στη θέση που είμαστε τώρα (δεν πιστεύω ότι εννοούσες την φάση της διαδικασίας, αλλά το γεγονός ότι θα έχουμε δουλειά σύμφωνα και με τα υπόλοιπα γραφόμενά σου).

Να σου πω και εγώ τι πιστεύω...
Για τους εργαζόμενους στον ΟΑΕΔ, και τις ευχαριστίες μου σε αυτούς έχω εκφραστεί ήδη σε προηγούμενες αναρτήσεις μου.
Είμαστε εδώ που είμαστε εξαιτίας των γονιών και των δασκάλων μας
Είμαστε εδώ που είμαστε γιατί όλοι εμείς μελετήσαμε, παλέψαμε και δουλέψαμε σκληρά όλα αυτά τα χρόνια. Σαφώς και δεν είμαστε οι μόνοι, αλλά σε αυτή τη χρονική συγκυρία, είμαστε εμείς.

Σχετικά με το ότι μας έκαναν τη χάρη και δεν πήραν προσωπικό από τον ιδιωτικό τομέα, να πω και αυτό:
Τη δουλειά-θέση αυτή δεν μας την χάρισαν, αλλά την κερδίσαμε μέσα από μία μεγάλη διαγωνιστική διαδικασία που συμμετείχαν άλλα 11.000 άτομα.
Εμείς τους κάναμε την τιμή να υποβάλλουμε τα υψηλά μας προσόντα και τις ικανότητές μας, για έχουν αυτοί την πολυτέλεια να διαλέξουν τους 335 που προκρίθηκαν. Με ποιόν άλλο τρόπο θα έβρισκαν 335 άτομα με τέτοια προσόντα και εμπειρία (και σε αυτή τη τιμή);
Από τον ιδιωτικό τομέα προερχόμαστε οι περισσότεροι και ξέρουμε πολύ καλά τι κυκλοφορεί εκεί έξω και το πως θα δούλευε η διαδικασία με τον άλλο τρόπο. Και σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσαν να συγκεντρώσουν τόσες αιτήσεις και με τόσα ικανά άτομα.

Σαφώς έχουμε και υποχρεώσεις, γι' αυτό εμείς θα πρέπει να αποδεικνύουμε με τη δουλειά μας ότι συνεχίσουμε να αξίζουμε αυτή τη θέση.

Από την αρχή της συμμετοχής μου σε αυτή την κουβέντα εστίασα στις διακρίσεις-καθυστερήσεις που έβλεπα στο ΕΤ και στον κίνδυνο να παιχθεί πολιτικό παιχνίδι στην πλάτη μας.
Αποδεικνύεται ότι στο ΕΤ, η καθυστέρηση ήταν τεχνητή για να μπορέσουν να συγκλίνουν χρονικά -όσο το δυνατόν περισσότερο- τα δύο ΦΕΚ.

Εκτιμώ -και μακάρι να βγω λάθος- ότι οι επιστολές δεν θα ταχυδρομηθούν ούτε την επόμενη εβδομάδα.

Μέχρι τότε ελπίζω να μην μας πουν ότι περιμένουν να συγκεντρώσουν τα ταχυδρομικά περιστέρια (για να γελάσουμε και λίγο).

Εύχομαι σε όλους ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ και σύντομα να συνεχίσουμε τις κουβέντες μας από κοντά και οργανωμένα.

Hasta la vista...

asdf
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Μαρ 01, 2019 1:05 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό asdf » Πέμ Απρ 11, 2019 2:01 pm

Άρα οι τοποθετήσεις δεν έχουν γίνει ακόμη..
Κ ρωτάω: Με τι κριτήρια γίνεται η τοποθέτηση? Βάση μοριοδότησης? Βάση κοινωνικών κριτηρίων?
Διάβασα ότι έχουν τηλεφωνήσει σε κάποιους και τους ρώτησαν κάποια πράγματα. Προσωπικά δεν έχω δεχτεί κάποιο τηλεφώνημα. Όσες φορές κατάφερα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με τα κεντρικά του ΟΑΕΔ , το τμήμα προσωπικού (έχω μιλήσει έως τώρα με 4 διαφορετικούς υπαλλήλους), δεν έλαβα κάποια σαφή απάντηση.
Στην περιοχή διορισμού μου υπάρχουν πάνω από 1 ΚΠΑ2 για πάνω από 20 άτομα. Δεν θα έπρεπε να δηλώσουμε εγγράφως την σειρά προτίμησης ΚΠΑ2 και ύστερα με κάποια κριτήρια (μοριοδότηση διορισμού, κοινωνικά κ.τ.λ.) να γίνει η τοποθέτηση?
Εάν γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ ας μας ενημερώσει.
Κ ένα μεγάλο ευχαριστώ για όσους μας ενημερώνεται τόσο καιρό!

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Πέμ Απρ 11, 2019 2:03 pm

Silvia έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:Παιδιά καταλαβαίνω την ανησυχία κάποιων Αλλά δεν υπάρχει λόγος για κόντρες Ούτε να προσβάλλουμε ανθρώπους χωρίς να τους γνωρίζουμε..οι χρόνοι επαναλαμβάνω είναι εντός ορίων..Δεν είναι ότι μας άργησαν τόσο...καταλαβαίνω υπάρχει αναγκη απο δουλειά απλα πρεπει να εχουμε υπομονή και να μη κρίνουμε συναδελφους..οτι δεν έβγαλαν τις τοποθετήσεις γρήγορα δεν είναί λογος να τους πάρουμε το κεφαλι και πόσο μάλλον να τους κρίνουμε αρνητικά..το πήγαν αρκετά γρήγορα κολλήσαμε εδώ για λίγο πέσαν και οι ημερίδες...ας γίνουν οι τοποθετήσεις σωστά και λίγο έμεινε δεν θα την.πληρώσει ο ΟΑΕΔ επειδή το ΑΣΕΠ μας αργησε λογω της 3κ...

Νομίζω οτι υπάρχει πολύ συγκεκριμένο άτομο που ερμηνεύει τις απόψεις και τα ερωτήματα μας, σε θέσεις αντιπάλων. Ο στόχος εδώ είναι να μοιραζόμαστε πληροφορίες και απορίες σχετικά με το ζήτημα της ολοκλήρωσης της διαδικασίας. Το να μας προτρέπει κάποιος να πούμε ευχαριστώ γιατί προχωράνε την τυπική διαδικασία διορισμού μας ή γιατί προκηρύχθηκαν οι θέσεις αυτές και μας πήρανε, δεν νομίζω οτι ταιριάζει στην συγκεκριμένη διαδικασία. Δεν διοριζόμαστε από το παράθυρο, πήραμε μέρος σε μια επίσημη διαδικασία, ακολουθήσαμε τα οριζόμενα και σήμερα βρισκόμαστε ένα βήμα πριν την ανάληψη υπηρεσίας. Άρα, το "να λέτε και ευχαριστώ που σας διορίζουμε", δεν είναι αποδεκτό.
Κεφάλια εμείς δεν παίρνουμε! Αυτή τη στιγμή δεν μιλάμε για τον ΑΣΕΠ, αλλά για τον ΟΑΕΔ.
Όσο για την υπομονή, νομίζω έχουμε επιδείξει όλοι και μεγάλη, αφού η διαδικασία ξεκίνησε από το 2017 και σήμερα έχουμε 2019 και....συνεχίζουμε να κάνουμε υπομονή!


Δεν διαφωνώ με την άποψη σου και ούτε με τη άποψη των συναδέλφων ωστόσο περιμένω να δω μέχρι να βγάλω τελικά συμπεράσματα ..λοιπόν εγώ βλέπω οτι σχεδόν ολα γίνονται νόμοτυπα μέχρι εδώ ,εντός των χρονικών ορίων ...από τη στιγμή που ο υπαλληλικος κώδικας τους δίνει το περιθώριο να στείλουν μέσα σε 30 μέρες τις επιστολές δεν μπορεί κανείς να τους πει τίποτα..αν περάσουμε αυτό το χρονικό όριο τότε θα πρέπει να διαμαρτυρηθούμε και με το δίκιο μας φυσικά.

Έχω βέβαια μια μεγάλη ένσταση για τις τοποθετήσεις καθώς δεν μπορω να το κατανοήσω τόσο πολύ μυστικοπάθεια που επικρατεί στον οργανισμό λες και θα μας στείλουν ειρηνευτική αποστολή στο Κιργισταν ...δηλαδή εγώ αυτή τη στιγμή να σου δώσω να καταλάβεις κρέμομαι όπως και άλλοι επιτυχόντες στα μεγάλα αστικά κέντρα από το τι θα αποφασίσει ο καθένας Χ ψ στην επιτροπή για την δικιά μου ζωή όπως πολύ σωστά είπες προηγουμένως χωρίς να μου δώσει τη δυνατότητα να επιλέξω λες και τα χρήματα μου τρέχουν ..δεν μ αφήνει δηλαδή να επιλέξω περιοχή που έχω δικό μου σπίτι και θα πρέπει να πάω 40 χλμ μακριά στο ενοίκιο εντός της ίδιας περιφερειας..ενταξει και αυτό σχετικό είναι αλλά μιας και θα κάνουμε ανθρωπιστική εργασία και πρέπει να είμαστε ψυχικά καλά θα μπορούσαν να δώσουν τη δυνατότητα επιλογής σε συνάρτηση τονίζω με τις υπηρεσιακές ανάγκες.
Μιλάω μέχρι τη παρούσα στιγμή γιατί εγώ προσωπικά δεν δέχθηκα κλήση ..και όπως είπε πολύ σωστά ένας συνάδελφος παραπάνω την θέση την κερδισαμε δεν μας την χάρισαν..απλά περιμένω να δω τι θα συμβεί για να βγάλω συμπέρασματα....αυτοί που θα πρέπει να φωνάζουν δικαιωματικά τώρα είναι οι συνάδελφοι της τρίτης απόφασης και οι αναπληρώσεις που ο ΑΣΕΠ τις έχει γράψει στα παλιά των υποδημάτων του..

pan1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 6:11 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό pan1 » Πέμ Απρ 11, 2019 5:15 pm

NΟΜΟΣ 3528/9_2_2007" · "Υπαλληλικός Κώδικας"
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ΄
ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ
Άρθρο 15
Υποχρέωση διορισμού
Οι επιτυχόντες που περιλαμβάνονται στον πίνακα διοριστέων διορίζονται
υποχρεωτικά
μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των
δικαιολογητικών
και το αργότερο μέσα σε τέσσερις (4) μήνες από την έκδοση των
πινάκων διοριστέων.


Η επιστολή για την αποστολή δικαιολογητικών για τους ΠΕ ήταν στις 25/1/2019 και λήξη προθεσμίας υποβολής ήταν στις 5/2/2019.
Η ημερομηνία δημοσίευσης του πινάκα διοριστέων ήταν στις 31/12/2018 με ημερομηνία κυκλοφορίας ΦΕΚ 8//1/2019.

Σύμφωνα με το άρθρο 15 του Ν.3528/9_2_2007" · "Υπαλληλικός Κώδικας", οι ανωτέρω προθεσμίες δεν έχουν τηρηθεί και ερωτώ γιατί???

Προσωπικά είμαι διατεθειμένος αν μέχρι την Δευτέρα δεν έχω παραλάβει την επιστολή ανάληψης καθηκόντων, να προχωρήσω σε έγγραφη καταγγελία κατά παντός υπευθύνου για πειθαρχικό παράπτωμα, καθώς και σε αναζήτηση αστικής ευθύνης(αγωγή) για διαφυγόντα κέρδη.

Silvia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Ιαν 28, 2019 8:11 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Silvia » Πέμ Απρ 11, 2019 5:16 pm

asdf έγραψε:Άρα οι τοποθετήσεις δεν έχουν γίνει ακόμη..
Κ ρωτάω: Με τι κριτήρια γίνεται η τοποθέτηση? Βάση μοριοδότησης? Βάση κοινωνικών κριτηρίων?
Διάβασα ότι έχουν τηλεφωνήσει σε κάποιους και τους ρώτησαν κάποια πράγματα. Προσωπικά δεν έχω δεχτεί κάποιο τηλεφώνημα. Όσες φορές κατάφερα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με τα κεντρικά του ΟΑΕΔ , το τμήμα προσωπικού (έχω μιλήσει έως τώρα με 4 διαφορετικούς υπαλλήλους), δεν έλαβα κάποια σαφή απάντηση.
Στην περιοχή διορισμού μου υπάρχουν πάνω από 1 ΚΠΑ2 για πάνω από 20 άτομα. Δεν θα έπρεπε να δηλώσουμε εγγράφως την σειρά προτίμησης ΚΠΑ2 και ύστερα με κάποια κριτήρια (μοριοδότηση διορισμού, κοινωνικά κ.τ.λ.) να γίνει η τοποθέτηση?
Εάν γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ ας μας ενημερώσει.
Κ ένα μεγάλο ευχαριστώ για όσους μας ενημερώνεται τόσο καιρό!

Αν δεν κάνω λάθος σύμφωνα με τον υπαλληλικό κώδικα πρέπει να ικανοποιήσουν τα αιτηματα μετακίνησης σύμφωνα με την οικογενειακή κατασταση, τη μονιμη κατοικία και για λόγους υγείας. Ομως ο ΟΑΕΔ ήθελε να διατηρήσει τι; τοποθετήσεις - σε αυτη τη φαση τουλαχιστον - σύμφωνα με τον πίνακα των οριστικών αποτελεσμάτων και τις περιφέρειες τις οποίες πετυχαμε. Στην πορεία όμως μάλλον υπήρξαν πολλά αιτήματα για μετακινήσεις που βασίζονταν σε παράγοντες που ο νόμος προσδιορίζει και θεωρώ οτι μάλλον χρειάζεται υπηρεσιακό Συμβούλιο που θα εγκρίνει ποιοι και που θα τοποθετηθούν. Απο όσο γνωρίζω το θέμα των τοποθετήσεων δεν προγραμματιζόταν να περάσει απο υπηρεσιακό. Προφανώς θέλουν η απόφαση τοποθέτησης να είναι αποτέλεσμα συλλογικού οργάνου και όχι απλα μιας επιτροπής. Αυτά είναι η δική μου ερμηνεία γιατί περνάει απο υπηρεσιακό. Το σίγουρο είναι όμως οτι δεν προχωράει η διαδικασία αν δεν γίνει υπηρεσιακο. Αυτό βέβαια εξηγεί την καθυστέρηση . Αλίμονο αν για μια ημερίδα μπλόκαρε η διαδικασία.

pnk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2018 3:48 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό pnk » Πέμ Απρ 11, 2019 5:27 pm

Δεδομένης τόσο μεγάλης καθυστέρησης τίθεται και ζήτημα με βάση τον Υπαλληλικό Κώδικα: Εάν η επιστολή δεν σταλεί εντός 30 ημερών από τη δημοσίευση του ΦΕΚ, είναι σαν να εστάλη την τριακοστή ημέρα! Όπως βλέπω αν πρέπει πρώτα να γίνει Υπηρεσιακό Συμβούλιο, οι επιστολές θα καθυστερήσουν, οπότε καλύτερα να μη σταλούν και καθόλου. Σκέτη σπατάλη δημοσίου χρήματος. Ένα απλό e-mail που να γράφει το ΚΠΑ2 αρκεί. Και αυτό να μην σταλεί ας πάει ο καθένας στην Περιφερειακή του Διεύθυνση και ας του δώσουν οδηγίες από εκεί.

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Πέμ Απρ 11, 2019 7:24 pm

pan1 έγραψε:NΟΜΟΣ 3528/9_2_2007" · "Υπαλληλικός Κώδικας"
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ΄
ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ
Άρθρο 15
Υποχρέωση διορισμού
Οι επιτυχόντες που περιλαμβάνονται στον πίνακα διοριστέων διορίζονται
υποχρεωτικά
μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των
δικαιολογητικών
και το αργότερο μέσα σε τέσσερις (4) μήνες από την έκδοση των
πινάκων διοριστέων.


Η επιστολή για την αποστολή δικαιολογητικών για τους ΠΕ ήταν στις 25/1/2019 και λήξη προθεσμίας υποβολής ήταν στις 5/2/2019.
Η ημερομηνία δημοσίευσης του πινάκα διοριστέων ήταν στις 31/12/2018 με ημερομηνία κυκλοφορίας ΦΕΚ 8//1/2019.

Σύμφωνα με το άρθρο 15 του Ν.3528/9_2_2007" · "Υπαλληλικός Κώδικας", οι ανωτέρω προθεσμίες δεν έχουν τηρηθεί και ερωτώ γιατί???

Προσωπικά είμαι διατεθειμένος αν μέχρι την Δευτέρα δεν έχω παραλάβει την επιστολή ανάληψης καθηκόντων, να προχωρήσω σε έγγραφη καταγγελία κατά παντός υπευθύνου για πειθαρχικό παράπτωμα, καθώς και σε αναζήτηση αστικής ευθύνης(αγωγή) για διαφυγόντα κέρδη.

Σε καμία προκήρυξη κανένας διορισμός δεν ολοκληρώνεται εντός τριών μηνών από τα οριστικά..Αλλά αν όντως περάσουν 30 μέρες και δεν έχει σταλεί πρόσκληση σίγουρα θα κινηθώ και εγώ
Silvia έγραψε:
asdf έγραψε:Άρα οι τοποθετήσεις δεν έχουν γίνει ακόμη..
Κ ρωτάω: Με τι κριτήρια γίνεται η τοποθέτηση? Βάση μοριοδότησης? Βάση κοινωνικών κριτηρίων?
Διάβασα ότι έχουν τηλεφωνήσει σε κάποιους και τους ρώτησαν κάποια πράγματα. Προσωπικά δεν έχω δεχτεί κάποιο τηλεφώνημα. Όσες φορές κατάφερα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με τα κεντρικά του ΟΑΕΔ , το τμήμα προσωπικού (έχω μιλήσει έως τώρα με 4 διαφορετικούς υπαλλήλους), δεν έλαβα κάποια σαφή απάντηση.
Στην περιοχή διορισμού μου υπάρχουν πάνω από 1 ΚΠΑ2 για πάνω από 20 άτομα. Δεν θα έπρεπε να δηλώσουμε εγγράφως την σειρά προτίμησης ΚΠΑ2 και ύστερα με κάποια κριτήρια (μοριοδότηση διορισμού, κοινωνικά κ.τ.λ.) να γίνει η τοποθέτηση?
Εάν γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ ας μας ενημερώσει.
Κ ένα μεγάλο ευχαριστώ για όσους μας ενημερώνεται τόσο καιρό!

Αν δεν κάνω λάθος σύμφωνα με τον υπαλληλικό κώδικα πρέπει να ικανοποιήσουν τα αιτηματα μετακίνησης σύμφωνα με την οικογενειακή κατασταση, τη μονιμη κατοικία και για λόγους υγείας. Ομως ο ΟΑΕΔ ήθελε να διατηρήσει τι; τοποθετήσεις - σε αυτη τη φαση τουλαχιστον - σύμφωνα με τον πίνακα των οριστικών αποτελεσμάτων και τις περιφέρειες τις οποίες πετυχαμε. Στην πορεία όμως μάλλον υπήρξαν πολλά αιτήματα για μετακινήσεις που βασίζονταν σε παράγοντες που ο νόμος προσδιορίζει και θεωρώ οτι μάλλον χρειάζεται υπηρεσιακό Συμβούλιο που θα εγκρίνει ποιοι και που θα τοποθετηθούν. Απο όσο γνωρίζω το θέμα των τοποθετήσεων δεν προγραμματιζόταν να περάσει απο υπηρεσιακό. Προφανώς θέλουν η απόφαση τοποθέτησης να είναι αποτέλεσμα συλλογικού οργάνου και όχι απλα μιας επιτροπής. Αυτά είναι η δική μου ερμηνεία γιατί περνάει απο υπηρεσιακό. Το σίγουρο είναι όμως οτι δεν προχωράει η διαδικασία αν δεν γίνει υπηρεσιακο. Αυτό βέβαια εξηγεί την καθυστέρηση . Αλίμονο αν για μια ημερίδα μπλόκαρε η διαδικασία.


Ποιος που και πότε υποβλήθηκαν αυτά τα αιτήματά ? Δηλαδή έπαιρναν τηλ διοριστεοι και ήθελαν μεταθέσεις πριν ακόμα ορκιστούν και αυτό περνάει δηλ υπηρεσιακό?

merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό merm » Πέμ Απρ 11, 2019 7:29 pm

pan1 έγραψε:NΟΜΟΣ 3528/9_2_2007" · "Υπαλληλικός Κώδικας"
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ΄
ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ
Άρθρο 15
Υποχρέωση διορισμού
Οι επιτυχόντες που περιλαμβάνονται στον πίνακα διοριστέων διορίζονται
υποχρεωτικά
μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των
δικαιολογητικών
και το αργότερο μέσα σε τέσσερις (4) μήνες από την έκδοση των
πινάκων διοριστέων.


Η επιστολή για την αποστολή δικαιολογητικών για τους ΠΕ ήταν στις 25/1/2019 και λήξη προθεσμίας υποβολής ήταν στις 5/2/2019.
Η ημερομηνία δημοσίευσης του πινάκα διοριστέων ήταν στις 31/12/2018 με ημερομηνία κυκλοφορίας ΦΕΚ 8//1/2019.

Σύμφωνα με το άρθρο 15 του Ν.3528/9_2_2007" · "Υπαλληλικός Κώδικας", οι ανωτέρω προθεσμίες δεν έχουν τηρηθεί και ερωτώ γιατί???

Προσωπικά είμαι διατεθειμένος αν μέχρι την Δευτέρα δεν έχω παραλάβει την επιστολή ανάληψης καθηκόντων, να προχωρήσω σε έγγραφη καταγγελία κατά παντός υπευθύνου για πειθαρχικό παράπτωμα, καθώς και σε αναζήτηση αστικής ευθύνης(αγωγή) για διαφυγόντα κέρδη.


Ισχύει όμως ότι ο φορέας έχει προθεσμία 30 ημερών, μετά το ΦΕΚ Διορισμού, να στείλει τις επιστολές

pan1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 6:11 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό pan1 » Πέμ Απρ 11, 2019 10:02 pm

merm έγραψε:
pan1 έγραψε:NΟΜΟΣ 3528/9_2_2007" · "Υπαλληλικός Κώδικας"
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ΄
ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ
Άρθρο 15
Υποχρέωση διορισμούερ
Οι επιτυχόντες που περιλαμβάνονται στον πίνακα διοριστέων διορίζονται
υποχρεωτικά
μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των
δικαιολογητικών
και το αργότερο μέσα σε τέσσερις (4) μήνες από την έκδοση των
πινάκων διοριστέων.


Η επιστολή για την αποστολή δικαιολογητικών για τους ΠΕ ήταν στις 25/1/2019 και λήξη προθεσμίας υποβολής ήταν στις 5/2/2019.
Η ημερομηνία δημοσίευσης του πινάκα διοριστέων ήταν στις 31/12/2018 με ημερομηνία κυκλοφορίας ΦΕΚ 8//1/2019.

Σύμφωνα με το άρθρο 15 του Ν.3528/9_2_2007" · "Υπαλληλικός Κώδικας", οι ανωτέρω προθεσμίες δεν έχουν τηρηθεί και ερωτώ γιατί???

Προσωπικά είμαι διατεθειμένος αν μέχρι την Δευτέρα δεν έχω παραλάβει την επιστολή ανάληψης καθηκόντων, να προχωρήσω σε έγγραφη καταγγελία κατά παντός υπευθύνου για πειθαρχικό παράπτωμα, καθώς και σε αναζήτηση αστικής ευθύνης(αγωγή) για διαφυγόντα κέρδη.


Ισχύει όμως ότι ο φορέας έχει προθεσμία 30 ημερών, μετά το ΦΕΚ Διορισμού, να στείλει τις επιστολές


To άρθρο 16 και 17 του υπαλληλικού κώδικα εξειδικεύουν τις διαδικασίες διορισμού σε συνέχεια του άρθρου 15 που ορίζει τις καταληκτικές ημερομηνίες διορισμού. Το άρθρο 16 αναφέρει πως: σε περίπτωση ΝΠΔΔ οι υπάλληλοι του διορίζονται με απόφαση του ανώτατου μονομελούς οργάνου δηλαδή στην προκειμένη της διοικήτριας του ΟΑΕΔ, η εν λόγω απόφαση δημοσιεύτηκε στην διαύγεια και είναι αυτή που εστάλη στο ΕΤ για την έκδοση της περίληψης του διορισμού σε ΦΕΚ, Το άρθρο 17 αναφέρει πως :Περίληψη της πράξης διορισμού δημοσιεύεται στην Εφη-
μερίδα της Κυβερνήσεως και κοινοποιείται στον διοριζόμενο το αργότερο εντός τριάντα (30) ημερών από τη δημοσίευση. Αυτό δεν αναιρεί σε καμία περίπτωση τις προθεσμίες του άρθρου 15. Σύμφωνα με το άρθρο 15 σε καμία περίπτωση ο διορισμός δεν μπορεί να ξεπεράσει τους 4 μήνες από την έκδοση του πινάκα διοριστέων, ο οποίος δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ με ημερομηνία 31/12/2018. Το τετράμηνο λήγει σύμφωνα με το ανωτέρω άρθρο στις 30/4/2019 το οποίο ορίζεται υποχρεωτικά ως καταληκτική ημερομηνία διορισμού μας

mnmsk18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 12:04 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό mnmsk18 » Πέμ Απρ 11, 2019 11:20 pm

Με το τρίτο φεκ τι γίνεται; Ποιοι περιμένουν ακόμη; Πως γίνεται να κάνουν τοποθετήσεις, χωρίς να ολοκληρωθεί όλη η διαδικασία;Το τρίτο ΦΕΚ είναι οι συνάδελφοι που ήδη δουλεύουν με ΣΟΧ;
Πάντως η φάση θυμίζει αντιστραμμένο brexit.

Silvia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Ιαν 28, 2019 8:11 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Silvia » Παρ Απρ 12, 2019 8:02 am

alexisozzy1984 έγραψε:
pan1 έγραψε:NΟΜΟΣ 3528/9_2_2007" · "Υπαλληλικός Κώδικας"
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ΄
ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ
Άρθρο 15
Υποχρέωση διορισμού
Οι επιτυχόντες που περιλαμβάνονται στον πίνακα διοριστέων διορίζονται
υποχρεωτικά
μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των
δικαιολογητικών
και το αργότερο μέσα σε τέσσερις (4) μήνες από την έκδοση των
πινάκων διοριστέων.


Η επιστολή για την αποστολή δικαιολογητικών για τους ΠΕ ήταν στις 25/1/2019 και λήξη προθεσμίας υποβολής ήταν στις 5/2/2019.
Η ημερομηνία δημοσίευσης του πινάκα διοριστέων ήταν στις 31/12/2018 με ημερομηνία κυκλοφορίας ΦΕΚ 8//1/2019.

Σύμφωνα με το άρθρο 15 του Ν.3528/9_2_2007" · "Υπαλληλικός Κώδικας", οι ανωτέρω προθεσμίες δεν έχουν τηρηθεί και ερωτώ γιατί???

Προσωπικά είμαι διατεθειμένος αν μέχρι την Δευτέρα δεν έχω παραλάβει την επιστολή ανάληψης καθηκόντων, να προχωρήσω σε έγγραφη καταγγελία κατά παντός υπευθύνου για πειθαρχικό παράπτωμα, καθώς και σε αναζήτηση αστικής ευθύνης(αγωγή) για διαφυγόντα κέρδη.

Σε καμία προκήρυξη κανένας διορισμός δεν ολοκληρώνεται εντός τριών μηνών από τα οριστικά..Αλλά αν όντως περάσουν 30 μέρες και δεν έχει σταλεί πρόσκληση σίγουρα θα κινηθώ και εγώ
Silvia έγραψε:
asdf έγραψε:Άρα οι τοποθετήσεις δεν έχουν γίνει ακόμη..
Κ ρωτάω: Με τι κριτήρια γίνεται η τοποθέτηση? Βάση μοριοδότησης? Βάση κοινωνικών κριτηρίων?
Διάβασα ότι έχουν τηλεφωνήσει σε κάποιους και τους ρώτησαν κάποια πράγματα. Προσωπικά δεν έχω δεχτεί κάποιο τηλεφώνημα. Όσες φορές κατάφερα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με τα κεντρικά του ΟΑΕΔ , το τμήμα προσωπικού (έχω μιλήσει έως τώρα με 4 διαφορετικούς υπαλλήλους), δεν έλαβα κάποια σαφή απάντηση.
Στην περιοχή διορισμού μου υπάρχουν πάνω από 1 ΚΠΑ2 για πάνω από 20 άτομα. Δεν θα έπρεπε να δηλώσουμε εγγράφως την σειρά προτίμησης ΚΠΑ2 και ύστερα με κάποια κριτήρια (μοριοδότηση διορισμού, κοινωνικά κ.τ.λ.) να γίνει η τοποθέτηση?
Εάν γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ ας μας ενημερώσει.
Κ ένα μεγάλο ευχαριστώ για όσους μας ενημερώνεται τόσο καιρό!

Αν δεν κάνω λάθος σύμφωνα με τον υπαλληλικό κώδικα πρέπει να ικανοποιήσουν τα αιτηματα μετακίνησης σύμφωνα με την οικογενειακή κατασταση, τη μονιμη κατοικία και για λόγους υγείας. Ομως ο ΟΑΕΔ ήθελε να διατηρήσει τι; τοποθετήσεις - σε αυτη τη φαση τουλαχιστον - σύμφωνα με τον πίνακα των οριστικών αποτελεσμάτων και τις περιφέρειες τις οποίες πετυχαμε. Στην πορεία όμως μάλλον υπήρξαν πολλά αιτήματα για μετακινήσεις που βασίζονταν σε παράγοντες που ο νόμος προσδιορίζει και θεωρώ οτι μάλλον χρειάζεται υπηρεσιακό Συμβούλιο που θα εγκρίνει ποιοι και που θα τοποθετηθούν. Απο όσο γνωρίζω το θέμα των τοποθετήσεων δεν προγραμματιζόταν να περάσει απο υπηρεσιακό. Προφανώς θέλουν η απόφαση τοποθέτησης να είναι αποτέλεσμα συλλογικού οργάνου και όχι απλα μιας επιτροπής. Αυτά είναι η δική μου ερμηνεία γιατί περνάει απο υπηρεσιακό. Το σίγουρο είναι όμως οτι δεν προχωράει η διαδικασία αν δεν γίνει υπηρεσιακο. Αυτό βέβαια εξηγεί την καθυστέρηση . Αλίμονο αν για μια ημερίδα μπλόκαρε η διαδικασία.


Ποιος που και πότε υποβλήθηκαν αυτά τα αιτήματά ? Δηλαδή έπαιρναν τηλ διοριστεοι και ήθελαν μεταθέσεις πριν ακόμα ορκιστούν και αυτό περνάει δηλ υπηρεσιακό?


Καταρχήν,
1. για να μην μπερδευόμαστε, γράφω ότι αυτή είναι η δική μου ερμηνεία γιατί περνάει τελικά από υπηρεσιακό.
2. η προκήρυξη έγινε το 2017 και σήμερα έχουμε 2019. Σου φέρνω ένα παράδειγμα, κάποιος έχει πετύχει στην Αθήνα μια θέση και ζει στην Θεσσαλονίκη και έχει ένα προστατευόμενο μέλος με αναπηρία που παρακολουθεί θεραπεία στην Θεσσαλονίκη, και κάνει αίτημα να παραμείνει στο τόπο κατοικίας του. Δεν πρέπει να εξεταστεί από ένα θεσμοθετημένο όργανο και να του απορρίψει το αίτημα ή να το κάνει δεκτό;
3. κάποιοι μπορεί να έχουν αιτηθεί αμοιβαία μετακίνηση, δεν πρέπει αντίστοιχα κάποιος να το εξετάσει; Η επιτροπή εισηγείται θετικά ή αρνητικά, το υπηρεσιακό αποφασίζει.
4. πιθανόν να προβλέπεται υποχρεωτικά να γίνει υπηρεσιακό για να επικυρώσει τις εισηγήσεις της επιτροπής ανάλογα με τις ανάγκες της υπηρεσίας.

Αυτά!

asdf
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Μαρ 01, 2019 1:05 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό asdf » Παρ Απρ 12, 2019 9:02 am

Οι μετακινήσεις γίνονται μετά την τοποθέτηση και την ανάληψη.
Για την τοποθέτηση στο άρθρο 65 του Δημ. Υπαλ. κώδικα αναφέρεται:
ΜΕΡΟΣ Δ΄
ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΕΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α΄
ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ
Άρθρο 65
Τοποθέτηση
1. Ο υπάλληλος, μετά το διορισμό του, τοποθετείται,
με απόφαση του προϊσταμένου της οικείας αρχής και
μετά γνώμη του οικείου υπηρεσιακού συμβουλίου, σε
θέση για την κατάληψη της οποίας συμμετείχε στη
διαδικασία πρόσληψης. Σε περίπτωση που ο υπάλλη−
λος μπορεί να τοποθετηθεί σε περισσότερες θέσεις,
συνεκτιμάται για την τοποθέτηση του σε συγκεκριμένη
θέση η αίτηση προτίμησης που τυχόν έχει υποβάλει.
Γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου δεν απαιτείται, εάν
από τη διαδικασία πρόσληψης προκύπτουν η θέση και
η υπηρεσιακή μονάδα, στην οποία πρόκειται να προ−
σληφθεί ο υπάλληλος.
2. Οι προϊστάμενοι των οργανικών μονάδων τοποθε−
τούνται, με απόφαση της οικείας αρχής και μετά γνώμη
του υπηρεσιακού συμβουλίου, ανάλογα με τα προσό−
ντα, τις εμπειρίες και την ειδίκευση που διαθέτουν. Το
υπηρεσιακό συμβούλιο συνεκτιμά επίσης το συνολικό
χρόνο υπηρεσίας, το χρόνο υπηρεσίας κατά περιοχή,
την οικογενειακή κατάσταση, την ηλικία, τη συνυπηρέ−
τηση συζύγου και την εντοπιότητα.
3. Η τοποθέτηση σε θέσεις της ίδιας αρχής γίνεται
χωρίς γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου.

Από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι πρέπει να γίνει υπηρεσιακό συμβούλιο.
Από την στιγμή όμως που δεν έχουμε κάνει αίτηση δήλωσης προτίμησης, με τα κατάλληλα αποδεικτικά, πώς θα μας τοποθετήσουν? Ας πούμε ότι το συνολικό χρόνο υπηρεσίας και το χρόνο υπηρεσίας κατά περιοχή θα το δούνε από τους πίνακες του ΑΣΕΠ και τα δικαιολογητικά που τους έχουμε υποβάλλει. Την οικογενειακή κατάσταση, την ηλικία, τη συνυπηρέτηση συζύγου και την εντοπιότητα πώς θα συνεκτιμήσουν από την στιγμή που δεν έχουμε κάνει αίτηση προτίμησης?

expfix
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 11:53 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό expfix » Παρ Απρ 12, 2019 10:26 am

Silvia έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:
pan1 έγραψε:NΟΜΟΣ 3528/9_2_2007" · "Υπαλληλικός Κώδικας"
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ΄
ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ
Άρθρο 15
Υποχρέωση διορισμού
Οι επιτυχόντες που περιλαμβάνονται στον πίνακα διοριστέων διορίζονται
υποχρεωτικά
μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των
δικαιολογητικών
και το αργότερο μέσα σε τέσσερις (4) μήνες από την έκδοση των
πινάκων διοριστέων.


Η επιστολή για την αποστολή δικαιολογητικών για τους ΠΕ ήταν στις 25/1/2019 και λήξη προθεσμίας υποβολής ήταν στις 5/2/2019.
Η ημερομηνία δημοσίευσης του πινάκα διοριστέων ήταν στις 31/12/2018 με ημερομηνία κυκλοφορίας ΦΕΚ 8//1/2019.

Σύμφωνα με το άρθρο 15 του Ν.3528/9_2_2007" · "Υπαλληλικός Κώδικας", οι ανωτέρω προθεσμίες δεν έχουν τηρηθεί και ερωτώ γιατί???

Προσωπικά είμαι διατεθειμένος αν μέχρι την Δευτέρα δεν έχω παραλάβει την επιστολή ανάληψης καθηκόντων, να προχωρήσω σε έγγραφη καταγγελία κατά παντός υπευθύνου για πειθαρχικό παράπτωμα, καθώς και σε αναζήτηση αστικής ευθύνης(αγωγή) για διαφυγόντα κέρδη.

Σε καμία προκήρυξη κανένας διορισμός δεν ολοκληρώνεται εντός τριών μηνών από τα οριστικά..Αλλά αν όντως περάσουν 30 μέρες και δεν έχει σταλεί πρόσκληση σίγουρα θα κινηθώ και εγώ
Silvia έγραψε:Αν δεν κάνω λάθος σύμφωνα με τον υπαλληλικό κώδικα πρέπει να ικανοποιήσουν τα αιτηματα μετακίνησης σύμφωνα με την οικογενειακή κατασταση, τη μονιμη κατοικία και για λόγους υγείας. Ομως ο ΟΑΕΔ ήθελε να διατηρήσει τι; τοποθετήσεις - σε αυτη τη φαση τουλαχιστον - σύμφωνα με τον πίνακα των οριστικών αποτελεσμάτων και τις περιφέρειες τις οποίες πετυχαμε. Στην πορεία όμως μάλλον υπήρξαν πολλά αιτήματα για μετακινήσεις που βασίζονταν σε παράγοντες που ο νόμος προσδιορίζει και θεωρώ οτι μάλλον χρειάζεται υπηρεσιακό Συμβούλιο που θα εγκρίνει ποιοι και που θα τοποθετηθούν. Απο όσο γνωρίζω το θέμα των τοποθετήσεων δεν προγραμματιζόταν να περάσει απο υπηρεσιακό. Προφανώς θέλουν η απόφαση τοποθέτησης να είναι αποτέλεσμα συλλογικού οργάνου και όχι απλα μιας επιτροπής. Αυτά είναι η δική μου ερμηνεία γιατί περνάει απο υπηρεσιακό. Το σίγουρο είναι όμως οτι δεν προχωράει η διαδικασία αν δεν γίνει υπηρεσιακο. Αυτό βέβαια εξηγεί την καθυστέρηση . Αλίμονο αν για μια ημερίδα μπλόκαρε η διαδικασία.


Ποιος που και πότε υποβλήθηκαν αυτά τα αιτήματά ? Δηλαδή έπαιρναν τηλ διοριστεοι και ήθελαν μεταθέσεις πριν ακόμα ορκιστούν και αυτό περνάει δηλ υπηρεσιακό?


Καταρχήν,
1. για να μην μπερδευόμαστε, γράφω ότι αυτή είναι η δική μου ερμηνεία γιατί περνάει τελικά από υπηρεσιακό.
2. η προκήρυξη έγινε το 2017 και σήμερα έχουμε 2019. Σου φέρνω ένα παράδειγμα, κάποιος έχει πετύχει στην Αθήνα μια θέση και ζει στην Θεσσαλονίκη και έχει ένα προστατευόμενο μέλος με αναπηρία που παρακολουθεί θεραπεία στην Θεσσαλονίκη, και κάνει αίτημα να παραμείνει στο τόπο κατοικίας του. Δεν πρέπει να εξεταστεί από ένα θεσμοθετημένο όργανο και να του απορρίψει το αίτημα ή να το κάνει δεκτό;
3. κάποιοι μπορεί να έχουν αιτηθεί αμοιβαία μετακίνηση, δεν πρέπει αντίστοιχα κάποιος να το εξετάσει; Η επιτροπή εισηγείται θετικά ή αρνητικά, το υπηρεσιακό αποφασίζει.
4. πιθανόν να προβλέπεται υποχρεωτικά να γίνει υπηρεσιακό για να επικυρώσει τις εισηγήσεις της επιτροπής ανάλογα με τις ανάγκες της υπηρεσίας.

Αυτά!


Ξέχασες και την περίπτωση αυτών που έχουν τις άκρες και επιθυμούν να τοποθετηθούν σε ΚΠΑ2 της δικής τους επιλογής.

Ωστόσο, εξακολουθεί για μένα να υπάρχει το ερώτημα γιατί έπρεπε να γίνουν αυτές οι διαδικασίες μετά τη δημοσίευση των ΦΕΚ;
Δεν θα ήταν πιο άνετοι και αυτοί και εμείς αν είχαν ολοκληρώσει τη διαδικασία αυτή στο μεσοδιάστημα μέχρι τη δημοσίευση των ΦΕΚ;
Δεν θέλω να πιστέψω ότι οι διαδικασίες καθυστερούν εξαιτίας της περίπτωσης που πρόσθεσα παραπάνω.
Από την άλλη, όπως έχω ήδη γράψει σε προηγούμενη ανάρτησή μου, η καθυστέρηση αυτή πλήττει το κύρος του οργανισμού και την αξιοπιστία της διαδικασίας.

Τα ταχυδρομικά περιστέρια τελικά τα βρήκαν;

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Παρ Απρ 12, 2019 12:34 pm

Silvia έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:
pan1 έγραψε:NΟΜΟΣ 3528/9_2_2007" · "Υπαλληλικός Κώδικας"
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ΄
ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ
Άρθρο 15
Υποχρέωση διορισμού
Οι επιτυχόντες που περιλαμβάνονται στον πίνακα διοριστέων διορίζονται
υποχρεωτικά
μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των
δικαιολογητικών
και το αργότερο μέσα σε τέσσερις (4) μήνες από την έκδοση των
πινάκων διοριστέων.


Η επιστολή για την αποστολή δικαιολογητικών για τους ΠΕ ήταν στις 25/1/2019 και λήξη προθεσμίας υποβολής ήταν στις 5/2/2019.
Η ημερομηνία δημοσίευσης του πινάκα διοριστέων ήταν στις 31/12/2018 με ημερομηνία κυκλοφορίας ΦΕΚ 8//1/2019.

Σύμφωνα με το άρθρο 15 του Ν.3528/9_2_2007" · "Υπαλληλικός Κώδικας", οι ανωτέρω προθεσμίες δεν έχουν τηρηθεί και ερωτώ γιατί???

Προσωπικά είμαι διατεθειμένος αν μέχρι την Δευτέρα δεν έχω παραλάβει την επιστολή ανάληψης καθηκόντων, να προχωρήσω σε έγγραφη καταγγελία κατά παντός υπευθύνου για πειθαρχικό παράπτωμα, καθώς και σε αναζήτηση αστικής ευθύνης(αγωγή) για διαφυγόντα κέρδη.

Σε καμία προκήρυξη κανένας διορισμός δεν ολοκληρώνεται εντός τριών μηνών από τα οριστικά..Αλλά αν όντως περάσουν 30 μέρες και δεν έχει σταλεί πρόσκληση σίγουρα θα κινηθώ και εγώ
Silvia έγραψε:Αν δεν κάνω λάθος σύμφωνα με τον υπαλληλικό κώδικα πρέπει να ικανοποιήσουν τα αιτηματα μετακίνησης σύμφωνα με την οικογενειακή κατασταση, τη μονιμη κατοικία και για λόγους υγείας. Ομως ο ΟΑΕΔ ήθελε να διατηρήσει τι; τοποθετήσεις - σε αυτη τη φαση τουλαχιστον - σύμφωνα με τον πίνακα των οριστικών αποτελεσμάτων και τις περιφέρειες τις οποίες πετυχαμε. Στην πορεία όμως μάλλον υπήρξαν πολλά αιτήματα για μετακινήσεις που βασίζονταν σε παράγοντες που ο νόμος προσδιορίζει και θεωρώ οτι μάλλον χρειάζεται υπηρεσιακό Συμβούλιο που θα εγκρίνει ποιοι και που θα τοποθετηθούν. Απο όσο γνωρίζω το θέμα των τοποθετήσεων δεν προγραμματιζόταν να περάσει απο υπηρεσιακό. Προφανώς θέλουν η απόφαση τοποθέτησης να είναι αποτέλεσμα συλλογικού οργάνου και όχι απλα μιας επιτροπής. Αυτά είναι η δική μου ερμηνεία γιατί περνάει απο υπηρεσιακό. Το σίγουρο είναι όμως οτι δεν προχωράει η διαδικασία αν δεν γίνει υπηρεσιακο. Αυτό βέβαια εξηγεί την καθυστέρηση . Αλίμονο αν για μια ημερίδα μπλόκαρε η διαδικασία.


Ποιος που και πότε υποβλήθηκαν αυτά τα αιτήματά ? Δηλαδή έπαιρναν τηλ διοριστεοι και ήθελαν μεταθέσεις πριν ακόμα ορκιστούν και αυτό περνάει δηλ υπηρεσιακό?


Καταρχήν,
1. για να μην μπερδευόμαστε, γράφω ότι αυτή είναι η δική μου ερμηνεία γιατί περνάει τελικά από υπηρεσιακό.
2. η προκήρυξη έγινε το 2017 και σήμερα έχουμε 2019. Σου φέρνω ένα παράδειγμα, κάποιος έχει πετύχει στην Αθήνα μια θέση και ζει στην Θεσσαλονίκη και έχει ένα προστατευόμενο μέλος με αναπηρία που παρακολουθεί θεραπεία στην Θεσσαλονίκη, και κάνει αίτημα να παραμείνει στο τόπο κατοικίας του. Δεν πρέπει να εξεταστεί από ένα θεσμοθετημένο όργανο και να του απορρίψει το αίτημα ή να το κάνει δεκτό;
3. κάποιοι μπορεί να έχουν αιτηθεί αμοιβαία μετακίνηση, δεν πρέπει αντίστοιχα κάποιος να το εξετάσει; Η επιτροπή εισηγείται θετικά ή αρνητικά, το υπηρεσιακό αποφασίζει.
4. πιθανόν να προβλέπεται υποχρεωτικά να γίνει υπηρεσιακό για να επικυρώσει τις εισηγήσεις της επιτροπής ανάλογα με τις ανάγκες της υπηρεσίας.

Αυτά!


Είμαι στην κατηγορια που αναφέρεις συνάδελφε και δεν έχω αιτηθεί κανένα αίτημα γιατί απ' οτι γνωρίζω τυπικά πας ορκίζεσαι και προχωράς σε αίτημα μετά την Ορκομωσία ..πως μπορεί κάποιος να προχωρησει σε αμοιβαία μετάθεση η μετάθεση για οικογενειακούς λόγους αν δεν έχει ορκιστεί τυπικά? Θα γίνει σίγουρα υπηρεσιακό? Δεν σε αμφισβητώ αλλά σε ενημέρωσαν πως θα γίνει?


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες