Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2018 3:33 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Maryli » Κυρ Απρ 04, 2021 2:15 pm

Πάντως σχετικά με τους 100 επιπλέον δεν έχει βγει ακόμη οριστικός πίνακας. Σκεφτείτε ότι από το Νοέμβριο βγήκαν οι κανονικές αναπληρώσεις και τώρα βγήκε το ΦΕΚ τους. Δηλ πήρε ένα 5μηνο. Οπότε πιστευω οτι θα αργήσουν και οι επόμενοι. Εκτός αν το τρέξουν το θέμα τι να πω.
Οπότε αναμένουμε οριστικούς πίνακες, μετά να καλέσουν για δικαιολογητικά και να βγει το σχετικό φεκ

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Κυρ Απρ 04, 2021 5:15 pm

Mktacc πως το έκανες αυτό? Σου έδωσαν ένα μήνα τον πήρες και πριν τελειώσει ο μήνας υπέβαλλες νέα αίτηση? Στα δικαστήρια είσαι η σε άλλα φορέα του δημοσίου? Σε ευχαριστώ

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Κυρ Απρ 04, 2021 5:24 pm

Libesam είμαι στους διοριστεους που πήραν ΦΕΚ προχθές για αυτό έχω πάθει πανικό.Χρειαζομαι οπωσδήποτε το 6μηνο να τακτοποιήσω τα θέματα μου διαφορετικά δεν μπορώ να αποδεχτώ το διορισμο.Το θεμα είναι αν ο γιατρός δώσει 3 μήνες και επανεξέταση θα δεχτούν δεύτερη αίτηση μετά το τριμήνο ή ο νόμος ορίζει μια φορά αίτηση και όσο σου δώσουν? Ξέρεις κάτι για αυτό?

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2018 3:33 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Maryli » Κυρ Απρ 04, 2021 7:14 pm

NANSY16 έγραψε:Libesam είμαι στους διοριστεους που πήραν ΦΕΚ προχθές για αυτό έχω πάθει πανικό.Χρειαζομαι οπωσδήποτε το 6μηνο να τακτοποιήσω τα θέματα μου διαφορετικά δεν μπορώ να αποδεχτώ το διορισμο.Το θεμα είναι αν ο γιατρός δώσει 3 μήνες και επανεξέταση θα δεχτούν δεύτερη αίτηση μετά το τριμήνο ή ο νόμος ορίζει μια φορά αίτηση και όσο σου δώσουν? Ξέρεις κάτι για αυτό?



O νόμος ορίζει οτι μια φορά μπορείς να πάρεις παράταση μέγιστη 6 μήνες. Οπότε μιλα με το φορέα σου να σου πουν τι ισχύει τελικά. Αν έχεις εξαιρετικούς λόγους θα στη δώσουν. Γιατί κ να μην δεχτείς κ να πάνε πάλι σ αναπλήρωση το ίδιο θα πάρει κ παραπάνω!

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Κυρ Απρ 04, 2021 9:19 pm

NANSY16 έγραψε:Libesam είμαι στους διοριστεους που πήραν ΦΕΚ προχθές για αυτό έχω πάθει πανικό.Χρειαζομαι οπωσδήποτε το 6μηνο να τακτοποιήσω τα θέματα μου διαφορετικά δεν μπορώ να αποδεχτώ το διορισμο.Το θεμα είναι αν ο γιατρός δώσει 3 μήνες και επανεξέταση θα δεχτούν δεύτερη αίτηση μετά το τριμήνο ή ο νόμος ορίζει μια φορά αίτηση και όσο σου δώσουν? Ξέρεις κάτι για αυτό?

Ακριβώς NANSY16 ,και εγώ στο προχθεσινό ΦΕΚ είμαι για αυτό αγωνιώ και χρειάζομαι και εγώ ακριβώς ένα διάστημα τουλάχιστον πέντε μηνών να ρυθμίσω διάφορα ζητήματα.
Εγώ πάντως όπως έχω ξαναπεί μίλησα με το υπουργείο και μου είπαν ότι το δικαίωμα αναβολής έχει καταργηθεί και θα πρέπει να παρουσιαστώ στην υπηρεσία που διορίζουμε εντός 10 ημερών από την επίδοση του διορισμού και να συζητήσω με αυτούς τα περαιτέρω.
Εγώ πήρα τηλέφωνο και την υπηρεσία στην οποία διορίζουμε, και αυτοί γνώριζαν ότι την αναβολή την δίνει το ίδιο το υπουργείο πάντως θα μιλήσουνε με τον προϊστάμενο τους και θα με καλέσουν να με ενημερώσουν.
Εγώ προτείνω σε πρώτη φάση να κάνεις και εσύ τις ίδιες ενέργειες. αν θες να καλέσεις ξανά στο υπουργείο 2131307220, 2131307213, στο τμήμα προσωπικού, να δούμε τι θα σου πουν και σε σένα και σίγουρα να καλέσεις και την υπηρεσία στην οποία διορίζεσαι να τους πεις τον αριθμό του ΦΕΚ διορισμού για να δούμε τι θα σου πουν!! μην περιμένεις να παραλάβεις τον διορισμό για να κινηθείς.
Τώρα λόγοι υγείας, με σχετική γνωμάτευση από γιατρό, είναι ο πιο ισχυρός από όλους τους λόγους τους οποίους θα μπορούσες να επικαλεστείς !! για το αν οι γιατροί μπορούν να δώσουν για ένα τέτοιο χρονικό διάστημα κάποια γνωμάτευση που να δικαιολογεί την αναβολή δεν μπορώ να το ξέρω. ότι μάθω την επόμενη εβδομάδα από την υπηρεσία που διορίζομαι θα ενημερώσω.

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Δευ Απρ 05, 2021 12:44 am

Σ΄ευχαριστώ Libesam. Θα καλέσω κι εγώ. Το θέμα είναι πότε καταργήθηκε? Πριν ένα μήνα σου είπαν ότι ισχύει και τώρα σου λένε καταργήθηκε? Για να καταργηθεί θα πρέπει κάπου να είναι δημοσιευμένο αυτό. Εγώ έψαξα τον κώδικά τους και γράφει ότι ισχύει. Ισως το λένε για να μας αποτρέψουν από το αιτηθούμε παράταση. Στο δημόσιο όλα γίνονται με έγγραφα. Ποιο έγγραφο αναφέρει ότι καταργήθηκε? Στο τηλέφωνο που πήρες σε ρώτησαν τα στοιχεία σου και ποιο λόγο έχεις? η πήρες ανώνυμα?

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Δευ Απρ 05, 2021 2:33 am

NANSY16 έγραψε:Σ΄ευχαριστώ Libesam. Θα καλέσω κι εγώ. Το θέμα είναι πότε καταργήθηκε? Πριν ένα μήνα σου είπαν ότι ισχύει και τώρα σου λένε καταργήθηκε? Για να καταργηθεί θα πρέπει κάπου να είναι δημοσιευμένο αυτό. Εγώ έψαξα τον κώδικά τους και γράφει ότι ισχύει. Ισως το λένε για να μας αποτρέψουν από το αιτηθούμε παράταση. Στο δημόσιο όλα γίνονται με έγγραφα. Ποιο έγγραφο αναφέρει ότι καταργήθηκε? Στο τηλέφωνο που πήρες σε ρώτησαν τα στοιχεία σου και ποιο λόγο έχεις? η πήρες ανώνυμα?

Εγώ, όπως εγώ έγραψα παραπάνω πιστεύω ότι στην ουσία έχει μεταφερθεί η αρμοδιότητα της απόφασης για χορήγηση αναβολής, στις ίδιες τις υπηρεσίες τοποθέτησης!! για αυτό δεν ρώτησα κάτι παραπάνω και περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν από την δικαστική υπηρεσία που διορίστηκα.
Προσπαθούν ίσως με αυτό τον τρόπο να αποτρέψουν κάποιους που δεν έχουν και τόσο σοβαρούς λόγους από το να πάρουν αναβολή??. ίσως λόγω covid και με τις άδειες ειδικού σκοπού που έχουν χορηγηθεί να έχουν όντως προκύψει αυξημένες ανάγκες στις υπηρεσίες των δικαστηρίων όπου και θα τοποθετηθούμε.

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Δευ Απρ 05, 2021 5:12 pm

Σ ευχαριστώ Μaryli. Αν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενά σου κάνεις αίτηση μία φορα. Εαν όμως επικαλεστείς ιατρικούς λογους και ο γιατρός δώσει γνωμάτευση για 3 μήνες και επανεξέταση, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση, ξέρεις?

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Δευ Απρ 05, 2021 9:46 pm

NANSY16 έγραψε:Σ ευχαριστώ Μaryli. Αν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενά σου κάνεις αίτηση μία φορα. Εαν όμως επικαλεστείς ιατρικούς λογους και ο γιατρός δώσει γνωμάτευση για 3 μήνες και επανεξέταση, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση, ξέρεις?

Παραθέτω το σχετικό άρθρο που τροποποιεί τον κώδικα δικαστικών υπαλλήλων σχετικά με την κατάργηση της αναβολής διορισμού

Άρθρο 69 ΝΟΜΟΣ 4689/2020
Κοινοποίηση διορισμού και ανάληψη υπηρεσίας δικαστικών υπαλλήλων
Η παρ. 2 του άρθρου 10 του ν. 2812/2000 (Α’67) αντικαθίσταται ως εξής: «2. Στο έγγραφο αυτό ορίζεται και εύλογη προθεσμία, που δεν μπορεί να υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) ημέρες, για την ορκωμοσία του διοριζομένου και την ανάληψη υπηρεσίας. Αν δεν ορίζεται προθεσμία, θεωρείται ότι έχει ταχθεί προθεσμία δεκαπέντε (15) ημερών. Η ανωτέρω προθεσμία ισχύει για τους επιτυχόντες μέσω διαγωνισμού ΑΣΕΠ οι οποίοι δεν έχουν κληθεί να αναλάβουν υπηρεσία.»

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2018 3:33 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Maryli » Δευ Απρ 05, 2021 11:19 pm

NANSY16 έγραψε:Σ ευχαριστώ Μaryli. Αν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενά σου κάνεις αίτηση μία φορα. Εαν όμως επικαλεστείς ιατρικούς λογους και ο γιατρός δώσει γνωμάτευση για 3 μήνες και επανεξέταση, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση, ξέρεις?


Αυτό δεν το γνωρίζω δυστυχώς αν και πιστεύω ότι ο εκάστοτε γιατρός σίγουρα θα ξέρει τι ιατρική γνωμάτευση μπορεί να σ δώσει π να χει διάρκεια πάνω από 3 μηνο ώστε να πάρεις 6μηνη παράταση!

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τρί Απρ 06, 2021 1:45 am

Libesam έγραψε:
NANSY16 έγραψε:Σ ευχαριστώ Μaryli. Αν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενά σου κάνεις αίτηση μία φορα. Εαν όμως επικαλεστείς ιατρικούς λογους και ο γιατρός δώσει γνωμάτευση για 3 μήνες και επανεξέταση, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση, ξέρεις?

Παραθέτω το σχετικό άρθρο που τροποποιεί τον κώδικα δικαστικών υπαλλήλων σχετικά με την κατάργηση της αναβολής διορισμού

Άρθρο 69 ΝΟΜΟΣ 4689/2020
Κοινοποίηση διορισμού και ανάληψη υπηρεσίας δικαστικών υπαλλήλων
Η παρ. 2 του άρθρου 10 του ν. 2812/2000 (Α’67) αντικαθίσταται ως εξής: «2. Στο έγγραφο αυτό ορίζεται και εύλογη προθεσμία, που δεν μπορεί να υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) ημέρες, για την ορκωμοσία του διοριζομένου και την ανάληψη υπηρεσίας. Αν δεν ορίζεται προθεσμία, θεωρείται ότι έχει ταχθεί προθεσμία δεκαπέντε (15) ημερών. Η ανωτέρω προθεσμία ισχύει για τους επιτυχόντες μέσω διαγωνισμού ΑΣΕΠ οι οποίοι δεν έχουν κληθεί να αναλάβουν υπηρεσία.»

αφου γενικά καταργείται η παράταση στον διορισμό πρέπει να δούμε τι ισχύει σε περιπτώσεις που συντρέχουν π.χ. προβλήματα υγείας ή κάποιος άλλος σπουδαίος λόγος.. έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος ανάλογη περίπτωση??

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τρί Απρ 06, 2021 1:49 am

NANSY16 έγραψε:Σ΄ευχαριστώ Libesam. Θα καλέσω κι εγώ. Το θέμα είναι πότε καταργήθηκε? Πριν ένα μήνα σου είπαν ότι ισχύει και τώρα σου λένε καταργήθηκε? Για να καταργηθεί θα πρέπει κάπου να είναι δημοσιευμένο αυτό. Εγώ έψαξα τον κώδικά τους και γράφει ότι ισχύει. Ισως το λένε για να μας αποτρέψουν από το αιτηθούμε παράταση. Στο δημόσιο όλα γίνονται με έγγραφα. Ποιο έγγραφο αναφέρει ότι καταργήθηκε? Στο τηλέφωνο που πήρες σε ρώτησαν τα στοιχεία σου και ποιο λόγο έχεις? η πήρες ανώνυμα?



Άρθρο 69 ΝΟΜΟΣ 4689/2020

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Τρί Απρ 06, 2021 12:34 pm

Libesam έγραψε:
NANSY16 έγραψε:Σ΄ευχαριστώ Libesam. Θα καλέσω κι εγώ. Το θέμα είναι πότε καταργήθηκε? Πριν ένα μήνα σου είπαν ότι ισχύει και τώρα σου λένε καταργήθηκε? Για να καταργηθεί θα πρέπει κάπου να είναι δημοσιευμένο αυτό. Εγώ έψαξα τον κώδικά τους και γράφει ότι ισχύει. Ισως το λένε για να μας αποτρέψουν από το αιτηθούμε παράταση. Στο δημόσιο όλα γίνονται με έγγραφα. Ποιο έγγραφο αναφέρει ότι καταργήθηκε? Στο τηλέφωνο που πήρες σε ρώτησαν τα στοιχεία σου και ποιο λόγο έχεις? η πήρες ανώνυμα?



Άρθρο 69 ΝΟΜΟΣ 4689/2020



Εγώ θα ξαναπώ και μακάρι να ισχύει και στα δικαστήρια.
Εχω αυτή τη στιγμή στα χέρια μου την παράταση της ανάληψης ορκωμοσίας μου με ημερομηνία Μαρτίου του 2021 που γίνεται δεκτή όπως γράφει λόγω της παρ. 2 άρθρου 17 του Νόμου 3528/2007.
Σε εμάς στο Υπουργείο Υγείας ίσχυε και ισχύει.

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Τρί Απρ 06, 2021 2:03 pm

Δηλαδή Libesam έχει καταργηθεί η παράταση ορκομωσίας ή απλα άλλαξε η προθεσμία από 20 ημερες που ήταν σε 15 ημερες?
Εσένα τι σου απάντησαν από την υπηρεσία που διορίζεσαι? Σε κάλεσαν να αναλάβεις υπηρεσία ή οχι ακόμη?

Sissik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2021 12:58 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Sissik » Τρί Απρ 06, 2021 2:36 pm

Μήπως γνωρίζει κάποιος πότε θα βγούν τα οριστικά για τους 100 ΔΕ γραμματείς 8Κ/2021 και πότε περίπου να περιμένουμε να μας φωνάξουν. Θα ήθελα μια ενημέρωση παρακαλώ
Ευχαριστώ πολύ


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες