Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Τρί Απρ 06, 2021 4:34 pm

Libesam έμαθες τίποτε καινούριο? εσένα σε κάλεσαν να παρεις το διορισμό? παραλαμβάνουμε διορισμό και μετά κάνουμε την αιτηση για παράταση, αν ισχυεί?

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Τρί Απρ 06, 2021 4:37 pm

Mktacc σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Εσύ που πήρες παράταση πρώτα παρέλαβες το χαρτί του διορισμού και ύστερα έκανες την αίτηση για παράταση? Ή πρεπει να προηγηθεί η αίτηση της παράτασης να εγκριθεί και ύστερα να παραλάβουμε το χαρτί διορισμού?

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τρί Απρ 06, 2021 4:51 pm

NANSY16 έγραψε:Δηλαδή Libesam έχει καταργηθεί η παράταση ορκομωσίας ή απλα άλλαξε η προθεσμία από 20 ημερες που ήταν σε 15 ημερες?
Εσένα τι σου απάντησαν από την υπηρεσία που διορίζεσαι? Σε κάλεσαν να αναλάβεις υπηρεσία ή οχι ακόμη?

Όπως βλέπεις το νέο άρθρο 69 του νόμου 4689/2020 αντικαθιστά την παρ. 2 του άρθρου 10 του ν. 2812/2000 (Α’67). Στο Νέο άρθρο δεν υπάρχει καμία αναφορά για παράταση της ημερομηνίας ορκωμοσίας που προέβλεπε ο παλαιότερος νόμος.!!

Εγώ μίλησα και με την υπηρεσία που διορίζομαι επικαλέστηκα και λόγους πραγματικούς και σοβαρούς, υγείας, εντούτοις μου είπαν να παρουσιαστώ εντός 10 ημερών…... τι να πω….

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Τρί Απρ 06, 2021 7:16 pm

Libesam αυτό είναι τραγικό. Δηλαδή εαν κάποιος εχει κάνει χειρουργείο πως θα παει να δουλέψει? Εσύ τελικά τι θα κάνεις? Παρέλαβες το διορισμό?
Πράγματι ο νέος νόμος δεν κάνει αναφορά στην παράταση μήπως επειδή μένει ως έχει και τροποποιεί μόνο τις ημέρες από 20 σε 15?

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τρί Απρ 06, 2021 8:11 pm

NANSY16 έγραψε:Libesam αυτό είναι τραγικό. Δηλαδή εαν κάποιος εχει κάνει χειρουργείο πως θα παει να δουλέψει? Εσύ τελικά τι θα κάνεις? Παρέλαβες το διορισμό?
Πράγματι ο νέος νόμος δεν κάνει αναφορά στην παράταση μήπως επειδή μένει ως έχει και τροποποιεί μόνο τις ημέρες από 20 σε 15?

Η Νέα παράγραφος του ΝΌΜΟΥ είναι σαφής ότι αντικαθιστά ολόκληρη την προηγούμενη παράγραφο!! όχι την τροποποιεί .
Η παρ. 2 του άρθρου 10 του ν. 2812/2000 (Α’67) αντικαθίσταται ως εξής: «2. Στο έγγραφο αυτό ορίζεται και εύλογη προθεσμία, που δεν μπορεί να υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) ημέρες, για την ορκωμοσία του διοριζομένου και την ανάληψη υπηρεσίας. Αν δεν ορίζεται προθεσμία, θεωρείται ότι έχει ταχθεί προθεσμία δεκαπέντε (15) ημερών. Η ανωτέρω προθεσμία ισχύει για τους επιτυχόντες μέσω διαγωνισμού ΑΣΕΠ οι οποίοι δεν έχουν κληθεί να αναλάβουν υπηρεσία.»

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τρί Απρ 06, 2021 8:13 pm


Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τρί Απρ 06, 2021 8:18 pm

NANSY16 έγραψε:Libesam αυτό είναι τραγικό. Δηλαδή εαν κάποιος εχει κάνει χειρουργείο πως θα παει να δουλέψει? Εσύ τελικά τι θα κάνεις? Παρέλαβες το διορισμό?
Πράγματι ο νέος νόμος δεν κάνει αναφορά στην παράταση μήπως επειδή μένει ως έχει και τροποποιεί μόνο τις ημέρες από 20 σε 15?

Εγώ τους είπα το διορισμό να τον αποστέλλουν στην εισαγγελία του τόπου κατοικίας μου ώστε να κερδίσω λίγο χρόνο! την επόμενη εβδομάδα όπως θα έχει έρθει...Δεν ξέρω και εγώ τελικά τι θα κάνω γιατί εκτός και από ένα θέμα υγείας εχω και πολλά άλλα πράγματα τα οποία προφανώς και δεν προλαβαίνω να ρυθμίσω σε τόσο μικρό ασφυκτικό χρονικό διάστημα! όπως για παράδειγμα κάνω κάποιο μεταπτυχιακό full time , αρα πού χρόνος για μετακομίσεις από επαρχία σε Αθήνα, στη δουλειά ακόμη δεν έχουμε βρει αντικαταστάτη και τα αντικείμενα τα δικά μου τα γνωρίζω μόνο εγω... και πολλά άλλα…..

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Τρί Απρ 06, 2021 11:56 pm

Libesam είναι φοβερό!!! Δεν μπορεί να δίνουν μόνο 15 ημέρες για μία τόσο ριζική αλλαγή στη ζωή μας. Εσένα αυτόν τον νόμο ποιος σου τον είπε? Μόνος σου τον ανακάλυψες?

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Τετ Απρ 07, 2021 5:32 pm

NANSY16 έγραψε:Mktacc σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Εσύ που πήρες παράταση πρώτα παρέλαβες το χαρτί του διορισμού και ύστερα έκανες την αίτηση για παράταση? Ή πρεπει να προηγηθεί η αίτηση της παράτασης να εγκριθεί και ύστερα να παραλάβουμε το χαρτί διορισμού?


Μπορώ να σου πω εντελώς αναλυτικά.
Αρχές Ιανουαρίου βγήκε το ατομικό ΦΕΚ.
Γύρω στις 15 μου είπαν οτι πρέπει να το παραλάβω και από τη στιγμή που θα το παραλάμβανα θα δικαιούμουν 1 μήνα για να παρουσιαστώ.
Πήγα και το παρέλαβα λίγες μέρες μετά από κοντά.. Τους αναφέρω τηλεφωνικά να με ενημερώσουν τι χρειάζεται για να κάνω αίτηση παράτασης. Κυρίως με απέτρεπαν σε μεγάλο βαθμό τηλεφωνικά.
Θα έπρεπε να παρουσιαστώ 1 μήνα ακριβώς απ όταν το παρέλαβα
Την ίδια μέρα ζήτησα να κάνω μια αίτηση για παράταση ορκομοσίας.
Με απέτρεπαν συνεχώς. Εγώ κάνω την αίτηση.
Μου λεν πάρε τηλέφωνο μετά από 2-3 μέρες. Έπαιρνα και μου έδιναν ασαφείς απαντήσεις για το στάδιο της αίτησης.
Μόνο οταν ξαναπήγα από εκεί διαπίστωσα ότι είχαν την απάντηση αλλά δεν την έδιναν. Έμαθα ότι έτσι συνηθίζουν να κάνουν.
Σπάνε λίγο τα νεύρα του κάθε νέου συναδέλφου.

Μου λένε 1 μήνα και πολύ σου είναι.
δηλαδή ουσιαστικά 2 μήνες. ο ένας που είχα ούτως η άλλως και ο ένας που μου έδωσαν.
Είναι καθαρά στο τι θα πει το γραφείο προσωπικού. Ανάλογα τα δικά τους συμφέροντα.
Μην αρχίσω και ακούω για το πόσο δουλειά έχουν και πόσο προσωπικό δεν έχουν αυτές οι οποιεσδήποτε υπηρεσίες σστην Ελλάδα και ότι ο νέος υπάλληλος θα τους σώσει αν εμφανιστεί για δουλειά λίγο νωρίτερα ανεξάρτητα αν δεν το βολεύει.

Όσο σοβαρός και αν είναι ο λόγος σου είναι εντελώς αδιάφορος αν δεν θέλουν να σου δώσουν.
Δε το συζητώ πόσο δεν θα νοιαστουν αν εχεις οικογενεια, αν έχει δουλειά που δεν μπορείς να αφήσεις, αν έχειςμεταπτυχιακό κτλ
Εντελώς αδιάφορο για αυτούς.

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Πέμ Απρ 08, 2021 4:43 pm

Μktacc σε ευχαριστώ θερμά για την λεπτομερή ενημέρωσή σου. Οι πληροφορίες σου βοηθάνε πολύ, εμάς που δεν έχουμε ιδέα πως να κινηθούμε. Αν κατάλαβα καλά πήρες μόνο 2 μήνες? γιατί στο αρχικό σου μήνυμα νόμιζα ότι πήρες παράταση 6 μηνών. Κατέθεσες κανένα δικαιολογητικό ή μόνο αίτηση έκανες? Σ ευχαριστώ και πάλι.

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Δευ Απρ 19, 2021 5:20 pm

Libesam καλησπέρα? Τι έκανες τελικά με την παράταση? Πήρα κι εγώ στο υπουργείο και μου είπαν για τον ίδιο νόμο που είπες κι εσύ. Μου είπαν όμως ότι απ' όταν βγει το ΦΕΚ έχει η υπηρεσία 30 μέρες να τον επιδόσεις κι αν δεν τον επιδόσεις Παρίσι σιωπηρά για 60 ημέρες.Εχεις κάποια πληροφόρηση εσύ? Κάτι άλλο καινούριο?

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Δευ Απρ 19, 2021 8:24 pm

NANSY16 έγραψε:Libesam καλησπέρα? Τι έκανες τελικά με την παράταση? Πήρα κι εγώ στο υπουργείο και μου είπαν για τον ίδιο νόμο που είπες κι εσύ. Μου είπαν όμως ότι απ' όταν βγει το ΦΕΚ έχει η υπηρεσία 30 μέρες να τον επιδόσεις κι αν δεν τον επιδόσεις Παρίσι σιωπηρά για 60 ημέρες.Εχεις κάποια πληροφόρηση εσύ? Κάτι άλλο καινούριο?

Σε ευχαριστώ NANSY16 για τις πληροφορίες! εγώ όπως σου είπα τους είπα να μου στείλουν τον διορισμό στην εισαγγελία του τόπου κατοικίας μου για να κερδίσω λίγο χρόνο... έως σήμερα δεν με έχουν ειδοποιήσει να παραλάβω κάτι! Τώρα Όταν το παραλάβω θα πρέπει να ανέβω στην υπηρεσία διορισμού να τους δω από κοντά και να μιλήσουμε, για το τι μπορεί, και αν μπορεί να γίνει…. έστω και για μία μικρή παράταση ενός με ενάμιση μήνα!! δεν βλέπω κάτι άλλο που μπορω να καταφέρω ! Πάντως την Παρασκευή εισήχθη στην Βουλή προς συζήτηση ο νέος κώδικας δικαστικών υπαλλήλων που προβλέπει την εξάμηνη παράταση για σοβαρό λόγο... τώρα βέβαια δεν ξέρω ποια διαδικασία ακολουθείται έως την ψήφιση του νομοσχεδίου και πόσο χρόνο θα πάρει, αλλά μάλλον είμαστε άτυχοι , γιατί για λίγο χρονικό διάστημα δεν θα προλάβουμε ωστε να ισχύσει ο νέος δικαστικός κώδικας που προβλέπει την εξάμηνη παράταση..

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Δευ Απρ 19, 2021 11:44 pm

Libesam δυστυχώς είμαστε άτυχοι. Σε όλο το δημόσιο ισχύει η 6μηνη παράταση και οι δικαστικοί κατήργησαν την τετράμηνη παράταση που έδιναν το Μάιο του 2020. Πρόσεξε κάτι τώρα. Σε εμένα μου είπαν να μην παραλάβω το διορισμό γιατί εαν τον παραλάβω τρέχει το 10μερο που πρέπει να εμφανιστώ για να ορκιστώ. Θα συνεννοηθείς με το Ειρηνοδικείο που διορίζεσαι ώστε να μη σου επιδώσουν το διορισμό. Μπορούν να σου τον επιδώσουν μέσα σε 30 ημέρες από τη δημοσίευση του ΦΕΚ και εαν δεν σου τον επιδώσουν καθόλου ισχύουν 60 ημερες από τη δημοσίευση του ΦΕΚ. Αυτό ισχύει σε όλους τους διορισμούς. Μάλλον όπως το σκέφτομαι καλύτερα η Εισαγγελία της περιοχής σου να εφαρμόζει ήδη αυτό γιατί εαν ήταν θα σου τον είχαν δώσει, υποθέτω. Αν έχεις κάποια άλλη πληροφορία σε παρακαλώ ενημέρωσε κι εμένα.

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τρί Απρ 20, 2021 7:45 pm

NANSY16 έγραψε:Libesam δυστυχώς είμαστε άτυχοι. Σε όλο το δημόσιο ισχύει η 6μηνη παράταση και οι δικαστικοί κατήργησαν την τετράμηνη παράταση που έδιναν το Μάιο του 2020. Πρόσεξε κάτι τώρα. Σε εμένα μου είπαν να μην παραλάβω το διορισμό γιατί εαν τον παραλάβω τρέχει το 10μερο που πρέπει να εμφανιστώ για να ορκιστώ. Θα συνεννοηθείς με το Ειρηνοδικείο που διορίζεσαι ώστε να μη σου επιδώσουν το διορισμό. Μπορούν να σου τον επιδώσουν μέσα σε 30 ημέρες από τη δημοσίευση του ΦΕΚ και εαν δεν σου τον επιδώσουν καθόλου ισχύουν 60 ημερες από τη δημοσίευση του ΦΕΚ. Αυτό ισχύει σε όλους τους διορισμούς. Μάλλον όπως το σκέφτομαι καλύτερα η Εισαγγελία της περιοχής σου να εφαρμόζει ήδη αυτό γιατί εαν ήταν θα σου τον είχαν δώσει, υποθέτω. Αν έχεις κάποια άλλη πληροφορία σε παρακαλώ ενημέρωσε κι εμένα.

Καλησπέρα, NANSY16 , Τελικά σήμερα με πήραν τηλέφωνο από την εισαγγελία της περιοχής μου για να παραλάβω το διορισμό….. θα το αφήσω μήπως και καταφέρω και το παραλάβω τουλάχιστον την επόμενη εβδομάδα…. αλλά πάντως σε 10 ημέρες δεν προλαβαίνω και δεν μπορώ να ορκιστώ και να αναλάβω εργασία!!

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 8Κ/2017

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Τετ Απρ 21, 2021 12:22 am

Καλησπέρα Libesam, οι 10 ήμερες είναι εργάσιμες ή ημερολογιακές ξέρεις? Σε ρώτησαν πότε μπορείς να παραλάβεις? σου άφησαν δηλαδή περιθώριο? Ειναι πολύ λίγες οι 10 ημέρες. Αν βρεις κάποια άκρη σε παρακαλώ ενημέρωσε κι εμένα. Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες