Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Τετ Νοέμ 22, 2017 1:15 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα δικαιολογητικά (πτυχία, ξένες γλώσσες, ιδιωτικά έγγραφα κλπ) πρέπει να σκαναριστούν και να "ανέβουν" στην ηλεκτρονική αίτηση. Πριν λίγο ο υπάλληλος του ΑΣΕΠ μου είπε ότι δεν χρειάζεται να σκαναριστεί τίποτα, απλά να αποσταλούν τα δικαιολογητικά ταχυδρομικά. Τι ισχύει τελικά?

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Τετ Νοέμ 22, 2017 1:54 pm

Εφόσον ο ίδιος ο υπάλληλος σας το είπε γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό;;;


Πάρε και έναν άλλον και ρώτα τον και πες του ότι ένας υπάλληλος μου είπε ότι δεν χρειάζεται, μήπως εσείς λέτε ότι χρειάζεται ή λέτε το ίδιο με τον προηγούμενο ότι δεν χρειάζεται;

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τετ Νοέμ 22, 2017 1:58 pm

rjim έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα δικαιολογητικά (πτυχία, ξένες γλώσσες, ιδιωτικά έγγραφα κλπ) πρέπει να σκαναριστούν και να "ανέβουν" στην ηλεκτρονική αίτηση. Πριν λίγο ο υπάλληλος του ΑΣΕΠ μου είπε ότι δεν χρειάζεται να σκαναριστεί τίποτα, απλά να αποσταλούν τα δικαιολογητικά ταχυδρομικά. Τι ισχύει τελικά?

Δε χρειάζεται σκανάρισμα, για την ώρα.Απλώς ταχυδρομική αποστολή.

vaggelis084
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2011 6:30 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό vaggelis084 » Τετ Νοέμ 22, 2017 2:24 pm

rjim έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα δικαιολογητικά (πτυχία, ξένες γλώσσες, ιδιωτικά έγγραφα κλπ) πρέπει να σκαναριστούν και να "ανέβουν" στην ηλεκτρονική αίτηση. Πριν λίγο ο υπάλληλος του ΑΣΕΠ μου είπε ότι δεν χρειάζεται να σκαναριστεί τίποτα, απλά να αποσταλούν τα δικαιολογητικά ταχυδρομικά. Τι ισχύει τελικά?

Καλημέρα σας,
Τα δικαιολογητικά πρέπει να σκαναριστούν και να ανέβουν στο ηλεκτρονικό μητρώο του λογαριασμού σας στο ΑΣΕΠ. Θα τα στείλετε και έντυπα ούτως ή άλλως, αλλά όταν συμπληρώνετε την αίτηση θα πρέπει να κάνετε 'επίκληση από το μητρώο' για να επιβεβαιώσετε την ύπαρξη σχετικού δικαιολογητικού σε αυτά που δηλώνετε!

vaggelis084
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2011 6:30 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό vaggelis084 » Τετ Νοέμ 22, 2017 2:28 pm

Dimor έγραψε:
akrivou έγραψε:
dhmosio85 έγραψε:Δεν χρειάζεται ξεχωριστή Υ/Δ. Η ηλεκτρονική αίτηση ενέχει θέση Υ/Δ.Ετσι δεν ειναι;


Χρειάζεται. Τι αναγράφει μέσα η προκυρηξη.. Πρέπει να βάλουμε μια υπεύθυνη δήλωση με το είδος εργασίας που παρειχαμε


Πες μου σε παρακαλώ σε ποια σελιδα το αναφέρει ; Γιατί πραγματικά δεν μπορώ να το βρω...

Καλημέρα σας,
το σχετικό εδάφιο μέσα στην προκήρυξη αναφέρει:
'Στην Αίτηση - Υπεύθυνη δήλωση (ηλεκτρονική) του υποψηφίου, πρέπει να δηλώνονται, επακριβώς, η χρονική
διάρκεια και το είδος της εμπειρίας του καθώς και τα στοιχεία του εργοδότη, φυσικού προσώπου ή της επωνυμίας
της επιχείρησης αν πρόκειται για νομικό πρόσωπο.'
Αυτά συμπληρώνονται στο μητρώο σας με ακριβείς ημερομηνίες και αντικείμενο εμπειρίας. Η αίτηση είναι συνάμα και υπεύθυνη δήλωση την οποία εκτυπώνουμε και στέλνουμε υπογεγραμμένη. Υπεύθυνες δηλώσεις χωριστά συμπληρώνονται μόνο για άλλους λόγους, στις ειδικές κατηγορίες.
Επιπλέον, οι βεβαιώσεις εργοδότη έχουν καταργηθεί από το ΑΣΕΠ εδώ και μια 10ετία αν θυμάμαι καλά. Αν έχουν κάποιο ενδοιασμό, επικοινωνούν οι ίδιοι με την εταιρία που δουλεύατε!

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Τετ Νοέμ 22, 2017 2:50 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Τετ Νοέμ 22, 2017 3:18 pm

vaggelis084 έγραψε:
rjim έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα δικαιολογητικά (πτυχία, ξένες γλώσσες, ιδιωτικά έγγραφα κλπ) πρέπει να σκαναριστούν και να "ανέβουν" στην ηλεκτρονική αίτηση. Πριν λίγο ο υπάλληλος του ΑΣΕΠ μου είπε ότι δεν χρειάζεται να σκαναριστεί τίποτα, απλά να αποσταλούν τα δικαιολογητικά ταχυδρομικά. Τι ισχύει τελικά?

Καλημέρα σας,
Τα δικαιολογητικά πρέπει να σκαναριστούν και να ανέβουν στο ηλεκτρονικό μητρώο του λογαριασμού σας στο ΑΣΕΠ. Θα τα στείλετε και έντυπα ούτως ή άλλως, αλλά όταν συμπληρώνετε την αίτηση θα πρέπει να κάνετε 'επίκληση από το μητρώο' για να επιβεβαιώσετε την ύπαρξη σχετικού δικαιολογητικού σε αυτά που δηλώνετε!

Οχι δεν χρειάζεται επισύναψη δικαιολογητικών!!!!Μου το είπαν στο τηλέφωνο.Δεν ξεκίνησε ακόμα αυτός ο τρόπος αποστολής!!

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Τετ Νοέμ 22, 2017 4:26 pm

Πάντως απορώ πόσοι είναι αυτοί που έχουν 86 μήνες προυπηρεσία σε συμβουλευτική ευπαθών ομάδων... :? :? :shock:

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό knts » Τετ Νοέμ 22, 2017 4:59 pm

dhmosio85 έγραψε:Πάντως απορώ πόσοι είναι αυτοί που έχουν 86 μήνες προυπηρεσία σε συμβουλευτική ευπαθών ομάδων... :? :? :shock:


Είναι αρκετοί, πίστεψέ με.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τετ Νοέμ 22, 2017 5:09 pm

dhmosio85 έγραψε:Πάντως απορώ πόσοι είναι αυτοί που έχουν 86 μήνες προυπηρεσία σε συμβουλευτική ευπαθών ομάδων... :? :? :shock:

Σιγουρα περισσοτεροι απο τον αριθμο των θεσεων που προκηρυχθηκαν...

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Dimil » Τετ Νοέμ 22, 2017 5:13 pm

Εγώ έχω άλλη απορία. Δε δηλώνουμε συγκεκριμένες περιοχές. Πχ αν κάποιος δηλώσει Ανατολική Αττική μπορούν να τον στείλουν μέχρι και Λαύριο; Η αν δηλώσει Πειραιά στα νησιά του Αργοσαρωνικού; Ξέρει κάποιος τι ισχύει; Ίσως φανεί ανόητη η ερώτησή μου αλλά το έχω απορία.

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Τετ Νοέμ 22, 2017 6:05 pm

rjim έγραψε:
Εκφράζω την άποψή μου στηριζόμενη στην προκήρυξη και εννοώ ακριβώς αυτό που καταλάβατε.
Τονίζω ότι οι θέσεις αφορούν Συμβούλους Ανέργων και Συμβούλους εργοδοτών και όχι απλά υπαλλήλους ΠΕ Διοικητικού Οικονομικού. Επίσης, όση συνάφεια έχει με το αντικείμενο του Συμβούλου εργασίας ο έχων μεταπτυχιακό π.χ στα Χρηματοοικονομικά, άλλη τόση έχει ο έχων μεταπτυχιακό στην Γεωπονία, τουτέστιν ΚΑΜΙΑ! Οπότε και οι δύο θα πάνε απευθείας στους επικουρικούς πίνακες και θα λάβουν 200 μόρια. Προσωπικά έτσι το αντιλαμβάνομαι.
Όλα αυτά βέβαια θα τα δούμε όταν βγουν τα αποτελέσματα.


Συγγνώμη αλλά εσείς μας είπατε μερικές σελίδες πίσω και ότι χρειάζεται ξεχωριστή υπεύθυνη δήλωση, ότι θα προσμετρηθεί-μοριοδοτηθεί μόνο η προϋπηρεσία στη Συμβουλευτική Εργασίας και άλλα διάφορα που αν και ορίζονται ρητά στην προκήρυξη, εσείς δίνετε μία άλλη μετάφραση.

Το να μετράει ένα μεταπτυχιακό αλλιώς στους κύριους πίνακες και αλλιώς στους επικουρικούς, μόνο παράλογο μπορεί να είναι! Με τον τρόπο αυτό, επί της ουσίας η συνάφεια του μεταπτυχιακού εξαρτάται από το αν έχει κάποιος την εξειδικευμένη 2ετή προϋπηρεσία!! Νομίζω στοιχείο εμφανώς παράλογο.. Και φυσικά κάτι τέτοιο θα γεννούσε ενστάσεις χωρίς προηγούμενο στους πίνακες χωρίς εμπειρία από άτομα που έχουν ένα μεταπτυχιακό που πήρε 100, όταν το ίδιο θα έχει πάρει 200 στους επικουρικούς, ειδικά δε όταν θα τους περνάνε στην κατάταξη άτομα με μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου και οι συγκεκριμένοι με το 100ρι θα ζητούν (δικαίως!) το 100 να γίνει 200 (όπως και στους επικουρικούς!) ώστε να περάσουν τους έχοντες μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου. Κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο!

Οι θέσεις είναι ΠΕ Διοικητικού - Οικονομικού (Σύμβουλοι Ανέργων ή Εργοδοτών). Δείτε πάλι την προκήρυξη για να βεβαιωθείτε. Η όποια εξειδίκευση είναι στην παρένθεση. Αν τα δεδομένα ήταν όπως τα λέτε, οι θέσεις θα ήταν ΠΕ Συμβούλων Εργασίας, ενώ αν ήταν ΤΟΣΟ απαραίτητο το μεταπτυχιακό ή η εμπειρία για την άσκηση των καθηκόντων, δε θα υπήρχαν επικουρικοί πίνακες και ως εκ τούτου οι θέσεις των ειδικών κατηγοριών δε θα περνούσαν στους επικουρικούς αλλά στη γενική κατηγορία όπου σίγουρα κάποιος με τα εξειδικευμένα προσόντα θα βρισκόταν να τις καλύψει!

Επίσης, χωρίς καμία διάθεση να υποτιμήσω την εξειδίκευσή σας, θεωρώ ότι εν τέλει απλοί Διοικητικοί υπάλληλοι θα είναι, όπως οι χιλιάδες του ΟΑΕΔ και του λοιπού δημοσίου τομέα. Και ότι μια χαρά θα μπορεί να ανταποκριθεί ένας πτυχιούχος, ειδικά ο σχετικός με το αντικείμενο του Διοικητικού - Οικονομικού. Επίσης, επειδή νομίζω, λίγο σα να μας παρουσιάζετε, ότι θα πρέπει να βρούμε επιστήμονες ειδικά επιλεγμένους από τη MENSA για να εργαστούν στον ΟΑΕΔ -ιδίως όταν μας λέτε ότι είναι η μοναδική προκήρυξη τα τελευταία χρόνια που ζητάνε αυτούς που πρέπει κλπ-, θα σας έλεγα να το δείτε λίγο αλλιώς, από την πλευρά αυτού που εν τέλει θα προσλάβει ο οποίος έχει την άποψη ότι "θέλω αυτούς με τη συγκεκριμένη εξειδίκευση αλλά μου κάνουν κι εκείνοι που δεν την έχουν". Δεν έχω κάτι μαζί σας αλλά διαβάζοντάς σας, νομίζω ότι το έχετε δει λίγο υπερβολικά το όλο θέμα. Φιλικά πάντα :)

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Τετ Νοέμ 22, 2017 6:43 pm

Dimil έγραψε:Εγώ έχω άλλη απορία. Δε δηλώνουμε συγκεκριμένες περιοχές. Πχ αν κάποιος δηλώσει Ανατολική Αττική μπορούν να τον στείλουν μέχρι και Λαύριο; Η αν δηλώσει Πειραιά στα νησιά του Αργοσαρωνικού; Ξέρει κάποιος τι ισχύει; Ίσως φανεί ανόητη η ερώτησή μου αλλά το έχω απορία.


Ανόητο; Είναι ένα από τα πιο σημαντικά ζητήματα το που εργάζεται κανείς, ιδίως με τους μισθούς που παίζουν στο Δημόσιο τομέα. Θεωρώ ότι το που είναι η θέση, είναι λόγος μέχρι και απόρριψης του διορισμού, για κάποιους.

Νομίζω, όμως, ότι όντως μπορούν να σας τοποθετήσουν οπουδήποτε εντός της Περιφερειακής Ενότητας που διοριστήκατε!

agonia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2017 7:26 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό agonia » Τετ Νοέμ 22, 2017 9:06 pm

Καλησπέρα σας ,
1.θα ήθελα να διευκρινίσω αν κάποιος θεωρεί πως εχει έμπειρα σχετική με το αντικείμενο της προκήρυξης και δηλώσει τους ανάλογους μήνες στην αιτηση συμμετοχής. Τι γίνεται σε περίπτωση που δεν καλύπτεται απο τον κωδικο δραστηριότητας ,όσον αφορά τους μισθωτούς του ΙΚΑ. Αφαιρούνται απλα τα μόρια που αναλογούν στην εμπειρια η απορρίπτεται η συμμετοχή ;
2 Αν κάποιος έχει μεταπτυχιακό ετήσιας επιμόρφωσης το οποίο μοριοδοτείται φυσικά το επιλέγει στην αίτηση συμμετοχής. Τι γίνεται στο πεδίο που αναφέρεται στο πλήθος μεταπτυχιακών. Σημειώνει πως έχει ;

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Τετ Νοέμ 22, 2017 9:43 pm

Τα νησιά του Αργοσαρωνικου δεν νομίζω να έχουν κατάστημα Οαεδ


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες