Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό merm » Παρ Ιούλ 13, 2018 9:50 am

bkontogianni έγραψε:Νομίζω ότι ο προβληματισμός εκτός από όσους είναι χαμηλά είναι και για άλλους πιο ψηλά αν για παράδειγμα έχουν δηλώσει λίγες περιοχές. Θα γίνει μπέρδεμα και με τις διάφορες κατηγορίες... Το θέμα είναι πως μπορούμε να εξασφαλίσουμε ότι η προσωρινή άρνηση στη σύμβαση δεν θα επηρεάσει πιθανή πρόσληψη;



Ακριβώς αυτό ρωτάω υπάρχει κάποιο άρθρο νόμου για να στηρικτούμε σε αυτό; δηλαδή προσωρινή άρνηση σε οκτάμηνη σύμβαση, εν αναμονή οριστικών, δεν θα επηρεάσει πρόσληψη με τα οριστικά;

ioanna91
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 11:14 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό ioanna91 » Παρ Ιούλ 13, 2018 10:34 am

niki258 έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:
Alina2017 έγραψε:Το μεσημέρι είδα σε άλλο site που ασχολείται με διορισμούς στην 1.30 περίπου ότι προσλαμβάνονται οι επιτυχόντες της 15Κ από τους προσωρινούς πίνακες διοριστέων για την κατηγορά ΠΕ και ΤΕ. Δεν ξέρω αν αληθεύει το δημοσίευμα. Υποθέτω ότι θα μας ζητήσει ο ΟΑΕΔ όπως έγινε με την 1Κ με σύμβαση οχτάμηνη μέχρι να βγουν τα οριστικά μας. Μπορούμε κάπως να το διασταυρώσουμε?



Επικοινωνησα με Αλιμο ναι ξεκιναμε μια υπογραφη περιμενουμε θα ερθουν επιστολες σπιτι μας

Ειπαν περιπου ποτε θα γινουν οι προσληψεις;



Θα μας δίνουν κάποιο χρόνο για να παρουσιαστούμε στην υπηρεσία; Αν ναι, ξέρουμε πόσο;

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό niki258 » Παρ Ιούλ 13, 2018 11:04 am

merm έγραψε:
bkontogianni έγραψε:Νομίζω ότι ο προβληματισμός εκτός από όσους είναι χαμηλά είναι και για άλλους πιο ψηλά αν για παράδειγμα έχουν δηλώσει λίγες περιοχές. Θα γίνει μπέρδεμα και με τις διάφορες κατηγορίες... Το θέμα είναι πως μπορούμε να εξασφαλίσουμε ότι η προσωρινή άρνηση στη σύμβαση δεν θα επηρεάσει πιθανή πρόσληψη;



Ακριβώς αυτό ρωτάω υπάρχει κάποιο άρθρο νόμου για να στηρικτούμε σε αυτό; δηλαδή προσωρινή άρνηση σε οκτάμηνη σύμβαση, εν αναμονή οριστικών, δεν θα επηρεάσει πρόσληψη με τα οριστικά;


Υπάρχει και είναι το άρθρο 8 Ν4210/2013.

bkontogianni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2017 6:58 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό bkontogianni » Παρ Ιούλ 13, 2018 11:09 am

Πως μπορούμε βρε παιδιά να βεβαιωθούμε ότι σε περίπτωση μη προσωρινής αποδοχής μέχρι τους οριστικούς ότι δεν χάνουμε τη θέση; Μήπως αν απευθυνθούμε συλλογικά σε εργατολόγο με σχετικό ερώτημα για την κείμενη νομοθεσία είμαστε περισσότερο εξασφαλίσαμενοικαι με ελάχιστο κοστος; Έχει κανείς γνώση για το μισθό (Πε) στη διάρκεια της σύμβασης και πότε θα μας καλέσουν;

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Anto » Παρ Ιούλ 13, 2018 11:36 am

Την ίδια απορία έχω και γω παιδιά. Επειδή δουλεύω αλλού αν δεν βγουν τα οριστικά αποτέλεσματα δεν μπορώ να δεχτώ την θέση. Μέχρι τι χρονικό διάστημα μπορώ να το καθυστερησω;

kristabella
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2018 11:38 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό kristabella » Παρ Ιούλ 13, 2018 1:47 pm

alexisozzy1984 έγραψε:
niki258 έγραψε:
merm έγραψε:
Το είδα και εγώ παιδιά. Με τα προσωρινά των ΠΕ της 15Κ είμαι στους επιτυχόντες, και όχι δε δουλεύω ήδη μέσα.
Βέβαια ο προβληματισμός μου είναι άλλος, όλο αυτό έχει νόημα; Δεδομένου ότι όλοι εδώ μέσα γνωρίζουμε ότι θα γίνει χαμός με τις ενστάσεις και πάρα πολλά θα αλλάξουν, τίποτα δεν είναι σίγουρο. Γιατί δεν κάθονται να βγάλουν τα οριστικά να ξέρουμε τι μας γίνεται; Τα λέω αυτά γιατί έστω κάποιος από τους επιτυχόντες πάει να δουλέψει με τα προσωρινά και μετά πολύ πιθανόν να του πουν "ξέρεις δεν είσαι στους επιτυχόντες μετά από τις ενστάσεις".
Μπορεί κάποιος να μην δεχθεί να πάει και να τους πει ότι θέλει να περιμένει τα οριστικά;
Πρακτικά,ναι,μπορεί. Συμφωνώ ότι είναι εσφαλμένη πρακτική,γιατί είναι μεγάλο ρίσκο να αφήσει κάποιος πόλη/δουλειά για μια προσωρινή απασχόληση με αβέβαιη προοπτική.Γιατί,πράγματι,θα υποβλήθηκαν πολλές ενστάσεις και λογικά θα υπάρξουν πολλές ανακατατάξεις στους οριστικούς πίνακες.Οπότε,όσοι έχουν χαμηλή θέση στην κατάταξη,μάλλον δύσκολα θα αποδεχθούν.


Οσοι θα κανουν θα χασουν το χρονο τους....μονο το 5 τοις εκατο γινονται δεκτες και φυσικα οχι απο απορριπτεους


Κανείς δεν χάνει το χρόνο του όταν διεκδικεί τα δικαιώματά του με βάση τις κείμενες διατάξεις και πάντοτε αιτιολογημένα. Και ναι, μια ένσταση μπορεί να απορριφθεί, αλλά υπάρχουν και τα διοικητικά δικαστήρια. Με τη λογική "δεν κάνω τπτ γιατί θα χάσω το χρόνο μου", κανείς δεν πήγε ποτέ μπροστά.

Alina2017
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 09, 2017 2:46 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Alina2017 » Παρ Ιούλ 13, 2018 2:00 pm

Anto έγραψε:Την ίδια απορία έχω και γω παιδιά. Επειδή δουλεύω αλλού αν δεν βγουν τα οριστικά αποτέλεσματα δεν μπορώ να δεχτώ την θέση. Μέχρι τι χρονικό διάστημα μπορώ να το καθυστερησω;

Αρχικά είμαι επιτυχούσα και στην 1Κ. Μας ήλθε έγγραφο από το Υπουργείο δικαιοσύνης να υπογράψουμε με οκτάμηνη με τα προσωρινά. Λόγω παιδιών δεν μπορούσα να σηκωθώ να μετακομίσω με την υπόνοια ότι ίσως είμαι και στα οριστικά. Έτσι υποβάλαμε όλα τα δικαιολογητικά μας και απλώς μια από τις υπεύθυνες δηλώσεις διαφέρει. Δηλαδή εγώ έγραψα, επιθυμώ να περιμένω την ανάρτηση των οριστικών. Φυσικά έμαθα εκ των υστέρων ότι αρκετά άτομα ζήτησαν και καθυστέρησαν τη σύμβαση μέχρι και 3 μήνες αλλά δεν είμαι βέβαιη για αυτό. Ρώτησα δικηγόρο και η μη αποδοχή της σύμβασης δεν επιφέρει καμία βλάβη στον μόνιμο πίνακα διοριστέων και παραμένουν τα δικαιώματα μου ως διοριστέας. Απλά περιμένουμε πολύ και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αποδεχτώ πλέον την 15Κ.

efivl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 24, 2017 3:39 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό efivl » Παρ Ιούλ 13, 2018 2:54 pm

Κανείς δεν χάνει το χρόνο του όταν διεκδικεί τα δικαιώματά του με βάση τις κείμενες διατάξεις και πάντοτε αιτιολογημένα. Και ναι, μια ένσταση μπορεί να απορριφθεί, αλλά υπάρχουν και τα διοικητικά δικαστήρια. Με τη λογική "δεν κάνω τπτ γιατί θα χάσω το χρόνο μου", κανείς δεν πήγε ποτέ μπροστά.[/quote]

Πολύ σωστά! Εμένα με έχουν στους απορριπτέους με δικαιολογία 002. Όταν πήγα στον ασεπ μου έδωσαν άλλη αιτιολογία από ότι έδωσαν όταν πήγε ο εργατολόγος που απευθύνθηκα. Δεν υπάρχει κανένα λάθος με το πτυχίο των αγγλικών μου (δικηγόρος, μετάφραση κλπ) και ήμουν φυσικά υπό άλλες συνθήκες στον πίνακα διορισθέντων. Αν απορριφθεί, λοιπόν, η ένσταση υπάρχουν πολύ σωστά και τα διοικητικά δικαστήρια!

elpidofora
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2018 12:38 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό elpidofora » Παρ Ιούλ 13, 2018 3:29 pm

Βρήκα μόνο αυτό στην διαύγεια:
https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A9%CE%9 ... nline=true
το φεκ το εχει καποιος παρακαλώ;

kristabella
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2018 11:38 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό kristabella » Παρ Ιούλ 13, 2018 4:17 pm

efivl έγραψε:Κανείς δεν χάνει το χρόνο του όταν διεκδικεί τα δικαιώματά του με βάση τις κείμενες διατάξεις και πάντοτε αιτιολογημένα. Και ναι, μια ένσταση μπορεί να απορριφθεί, αλλά υπάρχουν και τα διοικητικά δικαστήρια. Με τη λογική "δεν κάνω τπτ γιατί θα χάσω το χρόνο μου", κανείς δεν πήγε ποτέ μπροστά.


Πολύ σωστά! Εμένα με έχουν στους απορριπτέους με δικαιολογία 002. Όταν πήγα στον ασεπ μου έδωσαν άλλη αιτιολογία από ότι έδωσαν όταν πήγε ο εργατολόγος που απευθύνθηκα. Δεν υπάρχει κανένα λάθος με το πτυχίο των αγγλικών μου (δικηγόρος, μετάφραση κλπ) και ήμουν φυσικά υπό άλλες συνθήκες στον πίνακα διορισθέντων. Αν απορριφθεί, λοιπόν, η ένσταση υπάρχουν πολύ σωστά και τα διοικητικά δικαστήρια![/quote]

Εύχομαι να έχεις καλή έκβαση στον αγώνα που ξεκίνησες! Στην περίπτωσή σου το σφάλμα φαίνεται καραμπινάτο πάντως! Ξεχνάμε καμιά φορά πως κι αυτοί που μελετούν τους φακέλους (οι οποίοι είναι χιλιάδες), δεν έχουν το αλάθητο του Πάπα! Ή κι όταν ακολουθούν μία συγκεκριμένη γραμμή ως προς τα δικαιολογητικά, τις επικυρώσεις, τη συνάφεια της εμπειρίας κ.τ.λ. δε σημαίνει ότι η ίδια αυτή γραμμή θα υιοθετηθεί και από τη δικαιοσύνη. Εξάλλου, μιας κ για πολλά χρόνια δεν εκδίδονταν προκηρύξεις, με το χαμό που γίνεται τώρα πιστεύω πως πολλά ζητήματα θα επιλυθούν και θα ξεκαθαριστούν από τα διοικητικά δικαστήρια!

merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό merm » Παρ Ιούλ 13, 2018 5:20 pm

Alina2017 έγραψε:
Anto έγραψε:Την ίδια απορία έχω και γω παιδιά. Επειδή δουλεύω αλλού αν δεν βγουν τα οριστικά αποτέλεσματα δεν μπορώ να δεχτώ την θέση. Μέχρι τι χρονικό διάστημα μπορώ να το καθυστερησω;

Αρχικά είμαι επιτυχούσα και στην 1Κ. Μας ήλθε έγγραφο από το Υπουργείο δικαιοσύνης να υπογράψουμε με οκτάμηνη με τα προσωρινά. Λόγω παιδιών δεν μπορούσα να σηκωθώ να μετακομίσω με την υπόνοια ότι ίσως είμαι και στα οριστικά. Έτσι υποβάλαμε όλα τα δικαιολογητικά μας και απλώς μια από τις υπεύθυνες δηλώσεις διαφέρει. Δηλαδή εγώ έγραψα, επιθυμώ να περιμένω την ανάρτηση των οριστικών. Φυσικά έμαθα εκ των υστέρων ότι αρκετά άτομα ζήτησαν και καθυστέρησαν τη σύμβαση μέχρι και 3 μήνες αλλά δεν είμαι βέβαιη για αυτό. Ρώτησα δικηγόρο και η μη αποδοχή της σύμβασης δεν επιφέρει καμία βλάβη στον μόνιμο πίνακα διοριστέων και παραμένουν τα δικαιώματα μου ως διοριστέας. Απλά περιμένουμε πολύ και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αποδεχτώ πλέον την 15Κ.


@Alina2017
Επειδή οι περιπτώσεις μας μοιάζουν, είμαι επιτυχών με προσωρινά και στην 6Κ, όπου δεν θα χρειαστεί να μετακομίσω, ενώ στην 15Κ θα χρειαστεί και μάλιστα αρκετά μακριά.
Ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω ποια δικαιολογητικά υπέβαλλες εκτός της Υ.Δ; Και εν τω μεταξύ, μπορείς να αποδεκτείς την 15Κ σωστά;

merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό merm » Παρ Ιούλ 13, 2018 5:48 pm

niki258 έγραψε:
merm έγραψε:
bkontogianni έγραψε:Νομίζω ότι ο προβληματισμός εκτός από όσους είναι χαμηλά είναι και για άλλους πιο ψηλά αν για παράδειγμα έχουν δηλώσει λίγες περιοχές. Θα γίνει μπέρδεμα και με τις διάφορες κατηγορίες... Το θέμα είναι πως μπορούμε να εξασφαλίσουμε ότι η προσωρινή άρνηση στη σύμβαση δεν θα επηρεάσει πιθανή πρόσληψη;



Ακριβώς αυτό ρωτάω υπάρχει κάποιο άρθρο νόμου για να στηρικτούμε σε αυτό; δηλαδή προσωρινή άρνηση σε οκτάμηνη σύμβαση, εν αναμονή οριστικών, δεν θα επηρεάσει πρόσληψη με τα οριστικά;


Υπάρχει και είναι το άρθρο 8 Ν4210/2013.


Σε ευχαριστώ πολύ πολύ niki258.
Είσαι επιτυχών και στην 6κ σωστά;

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Παρ Ιούλ 13, 2018 8:01 pm

merm έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:
Alina2017 έγραψε:


@alexisozzy1984
Σου έδωσαν περισσότερες πληροφορίες, όσον αφορά το πότε πχ Αύγουστο; πάντως η απόφαση είδα ότι έχει δημοσιευθεί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως, από πού περιμένουν την υπογραφή;
Σε ποιο τηλέφωνο πήρες στον Αλιμο;


Δευτερα καλεσα μου ειπαν οτι περιμενουν μια υπογραφη απο το διοικητικής μεταρρύθμισης χθες ανακοινώθηκαν διορισμοί..που σημαινει οχι σοχ

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Παρ Ιούλ 13, 2018 8:05 pm

Οταν ανακοινώνεται διορισμός σημαίνει διορίσμος δεν σημαίνει σύμβαση σοχ....ετσι τουλάχιστον καταλαβαίνω απο τα δημοσίευματα..για να ξαναλύσω τις απορίες εγω επικοινώνησα με αλιμο ζήτησα καποιον υπευθυνο για την 15κ με παρεπεμψαν σε γραφείο και απο εκει μου είπαν για διορισμό και όχι για σύμβαση...τωρα 2 τινά συμβαίνουν ή οντως χανόμαστε στην μετάφραση των λέξεων και αντι για διορισμός εννοούν πρόσληψη με σοχ ή αλλιως εχουν γίνει τέτοιοι έλεγχοι που θα βγάλουν τα οριστικά αμεσα ....γτ δεν φαντάζομαι οτι θα γίνει διορισμός με προσωρινά και θα είναι σκάνδαλο και ας είμαι επιτυχών...

dioristeoss
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2018 1:12 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dioristeoss » Παρ Ιούλ 13, 2018 10:37 pm

alexisozzy1984 έγραψε:Οταν ανακοινώνεται διορισμός σημαίνει διορίσμος δεν σημαίνει σύμβαση σοχ....ετσι τουλάχιστον καταλαβαίνω απο τα δημοσίευματα..για να ξαναλύσω τις απορίες εγω επικοινώνησα με αλιμο ζήτησα καποιον υπευθυνο για την 15κ με παρεπεμψαν σε γραφείο και απο εκει μου είπαν για διορισμό και όχι για σύμβαση...τωρα 2 τινά συμβαίνουν ή οντως χανόμαστε στην μετάφραση των λέξεων και αντι για διορισμός εννοούν πρόσληψη με σοχ ή αλλιως εχουν γίνει τέτοιοι έλεγχοι που θα βγάλουν τα οριστικά αμεσα ....γτ δεν φαντάζομαι οτι θα γίνει διορισμός με προσωρινά και θα είναι σκάνδαλο και ας είμαι επιτυχών...


Οι συμβάσεις θα είναι ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, το πολύ 8μηνο. Όταν βγουν τα οριστικά θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί των επιτυχόντων. Αυτό προβλέπει η προκήρυξη. Μην λέτε πράγματα που δεν ισχύουν περί διορισμού.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες