Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
stellak
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Τετ Απρ 04, 2018 4:38 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό stellak » Παρ Οκτ 19, 2018 3:50 am

aris3 έγραψε:
stellak έγραψε:
aris3 έγραψε:Καλησπέρα.μεσολαβει και αρκετά μεγάλο μάλιστα.
Μετά την έκδοση των οριστικων αποτελεσμάτων ακολουθεί σύντομα (σε λίγες μέρες) η έκδοση του ΦΕΚ των οριστικών πινάκων.
Μετά ο φορέας στέλνει επιστολή με την οποία ζητάει την αποδοχή ή μη του διορισμού και διάφορα άλλα παραστατικά .(μέσα σε είκοσι μέρες περίπου).
Εσύ απαντάς εντός της προθεσμίας που θα σου δώσει ο φορέας.
Μετά ακολουθεί το ΦΕΚ του διορισμού και ορίζεται και η ημερομηνία της ορκομωσίας που είναι και η ημερομηνία ορόσημο γιατί ουσιαστικά και τυπικά τότε και μόνο τότε θεωρείται ότι αποδέχτηκες τον διορισμό.(όταν ορκιστείς δηλαδή).
Αυτά σε χοντρές γραμμές.
Επί της ουσίας και εφόσον τρέξουν οι διαδικασίες σε λογικούς χρόνους, χρειάζεται τρεις με τέσσερις μήνες (ίσως και παραπάνω)για να ορκιστείς, από την στιγμή που ανακοινωθούν τα οριστικά.
Ως υπάλληλος που διέπεται από τον κώδικα των δημοσίων υπαλλήλων έχεις δικαίωμα να ζητήσεις παράτασης αποδοχής του διορισμού για πολύ σοβαρό λόγο (έως έξι μήνες).
Η αίτηση παράτασης υποβάλλεται στον φορέα διορισμού μετά την δημοσίευση του ΦΕΚ διορισμού που ουσιαστικά είναι το τελευταίο στάδιο πριν την ορκομωσία.


Ποτε πρεπει να παραιτηθουμε απο την υφιστάμενη θέση μας του ιδιωτικού τομεα ωστε να ειμαστε ασφαλεις;

Αμέσως μετά την ορκομωσία


Εισαι σιγουρος;γινεται να ορκιστεις ενω εισαι ιδιωτικος υπάλληλος;

ela_aleko
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 20, 2014 9:26 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό ela_aleko » Παρ Οκτ 19, 2018 10:07 am

aris3 έγραψε:
Anto έγραψε:Καλημέρα παιδιά γνωρίζεται αν μετά την έκδοση των οριστικών αποτελεσματων μεσολαβεί κάποιο διάστημα για το φεκ διορισμού;ή ξεκινάμε άμεσα με την έκδοση των οριστικών; ευχαριστώ προκαταβολικα

Καλησπέρα.μεσολαβει και αρκετά μεγάλο μάλιστα.
Μετά την έκδοση των οριστικων αποτελεσμάτων ακολουθεί σύντομα (σε λίγες μέρες) η έκδοση του ΦΕΚ των οριστικών πινάκων.
Μετά ο φορέας στέλνει επιστολή με την οποία ζητάει την αποδοχή ή μη του διορισμού και διάφορα άλλα παραστατικά .(μέσα σε είκοσι μέρες περίπου).
Εσύ απαντάς εντός της προθεσμίας που θα σου δώσει ο φορέας.
Μετά ακολουθεί το ΦΕΚ του διορισμού και ορίζεται και η ημερομηνία της ορκομωσίας που είναι και η ημερομηνία ορόσημο γιατί ουσιαστικά και τυπικά τότε και μόνο τότε θεωρείται ότι αποδέχτηκες τον διορισμό.(όταν ορκιστείς δηλαδή).
Αυτά σε χοντρές γραμμές.
Επί της ουσίας και εφόσον τρέξουν οι διαδικασίες σε λογικούς χρόνους, χρειάζεται τρεις με τέσσερις μήνες (ίσως και παραπάνω)για να ορκιστείς, από την στιγμή που ανακοινωθούν τα οριστικά.
Ως υπάλληλος που διέπεται από τον κώδικα των δημοσίων υπαλλήλων έχεις δικαίωμα να ζητήσεις παράτασης αποδοχής του διορισμού για πολύ σοβαρό λόγο (έως έξι μήνες).
Η αίτηση παράτασης υποβάλλεται στον φορέα διορισμού μετά την δημοσίευση του ΦΕΚ διορισμού που ουσιαστικά είναι το τελευταίο στάδιο πριν την ορκομωσία.


επίσης, κάπου εκεί στο ενδιάμεσο πρέπει να παραδόσεις και το φάκελο με τις ιατρικές εξετάσεις που είναι απαραίτητος για τον διορισμό, να περάσει από επιτροπή και να γίνει δεκτός (αυτό γίνεται για την περίπτωση όπου υπάρχει κάποιο χρόνιο πρόβλημα υγείας που θα μπορούσε να οδηγήσει σε πρόωρη σύνταξη λόγω του προβλήματος υγείας. επίσης, αν υπάρχει χρόνιο πρόβλημα δεν γίνεται διορισμός γιατί το κράτος θεωρεί ότι δεν μπορεί να προσλάβει κάποιον και μετά από 2-3 χρόνια αυτός να βγει σε πρόωρη λόγω προλήματος υγείας). Οπότε, έχουν πολύ δρόμο ακόμα...
Εύχομαι σε όλους μας καλή επιτυχία και πάνω απ' όλα το συντομότερο δυνατό να βγουν τα αποτελέσματα γιατί αλλιώς τη βάψαμε...

getmic
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2018 5:28 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό getmic » Παρ Οκτ 19, 2018 5:11 pm

Σε μένα πάντως όταν απέστειλαν τα χαρτιά για αποδοχή ή μη της θέσης δε ζητούσαν ιατρικές εξετάσεις πάρα μόνο γνωματεύσεις ψυχιάτρου παθολόγου. Στην περίπτωση δε που κάποιος έχει περάσει με ειδική κατηγορία ΑΜΕΑ που σημαίνει ότι εκ των πραγμάτων έχει κάποιο νόσημα σοβαρό ή χρόνιο τι γίνεται? Μπορεί ο φορέας να αρνηθεί το διορισμό? Και αν τότε ποιο το νόημα όσοι έχουν σοβαρές παθήσεις με ποσοστό αναπηρίας άνω των 50% να κάνουν αίτηση,να επιτυγχάνουν και μετά να κρίνονται ακατάλληλοι προς υπηρεσία ενώ έχουν δε πάρει και σχετικές γνωματεύσεις ότι μπορούν να εργαστούν;

stelina7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Μαρ 12, 2018 5:04 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό stelina7 » Παρ Οκτ 19, 2018 7:33 pm

Dimil έγραψε:
stav87 έγραψε:
stelina7 έγραψε:
Εγω ειμαι σε μια πολυ δυσκολη περιοχη. Κανω μονο εγγραφες ανεργων, και ουτε κουβεντα για καθηκοντα εργοδοτων. Η αληθεια ειναι οτι η αναγκη για υπαλληλους στις εγγραφες ειναι τεραστια.
Το ωραριο ειναι 7.30 με 3.30.
Αν εχω καταλαβει καλα δε δικαιουμαστε ουτε μειωμενο για παιδια κατω των 4αρων ουτε γονικες αδειες για παιδια υποχρεωτικης εκπαιδευσης. Αν ξερει καποιος διαφορετικα, ας μας πει..
Επισης καμια ενημερωση για εκπαιδευση.
Καταληγοντας το κλιμα δεν ειναι κακο αναμεσα στους συναδελφους απλα ο φορτος ειναι τοσο μεγαλος που επηρεαζεται η διαθεση και η συμπεριφορα ολων


Σχετικα με τις αδειες κανεις μεγαλο λαθος καθως δικαιουσαι ολες οσες προβλεπονται για ΙΔΟΧ.

Με μια μικρη αναζητηση θα τα βρεις.


Υπαρχει συγκεκριμενο πλαισιογια τους ΙΔΟΧ. Εννοειται πως υπαρχει δικαιωμα αδειας παρακολουθησης σχολικης επιδοσης, μειωμενο ωραριο ως νεα μητερα, αδειες αιμοδοσιας, αδεια για εξετασεις μεταπτυχιακου αν ειναι το πρωτο κ.α. Με μια προχειρη αναζητηση θα βρεις ολη τη νομοθεσια περι ιδοχ. Εννοειται πως εχεις δικαιωματα...


Σας ευχαριστω πολυ!! Θα το ψαξω λιγο τοτε και θα ρωτησω και στη μισθοδοδια της περιφερειας, γιατι στην υπηρεσια μου ειπαν οτι εγω δε δικαιουμαι τιποτα εκτος απο τις 2 μερες το μηνα κανονικη αδεια αφου κλεισω διμηνο...

Αν ετυχε σε καποιον προσωρινο να παρει μειωμενο ωραριο η γονικες αδειες ας μου πει λιγο τη διαδικασια...

stelina7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Μαρ 12, 2018 5:04 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό stelina7 » Παρ Οκτ 19, 2018 7:40 pm

stellak έγραψε:
stelina7 έγραψε:
stellak έγραψε:Εσυ πως περνας τωρα π πέρασε λιγος καιρος;καθηκοντα;ωραριο;κλιμα;


Εγω ειμαι σε μια πολυ δυσκολη περιοχη. Κανω μονο εγγραφες ανεργων, και ουτε κουβεντα για καθηκοντα εργοδοτων. Η αληθεια ειναι οτι η αναγκη για υπαλληλους στις εγγραφες ειναι τεραστια.
Το ωραριο ειναι 7.30 με 3.30.
Αν εχω καταλαβει καλα δε δικαιουμαστε ουτε μειωμενο για παιδια κατω των 4αρων ουτε γονικες αδειες για παιδια υποχρεωτικης εκπαιδευσης. Αν ξερει καποιος διαφορετικα, ας μας πει..
Επισης καμια ενημερωση για εκπαιδευση.
Καταληγοντας το κλιμα δεν ειναι κακο αναμεσα στους συναδελφους απλα ο φορτος ειναι τοσο μεγαλος που επηρεαζεται η διαθεση και η συμπεριφορα ολων


Σ ευχαριστώ για την απάντηση.τα συστήματα κολλανε;υπαρχουν κ τεχνικα προβλήματα κ καθυστερησεις;


Τι εννοεις καθυστερησεις? Σε ποιο επιπεδο?

Τα συστηματα ειναι θεμα δικτυου, εσωτερικου και μη, τα οποια ειναι αρμοδιοτητα μονιμων υπαλληλων οαεδ με ειδικοτητα πληριφορικης. Με δυο συναδελφους που εχει τυχει να μιλησω ειναι εξαιρετικοι και γνωστες, δινοντας λυσεις στα προβληματα.
Επισης για τους προσωρινους, σαν και μενα, υπαρχουν νεοι ηυ ωστε να μπορουμε να δουλεψουμε. Ελπιζω να σε καλυψα...

DChris
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 12:14 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό DChris » Παρ Οκτ 19, 2018 9:20 pm

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται στον κύριο πίνακα χωρίς εμπειρία να υπάρχουν άτομα είτε χωρίς μεταπτυχιακό τίτλο είτε με μεταπτυχιακό που τους το βαθμολόγησαν με 100 μόρια? Υποτίθεται πως τα άτομα με μη συναφείς τίτλους που μοριοδοτούνται με 100 μόρια μπαίνουν στον επικουρικό πίνακα όπως συνέβη και στην περίπτωσή μου. Έχω μπερδευτεί

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό niki258 » Παρ Οκτ 19, 2018 9:30 pm

getmic έγραψε:Σε μένα πάντως όταν απέστειλαν τα χαρτιά για αποδοχή ή μη της θέσης δε ζητούσαν ιατρικές εξετάσεις πάρα μόνο γνωματεύσεις ψυχιάτρου παθολόγου. Στην περίπτωση δε που κάποιος έχει περάσει με ειδική κατηγορία ΑΜΕΑ που σημαίνει ότι εκ των πραγμάτων έχει κάποιο νόσημα σοβαρό ή χρόνιο τι γίνεται? Μπορεί ο φορέας να αρνηθεί το διορισμό? Και αν τότε ποιο το νόημα όσοι έχουν σοβαρές παθήσεις με ποσοστό αναπηρίας άνω των 50% να κάνουν αίτηση,να επιτυγχάνουν και μετά να κρίνονται ακατάλληλοι προς υπηρεσία ενώ έχουν δε πάρει και σχετικές γνωματεύσεις ότι μπορούν να εργαστούν;

Αυτο είναι ένα αδιευκρινιστο ζήτημα και μάλιστα απορώ πως θα αρθεί αυτή η αντίφαση, δηλ. ο εκάστοτε υποψήφιος να διορίζεται έχοντας πιστοποιημενη πάθηση και, από την άλλη, προΰποθεση για το διορισμό του, να αποτελεί η προσκόμιση γνωματεύσεων υγείας και καταλληλοτητας. Σε Ο, τι αφορά στις νέες ειδικές κατηγορίες, ποικίλα και σπουδαία ζητήματα παραμένουν αρρυθμιστα. Ο φορέας δε μπορεί να αρνηθεί το διορισμό επιτυχόντος αυθαίρετα, δηλαδή μόνο επί απουσίας τυπικών προσόντων/προϋποθέσεων /πλαστοτητας εγγράφων, δύναται να το κάνει. Κατά τα λοιπά, έχει υποχρέωση διορισμού όσων περιλαμβάνονται στους οριστικους πίνακες.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό niki258 » Παρ Οκτ 19, 2018 9:34 pm

DChris έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται στον κύριο πίνακα χωρίς εμπειρία να υπάρχουν άτομα είτε χωρίς μεταπτυχιακό τίτλο είτε με μεταπτυχιακό που τους το βαθμολόγησαν με 100 μόρια? Υποτίθεται πως τα άτομα με μη συναφείς τίτλους που μοριοδοτούνται με 100 μόρια μπαίνουν στον επικουρικό πίνακα όπως συνέβη και στην περίπτωσή μου. Έχω μπερδευτεί

Τα άτομα αυτά είχαν προφανώς την εμπειρία που ζητεί η Προκήρυξη, μόνο που στον πίνακα χωρίς εμπειρία, αυτή ευλογα εμφανίζεται μηδενική. Αυτή τους έδωσε το προβάδισμα κατατασσοντας τους στον κύριο πίνακα. Είτε κάποιος είχε συναφές μεταπτυχιακό, είτε τη ζητούμενη από την Προκήρυξη εμπειρία, υπαγόταν στους κυριους πίνακες.

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Παρ Οκτ 19, 2018 11:01 pm

getmic έγραψε:Σε μένα πάντως όταν απέστειλαν τα χαρτιά για αποδοχή ή μη της θέσης δε ζητούσαν ιατρικές εξετάσεις πάρα μόνο γνωματεύσεις ψυχιάτρου παθολόγου. Στην περίπτωση δε που κάποιος έχει περάσει με ειδική κατηγορία ΑΜΕΑ που σημαίνει ότι εκ των πραγμάτων έχει κάποιο νόσημα σοβαρό ή χρόνιο τι γίνεται? Μπορεί ο φορέας να αρνηθεί το διορισμό? Και αν τότε ποιο το νόημα όσοι έχουν σοβαρές παθήσεις με ποσοστό αναπηρίας άνω των 50% να κάνουν αίτηση,να επιτυγχάνουν και μετά να κρίνονται ακατάλληλοι προς υπηρεσία ενώ έχουν δε πάρει και σχετικές γνωματεύσεις ότι μπορούν να εργαστούν;


Επειδή Έχω δουλέψει με ΑΜΕΑ το θέμα είναι η λειτουργικότητα...Μπορεί κάποιος πχ να έχει κινητική αναπηρία αυτό δεν το εμποδίζει να απασχολείται σε δουλειά γραφείου...Για δες στο εξωτερικό πως είναι τα ΑμεΑ και δες εδώ στην Ελλάδα που ειμαστε γενικα οτι να ναι..το θέμα είναι η αυτονόμηση και ανεξαρτησία των ΑμεΑ..Τώρα αν υπάρχει ΑμεΑ πχ με βαριά ψυχιατρική ή παθολογικη διαταραχή και αποφανθεί η Επιτροπή ανίκανο για εργασία προφανώς αυτό το το άτομο δεν διορίζεται και απο τον ιδιο πινακα προχωρουν στον επομενο...Όλα έχουν να κάνουν με το icd 10...Και την.βαρύτητα παθησης πχ γι αυτό πολλές φορές στον στρατό κάποιος μπορεί να πάρει απαλλαγή και άλλος με την ίδια πάθηση να βγαίνει απλα σωματική ικανότητα i4...κρίνεται πάντα η βαρύτητα και η λειτουργικότητα ελπίζω να σε κάλυψα

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Παρ Οκτ 19, 2018 11:13 pm

stelina7 έγραψε:
stellak έγραψε:
stelina7 έγραψε:Δεσμευμενο παραβολο!!! Λετε να πλησιαζουμε??!!!

Υπαρχει κανενα νεο απο τους ΣΟΧ που δουλευουν στην Αθηνα σχετικα με την εκπαιδευση? Ξεκινησατε σεμιναρια ( ωρες, διαρκεια, αντικειμενο??) ? Στην επαρχια δεν υπαρχει κανενα νεο σχετικα...

Εσυ πως περνας τωρα π πέρασε λιγος καιρος;καθηκοντα;ωραριο;κλιμα;


Εγω ειμαι σε μια πολυ δυσκολη περιοχη. Κανω μονο εγγραφες ανεργων, και ουτε κουβεντα για καθηκοντα εργοδοτων. Η αληθεια ειναι οτι η αναγκη για υπαλληλους στις εγγραφες ειναι τεραστια.
Το ωραριο ειναι 7.30 με 3.30.
Αν εχω καταλαβει καλα δε δικαιουμαστε ουτε μειωμενο για παιδια κατω των 4αρων ουτε γονικες αδειες για παιδια υποχρεωτικης εκπαιδευσης. Αν ξερει καποιος διαφορετικα, ας μας πει..
Επισης καμια ενημερωση για εκπαιδευση.
Καταληγοντας το κλιμα δεν ειναι κακο αναμεσα στους συναδελφους απλα ο φορτος ειναι τοσο μεγαλος που επηρεαζεται η διαθεση και η συμπεριφορα ολων


Stelina καλησπερα χωρίς να θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση υπάρχει ενημέρωση για το.μισθολόγιο πε του μονιμου υπαλλήλου οαεδ? Παίζουν βέβαια και τα.μισθολογικά κλιμάκια Αλλά αν υπάρχουν επιδοματα κτλπ...Επίσης έχω προσέξει ότι όντως τουλάχιστον εδώ στη Θεσσαλονίκη οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ είναι αρκετά αγενείς...Από προσωπική εμπειρία...Και Σ αυτό μάλλον παίζει ρόλο η χαμηλή δύναμη προσωπικού

stelina7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Μαρ 12, 2018 5:04 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό stelina7 » Σάβ Οκτ 20, 2018 10:19 am

alexisozzy1984 έγραψε:
stelina7 έγραψε:
stellak έγραψε:Εσυ πως περνας τωρα π πέρασε λιγος καιρος;καθηκοντα;ωραριο;κλιμα;


Εγω ειμαι σε μια πολυ δυσκολη περιοχη. Κανω μονο εγγραφες ανεργων, και ουτε κουβεντα για καθηκοντα εργοδοτων. Η αληθεια ειναι οτι η αναγκη για υπαλληλους στις εγγραφες ειναι τεραστια.
Το ωραριο ειναι 7.30 με 3.30.
Αν εχω καταλαβει καλα δε δικαιουμαστε ουτε μειωμενο για παιδια κατω των 4αρων ουτε γονικες αδειες για παιδια υποχρεωτικης εκπαιδευσης. Αν ξερει καποιος διαφορετικα, ας μας πει..
Επισης καμια ενημερωση για εκπαιδευση.
Καταληγοντας το κλιμα δεν ειναι κακο αναμεσα στους συναδελφους απλα ο φορτος ειναι τοσο μεγαλος που επηρεαζεται η διαθεση και η συμπεριφορα ολων


Stelina καλησπερα χωρίς να θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση υπάρχει ενημέρωση για το.μισθολόγιο πε του μονιμου υπαλλήλου οαεδ? Παίζουν βέβαια και τα.μισθολογικά κλιμάκια Αλλά αν υπάρχουν επιδοματα κτλπ...Επίσης έχω προσέξει ότι όντως τουλάχιστον εδώ στη Θεσσαλονίκη οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ είναι αρκετά αγενείς...Από προσωπική εμπειρία...Και Σ αυτό μάλλον παίζει ρόλο η χαμηλή δύναμη προσωπικού


Δεν υπαρχει ενημερωση και δεν εχω πληρωθει ακομα. Μολις πληρωθω θα ενημερωσω σχετικα. Το μονο που ηρθε σε οδηγια ειναι οτι αν εχουμε 200 μορια απο τον ασεπ στο μεταπτυχιακο θα αναγνωριστει αυτοματα αλλιως θελει αιτηση για υπηρεσιακη αποφαση. Επισης αιτηση θελει και η προυπηρεσια δημοσιου. Ως Σοχ δεν μετραει η προυπηρεσια στον ιδιωτικο τομεα. Ως μονιμος μετραει αλλα μονο βαθμολογικα, οχι μισθολογικα. Επισης ισχυει το επιδομα τεκνου.

Ως υπαλληλος οαεδ μπορεις να απαντησεις σε συγκεκριμενες ερωτησεις και σε καμια περιπτωση δε μπορεις να υποδειξεις τα ενσημα και την απολυση καποιου. Αυτο δε γινεται κατανοητο απο το συνολο των ανθρωπων οπου συνηθως σε αντιμετωπιζουν ως δουλο τους και στερουνται στοιχειωδων κανονων καλης συμπεριφορας.
Επισης οποιος εχει εμπειρια απο μαζικη εξυπηρετηση κοινου μπορει να καταλαβει οτι με την πολυ ευγενεια βρισκεις το μπελα σου. Πιστευω οτι ανηκω στους ευγενικους ανθρωπους με μεγαλη διαθεση για εξυπηρετηση αλλα πραγματικα αναγκαζεσαι να γινεις αγενης χωρις αυτο να σε χαρακτηριζει ως ανθρωπο και συναδελφο. Εγω με την ευγενεια βρηκα πραγματικα το μπελα μου...

stelina7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Μαρ 12, 2018 5:04 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό stelina7 » Σάβ Οκτ 20, 2018 10:25 am

niki258 έγραψε:
DChris έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται στον κύριο πίνακα χωρίς εμπειρία να υπάρχουν άτομα είτε χωρίς μεταπτυχιακό τίτλο είτε με μεταπτυχιακό που τους το βαθμολόγησαν με 100 μόρια? Υποτίθεται πως τα άτομα με μη συναφείς τίτλους που μοριοδοτούνται με 100 μόρια μπαίνουν στον επικουρικό πίνακα όπως συνέβη και στην περίπτωσή μου. Έχω μπερδευτεί

Τα άτομα αυτά είχαν προφανώς την εμπειρία που ζητεί η Προκήρυξη, μόνο που στον πίνακα χωρίς εμπειρία, αυτή ευλογα εμφανίζεται μηδενική. Αυτή τους έδωσε το προβάδισμα κατατασσοντας τους στον κύριο πίνακα. Είτε κάποιος είχε συναφές μεταπτυχιακό, είτε τη ζητούμενη από την Προκήρυξη εμπειρία, υπαγόταν στους κυριους πίνακες.


Δε συμφωνω γιατι στους συμβουλος εργοδοτων δεν ελεγε πουθενα η προκηρυξη οτι μπορουν να ειναι στους κυριους πινακες μεσω της προυπηρεσιας. Ηθελε μονο μεταπτυχιακο. Και στους πινακες που αφορουν τη θεση μου μια υποψηφια εχει 100 στο μεταπτυχιακο και βρισκεται στον κυριο πινακα. Εγω θεωρω οτι ειναι λαθος και το εχω αναφερει σε παλαιοτερα ποστ...

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό niki258 » Σάβ Οκτ 20, 2018 2:18 pm

stelina7 έγραψε:
niki258 έγραψε:
DChris έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται στον κύριο πίνακα χωρίς εμπειρία να υπάρχουν άτομα είτε χωρίς μεταπτυχιακό τίτλο είτε με μεταπτυχιακό που τους το βαθμολόγησαν με 100 μόρια? Υποτίθεται πως τα άτομα με μη συναφείς τίτλους που μοριοδοτούνται με 100 μόρια μπαίνουν στον επικουρικό πίνακα όπως συνέβη και στην περίπτωσή μου. Έχω μπερδευτεί

Τα άτομα αυτά είχαν προφανώς την εμπειρία που ζητεί η Προκήρυξη, μόνο που στον πίνακα χωρίς εμπειρία, αυτή ευλογα εμφανίζεται μηδενική. Αυτή τους έδωσε το προβάδισμα κατατασσοντας τους στον κύριο πίνακα. Είτε κάποιος είχε συναφές μεταπτυχιακό, είτε τη ζητούμενη από την Προκήρυξη εμπειρία, υπαγόταν στους κυριους πίνακες.


Δε συμφωνω γιατι στους συμβουλος εργοδοτων δεν ελεγε πουθενα η προκηρυξη οτι μπορουν να ειναι στους κυριους πινακες μεσω της προυπηρεσιας. Ηθελε μονο μεταπτυχιακο. Και στους πινακες που αφορουν τη θεση μου μια υποψηφια εχει 100 στο μεταπτυχιακο και βρισκεται στον κυριο πινακα. Εγω θεωρω οτι ειναι λαθος και το εχω αναφερει σε παλαιοτερα ποστ...
Δεν έχω κοιτάξει στην κατηγορία αυτή, μιας και δε συμμετείχα, ωστόσο συμφωνώ ότι έγιναν αρκετά λάθη και αυτό οφείλεται στο ότι το ΑΣΕΠ, στα πλαίσια της ταυτόχρονης έκδοσης πολλών προκηρύξεων, αποφάσισε ότι τα προσωρινά θα εκδίδονται με ελλιπή, για να μην πω ανύπαρκτο έλεγχο. Η υποψήφια αυτή είναι προσωρινά διοριστεα;

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Σάβ Οκτ 20, 2018 2:35 pm

stelina7 έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:
stelina7 έγραψε:
Εγω ειμαι σε μια πολυ δυσκολη περιοχη. Κανω μονο εγγραφες ανεργων, και ουτε κουβεντα για καθηκοντα εργοδοτων. Η αληθεια ειναι οτι η αναγκη για υπαλληλους στις εγγραφες ειναι τεραστια.
Το ωραριο ειναι 7.30 με 3.30.
Αν εχω καταλαβει καλα δε δικαιουμαστε ουτε μειωμενο για παιδια κατω των 4αρων ουτε γονικες αδειες για παιδια υποχρεωτικης εκπαιδευσης. Αν ξερει καποιος διαφορετικα, ας μας πει..
Επισης καμια ενημερωση για εκπαιδευση.
Καταληγοντας το κλιμα δεν ειναι κακο αναμεσα στους συναδελφους απλα ο φορτος ειναι τοσο μεγαλος που επηρεαζεται η διαθεση και η συμπεριφορα ολων


Stelina καλησπερα χωρίς να θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση υπάρχει ενημέρωση για το.μισθολόγιο πε του μονιμου υπαλλήλου οαεδ? Παίζουν βέβαια και τα.μισθολογικά κλιμάκια Αλλά αν υπάρχουν επιδοματα κτλπ...Επίσης έχω προσέξει ότι όντως τουλάχιστον εδώ στη Θεσσαλονίκη οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ είναι αρκετά αγενείς...Από προσωπική εμπειρία...Και Σ αυτό μάλλον παίζει ρόλο η χαμηλή δύναμη προσωπικού


Δεν υπαρχει ενημερωση και δεν εχω πληρωθει ακομα. Μολις πληρωθω θα ενημερωσω σχετικα. Το μονο που ηρθε σε οδηγια ειναι οτι αν εχουμε 200 μορια απο τον ασεπ στο μεταπτυχιακο θα αναγνωριστει αυτοματα αλλιως θελει αιτηση για υπηρεσιακη αποφαση. Επισης αιτηση θελει και η προυπηρεσια δημοσιου. Ως Σοχ δεν μετραει η προυπηρεσια στον ιδιωτικο τομεα. Ως μονιμος μετραει αλλα μονο βαθμολογικα, οχι μισθολογικα. Επισης ισχυει το επιδομα τεκνου.

Ως υπαλληλος οαεδ μπορεις να απαντησεις σε συγκεκριμενες ερωτησεις και σε καμια περιπτωση δε μπορεις να υποδειξεις τα ενσημα και την απολυση καποιου. Αυτο δε γινεται κατανοητο απο το συνολο των ανθρωπων οπου συνηθως σε αντιμετωπιζουν ως δουλο τους και στερουνται στοιχειωδων κανονων καλης συμπεριφορας.
Επισης οποιος εχει εμπειρια απο μαζικη εξυπηρετηση κοινου μπορει να καταλαβει οτι με την πολυ ευγενεια βρισκεις το μπελα σου. Πιστευω οτι ανηκω στους ευγενικους ανθρωπους με μεγαλη διαθεση για εξυπηρετηση αλλα πραγματικα αναγκαζεσαι να γινεις αγενης χωρις αυτο να σε χαρακτηριζει ως ανθρωπο και συναδελφο. Εγω με την ευγενεια βρηκα πραγματικα το μπελα μου...


Έχω εμπειρία από εξυπηρέτηση κοινού γτ κάποιες φορές αντικαθιστούσα με καλή μου θέληση μια κοπέλα που χρειαζόταν να πάρει άδεια και δεν είχε αντικαταστατη...νομίζω ότι ούτε υπερβολική ευγένεια Αλλά ούτε και αγένεια Εγώ ήμουν τυπικός και αν μπορούσα να βοηθησω μεχρι εκει που πήγαιναν τα όρια μου το πραττα χωρίς να παίρνω πρωτοβουλίες..βασικά όμως το περιστατικό που μου τυχε τις προαλλες με υποδιευθυντή στον οαεδ δεν θα πω σε ποιο κπα δεν ενδιαφέρει άλλωστε ήταν κανονικά για καταγγελία άρνηση εξυπηρέτησης με φωνες...η γυναικα είχε σπασμενα νεύρα Επειδή την παραπέμπουν Σ αυτήν Αλλά υποχρέωση της είναι να λύσει το πρόβλημα ενδουπηρεσιακα και όχι να φωνάζει τον κοσμο..Δεν έδωσα έκταση και δεν προχωρησα σε καταγγελια αν και θα έπρεπε..Στην τελική άνεργοι είναι όλοι ο καθένας με τα προβλήματα του οι υπαλληλοι του οαεδ ειναι εκει να στηριξουν οχι να φωναζουν και να βριζουν..Φυσικα δεν τους πιανει ολους αυτο καθως υπαρχουν πολλοι υπαλληλοι που ναι αρκετα ευγενικοι...Έχω κάνει σε υποστελεχωμενη Υπηρεσία εκανα έξι μήνες να παρω άδεια από το άγχος απεκτησα και θέματα στο στομάχι εκείνη τη περίοδο Αλλά δεν έκατσα να φωνάξω ποτέ σε κανέναν όσα νεύρα και αν είχα για να.μη κουραζω απ οτι καταλαβα χρειαζεται οταν με το καλο μπουμε ή αυτοι που θα μπουν γερο στομαχι και υπομονη οχι με ανεργους μονο αλλα και με συναδελφους δεν πιστευω οτι θα τα βρουμε ολα ροδινα..Εχω τυχει και αλλες φορες μαρτυρας κακων συμπεριφορων φυσιολογικο μεχρι ενος σημειου
Και μια τελευταια ερωτηση οταν θα βγουν τα οριστικα θα υπαρχουν ιδιες τοποθετησεις? Εγω περασα ανατολικη αττικη τοποθετηθηκα αλλα λογω οικονομικων τελικα δεν πηγα δεν μου κατέβαλλαν τα δεδουλευμένα μου ... εκανα εκ νεου δηλωση αυτή τη φορά άρνησης. υπαρχει περιπτωση να μας αλλαξουν κπα?στον οαεδ παντως δεν γνωριζουν ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

stelina7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Μαρ 12, 2018 5:04 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό stelina7 » Σάβ Οκτ 20, 2018 4:11 pm

niki258 έγραψε:
stelina7 έγραψε:
niki258 έγραψε:Τα άτομα αυτά είχαν προφανώς την εμπειρία που ζητεί η Προκήρυξη, μόνο που στον πίνακα χωρίς εμπειρία, αυτή ευλογα εμφανίζεται μηδενική. Αυτή τους έδωσε το προβάδισμα κατατασσοντας τους στον κύριο πίνακα. Είτε κάποιος είχε συναφές μεταπτυχιακό, είτε τη ζητούμενη από την Προκήρυξη εμπειρία, υπαγόταν στους κυριους πίνακες.


Δε συμφωνω γιατι στους συμβουλος εργοδοτων δεν ελεγε πουθενα η προκηρυξη οτι μπορουν να ειναι στους κυριους πινακες μεσω της προυπηρεσιας. Ηθελε μονο μεταπτυχιακο. Και στους πινακες που αφορουν τη θεση μου μια υποψηφια εχει 100 στο μεταπτυχιακο και βρισκεται στον κυριο πινακα. Εγω θεωρω οτι ειναι λαθος και το εχω αναφερει σε παλαιοτερα ποστ...
Δεν έχω κοιτάξει στην κατηγορία αυτή, μιας και δε συμμετείχα, ωστόσο συμφωνώ ότι έγιναν αρκετά λάθη και αυτό οφείλεται στο ότι το ΑΣΕΠ, στα πλαίσια της ταυτόχρονης έκδοσης πολλών προκηρύξεων, αποφάσισε ότι τα προσωρινά θα εκδίδονται με ελλιπή, για να μην πω ανύπαρκτο έλεγχο. Η υποψήφια αυτή είναι προσωρινά διοριστεα;


Οχι ειναι αλλος ψηλοτερα στην καταταξη αλλα γιατι να ειναι σε κυριο πινακα, δε το καταλαβαινω...


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες