Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
mnmsk18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 12:04 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό mnmsk18 » Πέμ Αύγ 16, 2018 11:33 am

Ξέρει κανείς πόσες ενστάσεις κατατέθηκαν;

Alina2017
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 09, 2017 2:46 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Alina2017 » Πέμ Αύγ 16, 2018 12:34 pm

mnmsk18 έγραψε:Ξέρει κανείς πόσες ενστάσεις κατατέθηκαν;
To νούμερο των ενστάσεων μπορείς μόνο να το μάθεις αν έχεις δικό σου άτομο στο ΑΣΕΠ που ασχολείται με την 15Κ ή εάν έχεις πάλι άτομο δικό του στον ΟΑΕΔ που θα πήρε στο ΑΣΕΠ να ενημερωθεί. Στην προκήρυξη 1Κ/2017 μάθαμε ότι κατατέθηκαν 375 ενστάσεις γιατί βγήκε και το έγραψε μέλος της Ομοσπονδίας Δικαστικών Υπαλλήλων μετά από την συνάντηση που είχε με τον διευθυντή του ΑΣΕΠ που τυγχάνει να είναι και πρώην δικαστικός υπάλληλος και ανέφερε την πληροφορία δημόσια. Τώρα αυτά που αναφέρονται εδώ για 300 ενστάσεις νομίζω ότι αν δεν έχεις απόλυτα έμπιστο άτομο δεν θα το μάθεις. Είδα στη λίστα της γενικής κατηγορίας πάντως μια κοπέλα γνωστή ως ενστασάκιας θα την ονόμαζα αφού σε ΟΛΟΥΣ τους διαγωνισμούς που έχει λάβει μέρος έχει κάνει ένσταση (είναι σαν συνήθεια σε αυτήν) και νομίζω κατά τη δική μου εκτίμηση τουλάχιστον 100 σαν αυτήν θα χουν μαζευτεί, πρόσθεσε και άλλους 100 που θα θέλουν να αλλάξουν τα μόρια της προϋπηρεσίας ως διοικητικός στην κατηγορία σύμβουλος εργοδοτών....

Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 12:24 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Πέμ Αύγ 16, 2018 2:11 pm

Μήπως υπάρχει καμιά πληροφορία για τα αποτελέσματα των ΤΕ?

merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό merm » Πέμ Αύγ 16, 2018 2:21 pm

Alina2017 έγραψε:
mnmsk18 έγραψε:Ξέρει κανείς πόσες ενστάσεις κατατέθηκαν;
To νούμερο των ενστάσεων μπορείς μόνο να το μάθεις αν έχεις δικό σου άτομο στο ΑΣΕΠ που ασχολείται με την 15Κ ή εάν έχεις πάλι άτομο δικό του στον ΟΑΕΔ που θα πήρε στο ΑΣΕΠ να ενημερωθεί. Στην προκήρυξη 1Κ/2017 μάθαμε ότι κατατέθηκαν 375 ενστάσεις γιατί βγήκε και το έγραψε μέλος της Ομοσπονδίας Δικαστικών Υπαλλήλων μετά από την συνάντηση που είχε με τον διευθυντή του ΑΣΕΠ που τυγχάνει να είναι και πρώην δικαστικός υπάλληλος και ανέφερε την πληροφορία δημόσια. Τώρα αυτά που αναφέρονται εδώ για 300 ενστάσεις νομίζω ότι αν δεν έχεις απόλυτα έμπιστο άτομο δεν θα το μάθεις. Είδα στη λίστα της γενικής κατηγορίας πάντως μια κοπέλα γνωστή ως ενστασάκιας θα την ονόμαζα αφού σε ΟΛΟΥΣ τους διαγωνισμούς που έχει λάβει μέρος έχει κάνει ένσταση (είναι σαν συνήθεια σε αυτήν) και νομίζω κατά τη δική μου εκτίμηση τουλάχιστον 100 σαν αυτήν θα χουν μαζευτεί, πρόσθεσε και άλλους 100 που θα θέλουν να αλλάξουν τα μόρια της προϋπηρεσίας ως διοικητικός στην κατηγορία σύμβουλος εργοδοτών....


Κανονικά θα έπρεπε να έβγαινε δελτίο τύπου με τον αριθμό των ενστάσεων, αλλά προφανώς και δεν γίνεται.
Πώς ξέρεις όμως ότι η συγκεκριμένη κοπέλα έχει κάνει ένσταση σε όλους τους διαγωνισμούς όπως λες; υπάρχουν κάπου λίστες που μπορούμε να δούμε για τους διαγωνισμούς;

mnmsk18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 12:04 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό mnmsk18 » Πέμ Αύγ 16, 2018 2:51 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σκέφτομαι ότι τους πήρε 7 μήνες να εξετάσουν 11.000 αιτήσεις, γιατί να χρειάζεται περισσότερος χρόνος από 4 μήνες για τις ενστάσεις και τα οριστικά, που σίγουρα ο όγκος είναι σημαντικά μικρότερος;

Alina2017
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 09, 2017 2:46 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Alina2017 » Πέμ Αύγ 16, 2018 3:52 pm

merm έγραψε:
Alina2017 έγραψε:
mnmsk18 έγραψε:Ξέρει κανείς πόσες ενστάσεις κατατέθηκαν;
To νούμερο των ενστάσεων μπορείς μόνο να το μάθεις αν έχεις δικό σου άτομο στο ΑΣΕΠ που ασχολείται με την 15Κ ή εάν έχεις πάλι άτομο δικό του στον ΟΑΕΔ που θα πήρε στο ΑΣΕΠ να ενημερωθεί. Στην προκήρυξη 1Κ/2017 μάθαμε ότι κατατέθηκαν 375 ενστάσεις γιατί βγήκε και το έγραψε μέλος της Ομοσπονδίας Δικαστικών Υπαλλήλων μετά από την συνάντηση που είχε με τον διευθυντή του ΑΣΕΠ που τυγχάνει να είναι και πρώην δικαστικός υπάλληλος και ανέφερε την πληροφορία δημόσια. Τώρα αυτά που αναφέρονται εδώ για 300 ενστάσεις νομίζω ότι αν δεν έχεις απόλυτα έμπιστο άτομο δεν θα το μάθεις. Είδα στη λίστα της γενικής κατηγορίας πάντως μια κοπέλα γνωστή ως ενστασάκιας θα την ονόμαζα αφού σε ΟΛΟΥΣ τους διαγωνισμούς που έχει λάβει μέρος έχει κάνει ένσταση (είναι σαν συνήθεια σε αυτήν) και νομίζω κατά τη δική μου εκτίμηση τουλάχιστον 100 σαν αυτήν θα χουν μαζευτεί, πρόσθεσε και άλλους 100 που θα θέλουν να αλλάξουν τα μόρια της προϋπηρεσίας ως διοικητικός στην κατηγορία σύμβουλος εργοδοτών....


Κανονικά θα έπρεπε να έβγαινε δελτίο τύπου με τον αριθμό των ενστάσεων, αλλά προφανώς και δεν γίνεται.
Πώς ξέρεις όμως ότι η συγκεκριμένη κοπέλα έχει κάνει ένσταση σε όλους τους διαγωνισμούς όπως λες; υπάρχουν κάπου λίστες που μπορούμε να δούμε για τους διαγωνισμούς;
Η κοπέλα αυτή είναι μετά από ένσταση σε θέση ΣΟΧ σε παρόμοια σύμβαση με μένα σε δημόσιο φορέα. Μου έκανε και εμένα ένσταση σε αυτό το διαγωνισμό αφού ήμουν επιτυχούσα στον πίνακα. Την γνωρίζω από χρόνια χωρίς να σκεφτώ ότι το έχει συνήθειο και παραδέχτηκε η ίδια ότι έκανε ήδη δύο ενστάσεις γιατί είναι κοντά στον πίνακα με επιτυχόντες στην 15Κ και στην 6Κ/2017. Μετά από περιέργεια την έψαξα στο διαύγεια και βρήκα το πρακτικό επιτροπής ενστάσεων δύο δημόσιων φορέων στους οποίους αναφέρεται ότι είχε κάνει ένσταση με τα δικά της στοιχεία. Στον ένα φορέα ήταν απορριπτέα και μετά την ένσταση μπήκε σε πίνακα και στον άλλο απορρίφθηκε. Δεν ξέρω αν τα πρακτικά που αφορούν ενστάσεις το ΑΣΕΠ τα αναρτά και αυτά στο διαύγεια ή είναι υποχρεωμένο να τα κοινοποιήσει με κάποιο τρόπο.

Dimitris1987
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 16, 2018 2:14 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Dimitris1987 » Πέμ Αύγ 16, 2018 5:30 pm

Καλησπέρα σας,

Έχω κάνει και εγώ ένσταση αναγκαστικά καθώς έκανα αίτηση και στις 2 ΠΕ με στόχο την Εργοδοτών (πρώτη θέση που δήλωσα). Παρόλα αυτά δεν είδα πουθενά το όνομά μου στις θέσεις για Εργοδοτών. Ούτε στους απορριφθέντες. Στις θέσεις για σύμβουλος εργαζομένων είμαι στους επικουρικούς.

Έχω πτυχίο Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης, μεταπτυχιακό Οργάνωση και Διοίκηση και Διδακτορικό από την ίδια σχολή. Και προϋπηρεσία επίσης 2 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα. Τα είχα τα μόρια.

Γίνεται να μην είμαι καθόλου; Ούτε στους απορριφθέντες; Έχει τύχει σε κανέναν άλλον τέτοια περίπτωση;

Καλή αρχή σε όσους επιλέχθηκαν και υπομονή σε όσους περιμένουν.

Ευχαριστώ.

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Πέμ Αύγ 16, 2018 6:22 pm

Dimitris1987 έγραψε:Καλησπέρα σας,

Έχω κάνει και εγώ ένσταση αναγκαστικά καθώς έκανα αίτηση και στις 2 ΠΕ με στόχο την Εργοδοτών (πρώτη θέση που δήλωσα). Παρόλα αυτά δεν είδα πουθενά το όνομά μου στις θέσεις για Εργοδοτών. Ούτε στους απορριφθέντες. Στις θέσεις για σύμβουλος εργαζομένων είμαι στους επικουρικούς.

Έχω πτυχίο Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης, μεταπτυχιακό Οργάνωση και Διοίκηση και Διδακτορικό από την ίδια σχολή. Και προϋπηρεσία επίσης 2 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα. Τα είχα τα μόρια.

Γίνεται να μην είμαι καθόλου; Ούτε στους απορριφθέντες; Έχει τύχει σε κανέναν άλλον τέτοια περίπτωση;

Καλή αρχή σε όσους επιλέχθηκαν και υπομονή σε όσους περιμένουν.

Ευχαριστώ.




Για τους Συμβουλους εργοδοτων κοιταξες μηπως εισαι στους επικουρικους πινακες? Αφου δεν εισαι στους κυριους αλλα ουτε και στους απορριφθεντες.
Την αιτηση σου την κοιταξες μηπως δηλωσες κωδικο μονο για ανεργους στα πτυχια?
Ειχα κανει κι εγω και για τις δυο ειδικοτητες και ειχα προσθεσει δυο κωδικους πτυχιων.Τσεκαρισε το και αυτο που σου λεω.
Ποσα μορια μαζευεις? Η προυπηρεσια σου πληρει τις προδιαγραφες? Το βασικο σου πτυχιο ειναι στα αναφερομενα στην προκηρυξη η αν οχι εβαλες και την σχετικη βεβαιωση συναφειας?

Dimitris1987
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 16, 2018 2:14 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Dimitris1987 » Παρ Αύγ 17, 2018 12:15 pm

Την τσέκαρα και τώρα την αίτηση μου. Πρώτα είχα βάλει το πτυχίο στων εργοδοτών και μετά στων ανέργων. Είναι και τα δύο δηλωμένα σωστά.

Επίσης, είχα βάλει και βεβαίωση συνάφειας αλλά και αναλυτική βαθμολογία που αναφέρει όλα τα μαθήματα.

Δυστυχώς έχω τα μόρια για να μπω μπροστά στην πρώτη μου επιλογή στη θέση "χωρίς προϋπηρεσία". Απλά δεν βλέπω το όνομά μου.

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Παρ Αύγ 17, 2018 1:27 pm

Dimitris1987 έγραψε:Καλησπέρα σας,

Έχω κάνει και εγώ ένσταση αναγκαστικά καθώς έκανα αίτηση και στις 2 ΠΕ με στόχο την Εργοδοτών (πρώτη θέση που δήλωσα). Παρόλα αυτά δεν είδα πουθενά το όνομά μου στις θέσεις για Εργοδοτών. Ούτε στους απορριφθέντες. Στις θέσεις για σύμβουλος εργαζομένων είμαι στους επικουρικούς.

Έχω πτυχίο Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης, μεταπτυχιακό Οργάνωση και Διοίκηση και Διδακτορικό από την ίδια σχολή. Και προϋπηρεσία επίσης 2 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα. Τα είχα τα μόρια.

Γίνεται να μην είμαι καθόλου; Ούτε στους απορριφθέντες; Έχει τύχει σε κανέναν άλλον τέτοια περίπτωση;

Καλή αρχή σε όσους επιλέχθηκαν και υπομονή σε όσους περιμένουν.

Ευχαριστώ.


Για τις θέσεις των Συμβούλων Εργοδοτών, το Δίπλωμα Μηχανικού Παραγωγής και Διοίκησης δεν είναι στους αποδεκτούς τίτλους σπουδών σύμφωνα με την Προκήρυξη, ενώ για τους Συμβούλους Ανέργων είναι αποδεκτό οποιοδήποτε πτυχίο/δίπλωμα ΑΕΙ. Ως εκ τούτου, δε γινόταν να σας εντάξουν στους απορριφθέντες καθώς για κάποιες θέσεις πληρούσατε τις προϋποθέσεις της Προκήρυξης. Μάλιστα, αφού δεν είστε στους πίνακες των Συμβούλων Εργοδοτών ενώ δηλώσατε τέτοιους κωδικούς, είναι ένδειξη ότι ο φάκελός σας ελέγχθηκε.

Η ένσταση θα απορριφθεί αφού δεν κατέχετε έναν από τους τίτλους που ζητά η Προκήρυξη για τις θέσεις που επιδιώκετε.

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Παρ Αύγ 17, 2018 4:11 pm

Dimitris1987 έγραψε:Την τσέκαρα και τώρα την αίτηση μου. Πρώτα είχα βάλει το πτυχίο στων εργοδοτών και μετά στων ανέργων. Είναι και τα δύο δηλωμένα σωστά.

Επίσης, είχα βάλει και βεβαίωση συνάφειας αλλά και αναλυτική βαθμολογία που αναφέρει όλα τα μαθήματα.

Δυστυχώς έχω τα μόρια για να μπω μπροστά στην πρώτη μου επιλογή στη θέση "χωρίς προϋπηρεσία". Απλά δεν βλέπω το όνομά μου.



Εχει ξανασυζητηθει το θεμα με το πτυχιο σου που ειχε το ιδιο αλλος υποψηφιος.Ειστε μακρυα απο τους οικονομολογους, ουτε αδεια ασκησης επαγγελματος δεν σας δινει το ΟΕΕ, ουτε οικονομολογους σας χρηζει κανεις.Ειστε μηχανικοι και σαν μηχανικοι ακομα θα ειστε σε αλλο ταμειο.Δυστυχως, αυτο εκρινε το ΑΣΕΠ απο την βεβαιωση συναφειας.Προφανως μαλλον και για αυτο δεν σας ενεταξε ουτε καν στους επικουρικους.

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Σάβ Αύγ 18, 2018 5:55 pm

Gieleni έγραψε:
Dimitris1987 έγραψε:Την τσέκαρα και τώρα την αίτηση μου. Πρώτα είχα βάλει το πτυχίο στων εργοδοτών και μετά στων ανέργων. Είναι και τα δύο δηλωμένα σωστά.

Επίσης, είχα βάλει και βεβαίωση συνάφειας αλλά και αναλυτική βαθμολογία που αναφέρει όλα τα μαθήματα.

Δυστυχώς έχω τα μόρια για να μπω μπροστά στην πρώτη μου επιλογή στη θέση "χωρίς προϋπηρεσία". Απλά δεν βλέπω το όνομά μου.



Εχει ξανασυζητηθει το θεμα με το πτυχιο σου που ειχε το ιδιο αλλος υποψηφιος.Ειστε μακρυα απο τους οικονομολογους, ουτε αδεια ασκησης επαγγελματος δεν σας δινει το ΟΕΕ, ουτε οικονομολογους σας χρηζει κανεις.Ειστε μηχανικοι και σαν μηχανικοι ακομα θα ειστε σε αλλο ταμειο.Δυστυχως, αυτο εκρινε το ΑΣΕΠ απο την βεβαιωση συναφειας.Προφανως μαλλον και για αυτο δεν σας ενεταξε ουτε καν στους επικουρικους.


Στους επικουρικους πίνακες μπαίνουν όσοι δεν κατέχουν το απαιτούμενο μεταπτυχιακό ή την εμπειρία για τους κύριους. Αν δεν υπάρχει το απαιτούμενο προπτυχιακό που ορίζει η Προκήρυξη, απορρίπτεται ο υποψήφιος, δεν τίθεται θέμα επικουρικου πίνακα ή κύριου.

Επίσης, αναφορικά με τους Μηχανικούς παραγωγής και διοίκησης, οι εν λόγω απόφοιτοι δηλώνουν ότι, με βάση βεβαίωση της Σχολής τους, έχουν επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανολογου Μηχανικού! Τώρα δεν ξέρω αν μπορούν να υποστηρίξουν και δουλειά οικονομολόγου, αυτό είναι κάτι πολύ σχετικό. Απο την άλλη, το "Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών" ή η "Πολιτική επιστήμη και ιστορια" (το τελευταίο το δέχονταν στους οικονομολόγους στην 1Γ/2017 Για την εφορια) μπορεί και ο Μηχανικός παραγωγής και διοίκησης όχι; Δεν παίρνω θέση λέω ότι είναι λιγο σχετικά κάποια πράγματα και πολλές φορές ίσως να.. ξεχνανε να βάλουν κάποια πτυχία στις προκηρύξεις! Και στο ΑΣΕΠ είναι απολυτα τυπολατρες στο απαιτούμενο πτυχίο. Αν δεν κατέχεις το απαιτούμενο προπτυχιακό, συμφωνα με την Προκηρυξη, απορριπτεσαι χωρίς 2η σκέψη και δε νομιζω ότι παίζει και να δικαιωθείς για κάτι τέτοιο.

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Κυρ Αύγ 19, 2018 1:32 am

Εννοειται οτι κι εγω δεν παιρνω θεση, τα εγραψα καπως αποτομα αλλα ξεκαθαρα.
Παντως εχει ξανασυζητηθει το θεμα προσφατα με μια συνυποψηφια.
Καταληξαμε οτι ειναι στην διακριτικη ευχερεια του ΑΣΕΠ να το δεκτει.
Ειναι ομως αλλος κλαδος οχι αυτος του ΠΕ 80 Οικονομολογων.

stellak
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Τετ Απρ 04, 2018 4:38 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό stellak » Κυρ Αύγ 19, 2018 12:30 pm

Εσείς που (ας υποθέσουμε) θα ανηκετε στα οριστικά κ της 6κ αλλα και της 15κ,ποια θεση θα προτιμήσετε κ με ποια κριτήρια;

Alina2017
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 09, 2017 2:46 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Alina2017 » Κυρ Αύγ 19, 2018 1:45 pm

stellak έγραψε:Εσείς που (ας υποθέσουμε) θα ανηκετε στα οριστικά κ της 6κ αλλα και της 15κ,ποια θεση θα προτιμήσετε κ με ποια κριτήρια;
τον τόπο διορισμού, αν είναι κοντά στο σπίτι μου να μην πληρώνω ενοίκιο, αν είναι σε νησί παραμεθόριο. Τα χρήματα στην 6Κ είναι πολύ καλά (επίδομα ανθ. εργασίας λόγω μεταναστών γύρω στα 100 και παραμεθορίου αν πας σε νησί άλλα 150) και πιο λίγες οι κρατήσεις από ότι ρώτησα σε λογιστή που βγάζει μισθοδοσία σε αορίστου σε ΝΠΔΔ. Είναι όμως αορίστου η θέση που σημαίνει ότι παίζει ένα ποσοστό να καταργηθεί ο φορέας και αν είσαι τυχερή να πας σε άλλο φορέα ή να χάσεις τη δουλειά σου. Τα οριστικά της 6Κ θα βγουν πιο σύντομα από ότι στην 15Κ.Είναι και το αντικείμενο της θέσης αν σου αρέσει αλλά αν είναι η θέση Αθήνα λογικά θα είναι πιο πολιτισμένα τα πράγματα.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες