11Κ/2017 ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
konstantia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2018 7:11 pm

Re: 11Κ/2017 ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕ

Δημοσίευσηαπό konstantia1 » Σάβ Οκτ 20, 2018 2:07 am

Εγώ θα πάω δικαστικώς για το όριο ηλικίας. Είναι και άλλοι μήπως πηγαίναμε όλοι μαζί;

Larisea
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 4:08 pm

Re: 11Κ/2017 ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕ

Δημοσίευσηαπό Larisea » Κυρ Οκτ 21, 2018 6:17 pm

Θα με ενδιέφερε το γεγονός να κινηθώ δικαστικώς γιατί πιστεύω η πρακτική δοκιμασία δεν ήταν αδιάβλητη...
Όποιος ενδιαφέρεται να έρθει σε επικοινωνία μαζί μου.

konstantia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2018 7:11 pm

Re: 11Κ/2017 ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕ

Δημοσίευσηαπό konstantia1 » Κυρ Οκτ 21, 2018 10:36 pm

Παρατήρησα ότι άλλαξαν την βαθμολογία από πολλές κοπέλες και από πολλούς που ήταν στα άτομα που θα διορίζονταν.

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: 11Κ/2017 ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕ

Δημοσίευσηαπό Anto » Δευ Οκτ 22, 2018 10:02 am

Προς τα πάνω ή προς τα κάτωδενέα πρόσεξα κάτι. Πάντως παιδιά μιλούσα με τραπεζοελλαδιτη και μου είπε ότι θα βγάλουν και άλλο διαγωνισμό μες τον Φεβρουάριο αν δεν πέσουν σε εκλογές για τον ταμιολογιστικο κλάδο.

konstantiaa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τρί Φεβ 17, 2009 9:01 pm

Re: 11Κ/2017 ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕ

Δημοσίευσηαπό konstantiaa » Δευ Οκτ 22, 2018 11:40 am

ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΤΟΥΣ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΛΗΠΤΕΟΥΣ. ΑΡΑ ΤΟΥΣ ΕΚΟΨΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: 11Κ/2017 ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕ

Δημοσίευσηαπό Anto » Δευ Οκτ 22, 2018 12:31 pm

Για να τους έβγαλαν κάτι λάθος έκαναν.την πρακτική δοκιμασία την είδα σχετικά αντικειμενικη , αλλά όχι και αδιαβλητη. Η αλήθεια είναι ότι έκοψαν περίπου 10 άτομα, σχετικα μεγάλος αριθμός δεδομένου ότι πήραν 9. Απο την άλλη με μερικά άτομα που μίλησα, είδα ότι λιγα άτομα είχαν προυπηρεσια ταμειακή. Δύσκολα πάντως μπορεί να αποδειχτεί οτιδήποτε. Απλές σκεψεις.

Geom
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2018 9:51 am

Re: 11Κ/2017 ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕ

Δημοσίευσηαπό Geom » Δευ Οκτ 22, 2018 5:05 pm

Anto έγραψε:Για να τους έβγαλαν κάτι λάθος έκαναν.την πρακτική δοκιμασία την είδα σχετικά αντικειμενικη , αλλά όχι και αδιαβλητη. Η αλήθεια είναι ότι έκοψαν περίπου 10 άτομα, σχετικα μεγάλος αριθμός δεδομένου ότι πήραν 9. Απο την άλλη με μερικά άτομα που μίλησα, είδα ότι λιγα άτομα είχαν προυπηρεσια ταμειακή. Δύσκολα πάντως μπορεί να αποδειχτεί οτιδήποτε. Απλές σκεψεις.

Εχω προυπηρεσια ταμειακη 12 χρονια..πως θα μου αποδειξουν οτι εκανα λαθος..το θεμα δεν ειναι αν μια διαδικασια ειναι αντικειμενικη, το θεμα ειναι αν ειναι αδιαβλητη..επισης με πολλα ατομα που μιλησα δεν ειχαν καν προυπηρεσια ταμειακη..απορω λοιπον πως βρεθηκαν εκει..ασε που η ταμειακη εμπειρια του καθενος δεν αποδεικνυεται με το να μετρησει χρηματα στο χερι..στο χερι μια χαρα μετρανε και οι τοκογλυφοι..

rozalianna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2018 2:04 am

Re: 11Κ/2017 ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕ

Δημοσίευσηαπό rozalianna » Δευ Οκτ 22, 2018 5:19 pm

Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες. Σύνολο αυτοί που κόπηκαν είναι 21 άτομα από τα 45 (48- 3 που δεν προσήλθαν) Εμένα προσωπικά στην εξέταση όταν έκανα την καταμέτρηση και μετρούσα την παλιά σειρά πχ για να βρω την καινούργια μου έλεγε ο υπεύθυνος του ασεπ να κάνω την διαφορά - αφαίρεση κ όχι να μετρήσω τα υπόλοιπα... εγώ με το άγχος που ειχα ήθελα να τα μετρήσω για να είμαι σίγουρη. Ομως επαλήθευση δεν έκανα δυστυχώς. Θέλω να πω πως αυτό δεν ήταν και πολύ σωστό εκ μέρους του. Επίσης θέλω να πω πως δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να εξετάζεται κάποιος για ένα τέταρτο και να αξιολογείτε ασχέτως αν τυχαίνει να είναι καλά εκείνη την ημέρα ή όχι και να παραβλέπονται τα ουσιαστικά του προσόντα και οι κόποι τόσων χρόνων. Αυτά είχα να πω από προσωπική μου άποψη.

ioannisg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 12:56 pm

Re: 11Κ/2017 ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕ

Δημοσίευσηαπό ioannisg » Δευ Οκτ 22, 2018 5:49 pm

Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες και από εμένα. Κατά την άποψη μου δεν τίθεται θέμα προσβολής της εγκυρότητας της διαδικασίας από τη στιγμή που ο καθένας συμπλήρωνε το χαρτί με το όνομα, τα τραπεζογραμμάτια που μέτρησε και την υπογραφή του. Το μόνο που δεν μπορεί να αποδειχθεί είναι ο χρόνος. Είμαι βέβαιος ότι κανείς δεν κόπηκε από το χρονικό περιορισμό, απλά υπήρχε ώστε να δημιουργηθούν συνθήκες σχετικής πίεσης. Οποίος επέλεξε να δώσει σημασία στην σωστή καταμέτρηση και όχι στο χρόνο μάλλον δικαιώθηκε.
Όσο για νέα προκήρυξη είναι αδύνατον να υπάρξει μέσα σε τόσο μικρο διάστημα. Αν υπάρχουν πραγματικες ανάγκες ίσως καλυφθούν από τους επιλαχόντες, αν το πλαίσιο δίνει αυτή τη δυνατότητα. Αλλιώς σε 5 χρόνια πάλι όταν και οι περισσότεροι θα έχουμε ξεπεράσει το όριο ηλικίας .

Geom
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2018 9:51 am

Re: 11Κ/2017 ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕ

Δημοσίευσηαπό Geom » Δευ Οκτ 22, 2018 7:17 pm

Larisea έγραψε:Θα με ενδιέφερε το γεγονός να κινηθώ δικαστικώς γιατί πιστεύω η πρακτική δοκιμασία δεν ήταν αδιάβλητη...
Όποιος ενδιαφέρεται να έρθει σε επικοινωνία μαζί μου.

Και εγω θακινηθω δικαστικως για τον ιδιο λογο..

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: 11Κ/2017 ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕ

Δημοσίευσηαπό Anto » Δευ Οκτ 22, 2018 7:52 pm

Δε διαφωνώ μαζί σας παιδιά. Και μόνο ότι για 9 θέσεις καταμετρητων έκαναν 2000 άτομα αίτηση δείχνει ποση ζήτηση έχουν οι θέσεις αυτές. Όλοι όσοι πήγαν για την πρακτική δοκιμασία είναι άτομα με απολυτήριο λυκείου κοντά στο 19 και full προυπηρεσία. Όντως στο 15 λεπτό δεν μπορείς να καταλάβεις αν είναι καλός κάποιος ή όχι, αλλά όλοι κάτω από τις ίδιες συνθήκες εξετάστηκαν. Εξάλλου η διαδικασία ήταν τύπου περνάς δεν περνάς, και όχι από αυτούς που θα έρθουν διαλέγω τους καλύτερους. Ελπίζω όσοι πάτε νομικά να δικαιωθειται ,αλλά θέλει υπομονή. Και γω στους επιλαχοντες είμαι, αλλά και διοριστεος να ήμουν θα το σκεφτόμουν. Κυρίως για αυτά που εισπνέουν; δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τις συνθήκες εργασίας, γι αυτό έχουν και επιπλέον άδεια ανθυγιεινης εργασίας.

Geom
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2018 9:51 am

Re: 11Κ/2017 ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕ

Δημοσίευσηαπό Geom » Δευ Οκτ 22, 2018 8:18 pm

ioannisg έγραψε:Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες και από εμένα. Κατά την άποψη μου δεν τίθεται θέμα προσβολής της εγκυρότητας της διαδικασίας από τη στιγμή που ο καθένας συμπλήρωνε το χαρτί με το όνομα, τα τραπεζογραμμάτια που μέτρησε και την υπογραφή του. Το μόνο που δεν μπορεί να αποδειχθεί είναι ο χρόνος. Είμαι βέβαιος ότι κανείς δεν κόπηκε από το χρονικό περιορισμό, απλά υπήρχε ώστε να δημιουργηθούν συνθήκες σχετικής πίεσης. Οποίος επέλεξε να δώσει σημασία στην σωστή καταμέτρηση και όχι στο χρόνο μάλλον δικαιώθηκε.
Όσο για νέα προκήρυξη είναι αδύνατον να υπάρξει μέσα σε τόσο μικρο διάστημα. Αν υπάρχουν πραγματικες ανάγκες ίσως καλυφθούν από τους επιλαχόντες, αν το πλαίσιο δίνει αυτή τη δυνατότητα. Αλλιώς σε 5 χρόνια πάλι όταν και οι περισσότεροι θα έχουμε ξεπεράσει το όριο ηλικίας .

Δεν μπορει να αποδειχθει ουτε το τι εδωσαν στον καθενα να μετρησει..

kimpo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 6:49 pm

Re: 11Κ/2017 ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕ

Δημοσίευσηαπό kimpo » Δευ Οκτ 22, 2018 8:34 pm

Καλησπέρα και καλή επιτυχία στους επιτυχόντες, παράλληλα καλή επιτυχία σε όσους θα διεκδικήσουν δικαστικώς το δίκιο τους. Σύμφωνα με τον πίνακα απορριπτέων καμιά 10αριά κόπηκαν στην δοκιμασία και κάποιοι δεν προσήλθαν. Επιπρόσθετα, σχετικά με την προϋπηρεσία το πρόσθετο προσόν 007 έγραφε: "Εμπειρία δύο (2) ετών ως χειριστής καταμετρητικής μηχανής τραπεζογραμματίων ή ως
υπάλληλος ταμείου ή ανταλλακτηρίου ή λογιστηρίου" οπότε σίγουρα δεν θα ήταν όλοι καθαροί ταμίες στην πρακτική. Προσωπικά προέρχομαι από λογιστήρια που κρατούσα και ταμειακή διαχείριση. Επίσης άλλος ένας υποψήφιος που ρώτησα είχε δικό του λογιστικό γραφείο, οι υπόλοιποι που άκουσα ήταν ταμίες, με εξαίρεση ένα παλικάρι (που μάλλον πλέον είναι στους διοριστέους) ο οποίος ήταν αξιωματικός στρατού ξηράς (μάλλον από ΣΣΑΣ).
Είμαι κι εγώ επιλαχών (χαμηλά) αλλά όπως είπε και ο Anto θα το σκεφτόμουν διότι όταν ρώτησα γνωστό μου είπε τα ίδια (έκθεση σε μικρόβια κτλ). Χαρακτηριστικά μου είπε άμα δεν έχεις κάτι άλλο δεν αξίζει (επειδή είναι αυστηροί και με την δεκαετία). Αν π.χ. είσαι σε Τράπεζα και έχεις προϋπηρεσία τα χρήματα που παίρνεις στη τρέχουσα δουλειά μπορεί να είναι πολύ - πολύ καλύτερα. Επίσης αν κάποιος έχει δώσει ΑΑΔΕ και περιμένει είναι σαφώς καλύτερα στην ΑΑΔΕ. Ο καθένας βέβαια θα βάλει τα δικά του φίλτρα..Πάντως έχει χαμαλίκι (γι αυτό πήγε μέσω ΑΣΕΠ , οι δουλειές που είχε βγάλει πέρυσι μέσω εταιρείας ήταν ΠΕ ], άρα τη λάντζα για ΑΣΕΠ και τις καλές δουλειές τις κρατάμε για τους δικούς μας).

konstantiaa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τρί Φεβ 17, 2009 9:01 pm

Re: 11Κ/2017 ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕ

Δημοσίευσηαπό konstantiaa » Δευ Οκτ 22, 2018 10:01 pm

Η ΑΑΔΕ δεν είναι τίποτα μπροστά στην τράπεζα. Άσε που οι καινούργιοι δεν θα πάρουν την προσωπική διαφορά που ψήφισαν πριν 15 μέρες

kimpo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 6:49 pm

Re: 11Κ/2017 ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕ

Δημοσίευσηαπό kimpo » Δευ Οκτ 22, 2018 10:26 pm

Εννοείται πως οι απόψεις είναι προσωπικές, αλλά με βάση το αντικείμενο, την μη εξέλιξη (10 έτη Καταμέτρηση) στο υπόγειο με τεχνητό φως (εκεί έγινε η δοκιμασία), τα βαρέα κτλ, είναι αρκετοί εκείνοι που μου είπανε ότι η ΑΑΔΕ είναι καλύτερη πόρτα. Επίσης ότι είναι θέμα χρόνου να πάρουν και οι νέοι προσωπική διαφορά. Μάλιστα επειδή δεν υπάρχει ο περιορισμός της 10ετίας υπάρχει προοπτική καλής εξέλιξης σε Περιφερειακές Ελεγκτικές διευθύνσεις κτλ. Anyway, ας είχαμε την τύχη να είμαστε στους διοριστέους και ας είχαμε αυτό το ευχάριστο δίλημμα. Πάντως επαναλαμβάνω ο καθένας βάζει δικά του κριτήρια. Αλήθεια τι έγινε με τα όρια ηλικίας συγκεντρωθήκατε άτομα?


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες