Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό gery » Σάβ Απρ 13, 2019 1:26 am

Dimil έγραψε: Η ανεργια ειναι μεγαλο πλήγμα, αλλα τουλάχιστον για ενα διάστημα ξεγνοιαζεις. Δεν ειμαι ιδανικα ολα στις τομυ και οι πρωτοι αντιμετωπισαμε μεγαλες δυσκολιες αλλα σίγουρα ξερεις πως δε χανεις ευρω, ακομη και με καθυστερησεις και πανω απο ολα οσο σκληρες και αν ειναι οι καταστασεις ειναι εργασια και οχι δουλεία... (οσοι εχουν εργαστει στον ιδιωτικό κατανοούν). Καλη αρχη και παλι και με όρεξη και μερακι! Το σιγουρο ειναι πως ειδικά οταν εχεις να κανεις με ασθενεις λαμβανεις κακοτροπια αλλα και ευγνωμοσύνη... κρατα το δευτερο και προχώρα!



Αλήθεια τι κάνει ο διοικητικός με τους ασθενείς, όταν θέλουν να δουν το γιατρό που δεν υπάρχει ;
Τρώει τη κατσάδα, χωρίς να φταίει και χωρις να μπορεί να κάνει κάτι ...
Γιατί οι ασθενείς δεν κλείνουν ραντεβού π.χ. ηλεκτρονικά μέσω του τάξιςνετ , με το λογιστή
που τους κάνει τη φορολογική δ'ηλωση (αν δε μπορούν μόνοι τους, εννοείται ...)

tomy2511
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 13, 2018 9:54 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό tomy2511 » Πέμ Μάιος 09, 2019 7:27 pm

Thanos334 έγραψε:Καλησπέρα. Μου στειλανε ειδοποιηση να αποστειλω τα δικαιολογητικα για προσληψη.
Αυτη τη στιγμη εργαζομαι με συμβαση ΙΔΟΧ στο δημοσιο. Στα δικαιολογητικα ζηταει υπευθυνη δηλωση οτι δεν εργαζομαι.
Tι πρεπει να κανω;
Δεν εχω προβλημα να παραιτηθω απο την τωρινη μου θεση, αλλά πρεπει να ξερω πότε θα ξεκινησουμε. Δηλαδη, μπορει να παρει κι ενα μηνα, γιατι να μεινω χωρις δουλεια στο ενδιαμεσο.


Καλησπέρα
μου έστειλαν και εμένα ειδιποίηση για να στείλω τα δικαιολογητικά αλλά ήδη εργάζομαι με μπλοκάκι και η σύμβαση μου λήγει τον Σεπτέμβριο.
Θα προτιμούσα να κρατήσω και τα δύο έως τον Σεπτέμβριο αλλά δε ξέρω αν επιτρέπεται. Αν δε επιτρέπεται, ενδέχεται να καθυστερήσει τόσο η πρόσληψη που να παραιτηθώ χωρίς λόγο;
Εσύ τι έκανες τελικά; Θα ήθελα τοη βοήθεια σου.

jethro1112
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Σεπ 15, 2017 10:26 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό jethro1112 » Πέμ Μάιος 09, 2019 8:46 pm

Δεν μπορείς να εργάζεσαι σε δυο δουλειές ταυτόχρονα.
Εγώ υπογράφω τη σύμβαση 10/5/2019, αρχίζω δουλειά στις 13/5/2019 με την απαράβατη προϋπόθεση να έχω παραιτηθεί μέχρι τις 10/5/2018 από οποιαδήποτε εργασία . Όλα αυτά τα έχω σε email που μου στάλθηκε από την 2η ΔΥΠΕ.
Καλή συνέχεια.

VAIA2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 13, 2018 9:03 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό VAIA2018 » Πέμ Μάιος 09, 2019 9:36 pm

Συγχαρητήρια...Ευχάριστα νέα και για μας που ακόμη περιμένουμε...
Από όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς δεν επιτρέπεται παράλληλη απασχόληση.
Επίσης, από αυτά που παρακολουθώ, καταλαβαίνω ότι το διάστημα που μεσολαβεί ανάμεσα στην υποβολή δικαιολογητικών και την έναρξη εργασίας είναι μικρό. Γιατί δεν ρωτάς άτομα που ήδη εργάζονται εκεί; Από την Περιφέρεια δεν μπορείς να εκμαιεύσεις πληροφορίες;
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

tomy2511
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 13, 2018 9:54 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό tomy2511 » Πέμ Μάιος 09, 2019 11:22 pm

VAIA2018 έγραψε:Συγχαρητήρια...Ευχάριστα νέα και για μας που ακόμη περιμένουμε...
Από όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς δεν επιτρέπεται παράλληλη απασχόληση.
Επίσης, από αυτά που παρακολουθώ, καταλαβαίνω ότι το διάστημα που μεσολαβεί ανάμεσα στην υποβολή δικαιολογητικών και την έναρξη εργασίας είναι μικρό. Γιατί δεν ρωτάς άτομα που ήδη εργάζονται εκεί; Από την Περιφέρεια δεν μπορείς να εκμαιεύσεις πληροφορίες;
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.


Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω παράλληλη απασχόληση ακριβώς, είναι μια σύμβαση έργου ως ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι η οποία δεν αποτελεί εξαρτημένη εργασία. Δεν έχω ωράριο και δεν αφορά μισθό με την κανονική έννοια. Θα ρωτήσω αλλά ήθελα να δω αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία καθότι είναι λίγο περίπλοκο το θέμα.

jethro1112
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Σεπ 15, 2017 10:26 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό jethro1112 » Παρ Μάιος 10, 2019 9:27 pm

VAIA2018 σου εύχομαι ολόψυχα να καταφέρεις να δουλέψεις στις ΤΟΜΥ.
Εάν μένεις επαρχία είναι πιο δύσκολο γιατί πολλές ΤΟΜΥ δεν λειτουργούν λόγω έλλειψης γιατρών.
Εάν κατοικείς στην Αθήνα βγαίνουν αρκετές ΣΟΧ όπου μπορείς να κάνεις αίτηση αν βέβαια έχεις το ανάλογο πτυχίο.
Κάποιες είναι παραπάνω και από ένα απλό οκτάμηνο , οπότε ενέργησε ανάλογα.
Καλή συνέχεια.

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό gery » Σάβ Μάιος 11, 2019 9:12 am

Δυστυχώς οι συμβάσεις σε Τομυ είναι πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης.
Δεν επιτρέπεται καμιας μορφής παράλληλη εργασία. Ακόμα και άλλη σύμβαση έργου
να έχεις πρέπει να παραιτηθείς ... Μάλιστα θα ασφαλιστείς στο ικα , πιθανό
να χρειαστεί να αλλάξεις ασφαλιστικό φορέα ... (μιλάω για διοικητικό προσωπικό)
Κατά τα άλλα μπορεί η εργασια να διαφερει κατά περίπτωση ...

jethro1112
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Σεπ 15, 2017 10:26 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό jethro1112 » Σάβ Ιουν 01, 2019 9:16 pm

Μετά από τρεις εβδομάδες ως εργαζόμενος σε ΤΟΜΥ , σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.
Ενώ δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο στις εργασίες που επιτελεί ο διοικητικός υπάλληλος πρέπει να είναι πάρα πολύ
προσεκτικός γιατί μπορεί πολύ εύκολα να κάνει λάθος.
Ιδιαίτερα στο κλείσιμο των ραντεβού πρέπει να είναι κανείς υπέρ το δέοντος προσεκτικός.
Το εργασιακό κλίμα με τους άλλους υπαλλήλους είναι απλά υπέροχο, ίσως γιατί είμαστε όλοι συμβασιούχοι
και όχι μόνιμοι.
Όσοι έχουν δουλέψει με σύμβαση ορισμένου χρόνου στο Δημόσιο καταλαβαίνουν τι εννοώ.
Ο κόσμος ως επί το πλείστο αναγνωρίζει τη δουλειά που γίνεται αν και πάντα θα βρεθούν μερικοί με κακή νοοτροπία.
Αυτούς όπως είπε και η Dimil τους ξεπερνάς κρατώντας τα καλά λόγια των υπολοίπων.

VAIA2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 13, 2018 9:03 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό VAIA2018 » Παρ Ιούλ 19, 2019 6:23 pm

Καλησπέρα παιδιά. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Τώρα που άλλαξε η κυβέρνηση, η οποία (με βάση εξαγγελίες διάφορων βουλευτών) μάλλον δεν αντιμετώπιζε θετικά τα Το.Μ.Υ., έχετε κάποια πληροφορία για το τι θα γίνει; Εγώ ακόμη περιμένω ...

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό gery » Παρ Ιούλ 19, 2019 7:50 pm

VAIA2018 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Τώρα που άλλαξε η κυβέρνηση, η οποία (με βάση εξαγγελίες διάφορων βουλευτών) μάλλον δεν αντιμετώπιζε θετικά τα Το.Μ.Υ., έχετε κάποια πληροφορία για το τι θα γίνει; Εγώ ακόμη περιμένω ...



Ποτέ δεν ξέρεις! Όλα εξαρτιώνται από το τι θα αποφασίσει ο συγκεκριμένος υπουργός.
Άρα περιμένουμε ...

tomy2511
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 13, 2018 9:54 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό tomy2511 » Παρ Σεπ 20, 2019 2:43 pm

gery έγραψε:
VAIA2018 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Τώρα που άλλαξε η κυβέρνηση, η οποία (με βάση εξαγγελίες διάφορων βουλευτών) μάλλον δεν αντιμετώπιζε θετικά τα Το.Μ.Υ., έχετε κάποια πληροφορία για το τι θα γίνει; Εγώ ακόμη περιμένω ...



Ποτέ δεν ξέρεις! Όλα εξαρτιώνται από το τι θα αποφασίσει ο συγκεκριμένος υπουργός.
Άρα περιμένουμε ...


Καλησπέρα σας,

στέλνω, εφόσον βλέπω τον καιρό να περνάει για να μάθω αν κινείται τίποτα με τις ΤΟΜΥ.
Εγω ακόμη περιμένω ενώ έχω στείλει τα χαρτιά μου από το Μάιο (μόλις προκηρύχθηκαν οι εκλογές) και μου λένε ότι δεν ξέρουν ακομη τίποτα.

Ace75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:48 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Ace75 » Δευ Οκτ 07, 2019 5:28 pm

Καλησπέρα σε όλους.
Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει με τις προσλήψεις στις Τομυ. Προτίθεται η νέα κυβέρνηση να ανοίξει τις υπόλοιπες Τομυ; Να σημειώσω ότι έως τώρα έχουν ανοίξει τα μισά ιατρεία από όσα προέβλεπε η προκήρυξη. Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.

tomy2511
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 13, 2018 9:54 am

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό tomy2511 » Δευ Οκτ 07, 2019 7:21 pm

Καλησπέρα
Οι ήδη υπάρχουσες δε νομίζω να κλείσουν , θα ενσωματωθούν στο ΕΣΥ , στα κέντρα υγείας
το θέμα είναι αν θα ανοίξουν καινούργιες. Δε το γνωρίζω. Αυτή τη στιγμή οργανώνεται μια επιτροπή αξιολόγησης των ΤΟΜΥ
Μπορεί μετά την αξιολόγηση θα ξέρουμε..
Εσυ περιμένεις να σε καλέσουν; Κάπου είδα ότι οι λίστες κατάταξης των προσληπτέων στις ΤΟΜυ ισχύουν έως 15 Οκτωβρίου του 2019. Ξέρει κανείς κάτι για αυτό; ΠΕΡΊΕΡΓΟ δεν είναι;

Ace75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:48 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό Ace75 » Τρί Οκτ 08, 2019 1:47 pm

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.
Η περίπτωση έχει ως εξής. Με κάλεσαν να αναλάβω στην 2η Τομυ του τομέα στον οποίο είχα αιτηθεί. Αρνήθηκα λόγο προσωπικών, εκείνη την περίοδο προβλημάτων, ελπίζοντας ότι θα πάω στην επόμενη (ζήτησα το όνομα μου να παραμείνει στην λίστα καθώς στον συγκεκριμένο τομέα βάσει προκήρυξης θα πρέπει να ανοίξουν 5). Ωστόσο οι διαδικασίες καθυστέρησαν. Μεσολάβησε η αλλαγή της κυβέρνησης και τώρα βρισκόμαστε (φαντάζομαι ότι δεν είμαι ο μόνος) σε αναμονή εξελίξεων.
Η ερώτηση μου είναι αν προτίθεται η σημερινή κυβέρνηση, να ανοίξει τις υπόλοιπες Τομυ και να επανδρώσει επαρκώς τις υπάρχουσες (κανονικά πρέπει να λειτουργούν και σε απογευματινή βάρδια). Το κράτος έχει συνέχεια και μια από τις βασικές αρχές δημοσίου δικαίου είναι αυτή της ''δικαιολογημένης εμπιστοσύνης του διοικούμενου''. Ελπίζω κάποιος να μας διαφωτίσει. Να είστε όλοι καλά.

christina1986
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Δευ Ιαν 01, 2018 11:00 pm

Re: Για την προκήρυξη ΤΟΜΥ

Δημοσίευσηαπό christina1986 » Δευ Οκτ 14, 2019 1:29 pm

Καλησπέρα παιδιά μήπως γνωρίζει κάποιος πότε θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις στις τομυ;;;


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες