Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
OPALAKIA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2009 8:43 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό OPALAKIA » Παρ Αύγ 03, 2018 1:23 pm

Fix84 έγραψε:
OPALAKIA έγραψε:
siourock έγραψε:Μου κάνει λίγο κουφό αυτό με τις υπερωρίες … να κάθεσαι τόσες ώρες παραπάνω ( προφανώς απρογραμμάτιστα ) και να μη πληρώνεσαι. Δηλαδή αν 3¨31 φύγεις τί θα γίνει; θα σε απολύσουν ; Μου κάνει λίγο κουφό αυτό .. και οι συλλογοί σας τί κάνουν ; απ ότι βλέπω στάσεις και απεργίες γίνονται για "διάφορα" για ένα τέτοιο θέμα δε νομίζω απλά να το αποδέχεστε λογικά θα είχαν κλέισει τα δικαστήρια επ αόριστον !!!


Axxx, κι ομως ειναι αλήθεια. Οι δικαστικοί υπάλληλοι, ειναι υποχρεωμενοι να καθονται απο το νόμο, π.χ. δεν γινεται συνθεση αυτοφωρου σ/κ ή απόγευμα χωρίς γραμματέα και τα αυτοφωρα δεν γινεται να μη γινουν. Και απο τη στιγμή που καθεται ο γραμματεας εδρας, καθεται και ο γραμματέας της Εκτελεσης στην Εισαγγελία, γιατι μπορει να πρεπει να φυλακίσει κάποιον με την απόφαση του αυτοφώρου. Η ανάκριση επισης δεν εχει ωρα που τελειώνει, το εχετε δει ακομα και στο δικαστικό ρεπορταζ, που κάποιες υποθεσεις τελειώνουν αργά το βράδυ.Επίσης παίζει ρόλο και σε ποιο τμήμα υπηρετεί ο καθένας, έτσι;
Οσον αφορά για το αν κανουμε κάτι, εμεις φωναζουμε αλλα δεν γινεται και τιποτα...Με το καλο να ερθετε παιδια και θα δειτε τι γινεται απο τη θεση του γραμματέα.
Ότι άλλο θέλετε ρωτάτε, εννοείται.


Δηλαδη συγγνωμη..περιμενουμε ενα χρονο τωρα για να μην ξερουμε τι ωραριο θα δουλευουμε..και με μισθο 650€..και ολοι μας μακρια απ τα σπιτια μας...αυτο μας λες? Απαντησε σε παρακαλω να ανοιξω υπολογιστη να γραφω...μη αποδοχη δηλαδη μιλαμε για "ειλωτες"..?


Παιδιά η κατάσταση αυτή ειναι.Και επίσης δεν σας τα λεω για να μην αποδεχτείτε, δεν μπορειτε να φανταστειτε τι ελλειψη προσωπικου υπαρχει στις δικαστικές υπηρεσίες και ποσο πολυτιμοι θα φανειτε στις υπηρεσίες σας. Φυσικά και να δεχτείτε αλλα να ξέρετε τι σας περιμένει.Ας πουμε αν καποιος διοριστει Πρωτοδικειο Αθηνών και τον βάλουν στα πιστοποιητικά, θα ειναι μπροστά στον γκισε ολη μέρα αλλα θα φευγει στο ωραριό του, δεν εχει αυτοφωρα.Βεβαια λιγο δυσκολο να πατε στην αρχη εκει, όλοι ξεκινάμε απο το ποινικό πάντα.Αλλά μετά απο καποια χρόνια, μπορει να πάτε.Τωρα στα μικρά Πρωτοδικεια και Εισαγγελίες, ειναι λιγο διαφορετικά, μαθαινουμε να κανουμε τα παντα γιατι αντικαθιστουμε συναδερφους σε αδειες. Ενα καλο που εχουμε ειναι οτι εχουμε 10 μερες παραπανω αδεια απο τους αλλους δημοσιους υπαλληλους.

OPALAKIA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2009 8:43 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό OPALAKIA » Παρ Αύγ 03, 2018 1:24 pm

maria101980 έγραψε:
OPALAKIA έγραψε:
maria101980 έγραψε:
Εχω διοριστει σε πταισματοδικειο επαρχιας, πως ειναι η δουλεια σε αυτη την υπηρεσια??


Αναλόγως, τα Πταισματοδικεία ειναι γενικοτερα λίγο καλύτερα, εκτός βέβαια και υπηρετούν 2 ανθρωποι και κάνουν τα πάντα. Εχετε και τις προκαταρκτικές που ειναι μεγάλο μανίκι, παίρνετε καταθέσεις μαζί με τον Πταισματοδίκη, ετοιμάζεται κλησεις, κ.α. , ασχολείστε με τον Δημόσιο Κατήγορο της πόλης σας, και του στελνετε αποφασεις για εκτελεση, και άλλα διαφορά που δεν τα ξερω γιατι υπηρετώ σε Εισαγγελία.Πάντως το Πταίσμα και το Ειρηνοδικείο έχει ωράριο, δεν κάθονται πέραν του ωραρίου γιατί δεν εχουν αυτόφωρα και οι εδρες που εχει το ειρηνοδικειο δεν ειναι σαν τις ποινικές.

Τα πταισματοδικεια εχουν εδρες?

Ναι εχουν έδρες, αλλα για πταισματικές πράξεις, τα πιο απλα.

ioanna25210
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 7:50 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό ioanna25210 » Παρ Αύγ 03, 2018 2:24 pm

μετάταξη μπορεί κάποιος να κάνει για να πάει ή να φύγει από τα δικαστήρια; Ή μόνο μεταξύ δικαστικών υπαλλήλων;

OPALAKIA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2009 8:43 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό OPALAKIA » Παρ Αύγ 03, 2018 9:15 pm

ioanna25210 έγραψε:μετάταξη μπορεί κάποιος να κάνει για να πάει ή να φύγει από τα δικαστήρια; Ή μόνο μεταξύ δικαστικών υπαλλήλων;


Μεχρι και πριν λιγο καιρο που το ειχα ψάξει, μονο σε Δικαστικές Υπηρεσιες μπορουσες να κάνεις.Τωρα αν αλλαξε κάτι δεν ξέρω...Αν θες απο Πρωτοδικειο να πας σε Εισαγγελία ή Εφετείο ή Πταισματοδικειο, αυτο ειναι μετάθεση. Αν ομως θες να πας απο Πρωτοδικειο στο Ελεγκτικο Συνεδριο ή στο Συμβούλιο της Επικρατειας, είναι μετάταξη.

siourock
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 5:35 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό siourock » Δευ Αύγ 06, 2018 6:04 pm

μπορείς να μετατεθείς από πρωτοδικείο πχ σε ειρηνοδικέιο ( ή οποιοδήποτε άλλο δικαστηριο ) χωρίς τη θέλησή σου ; σχετικα με τα επικρατείας και το ελέγκτικό που έγραψες δε νομιζω να είναι μεταταξη, ίδιο υπουργείο είναι

OPALAKIA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2009 8:43 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό OPALAKIA » Τρί Αύγ 07, 2018 12:05 am

siourock έγραψε:μπορείς να μετατεθείς από πρωτοδικείο πχ σε ειρηνοδικέιο ( ή οποιοδήποτε άλλο δικαστηριο ) χωρίς τη θέλησή σου ; σχετικα με τα επικρατείας και το ελέγκτικό που έγραψες δε νομιζω να είναι μεταταξη, ίδιο υπουργείο είναι


Η απαντηση για το αν μπορεις να μετατεθεις χωρις την θεληση σου ειναι όχι, αλλα μπορείς να αποσπαστεις αν υπαρχουν αναγκες. Οσο για το ελεγκτικο και το επικρατειας ειναι μεταταξη γιατι η ιδια εκανα τα χαρτια μου για μεταταξη στο ελεγκτικο, ειναι σιγουρο.

DORA772001
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 06, 2018 12:05 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό DORA772001 » Τρί Αύγ 07, 2018 8:36 am

Καλημέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος πως είναι η δουλεία σε Διοικιτικό Πρωτοδικείο επαρχίας ?????? Ευχαριστώ.

Fix84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 11:22 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Fix84 » Τετ Αύγ 08, 2018 2:31 pm

Ασφαλης πληροφορια πριν απο λιγο
Οσοι επιτυχοντες με οριστικα θα κληθουν απο φθινοπωρο και μετα χωρις να ξερουμε ποιον μηνα
Αν σας βοηθησα τωρα...

Vag66
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2018 2:51 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Vag66 » Τετ Αύγ 08, 2018 3:10 pm

Καλησπέρα ! Γνωρίζει κάποιος πόσες ενστάσεις υποβλήθηκαν, έτσι ώστε να υπολογίσουμε κατά προσέγγιση την έκδοση των οριστικών?

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τετ Αύγ 08, 2018 3:49 pm

Fix84 έγραψε:Ασφαλης πληροφορια πριν απο λιγο
Οσοι επιτυχοντες με οριστικα θα κληθουν απο φθινοπωρο και μετα χωρις να ξερουμε ποιον μηνα
Αν σας βοηθησα τωρα...


Μιλας για ΔΕ?

Fix84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 11:22 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Fix84 » Τετ Αύγ 08, 2018 4:10 pm

maria101980 έγραψε:
Fix84 έγραψε:Ασφαλης πληροφορια πριν απο λιγο
Οσοι επιτυχοντες με οριστικα θα κληθουν απο φθινοπωρο και μετα χωρις να ξερουμε ποιον μηνα
Αν σας βοηθησα τωρα...


Μιλας για ΔΕ?


Μου ειπαν "σε οσους απο εσας εχουν βγει τα οριστικα θα παρετε την επιστολη απο φθινοπωρο και μετα,ακομα τα χαρτια του καθενος ειναι στο Διοηκητικης Ανασυγκροτησης (μαλλον για να μας περασουν στα μητρωα δημισιων υπαλληλων..)"
Αρα υπαρχει πολυς καιρος ακομα..ισως και καλυτερα..

nik77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2018 11:19 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό nik77 » Τετ Αύγ 08, 2018 11:34 pm

Εμείς που είμαστε ΥΕ πότε θα μας καλέσουν για τα χαρτιά ? Έχετε κάποια πληροφόρηση ? Ευχαριστώ.

nina2018
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 10, 2018 12:15 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό nina2018 » Δευ Αύγ 20, 2018 9:05 pm

Καλησπέρα! Είχε κανείς καμία ενημέρωση για τα οριστικά ΤΕ; Ευχαριστώ!!

Fix84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 11:22 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Fix84 » Τρί Αύγ 21, 2018 3:02 am

nina2018 έγραψε:Καλησπέρα! Είχε κανείς καμία ενημέρωση για τα οριστικά ΤΕ; Ευχαριστώ!!


Καλημερα σημερα το πρωι ειχα παρει τηλ. και μετα απο αρκετες προσπαθειες και μου ειπαν οτι υπαρχει πολυς φορτος με την 3κ αλλα τα αποτελεσματα δεν θα αργησουν...τωρα οτι καταλαβες καταλαβα.... παντως ρε παιδι μου εκλεισε χρονο αυτη η προκυρηξη... τι γινεται τωρα...? Και φοβαμαι οτι το φθινοπωρο (ετσι φαινεται...)θα υπαρχουν εξελιξεις μην κολλησει το πραγμα...

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τρί Αύγ 21, 2018 7:55 am

Fix84 έγραψε:
nina2018 έγραψε:Καλησπέρα! Είχε κανείς καμία ενημέρωση για τα οριστικά ΤΕ; Ευχαριστώ!!


Καλημερα σημερα το πρωι ειχα παρει τηλ. και μετα απο αρκετες προσπαθειες και μου ειπαν οτι υπαρχει πολυς φορτος με την 3κ αλλα τα αποτελεσματα δεν θα αργησουν...τωρα οτι καταλαβες καταλαβα.... παντως ρε παιδι μου εκλεισε χρονο αυτη η προκυρηξη... τι γινεται τωρα...? Και φοβαμαι οτι το φθινοπωρο (ετσι φαινεται...)θα υπαρχουν εξελιξεις μην κολλησει το πραγμα...


Εγω περιμενω τα οριστικά ΔΕ.
Τα προσωρινα ΤΕ πότε ειχαν βγει?

Οντως αυτη η 3κ εχει κολλησει τα πάντα γιατι εχει χρονοδιαγραμμα για τα οριστικά


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες