Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Παρ Απρ 23, 2021 10:16 pm

NANSY16 έγραψε:Libesam σε καταλαβαίνω απόλυτα, κι εγώ το παρέλαβα σήμερα και λέει 10 ημέρες. Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση με εσένα, σκέφτομαι να τα παρατήσω, πιέζουν πάρα πολύ χωρίς να υπολογίζουν τι προβλήματα μπορεί να έχει ο καθένας από εμάς. Δε γίνεται σε 10 ημέρες να αλλάξουμε όλοι μας τη ζωή, δεν τελειώσαμε τώρα το πανεπιστήμιο, κι εγώ δεν είμαι 25 χρονών, ο καθένας μας έχει μια πορεία, εκκρεμότητες, προβλήματα υγείας, θέματα που πρέπει να τακτοποιηθούν. Απο τι στιγμή που δε διευκρινίζεται αν είναι ημερολογιακές ή εργάσιμες είμαστε καλυμμένοι αν θεωρήσουμε ότι είναι εργάσιμες. Και πάλι όμως δεν κερδίζουμε κάτι με 5 μέρες. Αν βρεις κάποιον τρόπο για παράταση πριν την εκπνοή του δεκάημερου σε παρακαλώ ενημέρωσέ με. Σ΄ευχαριστώ


Οι 10 μέρες που αναφέρει είναι το κατώτερο όριο που θα μπορούσαν να βάλουν ως ημερομηνία παρουσίασης και ορκωμοσίας , προφανώς και μιλάει για ημερολογιακές μέρες και υποθέτω, όπως γίνεται και με μένα και με σένα, ότι εάν η δέκατη μέρα συμπίπτει με αργία μεταφέρεται στην αμέσως επόμενη!!??? για αυτό και ο προϊστάμενος από την υπηρεσία, ενώ η δέκατη μέρα πέφτει 4 Μαΐου που είναι η Πρωτομαγιά, μου είπε οπωσδήποτε να παρουσιαστώ την επομένη, δηλαδή 5 Μαΐου.

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Παρ Απρ 23, 2021 10:20 pm

NANSY16 έγραψε:Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει. Οταν ορκιζόμαστε σε μία υπηρεσία σημαίνει οτι διοριζόμαστε? Μπορούμε να ορκιστούμε και μετατεθεί ο χρόνος διορισμού?
Ευχαριστώ


Από τη στιγμή που ορκίζεσαι είσαι πλέον υπάλληλος με όλα τα δικαιώματα που απορρέουν από την σχέση αυτή, και προφανώς χάνεις όλα τα δικαιώματα τα οποία είχες προτού ορκιστείς και αναλάβεις υπηρεσία!!?? δηλαδή και το αίτημα για το οποίο συζητάμε, της αναβολής αφορά το διάστημα μέχρι και την ορκωμοσία, μετά την ορκωμοσία αυτό το δικαίωμα παύει. μετά την ορκωμοσία θεωρητικά μπορείς να διεκδικήσεις μόνο δικαιώματα τα οποία ισχύουν και για τους εν ενεργεία υπαλλήλους, όπως για παράδειγμα το αίτημα για λήψη άδειας άνευ αποδοχών κτλ.

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Σάβ Απρ 24, 2021 12:02 am

Libesam εαν πάρει ΦΕΚ Μ. Δευτέρα - Μ. Τρίτη δεν προλαβαίνουμε να ζητήσουμε παράταση? Βρήκα ένα μαιλ το απόγευμα είχα ρωτήσει για παράταση και μου απάντησαν να εμφανιστώ σε 10 ημέρες, να ορκιστώ και στην συνέχεια να κάνω αίτηση στην υπηρεσία μου για μετάθεση του χρόνου διορισμού και σκέφτηκα κι εγώ το ίδιο με αυτό που μου απάντησες, ότι πρόκειται για άδεια άνευ αποδοχών.

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Σάβ Απρ 24, 2021 9:50 am

NANSY16 έγραψε:Libesam εαν πάρει ΦΕΚ Μ. Δευτέρα - Μ. Τρίτη δεν προλαβαίνουμε να ζητήσουμε παράταση? Βρήκα ένα μαιλ το απόγευμα είχα ρωτήσει για παράταση και μου απάντησαν να εμφανιστώ σε 10 ημέρες, να ορκιστώ και στην συνέχεια να κάνω αίτηση στην υπηρεσία μου για μετάθεση του χρόνου διορισμού και σκέφτηκα κι εγώ το ίδιο με αυτό που μου απάντησες, ότι πρόκειται για άδεια άνευ αποδοχών.



“μετάθεση του χρόνου διορισμού” Πώς ακριβώς δηλαδή το αναφέρουν στο email?? γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω!! Μήπως εννοούν κάτι άλλο που εμείς δεν γνωρίζουμε ??? Ρώτησε σε παρακαλώ να σου το διευκρινίσουν περαιτέρω!! ευχαριστώ

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Σάβ Απρ 24, 2021 6:33 pm

Ετσι ακριβώς όπως σου το έγραψα Libesam. Eχω10 μέρες προθεσμία να εμφανιστώ και αφού ορκιστώ, μπορώ να κάνω αίτηση στην υπηρεσία που ορκίστηκα περί μετάθεσης του χρόνου διορισμού. Πρόκειται για άδεια άνευ αποδοχών. Εγώ δεν θέλω κάτι τέτοιο, εγώ θέλω παράταση ορκωμοσίας διορισμού. Θα το διερευνήσω και θα σε ενημερώσω, είμαι όμως σχεδόν σίγουρη ότι αφορά άδεια άνευ αποδοχών.

Αν ο νέος κώδικας πάρει ΦΕΚ αυτές τις ημέρες δεν προλαβαίνουμε να ζητήσουμε παράταση ορκωμοσίας?

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Σάβ Απρ 24, 2021 6:55 pm

NANSY16 έγραψε:Libesam εαν πάρει ΦΕΚ Μ. Δευτέρα - Μ. Τρίτη δεν προλαβαίνουμε να ζητήσουμε παράταση? Βρήκα ένα μαιλ το απόγευμα είχα ρωτήσει για παράταση και μου απάντησαν να εμφανιστώ σε 10 ημέρες, να ορκιστώ και στην συνέχεια να κάνω αίτηση στην υπηρεσία μου για μετάθεση του χρόνου διορισμού και σκέφτηκα κι εγώ το ίδιο με αυτό που μου απάντησες, ότι πρόκειται για άδεια άνευ αποδοχών.


Τεύχος A’ 68/24.04.2021
Δημοσιεύτηκε τελικά το ΦΕΚ με σημερινή ημερομηνία,
Το επίμαχο άρθρο - Άρθρο 13 "Κοινοποίηση της πράξης διορισμού", Τέλος στην παράγραφο 2

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Σάβ Απρ 24, 2021 11:53 pm

Ευχάριστη η ενημέρωσή σου Libesam. Δε γνώριζα ότι δημοσιεύουν ΦΕΚ Σάββατο. Επομένως με βάση τον κώδικα δεν μπορούμε να ζητήσουμε παράταση?

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2018 3:33 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Maryli » Κυρ Απρ 25, 2021 11:06 am

NANSY16 έγραψε:Ευχάριστη η ενημέρωσή σου Libesam. Δε γνώριζα ότι δημοσιεύουν ΦΕΚ Σάββατο. Επομένως με βάση τον κώδικα δεν μπορούμε να ζητήσουμε παράταση?


Με βάση των κώδικα μπορείς να ζητήσεις 6μηνη παράταση για εξαιρετικούς λόγους.

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Κυρ Απρ 25, 2021 12:19 pm

Λογικά μπορούμε να κάνουμε αίτηση ώστε να αιτηθούμε αναβολή στον διορισμό .
βέβαια αυτοί θα προσπαθήσουν να μας αποτρέψουν με κάθε τρόπο πιστεύω!! λογικά η αίτηση θα πρέπει να γίνεται στο υπουργείο.
εσύ τι σκοπεύεις να κάνεις?

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2018 3:33 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Maryli » Κυρ Απρ 25, 2021 9:37 pm

Libesam έγραψε:Λογικά μπορούμε να κάνουμε αίτηση ώστε να αιτηθούμε αναβολή στον διορισμό .
βέβαια αυτοί θα προσπαθήσουν να μας αποτρέψουν με κάθε τρόπο πιστεύω!! λογικά η αίτηση θα πρέπει να γίνεται στο υπουργείο.
εσύ τι σκοπεύεις να κάνεις?

Libesam να σε ρωτήσω κάτι; απ΄όταν βγήκε η ανάπληρωσή σου, σου ζητήθηκαν δικαιολογητικά; πόση προθεσμία σου έδωσαν να τα στείλεις;

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Δευ Απρ 26, 2021 1:04 am

Maryli έγραψε:
Libesam έγραψε:Λογικά μπορούμε να κάνουμε αίτηση ώστε να αιτηθούμε αναβολή στον διορισμό .
βέβαια αυτοί θα προσπαθήσουν να μας αποτρέψουν με κάθε τρόπο πιστεύω!! λογικά η αίτηση θα πρέπει να γίνεται στο υπουργείο.
εσύ τι σκοπεύεις να κάνεις?

Libesam να σε ρωτήσω κάτι; απ΄όταν βγήκε η ανάπληρωσή σου, σου ζητήθηκαν δικαιολογητικά; πόση προθεσμία σου έδωσαν να τα στείλεις;


Το σχετικό έντυπο που παρέλαβα με θέμα “υποβολή δικαιολογητικών διορισμού” όριζε το διάστημα των 10 ημερών ώστε να υποβάλω τα σχετικά δικαιολογητικά!! Βέβαια στην τελευταία παράγραφο αναφέρει ότι εάν εντός 30 ημερών δεν έχεις αποστείλει τα σχετικά δικαιολογητικά θεωρείται ότι δεν αποδέχεσαι τον διορισμό.

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Δευ Απρ 26, 2021 2:30 pm

Libesam κι εγώ σκοπεύω να κάνω αίτηση για παράταση. Παίρνω όλη μέρα σήμερα στο Υπουργείο και δεν το σηκώνει κανείς. Παίρνω και στο τηλεφωνικό κέντρο που βρήκα στο ιντερνετ, κανένας δεν το σηκώνει. Εσύ τι έκανες? Έχεις κανένα τηλεφωνο στο υπουργείο να καλέσω?

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2018 3:33 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Maryli » Δευ Απρ 26, 2021 4:26 pm

Libesam έγραψε:
Maryli έγραψε:
Libesam έγραψε:Λογικά μπορούμε να κάνουμε αίτηση ώστε να αιτηθούμε αναβολή στον διορισμό .
βέβαια αυτοί θα προσπαθήσουν να μας αποτρέψουν με κάθε τρόπο πιστεύω!! λογικά η αίτηση θα πρέπει να γίνεται στο υπουργείο.
εσύ τι σκοπεύεις να κάνεις?

Libesam να σε ρωτήσω κάτι; απ΄όταν βγήκε η ανάπληρωσή σου, σου ζητήθηκαν δικαιολογητικά; πόση προθεσμία σου έδωσαν να τα στείλεις;


Το σχετικό έντυπο που παρέλαβα με θέμα “υποβολή δικαιολογητικών διορισμού” όριζε το διάστημα των 10 ημερών ώστε να υποβάλω τα σχετικά δικαιολογητικά!! Βέβαια στην τελευταία παράγραφο αναφέρει ότι εάν εντός 30 ημερών δεν έχεις αποστείλει τα σχετικά δικαιολογητικά θεωρείται ότι δεν αποδέχεσαι τον διορισμό.


Tο έντυπο το παρέλαβες κάποιες μέρες αφότου είχαν βγει τα οριστικά στον ασεπ σωστά; ευχαριστώ

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Δευ Απρ 26, 2021 7:50 pm

Maryli έγραψε:
Libesam έγραψε:
Maryli έγραψε:Libesam να σε ρωτήσω κάτι; απ΄όταν βγήκε η ανάπληρωσή σου, σου ζητήθηκαν δικαιολογητικά; πόση προθεσμία σου έδωσαν να τα στείλεις;


Το σχετικό έντυπο που παρέλαβα με θέμα “υποβολή δικαιολογητικών διορισμού” όριζε το διάστημα των 10 ημερών ώστε να υποβάλω τα σχετικά δικαιολογητικά!! Βέβαια στην τελευταία παράγραφο αναφέρει ότι εάν εντός 30 ημερών δεν έχεις αποστείλει τα σχετικά δικαιολογητικά θεωρείται ότι δεν αποδέχεσαι τον διορισμό.


Tο έντυπο το παρέλαβες κάποιες μέρες αφότου είχαν βγει τα οριστικά στον ασεπ σωστά; ευχαριστώ


Οριστικά αποτελέσματα Στην περίπτωση τη δική μου δεν έχουμε!! υπό την έννοια ότι η αναπλήρωση θέσης προκύπτει μεμονωμένα και ατομικά. Δηλαδή αν κάποιος δεν αποδεχθεί τη θέση ο ΑΣΕΠ πηγαίνει στον αμέσως επόμενο και του ζητά αρχικά Το εάν αποδέχεται τη θέση !! εάν την αποδέχεται αποστελει την σχετική απόφαση στο υπουργείο μετά τον έλεγχο που πραγματοποίησε στο φάκελο του υποψηφίου, το ίδιο το Υπουργείο μετά στέλνει στο πρωτοδικείο του τόπου κατοικίας του σχετικό έντυπο όπου του ζητά Τα δικαιολογητικά τα οποία είχε υποβάλλει στον ΑΣΕΠ καθώς και δύο ιατρικές γνωματεύσεις και δύο υπεύθυνες δηλώσεις .

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Δευ Απρ 26, 2021 8:27 pm

NANSY16 έγραψε:Libesam κι εγώ σκοπεύω να κάνω αίτηση για παράταση. Παίρνω όλη μέρα σήμερα στο Υπουργείο και δεν το σηκώνει κανείς. Παίρνω και στο τηλεφωνικό κέντρο που βρήκα στο ιντερνετ, κανένας δεν το σηκώνει. Εσύ τι έκανες? Έχεις κανένα τηλεφωνο στο υπουργείο να καλέσω?


Εδώ θα βρεις αναλυτικό τηλεφωνικό κατάλογο τόσο για το τμήμα προσωπικού όσο και για την γραμματεία Κατέβασε το είναι σε αρχείο Excel
https://www.ministryofjustice.gr/?page_id=895
Εγώ θεωρώ ότι εάν με τον α-β τρόπο στείλουμε την σχετική αίτηση και λάβουμε πρωτόκολλο από την γραμματεία θεωρητικά είμαστε καλυμμένοι έως ότου εξεταστεί το αίτημά μας!!???. αυτό βέβαια είναι προσωπική μου γνώμη δεν μπορώ να σε δεσμεύσω !!!
Προσπαθώ και εγώ να μιλήσω μαζί τους για να δούμε τι ακριβώς θα μου πουν.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 8 επισκέπτες