Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
LYDIA07
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Μάιος 20, 2016 1:14 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό LYDIA07 » Παρ Νοέμ 17, 2017 5:06 pm

Άκυρο, είδα την προκήρυξη πάλι. Θα περιμένω τις ενστάσεις και θα ελπίζω...Εύχομαι σε όλους το καλύτερο :)

useranna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Οκτ 03, 2017 7:44 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό useranna » Παρ Νοέμ 17, 2017 5:29 pm

maria78 έγραψε:
useranna έγραψε:
maria78 έγραψε:ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΟΛΟ. ΑΚΟΥΣΑ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΝΑ ΣΟΡΤΑΡΕΙΣ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΘΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΔΙΚΑΙΟ ΑΦΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΘΕΣΕΙΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ.


Μαρία προφανώς συμφωνούμε.
Από την στιγμή όμως που ακόμη και το οικονομικό επιμελητήριο συμφωνεί ότι πρόκειται για δεύτερο πτυχίο (που έχει και άμεση αρμοδιότητα να στηρίζει τα δικαιώματα των οικονομολόγων), φαντάσου την αντιμετώπιση από τους άλλους φορείς.
Στην προκειμένη περίπτωση πιστεύω θα το θάψουν το θέμα, και ίσως λόγω των επισημάνσεων μας σε κάποια επόμενη προκήρυξη να υπάρχει μεγαλύτερη προσοχή για αποφυγή τέτοιων λαθών.
Το οικονομικό όμως επιμελητήριο επέρριψε την ευθύνη σε μας που δεν κάναμε - στην αρχή όταν ανακοινώθηκε-ένσταση επί της προκήρυξης. Εγώ θεώρησα και δίκαιη την προκήρυξη στην αρχή, λόγω της μοριοδότησης των 100 μορίων προς τους αποφοίτους οικονομικού για θέση ΠΕ Διοικητικού-Οικονομικού. 'Οχι μόνο ένσταση δεν θα έκανα, αλλά έλεγα και μπράβο πόσο δίκαιος είναι ο νομοθέτης που λαμβάνει υπόψη την ιδιαίτερη συνάφεια ως προς την θέση των αντίστοιχων πτυχίων οικονομικού χαρακτήρα.


Η Επίσημη Επιστολή του Προέδρου του Οικονομικού Επιμελητηρίου στον Υπουργό Υγείας με κοινοποίηση στον Πρόεδρο του ΑΣΕΠ αναρτήθηκε στο site του ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ.


Παιδιά η επιστολή του Προέδρου δεν έχει καμία σχέση με την ισχύουσα πραγματικότητα και φυσικά ούτε με τις ενστάσεις των Οικονομολόγων.
Το θέμα δεν είναι μόνο να μοριοδοτηθούν με τα 100 μόρια οι οικονομολόγοι που έχουν δεύτερο πτυχίο στα οικονομικά (όπως αναφέρει η επιστολή), αλλά και όσοι έχουν γενικότερα πτυχίο στα οικονομικά/διοίκηση. Πόσοι άραγε είναι αυτοί οι οικονομολόγοι έχοντες ''δεύτερο πτυχίο'' οικονομικών για το οποίο δεν μοριοδοτήθηκαν και έκαναν ένσταση για αυτό το λόγο;
Πιστεύω ότι οι περισσότερες ενστάσεις θα αφορούν πτυχιούχους οικονομικών σχολών με πρώτο πτυχίο οικονομικών.
Η αρχή που εκπροσωπεί τους οικονομολόγους στην χώρα, ούτε καν αντιλαμβάνεται ποια είναι η αδικία με αυτήν την προκήρυξη ΤΟΜΥ σε ότι αφορά την αντιμετώπιση των αποφοίτων οικονομικών σχολών.

mar23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 9:57 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό mar23 » Παρ Νοέμ 17, 2017 5:44 pm

Αγαπητοί Οικονομολόγοι! Το σύνθημα είναι: Όλοι μαζί μπορούμε..! Διάβασα την επιστολή που έστειλε το Οικονομικό επιμελητήριο στον Υπουργό Υγείας. Αναφέρει στο τέλος να δεχτούν τις ενστάσεις των οικονομολόγων. Λογικά πιστεύω πως θα δικαιωθούμε!!! Εγώ είχα κάνει ένσταση προς 5η Υπε αλλά δεν είχε βγει αυτή η ανακοίνωση, ώστε να μπορώ να την επισυναψω. Αν δω ότι στα οριστικα ότι δεν είμαι στους διοριστεους θα συνεχίσω με θεραπεία επί των πινάκων προσληπτεων. Πρέπει επιτέλους όταν η θέση είναι διοικητικό η οικονομικό να υπάρχει επιπλέον μοριοδοτηση των οικονομολόγων. Έλεος δηλαδή όλοι οι θεολόγοι και φιλόλογοι να μας παίρνουν τις θέσεις.Και το λέω αυτό επειδή εμείς αντίστοιχα δεν μπορούμε να κάνουμε αίτηση για την δική τους κατηγορία. Εκεί δεν τους ενοχλεί που οι θέσεις είναι κλειστές και αποκλειστικά για αυτούς. Δεν είναι δυνατόν εμείς οι οικονομολόγοι που με το ζόρι βγάλαμε ένα βαθμό πτυχίου 7 να ανταγωνιζομαστε υποψήφιους με σχολές που ο μέσος όρων των πτυχίων τους είναι 8,5. Η αδικία πρέπει να σταματήσει.
Καθένας να διεκδικεί θέσεις αντίστοιχες του πτυχίου του.

Nasdaq
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Οκτ 25, 2017 11:16 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Nasdaq » Παρ Νοέμ 17, 2017 7:43 pm

Ομολογώ κατέβαλα προσπάθεια να μην εμπλακώ σε μια συζήτηση και ενδεχομένως διαμάχη αλλά οφείλω πρωτίστως στην συνείδηση μου να τοποθετηθώ.Σκοπός δεν είναι να νουθετήσω ούτε καταγγείλω αλλά κυρίως να καταθέσω μια σιωπηρή άποψη που φαντάζομαι καλύπτει ένα μεγάλο μέρος συναδέλφων. Δεν ξέρω πραγματικά τι θα κάνετε με τα συνδικαλιστικά σας και εύχομαι καλή επιτυχία σε κάθε περίπτωση, αλλά το συγκεκριμένο topic αφορά την προκήρυξη στελέχωσης των ΤΟΜΥ, στο οποίο εκτός από τεχνικά ζητήματα του εν λόγω διαγωνισμού, τίθενται ερωτήματα, προβληματισμοί, εκφράζονται απορίες και γίνεται μια προσπάθεια αλληλοπληροφόρησης και ανατροφοδότησης διαφόρων ζητημάτων. Εκτός αυτών,υπενθυμίζω πίσω απο εκατοντάδες nickname κρύβονται αντίστοιχα άνθρωποι με αγωνίες, αισθήματα και ακόμα περισσότερο άνθρωποι κάθε ηλικίας που ταλανίζονται από το φάσμα της ανεργίας με ότι αυτό συνεπάγεται. Νιώθω ότι η στάση ορισμένων είναι τουλάχιστον προβλητική όταν μετά απο 8 χρόνια κρίσης και χιλιάδες πτυχιούχους ανέργους, κάποιοι να περιχαρακώνεστε πίσω απο νομοτυπίες και κάθε λογής νομικά τερτίπια και το χειρότερο εν είδη troll κάθε 2-3 απαντήσεις να αναφερόμαστε πάλι σε ένα θέμα το οποίο κατά την άποψη μου είναι λυμένο αλλά εν πάση περιπτώση αφορά μια μικρή μερίδα που έχετε αποφασίσει να λύσετε στα δικαστήρια. Εν κατακλείδι αυτό που θέλω να πώ και προτείνω συνάμα είναι να δημιουργηθεί ένα topic με αυτό το θέμα των διοικητικών, ώστε πολύ άνετα να οργανωθείτε, αλλά και εμείς όλοι οι υπόλοιποι μη οικονομικής κατεύθυνσης που είμαστε η πλειοψηφία να ενημερωνόμαστε τώρα που βρισκόμαστε στο παρά πέντε των αποτελεσμάτων. Πραγματικά ήλπιζα διαρκώς στην διακριτικότητα σας αλλά δυστυχώς δεν ανέτειλε ποτέ, δεν θέλω να μακρυγορήσω απλά υπενθυμίζω μια σοφή κουβέντα του Άγγλου ποιητή P.Sidney ' Ένας στενόμυαλος άνθρωπος δεν έχει άλλο τρόπο να δείξει ότι είναι άξιος, από το να προσπαθεί να περνάει πάντα το δικό του'....

mar23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 9:57 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό mar23 » Παρ Νοέμ 17, 2017 7:56 pm

Αγαπητή φίλη/ε η ανάρτηση και τοποθέτηση που έκανα αφορά αποκλειστικά την προκήρυξη των τομυ και την επιστολή και θέση του Οικονομικού Επιμελητηρίου, η οποία έχει σταλεί ΑΣΕΠ και υπουργείο υγείας. Όσοι ενδιαφέρονται να στηρίξουν τις ενστάσεις τους επισυνάπτοντας την επίσημη επιστολή του Οικονομικού Επιμελητηρίου πιστεύω θα δικαιωθούν. Τώρα οι υπόλοιποι να μην ασχολούνται αν θεωρούν ότι είναι άκυρη η τοποθέτηση μου. Ευχαριστώ και πάλι!

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Dimil » Παρ Νοέμ 17, 2017 8:05 pm

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι σε θεσεις διοικητικου - οικονομικου παντα οι οικονομολογοι παραβλεπουν το "διοικητικου"'. Μπορω να δεχτω αποκλειστικα μονο οικονομικα πτυχια σε θεσεις οικονομικου αποκλειστικα. Στις υπολοιπες ειναι δικαιο να συμμετεχουν ολοι. Οσο για τα πτυχια, συμφωνω πως καποια τμηματα εχουν ελαστικο τροπο βαθμολογησης κι αλλα οχι κι αυτο ειναι που κι εμενα με εχει αναγκασει να παιρνω μερος κι ως ΔΕ, οπου ελπιζω να αξιοποιηθει ενα αριστο απολυτηριο. Απλα νομιζω υπηρχε ενα γκετο οικονομολογων στο δημοσιο που σπαει σταδιακα κι αυτο οπως ειναι λογικο επισύρει αντιδρασεις. Αναφορικα με τις κινησεις, καλως και γινονται απο μια μεριδα αφου ειστε οργανωμένοι. Δυστυχως εγω προερχομαι απο κλαδο μη οργανωμενο για να διαμαρτυρηθει καποιος προεδρος αντ εμου εξου και το πτυχιο μου (που δεν ειναι φιλολογικο, ιλοσοφικο κτλ, επειδη αναφερονται πολλοι στους των φιλοσοφικων σχολων) σε πολλες προκηρυξεις δεν περιλαμβανεται καν (πτυχιο επικοινωνιας) κι οταν περιλαμβανεται ειναι μαζι με ολα τα αει με αποτελεσμα μεγαλο ανταγωνισμο και υψηλοβαθμα πτυχια. Να σημειωσω πως η επικοινωνια της ασοεε συμπεριλαμβανεται παντα και παντου, τα τμηματα επικοινωνιας ομως θεσσαλονικης, εκπα, παντειου πουθενα! Αυτο δεν ειναι αδικια; Ολοι υφισταμεθα με καποιο τροπο αδικιες κι αυτο πρεπει μα γινει κατανοητο. Αντιμετωπιζοντας στα 35 μου την ανεργια κι εχοντας στην πλατη μου σπουδες μεταπτυχιακα και πανω απο 12ετια προυπηρεσιας οντως θεωρω προκλητικο να μιλουν καποιοι με τοσο απαξιωτικα λογια για τους μη οικονομολογους σε μια προκηρυξη διοικητικου οικονομικου. Ελπιζω για τον καθενα τα καλυτερα! Και μακαρι να εχουμε αμεσα αποτελεσματα διοτι πλεον η αγωνια χτυπαει κοκκινο για ΌΛΟΥΣ οικονομολογους και μη. Οσο για τους επιλαχοντες, μετα απο ερωτηση μου ειπαν πως θα γνωριζουμε πως και τι μονο στα οριστικα. Καλη επιτυχια σε ολους.

ap2
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2016 8:48 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό ap2 » Παρ Νοέμ 17, 2017 9:09 pm

Το θέμα δεν είναι να δικαιωθούν μόνο οι Οικονομολόγοι που έκαναν ένσταση, αλλά όλοι.
Διότι για κάποιους που δεν θέλησαν να κάνουν ένσταση - αφ'ης στιγμής το Υπουργείο και οι Υ.Πε. ρητώς ανέφεραν πως τα 100 μόρια αφορούν 2ο τίτλο - τίθεται ζήτημα για αυτούς, για όσους ήδη έκαναν και για όσους θα κάνουν (δεν έχει ξεκινήσει η διαδικασία των ενστάσεων κάποιων Υ.Πε., ενώ άλλων έχει ολοκληρωθεί). Δημιουργείται νέα ζήτημα, λοιπόν, μεταξύ Οικονομολόγων.
Έτσι, λοιπόν, αν δικαιωθούν όσοι επισυνάψουν αυτήν την ανακοίνωση πρέπει να προβλεφθεί ρύθμιση και για όλους τους άλλους, εφόσον το Οικονομικό Επιμελητήριο εξέδωσε πολύ μεταγενέστερα ανακοίνωση-προτροπή. Αν γίνει, καταλήγουμε σε ανακατατάξεις που δεν ξέρω αν υπάρχει ο χρόνος να γίνουν.
Το Υπουργείο και οι Υ.Πε. πρέπει να απαντήσουν άμεσα σε αυτήν την ανακοίνωση του Οικονομικού Επιμελητηρίου να ξέρουμε τι έχουν σκοπό να πράξουν. Τη Δευτέρα αν είναι δυνατόν.

g213
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 9:34 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό g213 » Παρ Νοέμ 17, 2017 9:47 pm

Καταρχήν ως Οικονομολόγος ζητώ συγγνώμη απο όλους τους χρήστες του thread αν υπαρχει υπονοια καταχρησης χώρου. Επειδή όμως το συγκεκριμενο το παρακολουθώ από την αρχή, όπως έχω παρακολουθήσει και πολλά άλλα άλλωστε, οφείλω να είμαι δίκαιος και να πω ότι όπως μπορεί ο καθένας να διαπιστώσει τα ποστς που γίνονται απο Οικονομολόγους είναι πολύ λίγα σχετικά με τον όγκο των ενδιαφερομένων, αφορούν μόνο καίριες τοποθετήσεις και δε νομίζω ότι ξεφευγουν από το σκοπό της ενημέρωσης επι του παρόντος θέματος.
Κατανοώ πραγματικά αν υπάρχει αίσθηση αγανακτησης με τους "οικονομολόγους και το συνάφι τους". Εντούτοις εφόσον οι προς καλυψη θέσεις έχουν Οικονομικό-Διοικητικό και όχι απλά Διοικητικό χαρακτήρα, και εφόσον η ίδια η προκήρυξη πριμοδοτεί κατ αποκλειστικότητα τους κατόχους πτυχίων Οικονομίας και Διοίκησης (και όχι οποιουδήποτε ΑΕΙ), δηλαδή με λίγα λόγια ο νομοθέτης επιδιώκει ο κατοχος της θέσης να είναι γνώστης της Επιστήμης της Οικονομίας και Διοικησης, εφόσον όμως και μόνο αυτός ο τίτλος προσκομίζεται μόνο ως δεύτερος κι οχι ως πρώτος τιτλος σπουδών (!?), νομίζω ότι το αίτημα και η παρέμβαση του συλλογικού οργάνου είναι προφανής και δίκαια. Σχετικά με το αν οι αποφοιτοι-μέλη του επιμελητηρίου θεωρούνται (για να δανειστώ μια έκφραση που διαβασα παραπάνω) "γκεττο", επισης κατανοώ ότι φυσικά δεν οφείλει κανείς να γνωρίζει, αλλά εγώ οφείλω να το πω, ότι οι εγγραφομενοι αποφοιτούν απο σχολές το πρόγραμμα σπουδων των οποίων συμμορφώνεται και πληροί συγκεκριμένες ακαδημαικές προδιαγραφες για να γίνουν αποδεκτές ως τέτοιες (εννοω μέλη του επιμελητηρίου).

useranna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Οκτ 03, 2017 7:44 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό useranna » Σάβ Νοέμ 18, 2017 10:58 am

Dimil έγραψε:Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι σε θεσεις διοικητικου - οικονομικου παντα οι οικονομολογοι παραβλεπουν το "διοικητικου"'. Μπορω να δεχτω αποκλειστικα μονο οικονομικα πτυχια σε θεσεις οικονομικου αποκλειστικα. Στις υπολοιπες ειναι δικαιο να συμμετεχουν ολοι. Οσο για τα πτυχια, συμφωνω πως καποια τμηματα εχουν ελαστικο τροπο βαθμολογησης κι αλλα οχι κι αυτο ειναι που κι εμενα με εχει αναγκασει να παιρνω μερος κι ως ΔΕ, οπου ελπιζω να αξιοποιηθει ενα αριστο απολυτηριο. Απλα νομιζω υπηρχε ενα γκετο οικονομολογων στο δημοσιο που σπαει σταδιακα κι αυτο οπως ειναι λογικο επισύρει αντιδρασεις. Αναφορικα με τις κινησεις, καλως και γινονται απο μια μεριδα αφου ειστε οργανωμένοι. Δυστυχως εγω προερχομαι απο κλαδο μη οργανωμενο για να διαμαρτυρηθει καποιος προεδρος αντ εμου εξου και το πτυχιο μου (που δεν ειναι φιλολογικο, ιλοσοφικο κτλ, επειδη αναφερονται πολλοι στους των φιλοσοφικων σχολων) σε πολλες προκηρυξεις δεν περιλαμβανεται καν (πτυχιο επικοινωνιας) κι οταν περιλαμβανεται ειναι μαζι με ολα τα αει με αποτελεσμα μεγαλο ανταγωνισμο και υψηλοβαθμα πτυχια. Να σημειωσω πως η επικοινωνια της ασοεε συμπεριλαμβανεται παντα και παντου, τα τμηματα επικοινωνιας ομως θεσσαλονικης, εκπα, παντειου πουθενα! Αυτο δεν ειναι αδικια; Ολοι υφισταμεθα με καποιο τροπο αδικιες κι αυτο πρεπει μα γινει κατανοητο. Αντιμετωπιζοντας στα 35 μου την ανεργια κι εχοντας στην πλατη μου σπουδες μεταπτυχιακα και πανω απο 12ετια προυπηρεσιας οντως θεωρω προκλητικο να μιλουν καποιοι με τοσο απαξιωτικα λογια για τους μη οικονομολογους σε μια προκηρυξη διοικητικου οικονομικου. Ελπιζω για τον καθενα τα καλυτερα! Και μακαρι να εχουμε αμεσα αποτελεσματα διοτι πλεον η αγωνια χτυπαει κοκκινο για ΌΛΟΥΣ οικονομολογους και μη. Οσο για τους επιλαχοντες, μετα απο ερωτηση μου ειπαν πως θα γνωριζουμε πως και τι μονο στα οριστικα. Καλη επιτυχια σε ολους.


Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μιλάμε απαξιωτικά. Νομίζω οποιοδήποτε πτυχίο ΑΕΙ γίνεται δεκτό σε θέσεις ΠΕ Διοικητικού σύμφωνα με το προσοντολόγιο του δημοσίου.
Απλά ίσως υπάρχει η ανάγκη προκήρυξης θέσεων που θα είναι ΠΕ Διοικητικού και ξεχωριστά ΠΕ Οικονομικού, όταν θα απαιτούνται για τη θέση και γνώσεις οικονομικού χαρακτήρα.
Και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει να βγαίνουν θέσεις για παράδειγμα ΠΕ Διοικητικού-Αρχαιολογικού, όμως ΠΕ Διοικητικού-Οικονομικού βγαίνουν πολύ συχνά με αποτέλεσμα μια κάποια αδικία σε βάρους του κλάδου των οικονομολόγων.

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό reinvent » Σάβ Νοέμ 18, 2017 2:23 pm

Σκεφτήκατε ποτέ ότι υπάρχουν άνθρωποι που εκτός από μεταπτυχιακά και διδακτορικά έχουν δώσει κατατακτήριες και φοίτησαν επί 4 ακόμη χρόνια σε άλλα ΑΕΙ ή ΤΕΙ οικονομικής ή διοικητικής κατεύθυνσης; Πώς ακριβώς επιβραβεύονται, αν λαμβάνουν 100 μόρια όλοι όσοι προσκομίζουν απλά έναν τίτλο ΑΕΙ από αντίστοιχες σχολές;
Στο προσοντολόγιο του δημοσίου αναφέρεται πλήθος τίτλων σπουδών που γίνονται δεκτοί για θέσεις ΠΕ Διοικητικού. Όλοι θεωρούνται ισότιμοι, δεν γίνεται μνεία για πρόκριση κάποιων τίτλων έναντι άλλων.
Επίσης αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι δεσμευτική η επιστολή του Οικονομικού Επιμελητηρίου για την έκβαση των ενστάσεων.

useranna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Οκτ 03, 2017 7:44 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό useranna » Σάβ Νοέμ 18, 2017 6:43 pm

reinvent έγραψε:Σκεφτήκατε ποτέ ότι υπάρχουν άνθρωποι που εκτός από μεταπτυχιακά και διδακτορικά έχουν δώσει κατατακτήριες και φοίτησαν επί 4 ακόμη χρόνια σε άλλα ΑΕΙ ή ΤΕΙ οικονομικής ή διοικητικής κατεύθυνσης; Πώς ακριβώς επιβραβεύονται, αν λαμβάνουν 100 μόρια όλοι όσοι προσκομίζουν απλά έναν τίτλο ΑΕΙ από αντίστοιχες σχολές;
Στο προσοντολόγιο του δημοσίου αναφέρεται πλήθος τίτλων σπουδών που γίνονται δεκτοί για θέσεις ΠΕ Διοικητικού. Όλοι θεωρούνται ισότιμοι, δεν γίνεται μνεία για πρόκριση κάποιων τίτλων έναντι άλλων.
Επίσης αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι δεσμευτική η επιστολή του Οικονομικού Επιμελητηρίου για την έκβαση των ενστάσεων.


Σχετικά με την επιβράβευση για δεύτερο προπτυχιακό τίτλο σπουδών και αν λάβουμε υπόψη τον κόπο που κατέβαλλαν οι πτυχιούχοι θα πρέπει να επιβραβεύονται όλοι οι υποψήφιοι ανεξαρτήτως ειδικότητας τίτλου. Ίσως με ένα κριτήριο που θα πριμοδοτεί ένα οποιοδήποτε δεύτερο πτυχίο.

Σχετικά με τον τίτλο στα οικονομικά για μια θέση ΠΕ Διοικητικού-Οικονομικού, το κομμάτι που αφορά το ΠΕ Οικονομικού θα πρέπει να παίζει κάποιο ρόλο, αλλιώς γιατί λένε ΠΕ Διοικητικού-Οικονομικού, ας πουν εξαρχής ΠΕ Διοικητικού. Στην προκειμένη περίπτωση δεν δόθηκε καμία επιπλέον μοριοδότηση για το κομμάτι που λέει ΠΕ Οικονομικού και όλα τα πτυχία θεωρήθηκαν ισότιμα. Για ποιο λόγο ένα δεύτερο πτυχίο στα οικονομικά να πριμοδοτηθεί με 100 επιπλέον μόριο ως συναφές, αφού η συνάφεια δεν μέτρησε ούτε καν στο πρώτο πτυχίο (βασικό τίτλο σπουδών) για μια θέση ΠΕ οικονομικού. Δηλαδή εάν είναι σχετική με οικονομικά η θέση δώστε τα 100 μόρια σε όλους τους αποφοίτους οικονομικού ανεξαρτήτους πρώτου ή δεύτερου τίτλου.

Σχετικά με την επιστολή του Οικονομικού Επιμελητηρίου, είναι μια στήριξη και ας ελπίσουμε η απόφαση του υπουργείου να μην είναι ήδη ειλημμένη.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι η επιστολή του Οικονομικού Επιμελητηρίου, δεν έχει καθόλου δεσμευτικό χαρακτήρα. Όμως έχει ενδιαφέρον και αναμένουμε πλέον μια επίσημη απάντηση του Υπουργού προς το Επιμελητήριο, καθώς προς εμάς τους υποψηφίους δεν κρίθηκε απαραίτητο να απαντήσουν γραπτά (παρά μόνο προφορικά να επικαλεστούν ότι το κριτήριο 7 αφορά δεύτερο πτυχίο). Κατά πάσα πιθανότητα η απάντηση τους θα κινηθεί στο ίδιο πνεύμα και προς το Επιμελητήριο, ίσως με μια διάθεση ότι σε αυτή η προκήρυξη αυτό το κριτήριο έτσι εξειδικεύτηκε και ότι θα λάβουν υπόψη τις επισημάνσεις για μελλοντική χρήση.

sofo1986
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 06, 2017 3:19 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό sofo1986 » Σάβ Νοέμ 18, 2017 6:55 pm

Η επιστολή του Οικ. Επιμελητηρίου πού λέει ακριβώς ότι πρέπει να μοριοδοτηθεί το πρώτο πτυχίο????? Μήπως καταλαβαίνω λάθος????
Αυτοί που την συνέταξαν αποδέχονται το γεγονός ότι αφορά το δεύτερο πτυχίο, και απλά αναγνωρίζουν ότι όντως υπάρχει κατάφωρη ασάφεια η οποία όμως αίρεται με την παραπομπή...λέει απλά ότι οι οικονομολόγοι πρέπει να μοριοδοτηθούν όπως ακριβώς ορίζεται στην προκήρυξη.. δηλαδή άμα επισυνάψουν την επιστολή οι ενιστάμενοι θεωρούν ότι θα δικαιωθούν?????από πού και ως πού??? Αν κατάλαβα λάθος, δεκτά όλα τα σχόλια παιδιά..Το λέω γιατί με αφορά και εμένα προσωπικά καθότι στα προσωρινά είμαι θέση Νο. 1 και διάβασα όλα τα παραπάνω σχόλια έχοντας μείνει κυριολεκτικά παγωτό.
Παρόλα αυτά καλή επιτυχία σε όλους :)

g213
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 9:34 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό g213 » Σάβ Νοέμ 18, 2017 8:12 pm

Λυπαμαι αλλά θα διαφωνήσω μαζί σας. Προκειται όμως απολύτως εύλογες (και πολύ κοινές) τοποθετήσεις και για αυτό θα ήθελα να τοποθετηθώ. Ας τα παρουμε όμως με τη σειρά διοτι θετετε 2 θεματα μαζι.

Με βάση το σκεπτικό σας...

ι) “Στο προσοντολόγιο του δημοσίου αναφέρεται πλήθος τίτλων σπουδών που γίνονται δεκτοί για θέσεις ΠΕ Διοικητικού. Όλοι θεωρούνται ισότιμοι, δεν γίνεται μνεία για πρόκριση κάποιων τίτλων έναντι άλλων.”,

...όλοι οι τιτλοι σπουδών είναι πανομοιότυποι και εξίσου fit for purpose. Αυτό σαν λογική (και δεν την αποδίδω φυσικά σε εσάς) είναι ενδεχομένως παρακινδυνευμένη διότι από αυτή μπορεί να εξαχθεί το συμπέρασμα ότι η φύση των καθηκόντων είναι γενική και δεν απαιτεί κάποια εξειδικευμένη γνώση. Ισως να έχετε και δίκιο, δεν ξέρω. Κι ακόμα πιο σωστό, πιθανόν, θα ήταν αυτό: Όλοι οι απόφοιτοι υποχρεωτικής εκπαίδευσης που να ξέρουν να γραφουν και να διαβαζουν, κατοχοι ίσως κάποιας ξένης γλώσσας, ψηφιακα “μορφωμένοι”, και ακόμα καλύτερα με soft skills, είναι ενδεχομένως έτοιμοι να αναλάβουν καθήκοντα οικονομικου-διοικητικου χαρακτήρα. Θα εξυπηρετούσε και τον κρατικό κορβανά (φυσικά αστειεύομαι αλλά θέλω να δείξω ότι η γενίκευση αυτή μπορεί να οδηγησει σε μονοπάτια που τελικά δεν εξυπηρετούν κανένα και κυρίως τον πολίτη, δλδ όλους μας). Αλήθεια αν εσείς τρέχατε μια επιχείρηση και είχατε επιλογή, ποιον επαγγελματία θα προτιμούσατε να σας την τρέξει?

ιι) “Σκεφτήκατε ποτέ ότι υπάρχουν άνθρωποι που εκτός από μεταπτυχιακά και διδακτορικά έχουν δώσει κατατακτήριες και φοίτησαν επί 4 ακόμη χρόνια σε άλλα ΑΕΙ ή ΤΕΙ οικονομικής ή διοικητικής κατεύθυνσης; Πώς ακριβώς επιβραβεύονται, αν λαμβάνουν 100 μόρια όλοι όσοι προσκομίζουν απλά έναν τίτλο ΑΕΙ από αντίστοιχες σχολές;”
Εδώ κατα τη γνώμη μου ενδεχομένως έρχεστε σε αντίφαση δεχόμενος ότι οι απόφοιτοι οικονομικών/διοικητικών σχολών πρέπει να “ανταμειφθούν” για την “επενδυσή τους”. Παρενθετικά εδώ (και εκφράζοντας προσωπική γνώμη πάντα), το δημόσιο δεν θα πρέπει να λειτουργεί “επιβραβεύοντας”, ”αποθαρρύνοντας” ή γενικότερα να είναι ο χώρος μετακύλισης των επιπτώσεων των προσωπικων μας επιλογών. Πρέπει απλα να στελεχώνεται απο τους καταλληλοτερους με όσο πιο αντικειμενικό τρόπο και οι θέσεις προς καλυψη που προκηρυσσει πρέπει να συντάσσονται και να διαπνέονται απο αυτό το πνεύμα.

Και συνεχίζω: Με βάση τα παραπάνω εν δυναμει σκεπτικό σας εσεις σκεφτηκατε ότι υπάρχουν άνθρωποι που εκτός από μεταπτυχιακά και διδακτορικά έχουν δώσει κατατακτήριες και φοίτησαν επί 4 ακόμη χρόνια σε άλλα ΑΕΙ ή ΤΕΙ γενικότερα? Πώς ακριβώς επιβραβεύονται, αν λαμβάνουν 100 μόρια όλοι όσοι προσκομίζουν έναν (δεύτερο) τίτλο ΑΕΙ από οικονομικές σχολές;

Αντιλαμβανεστε ότι αυτές οι συζητήσεις μπορεί να γίνουν πολύ γρήγορα πολύ δυσκίνητες και δυσλειτουργικές.

Επι του προκειμένου λοιπόν, αν γίνει δεκτή η εισήγηση του επιμελητηρίου, όσοι έχουν 2 πτυχία εκ των οποίων το ένα οικονομικό, έχουν το αβανταζ της επιλογής του πτυχίου με τη μεγαλύτερη βαθμολογία plus το μπονους των 100 μορίων. Φερειπειν εγώ είμαι απόφοιτος καλών τεχνών. Με 2ο πτυχίο οικονομικό. Ή εχω κανει χρηση του κυριου πτυχίου + 100 μόρια ή το 2ο (οικονομικό) + 100 ούτως ή άλλως. Συγχωρέστε με αλλά δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημα πραγματικά.

Και φυσικά επειδή ήδη νιώθω άσχημα καταχραζόμενος το χώρο του φορουμ κι από σεβασμό για τους λοιπούς υποψηφίιυς που περιμένουν εναγωνίως να ενημερωθούν για οτιδήποτε νεότερο, προσωπικά το κλείνω εδώ, και απλά παρακαλώ όλους του συναδέλφους οικονομολόγους για οποιαδήποτε εξέλιξη να ενημερώσουν όσο το δυνατόν ταχύτερα ως ειθισται.

useranna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Οκτ 03, 2017 7:44 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό useranna » Σάβ Νοέμ 18, 2017 8:51 pm

sofo1986 έγραψε:Η επιστολή του Οικ. Επιμελητηρίου πού λέει ακριβώς ότι πρέπει να μοριοδοτηθεί το πρώτο πτυχίο????? Μήπως καταλαβαίνω λάθος????
Αυτοί που την συνέταξαν αποδέχονται το γεγονός ότι αφορά το δεύτερο πτυχίο, και απλά αναγνωρίζουν ότι όντως υπάρχει κατάφωρη ασάφεια η οποία όμως αίρεται με την παραπομπή...λέει απλά ότι οι οικονομολόγοι πρέπει να μοριοδοτηθούν όπως ακριβώς ορίζεται στην προκήρυξη.. δηλαδή άμα επισυνάψουν την επιστολή οι ενιστάμενοι θεωρούν ότι θα δικαιωθούν?????από πού και ως πού??? Αν κατάλαβα λάθος, δεκτά όλα τα σχόλια παιδιά..Το λέω γιατί με αφορά και εμένα προσωπικά καθότι στα προσωρινά είμαι θέση Νο. 1 και διάβασα όλα τα παραπάνω σχόλια έχοντας μείνει κυριολεκτικά παγωτό.
Παρόλα αυτά καλή επιτυχία σε όλους :)



Στο παρακάτω σημείο η επιστολή κάνει μια σχετική αναφορά, καθώς όμως έχει αποδεχτεί ότι η προκήρυξη μοριοδοτεί μόνο δεύτερο τίτλο σπουδών, νομίζω δεν υπάρχει κίνδυνος ανακατάταξης, που θα απορρέει από αυτήν την επιστολή. Απλά το επιμελητήριο έπρεπε να πάρει θέση, όμως δεν το έπραξε με μεγάλη επιτυχία, τουλάχιστον σε ότι αφορά τα δικαιώματα του κλάδου που υποστηρίζει. Καλή επιτυχία εύχομαι

''''Όπως γίνεται αντιληπτό, οι οικονομολόγοι βρίσκονται σε μειονεκτική θέση έναντι των άλλων πτυχιούχων που αποκτούν δεύτερο τίτλο σπουδών στα οικονομικά και αποβλέπουν στις προοπτικές που ανοίγονται με την άσκηση του οικονομολογικού επαγγέλματος. Ως αποτέλεσμα του κριτηρίου βαθμολόγησης του δεύτερου τίτλου σπουδών είναι η αφαίρεση του δικαιώματος μοριοδότησης των κατόχων κύριων τίτλων σπουδών οικονομικής κατεύθυνσης, δημιουργώντας απορία με την ακατανόητη αυτή λογική αντίφαση.''''

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό reinvent » Κυρ Νοέμ 19, 2017 5:36 pm

"ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΣΟΝΤΟΛΟΓΙΟΥ

Άρθρο 4
Κλάδος ΠΕ Διοικητικός και / ή Οικονομικός

1. Προσόν διορισμού στον εισαγωγικό βαθμό ορίζεται πτυχίο ή δίπλωμα οποιουδήποτε Τμήματος ΑΕΙ της ημεδαπής, περιλαμβανομένων και των πτυχίων ή διπλωμάτων του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (Ε.Α.Π.) και των Προγραμμάτων Σπουδών Επιλογής (Π.Σ.Ε.), ή ισότιμων σχολών της αλλοδαπής.

2. Στις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου γίνεται παραπομπή όταν τα παραπάνω προσόντα ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις κλάδων διαφορετικής ονομασίας.

3. Όταν ο κλάδος είναι αμιγώς διοικητικός επιτρέπεται να περιορίζονται με την προκήρυξη τα προσόντα διορισμού σε πτυχία ή διπλώματα διοικητικών ή νομικών μόνο σπουδών γενικώς ή συγκεκριμένων ειδικοτήτων αυτών μετά από αίτημα του φορέα που εγκρίνεται από το ΑΣΕΠ.
Το προηγούμενο εδάφιο εφαρμόζεται αναλογικά για πτυχία ή διπλώματα οικονομικών μόνο σπουδών στις περιπτώσεις που ο κλάδος είναι αμιγώς λογιστικός ή οικονομικός".


Στην προκήρυξη των ΤΟΜΥ δεν ζητούνται άτομα της ειδικότητας ΠΕ Οικονομικου-Λογιστικού, για να ισχύσουν όσα αναφέρονται στο β' εδάφιο της παρ. 3.
Έχουμε να κάνουμε με γενικά, διοικητικής φύσης καθήκοντα, στα οποία μπορούν να αντεπεξέλθουν όλοι οι πτυχιούχοι ΑΕΙ. Προσωπικά δεν βλέπω κανένα δικαιολογητικό λόγο για τη μοριοδότηση με 100 επιπλέον μόρια του πρώτου τίτλου σπουδών των οικονομολόγων.

Δεύτερος τίτλος σπουδών σαφώς και πρέπει να μοριοδοτείται, καθώς και στον ιδιωτικό τομέα ένας υποψήφιος με περισσότερους του ενός τίτλους σπουδών θα προτιμηθεί κατά τη διαδικασία επιλογής προσωπικού.

Αντιλαμβάνομαι την αγωνία των οικονομολόγων και την απόλυτα θεμιτή τους διάθεση να περιφρουρήσουν τα επαγγελματικά τους δικαιώματα, αλλά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: υπάρχουν άτομα ανάμεσά σας, που έκαναν επίσης αίτηση στην 1Κ/2017; Στην προκήρυξη εκείνη, με εργασία προσανατολισμένη σε γραμματειακής φύσης καθήκοντα, που έχουν ωστόσο άμεση συνάφεια με το γνωστικό αντικείμενο του δικαίου, έγιναν δεκτά σχεδόν όλα τα πτυχία και ο απόφοιτοι των νομικών σχολών δεν είχαν το παραμικρό προβάδισμα. Αντίθετα μάλιστα χαντακώθηκαν από τις χαμηλές βαθμολογίες των πτυχίων τους, σε σχέση με άλλους πτυχιούχους. Θα υποστήριζε ποτέ το Επιμελητήριο, άλλοι φορείς, ή ο καθένας ατομικά, ότι κακώς δεν πριμοδοτήθηκαν οι νομικοί, που στο κάτω κάτω γνωρίζουν το αντικείμενο καλύτερα από τον κάθε άλλο πτυχιούχο; Δε νομίζω.

Εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλους και ζητώ συγγνώμη για τυχόν κατάχρηση του χώρου. Πιστεύω ότι μέχρι τέλος του μήνα θα έχει ολοκληρωθεί η ανάρτηση των προσωρινών για όλες τις ΥΠΕ και μέχρι τέλος του έτους θα δούμε τα οριστικά αποτελέσματα.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης