Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
rjim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Πέμ Νοέμ 09, 2017 1:34 pm

akrivou έγραψε:
Όμως με αυτόν τον τρόπο αποκλείονται από την διαδικασία οι ψυχολόγοι που έχουν μεταπτυχιακό στο HR και θα μπορούσαν να διαχειριστούν ευπαθείς ομάδες.

Συμφωνώ απόλυτα καθώς ειμαι Κοινωνιολόγος με μεταπτυχιακό στο HR. Είναι μεγάλη αδικία να μην υπάρχει συνάφεια. Εμείς θα έπρεπε να είμαστε στους συναφής[/quote]

Αν έχετε καλό βαθμό πτυχίου και πλήρη προϋπηρεσία στο HR, θεωρώ πως έχετε ελπίδες, εφόσον το μεταπτυχιακό θα λάβει 100 μόρια ως μη συναφές.

rjim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό rjim » Πέμ Νοέμ 09, 2017 1:51 pm

mylw έγραψε:από περιέργεια και μόνο, υπάρχει κάποιος ΤΕ εδώ που να έχει σχετικό μεταπτυχιακό? αν ναι τι πτυχίο έχει? μου φαίνεται δύσκολο κάποιος από τει να έχει τέτοιο μαστερ εκτός και αν είναι από κοινωνικής εργασίας

Το μεταπτυχιακό στην Κοινωνική εργασία λειτουργεί μόλις από το 2015, οπότε αμφιβάλλω αν υπάρχουν απόφοιτοι. Ωστόσο, τα τελευταία χρόνια οι απόφοιτοι των ΤΕΙ γίνονται δεκτοί και από μεταπτυχιακά Πανεπιστημιακών Σχολών, οπότε σίγουρα θα βρεθούν 30 άτομα με συναφή μεταπτυχιακά.
Για την προϋπηρεσία, όμως, το θεωρώ δύσκολο, ειδικά στον ιδιωτικό τομέα.

Xrisa25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Για την 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Xrisa25 » Δευ Νοέμ 13, 2017 6:47 am

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για την κατηγορία ΠΕ.κατεχω πτυχίο παιδαγωγικών με βαθμό 7,06 κ πτυχίο οικονομικών επιστημών με βαθμό 6,06!!!θα μπορούσαν να συμμετέχω με το πτυχίο των παιδαγωγικών κ να βάλω ως δεύτερο συναφή το οικονομικό?ισχύει κτ τέτοιο σύμφωνα με την προκήρυξη? Κ αν ναι με συμφέρει κάτι τέτοιο ?δεδομένου ότι με οποιοδήποτε πτυχίο ΑΕΙ διεκδικώ 2 θέσεις για τον τόπο μου ενώ με το οικονομικό πρώτο 1 αλλά μπορώ να δηλώσω κ τις 2 για οποιοδήποτε ΑΕΙ,δηλ 3! ευχαριστώ εκ των προτέρων!

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος

Re: Για την 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Δευ Νοέμ 13, 2017 9:19 am

Xrisa25 έγραψε:Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για την κατηγορία ΠΕ.κατεχω πτυχίο παιδαγωγικών με βαθμό 7,06 κ πτυχίο οικονομικών επιστημών με βαθμό 6,06!!!θα μπορούσαν να συμμετέχω με το πτυχίο των παιδαγωγικών κ να βάλω ως δεύτερο συναφή το οικονομικό?ισχύει κτ τέτοιο σύμφωνα με την προκήρυξη? Κ αν ναι με συμφέρει κάτι τέτοιο ?δεδομένου ότι με οποιοδήποτε πτυχίο ΑΕΙ διεκδικώ 2 θέσεις για τον τόπο μου ενώ με το οικονομικό πρώτο 1 αλλά μπορώ να δηλώσω κ τις 2 για οποιοδήποτε ΑΕΙ,δηλ 3! ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ναι, μπορείτε υπο προυποθέσεις:
1) Εφόσον έχετε ένα απο τα απαιτούμενα μεταπτυχιακά για εργασιακούς συμβούλους μπορείτε να συμμετέχετε με το παιδαγωγικό πρώτο και το οικονομικό δεύτερο (για τις θέσεις δηλαδή που είναι αποδεκτά όλα τα πτυχία) καθώς ναι σας συμφέρει. Εαν δεν έχετε όμως ενα απο τα μεταπτυχιακά δεν θα είστε καν στους πίνακες.
2) Εφόσον έχετε ένα απο τα απαιτούμενα μεταπτυχιακά για θέσεις συμβούλων εργοδοτών μπορείτε να συμμετέχετε μόνο με το πτυχίο οικονομικών (χωρίς δεύτερο πτυχίο δηλαδή) . Εαν δεν έχετε ενα απο τα μεταπτυχιακά (οικονομικά, λογιστική κλπ) δεν θα είστε καν στους πίνακες και θα απορριφθεί η αίτηση σας.

Xrisa25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Xrisa25 » Δευ Νοέμ 13, 2017 2:55 pm

Για ποιο λόγο εάν δεν έχω μεταπτυχιακό δεν θα είμαι καν στους πίνακες?Για τις θέσεις που ενδιαφέρομαι 207 κ 231 δεν απαιτούνται πρόσθετα απαραίτητα προσόντα;

Lazos07
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Lazos07 » Τρί Νοέμ 14, 2017 4:48 pm

Xrisa25 έγραψε:Για ποιο λόγο εάν δεν έχω μεταπτυχιακό δεν θα είμαι καν στους πίνακες?Για τις θέσεις που ενδιαφέρομαι 207 κ 231 δεν απαιτούνται πρόσθετα απαραίτητα προσόντα;

καλησπέρα Χρύσα.
Η συγκεκριμένη προκήρυξη ζητάει απαραίτητα πρόσθετα προσόντα που είναι εξειδικευμένη εμπειρία ή/και συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ανάλογα με τις θέσεις που σε ενδιαφέρουν.
Διάβασε αναλυτικα το ΦΕΚ της προκήρυξης.

HookUp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό HookUp » Τρί Νοέμ 14, 2017 5:30 pm

Πιστεύω η Χρύσα αναφέρεται στην περίπτωση των επικουρικών θέσεων.

Συγκεκριμένα στην σελίδα 18 του ΦΕΚ αναφέρει:
"Για όλες τις θέσεις και σε περίπτωση που δεν βρεθούν υποψήφιοι που κατέχουν τα απαραίτητα πρόσθετα προσόντα, οι κενές θέσεις θα καλυφθούν επικουρικώς από υποψήφιους με μειωμένα πρόσθετα προσόντα. Οι θέσεις για τις οποίες υπάρχει επικουρική κάλυψη θα καλυφθούν από υποψήφιους που έχουν τα πλήρη απαραίτητα προσόντα (και τους αποδεκτούς τίτλους σπουδών) και μόνο σε περίπτωση που θα παραμείνουν κενές θέσεις θα συμπληρωθούν απο υποψηφίους που καλύπτουν κατά σειρά τα προσόντα α' επικουρίας"

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τρί Νοέμ 14, 2017 7:58 pm

HookUp έγραψε:Πιστεύω η Χρύσα αναφέρεται στην περίπτωση των επικουρικών θέσεων.

"Για όλες τις θέσεις και σε περίπτωση που δεν βρεθούν υποψήφιοι που κατέχουν τα απαραίτητα πρόσθετα προσόντα, οι κενές θέσεις θα καλυφθούν επικουρικώς από υποψήφιους με μειωμένα πρόσθετα προσόντα. Οι θέσεις για τις οποίες υπάρχει επικουρική κάλυψη θα καλυφθούν από υποψήφιους που έχουν τα πλήρη απαραίτητα προσόντα (και τους αποδεκτούς τίτλους σπουδών) και μόνο σε περίπτωση που θα παραμείνουν κενές θέσεις θα συμπληρωθούν απο υποψηφίους που καλύπτουν κατά σειρά τα προσόντα α' επικουρίας"

Ναι αλλά δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να διοριστεί κάποιος απο τους επικουρικούς πίνακες (Για τις γενικές θέσεις τουλάχιστον). Οπότε θεωρητικά μπορεί να κάνει αίτηση αλλά πρακτικά δεν θα έχει αντίκρυσμα στις γενικές.

niki258
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Νοέμ 14, 2017 8:34 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
HookUp έγραψε:Πιστεύω η Χρύσα αναφέρεται στην περίπτωση των επικουρικών θέσεων.

Ναι αλλά δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να διοριστεί κάποιος απο τους επικουρικούς πίνακες (Για τις γενικές θέσεις τουλάχιστον). Οπότε θεωρητικά μπορεί να κάνει αίτηση αλλά πρακτικά δεν θα έχει αντίκρυσμα στις γενικές.

Δυστυχώς έτσι είναι.Δεν είναι και τόσο δυσεύρετα τα ζητούμενα απαραιτητα πρόσθετα προσοντα.Και για τις ειδικές δύσκολο το βλέπω να μην υπάρξει κάλυψη από τους κύριους πίνακες.

Xrisa25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Xrisa25 » Τρί Νοέμ 14, 2017 10:22 pm

Κατάλαβα ,δηλ χωρίς μεταπτυχιακό ή συγκεκριμένη εμπειρία μάλλον είναι απίθανο να έχει κπ πιθανότητες.. Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις.

knts
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό knts » Τετ Νοέμ 15, 2017 12:22 am

rjim έγραψε:
mylw έγραψε:από περιέργεια και μόνο, υπάρχει κάποιος ΤΕ εδώ που να έχει σχετικό μεταπτυχιακό? αν ναι τι πτυχίο έχει? μου φαίνεται δύσκολο κάποιος από τει να έχει τέτοιο μαστερ εκτός και αν είναι από κοινωνικής εργασίας

Το μεταπτυχιακό στην Κοινωνική εργασία λειτουργεί μόλις από το 2015, οπότε αμφιβάλλω αν υπάρχουν απόφοιτοι. Ωστόσο, τα τελευταία χρόνια οι απόφοιτοι των ΤΕΙ γίνονται δεκτοί και από μεταπτυχιακά Πανεπιστημιακών Σχολών, οπότε σίγουρα θα βρεθούν 30 άτομα με συναφή μεταπτυχιακά.
Για την προϋπηρεσία, όμως, το θεωρώ δύσκολο, ειδικά στον ιδιωτικό τομέα.

Παιδιά υπάρχουν κοινωνικοί λειτουργοί με μεταπτυχιακό (απο ελληνικό εκπαιδευτικό ίδρυμα) στην κοινωνική εργασία. Εχω υπόψη μου τουλάχιστον 5 ονόματα. Επίσης, σκεφτείτε ότι τέτοια μεταπτυχιακά λειτουργούν και στο εξωτερικό.

rjim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό rjim » Πέμ Νοέμ 16, 2017 4:42 pm

Καλησπέρα!
επειδή είμαι όψιμη σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ, θα ήθελα να ρωτήσω αν στους πίνακες επιτυχόντων αναφέρονται οι ειδικότητες (σχολές) και τα μεταπτυχιακά τους. Νομίζω ότι κάποια στιγμή στο φόρουμ διάβασα πως οι περισσότεροι επιτυχόντες της περιβόητης 1Κ ήταν αρχαιολόγοι και ψυχολόγοι. Υπάρχει αυτό κάπου αναρτησμένο?

Καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες της 15Κ!

niki258
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Νοέμ 16, 2017 5:43 pm

rjim έγραψε:Καλησπέρα!
επειδή είμαι όψιμη σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ, θα ήθελα να ρωτήσω αν στους πίνακες επιτυχόντων αναφέρονται οι ειδικότητες (σχολές) και τα μεταπτυχιακά τους. Νομίζω ότι κάποια στιγμή στο φόρουμ διάβασα πως οι περισσότεροι επιτυχόντες της περιβόητης 1Κ ήταν αρχαιολόγοι και ψυχολόγοι. Υπάρχει αυτό κάπου αναρτησμένο?

Καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες της 15Κ!

Δε νομίζω ότι καταγραφονται κάπου αυτές οι πληροφορίες.Ισως κάποιοι το συμπέραναν από γνωστούς τους ή έκαναν έρευνα στο διαδίκτυο γκουγκλάροντας τα ονόματα.

rjim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό rjim » Παρ Νοέμ 17, 2017 11:10 am

niki258 έγραψε:
rjim έγραψε:!

Δε νομίζω ότι καταγραφονται κάπου αυτές οι πληροφορίες.Ισως κάποιοι το συμπέραναν από γνωστούς τους ή έκαναν έρευνα στο διαδίκτυο γκουγκλάροντας τα ονόματα.

Ευχαριστώ! πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να γνωρίζουμε!

rjim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό rjim » Παρ Νοέμ 17, 2017 11:27 am

Καλημέρα.

ξεκίνησα να συμπληρώνω την αίτηση κι έχω την εξής απορία. Αν κάποιος δηλώσει πχ. την Αχαΐα, όπου υπάρχουν 9 θέσεις και 5 δομές ΟΑΕΔ, πως γνωρίζει σε ποια δομή θα βρεθεί (Πάτρα ή Αίγιο ή Καλάβρυτα) από την στιγμή που δηλώνει γενικά τον νομό και όχι συγκεκριμένη περιοχή?
Λογικά η Πάτρα θα απορροφήσει περισσότερους, αλλά με ποιο κριτήριο κάποιος επιτυχών θα διοριστεί στην Πάτρα και κάποιος άλλος στη Χαλανδρίτσα?

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες