Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Δευ Νοέμ 16, 2020 5:25 pm

Pasxos έγραψε:
Mktacc έγραψε:
Competitor έγραψε:
Δλδ με το που κλείσουμε έτος θα προστεθεί στην μισθοδοσία μας : ο μισθός μας / 12 ;
Ένας που γνωρίζει ας ενημερώσει

Υπάρχει ή δεν υπάρχει, υπάρχει η δεν υπάρχει;!!!

Κυρίως δεν υπάρχει ένας ΤΕ που να έχει πληρωθεί να μας πει;!
ή και ένας ΔΕ!

Αντε... Ας σας απαντήσω εγω που κλείνω 13 μήνες υπηρεσίας σε ειρηνοδικειο.
Κλιμάκιο 1 χωρίς παιδιά
Χωρίς ακόμη αναγνωρισμενο μεταπτυχιακό λόγω αργων διαδικασιών... ΤΕ.... 820 ευρώ

με τα μεταπτυχιακά τι ακριβώς ισχύει ως προς την αναγνώριση? εγώ έχω "λογιστική και χρηματοοικονομική" , το οποίο δεν είχα συμπεριλάβει στην αίτηση για την προκήρυξη !! γιατί ουσιαστικά φέτος το ολοκληρώνω!! θα αναγνωριστεί?? είναι σχετικό ή άσχετο με τη θέση γραμματέων?? Εγώ είμαι απόφοιτος ΤΕΙ λογιστικής .Ευχαριστώ !!

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό optimus » Δευ Νοέμ 16, 2020 10:17 pm

Libesam έγραψε:
Pasxos έγραψε:
Mktacc έγραψε:

ή και ένας ΔΕ!

Κλιμάκιο 1 χωρίς παιδιά
Χωρίς ακόμη αναγνωρισμενο μεταπτυχιακό λόγω αργων διαδικασιών... ΤΕ.... 820 ευρώ

με τα μεταπτυχιακά τι ακριβώς ισχύει ως προς την αναγνώριση? εγώ έχω "λογιστική και χρηματοοικονομική" , το οποίο δεν είχα συμπεριλάβει στην αίτηση για την προκήρυξη !! γιατί ουσιαστικά φέτος το ολοκληρώνω!! θα αναγνωριστεί?? είναι σχετικό ή άσχετο με τη θέση γραμματέων?? Εγώ είμαι απόφοιτος ΤΕΙ λογιστικής .Ευχαριστώ !!

Όταν το ολοκληρώσεις, θα το καταθέσεις και θα αναγνωριστεί και θα σε προωθήσει 2 μισθολογικά κλιμάκια, από την ημέρα της αίτησης αναγνώρισης.
Ε είναι προφανές ότι θα σου αναγνωριστεί, μόνο και μόνο η λέξη 'λογιστική' στον τίτλο αρκεί...εδώ περνάνε αέρα άλλα παντελώς άσχετα με τη θέση.
Υποθέτω οτι διορίζεσαι σε κλάδο ΤΕ Διοικητικού-Λογιστικού.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό optimus » Δευ Νοέμ 16, 2020 10:21 pm

Pasxos έγραψε:
Mktacc έγραψε:
Competitor έγραψε:
Δλδ με το που κλείσουμε έτος θα προστεθεί στην μισθοδοσία μας : ο μισθός μας / 12 ;
Ένας που γνωρίζει ας ενημερώσει

ή και ένας ΔΕ!

Κλιμάκιο 1 χωρίς παιδιά

Δηλαδή 780 περίπου, χωρίς το επίδομα τέκνου. Στους 13 μήνες, δε μας διευκρινίζεις αν ολοκληρώθηκαν οι κρατήσεις του πρώτου έτους.
Επίσης ορισμένοι φορείς, δεν έχουν εφαρμόσει ακόμη την εγκύκλιο του ΕΦΚΑ για τις ΑΠΔ του δημοσίου (που έχει μικρές αλλαγές στα ποσοστά εισφορών) και μέχρι να το κάνουν, θα υπάρχουν μικροδιαφορές. Θα γίνουν όμως όλες οι μεταβολές αναδρομικά (με + και - μικροποσά)

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τρί Νοέμ 17, 2020 11:19 am

optimus έγραψε:
Libesam έγραψε:
Pasxos έγραψε:
Κλιμάκιο 1 χωρίς παιδιά

Όταν το ολοκληρώσεις, θα το καταθέσεις και θα αναγνωριστεί και θα σε προωθήσει 2 μισθολογικά κλιμάκια, από την ημέρα της αίτησης αναγνώρισης.
Ε είναι προφανές ότι θα σου αναγνωριστεί, μόνο και μόνο η λέξη 'λογιστική' στον τίτλο αρκεί...εδώ περνάνε αέρα άλλα παντελώς άσχετα με τη θέση.
Υποθέτω οτι διορίζεσαι σε κλάδο ΤΕ Διοικητικού-Λογιστικού.

η συγκεκριμένη προκήρυξη ήταν η 8κ 2017 για δικαστήρια! και ο μόνος κλάδος-ειδικότητα που προέβλεπε ήταν γραμματέων!! και όχι διοικητικού λογιστικού! Οι αποδεκτοί τίτλοι σπουδών ήταν όλα τα ΤΕΙ από το διοικητικό-Λογιστικό κλάδο καθώς και Βιβλιοθηκονομίας και κάποια τμήματα πληροφορικής !
Για αυτό και εγώ επειδή η ειδικότητα ήταν γραμματέων θεωρώ ένα μεταπτυχιακό λογιστική και χρηματοοικονομική άσχετο!! βέβαια από την άλλη, ποιο μεταπτυχιακό από σχολές διοίκησης και οικονομίας και πληροφορικής μπορεί να είναι σχετικό με την θέση του γραμματέα?? νομίζω λίγο δύσκολο να βρεθεί κάποιος !!

Pasxos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Pasxos » Τρί Νοέμ 17, 2020 9:08 pm

optimus έγραψε:
Pasxos έγραψε:
Mktacc έγραψε:

ή και ένας ΔΕ!

Κλιμάκιο 1 χωρίς παιδιά

Δηλαδή 780 περίπου, χωρίς το επίδομα τέκνου. Στους 13 μήνες, δε μας διευκρινίζεις αν ολοκληρώθηκαν οι κρατήσεις του πρώτου έτους.
Επίσης ορισμένοι φορείς, δεν έχουν εφαρμόσει ακόμη την εγκύκλιο του ΕΦΚΑ για τις ΑΠΔ του δημοσίου (που έχει μικρές αλλαγές στα ποσοστά εισφορών) και μέχρι να το κάνουν, θα υπάρχουν μικροδιαφορές. Θα γίνουν όμως όλες οι μεταβολές αναδρομικά (με + και - μικροποσά)

Επαναλαμβάνω χωρίς τέκνα 820 ευρώ..
Όσο για τις κρατήσεις αυτές έχουν καταργηθεί πλέον.
Αυτό που συ συνέβαινε με τους νεοδιοριστους έπαψε.
Απλά μου έγινε μια κράτηση 4 ευρώ για το σύλλογο δικαστικών υπαλλήλων τους τελευταίους μήνες και απο 824 έγιναν 820 ευρώ.
Όσο για τα μεταπτυχιακά περνάνε από το εφετείο και όλο αυτό αργεί.... Αργεί..... Αργεί...
Εμένα πάλι το ζόρι μου είναι στην πορεία του χρόνου να κάνω μετάθεση ή απόσπαση (αμοιβαία ή μη) απο Αθήνα στη Βόρειο Ελλάδα... Κάτι αρκετά δύσκολο.

Pasxos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Pasxos » Τρί Νοέμ 17, 2020 9:21 pm

Libesam έγραψε:
luckylila έγραψε:γεια σε όλους,
παιδιά χτες Παρασκευή και 13 με κάλεσαν από το Πρωτοδικείο και με ενημέρωσαν ότι πήρα την θέση για ΔΕ.
Τους φάνηκε περίεργο που δεν είχα ενημερωθεί...ξαναμπήκα στον ΑΣΕΠ αλλά δεν βρήκα κάτι...που θα βρω ότι όντως είμαι για διορισμό?
Επίσης με ρωτούσαν off the record πόσα παιδιά έχω και τι ηλικία έχουν...
Τους ρώτησα τι πρέπει να κάνω και μου είπαν οτι θα με ενημέρωσει η εισαγγελία μέσα σε ένα μήνα.
Το θέμα είναι ότι είμαι έταιρος στην ΟΕ του συζύγου μου.
Έχει ξανατύχει σε κάποιον?
Επίσης μπορεί κάποιος ΔΕ να με ενημερώσει για λεπτομέρειες τύπου αντικείμενο εργασίας ωράριο συμβουλες κτλ?
Όποιος θέλει να μιλήσουμε και μέσω FB
ευχαριστώ πολύ

Για κοίταξε αυτή την αδα: ΩΨ806Η6-ΡΧΒ στην Διαύγεια ΑΣΕΠ είναι η απόφαση για τις αναπληρώσεις της 8κ 2017 για την κατηγορία ΔΕ. δημοσιεύτηκε 23/10/2020 να δεις αν το όνομα σου είναι στα άτομα που αναπληρώνουν!! επίσης και εγώ είμαι στις αναπληρώσεις! Εσένα πώς και σε ειδοποίησαν από το πρωτοδικείο?? τι ακριβώς σου είπαν?? θεωρώ πως είναι πολύ νωρίς ακόμη για να μας ενημερώσουν!! Σε ευχαριστώ προκαταβολικά

Παιδιά μήπως ξέρει κανείς την ΑΔΑ για τις αναπληρώσεις ΤΕ;;

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τρί Νοέμ 17, 2020 10:18 pm

Pasxos έγραψε:
Libesam έγραψε:
luckylila έγραψε:γεια σε όλους,
παιδιά χτες Παρασκευή και 13 με κάλεσαν από το Πρωτοδικείο και με ενημέρωσαν ότι πήρα την θέση για ΔΕ.
Τους φάνηκε περίεργο που δεν είχα ενημερωθεί...ξαναμπήκα στον ΑΣΕΠ αλλά δεν βρήκα κάτι...που θα βρω ότι όντως είμαι για διορισμό?
Επίσης με ρωτούσαν off the record πόσα παιδιά έχω και τι ηλικία έχουν...
Τους ρώτησα τι πρέπει να κάνω και μου είπαν οτι θα με ενημέρωσει η εισαγγελία μέσα σε ένα μήνα.
Το θέμα είναι ότι είμαι έταιρος στην ΟΕ του συζύγου μου.
Έχει ξανατύχει σε κάποιον?
Επίσης μπορεί κάποιος ΔΕ να με ενημερώσει για λεπτομέρειες τύπου αντικείμενο εργασίας ωράριο συμβουλες κτλ?
Όποιος θέλει να μιλήσουμε και μέσω FB
ευχαριστώ πολύ

Για κοίταξε αυτή την αδα: ΩΨ806Η6-ΡΧΒ στην Διαύγεια ΑΣΕΠ είναι η απόφαση για τις αναπληρώσεις της 8κ 2017 για την κατηγορία ΔΕ. δημοσιεύτηκε 23/10/2020 να δεις αν το όνομα σου είναι στα άτομα που αναπληρώνουν!! επίσης και εγώ είμαι στις αναπληρώσεις! Εσένα πώς και σε ειδοποίησαν από το πρωτοδικείο?? τι ακριβώς σου είπαν?? θεωρώ πως είναι πολύ νωρίς ακόμη για να μας ενημερώσουν!! Σε ευχαριστώ προκαταβολικά

Παιδιά μήπως ξέρει κανείς την ΑΔΑ για τις αναπληρώσεις ΤΕ;;

62ΡΩ6Η6-ΜΤΩ 3-11-2020

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό optimus » Τρί Νοέμ 17, 2020 10:30 pm

Ξαναέκανα το λάθος να μη προσέξω ότι το θέμα είναι η 8Κ/2017, που αφορά δικαστικούς υπαλλήλους και ισχύουν κάποια διαφορετικά πράγματα σε άδειες και κρατήσεις.
Για τα γενικότερα ΝΠΔΔ του στενού δημοσίου τομέα, οι κρατήσεις ΜΠΤΥ συνεχίζονται κανονικά. Εξαιρούνται οι δικαστικοί υπάλληλοι, με έγγραφο του ΜΤΠΥ που αναφέρει ότι οι δικαστικοί υπάλληλοι που διορίστηκαν μετά την 1/1/2011, εξαιρούνται των κρατήσεων ΜΤΠΥ σύμφωνα με το εδάφιο γ , παρ 1 του άρθρου 26 του ΠΔ422/81.
Για να μη παραπλανήσουμε όλους τους υπό διορισμό σε άλλους φορείς.

Επομένως 739,35+86,42(που θα ήταν οι κρατήσεις)= 825,77, σύμφωνα με τον πολύ ακριβή υπολογισμό του/της Libesam
820 από αναφορά πραγματικής μισθοδοσίας υπαλλήλου.
Τα 5 ευρώ διαφορά, είναι προφανώς λόγω περισσότερου φόρου εισοδήματος, αφού τα 86,42 είναι φορολογητέο εισόδημα πια

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τρί Νοέμ 17, 2020 11:17 pm

optimus έγραψε:Ξαναέκανα το λάθος να μη προσέξω ότι το θέμα είναι η 8Κ/2017, που αφορά δικαστικούς υπαλλήλους και ισχύουν κάποια διαφορετικά πράγματα σε άδειες και κρατήσεις.
Για τα γενικότερα ΝΠΔΔ του στενού δημοσίου τομέα, οι κρατήσεις ΜΠΤΥ συνεχίζονται κανονικά. Εξαιρούνται οι δικαστικοί υπάλληλοι, με έγγραφο του ΜΤΠΥ που αναφέρει ότι οι δικαστικοί υπάλληλοι που διορίστηκαν μετά την 1/1/2011, εξαιρούνται των κρατήσεων ΜΤΠΥ σύμφωνα με το εδάφιο γ , παρ 1 του άρθρου 26 του ΠΔ422/81.

Επομένως 739,35+86,42(που θα ήταν οι κρατήσεις)= 825,77, σύμφωνα με τον πολύ ακριβή υπολογισμό του/της Libesam
Τα 5 ευρώ διαφορά, είναι προφανώς λόγω περισσότερου φόρου εισοδήματος, αφού τα 86,42 είναι φορολογητέο εισόδημα πια

Α.. μάλιστα!! Ευχαριστούμε πολύ για όλες τις διευκρινήσεις!!

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Τετ Νοέμ 18, 2020 1:42 pm

Libesam έγραψε:
optimus έγραψε:Ξαναέκανα το λάθος να μη προσέξω ότι το θέμα είναι η 8Κ/2017, που αφορά δικαστικούς υπαλλήλους και ισχύουν κάποια διαφορετικά πράγματα σε άδειες και κρατήσεις.

Α.. μάλιστα!! Ευχαριστούμε πολύ για όλες τις διευκρινήσεις!!

Ευχαριστούμε πολύ όλους για τις διευκρινήσεις.

IANOS
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό IANOS » Σάβ Νοέμ 28, 2020 10:10 am

Competitor έγραψε:
MariaMaria12 έγραψε:Καλημέρα,

ευχαριστούμε για τις πληροφορίες

θεωρείτε οτι η διαδικασία θα πάει πίσω λόγω της κατάστασης με τον covid;

Επίσης γνωρίζετε κάτι για αμοιβαίες μεταθέσεις πριν τη διετία;

Καλησπέρα

Από την δική μου μικρή εμπειρία θεωρώ πως ναι θα πάει πίσω η διαδικασία , ειδικά με το γενικό lockdown . Για πόσο κανεις δεν ξέρει.

Πριν την διετια θα βρίσκεις παντού τοίχους , αυτό δεν σημαίνει ότι δεν περνούν κάποιοι και από εκεί.

Καλημερα γνωριζεις επι του θεματος μεταθεσεις αποσπασεις? Αν θα μπορουσες τα φωτα σου... ενδιαφερομαι αφου κλεισω διετια εννοειται...

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τετ Δεκ 02, 2020 11:22 pm

Παιδιά, σχετικά με τα άτομα που είμαστε στις αναπληρώσεις , Όπου η απόφαση του ΑΣΕΠ εκδόθηκε πριν 1 μήνα, ξέρει κανείς τι περιμένουμε από δω και στο εξής? Ποια είναι τα επόμενα στάδια ? έχω διαβάσει ότι θα μας καλέσουν για ιατρικές εξετάσεις? Έχει ειδοποιηθεί κανείς? πώς θα μας ειδοποιήσουν μέσω email? Σε πόσο χρόνο θα τρέξουν οι διαδικασίες μέχρι το ΦΕΚ διορισμού? πρέπει να ενδιαφερθούμε εμείς ? Να πάρουμε τηλέφωνο την υπηρεσία στην οποία διορίζωμαστε ή να προσπαθήσουμε να επικοινωνήσουμε με το υπουργείο.?
ευχαριστώ

IANOS έγραψε:
Competitor έγραψε:

ευχαριστούμε για τις πληροφορίες

θεωρείτε οτι η διαδικασία θα πάει πίσω λόγω της κατάστασης με τον covid;

Επίσης γνωρίζετε κάτι για αμοιβαίες μεταθέσεις πριν τη διετία;

Καλησπέρα

Από την δική μου μικρή εμπειρία θεωρώ πως ναι θα πάει πίσω η διαδικασία , ειδικά με το γενικό lockdown . Για πόσο κανεις δεν ξέρει.

Πριν την διετια θα βρίσκεις παντού τοίχους , αυτό δεν σημαίνει ότι δεν περνούν κάποιοι και από εκεί.

Καλημερα γνωριζεις επι του θεματος μεταθεσεις αποσπασεις? Αν θα μπορουσες τα φωτα σου... ενδιαφερομαι αφου κλεισω διετια εννοειται...

MariaMaria12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό MariaMaria12 » Παρ Δεκ 18, 2020 11:53 am

Καλημέρα,

μόλις μου τηλεφώνησαν από τα δικαστήρια της πόλης μου, να πάω απο βδομάδα να παραλάβω τον διορισμό μου για το Ειρηνοδικείο Αθηνών.

Ήμουν στις αναπληρώσεις του Νοεμβρίου (ΤΕ)

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Libesam » Παρ Δεκ 18, 2020 7:56 pm

μόλις μου τηλεφώνησαν από τα δικαστήρια της πόλης μου, να πάω απο βδομάδα να παραλάβω τον διορισμό μου για το Ειρηνοδικείο Αθηνών.

Ήμουν στις αναπληρώσεις του Νοεμβρίου (ΤΕ)

Καλησπέρα και εγώ στις αναπληρώσεις τ.ε. του Νοεμβρίου ήμουν.!! δεν με έχει ειδοποιήσει κάνεις για τίποτα!! δε[b]ν είναι όμως πολύ σύντομο το χρονικό διάστημα που σε ειδοποίησαν? σου είπαν ότι θα αναλάβεις εργασία ή ότι θα πρέπει να τους στείλεις δικαιολογητικά ? και από ότι έχω ακούσει θα πρέπει να περάσουμε και από ιατρικές εξετάσεις.. Όταν μάθεις ακριβώς τι σου ζήτησαν σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις. Ευχαριστώ

MariaMaria12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό MariaMaria12 » Σάβ Δεκ 19, 2020 12:47 pm

Καλημέρα

Προς το παρόν μου είπανε να περάσω να μου δώσουν το διορισμό. Λεπτομέρειες δε γνωρίζω. Θεωρώ θα τα αναφέρει το διοριστήριο και προχωράμε βήμα βήμα.

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: jeap και 3 επισκέπτες