Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
en1970
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2017 4:16 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό en1970 » Δευ Μάιος 07, 2018 11:37 am

Καλημέρα! Οποίος μπορεί ας μου απαντήσει παρακαλώ. Με κάλεσαν από την 3 ΥΠΕ να υπογράψω σύμβαση. Είμαι στους οριστικούς πρώτη επιλαχούσα σε δυο κωδικούς. Μου ήρθε εμαιλ να υπογράψω σύμβαση για τον πρώτο κωδικό χωρίς να με ρωτήσουν πρώτα για να επιλέξω ποιόν από τους δυο κωδικούς προτιμώ. Εμένα με ενδιαφέρει ο δεύτερος κωδικός. Από την στιγμή που δεν υπάρχει σειρά προτίμησης είναι νόμιμο αυτό. Και κάτι άλλο μια άλλη κοπέλα που έχει τοποθετηθεί στην θέση που με ενδιαφέρει θα προτιμούσε να είναι στην θέση που έχουν τοποθετήσει εμένα. Γίνεται αμοιβαία μετάθεση/ανταλλαγή έχει τύχει σε κάποιον κάτι τέτοιο, ας απαντήσει παρακαλώ.

alexandra3033
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 11, 2013 2:38 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό alexandra3033 » Δευ Μάιος 07, 2018 12:49 pm

Dimil καλησπέρα,

Ευχαριστώ πού για την απάντηση.. Ναι με κάλυψες, σ' ευχαριστώ πολύ..

Triada662013
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Μάιος 26, 2017 2:34 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Triada662013 » Τρί Μάιος 08, 2018 4:29 pm

Καλησπέρα, στην 1 ΥΠΕ που παρακολουθώ έχουν βγει οριστικοί πίνακες για αρκετές ΤΟΜΥ, και περισσότερες από 1 φορά για κάποιες. Στην 608 βγήκε μια φορά οριστικός πίνακας στις 25 Ιανουαρίου, έκτοτε τίποτα άλλο. Θεωρείτε ότι θα βγουν για όλες τις ΤΟΜΥ??
Επίσης είδα ότι σε κάποιες ΤΟΜΥ που ζητούσαν 4 άτομα Διοικητικούς τελικά στους οριστικούς περιλαμβάνονται ονόματα 6-10+ ατόμων. (στην 608 βέβαια, 4 ζητούσαν 4 περιλήφθηκαν !!! στους οριστικούς της 24/1/2018). Τα ονόματα των υπολοίπων είναι αναπληρωματικοί? Ή άλλαξαν τελικά οι ανάγκες?
Για να μην μακρηγορώ, θέλω τη γνώμη σας.. στην 608 που ζητούν 4 άτομα, έχει καμία ελπίδα κάποιος που βρίσκεται στην πρώτη 20άδα να προσληφθεί??

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Dimil » Τρί Μάιος 08, 2018 5:01 pm

Triada662013 έγραψε:Καλησπέρα, στην 1 ΥΠΕ που παρακολουθώ έχουν βγει οριστικοί πίνακες για αρκετές ΤΟΜΥ, και περισσότερες από 1 φορά για κάποιες. Στην 608 βγήκε μια φορά οριστικός πίνακας στις 25 Ιανουαρίου, έκτοτε τίποτα άλλο. Θεωρείτε ότι θα βγουν για όλες τις ΤΟΜΥ??
Επίσης είδα ότι σε κάποιες ΤΟΜΥ που ζητούσαν 4 άτομα Διοικητικούς τελικά στους οριστικούς περιλαμβάνονται ονόματα 6-10+ ατόμων. (στην 608 βέβαια, 4 ζητούσαν 4 περιλήφθηκαν !!! στους οριστικούς της 24/1/2018). Τα ονόματα των υπολοίπων είναι αναπληρωματικοί? Ή άλλαξαν τελικά οι ανάγκες?
Για να μην μακρηγορώ, θέλω τη γνώμη σας.. στην 608 που ζητούν 4 άτομα, έχει καμία ελπίδα κάποιος που βρίσκεται στην πρώτη 20άδα να προσληφθεί??


Βγαινουν συνεχεια καινουριοι οριστικοι για να συμπεριλαβουν τους επιλαχοντες. Ειναι η διαδικασια τετοια. Τα ονοματα ειναι περισσοτερα γιατι πολλοι διοριζονται σε περισσοτερες περιοχες. Πχ εγω βρισκομαι σε πεντε περιοχες στους νεους πινακες, για μια ομως μονο εχει βγει αποφαση προσληψης στην διαυγεια κι εκει λογικα θα τοποθετηθω. Δειτε στο συνολο του τομεα οπου ανηκετε, κεντρικος, νοτιος και τις περιοχες που περιλαμβανει ποσα ατομα θα απορροφηθουν και σε τι θεση ειστε στην γενικη καταταξη. Τωρα το ποτε κι αν θα γινει η απορροφηση ειναι νεφελωδες. Στην καισαριανη για παραδειγμα δεν εχουν καν βρεθει κτηρια ακομη, το ιδιο και καλλιθεα νομιζω. Επισης η απορροφηση γινεται σταδιακα ανα μια τομυ που δημιουργειται. Πχ αν καποιος ειναι στους νεους οριστικους νομιζω πως εχει σιγουρα ελπιδες αλλα ο χρονικος οριζοντας αγνωστος. Προσωπικα εγω αναμενω να με καλεσουν ακομη και ημουν ηδη στους αρχικους οριστικους... υπομονη, χρειαζεται... μακαρι να προχωρησει η διαδικασια

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Dimil » Πέμ Μάιος 10, 2018 12:58 pm

Να σας ρωτησω οσους εχετε ηδη ξεκινησει. Το μεταπτυχιακο το καταθετετε την ιδια ημερα της υπογραφης συμβασεων για εγκριση απο το υπηρεσιακο; Ενσημα αν ειναι απο ιδιωτικο να υποθεσω δεν εχει νοημα;

Triada662013
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Μάιος 26, 2017 2:34 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Triada662013 » Πέμ Μάιος 10, 2018 3:52 pm

Dimil έγραψε:
Triada662013 έγραψε:Καλησπέρα, στην 1 ΥΠΕ που παρακολουθώ έχουν βγει οριστικοί πίνακες για αρκετές ΤΟΜΥ, και περισσότερες από 1 φορά για κάποιες. Στην 608 βγήκε μια φορά οριστικός πίνακας στις 25 Ιανουαρίου, έκτοτε τίποτα άλλο. Θεωρείτε ότι θα βγουν για όλες τις ΤΟΜΥ??
Επίσης είδα ότι σε κάποιες ΤΟΜΥ που ζητούσαν 4 άτομα Διοικητικούς τελικά στους οριστικούς περιλαμβάνονται ονόματα 6-10+ ατόμων. (στην 608 βέβαια, 4 ζητούσαν 4 περιλήφθηκαν !!! στους οριστικούς της 24/1/2018). Τα ονόματα των υπολοίπων είναι αναπληρωματικοί? Ή άλλαξαν τελικά οι ανάγκες?
Για να μην μακρηγορώ, θέλω τη γνώμη σας.. στην 608 που ζητούν 4 άτομα, έχει καμία ελπίδα κάποιος που βρίσκεται στην πρώτη 20άδα να προσληφθεί??


Βγαινουν συνεχεια καινουριοι οριστικοι για να συμπεριλαβουν τους επιλαχοντες. Ειναι η διαδικασια τετοια. Τα ονοματα ειναι περισσοτερα γιατι πολλοι διοριζονται σε περισσοτερες περιοχες. Πχ εγω βρισκομαι σε πεντε περιοχες στους νεους πινακες, για μια ομως μονο εχει βγει αποφαση προσληψης στην διαυγεια κι εκει λογικα θα τοποθετηθω. Δειτε στο συνολο του τομεα οπου ανηκετε, κεντρικος, νοτιος και τις περιοχες που περιλαμβανει ποσα ατομα θα απορροφηθουν και σε τι θεση ειστε στην γενικη καταταξη. Τωρα το ποτε κι αν θα γινει η απορροφηση ειναι νεφελωδες. Στην καισαριανη για παραδειγμα δεν εχουν καν βρεθει κτηρια ακομη, το ιδιο και καλλιθεα νομιζω. Επισης η απορροφηση γινεται σταδιακα ανα μια τομυ που δημιουργειται. Πχ αν καποιος ειναι στους νεους οριστικους νομιζω πως εχει σιγουρα ελπιδες αλλα ο χρονικος οριζοντας αγνωστος. Προσωπικα εγω αναμενω να με καλεσουν ακομη και ημουν ηδη στους αρχικους οριστικους... υπομονη, χρειαζεται... μακαρι να προχωρησει η διαδικασια


Ευχαριστώ πολύ Dimil για την απάντηση. Στη δική μου περίπτωση εντοπιότητα μπορούσα να δηλώσω μόνο σε μια ΤΟΜΥ, (Ανατολική Αττική - Αχαρνών) στην οποία ζητούσαν 4 άτομα. Συνεπώς θεωρώ ότι έχω λίγες ελπίδες.. διότι οι 4 -που βρίσκονται στα προσωρινά- δύσκολο να απορροφηθούν κάπου αλλού (χωρίς εντοπιότητα & μέτριες βαθμολογίες). Νομίζω ότι θα έχω ελπίδες μόνο αν δεν αποδεχτούν τη θέση, ή αν τελικώς βγει νέος πίνακας με περισσότερες θέσεις.

artor151
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2007 4:28 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό artor151 » Πέμ Μάιος 10, 2018 5:32 pm

Σε κάθε Δήμο ανοίγουν παραπάνω από μια ΤΟΜΥ..αν μπείτε στην Διαύγεια θα δείτε π.χ. ότι στο Περιστέρι, Πετρούπολη κτλ άνοιξαν 2 ΤΟΜΥ...άρα πιθανώς να διοριστούν όλοι οι προσληπτέοι.
Νομίζω ότι και ο νόμος λέει ότι για κάθε 12.000 πληθυσμού πρέπει να αντιστοιχεί ΜΙΑ ΤΟΜΥ.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Dimil » Πέμ Μάιος 10, 2018 6:49 pm

artor151 έγραψε:Σε κάθε Δήμο ανοίγουν παραπάνω από μια ΤΟΜΥ..αν μπείτε στην Διαύγεια θα δείτε π.χ. ότι στο Περιστέρι, Πετρούπολη κτλ άνοιξαν 2 ΤΟΜΥ...άρα πιθανώς να διοριστούν όλοι οι προσληπτέοι.
Νομίζω ότι και ο νόμος λέει ότι για κάθε 12.000 πληθυσμού πρέπει να αντιστοιχεί ΜΙΑ ΤΟΜΥ.


Αυτο που λετε ισχυει, το προβλημα ειναι πως δε μπορει καποιος να ειναι βεβαιος για τον χρονικο οριζοντα ειδικα οταν σε καποιους δημους δεν εχουν βρεθει κτηρια και οι μεχρι τωρα διαγωνισμοι για ενοικιαση κτηριων καταληγουν ακαρποι... δειτε το παραδειγμα της Καισαριανής. Διοτι αλλο να περιμενεις και να διοριστεις εντος μηνα (αν και τα αποτελεσματα θυμαστε ποτε βγηκαν κι ακομη οι περισσοτεροι διοριστεοι αναμενουμε) κι αλλο χωρις χρονικο οριζοντα... ετσι οπως το βλεπω σε καποιους δημους εχουμε ακομη μελλον...

LYDIA07
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Μάιος 20, 2016 1:14 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό LYDIA07 » Παρ Μάιος 11, 2018 9:37 am

Dimil έγραψε:
artor151 έγραψε:Σε κάθε Δήμο ανοίγουν παραπάνω από μια ΤΟΜΥ..αν μπείτε στην Διαύγεια θα δείτε π.χ. ότι στο Περιστέρι, Πετρούπολη κτλ άνοιξαν 2 ΤΟΜΥ...άρα πιθανώς να διοριστούν όλοι οι προσληπτέοι.
Νομίζω ότι και ο νόμος λέει ότι για κάθε 12.000 πληθυσμού πρέπει να αντιστοιχεί ΜΙΑ ΤΟΜΥ.


Αυτο που λετε ισχυει, το προβλημα ειναι πως δε μπορει καποιος να ειναι βεβαιος για τον χρονικο οριζοντα ειδικα οταν σε καποιους δημους δεν εχουν βρεθει κτηρια και οι μεχρι τωρα διαγωνισμοι για ενοικιαση κτηριων καταληγουν ακαρποι... δειτε το παραδειγμα της Καισαριανής. Διοτι αλλο να περιμενεις και να διοριστεις εντος μηνα (αν και τα αποτελεσματα θυμαστε ποτε βγηκαν κι ακομη οι περισσοτεροι διοριστεοι αναμενουμε) κι αλλο χωρις χρονικο οριζοντα... ετσι οπως το βλεπω σε καποιους δημους εχουμε ακομη μελλον...


Πράγματι έτσι είναι. Εγώ κατέθεσα τα δικαιολογητικά πρόσληψης εδώ και ενάμιση μήνα κι ενώ ήμουν η επόμενη στη λίστα, ακόμη δεν με έχουν ειδοποιήσει (μιλάω για 6η ΥΠΕ). Απ' ό,τι κατάλαβα από τα τηλεφωνήματα που έχω κάνει στην Υπε όλα εξαρτώνται από το πόσο γρήγορα προωθεί κάθε διοικητής το θέμα με τα κτήρια. Όπου υπήρχαν άνοιξαν αμέσως και όπου μπορούσαν έκαναν και προσωρινή συστέγαση 2 τομυ. Όπου όμως δεν υπάρχουν προχωράμε με ρυθμούς χελώνας...

artor151
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2007 4:28 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό artor151 » Σάβ Μάιος 12, 2018 1:20 pm

Το Υπουργείο Υγείας θα ξαναβγάλει προκήρυξη ΜΟΝΟ για ιατρούς για να καλυφθούν οι θέσεις που έχουν μείνει κενές έτσι ώστε να ανοίξουν και οι υπόλοιπες ΤΟΜΥ.

Πιστεύετε ότι αν γίνουν εκλογές το αμέσως επόμενο διάστημα και εκλεχθεί άλλη Κυβέρνηση πιστεύετε ότι υπάρχει κίνδυνος να μην βγει η προκήρυξη και να πάει το όλο θέμα ακόμα πιο πίσω;
Και ακόμα χειρότερα, μήπως αν βγει άλλη Κυβέρνηση μήπως δεν βγάλει κθόλου την προκήρυξη και να μείνει ο θεσμός ημιτελής; ρωτάω διότι έχω ακούσει από στελέχη της αντιπολίτευσης να είναι κατά του θεσμού των ΤΟΜΥ και έχω αγχωθεί λίγο...

Perfect
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Απρ 26, 2018 9:46 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Perfect » Σάβ Μάιος 12, 2018 4:39 pm

Ημιτελής; ο Οικονόμου είπε ότι θα τα καταργήσουν τα Τ.ΟΜ.Υ. και άλλα στελέχη αυτό υποστηρίζουν. Διερωτώμαι πώς θα το κάνουν αυτό εφόσον είναι υπογεγραμμένη υποχρέωση απέναντι στους δανειστές της Ελλάδας και μάλιστα είναι θεσμός που υφίσταται χρόνια στο εξωτερικό! Εμείς θέλουμε δουλειά, οι πολιτικοί θέλουν ψήφους και οι πολίτες πρόσβαση στο σύστημα υγείας. Ας αναλογιστούμε τη δύναμη μας και όσοι θα ψηφίσουν αύριο στις εσωκομματικές εκλογές της αντιπολίτευσης να εκφράσουν την δυσαρέσκειά τους με το θέμα να φτάσει στα αυτιά των μεγάλων στην Αθήνα. Κανένας δεν πρέπει να παίζει με το ιερό δικαίωμα της εργασίας. Κι αν είναι κάτι που χρειάζεται ή όχι η κοινωνία μας, ας αφήσουν να το δείξει ο χρόνος κι όχι να προδικάζουν το αποτέλεσμα και να παίρνουν αποφάσεις ελαφρά την καρδίαν. Όλοι οι πολιτικοί πρέπει να έχουν εναντιωματικη συμπεριφορά! Όχι για το όχι .

paoamg13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιουν 08, 2018 5:11 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό paoamg13 » Σάβ Ιουν 09, 2018 10:37 pm

Καλησπέρα!Ξέρει κανείς αν τα ΤΟΜΥ έχουν προοπτική να συνεχίσουν και μετά τα 2 χρόνια;

artor151
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2007 4:28 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό artor151 » Δευ Ιουν 11, 2018 7:03 pm

Η Κυβέρνηση λέει θα συνεχίσουν και μετά τα 2+2 χρόνια καθώς θα τις χρηματοδοτεί από τον κρατικό προϋπολογισμό.
Η Αντιπολίτευση λέει θα τις καταργήσει.

Άντε βγάλε συμπέρασμα.

jethro1112
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Σεπ 15, 2017 10:26 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό jethro1112 » Τετ Ιουν 13, 2018 10:30 am

Τουλάχιστον βγαίνει νέα προκήρυξη για ιατρούς στις ΤΟ.Μ.Υ. οπότε μάλλον θα λειτουργήσουν όλες οι μονάδες Υγείας στην Αττική εάν οι υποψήφιοι συμπληρώσουν σωστά την αίτηση και αποστείλουν τα σωστά δικαιολογητικά. Επειδή οι αιτήσεις θα σταλούν μόνο σε μια διεύθυνση , θέλω να πιστεύω ότι τα αποτελέσματα δεν θα αργήσουν τόσο να βγουν.

TsaVa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 18, 2018 2:31 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό TsaVa » Τετ Ιουν 13, 2018 11:21 am

Για όσους δεν το πήραν χαμπάρι βγήκε καινούρια προκήρυξη για γιατρούς ώστε να καλύψουν τα κενά. Η προθεσμία για τις αιτήσεις είναι από της 13 Ιουνίου μέχρι της 22 Ιουνίου. Οπότε βάλτε και κανένα μήνα για αποτελέσματα και ενστάσεις, κατα Σεπτέμβρη μεριά το κόβω να ανοίξουν τα ΤΟΜΥ στο σύνολό τους.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες