Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Δευ Αύγ 06, 2018 8:41 pm

Anto έγραψε:Επίσης παιδιά παίζει το 2019 να γίνουν εκλογές. Άρα πιστεύω τον 1 χρόνο θα τον φάμε. Τελικά αποφάσισα να πάω εκ του ασφαλούς και να περιμένω τα οριστικά. Αν περάσει το 8μηνο θα γίνει ανανέωση της ΣΟΧ; Επίσης δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο δημοσιο σχετικά με τις προσλήψεις πάρα μόνο με τις βεβαιώσεις εισφορών. Μόνο τότε γίνονται όλα στην ώρα τους ☺


Σύμφωνα με την επιστολή δεν θα γίνει αλλα πιστεύω κάτι θα βρουν για ανανέωση

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Δευ Αύγ 06, 2018 8:45 pm

fot2018 έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:
fot2018 έγραψε:Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει ή έχει ρωτήσει κάποιος για τον μισθό που θα παίρνει όποιος απαντήσει θετικά στη ΣΟΧ. Εγώ είμαι στον προσωρινό πίνακα, αλλά θα περιμένω γιατί η θέση είναι κάπου στην Ανατολική Αττική και εγώ με την οικογένειά μου μένω πολύ μακριά...Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D



Καλησπέρα συνάδελφε και συγχαρητήρια.. και γω στην Ανατολική Αττική..ο μισθός είναι σύμφωνα με το ενιαίο Μισθολόγιο μόνο που λογικά θα υπάρχει κάποια διαφορά στις κρατήσεις....μια αναζήτηση στην google γραψε και θα δεις ακριβώς ποσα..πάντως τα 2 πρώτα χρόνια επειδη θα είμαστε δόκιμοι θα έχουμε περισσότερες κρατήσεις..


Συγχαρητήρια και σε εσάς. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και εσάς και τη "niki 258" . Δεν ξέρω αν θα είμαι στα οριστικά, γιατί είμαι από τους τελευταίους του προσωρινού πίνακα. Αν καταλαβαίνω καλά εσείς δεν έχετε πρόβλημα με την Ανατολική Αττική. Για εμένα είναι μεγάλο "πρόβλημα". Θα περιμένουμε και θα δούμε. Όπως και να έχει η αγωνία και η αναμονή είναι εξαντλητικές καλοκαιριάτικα....καλή δύναμη σε όλους/όλες.


Δύσκολα εως απίθανα αλλάζουν οι πίνακες κατα την άποψη μου και μόνο και το λέω γτ είδα αρκετες προκυρήξεις και έκανα συγκρίσεις προσωρινών-οριστικών....ελπιζω να παραμείνετε μεσα και εσεις και οσοι περασαν προσωρινά...και για μενα ειναι τεραστιο προβλημα, θα ήθελα να ειχα περάσει Θεσσαλονίκη αντι για Αθήνα παραμένοντας στην πόλη μου αλλα καθε εμπόδιο σε καλό....εδω αρκετοι προσπαθουν να περάσουν θα ταν αχαριστία να γκρινιάζω...προσωπικα θα ζητησω εγγραφως με υπευθυνη δηλωση παράταση καποιων ημερών αν οι προσθεσμίες είναι αρκετά πιεστικές..δηλ..αιτούμαι παράτασης για αυτο τον λογο και σας επισυνάπτω αυτά τα εγγραφα..θα τους στειλω και ενα εμαιλ ηλεκτρονικα....καλη δυναμη σε ολους

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Δευ Αύγ 06, 2018 8:47 pm

xana έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:
fot2018 έγραψε:Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει ή έχει ρωτήσει κάποιος για τον μισθό που θα παίρνει όποιος απαντήσει θετικά στη ΣΟΧ. Εγώ είμαι στον προσωρινό πίνακα, αλλά θα περιμένω γιατί η θέση είναι κάπου στην Ανατολική Αττική και εγώ με την οικογένειά μου μένω πολύ μακριά...Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D



Καλησπέρα συνάδελφε και συγχαρητήρια.. και γω στην Ανατολική Αττική..ο μισθός είναι σύμφωνα με το ενιαίο Μισθολόγιο μόνο που λογικά θα υπάρχει κάποια διαφορά στις κρατήσεις....μια αναζήτηση στην google γραψε και θα δεις ακριβώς ποσα..πάντως τα 2 πρώτα χρόνια επειδη θα είμαστε δόκιμοι θα έχουμε περισσότερες κρατήσεις..


Οι κρατήσεις νεοδιοριζόμενου (για τα πρώτα 2 έτη, αυξημένες το 1ο και λιγότερες το 2ο έτος) αφορούν τους υπαλλήλους που έχουν διοριστεί. Όχι τους υπαλλήλους με σύμβαση. Δεδομένου ότι για όλους, επί του παρόντος, πρόκειται για μία σύμβαση ορισμένου χρόνου (ΣΟΧ), δεν μπορούν να γίνουν τέτοιες κρατήσεις, ούτε κρατήσεις για εφάπαξ, κι άρα τα χρήματα στην τσέπη θα είναι πιο πολλά από του μόνιμου. Εκτός αν τις κάνουν τις κρατήσεις και τις επιστρέψουν σε όποιον δε διοριστεί τελικά, πράγμα ανόητο. Αλλά δε νομίζω ότι προβλέπεται να πράξουν έτσι. Τα μικτά θα είναι 1092 (δεν ξέρω αν αναγνωρίζουν μεταπτυχιακά/διδακτορικά/προϋπηρεσία στο δημόσιο για τους συμβασιούχους). Άρα μόνο ιατροφαρμακευτική, κρατήσεις σύνταξης και φόρο εισοδήματος θα κρατάνε. Κάπου κοντά στα 900 θα είναι όπως είπε και η niki258.


Ευχαριστώ πολύ για την ενημερωση

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Δευ Αύγ 06, 2018 10:38 pm

rjim έγραψε:
Gieleni έγραψε:
theoda έγραψε:Καθώς διαβάζω ότι αρκετοί/ές από εσάς καταφέρανε να μιλήσουν, έχετε ρωτήσει τι ακριβώς γράφουμε στην Υπεύθυνη Δήλωση; Ζητά να αναφέρουμε ΑΦΜ, ΔΟΥ και ΑΜΚΑ αλλά δεν έχουν καποιο πρότυπο.
Ίσως γίνομαι λιγάκι παράξενος αλλά με το Δημόσιο είναι σημαντικό να είμαστε οκ με τα έγγραφα.



Εκτυπωσα μια Υπευθυνη Δηλωση απο το ιντερνετ και εγραψα οτι δηλωνω υπευθυνα οτι το αφμ μου ειναι.....η δου....και ο αμκα.....
Αυτα.
Αυριο θα το παω κεπ για γνησιο.

Σημερα πηρα βεβαιωση απο ψυχιατρο ιδιωτη 25€.


Καλή αρχή geleni!



Σε ευχαριστω!
Μετα απο 15 χρονια προσπαθειων με αιτησεις και τοσα πτυχια κατι εγινε και με εμενα.Εχω δωσει και στον γραπτο αλλα δεν τα πηγα καλα.

Alina2017
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 09, 2017 2:46 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Alina2017 » Τρί Αύγ 07, 2018 6:55 am

alexisozzy1984 έγραψε:
Anto έγραψε:Επίσης παιδιά παίζει το 2019 να γίνουν εκλογές. Άρα πιστεύω τον 1 χρόνο θα τον φάμε. Τελικά αποφάσισα να πάω εκ του ασφαλούς και να περιμένω τα οριστικά. Αν περάσει το 8μηνο θα γίνει ανανέωση της ΣΟΧ; Επίσης δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο δημοσιο σχετικά με τις προσλήψεις πάρα μόνο με τις βεβαιώσεις εισφορών. Μόνο τότε γίνονται όλα στην ώρα τους ☺


Σύμφωνα με την επιστολή δεν θα γίνει αλλα πιστεύω κάτι θα βρουν για ανανέωση
απαγορεύεται κάθε μορφής ανανέωση πέρα των 8 μηνών. Το γράφει η σύμβαση που υπογράφουν στη ΣΟΧ σύμφωνα με τα προσωρινά.

fot2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2018 10:44 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό fot2018 » Τρί Αύγ 07, 2018 7:21 am

alexisozzy1984 έγραψε:
fot2018 έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:

Καλησπέρα συνάδελφε και συγχαρητήρια.. και γω στην Ανατολική Αττική..ο μισθός είναι σύμφωνα με το ενιαίο Μισθολόγιο μόνο που λογικά θα υπάρχει κάποια διαφορά στις κρατήσεις....μια αναζήτηση στην google γραψε και θα δεις ακριβώς ποσα..πάντως τα 2 πρώτα χρόνια επειδη θα είμαστε δόκιμοι θα έχουμε περισσότερες κρατήσεις..


Συγχαρητήρια και σε εσάς. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και εσάς και τη "niki 258" . Δεν ξέρω αν θα είμαι στα οριστικά, γιατί είμαι από τους τελευταίους του προσωρινού πίνακα. Αν καταλαβαίνω καλά εσείς δεν έχετε πρόβλημα με την Ανατολική Αττική. Για εμένα είναι μεγάλο "πρόβλημα". Θα περιμένουμε και θα δούμε. Όπως και να έχει η αγωνία και η αναμονή είναι εξαντλητικές καλοκαιριάτικα....καλή δύναμη σε όλους/όλες.


Δύσκολα εως απίθανα αλλάζουν οι πίνακες κατα την άποψη μου και μόνο και το λέω γτ είδα αρκετες προκυρήξεις και έκανα συγκρίσεις προσωρινών-οριστικών....ελπιζω να παραμείνετε μεσα και εσεις και οσοι περασαν προσωρινά...και για μενα ειναι τεραστιο προβλημα, θα ήθελα να ειχα περάσει Θεσσαλονίκη αντι για Αθήνα παραμένοντας στην πόλη μου αλλα καθε εμπόδιο σε καλό....εδω αρκετοι προσπαθουν να περάσουν θα ταν αχαριστία να γκρινιάζω...προσωπικα θα ζητησω εγγραφως με υπευθυνη δηλωση παράταση καποιων ημερών αν οι προσθεσμίες είναι αρκετά πιεστικές..δηλ..αιτούμαι παράτασης για αυτο τον λογο και σας επισυνάπτω αυτά τα εγγραφα..θα τους στειλω και ενα εμαιλ ηλεκτρονικα....καλη δυναμη σε ολους


Σας καταλαβαίνω, το ίδιο ισχύει και για εμένα. Ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει. :D

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Τρί Αύγ 07, 2018 12:40 pm

xana έγραψε:
Οι κρατήσεις νεοδιοριζόμενου (για τα πρώτα 2 έτη, αυξημένες το 1ο και λιγότερες το 2ο έτος) αφορούν τους υπαλλήλους που έχουν διοριστεί. Όχι τους υπαλλήλους με σύμβαση. Δεδομένου ότι για όλους, επί του παρόντος, πρόκειται για μία σύμβαση ορισμένου χρόνου (ΣΟΧ), δεν μπορούν να γίνουν τέτοιες κρατήσεις, ούτε κρατήσεις για εφάπαξ, κι άρα τα χρήματα στην τσέπη θα είναι πιο πολλά από του μόνιμου. Εκτός αν τις κάνουν τις κρατήσεις και τις επιστρέψουν σε όποιον δε διοριστεί τελικά, πράγμα ανόητο. Αλλά δε νομίζω ότι προβλέπεται να πράξουν έτσι. Τα μικτά θα είναι 1092 (δεν ξέρω αν αναγνωρίζουν μεταπτυχιακά/διδακτορικά/προϋπηρεσία στο δημόσιο για τους συμβασιούχους). Άρα μόνο ιατροφαρμακευτική, κρατήσεις σύνταξης και φόρο εισοδήματος θα κρατάνε. Κάπου κοντά στα 900 θα είναι όπως είπε και η niki258.


Α, οκ! ευχαριστούμε για την πληροφόρηση!

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Τρί Αύγ 07, 2018 12:42 pm

xana έγραψε:
niki258 έγραψε:
rjim έγραψε:
Θα συμφωνήσω. Οι 300 ενστάσεις θυμίζουν 1Κ/2017 που σε 2,5 μήνες κλείνουν χρόνο από τα προσωρινά(!!). Γενικά φαίνεται μάλλον ότι όπου θίγονται ζητήματα συνάφειας μεταπτυχιακών/διδακτορικών/εμπειρίας το πράγμα καθυστερεί.. Ακόμα και στην 6Κ/2017 που πρόκειται για λιγότερες από τις μισές θέσεις και μισές ενστάσεις, σε σχέση με τη 15Κ/2017, ακούμε από Σεπτέμβρη και αν για οριστικά. Αν βγουν οριστικά στο 6μηνο (δηλαδή αρχές 2019) νομίζω θα είναι ρεκόρ ταχύτητας, δεδομένων των πολλών θέσεων της συγκεκριμένης προκήρυξης.


Μόνο 300 έγιναν στην 1Κ? δεν το ήξερα!
ας ελπίσουμε ότι μέχρι τον Μάρτιο θα είμαστε στις θέσεις μας!

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Τρί Αύγ 07, 2018 12:44 pm

alexisozzy1984 έγραψε:
Anto έγραψε:Επίσης παιδιά παίζει το 2019 να γίνουν εκλογές. Άρα πιστεύω τον 1 χρόνο θα τον φάμε. Τελικά αποφάσισα να πάω εκ του ασφαλούς και να περιμένω τα οριστικά. Αν περάσει το 8μηνο θα γίνει ανανέωση της ΣΟΧ; Επίσης δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο δημοσιο σχετικά με τις προσλήψεις πάρα μόνο με τις βεβαιώσεις εισφορών. Μόνο τότε γίνονται όλα στην ώρα τους ☺


Σύμφωνα με την επιστολή δεν θα γίνει αλλα πιστεύω κάτι θα βρουν για ανανέωση



Δεν πιστεύω ότι θα χρειαστεί, θα χουν βγάλει τα οριστικά μέχρι τότε....

theoda
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 9:32 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό theoda » Τρί Αύγ 07, 2018 12:45 pm

Gieleni έγραψε:
rjim έγραψε:
Gieleni έγραψε:

Εκτυπωσα μια Υπευθυνη Δηλωση απο το ιντερνετ και εγραψα οτι δηλωνω υπευθυνα οτι το αφμ μου ειναι.....η δου....και ο αμκα.....
Αυτα.
Αυριο θα το παω κεπ για γνησιο.

Σημερα πηρα βεβαιωση απο ψυχιατρο ιδιωτη 25€.


Καλή αρχή geleni!



Σε ευχαριστω!
Μετα απο 15 χρονια προσπαθειων με αιτησεις και τοσα πτυχια κατι εγινε και με εμενα.Εχω δωσει και στον γραπτο αλλα δεν τα πηγα καλα.


Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Από πλευράς μου τα χαρτιά είναι έτοιμα και θα αποσταλούν αύριο με το καλό, για προσωπικούς λόγους θα αποδεχθώ τη ΣΟΧ με όλο το ρίσκο που αυτή συνεπάγεται καθώς έχω σταθερή εργασία που αφήνω. Εκείνο που με απασχολεί, και εμένα, είναι το ζήτημα της πιθανότητας πρόωρων εκλογών και ευελπιστώ τα οριστικά να βγουν σύντομα ώστε να ησυχάσουμε.
Σε περίπτωση εκλογών παγώνουν όλες οι προσλήψεις για ένα τρίμηνο, εάν θυμάμαι καλά. Επίσης με τις εκλογές ποτέ δεν ξέρεις πως θα εξελιγχθούν τα πράγματα. Υπενθυμίζω ότι οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ του 2008 διορίστηκαν μόλις το 2015 παρότι υπήρχαν αποφάσεις που τους είχαν δικαιώσει από ανώτατα δικαστήρια. Το ελληνικό δημόσιο πολύ απλά παρανομούσε και δεν εφάρμοζε δικαστικές αποφάσεις. Εκείνο που θέλω να πω είναι πως με εκλογές (τρεις μήνες πάγωμα) και με μια νέα κυβέρνηση ποτέ δεν ξέρεις ποιες θα είναι οι πολιτικές αποφάσεις που μπορεί να παρθούν για τις προσλήψεις και τι συνέπειες μπορεί αυτές να έχουν σε διαγωνισμούς που έχουν ήδη διενεργηθεί αλλά και για επόμενους. Καλή δύναμη σε όλες/ους όποια απόφαση και εάν πάρουν.

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Τρί Αύγ 07, 2018 12:59 pm

alexisozzy1984 έγραψε:
fot2018 έγραψε:
Δύσκολα εως απίθανα αλλάζουν οι πίνακες κατα την άποψη μου και μόνο και το λέω γτ είδα αρκετες προκυρήξεις και έκανα συγκρίσεις προσωρινών-οριστικών....ελπιζω να παραμείνετε μεσα και εσεις και οσοι περασαν προσωρινά...και για μενα ειναι τεραστιο προβλημα, θα ήθελα να ειχα περάσει Θεσσαλονίκη αντι για Αθήνα παραμένοντας στην πόλη μου αλλα καθε εμπόδιο σε καλό....εδω αρκετοι προσπαθουν να περάσουν θα ταν αχαριστία να γκρινιάζω...προσωπικα θα ζητησω εγγραφως με υπευθυνη δηλωση παράταση καποιων ημερών αν οι προσθεσμίες είναι αρκετά πιεστικές..δηλ..αιτούμαι παράτασης για αυτο τον λογο και σας επισυνάπτω αυτά τα εγγραφα..θα τους στειλω και ενα εμαιλ ηλεκτρονικα....καλη δυναμη σε ολους



Συμφωνώ. Για τους Συμβούλους ανέργων το αποκλείω να υπάρξουν αλλαγές, για τους Συμβούλους εργοδοτών πιθανόν να υπάρξουν ελάχιστες.
Κατανοώ τον προβληματισμό σας περί μετακόμισης, γιατί έχω οικογένεια και πάραυτα ήμουν διατεθειμένη να μετακομίσω στην περιφέρεια, αν και τελικά δεν θα χρειαστεί. Απολαύστε την επιτυχία σας (είναι μεγάλη για τα δεδομένα της εποχής), όπως πρέπει να κάνουμε όλοι μας, και καλή συνέχεια!
μερικές φορές οι αλλαγές μας οδηγούν στα καλύτερα...

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Τρί Αύγ 07, 2018 1:01 pm

Gieleni έγραψε:
rjim έγραψε:
Gieleni έγραψε:

Καλή αρχή geleni!



Σε ευχαριστω!
Μετα απο 15 χρονια προσπαθειων με αιτησεις και τοσα πτυχια κατι εγινε και με εμενα.Εχω δωσει και στον γραπτο αλλα δεν τα πηγα καλα.


Σε καταλαβαίνω απόλυτα! απόλαυσε την επιτυχία σου κι ας ελπίσουμε ότι το Δημόσιο δεν θα μας απογοητεύσει :D

fot2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2018 10:44 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό fot2018 » Τρί Αύγ 07, 2018 2:00 pm

rjim έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:
fot2018 έγραψε:
Δύσκολα εως απίθανα αλλάζουν οι πίνακες κατα την άποψη μου και μόνο και το λέω γτ είδα αρκετες προκυρήξεις και έκανα συγκρίσεις προσωρινών-οριστικών....ελπιζω να παραμείνετε μεσα και εσεις και οσοι περασαν προσωρινά...και για μενα ειναι τεραστιο προβλημα, θα ήθελα να ειχα περάσει Θεσσαλονίκη αντι για Αθήνα παραμένοντας στην πόλη μου αλλα καθε εμπόδιο σε καλό....εδω αρκετοι προσπαθουν να περάσουν θα ταν αχαριστία να γκρινιάζω...προσωπικα θα ζητησω εγγραφως με υπευθυνη δηλωση παράταση καποιων ημερών αν οι προσθεσμίες είναι αρκετά πιεστικές..δηλ..αιτούμαι παράτασης για αυτο τον λογο και σας επισυνάπτω αυτά τα εγγραφα..θα τους στειλω και ενα εμαιλ ηλεκτρονικα....καλη δυναμη σε ολους



Συμφωνώ. Για τους Συμβούλους ανέργων το αποκλείω να υπάρξουν αλλαγές, για τους Συμβούλους εργοδοτών πιθανόν να υπάρξουν ελάχιστες.
Κατανοώ τον προβληματισμό σας περί μετακόμισης, γιατί έχω οικογένεια και πάραυτα ήμουν διατεθειμένη να μετακομίσω στην περιφέρεια, αν και τελικά δεν θα χρειαστεί. Απολαύστε την επιτυχία σας (είναι μεγάλη για τα δεδομένα της εποχής), όπως πρέπει να κάνουμε όλοι μας, και καλή συνέχεια!
μερικές φορές οι αλλαγές μας οδηγούν στα καλύτερα...



Είναι πράγματι επιτυχία δεδομένης της πραγματικότητας, έχετε δίκιο. Εγώ, αντίθετα με εσάς, ζω στην επαρχία και μάλλον θα πρέπει να την αφήσω ( :cry: ) και να μετακομίσω κάπου στην Ανατολ. Αττική, αφήνοντας πίσω σύζυγο και παιδιά!!! Κάθε εμπόδιο για καλό δεν λένε; Παρεμπιπτόντως, όσοι ξεκινήσουν να δουλεύουν με ΣΟΧ, ας ενημερώνουν σιγά σιγά και εμάς τους υπόλοιπους για όσα θα κληθούν να κάνουν. :roll:

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Τρί Αύγ 07, 2018 2:32 pm

theoda έγραψε:
Gieleni έγραψε:
rjim έγραψε:
Καλή αρχή geleni!



Σε ευχαριστω!
Μετα απο 15 χρονια προσπαθειων με αιτησεις και τοσα πτυχια κατι εγινε και με εμενα.Εχω δωσει και στον γραπτο αλλα δεν τα πηγα καλα.


Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Από πλευράς μου τα χαρτιά είναι έτοιμα και θα αποσταλούν αύριο με το καλό, για προσωπικούς λόγους θα αποδεχθώ τη ΣΟΧ με όλο το ρίσκο που αυτή συνεπάγεται καθώς έχω σταθερή εργασία που αφήνω. Εκείνο που με απασχολεί, και εμένα, είναι το ζήτημα της πιθανότητας πρόωρων εκλογών και ευελπιστώ τα οριστικά να βγουν σύντομα ώστε να ησυχάσουμε.
Σε περίπτωση εκλογών παγώνουν όλες οι προσλήψεις για ένα τρίμηνο, εάν θυμάμαι καλά. Επίσης με τις εκλογές ποτέ δεν ξέρεις πως θα εξελιγχθούν τα πράγματα. Υπενθυμίζω ότι οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ του 2008 διορίστηκαν μόλις το 2015 παρότι υπήρχαν αποφάσεις που τους είχαν δικαιώσει από ανώτατα δικαστήρια. Το ελληνικό δημόσιο πολύ απλά παρανομούσε και δεν εφάρμοζε δικαστικές αποφάσεις. Εκείνο που θέλω να πω είναι πως με εκλογές (τρεις μήνες πάγωμα) και με μια νέα κυβέρνηση ποτέ δεν ξέρεις ποιες θα είναι οι πολιτικές αποφάσεις που μπορεί να παρθούν για τις προσλήψεις και τι συνέπειες μπορεί αυτές να έχουν σε διαγωνισμούς που έχουν ήδη διενεργηθεί αλλά και για επόμενους. Καλή δύναμη σε όλες/ους όποια απόφαση και εάν πάρουν.


Η προσωπική μου άποψη είναι ότι, αν δεν έχετε διδακτορικό, κακώς αφήνετε μόνιμη δουλειά. Τα πράγματα μετά τις ενστάσεις δεν ξέρετε πως θα διαμορφωθούν, τι καραμπόλες μπορεί να γίνουν και πως να επηρεάσει αυτό το δικό σας διορισμό. Επί του παρόντος, μία 8μηνη εργασία σας δίνει η 15Κ/2017, που έχετε ήδη (εργασία), επομένως είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο που παίρνετε. Ακόμα και διδακτορικό να έχετε, είναι εξαιρετικά πιθανό να έχουν προκηρυχθεί εκλογές μέχρι την ολοκλήρωση του διορισμού σας και δεν ξέρετε αν η νέα Κυβέρνηση θα θέλει να διορίσει κόσμο. Εκτός αυτού, μπορεί να μείνετε άνεργος/άνεργη κάποιο καιρό μέχρι την ολοκλήρωση του διορισμού σας, ακόμα κι αν όλα κυλήσουν ομαλά, διότι αν σας προσλάβουν άμεσα με ΣΟΧ, προσωπικά δεν πιστεύω ότι σε 8 μήνες θα έχουν βγει οριστικά (θέλουμε στην καλύτερη 6-7 μήνες από τα προσωρινά) και θα έχουν ολοκληρωθεί και οι διορισμοί (θέλουμε στην καλύτερη 4 μήνες από τα οριστικά). Φυσικά η επιλογή είναι δική σας, εγώ άποψη εκφράζω, απλά δε βρίσκω το λόγο να αφήνετε μία μόνιμη δουλειά για μία σύμβαση. Λέω μία γνώμη φιλικά. Καλή τύχη εύχομαι!! :)

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Τρί Αύγ 07, 2018 2:41 pm

rjim έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:
Anto έγραψε:Επίσης παιδιά παίζει το 2019 να γίνουν εκλογές. Άρα πιστεύω τον 1 χρόνο θα τον φάμε. Τελικά αποφάσισα να πάω εκ του ασφαλούς και να περιμένω τα οριστικά. Αν περάσει το 8μηνο θα γίνει ανανέωση της ΣΟΧ; Επίσης δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο δημοσιο σχετικά με τις προσλήψεις πάρα μόνο με τις βεβαιώσεις εισφορών. Μόνο τότε γίνονται όλα στην ώρα τους ☺


Σύμφωνα με την επιστολή δεν θα γίνει αλλα πιστεύω κάτι θα βρουν για ανανέωση



Δεν πιστεύω ότι θα χρειαστεί, θα χουν βγάλει τα οριστικά μέχρι τότε....


Να γνωρίζετε ότι τα οριστικά θέλουν 6 με 7 μήνες με μία αισιόδοξη προσέγγιση. Αυτό δε σημαίνει ότι την επόμενη μέρα μετά τα οριστικά δουλεύει κάποιος και πληρώνεται. Απαιτούνται αρκετά διαδικαστικά ζητήματα (εκ νέου απόφαση κατανομής, έγκριση από ΓΛΚ κοκ) και στην καλύτερη θέλουμε άλλους 4 μήνες. Αν σε 10 μήνες από τώρα έχει διοριστεί ΠΕ από την 15Κ/2017 θα είναι πολύ τυχερός. Η ιστορία με τις λοιπές προκηρύξεις πλην της 9Κ/2017 δείχνουν ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο δυσκίνητα και απαιτείται πολύ μεγαλύτερο από 8 μήνες διάστημα μεταξύ προσωρινών και διορισμού! Όλα αυτά καλό είναι να τα σταθμίσει κάποιος πριν αφήσει την εργασία του για σύμβαση ορισμένου χρόνου. Καλή τύχη στις όποιες επιλογές σας εύχομαι!


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες