Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Κυρ Οκτ 22, 2017 8:53 pm

vaggelis084 έγραψε:
knts έγραψε:
rjim έγραψε:
Έως τώρα αναγνωριζόταν ως προσόν μόνο για τους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι υπηρετούσαν στα ΚΕΣΥΠ- ΓΡΑΣΕΠ.
δεν γνωρίζω όμως τι γίνεται πλέον.


Δεν είναι μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών, ούτε ετήσιας διάρκειας (είναι 9 μήνες).


Όταν αναφέρεται ως 'ετήσιας διάρκειας', δεν εννοεί ημερολογιακά αλλά ακαδημαϊκά. Εγώ έχω αποφοιτήσει από το ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ. Είναι όμως σε όλους γνωστό πως ΔΕΝ είναι μεταπτυχιακό αλλά ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ στη συμβουλευτική και τον προσανατολισμό και επιπλέον υπάρχει και ΠΜΣ στην ΑΣΠΑΙΤΕ για αντίστοιχο τίτλο. Συνεπώς, θεωρώ δεν είναι αποδεκτός τίτλος για τη συγκεκριμένη προκήρυξη.

Αναφορικά με τον ιδιωτικό τομέα και τη Συμβουλευτική, υπάρχουν ΚεΔιΒιΜ (και πρώην ΚΕΚ) πιστοποιημένα ως κέντρα Συμβουλευτικής, όπως και τα αντίστοιχα των ΓΣΕΕ, ΓΣΒΕΕ, ΕΣΕΕ κλπ. στα οποία υφίστανται τμήματα Συμβουλευτικής και παροχή αντίστοιχων υπηρεσιών σε ανέργους, τόσο μέσω προγραμμάτων κατάρτισης, όσο και μέσω άμεσης επίσκεψης του ανέργου στα αντίστοιχα Κέντρα.

Η προϋπηρεσία δηλαδή θα υπάρχει και όχι σε λίγους, όπως περιγράφεται στην προκήρυξη και καθώς δεν υπάρχει αντίστοιχος κωδικός επαγγέλματος ούτε στον ιδιωτικό τομέα, αλλά όλοι εργάζονται ως υπάλληλοι γραφείου (κοινό 41900 του ΙΚΑ), έχει οριστεί σαν 'Διοικητικού-Οικονομικού' με συγκεκριμένα προσόντα για τις αντίστοιχες θέσεις!


Θεωρώ ότι οι περισσότερες θέσεις, τουλάχιστον όσον αφορά τις γενικές, θα καλυφθούν κατά κύριο λόγο από όσους διαθέτουν διδακτορικά και μεταπτυχιακά στα αντικείμενα που αναφέρονται στην προκήρυξη και βέβαια διαθέτουν ανάλογη προϋπηρεσία. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι και οι έχοντες μόνο εμπειρία δεν πρέπει να συμμετέχουν, το κάθε άλλο. όλα είναι πιθανά.
πρόκειται για "κλειστή" προκήρυξη, οπότε κι ο αριθμός των υποψηφίων πιστεύω ότι θα είναι σχετικά μικρός.

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Δευ Οκτ 23, 2017 4:16 pm

Βλέποντας τα μεταπτυχιακά λογικά ως προυπηρεσία εννοούν οποιασδήποτε μορφής συμβουλευτικής όχι μόνο εργασιακής.Απο την στιγμή που έχει και πολλά Ψυχολογίας ως συμβουλευτική θα μοριοδοτεί προφανώς και πολλές μορφές συμβουλευτικής.Πως το βλέπετε;;



Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών ετήσιας τουλάχιστον διάρκειας στην Επαγγελματική Συμβουλευτική
και Προσανατολισμό ή Συμβουλευτική και Επαγγελματικό Προσανατολισμό ή Συμβουλευτική Ψυχο-
λογία ή Κοινωνική Ψυχολογία ή Εφαρμοσμένη Ψυχολογία ή Κοινωνικό αποκλεισμό μειονεκτουσών
ομάδων ή Κοινωνική Εργασία ή Κοινωνική Πολιτική ή Κοινωνιολογία ή Εμπειρία τουλάχιστον δύο (2)
ετών στη Συμβουλευτική και στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό - Επαναπροσανατολισμό ανέρ-
γων ή ευπαθών κοινωνικών ομάδων ή/και στη Συμβουλευτική Αναζήτησης Εργασίας ανέργων, σε
ατομικό ή ομαδικό επίπεδο ή/και στη διερεύνηση του προφίλ και στη διάγνωση αναγκών ανέργων
(με συνέντευξη ή άλλα διαγνωστικά εργαλεία) για την ένταξή/επανένταξή τους στην αγορά εργασίας
.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Dimil » Δευ Οκτ 23, 2017 5:32 pm

dhmosio85 έγραψε:Βλέποντας τα μεταπτυχιακά λογικά ως προυπηρεσία εννοούν οποιασδήποτε μορφής συμβουλευτικής όχι μόνο εργασιακής.Απο την στιγμή που έχει και πολλά Ψυχολογίας ως συμβουλευτική θα μοριοδοτεί προφανώς και πολλές μορφές συμβουλευτικής.Πως το βλέπετε;;



Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών ετήσιας τουλάχιστον διάρκειας στην Επαγγελματική Συμβουλευτική
και Προσανατολισμό ή Συμβουλευτική και Επαγγελματικό Προσανατολισμό ή Συμβουλευτική Ψυχο-
λογία ή Κοινωνική Ψυχολογία ή Εφαρμοσμένη Ψυχολογία ή Κοινωνικό αποκλεισμό μειονεκτουσών
ομάδων ή Κοινωνική Εργασία ή Κοινωνική Πολιτική ή Κοινωνιολογία ή Εμπειρία τουλάχιστον δύο (2)
ετών στη Συμβουλευτική και στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό - Επαναπροσανατολισμό ανέρ-
γων ή ευπαθών κοινωνικών ομάδων ή/και στη Συμβουλευτική Αναζήτησης Εργασίας ανέργων, σε
ατομικό ή ομαδικό επίπεδο ή/και στη διερεύνηση του προφίλ και στη διάγνωση αναγκών ανέργων
(με συνέντευξη ή άλλα διαγνωστικά εργαλεία) για την ένταξή/επανένταξή τους στην αγορά εργασίας
.

Ξεκαθαρα θελουν ν απορροφησουν ψυχολογους, κοινωνιολογους, κοινωνικους λειτουργους. Μην εθελοτυφλουμε, οι πιθανοτητες χωρις τα μεταπτυχιακα απλα απειροελαχιστες με αισιοδοξη ματια. Με την πιο απαισιοδοξη μηδενικες. Προσωπικα δεν ξερω καν αν αξιζει να δωσω τα 3 ευρω. Θα το κανω βεβαια μονο για να μην πω πως δεν προσπαθησα

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Δευ Οκτ 23, 2017 6:25 pm

Dimil έγραψε:
dhmosio85 έγραψε:Βλέποντας τα μεταπτυχιακά λογικά ως προυπηρεσία εννοούν οποιασδήποτε μορφής συμβουλευτικής όχι μόνο εργασιακής.Απο την στιγμή που έχει και πολλά Ψυχολογίας ως συμβουλευτική θα μοριοδοτεί προφανώς και πολλές μορφές συμβουλευτικής.Πως το βλέπετε;;



[i]


Ξεκαθαρα θελουν ν απορροφησουν ψυχολογους, κοινωνιολογους, κοινωνικους λειτουργους. Μην εθελοτυφλουμε, οι πιθανοτητες χωρις τα μεταπτυχιακα απλα απειροελαχιστες με αισιοδοξη ματια. Με την πιο απαισιοδοξη μηδενικες. Προσωπικα δεν ξερω καν αν αξιζει να δωσω τα 3 ευρω. Θα το κανω βεβαια μονο για να μην πω πως δεν προσπαθησα


Πιθανότατα θα λογιστεί ως συναφής προϋπηρεσία οποιαδήποτε μορφή συμβουλευτικής πχ. σε σχολεία δεύτερης ευκαιρίας, σε μαθητές, σε ανέργους, σε ειδικές ομάδες.
σαφώς πρόκειται για "κλειστή" προκήρυξη, στην οποία λίγοι μπορούν να συμμετέχουν. Είναι όμως λογικό, γιατί μόνο αυτές οι ειδικότητες μπορούν να ανταποκριθούν στα καθήκοντα της θέσης. Αυτή την δουλειά δεν μπορεί να την κάνει ένας γεωλόγος, ένας ναυπηγός, ένας πληροφορικός κλπ.

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Δευ Οκτ 23, 2017 7:36 pm

rjim έγραψε:Το γεγονός ότι είχατε κακή εμπειρία από Εργασιακή Σύμβουλο του ΟΑΕΔ πιθανόν οφείλεται στην εως τώρα στελέχωσή του με εργαζόμενους άσχετους με το αντικείμενο της Συμβουλευτικής.

όπως έχει ήδη αναφέρει κάποιος οι θέσεις εργασίας προσφέρονταν με βάση τα κομματικά κριτήρια ή σε όσους είχαν εργαστεί με stage.
έτσι, ένας άσχετος που π.χ. είχε σπουδάσει Γεωλογία ή Ναυτιλιακά ή Μάρκετινγκ διοριζόταν ως Εργασιακός Σύμβουλος.
προσωπικά θεωρώ μεγάλη εξέλιξη ότι για πρώτη φορά θα διοριστούν "αληθινοί" Σύμβουλοι στον ΟΑΕΔ. ελπίζω και οι επόμενες προκηρύξεις του ΑΣΕΠ να απευθύνονται σε ανθρώπους που έχουν τα κατάλληλα προσόντα για την κατάλληλη θέση.

Τονίζω ότι η προκήρυξη δεν ζητά υπαλλήλους ΠΕ Διοικητικού Λογιστικού αλλά ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ ΑΝΕΡΓΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ.
Απορώ που κάποιοι το αγνοούν αυτό ή κάνουν πως το αγνοούν.


"Αληθινοί Σύμβουλοι" είναι αυτοί που πλήρωσαν ένα ποσό της τάξεως των 3000 ευρώ και έκαναν ένα μεταπτυχιακό της ΑΣΠΑΙΤΕ από οποιαδήποτε προέλευση πτυχίου ΑΕΙ; Δηλαδή ένας Γεωλόγος ή ένας απόφοιτος ΤΕΙ Ιχθυοκαλλιέργειας έγινε "αληθινός σύμβουλος" με ένα τέτοιο 'μεταπτυχιακό'; Ή θα μας πείτε για "τους κόπους να αποκτήσετε τα προσόντα αυτά"; Γιατί ήταν τόσο δύσκολο να σας περάσουν στα μαθήματα του μεταπτυχιακού; Δεν είναι προσωπικό σε εσάς αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε...

Το να ζητούσαν πτυχίο που έχει να κάνει με διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού (π.χ. πτυχία Διοίκησης) και ταυτόχρονα τέτοιου είδους μεταπτυχιακό, να το δεχτώ. Το να βάζει όμως "οποιοδήποτε πτυχίο" αλλά μόνο το μεταπτυχιακό προαπαιτούμενο γίνεται για συγκεκριμένο σκοπό που είναι είτε να διορίσουν συγκεκριμένα άτομα είτε να αποκτήσουν ζήτηση τα μεταπτυχιακά αυτά. Ας είμαστε ειλικρινείς! Άλλο το αν τυχαίνει και σας βολεύει η κατάσταση αυτή. Αλλά όχι και να θεωρούμε ένα μονοετές μεταπτυχιακό επί πληρωμή ικανό να σε κάνει αναντικατάστατο για μία δουλειά που μόνο αν το έχεις μπορείς να μετέχεις στη διαγωνιστική διαδικασία...

Ίδιο πράγμα με το stage είναι περίπου. Απλά συγκαλυμμένο με το μανδύα του (επί πληρωμή) μεταπτυχιακού... Ας είμαστε ειλικρινείς!!

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Δευ Οκτ 23, 2017 7:50 pm

Σήμερα ξαναπήρα τηλέφωνο στο ΑΣΕΠ προκειμένου να ρωτήσω το ακόλουθο:

Στην περίπτωση που κάποιος δηλώσει ότι έχει τα δύο χρόνια εξειδικευμένης προϋπηρεσίας στο επιπρόσθετο προσόν με κωδικό 003 ώστε να μπει στους πίνακες κανονικά αλλά το ΑΣΕΠ κρίνει ότι τελικά αυτή η προϋπηρεσία δεν είναι η εξειδικευμένη που απαιτείται, τότε τι γίνεται; Διαγράφεται από τους πίνακες εντελώς ή του την αφαιρούν και ακολούθως τον κατατάσσουν στους επικουρικούς;
Ο υπάλληλος μου απάντησε ότι μπαίνει στους επικουρικούς. Εσείς τι άποψη έχετε; Γιατί έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για το αν ισχύουν αυτά που λένε τηλεφωνικά.

Σε δεύτερη ερώτηση μου για την περίπτωση που μία θέση ειδικής κατηγορίας δεν καλυφθεί από αυτούς με τα εξειδικευμένα προσόντα, αν περνάει στην γενική κατηγορία ή αν μένει στην ειδική και θα πληρωθεί από επικουρικούς πίνακες, μου απάντησε ότι περνάει στη γενική κατηγορία! Να σημειώσω ότι την Παρασκευή μου είπαν το ακριβώς αντίθετο... Του είπα ότι την Παρασκευή μου είπαν το αντίθετο μου απάντησε "Εξαρτάται τι γράφει η προκήρυξη, τώρα τι να σας πω..". Καταλαβαίνετε τη σοβαρότητα που διακατέχει όσους απαντούν στα τηλέφωνα!
Μάλλον θα υποβάλω γραπτώς το αίτημα μπας και απαντήσουν με μια κάποια υπευθυνότητα...
Ντροπή πια. Αν δεν ξέρουν τι τους γίνεται, γιατί τους βάζουν να δίνουν πληροφορίες; Με την ίδια σοβαρότητα διαλέγουν τα κριτήρια διορισμού; :lol:

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό niki258 » Δευ Οκτ 23, 2017 8:38 pm

Dimil έγραψε:
dhmosio85 έγραψε:Βλέποντας τα μεταπτυχιακά λογικά ως προυπηρεσία εννοούν οποιασδήποτε μορφής συμβουλευτικής όχι μόνο εργασιακής.Απο την στιγμή που έχει και πολλά Ψυχολογίας ως συμβουλευτική θα μοριοδοτεί προφανώς και πολλές μορφές συμβουλευτικής.Πως το βλέπετε;;



Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών ετήσιας τουλάχιστον διάρκειας στην Επαγγελματική Συμβουλευτική
και Προσανατολισμό ή Συμβουλευτική και Επαγγελματικό Προσανατολισμό ή Συμβουλευτική Ψυχο-
λογία ή Κοινωνική Ψυχολογία ή Εφαρμοσμένη Ψυχολογία ή Κοινωνικό αποκλεισμό μειονεκτουσών
ομάδων ή Κοινωνική Εργασία ή Κοινωνική Πολιτική ή Κοινωνιολογία ή Εμπειρία τουλάχιστον δύο (2)
ετών στη Συμβουλευτική και στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό - Επαναπροσανατολισμό ανέρ-
γων ή ευπαθών κοινωνικών ομάδων ή/και στη Συμβουλευτική Αναζήτησης Εργασίας ανέργων, σε
ατομικό ή ομαδικό επίπεδο ή/και στη διερεύνηση του προφίλ και στη διάγνωση αναγκών ανέργων
(με συνέντευξη ή άλλα διαγνωστικά εργαλεία) για την ένταξή/επανένταξή τους στην αγορά εργασίας
.

Ξεκαθαρα θελουν ν απορροφησουν ψυχολογους, κοινωνιολογους, κοινωνικους λειτουργους. Μην εθελοτυφλουμε, οι πιθανοτητες χωρις τα μεταπτυχιακα απλα απειροελαχιστες με αισιοδοξη ματια. Με την πιο απαισιοδοξη μηδενικες. Προσωπικα δεν ξερω καν αν αξιζει να δωσω τα 3 ευρω. Θα το κανω βεβαια μονο για να μην πω πως δεν προσπαθησα

Πιστεύω κι εγώ ότι θα μοριοδοτήσουν με την ευρεία έννοια ό,τι σχετίζεται με συμβουλευτική/κοινωνιολογία/ψυχολογία,οι υπόλοιποι που δεν διαθέτουμε αυτή την εμπειρία θα συμμετέχουμε απλώς για ένα απειροελάχιστο ενδεχόμενο επιτυχίας(προσωπικά,αν δεν ήμουν σε ειδική κατηγορία δε θα το επιχειρούσα καν).

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό niki258 » Δευ Οκτ 23, 2017 11:06 pm

xana έγραψε:Σήμερα ξαναπήρα τηλέφωνο στο ΑΣΕΠ προκειμένου να ρωτήσω το ακόλουθο:

Στην περίπτωση που κάποιος δηλώσει ότι έχει τα δύο χρόνια εξειδικευμένης προϋπηρεσίας στο επιπρόσθετο προσόν με κωδικό 003 ώστε να μπει στους πίνακες κανονικά αλλά το ΑΣΕΠ κρίνει ότι τελικά αυτή η προϋπηρεσία δεν είναι η εξειδικευμένη που απαιτείται, τότε τι γίνεται; Διαγράφεται από τους πίνακες εντελώς ή του την αφαιρούν και ακολούθως τον κατατάσσουν στους επικουρικούς;
Ο υπάλληλος μου απάντησε ότι μπαίνει στους επικουρικούς. Εσείς τι άποψη έχετε; Γιατί έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για το αν ισχύουν αυτά που λένε τηλεφωνικά.

Σε δεύτερη ερώτηση μου για την περίπτωση που μία θέση ειδικής κατηγορίας δεν καλυφθεί από αυτούς με τα εξειδικευμένα προσόντα, αν περνάει στην γενική κατηγορία ή αν μένει στην ειδική και θα πληρωθεί από επικουρικούς πίνακες, μου απάντησε ότι περνάει στη γενική κατηγορία! Να σημειώσω ότι την Παρασκευή μου είπαν το ακριβώς αντίθετο... Του είπα ότι την Παρασκευή μου είπαν το αντίθετο μου απάντησε "Εξαρτάται τι γράφει η προκήρυξη, τώρα τι να σας πω..". Καταλαβαίνετε τη σοβαρότητα που διακατέχει όσους απαντούν στα τηλέφωνα!
Μάλλον θα υποβάλω γραπτώς το αίτημα μπας και απαντήσουν με μια κάποια υπευθυνότητα...
Ντροπή πια. Αν δεν ξέρουν τι τους γίνεται, γιατί τους βάζουν να δίνουν πληροφορίες; Με την ίδια σοβαρότητα διαλέγουν τα κριτήρια διορισμού; :lol:

Xana,μου απάντησαν με μέιλ ότι θα η θέση θα παει σε ατομα της ειδικής κατηγορίας από τον αντιστοιχο πίνακα επικουρίας,σύμφωνα με τη σειρά κατάταξης.Έχω διαπιστώσει κι εγώ σρκετες ανακρίβειες στις πληροφορίες που παρέχουν και πλέον δεν εμπιστεύομαι.Επίσης λενε ενα"το ΑΣΕΠ δε γνωμοδοτεί προκαταβολικά σε θεματα συναφειας",το ολο θεμα μένει αρρυθμιστο και γεννάται ένα κενό,ώστε κάθε φορά να μεταβάλλονται κατά το δοκουν οι κανόνες.

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Τρί Οκτ 24, 2017 10:26 am

niki258 έγραψε:
xana έγραψε:Σήμερα ξαναπήρα τηλέφωνο στο ΑΣΕΠ προκειμένου να ρωτήσω το ακόλουθο:

Στην περίπτωση που κάποιος δηλώσει ότι έχει τα δύο χρόνια εξειδικευμένης προϋπηρεσίας στο επιπρόσθετο προσόν με κωδικό 003 ώστε να μπει στους πίνακες κανονικά αλλά το ΑΣΕΠ κρίνει ότι τελικά αυτή η προϋπηρεσία δεν είναι η εξειδικευμένη που απαιτείται, τότε τι γίνεται; Διαγράφεται από τους πίνακες εντελώς ή του την αφαιρούν και ακολούθως τον κατατάσσουν στους επικουρικούς;
Ο υπάλληλος μου απάντησε ότι μπαίνει στους επικουρικούς. Εσείς τι άποψη έχετε; Γιατί έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για το αν ισχύουν αυτά που λένε τηλεφωνικά.

Σε δεύτερη ερώτηση μου για την περίπτωση που μία θέση ειδικής κατηγορίας δεν καλυφθεί από αυτούς με τα εξειδικευμένα προσόντα, αν περνάει στην γενική κατηγορία ή αν μένει στην ειδική και θα πληρωθεί από επικουρικούς πίνακες, μου απάντησε ότι περνάει στη γενική κατηγορία! Να σημειώσω ότι την Παρασκευή μου είπαν το ακριβώς αντίθετο... Του είπα ότι την Παρασκευή μου είπαν το αντίθετο μου απάντησε "Εξαρτάται τι γράφει η προκήρυξη, τώρα τι να σας πω..". Καταλαβαίνετε τη σοβαρότητα που διακατέχει όσους απαντούν στα τηλέφωνα!
Μάλλον θα υποβάλω γραπτώς το αίτημα μπας και απαντήσουν με μια κάποια υπευθυνότητα...
Ντροπή πια. Αν δεν ξέρουν τι τους γίνεται, γιατί τους βάζουν να δίνουν πληροφορίες; Με την ίδια σοβαρότητα διαλέγουν τα κριτήρια διορισμού; :lol:

Xana,μου απάντησαν με μέιλ ότι θα η θέση θα παει σε ατομα της ειδικής κατηγορίας από τον αντιστοιχο πίνακα επικουρίας,σύμφωνα με τη σειρά κατάταξης.Έχω διαπιστώσει κι εγώ σρκετες ανακρίβειες στις πληροφορίες που παρέχουν και πλέον δεν εμπιστεύομαι.Επίσης λενε ενα"το ΑΣΕΠ δε γνωμοδοτεί προκαταβολικά σε θεματα συναφειας",το ολο θεμα μένει αρρυθμιστο και γεννάται ένα κενό,ώστε κάθε φορά να μεταβάλλονται κατά το δοκουν οι κανόνες.


Ευχαριστώ πολύ niki258 :D Κι εγώ αυτό νομίζω τελικά, με μια πιο "ψύχραιμη" ματιά, ότι επί της ουσίας αφού και από τον επικουρικό θεωρεί τα άτομα 'ικανά' για τη θέση, λογικά εκεί θα πάει για να μη χαθεί από την ειδική κατηγορία.

Αναφορικά με την εξειδικευμένη εμπειρία, τι άποψη έχεις; Αν κάποιος τη δηλώσει έτσι (κατά την άποψή του) αλλά τελικά δεν κριθεί όντως εξειδικευμένη, τότε τι γίνεται; Τον απορρίπτουν και βγαίνει εκτός διαδικασίας ή απλά τον κατατάσσουν στους επικουρικούς;

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Τρί Οκτ 24, 2017 1:19 pm

xana έγραψε:
rjim έγραψε:


"Αληθινοί Σύμβουλοι" είναι αυτοί που πλήρωσαν ένα ποσό της τάξεως των 3000 ευρώ και έκαναν ένα μεταπτυχιακό της ΑΣΠΑΙΤΕ από οποιαδήποτε προέλευση πτυχίου ΑΕΙ; Δηλαδή ένας Γεωλόγος ή ένας απόφοιτος ΤΕΙ Ιχθυοκαλλιέργειας έγινε "αληθινός σύμβουλος" με ένα τέτοιο 'μεταπτυχιακό'; Ή θα μας πείτε για "τους κόπους να αποκτήσετε τα προσόντα αυτά"; Γιατί ήταν τόσο δύσκολο να σας περάσουν στα μαθήματα του μεταπτυχιακού; Δεν είναι προσωπικό σε εσάς αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε...

Το να ζητούσαν πτυχίο που έχει να κάνει με διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού (π.χ. πτυχία Διοίκησης) και ταυτόχρονα τέτοιου είδους μεταπτυχιακό, να το δεχτώ. Το να βάζει όμως "οποιοδήποτε πτυχίο" αλλά μόνο το μεταπτυχιακό προαπαιτούμενο γίνεται για συγκεκριμένο σκοπό που είναι είτε να διορίσουν συγκεκριμένα άτομα είτε να αποκτήσουν ζήτηση τα μεταπτυχιακά αυτά. Ας είμαστε ειλικρινείς! Άλλο το αν τυχαίνει και σας βολεύει η κατάσταση αυτή. Αλλά όχι και να θεωρούμε ένα μονοετές μεταπτυχιακό επί πληρωμή ικανό να σε κάνει αναντικατάστατο για μία δουλειά που μόνο αν το έχεις μπορείς να μετέχεις στη διαγωνιστική διαδικασία...

Ίδιο πράγμα με το stage είναι περίπου. Απλά συγκαλυμμένο με το μανδύα του (επί πληρωμή) μεταπτυχιακού... Ας είμαστε ειλικρινείς!!



Μπήκατε στον κόπο να τα γράψετε όλα αυτά για ένα μεταπτυχιακό που ΔΕΝ περιλαμβάνεται στους αποδεκτούς μεταπτυχιακούς τίτλους? Η Συμβουλευτική της ΑΣΠΑΙΤΕ απευθύνεται κατά κύριο λόγο σε εκπαιδευτικούς που στελεχώνουν τα ΚΕΣΥΠ- ΓΡΑΣΕΠ της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Επίσης, η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν είναι ανώτατο πανεπιστημιακό ίδρυμα, αλλά ανώτατη σχολή. Αντίστοιχα, λοιπόν, είναι και τα μεταπτυχιακά της.

Αν είχατε διαβάσει την προκήρυξη, θα διαπιστώνατε ότι περιλαμβάνει ΕΝΝΕΑ μεταπτυχιακά και όχι ένα, τα οποία είναι ΔΙΕΤΗ και όχι μονοετή, όπως τα αντίστοιχα του εξωτερικού. Για να εισαχθεί κάποιος δίνει εξετάσεις, φοιτά για 2 χρόνια, περνά απαιτητικές εξετάσεις, κάνει διπλωματική και πρακτική άσκηση. Όποιος έχει φοιτήσει σε μεταπτυχιακό ελληνικού πανεπιστημίου γνωρίζει, λοιπόν, πόσο δύσκολο είναι και να εισαχθείς και να αποφοιτήσεις.

Όπως τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού έχουν ΔΙΔΑΚΤΡΑ, έτσι έχουν και τα ελληνικά. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα αγοράζεις, αλλά ότι πληρώνεις δίδακτρα στο πλαίσιο της φοίτησης. Φαντάζομαι ότι μπορείτε να αντιληφθείτε την διαφορά!

Η διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού περιλαμβάνεται στην προκήρυξη (και πολύ σωστά) όσον αφορά τους Συμβούλους εργοδοτών. Προφανώς δεν τον διαβάσατε ή σκοπίμως το αγνοείτε.

Το γεγονός ότι εξισώνετε τα 8μηνα stage με ένα μεταπτυχιακό, νομίζω ότι προσβάλει όλους όσους έχουν κοπιάσει για να το αποκτήσουν!

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Τρί Οκτ 24, 2017 1:28 pm

Όταν ένας φορές χρειάζεται γιατρούς, παίρνει γιατρούς, όταν χρειάζεται πληροφορικούς, παίρνει πληροφορικούς, όταν χρειάζεται συμβούλους εργασίας, παίρνει συμβούλους εργασίας.
Και ναι, όλοι αυτοί είναι αναντικατάστατοι στην ειδικότητα τους. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο κάποιος επιθυμεί να διεκδικήσει μια θέση Συμβούλου εργασίας, εφόσον δεν είναι Σύμβουλος εργασίας. Τα έχουμε ξαναπεί... έκαστος στο είδος του.
Επίσης αδυνατώ να καταλάβω για ποιο λόγο στοχοποιούνται από κάποιους οι ψυχολόγοι, οι κοινωνιολόγοι και οι λοιπές σχετικές με την προκήρυξη ειδικότητες. Επειδή απλά θα κάνουν την δουλειά τους???

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Τρί Οκτ 24, 2017 1:43 pm

Η κατάθεση της προκήρυξης γίνεται κανονικά όπως οι προηγούμενες έτσι;Ηλεκτρονική αίτηση και μετά υποβολή φακέλου με δικαιολογητικά.
Γιατι είχα μιλήσει πριν κανα μηνα στον ΑΣΕΠ και μου μου ειχαν πει πως καποια επομενη προκηρυξη συντομα θα υποβληθει ΜΟΝΟ με επισύναψη δικαιολογητικών!!!Ξέρετε κάτι;;;;

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Τρί Οκτ 24, 2017 2:33 pm

dhmosio85 έγραψε:Η κατάθεση της προκήρυξης γίνεται κανονικά όπως οι προηγούμενες έτσι;Ηλεκτρονική αίτηση και μετά υποβολή φακέλου με δικαιολογητικά.
Γιατι είχα μιλήσει πριν κανα μηνα στον ΑΣΕΠ και μου μου ειχαν πει πως καποια επομενη προκηρυξη συντομα θα υποβληθει ΜΟΝΟ με επισύναψη δικαιολογητικών!!!Ξέρετε κάτι;;;;


Θα πρέπει να περιμένετε την έκδοση της προκήρυξης και να ακολουθήσετε τις οδηγίες.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Οκτ 24, 2017 3:24 pm

xana έγραψε:
niki258 έγραψε:
xana έγραψε:Σήμερα ξαναπήρα τηλέφωνο στο ΑΣΕΠ προκειμένου να ρωτήσω το ακόλουθο:

Στην περίπτωση που κάποιος δηλώσει ότι έχει τα δύο χρόνια εξειδικευμένης προϋπηρεσίας στο επιπρόσθετο προσόν με κωδικό 003 ώστε να μπει στους πίνακες κανονικά αλλά το ΑΣΕΠ κρίνει ότι τελικά αυτή η προϋπηρεσία δεν είναι η εξειδικευμένη που απαιτείται, τότε τι γίνεται; Διαγράφεται από τους πίνακες εντελώς ή του την αφαιρούν και ακολούθως τον κατατάσσουν στους επικουρικούς;
Ο υπάλληλος μου απάντησε ότι μπαίνει στους επικουρικούς. Εσείς τι άποψη έχετε; Γιατί έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για το αν ισχύουν αυτά που λένε τηλεφωνικά.

Σε δεύτερη ερώτηση μου για την περίπτωση που μία θέση ειδικής κατηγορίας δεν καλυφθεί από αυτούς με τα εξειδικευμένα προσόντα, αν περνάει στην γενική κατηγορία ή αν μένει στην ειδική και θα πληρωθεί από επικουρικούς πίνακες, μου απάντησε ότι περνάει στη γενική κατηγορία! Να σημειώσω ότι την Παρασκευή μου είπαν το ακριβώς αντίθετο... Του είπα ότι την Παρασκευή μου είπαν το αντίθετο μου απάντησε "Εξαρτάται τι γράφει η προκήρυξη, τώρα τι να σας πω..". Καταλαβαίνετε τη σοβαρότητα που διακατέχει όσους απαντούν στα τηλέφωνα!
Μάλλον θα υποβάλω γραπτώς το αίτημα μπας και απαντήσουν με μια κάποια υπευθυνότητα...
Ντροπή πια. Αν δεν ξέρουν τι τους γίνεται, γιατί τους βάζουν να δίνουν πληροφορίες; Με την ίδια σοβαρότητα διαλέγουν τα κριτήρια διορισμού; :lol:

Xana,μου απάντησαν με μέιλ ότι θα η θέση θα παει σε ατομα της ειδικής κατηγορίας από τον αντιστοιχο πίνακα επικουρίας,σύμφωνα με τη σειρά κατάταξης.Έχω διαπιστώσει κι εγώ σρκετες ανακρίβειες στις πληροφορίες που παρέχουν και πλέον δεν εμπιστεύομαι.Επίσης λενε ενα"το ΑΣΕΠ δε γνωμοδοτεί προκαταβολικά σε θεματα συναφειας",το ολο θεμα μένει αρρυθμιστο και γεννάται ένα κενό,ώστε κάθε φορά να μεταβάλλονται κατά το δοκουν οι κανόνες.


Ευχαριστώ πολύ niki258 :D Κι εγώ αυτό νομίζω τελικά, με μια πιο "ψύχραιμη" ματιά, ότι επί της ουσίας αφού και από τον επικουρικό θεωρεί τα άτομα 'ικανά' για τη θέση, λογικά εκεί θα πάει για να μη χαθεί από την ειδική κατηγορία.

Αναφορικά με την εξειδικευμένη εμπειρία, τι άποψη έχεις; Αν κάποιος τη δηλώσει έτσι (κατά την άποψή του) αλλά τελικά δεν κριθεί όντως εξειδικευμένη, τότε τι γίνεται; Τον απορρίπτουν και βγαίνει εκτός διαδικασίας ή απλά τον κατατάσσουν στους επικουρικούς;

Παρακαλώ :) Σκέψου πως δε θα είχε νόημα να καταρτίζονται επικουρικοί πίνακες για τις ειδικές κατηγορίες αν ίσχυε αυτό.Η λογική των ειδικών κατηγοριών είναι η πρόταξη των υποψηφίων που αποδεικνύουν προσηκόντως τα εκάστοτε κριτήρια/ιδιότητες.Αν δεν προβλεπόταν επικουρία,κατά τη γνώμη μου,οι θέσεις θα παραχωρούνταν σε άτομα από τον κύριο πίνακα των γενικών θέσεων.Όσον αφορά στην εξειδικευμένη εμπειρία,αν κριθεί ότι δεν αποδεικνύεται δεόντως π.χ,πιστεύω ότι δε θα ακυρώσει την αίτηση(εδώ που τα λέμε θα ήταν αντιδεοντολογικό,αφού οι διατυπώσεις είναι αόριστες και δε μπορεί ο κάθε υποψήφιος να ερμηνεύει ορθώς το τι ακριβώς ζητείται κάθε φορά),αλλά θα κατατάξει τον υποψήφιο στον επικουρικό πίνακα.Το ίδιο θα πράξει και επί μη κατοχής του ζητούμενου μεταπτυχιακού.Αν και τείνω να πιστεύω ότι το ΑΣΕΠ ερμηνεύει διασταλτικά τη συνάφεια τίτλων και εμπειρίας,κάτι που απέδειξαν τα προσωρινά της 1Κ.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Οκτ 24, 2017 3:26 pm

rjim έγραψε:
dhmosio85 έγραψε:Η κατάθεση της προκήρυξης γίνεται κανονικά όπως οι προηγούμενες έτσι;Ηλεκτρονική αίτηση και μετά υποβολή φακέλου με δικαιολογητικά.
Γιατι είχα μιλήσει πριν κανα μηνα στον ΑΣΕΠ και μου μου ειχαν πει πως καποια επομενη προκηρυξη συντομα θα υποβληθει ΜΟΝΟ με επισύναψη δικαιολογητικών!!!Ξέρετε κάτι;;;;


Θα πρέπει να περιμένετε την έκδοση της προκήρυξης και να ακολουθήσετε τις οδηγίες.

Η προκήρυξη έχει εκδοθεί από την Παρασκευή.Θα ακολουθηθεί η συνήθης διαδικασία.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες