Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Competitor
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Competitor » Τετ Μαρ 24, 2021 3:45 pm

NANSY16 έγραψε:Libesam αν επιτρέπεται που διορίζεσαι? γενικά τι έχεις ακούσει για τους δικαστικούς υπαλλήλους? κι εγώ πρέπει να αφήσω τη δουλειά μου και προβληματίζομαι, από τη μία έχεις τη μονιμότητα που είναι σημαντική από την άλλη όμως δεν σε καλοπληρώνουν και δεν αναγνωρίζεται η προυπηρεσία σου.

Ότι έμαθες στον Ιδιωτικό τομέα ξέχασε το.Τα δικαστήρια γενικά έχουν δουλειά . Όλα εξαρτώνται σε ποια υπηρεσία θα πας και σε ποια πόλη. Η σημαντικότερη παράμετρος που είναι η πιο καθοριστική από όλες είναι η άμεσοι συνάδελφοι σου.

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Maryli » Τετ Μαρ 24, 2021 5:26 pm

Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση; είμαι στους πίνακες διοριστέων, δεν έχω επικοινωνήσει όμως με την Υπηρεσία ούτε μου χει έρθει κάτι. Πρέπει να πάρω κάπου η ίδια; για να στείλουμε χαρτιά δεν πρέπει πρώτα να βγουν τα οριστικά;
Αν έχω προυπηρεσία πλέον στο δημόσιο 2 χρόνια θα μ την αναγνωρίσουν μελλοντικά;

Sissik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Sissik » Σάβ Μαρ 27, 2021 3:29 pm

Competitor έγραψε:
NANSY16 έγραψε:Libesam αν επιτρέπεται που διορίζεσαι? γενικά τι έχεις ακούσει για τους δικαστικούς υπαλλήλους? κι εγώ πρέπει να αφήσω τη δουλειά μου και προβληματίζομαι, από τη μία έχεις τη μονιμότητα που είναι σημαντική από την άλλη όμως δεν σε καλοπληρώνουν και δεν αναγνωρίζεται η προυπηρεσία σου.

Ότι έμαθες στον Ιδιωτικό τομέα ξέχασε το.Τα δικαστήρια γενικά έχουν δουλειά . Όλα εξαρτώνται σε ποια υπηρεσία θα πας και σε ποια πόλη. Η σημαντικότερη παράμετρος που είναι η πιο καθοριστική από όλες είναι η άμεσοι συνάδελφοι σου.

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Libesam » Παρ Απρ 02, 2021 12:54 am

Σχετικά με την αναβολή διορισμού,
με ενημέρωσαν από το υπουργείο εχθές ότι έχει καταργηθεί και θα πρέπει εντός 10 ημερών από την επίδοση διορισμού να παρουσιαστούμε στην υπηρεσία που διοριζόμαστε!! διαφορετικά χάνουμε την θέση !!! γνωρίζει κανείς από πότε καταργήθηκε ;; Εγώ είχα μιλήσει πριν δυο-τρεις μήνες με το υπουργείο και μου είχαν πει ότι θα μπορούσα να ζητήσω εξάμηνη αναβολή διορισμού και μάλιστα την σχετική αίτηση θα την έκανα στο ίδιο το υπουργείο ;; Εγώ είμαι στις αναπληρώσεις ΤΕ της 8κ 2017 , το ΦΕΚ διορισμού βγήκε προχθές και καθότι είμαι από επαρχία το να μεταφερθώ άμεσα στην Αθήνα οπού και διορίζομαι το θεωρώ ανέφικτο τουλάχιστον άμεσα

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Maryli » Παρ Απρ 02, 2021 10:45 am

Libesam έγραψε:Σχετικά με την αναβολή διορισμού,
με ενημέρωσαν από το υπουργείο εχθές ότι έχει καταργηθεί και θα πρέπει εντός 10 ημερών από την επίδοση διορισμού να παρουσιαστούμε στην υπηρεσία που διοριζόμαστε!! διαφορετικά χάνουμε την θέση !!! γνωρίζει κανείς από πότε καταργήθηκε ;; Εγώ είχα μιλήσει πριν δυο-τρεις μήνες με το υπουργείο και μου είχαν πει ότι θα μπορούσα να ζητήσω εξάμηνη αναβολή διορισμού και μάλιστα την σχετική αίτηση θα την έκανα στο ίδιο το υπουργείο ;; Εγώ είμαι στις αναπληρώσεις ΤΕ της 8κ 2017 , το ΦΕΚ διορισμού βγήκε προχθές και καθότι είμαι από επαρχία το να μεταφερθώ άμεσα στην Αθήνα οπού και διορίζομαι το θεωρώ ανέφικτο τουλάχιστον άμεσα

Στον κώδικα δικαστικών υπαλλήλων πάντως αναφέρει την παράταση 6 μηνών για εξαιρετικούς λόγους. Πιστεύω ότι πρέπει να πάρεις εκεί που διορίζεσαι και να σου πουν υπεύθυνα.

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Παρ Απρ 02, 2021 11:06 am

Καλημέρα,

Μήπως καταργήθηκε για τη δική σου υπηρεσία;;;

Πάντως μην ακούτε ότι λέω ο κάθε υπάλληλος που προσπαθεί να καλύψει δικά του συμφέροντα.
Εγώ πολύ πρόσφατα πήρα την παράταση ανάληψη υπηρεσίας σε άλλη υπηρεσία βέβαια όχι στα δικαστήρια.
(παράγραφος 2, άρθρο 17 του νόμου 3528/2007)
ψάξτο

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Libesam » Παρ Απρ 02, 2021 10:51 pm

Mktacc έγραψε:

Καλημέρα,

Πάντως μην ακούτε ότι λέω ο κάθε υπάλληλος που προσπαθεί να καλύψει δικά του συμφέροντα.
Εγώ πολύ πρόσφατα πήρα την παράταση ανάληψη υπηρεσίας σε άλλη υπηρεσία βέβαια όχι στα δικαστήρια.
ψάξτο

σας Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
Μίλησα σήμερα με την υπηρεσία που διορίζομαι μου είπαν και από κει, ότι μέχρι τώρα την παράταση την έδινε το υπουργείο , δεν γνωρίζουν κάτι διαφορετικό. Θα μάθουν πάντως εντός της εβδομάδας τι ισχύει και θα με ενημερώσουν.
Πάντως ο κώδικας δικαστικών υπαλλήλων νόμος 2812/2000 Άρθρο 10 παράγραφος 2 αναφέρει ότι δίδεται παράταση 4 μήνες ( Αν δεν έχει αλλάξει κάτι…) . Και ο νέος κώδικας δικαστικών υπαλλήλων, το προσχέδιο του, αναφέρει 6 μήνες ( μάλλον αυτός δεν έχει ψηφίσει ακόμα). Θα δούμε τι ισχύει τελικά….

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Παρ Απρ 02, 2021 11:49 pm

Libesam δεν τους είπες πριν 2-3 μήνες που σας είχα πάρει μου είχατε πει ότι μπορώ να πάρω παράταση, πότε καταργήθηκε? κι εγώ ενδιαφέρομαι για παράταση.

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Σάβ Απρ 03, 2021 12:53 pm

NANSY16 έγραψε:Libesam δεν τους είπες πριν 2-3 μήνες που σας είχα πάρει μου είχατε πει ότι μπορώ να πάρω παράταση, πότε καταργήθηκε? κι εγώ ενδιαφέρομαι για παράταση.

Αυτό που ήξερα γενικά και που ίσχυσε και τη δική μου περίπτωση είναι οτι η εκάστοτε υπηρεσία αποφασίζει όχι το υπουργείο γενικά.
Αν είσαι σε Δήμο ο πιο ''πάνω''ο Δήμαρχος, αν είσαι σε νοσοκομείο ο πιο ''πάνω'' ο Διοικητής του Νοσοκομείου κτλ.
Συνήθως βέβαια υπάρχει το τμήμα προσωπικού εκεί που κάνεις την αίτηση και αυτοί αποφασίζουν ανάλογα τα συμφέροντά τους και απλά πηγαίνει στον εκάστοτε πιο πάνω για την υπογραφή...
Μη το αφήσεις ψάξτο, πιθανά θα σε αποτρέψουν, πάνε και μίλησε σε όποιον χρειαστεί.
Είτε έχουν είτε δεν έχουν όλοι θα επικαλεστούν υπηρεσιακές ανάγκες, είτε έχουν πραγματικά είτε έχουν 10 υπαλλήλους να κάθονται.

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Maryli » Σάβ Απρ 03, 2021 1:00 pm

Libesam έγραψε:
Mktacc έγραψε:

Καλημέρα,

ψάξτο

σας Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
Μίλησα σήμερα με την υπηρεσία που διορίζομαι μου είπαν και από κει, ότι μέχρι τώρα την παράταση την έδινε το υπουργείο , δεν γνωρίζουν κάτι διαφορετικό. Θα μάθουν πάντως εντός της εβδομάδας τι ισχύει και θα με ενημερώσουν.
Πάντως ο κώδικας δικαστικών υπαλλήλων νόμος 2812/2000 Άρθρο 10 παράγραφος 2 αναφέρει ότι δίδεται παράταση 4 μήνες ( Αν δεν έχει αλλάξει κάτι…) . Και ο νέος κώδικας δικαστικών υπαλλήλων, το προσχέδιο του, αναφέρει 6 μήνες ( μάλλον αυτός δεν έχει ψηφίσει ακόμα). Θα δούμε τι ισχύει τελικά….

Πολύ σωστά είναι προς ψήφιση. Επομένως ψάξτο καλά και κοίτα εννοείται μην περάσουν οι μέρες και χάσεις την προθεσμία.

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Σάβ Απρ 03, 2021 5:20 pm

Libesam θέλω κι εγώ οποιαδήποτε να πάρω παράταση ει δυνατόν τους 6 μήνες.Σε παρακαλώ θερμά ότι μάθεις ενημέρωσε κι εμένα, το ίδιο θα κάνω κι εγώ εάν μάθω κάτι.Σ ευχαριστώ εκ των προτερων

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Libesam » Κυρ Απρ 04, 2021 12:34 am

NANSY16 έγραψε:Libesam θέλω κι εγώ οποιαδήποτε να πάρω παράταση ει δυνατόν τους 6 μήνες.Σε παρακαλώ θερμά ότι μάθεις ενημέρωσε κι εμένα, το ίδιο θα κάνω κι εγώ εάν μάθω κάτι.Σ ευχαριστώ εκ των προτερων

Από ότι κατάλαβα ,θ α πρέπει να έχει γίνει μεταβίβαση αρμοδιοτήτων ως προς το ποιος παίρνει την απόφαση για την χορήγηση της αναβολής. Δηλαδή το υπουργείο έδωσε το δικαίωμα η κάθε υπηρεσία να αποφασίζει εάν θα δώσει ή όχι παράταση, προφανώς σύμφωνα με τις ανάγκες της… από βδομάδα μου είπαν ότι θα ρωτήσουν τον προϊστάμενο στο δικαστήριο που διορίζομαι για το τι ισχύει και θα με ενημερώσουν.
Ελπίζω βέβαια να μην έχει καταργηθεί τελείως το δικαίωμα αυτό!! Αλλά πιστεύω εάν επικαλεστείς σοβαρούς προσωπικούς λόγους ή λόγους υγείας ,δεν θα μπορούν να αρνηθούν την αναβολή που προβλέπει ο νόμος..

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Κυρ Απρ 04, 2021 12:55 am

Libesam σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Οι λόγοι είναι προσωπικοί,αυτό όμως σημαίνει ότι μπορεί εύκολα να τους κόψουν.Το πιο ισχυρό είναι το χαρτί γιατρού, δίνουν όμως οι γιατροί γνωμάτευση για 6 μήνες, ξέρεις? Αν δώσει για 3 μήνες και γράψει επανεξέταση μπορούμε μετά το τρίμηνο να ξαναστειλουμε χαρτιά ή στέλνουμε μόνο 1 φορά και ότι έχει γράψει την πρώτη φορά χωρίς να λάβουν υπόψη την επανεξέταση? Επίσης, γνωρίζεις πως θα ενημερωθούμε για το διορισμό?ταχυδρομικα με συστημένη επιστολή? Σ ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου.

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Libesam » Κυρ Απρ 04, 2021 10:00 am

NANSY16 έγραψε:Libesam σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Οι λόγοι είναι προσωπικοί,αυτό όμως σημαίνει ότι μπορεί εύκολα να τους κόψουν.Το πιο ισχυρό είναι το χαρτί γιατρού, δίνουν όμως οι γιατροί γνωμάτευση για 6 μήνες, ξέρεις? Αν δώσει για 3 μήνες και γράψει επανεξέταση μπορούμε μετά το τρίμηνο να ξαναστειλουμε χαρτιά ή στέλνουμε μόνο 1 φορά και ότι έχει γράψει την πρώτη φορά χωρίς να λάβουν υπόψη την επανεξέταση? Επίσης, γνωρίζεις πως θα ενημερωθούμε για το διορισμό?ταχυδρομικα με συστημένη επιστολή? Σ ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου.

NANSY16 , Αν κατάλαβα καλά πρέπει να είσαι από τις 100 επιπλέον θέσεις από επιλαχόντες στην 8κ 2017. Αν όντως ισχύει αυτό έχεις χρόνο ακόμη να διευθετήσεις τις εκκρεμότητες έως ότου τοποθετηθείς στην θέση που διορίζεσαι, επομένως να μην αγχώνεσαι για παράταση. Για όλες τις ενέργειες που πρέπει να κάνεις έως τον διορισμό σου θα ενημερωθείς από το Πρωτοδικείο της κατοικίας σου! Δηλαδή όταν θα πρέπει να υποβάλλεις δικαιολογητικά στο υπουργείο θα ενημερωθείς από το Πρωτοδικείο σου, αλλά και όταν βγει η οριστική απόφαση διορισμού πάλι από το Πρωτοδικείο σου θα ενημερωθείς και συντάσσεται μάλιστα και πρωτόκολλο παραλαβής σε όλες τις περιπτώσεις !

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Κυρ Απρ 04, 2021 11:33 am

NANSY16 έγραψε:Libesam σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Οι λόγοι είναι προσωπικοί,αυτό όμως σημαίνει ότι μπορεί εύκολα να τους κόψουν.Το πιο ισχυρό είναι το χαρτί γιατρού, δίνουν όμως οι γιατροί γνωμάτευση για 6 μήνες, ξέρεις? Αν δώσει για 3 μήνες και γράψει επανεξέταση μπορούμε μετά το τρίμηνο να ξαναστειλουμε χαρτιά ή στέλνουμε μόνο 1 φορά και ότι έχει γράψει την πρώτη φορά χωρίς να λάβουν υπόψη την επανεξέταση? Επίσης, γνωρίζεις πως θα ενημερωθούμε για το διορισμό?ταχυδρομικα με συστημένη επιστολή? Σ ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου.

Κάτι τέτοιο έγινε στη δική μου περίπτωση. Ζήτησα 6 πήρα 1 ξαναζήτησα 6 πήρα 6.
Με πολύ αγανάκτηση και ''κόπο'' ωστόσο.

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 4 επισκέπτες