ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Dimil
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Dimil » Σάβ Σεπ 30, 2017 9:58 am

niki258 έγραψε:
xana έγραψε:
niki258 έγραψε:Καλημέρα!Να ρωτήσω κάτι:αν,στους κωδικούς θέσεων για τις οποίες ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία,κάποιος χωρίς εμπειρία έχει περισσότερα μόρια από κάποιον με εμπειρία,τη θέση με εμπειρία δε θα καταλάβει εκείνος με τα πιο πολλα μόρια και ας μην έχει εμπειρία;(αυτό γνωρίζω,απλώς ήθελα μια επιβεβαίωση από καποιον που το έχει δει στην πράξη).Η εμπειρία δεν είναι απαιτούμενη,απλως βαθμολογούμενη.Ευχαριστω πολύ!

Θεωρώ ότι αφού στον οικείο πίνακα θα προηγείται αυτός με τα πιο πολλά μόρια κι ας είναι μηδενική η εμπειρία του, αυτός θα διοριστεί. Διαφορετικά, δε θα τον συμπεριελάμβανε το ΑΣΕΠ στον εν λόγω πίνακα. Νομίζω εξαίρεση αποτελεί η περίπτωση που απαιτείται εμπειρία και δεν είναι απλά βαθμολογούμενη.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,xana.Και εγώ αυτό πιστεύω,το ρώτησα γιατί φαντάζομαι ότι στη συγκεκριμένη προκήρυξη κάτι τέτοιο θα συμβεί.

Την ιδια απορια νομιζω εχουμε ολοι, ας ελπισουμε για τα καλυτερα. :wink: Αν κι εγω σε αυτη την προκηρυξη δε δηλωσα πολλες περιοχες απογοητευμενη απο την εξειδικευμενη εμπειρια που ζητουσε αλλα δεν παυω να ελπιζω. Καλη επιτυχια!

niki258
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Σάβ Σεπ 30, 2017 11:37 am

Dimil έγραψε:
niki258 έγραψε:
xana έγραψε:
Θεωρώ ότι αφού στον οικείο πίνακα θα προηγείται αυτός με τα πιο πολλά μόρια κι ας είναι μηδενική η εμπειρία του, αυτός θα διοριστεί. Διαφορετικά, δε θα τον συμπεριελάμβανε το ΑΣΕΠ στον εν λόγω πίνακα. Νομίζω εξαίρεση αποτελεί η περίπτωση που απαιτείται εμπειρία και δεν είναι απλά βαθμολογούμενη.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,xana.Και εγώ αυτό πιστεύω,το ρώτησα γιατί φαντάζομαι ότι στη συγκεκριμένη προκήρυξη κάτι τέτοιο θα συμβεί.

Την ιδια απορια νομιζω εχουμε ολοι, ας ελπισουμε για τα καλυτερα. :wink: Αν κι εγω σε αυτη την προκηρυξη δε δηλωσα πολλες περιοχες απογοητευμενη απο την εξειδικευμενη εμπειρια που ζητουσε αλλα δεν παυω να ελπιζω. Καλη επιτυχια!

Καλή επιτυχία και σε εσας!Το πρόβλημα θα ήταν να ήταν προαπαιτούμενη η εμπειρία,κατά τη δική μου εκτίμηση δε θα είναι πολλοί οι υποψήφιοι με τη συγκεκριμένη εμπειρία,δεν ξέρω αν υπάρχει αντίθετη άποψη..Στις θέσεις ΠΕ ΙΔΑΧ όπου ζητειται αυτή η εμπειρία,θεωρώ πως τα απαιτούμενα για διορισμό μόρια θα είναι πολύ πιο λίγα από ό,τι συνήθως(και για τον κωδικό 119,ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ).Απλώς στις ΠΕ ΙΔΑΧ,λόγω του ότι γίνονται δεκτά όλα τα πτυχία,μπορεί να δούμε και 1600+ μόρια χωρίς εμπειρία,από τυπικά προσόντα και μόνο.

xana
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό xana » Σάβ Σεπ 30, 2017 10:58 pm

niki258 έγραψε:
Dimil έγραψε:
niki258 έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,xana.Και εγώ αυτό πιστεύω,το ρώτησα γιατί φαντάζομαι ότι στη συγκεκριμένη προκήρυξη κάτι τέτοιο θα συμβεί.

Καλή επιτυχία και σε εσας!Το πρόβλημα θα ήταν να ήταν προαπαιτούμενη η εμπειρία,κατά τη δική μου εκτίμηση δε θα είναι πολλοί οι υποψήφιοι με τη συγκεκριμένη εμπειρία,δεν ξέρω αν υπάρχει αντίθετη άποψη..Στις θέσεις ΠΕ ΙΔΑΧ όπου ζητειται αυτή η εμπειρία,θεωρώ πως τα απαιτούμενα για διορισμό μόρια θα είναι πολύ πιο λίγα από ό,τι συνήθως(και για τον κωδικό 119,ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ).Απλώς στις ΠΕ ΙΔΑΧ,λόγω του ότι γίνονται δεκτά όλα τα πτυχία,μπορεί να δούμε και 1600+ μόρια χωρίς εμπειρία,από τυπικά προσόντα και μόνο.

Ωστόσο, υπάρχει και το σύνηθες ερώτημα: "ποια διδακτορικά και ποια μεταπτυχιακά θα πάρουν το 400ρι και το 200ρι αντίστοιχα;"... Γιατί οι θέσεις είναι ΠΕ Διοικητικού, πλην όμως το αντικείμενο της θέσης, σύμφωνα με το οποίο κρίνεται η σχετική/οί ή μη εμπειρία/μεταπτυχιακοί τίτλοι, είναι πιο συγκεκριμένο.. Δεν ξέρω αλλά μου φαίνονται όλα τόσο αδιευκρίνιστα και στη συγκεκριμένη προκήρυξη και στην 1Κ/2017 που κι εκεί υπάρχουν αντίστοιχα θέματα... Ελπίζω τουλάχιστον στο ΑΣΕΠ να πράττουν με κάπως δίκαιο τρόπο και όχι όπως να ναι...

niki258
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Κυρ Οκτ 01, 2017 8:22 am

xana έγραψε:
niki258 έγραψε:
Dimil έγραψε:

Ωστόσο, υπάρχει και το σύνηθες ερώτημα: "ποια διδακτορικά και ποια μεταπτυχιακά θα πάρουν το 400ρι και το 200ρι αντίστοιχα;"... Γιατί οι θέσεις είναι ΠΕ Διοικητικού, πλην όμως το αντικείμενο της θέσης, σύμφωνα με το οποίο κρίνεται η σχετική/οί ή μη εμπειρία/μεταπτυχιακοί τίτλοι, είναι πιο συγκεκριμένο.. Δεν ξέρω αλλά μου φαίνονται όλα τόσο αδιευκρίνιστα και στη συγκεκριμένη προκήρυξη και στην 1Κ/2017 που κι εκεί υπάρχουν αντίστοιχα θέματα... Ελπίζω τουλάχιστον στο ΑΣΕΠ να πράττουν με κάπως δίκαιο τρόπο και όχι όπως να ναι...

Δεν έχετε άδικο.Υπάρχει ασάφεια στις διατυπώσεις.Αλλά με βάση την περιγραφή του αντικειμένου της θέσης,μάλλον δε θα είναι πολλά τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά που θα έχουν πλήρη μοριοδότηση.Ό,τι σχετίζεται με δημόσια διοίκηση,δημόσιο δίκαιο,διεθνές δίκαιο,ανθρώπινα δικαιώματα και προστασία αυτών,πέρα από εκείνα που είναι αμιγώς σε θέματα μετανάστευσης,ασύλου,προσφυγικών ροών κλπ.Προσωπικά,έτσι το ερμηνεύω.Εσείς τι πιστεύετε;

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό anthie » Κυρ Οκτ 01, 2017 7:50 pm

niki258 έγραψε:
xana έγραψε:
niki258 έγραψε:Καλή επιτυχία και σε εσας!Το πρόβλημα θα ήταν να ήταν προαπαιτούμενη η εμπειρία,κατά τη δική μου εκτίμηση δε θα είναι πολλοί οι υποψήφιοι με τη συγκεκριμένη εμπειρία,δεν ξέρω αν υπάρχει αντίθετη άποψη..Στις θέσεις ΠΕ ΙΔΑΧ όπου ζητειται αυτή η εμπειρία,θεωρώ πως τα απαιτούμενα για διορισμό μόρια θα είναι πολύ πιο λίγα από ό,τι συνήθως(και για τον κωδικό 119,ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ).Απλώς στις ΠΕ ΙΔΑΧ,λόγω του ότι γίνονται δεκτά όλα τα πτυχία,μπορεί να δούμε και 1600+ μόρια χωρίς εμπειρία,από τυπικά προσόντα και μόνο.

Δεν έχετε άδικο.Υπάρχει ασάφεια στις διατυπώσεις.Αλλά με βάση την περιγραφή του αντικειμένου της θέσης,μάλλον δε θα είναι πολλά τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά που θα έχουν πλήρη μοριοδότηση.Ό,τι σχετίζεται με δημόσια διοίκηση,δημόσιο δίκαιο,διεθνές δίκαιο,ανθρώπινα δικαιώματα και προστασία αυτών,πέρα από εκείνα που είναι αμιγώς σε θέματα μετανάστευσης,ασύλου,προσφυγικών ροών κλπ.Προσωπικά,έτσι το ερμηνεύω.Εσείς τι πιστεύετε;
Διεθνές-ευρωπαικό δίκαιο και πολιτική που να συμπεριλαμβάνουν θεματικές- μαθήματα ανθρώπινων δικαιωμάτων (με έμφαση σε προσφυγικό μεταναστευτικό δίκαιο/πολιτική θα ήταν το ιδανικό αλλά είναι εξαιρετικό και σπανίζει ως γενικός προσανατολισμός οπότε δεν θα εξειδικευθεί τόσο στενά) αλλά και κοινωνιολογικού/ ανθρωπολογικού προσανατολισμού θεματικές που αφορούν τις εν λόγω ομάδες πληθυσμού ή και τα συναφή φαινόμενα (είτε ως επιμέρους θεματικές-μαθήματα είτε ως γενική θεματική λ.χ τίτλος διδακτορικής διατριβής ή μεταπτυχιακής εργασίας). Δεν νομίζω ότι προκύπτει κάποια άλλη συνάφεια, όπως ακραιφνώς ιστορικές θεματικές ή γενικώς πολιτικές σπουδές ή δημόσιο δίκαιο γενικώς.

niki258
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Κυρ Οκτ 01, 2017 10:56 pm

anthie έγραψε:
niki258 έγραψε:
xana έγραψε:

Διεθνές-ευρωπαικό δίκαιο και πολιτική που να συμπεριλαμβάνουν θεματικές- μαθήματα ανθρώπινων δικαιωμάτων (με έμφαση σε προσφυγικό μεταναστευτικό δίκαιο/πολιτική θα ήταν το ιδανικό αλλά είναι εξαιρετικό και σπανίζει ως γενικός προσανατολισμός οπότε δεν θα εξειδικευθεί τόσο στενά) αλλά και κοινωνιολογικού/ ανθρωπολογικού προσανατολισμού θεματικές που αφορούν τις εν λόγω ομάδες πληθυσμού ή και τα συναφή φαινόμενα (είτε ως επιμέρους θεματικές-μαθήματα είτε ως γενική θεματική λ.χ τίτλος διδακτορικής διατριβής ή μεταπτυχιακής εργασίας). Δεν νομίζω ότι προκύπτει κάποια άλλη συνάφεια, όπως ακραιφνώς ιστορικές θεματικές ή γενικώς πολιτικές σπουδές ή δημόσιο δίκαιο γενικώς.

Συμφωνώ μαζί σας,αφού μοριοδοτείται εξειδικευμένη εμπειρία,το πλέον λογικό είναι η πλήρης μοριοδότηση μεταπτυχιακών και διδακτορικών να αφορά σε συγκεκριμένα(ολιγάριθμα)εξ αυτών που να εμπίπτουν αναμφίβολα στο γνωστικό αντικείμενο της θέσης,όπως με σαφήνεια προσδιορίζεται.Το ίδιο,κατ'εμέ,ισχύει και για τα δεύτερα πτυχία(δηλ.αν κάποιος έχει δεύτερο πτυχίο στις οικονομικές επιστήμες δε θα πάρει 150 μόρια,αφού δεν υπάρχει συνάφεια με το αντικείμενο της θέσης,ακόμη και αν είναι στους αποδεκτούς τίτλους).

ob7fqb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ob7fqb » Κυρ Οκτ 15, 2017 12:46 pm

Καλη Κυριακη σε ολους. Πρωτη αποπειρα σε διαγωνισμο ΑΣΕΠ με την 6Κ σε ΤΕ. Που λετε να κυμανθουν τα μορια στην κατηγορια? 2500 αιτησεις εγιναν για 14 θεσεις σε τρεις πολεις, Αθηνα, Θεσαλλονικη και Εβρο. θεωρω οτι θα δωθει προτεραιοτητα στα προσωρινα αποτελεσματα της ΤΕ, αφου εχει και τις λιγοτερες αιτησεις.

Να ρωτησω και κατι αλλο.. Αν ερμηνευω σωστα την προκηρυξη, η βεβαιωση απο το αρμοδιο τμημα ΤΕΙ οτι ο τιτλος βασιζεται σε σπουδες που καλυπτουν με πληρη επαρκεια το γνωστικο αντικειμενο μπλα-μπλα-μπλα, ειναι υποχρεωτικο να προσκομιστει για να ληφθει υποψην το πτυχιο, σωστα??

niki258
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Κυρ Οκτ 15, 2017 3:04 pm

ob7fqb έγραψε:Καλη Κυριακη σε ολους. Πρωτη αποπειρα σε διαγωνισμο ΑΣΕΠ με την 6Κ σε ΤΕ. Που λετε να κυμανθουν τα μορια στην κατηγορια? 2500 αιτησεις εγιναν για 14 θεσεις σε τρεις πολεις, Αθηνα, Θεσαλλονικη και Εβρο. θεωρω οτι θα δωθει προτεραιοτητα στα προσωρινα αποτελεσματα της ΤΕ, αφου εχει και τις λιγοτερες αιτησεις.

Να ρωτησω και κατι αλλο.. Αν ερμηνευω σωστα την προκηρυξη, η βεβαιωση απο το αρμοδιο τμημα ΤΕΙ οτι ο τιτλος βασιζεται σε σπουδες που καλυπτουν με πληρη επαρκεια το γνωστικο αντικειμενο μπλα-μπλα-μπλα, ειναι υποχρεωτικο να προσκομιστει για να ληφθει υποψην το πτυχιο, σωστα??

Η βεβαίωση είναι απαραίτητη για να θεωρηθεί ότι το πτυχιο εμπιπτει στους αποδεκτούς τίτλους.Λόγω του μικρου αριθμού των θέσεων,πιστεύω τουλάχιστον 1800 για τις θέσεις με εμπειρία(γενικές θέσεις).Λογικά πρώτα θα βγουν για ΤΕ.Εύχομαι καλη επιτυχία!

niki258
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Κυρ Οκτ 15, 2017 4:15 pm

Ξέχασα να διευκρινίσω ότι η βεβαιωση απαιτείται μόνο όταν ο τίτλος σπουδών σας δεν είναι στους ρητά και περιοριστικά αναφερόμενους στο σχετικό σημείο της προκήρυξης και όταν είναι αντίστοιχης ειδικότητας προς κάποιον ή κάποιους από αυτούς(που τεκμαίρεται ότι καλυπτουν με πλήρη γνωστική επάρκεια το αντικείμενο των προκηρυσσόμενων θέσεων).

niki258
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Δευ Οκτ 16, 2017 4:22 pm

Υπάρχει κάποιο νέο για τα προσωρινά;Μίλησε κάποιος με ΑΣΕΠ πρόσφατα;

athinasiak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό athinasiak » Τρί Οκτ 17, 2017 2:04 pm

Καλησπέρα! Σήμερα δεσμεύτηκε το παράβολό μου για ΔΕ. Λογικά σε περίπου ενα μήνα θα αρχίσουν να βγαίνουν τα πρώτα αποτελέσματα, κρίνοντας απο προηγούμενες προκυρήξεις.

niki258
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Οκτ 17, 2017 2:29 pm

athinasiak έγραψε:Καλησπέρα! Σήμερα δεσμεύτηκε το παράβολό μου για ΔΕ. Λογικά σε περίπου ενα μήνα θα αρχίσουν να βγαίνουν τα πρώτα αποτελέσματα, κρίνοντας απο προηγούμενες προκυρήξεις.

Καλησπερα!Ευχαριστούμε για την ενημέρωση,σήμερα μιλησα με ΑΣΕΠ και μου είπαν μέχρι τον επόμενο μήνα οτι θα έχουν βγει..

merm
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό merm » Τρί Οκτ 17, 2017 6:47 pm

Πάντως σε επικοινωνία που είχα με το ΑΣΕΠ πριν κανένα 20ήμερο, μου είχαν απαντήσει το εξής:
"Τα αποτελέσματα της προκήρυξης 6Κ/2017 θα εκδοθούν όταν ολοκληρωθεί ο έλεγχος του ΑΣΕΠ."

Για τις θέσεις ΠΕ, λέτε να αργήσουν παραπάνω;

merm
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό merm » Τρί Οκτ 17, 2017 8:19 pm

Πληροφοριακά αναφέρω ότι το παράβολο μου είναι σε κατάσταση "πληρωμένο",
εάν αυτό σημαίνει κάτι για την αίτηση σε θέσεις ΠΕ.

niki258
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Οκτ 17, 2017 9:29 pm

merm έγραψε:Πάντως σε επικοινωνία που είχα με το ΑΣΕΠ πριν κανένα 20ήμερο, μου είχαν απαντήσει το εξής:
"Τα αποτελέσματα της προκήρυξης 6Κ/2017 θα εκδοθούν όταν ολοκληρωθεί ο έλεγχος του ΑΣΕΠ."

Για τις θέσεις ΠΕ, λέτε να αργήσουν παραπάνω;

Κι εγώ για ΠΕ ενδιαφέρομαι,φαντάζομαι πως πρώτα θα εκδοθούν για ΤΕ λόγω των λιγότερων αιτήσεων.Ο κύριος που με πληροφόρησε σχετικά σήμερα,αρχικά είπε ότι δε γνωρίζει,αλλά όταν τον ρώτησα αν αναμένονται μέσα στο έτος,απάντησε ότι μέσα στον επόμενο μήνα θα βγουν.

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες