Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τετ Απρ 21, 2021 9:02 pm

NANSY16 έγραψε:Καλησπέρα Libesam, οι 10 ήμερες είναι εργάσιμες ή ημερολογιακές ξέρεις? Σε ρώτησαν πότε μπορείς να παραλάβεις? σου άφησαν δηλαδή περιθώριο? Ειναι πολύ λίγες οι 10 ημέρες. Αν βρεις κάποια άκρη σε παρακαλώ ενημέρωσε κι εμένα. Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Καλησπέρα NANSY16, αξίζει νομίζω να δεις το βίντεο από την χθεσινή συνεδρίαση της επιτροπής της Βουλής στο υπό εξέταση νομοσχέδιο για την κύρωση Του κώδικα δικαστικών υπαλλήλων.
https://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/ToKtirio/Fotografiko-Archeio/#214032e8-5e16-4071-acae-ad1000f5faed
ιδιαίτερη ,πιστεύω, σημασία έχει και η τοποθέτηση του εκπροσώπου της Ομοσπονδίας (0:25:40) η οποία νομίζω διαφωτίζει αρκετά για το τι ακριβώς συμβαίνει στα δικαστήρια. Επίσης ιδιαίτερη εντύπωση μου προκάλεσε η τοποθέτησή του (0:33:50) για την κατάργηση της αναβολής ορκωμοσίας και ανάληψης υπηρεσίας. Όταν βρεις χρόνο νομίζω αξίζει να το δεις.

Competitor
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 30, 2016 10:42 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Competitor » Πέμ Απρ 22, 2021 6:15 pm

Κάποιος παλιός ας μας πει με τις αποσπάσεις τι γίνεται ;
Τον Ιανουάριο κλείνω διετία και μετράω σπυρί σπυρί τις ημέρες να επιστρέψω επιτέλους στην οικογένεια μου που είναι 500χλμ μακριά. Είχα πάρει στην αρχή άδεια ανατροφής τέκνου 4 μήνες , αυτούς θα πρέπει να τους υπηρετήσω ; Έτυχε σε κανέναν ;
Πριν καιρό που είχα πάρει τηλ στο υπουργείο μου είπανε ότι εφόσον πληρώνεσαι εννοείται ότι η άδεια ανατροφής υπολογίζεται σαν χρόνος υπηρεσίας.
Τώρα στον νέο κώδικα που κατατίθεται μου φαίνεται ότι το αλλάζει αυτό και ότι άδεια και να πάρεις πριν την διετία δλδ υγείας , λοχείας , ανατροφής τέκνου κτλ θα πρέπει να την υπηρετήσεις για να γίνεις πλέον μόνιμος και να δικαιουσαι απόσπαση . Αν κάποιος τα πέρασε αυτά ας μας διαφωτίσει....

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Πέμ Απρ 22, 2021 10:17 pm

Ψηφίστηκε τελικά σήμερα ο νέος κώδικας δικαστικών υπαλλήλων που προβλέπει την εξάμηνη αναβολή στον διορισμό, βέβαια για να έχει ισχύ θα πρέπει να δημοσιευτεί πρώτα στο ΦΕΚ

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Παρ Απρ 23, 2021 12:47 am

Αρκετά διαφωτιστικές οι επισημάνσεις σου Libesam. Δεν το είδα όλο, δεν πρόλαβα, γενικα από ότι αντιλαμβάνομαι υπάρχει πολύ δουλειά και λίγοι υπάλληλοι. Τελικά το 10ημερο είναι ημερολογιακό ή εργάσιμες, γνωρίζεις?

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Παρ Απρ 23, 2021 10:58 am

NANSY16 έγραψε:Αρκετά διαφωτιστικές οι επισημάνσεις σου Libesam. Δεν το είδα όλο, δεν πρόλαβα, γενικα από ότι αντιλαμβάνομαι υπάρχει πολύ δουλειά και λίγοι υπάλληλοι. Τελικά το 10ημερο είναι ημερολογιακό ή εργάσιμες, γνωρίζεις?



Η πρόταση υπάρχει πολύ δουλειά και λίγοι υπάλληλοι είναι μια κλασσική έκφραση για όλο το δημόσιο εδώ και 100 χρόνια ακόμη και όταν ήταν υπερστελεχωμένες οι υπηρεσίες.
Μη ψαρώνετε κοιτάξτε πως θα βολευτείτε και εσείς στις μετακινήσεις σας κτλ

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Παρ Απρ 23, 2021 1:32 pm

NANSY16 έγραψε:Αρκετά διαφωτιστικές οι επισημάνσεις σου Libesam. Δεν το είδα όλο, δεν πρόλαβα, γενικα από ότι αντιλαμβάνομαι υπάρχει πολύ δουλειά και λίγοι υπάλληλοι. Τελικά το 10ημερο είναι ημερολογιακό ή εργάσιμες, γνωρίζεις?

Ο νόμος λέει 15 μέρες, αρχικά αυτό μου είπαν!! Το χαρτί από το υπουργείο που παρέλαβα σήμερα λέει 10 μέρες μίλησα με την υπηρεσία διορισμού μου είπαν σε 10 μέρες να είμαι εκεί (ημερολογιακές) να μην το ρισκάρω.
τώρα να σου πω το σκέφτομαι να μην πάω καθόλου και να τα παρατήσω!! Γιατί να σου πω την αλήθεια έχω εκνευριστεί πάρα πολύ με όλη αυτή την ιστορία . Γιατί κάθε άνθρωπος δεν είναι ίδιος και οι ανάγκες του!! εγώ και μακριά από την υπηρεσία διορισμού είμαι και από νησί και έχω και μία κάποια ηλικία και διάφορα άλλα ιδιαίτερα θέματα εχω ...

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Παρ Απρ 23, 2021 2:04 pm

Εσύ NANSY16, το έχεις παραλάβει το εν λόγω έντυπο?

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Παρ Απρ 23, 2021 2:06 pm

Ο νόμος λέει 15 μέρες, αρχικά αυτό μου είπαν!! Το χαρτί από το υπουργείο που παρέλαβα σήμερα λέει 10 μέρες μίλησα με την υπηρεσία διορισμού μου είπαν σε 10 μέρες να είμαι εκεί (ημερολογιακές) να μην το ρισκάρω !!.
τώρα να σου πω το σκέφτομαι να μην πάω καθόλου και να τα παρατήσω!! Γιατί να σου πω την αλήθεια έχω εκνευριστεί πάρα πολύ με όλη αυτή την ιστορία . Γιατί κάθε άνθρωπος δεν είναι ίδιος και δεν εχει τις ιδιες ανάγκες !1 εγώ και μακριά από την υπηρεσία διορισμού είμαι και από νησί και έχω και μία κάποια ηλικία και διάφορα άλλα ιδιαίτερα θέματα εχω …

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2018 3:33 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Maryli » Παρ Απρ 23, 2021 3:05 pm

Libesam έγραψε:Ψηφίστηκε τελικά σήμερα ο νέος κώδικας δικαστικών υπαλλήλων που προβλέπει την εξάμηνη αναβολή στον διορισμό, βέβαια για να έχει ισχύ θα πρέπει να δημοσιευτεί πρώτα στο ΦΕΚ


Καλησπέρα,

δηλαδή μόλις βγει σε ΦΕΚ θα μπει και σε ισχύ; άρα γίναν δεκτές όλες οι τροπολογίες;

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2018 3:33 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Maryli » Παρ Απρ 23, 2021 3:11 pm

Ξέρουμε επίσης τι γίνεται με τα οριστικά των 100 επιπλέον ατόμων;
Έχει πάρει κανείς τον ΑΣΕΠ τηλ?

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Παρ Απρ 23, 2021 6:47 pm

Libesam σε καταλαβαίνω απόλυτα, κι εγώ το παρέλαβα σήμερα και λέει 10 ημέρες. Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση με εσένα, σκέφτομαι να τα παρατήσω, πιέζουν πάρα πολύ χωρίς να υπολογίζουν τι προβλήματα μπορεί να έχει ο καθένας από εμάς. Δε γίνεται σε 10 ημέρες να αλλάξουμε όλοι μας τη ζωή, δεν τελειώσαμε τώρα το πανεπιστήμιο, κι εγώ δεν είμαι 25 χρονών, ο καθένας μας έχει μια πορεία, εκκρεμότητες, προβλήματα υγείας, θέματα που πρέπει να τακτοποιηθούν. Απο τι στιγμή που δε διευκρινίζεται αν είναι ημερολογιακές ή εργάσιμες είμαστε καλυμμένοι αν θεωρήσουμε ότι είναι εργάσιμες. Και πάλι όμως δεν κερδίζουμε κάτι με 5 μέρες. Αν βρεις κάποιον τρόπο για παράταση πριν την εκπνοή του δεκάημερου σε παρακαλώ ενημέρωσέ με. Σ΄ευχαριστώ

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Παρ Απρ 23, 2021 6:49 pm

Libesam γνωρίζεις πόσο χρόνο χρειάζεται να πάρει ΦΕΚ και να τεθεί σε ισχύ? Που μπορούμε να τον βρούμε? Ευχαριστώ

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Παρ Απρ 23, 2021 7:46 pm

Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει. Οταν ορκιζόμαστε σε μία υπηρεσία σημαίνει οτι διοριζόμαστε? Μπορούμε να ορκιστούμε και μετατεθεί ο χρόνος διορισμού?
Ευχαριστώ

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2018 3:33 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Maryli » Παρ Απρ 23, 2021 9:29 pm

NANSY16 έγραψε:Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει. Οταν ορκιζόμαστε σε μία υπηρεσία σημαίνει οτι διοριζόμαστε? Μπορούμε να ορκιστούμε και μετατεθεί ο χρόνος διορισμού?
Ευχαριστώ


Σχετικά με τα δικαστήρια με το που ορκίζεσαι την άλλη μέρα ξεκινάς κανονικά δουλειά.

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Παρ Απρ 23, 2021 10:11 pm

NANSY16 έγραψε:Libesam γνωρίζεις πόσο χρόνο χρειάζεται να πάρει ΦΕΚ και να τεθεί σε ισχύ? Που μπορούμε να τον βρούμε? Ευχαριστώ

Το νομοσχέδιο θα πάρει ΦΕΚ Μεγάλη Δευτέρα μεγάλη Τρίτη υποθέτω?? γιατί έχει μαζί και κάτι επείγουσες τροπολογίες. το άρθρο που μας ενδιαφέρει είναι το άρθρο 13 στο αρχείο που θα κατεβάσεις θα πας στη σελίδα 14, σου γράφω και το link για να το κάνεις download Θα το βρεις περίπου στη μέση της σελίδας εκεί που αναγράφει “Ψηφισθέν Νομοσχέδιο”
https://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?law_id=22566f92-fe13-4533-92f4-ad0a013350c6


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες