Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
athinamir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό athinamir » Κυρ Ιουν 11, 2017 2:23 pm

Καλησπέρα σας όλους.
Πρόσφατα εκδόθηκαν οι προσωρινοί πίνακες της προκήρυξης 7Κ/2016, όπου και διαπίστωσα ότι ενώ έχω 77 μήνες προυπηρεσίας, προσμετρήθηκε μηδενική προυπηρεσία.
Όταν έκανα ένσταση με ενημέρωσαν ότι η προυπηρεσία μου δεν υπολογίστηκε διότι αντί για Βεβαίωση Ασφαλιστικού Φορέα, προσκόμισα το έγγραφο που εκδίδεται από το διαδίκτυο και αναφέρεται ως "ΑΤΟΜΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ", το οποίο αναγράφει στο fotter "Το παρόν έχει ενημερωτικό χαρακτήρα και δεν αποτελεί αποδεικτικό ασφάλισης για χρήση σε άλλους φορείς".
Έχετε γνώση για αντίστοιχη περίπτωση? Ευχαριστώ πολύ.

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό italos77 » Κυρ Ιουν 11, 2017 7:04 pm

athinamir έγραψε:Καλησπέρα σας όλους.
Πρόσφατα εκδόθηκαν οι προσωρινοί πίνακες της προκήρυξης 7Κ/2016, όπου και διαπίστωσα ότι ενώ έχω 77 μήνες προυπηρεσίας, προσμετρήθηκε μηδενική προυπηρεσία.
Όταν έκανα ένσταση με ενημέρωσαν ότι η προυπηρεσία μου δεν υπολογίστηκε διότι αντί για Βεβαίωση Ασφαλιστικού Φορέα, προσκόμισα το έγγραφο που εκδίδεται από το διαδίκτυο και αναφέρεται ως "ΑΤΟΜΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ", το οποίο αναγράφει στο fotter "Το παρόν έχει ενημερωτικό χαρακτήρα και δεν αποτελεί αποδεικτικό ασφάλισης για χρήση σε άλλους φορείς".

Νομίζω ότι το δικαιολογητικό είναι τελείως άκυρο οπότε δεν βλέπω να αλλάζει κάτι με την ένσταση :roll:

athinamir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό athinamir » Τρί Ιουν 13, 2017 7:12 pm

Σε ευχαριστώ πολύ...

vkoika210675
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό vkoika210675 » Τετ Ιουν 14, 2017 8:58 am

Καλημέρα athinamir.... Μια ερωτηση θα ηθελα να σου κανω...την ενσταση την έκανες με email? Σε ποσο διάστημα σου απάντησαν?? Εγω εχω στείλει ενσταση απο το Σαββατο 10/06 αλλά ακόμα δεν μου εχουν απαντήσει κάτι (πέρα του οτι το email μου αναγνωστηκε). Εσυ πως εμαθες οτι ειχε προβλημα ενα εντυπο που εχε καταθέσει? Σε ευχαριστώ!!!

soukoutoube
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό soukoutoube » Τετ Ιουν 14, 2017 5:57 pm

athinamir έγραψε:Καλησπέρα σας όλους.

Προσφατα πηγα στο ΙΚΑ να ζητησω τα ενσημα μου για να τα συμπεριλαβω στην 5κ/2017. Εκει μ ειπαν οτι για ΑΣΕΠ χρειαζεται πιο ειδικη βεβαιωση που την δινουν αυτοι στο ΙΚΑ, και οτι η online εκτυπωση δεν γινεται δεκτη. Νταξ, κλασσικη Ελλαδαρα. Λυπαμαι

athinamir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό athinamir » Τετ Ιουν 14, 2017 8:10 pm

Καλησπερα και σε σενα!
Ενσταση κατεθεσα στις 09 Ιουνιου αυτοπροσωπως. Τους τηλεφωνησα στην συνεχεια μηπως και βρω καποια ακρη και οντως μου απαντησαν. Δεν κρατησα τα τηλεφωνα, αλλα αν παρεις στον ασεπ στα δινουν.
Διαφορετικα, θα μαθεις τον λογο που δεν σου αναγνωρισαν το οτιδηποτε, οταν βγουν οι μονιμοι πινακες. Το ιδιο λαθος και εσυ???

vkoika210675
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό vkoika210675 » Πέμ Ιουν 15, 2017 10:45 am

Καλημερα!! Οχι..δεν εχω το ιδιο θέμα....εμενα η αναγνωριση προυπηρεσιας δεν εφορα ενσημα, αφορα τις ειδικες περιπτωσεις οπως γραφει η προκηρυξη!!! Θα προσπαθησω να παρω τηλέφωνο για να δω τι θα μου πουν.

maria82gr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό maria82gr » Τετ Αύγ 16, 2017 9:34 pm

Μα στην προκυρηξη δεν γραφει για καποιο συγκεκριμενο χαρτι γραφει ενα γενικο
"• Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, από την οποία να προκύπτει η χρονική διάρκεια της ασφάλισης"
Σε σενα φαινεται μεσα η χρονικη διαρκεια?

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τετ Σεπ 06, 2017 4:58 pm

Για απόδειξη εμπειρίας από τον οίκειο ασφαλιστικό φορέα στις περισσότερες περιπτώσεις έχει να κάνει με το ΙΚΑ!!Απλά εκεί στα υποκαταστήματα του ΙΚΑ προσκομίζεις τον ΑΜΚΑ σου στις υπηρεσίες εκδόσεων ενσήμων και είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να ζητάς ΕΙΔΙΚΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΝΣΗΜΩΝ ΓΙΑ ΑΣΕΠ όπου και ΟΝΟΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ο φορέας και το είδος εργασίας που έχεις επιτελέσει,κάτι που φυσικά ΔΕΝ ισχύει με τις συνηθισμένες ΑΠΛΕΣ εκδόσεις ενσήμων όπου φαίνονται ΜΟΝΟ οι κωδικοί της ειδικότητος και του εργοδότη,ήτοι τα δύο τελευταία ΔΕΝ αναγράφονται ΠΟΥΘΕΝΑ ονομαστικα στις εκδόσεις αυτές ως πρέπει και φυσικά ο ΑΣΕΠ ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος να κινήσει Γη και ουρανό για να μάθει σε ποίον εργοδότη εργαζόσουν και ως τι σε είχε προσλάβει!!ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ ΕΙΔΙΚΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΝΣΗΜΩΝ ΓΙΑ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΕΠ!!!

Εναλλακτικά όμως ,αν βεβαια έχεις εμπειρία ως συμβασιούχος ορισμένου χρόνου, αντί να τρέχεις στο ΙΚΑ ,προσκομίζεις ειδική βεβαίωση του δημόσιου φορέα που έχεις εργαστεί όπου και αναγράφεται το είδος εργασίας και το χρονικό διάστημα που εργαζόσουν γι' αυτόν!!

maria82gr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό maria82gr » Πέμ Σεπ 07, 2017 12:34 pm

Μαλλον εγω μπερδεύτηκα με την δικια μου περιπτωση και απάντησα σχετικα
Αυτη την φορα τα εκανα στην κατηγορία υε οπου δεν εχει σημασία που εχεις εμπειρία και δν αναγράφει απαιτείται χαρτι από το ικα για προκήρυξη του ασεπ οπως για τις αλλες κατηγορίες
Επίσης μονο το ικα εχει τετοιο χαρτι ειδικό για ασεπ.εγω τα εχω απο τεβε που δεν αναφαιρει τίποτα για καποιο συγκεκριμένο

palpan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό palpan » Κυρ Δεκ 03, 2017 1:11 am

Την πάτησα κι εγώ με τον ίδιο τρόπο και το θέμα είναι ότι κανονικά θα ήμουν και διοριστέος. Αν δεν ξέρεις ότι το ΙΚΑ δίνει συγκεκριμένη βεβαίωση και δεις μόνο τι λέει η προκήρυξη, είναι πολύ εύκολο να κανεις λάθος.

Η προκήρυξη λέει ότι χρειάζεται μια βεβαίωση που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης. Δεν λέει ότι οι ασφαλισμένοι του ΙΚΑ πρέπει να προσκομίσουν ειδικό έντυπο που να αναγράφει επακριβώς τον χρόνο ασφάλισης και ότι αυτό το χορηγεί μόνο το ΙΚΑ (όχι η ιστοσελίδα του).
Ο λογικός άνθρωπος που
κάνει πρώτη φορά χαρτιά και δεν ξέρει, θα μπει στη σελίδα του ΙΚΑ θα πάρει το export των ενσήμων, από το οποίο προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης και όλα καλά...και έτσι απλά χάνεται ένας διορισμός.

Η διατύπωση της προκήρυξης «βεβαίωση που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης» είναι παραπλανητική ,επικίνδυνη και απαράδεκτη.

Αξίζει λέτε να κάνω δικαστήριο; Η ένσταση για αναγνωριση της προϋπηρεσίας αποριφθηκε. Έχει κάνει κανεις δικαστήριο για τέτοια περίπτωση;

kristal
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό kristal » Δευ Δεκ 04, 2017 10:48 pm

palpan έγραψε:Την πάτησα κι εγώ με τον ίδιο τρόπο και το θέμα είναι ότι κανονικά θα ήμουν και διοριστέος. Αν δεν ξέρεις ότι το ΙΚΑ δίνει συγκεκριμένη βεβαίωση και δεις μόνο τι λέει η προκήρυξη, είναι πολύ εύκολο να κανεις λάθος.

Η προκήρυξη λέει ότι χρειάζεται μια βεβαίωση που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης. Δεν λέει ότι οι ασφαλισμένοι του ΙΚΑ πρέπει να προσκομίσουν ειδικό έντυπο που να αναγράφει επακριβώς τον χρόνο ασφάλισης και ότι αυτό το χορηγεί μόνο το ΙΚΑ (όχι η ιστοσελίδα του).
Ο λογικός άνθρωπος που
κάνει πρώτη φορά χαρτιά και δεν ξέρει, θα μπει στη σελίδα του ΙΚΑ θα πάρει το export των ενσήμων, από το οποίο προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης και όλα καλά...και έτσι απλά χάνεται ένας διορισμός.

Η διατύπωση της προκήρυξης «βεβαίωση που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης» είναι παραπλανητική ,επικίνδυνη και απαράδεκτη.

Αξίζει λέτε να κάνω δικαστήριο; Η ένσταση για αναγνωριση της προϋπηρεσίας αποριφθηκε. Έχει κάνει κανεις δικαστήριο για τέτοια περίπτωση;

Η προκήρυξη λέει ξεκάθαρα ΒΕΒΑΙΩΣΗ. Το export των ενσήμων όπως λές, αναφέρει με τεράστια γράμματα σε κάθε σελιδα ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ και στο τέλος κάθε σελίδας "Το παρόν έχει ενημερωτικό χαρακτήρα και δεν αποτελεί αποδεικτικό ασφάλισης για χρήση σε άλλους φορείς". Οπότε άδικος κόπος, αν και κατά βάθος κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξει και αυτό το σύστημα και να μπορεί κάποιος αυτή την βεβαίωση να την παίρνει διαδικτυακά!

palpan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό palpan » Τρί Δεκ 05, 2017 9:40 am

Δηλαδή το αντίθετο του ΒΕΒΑΙΩΣΗ είναι το ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ?
Ο ΑΣΕΠ θέλει μια βεβαίωση που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης και όχι ένα έντυπο που να αποδεικνύει τον χρόνο ασφάλισης,τουλάχιστον αυτό λέει η προκήρυξη. Δεν θα δώσει σύνταξη ο ΑΣΕΠ σε κάνεναν για να χρειάζεται το έντυπο που θα του προσκομίσεις να αποτελεί απόδειξη ασφάλισης.

Επίσης το έντυπο από τη σελίδα του ΙΚΑ έχει μονοσήμαντη σήμανση από το πληροφοριακό σύστημα του ΙΚΑ, άρα είναι υπογεγραμμένο και επίσημο γιατί μπορεί να αποδειχθεί η γνησιότητά του. Το αν παρότι υπογεγραμμένο δεν μπορεί να θεωρηθεί βεβαίωση είναι νομικίστικο θέμα, το ότι λέει ενημερωτικό ίσα - ίσα ο ΑΣΕΠ ενημέρωση θέλει (...που να προκύπτει...όχι που να αναγράφεται σαφώς), δεν ζητάει δηλαδή η προκήρυξη απόδειξη χρόνου ασφάλισης, αλλά βεβαίωση που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης.

Δηλαδή στο footer του εντύπου λέει ότι δεν αποτελεί Απόδειξη ασφάλισης και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ώς απόδειξη ασφάλισης σε άλλους φορείς, δεν ζήτησε όμως κανείς απόδειξη ασφάλισης, αντιθέτως ζήτησε μια βεβαίωση από την οποία μπορεί να προκύψει ο χρόνος ασφάλισης. Το αν το ΑΣΕΠ δεν δέχεται ένα αληθές έντυπο του ΙΚΑ ως βεβαίωση επειδή λέει ενημερωτικό είναι περίεργο θέμα γενικά. Θα έπρεπε να το λέει σαφώς στην προκήρυξη, ότι οι ασφαλισμένοι του ΙΚΑ θα πρέπει να προσκομίζουν ειδικό έντυπο για το ΑΣΕΠ, για να ξέρει ο υποψήφιος ότι υπάρχει ένα τέτοιο έντυπο.

Δεν θεωρώ ότι είναι υποχρεωμένος ο πολίτης να γνωρίζει όλα τα έντυπα που εκδίδουν οι φορείς, και όταν μια προκήρυξη θέλει συγκεκριμένο έντυπο θα πρέπει να το ζητάει συγκεκριμένα, για να μην υπάρχει η πιθανότητα να στείλει κανείς κάποιο παρεμφερές έντυπο, του ίδιου φορέα, που να μοιάζει με αυτό που θες, να προκύπτει αυτό που θες, αλλά να μην τελικά αυτό που θες.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, σέβομαι την άποψή σου, παραθέτω απλώς και τις δικές μου σκέψεις.

kristal
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό kristal » Τρί Δεκ 05, 2017 12:36 pm

Στις προκηρύξεις μην ξεχνας οτι υπάρχουν παλαιοί ασφαλισμένοι όπου τα ένσημα δεν είναι ενημερωμένα στο σύστημα ( το ΑΤΛΑΣ εχει απο το 1994 αν δεν κάνω λάθος και το ΙΚΑ απο το 2002 ). Κατά συνέπεια πρέπει να παρουσιάζονται προσωπικα στο ΙΚΑ για καταμέτρηση και χειρόγραφη συμπλήρωση αυτών των ενσήμων στην περιβόητη βεβαίωση.

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τρί Δεκ 05, 2017 12:42 pm

palpan έγραψε:Δηλαδή το αντίθετο του ΒΕΒΑΙΩΣΗ είναι το ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ?
Ο ΑΣΕΠ θέλει μια βεβαίωση που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης και όχι ένα έντυπο που να αποδεικνύει τον χρόνο ασφάλισης,τουλάχιστον αυτό λέει η προκήρυξη. Δεν θα δώσει σύνταξη ο ΑΣΕΠ σε κάνεναν για να χρειάζεται το έντυπο που θα του προσκομίσεις να αποτελεί απόδειξη ασφάλισης.

Επίσης το έντυπο από τη σελίδα του ΙΚΑ έχει μονοσήμαντη σήμανση από το πληροφοριακό σύστημα του ΙΚΑ, άρα είναι υπογεγραμμένο και επίσημο γιατί μπορεί να αποδειχθεί η γνησιότητά του. Το αν παρότι υπογεγραμμένο δεν μπορεί να θεωρηθεί βεβαίωση είναι νομικίστικο θέμα, το ότι λέει ενημερωτικό ίσα - ίσα ο ΑΣΕΠ ενημέρωση θέλει (...που να προκύπτει...όχι που να αναγράφεται σαφώς), δεν ζητάει δηλαδή η προκήρυξη απόδειξη χρόνου ασφάλισης, αλλά βεβαίωση που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης.

Δηλαδή στο footer του εντύπου λέει ότι δεν αποτελεί Απόδειξη ασφάλισης και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ώς απόδειξη ασφάλισης σε άλλους φορείς, δεν ζήτησε όμως κανείς απόδειξη ασφάλισης, αντιθέτως ζήτησε μια βεβαίωση από την οποία μπορεί να προκύψει ο χρόνος ασφάλισης. Το αν το ΑΣΕΠ δεν δέχεται ένα αληθές έντυπο του ΙΚΑ ως βεβαίωση επειδή λέει ενημερωτικό είναι περίεργο θέμα γενικά. Θα έπρεπε να το λέει σαφώς στην προκήρυξη, ότι οι ασφαλισμένοι του ΙΚΑ θα πρέπει να προσκομίζουν ειδικό έντυπο για το ΑΣΕΠ, για να ξέρει ο υποψήφιος ότι υπάρχει ένα τέτοιο έντυπο.

Δεν θεωρώ ότι είναι υποχρεωμένος ο πολίτης να γνωρίζει όλα τα έντυπα που εκδίδουν οι φορείς, και όταν μια προκήρυξη θέλει συγκεκριμένο έντυπο θα πρέπει να το ζητάει συγκεκριμένα, για να μην υπάρχει η πιθανότητα να στείλει κανείς κάποιο παρεμφερές έντυπο, του ίδιου φορέα, που να μοιάζει με αυτό που θες, να προκύπτει αυτό που θες, αλλά να μην τελικά αυτό που θες.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, σέβομαι την άποψή σου, παραθέτω απλώς και τις δικές μου σκέψεις.

Φίλε μου δυστυχώς δεν πρόκειται να δικαιωθείς. Πολλοί την έχουν πατήσει με το ενημερωτικό σημείωμα. Το ΙΚΑ χορηγεί βεβαίωση ενσήμων με αριθμό πρωτοκόλλου, σφραγίδα και γνήσια υπογραφή του οργάνου που την εξέδωσε.

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες