Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό gery » Πέμ Απρ 26, 2018 10:16 pm

Με τους νοσηλευτές τι γίνεται ; Είναι ΠΕ !

LYDIA07
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Μάιος 20, 2016 1:14 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό LYDIA07 » Πέμ Απρ 26, 2018 11:18 pm

reinvent έγραψε:Θα μεταφέρω τη δική μου άποψη και εμπειρία, την οποία συμμερίζονται και άλλοι διοικητικοί με τους οποίους μιλάω συχνά.
Οι διοικητικοί υπάλληλοι είναι οι άνθρωποι ορχήστρα, τα άτομα για όλες τις δουλειές, αφού το ίδιο το καθηκοντολόγιο περιγράφει με ασάφεια και γενικότητα τα καθήκοντα που τους αναλογούν. Αυτό είναι ιδιαίτερα ψυχοφθόρο και κουραστικό. Οι γιατροί (ευτυχώς όχι όλοι) αντιμετωπίζουν το λοιπό προσωπικό ως υποδεέστερους, καθώς είναι οι μόνοι που -κατά τη γνώμη τους- επιτελούν σοβαρό έργο. Το κλίμα μεταξύ των μελών της ομάδας είναι σχεδόν εχθρικό, με κλίκες, σχόλια κτλ. Η δική μου εμπειρία είναι μάλλον δυσάρεστη. Τα ίδια λένε και άλλοι διοικητικοί, που αντιμετωπίζουν ανάλογες καταστάσεις. Ναι είναι μια δουλειά με σχετικά καλές απολαβές, αλλά όχι η πιο ευχάριστη, για κάποιον που έχει εργασιακή εμπειρία και αξιόλογες σπουδές πίσω του. Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο με ποια άτομα θα κληθεί να συνεργαστεί κάποιος. Πάντως ορισμένοι από τους δικούς μου "συνεργάτες" συμπεριφέρονται ήδη ως προϊστάμενοι που ήρθαν εκεί για να κάνουν κουμάντο ... τα περί διεπιστημονικής ομάδας είναι θεωρίες για αγρίους, δυστυχώς. Επισκέπτες υγείας και κοινωνική λειτουργός αντιμετωπίζονται επίσης ως διακοσμητικοί.

Ευχαριστώ πολύ που μοιραστήκατε την εμπειρία σας στο φόρουμ. Καταλαβαίνω ότι το εργασιακό κλίμα διαμορφώνεται βασικά από τους συνεργάτες, αυτό συμβαίνει παντού... Το δυσάρεστο είναι αυτό που λέτε για την ασάφεια των καθηκόντων των διοικητικών, πράγμα που μπορεί να τους καθιστά ευάλωτους στις ...διαθέσεις των "προϊσταμένων" και των γιατρών. Δεν σας κρύβω ότι αυτή ήταν κι εμένα η ανησυχία μου. Κάποιοι διοικητικοί καταλαβαίνω ότι μπορεί να νιώθουν υποβιβασμένοι (σε σύγκριση πάντα με την προηγούμενη εμπειρία τους και τις σπουδές τους όπως πολύ σωστά τονίσατε). Ελπίζω τουλάχιστον να τηρείται το ωράριο και να υπάρχει συνεννόηση ως προς τις άδειες. Θα μπορούσατε να μας πείτε τι ποσό προκύπτει καθαρό το μήνα μετά τις κρατήσεις;

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό reinvent » Παρ Απρ 27, 2018 6:04 pm

Ο καθαρός μισθός είναι 920 ευρώ για δυο παιδιά, χωρίς το επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών διότι εκκρεμεί η αίτηση αναγνώρισης της συνάφειας στο υπηρεσιακό συμβούλιο. Κανονική άδεια 20 ημερών το χρόνο ενώ μπορεί κανείς να κάνει χρήση και γονικής άδειας, όπως και αναρρωτικής. Το ωράριο τηρείται σχεδόν από όλους, μπορείτε να μαντέψετε ποιοι φεύγουν λίγο νωρίτερα :?

lanast
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Οκτ 02, 2017 10:54 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό lanast » Παρ Απρ 27, 2018 7:02 pm

Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση.προυπηρεσια σας έχουν.αναγνωρισει?Γιατί ανεβαίνεις κλιμάκιο ανάλογα με τη προϋπηρεσία. 920 ευρώ σημαίνει ότι δεν έχετε προϋπηρεσία ή κάνω λάθος ?

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Dimil » Παρ Απρ 27, 2018 8:13 pm

Αν μπορούσε όποιος γνωρίζει να μου δώσει τα φώτα του. Με πήραν τηλέφωνο για να πάω να υπογράψω σύμβαση. Μεχρι στιγμής όμως δεν έχω λάβει κάποια επιστολή αποδοχής θέσης, ούτε e-mail. Το μόνο e-mail που είχα λάβει ήταν στις αρχές για επιλογή περιοχής επειδή εμφανίζόμουν σε περισσότερες περιοχές στους επιτυχόντες. Έπρεπε να έχω λάβει κάτι άλλο ή και η τηλεφωνική αποδοχή αρκεί κι απλά πηγαίνω στο καθορισμένο ρβ και υπογράφω;

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό reinvent » Παρ Απρ 27, 2018 8:18 pm

Η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα ή το ελεύθερο επάγγελμα δεν αναγνωρίζεται. Αν και, απ' ό,τι λένε, ούτε αυτοί που έχουν προϋπηρεσία στο δημόσιο θα ανέβουν μισθολογικό κλιμάκιο.
Με κάθε επιφύλαξη το τελευταίο.

Perfect
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Απρ 26, 2018 9:46 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Perfect » Σάβ Απρ 28, 2018 12:39 am

Καλησπέρα σε όλους! Κάθε μέρα παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και μοιράζομαι τους προβληματισμούς σας. Περιμένω κι εγώ το διορισμό μου με ανακούφιση λόγω ανεργίας, αλλά και με αγωνία καθώς από οτι μου λένε φίλοι ιδιώτες γιατροί, μέχρι να οργανωθούν καλά οι ΤΟΜΥ θα επικρατεί χάος. Οι εργασιακές σχέσεις είναι προβληματικές πλέον παντού και χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο. Νομίζω ότι πρέπει να ακολουθείται πιστά το οργανόγραμμα και το καθηκοντολόγιο, ώστε να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις. Πρέπει οι διοικητικοί να έχουμε κοινή γραμμή αρχικά στην ΤΟΜΥ μας ο καθένας. Το θέμα της αξιολόγησης είναι αρκετά σοβαρό και χρειάζεται διπλωματία. Η δουλειά του διοικητικού ποτέ δεν αναγνωρίζεται...δυστυχώς!

Alina2017
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 09, 2017 2:46 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Alina2017 » Σάβ Απρ 28, 2018 8:14 am

lanast έγραψε:Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση.προυπηρεσια σας έχουν.αναγνωρισει?Γιατί ανεβαίνεις κλιμάκιο ανάλογα με τη προϋπηρεσία. 920 ευρώ σημαίνει ότι δεν έχετε προϋπηρεσία ή κάνω λάθος ?
Ο καθαρός είναι 918 με δύο παιδιά όπως αναφέρθηκε. η προυπηρεσία αναγνωρίζεται μόνο στο δημόσιο και όχι η προυπηρεσία στο δημόσιο για τα έτη 2016-2017. Η άδεια είναι 20 μέρες αλλά για όσους έχουμε πάνω από 12 έτη προυπηρεσία σε σύνολο πρίν από το ΤΟΜΥ έχεις 25 μέρες άδεια. Εχεις δικαίωμα για 12 μέρες αναρρωτική ανα έτος και αν είναι πάνω από 3 μέρες πληρώνεσαι από το ΙΚΑ και όχι από την υπηρεσία σου. Η γιατρός μας πληρώθηκε καθαρά 1350 αυτό το μήνα γιατί ακόμη δεν πέρασε από υπηρεσιακό η προυπηρεσία και το μεταπτυχιακό για να αλλάξουμε μισθολογικό κλιμάκιο. Το ωράριο δεν τηρείται από όλους φυσικά. Εμείς οι διοικητικοί συχνά καθυστερούμε για να ελέγχουμε τη μονάδα ότι είναι κλειστά όλα ενώ οι γιατροί αναχωρούν στις 6 ώρες συχνά. Οι επισκέπτριες υγείας και οι νοσηλεύτριες μετά την περικοπή επιδομάτων είναι πολύ δυσαρεστημένες και άτομα που ήλθαν από άλλες πόλεις δεν μπορούν πλέον να επιβιώσουν με το ενοίκιο και τους λογαριασμούς και σκέφτονται την παραίτηση.

Perfect
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Απρ 26, 2018 9:46 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Perfect » Σάβ Απρ 28, 2018 1:15 pm

Reinvent και Alina ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! Θα γνωρίζουμε τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε... Οι γιατροί γιατί φεύγουν νωρίτερα; Δεν υπάρχει πρόβλημα με τους ασθενείς που περιμένουν ή δεν υπάρχει μεγάλη προσέλευση του κόσμου ακόμα; Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει διαφορά στις βάρδιες όσον αφορά τους διοικητικούς, δηλ. στον όγκο δουλειάς και μέχρι τι ώρα κλείνουν τηλεφωνικά ραντεβού.

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό reinvent » Σάβ Απρ 28, 2018 2:05 pm

Alina2017 έγραψε:. Η άδεια είναι 20 μέρες αλλά για όσους έχουμε πάνω από 12 έτη προυπηρεσία σε σύνολο πρίν από το ΤΟΜΥ έχεις 25 μέρες άδεια. Εχεις δικαίωμα για 12 μέρες αναρρωτική ανα έτος και αν είναι πάνω από 3 μέρες πληρώνεσαι από το ΙΚΑ και όχι από την υπηρεσία σου.



Alina εννοείς 12 έτη προϋπηρεσίας γενικώς, ή μόνο στο δημόσιο;

alexandra3033
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 11, 2013 2:38 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό alexandra3033 » Παρ Μάιος 04, 2018 5:21 pm

Καλησπέρα,

Μπαίνοντας στο Site της 1ης ΥΠΕ ειδα ότι είμαι στην οριστική λίστα των διοριστέων ΠΕ Διοικητικού. Ωστόσο δεην έχω λάβει κάποια επιστολή ή ειδοποίηση. Υπάρχει καποιος άλλος διοριστεος στην θεση αυτή που δεν έχει λάβει ακόμη ειδοποίηση? αφορά τον Αγ. Δημητριο.

Επίσης, μπορεί κάποιος να με ενημερώσε να γνωρίζει για τον μισθό και αν οντως εφαρμόζεται κυλιόμενο ωράριο?

Ευχαριστώ πολύ!

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Dimil » Παρ Μάιος 04, 2018 10:20 pm

alexandra3033 έγραψε:Καλησπέρα,

Μπαίνοντας στο Site της 1ης ΥΠΕ ειδα ότι είμαι στην οριστική λίστα των διοριστέων ΠΕ Διοικητικού. Ωστόσο δεην έχω λάβει κάποια επιστολή ή ειδοποίηση. Υπάρχει καποιος άλλος διοριστεος στην θεση αυτή που δεν έχει λάβει ακόμη ειδοποίηση? αφορά τον Αγ. Δημητριο.

Επίσης, μπορεί κάποιος να με ενημερώσε να γνωρίζει για τον μισθό και αν οντως εφαρμόζεται κυλιόμενο ωράριο?

Ευχαριστώ πολύ!


Η απορροφηση γινεται σταδιακα, οταν ανοιγει η καθε τομυ ανα περιοχη (κι αν εχει περισσοτερες απο μια δεν ανοιγουν μαζι). Να παρακολουθειτε τις αποφασεις στη διαυγεια για αποφασεις προσληψης. Θα καλεσουν οταν ανοιξει το ΤΟΜΥ της περιοχης κι οταν θα εχει φτασει η σειρα σου. Για παραδειγμα υπαρχουν ατομα πχ 3α ή 4α στη λιστα απο τον αρχικο πινακα διοριστεων που δεν εχουν ακομη απορροφηθει... Και φυσικα εχει σημασια κι αν εχουν βρεθει κτηρια στην περιοχη για τη στεγαση των τομυ, αν χρειαζονται επισκευες κτλ... ειναι πολλοι παραγοντες που κρινουν ποτε θα κληθει καποιος.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Dimil » Παρ Μάιος 04, 2018 10:24 pm

alexandra3033 έγραψε:Καλησπέρα,

Μπαίνοντας στο Site της 1ης ΥΠΕ ειδα ότι είμαι στην οριστική λίστα των διοριστέων ΠΕ Διοικητικού. Ωστόσο δεην έχω λάβει κάποια επιστολή ή ειδοποίηση. Υπάρχει καποιος άλλος διοριστεος στην θεση αυτή που δεν έχει λάβει ακόμη ειδοποίηση? αφορά τον Αγ. Δημητριο.

Επίσης, μπορεί κάποιος να με ενημερώσε να γνωρίζει για τον μισθό και αν οντως εφαρμόζεται κυλιόμενο ωράριο?

Ευχαριστώ πολύ!


Για το μισθο υπολογιζε γυρω στα 860 καθαρα χωρις να εχει υπολογιστει μεταπτυχιακό (θα κρινει τη συναφεια υπηρεσιακο συμβούλιο), προυπηρεσια (μετραει μονο απο δημοσιο τομεα), τεκνα κτλ... το ωραριο συνηθως ειναι πρωινο κι απογευματινο με συνεννοηση στην τομυ για το πως πανε οι βαρδιες. Καποιες εχω ακουσει εξαιτιας συστεγασης λειτουργουν μονο απογευμα και καποιες προσωρινα μονο πρωι αλλα στην πληρη συνθεση ειναι 7 με 3 και 2 με 10 το ωραριο του διοικητικου. Ελπιζω να σε καλυψα

Perfect
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Απρ 26, 2018 9:46 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Perfect » Σάβ Μάιος 05, 2018 12:12 pm

Καλημέρα Dimil! Τελικά υπέγραψες σύμβαση; σου είπανε πότε αναλαμβάνεις υπηρεσία; έθεσα κάποια ερωτήματα εδώ και μέρες και πολύ θα ήθελα όταν με το καλό εργαστείς στην ΤΟΜΥ να μας πεις την εμπειρία σου.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Dimil » Σάβ Μάιος 05, 2018 5:21 pm

Perfect έγραψε:Καλημέρα Dimil! Τελικά υπέγραψες σύμβαση; σου είπανε πότε αναλαμβάνεις υπηρεσία; έθεσα κάποια ερωτήματα εδώ και μέρες και πολύ θα ήθελα όταν με το καλό εργαστείς στην ΤΟΜΥ να μας πεις την εμπειρία σου.

Καλησπερα! Οχι ακομη δεν εχω υπογραψει αλλα μου ειπαν προσεχως θα καλεσουν, ειμαι σε αναμονη... Ελπιζω μεσα στο μηνα. Οταν ξεκινησω θα καταθεσω κι εγω την εμπειρια μου. Το σιγουρο ειναι πως πανε ολα εξαιρετικα αργα... καλη αρχη σε ολους μας το συντομοτερο.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες