ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
mixalis80
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 11:32 am

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό mixalis80 » Σάβ Μάιος 13, 2017 7:28 am

Καλημέρα

γνωρίζουμε αν οι θέσεις(όπου προσμετράται η εμπειρία) θα απαιτούν εξειδικευμένη εμπειρία, δηλαδή να έχεις εργαστεί ήδη σε Υπηρεσίες Ασύλου;

επίσης, τι ξέρουμε για το κασθεστώς ΙΔΑΧ;

ευχαριστω

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό anthie » Κυρ Μάιος 14, 2017 9:07 am

mixalis80 έγραψε:Καλημέρα

γνωρίζουμε αν οι θέσεις(όπου προσμετράται η εμπειρία) θα απαιτούν εξειδικευμένη εμπειρία, δηλαδή να έχεις εργαστεί ήδη σε Υπηρεσίες Ασύλου;

επίσης, τι ξέρουμε για το κασθεστώς ΙΔΑΧ;

ευχαριστω

Δεν γίνεται λόγος στα απαραίτητα πρόσθετα προσόντα για εξειδικευμένη εμπειρία, οπότε αρκεί φαντάζομαι γενική συνάφεια με το αντικείμενο θέσης.Το καθεστώς ΙΔΑΧ αφορά τακτικό προσωπικό δημοσίου.Η εργασία σε υπηρεσίες ασύλου έχει ιδιαιτερότητες και αυξημένα καθήκοντα έναντι θέσεων εργασίας στο δημόσιο.

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Δευ Μάιος 15, 2017 12:34 am

anthie έγραψε:
mixalis80 έγραψε:Καλημέρα

γνωρίζουμε αν οι θέσεις(όπου προσμετράται η εμπειρία) θα απαιτούν εξειδικευμένη εμπειρία, δηλαδή να έχεις εργαστεί ήδη σε Υπηρεσίες Ασύλου;

επίσης, τι ξέρουμε για το κασθεστώς ΙΔΑΧ;

ευχαριστω

Δεν γίνεται λόγος στα απαραίτητα πρόσθετα προσόντα για εξειδικευμένη εμπειρία, οπότε αρκεί φαντάζομαι γενική συνάφεια με το αντικείμενο θέσης.Το καθεστώς ΙΔΑΧ αφορά τακτικό προσωπικό δημοσίου.Η εργασία σε υπηρεσίες ασύλου έχει ιδιαιτερότητες και αυξημένα καθήκοντα έναντι θέσεων εργασίας στο δημόσιο.



Τι ιδιαιτερότητες εχει? Εγω για ΔΕ κατηγορια ενδιαφερομαι

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό anthie » Δευ Μάιος 15, 2017 10:18 pm

maria101980 έγραψε:
anthie έγραψε:
mixalis80 έγραψε:Καλημέρα

γνωρίζουμε αν οι θέσεις(όπου προσμετράται η εμπειρία) θα απαιτούν εξειδικευμένη εμπειρία, δηλαδή να έχεις εργαστεί ήδη σε Υπηρεσίες Ασύλου;

επίσης, τι ξέρουμε για το κασθεστώς ΙΔΑΧ;

ευχαριστω

Δεν γίνεται λόγος στα απαραίτητα πρόσθετα προσόντα για εξειδικευμένη εμπειρία, οπότε αρκεί φαντάζομαι γενική συνάφεια με το αντικείμενο θέσης.Το καθεστώς ΙΔΑΧ αφορά τακτικό προσωπικό δημοσίου.Η εργασία σε υπηρεσίες ασύλου έχει ιδιαιτερότητες και αυξημένα καθήκοντα έναντι θέσεων εργασίας στο δημόσιο.



Τι ιδιαιτερότητες εχει? Εγω για ΔΕ κατηγορια ενδιαφερομαι
Οι ιδιαιτερότητες σχετίζονται με τις κατά κανόνα κακές συνθήκες εργασίας (λ.χ. έλλειψη οργάνωσης υπηρεσιών/συντονισμού δομών, κακές κτιριακές υποδομές, όγκος υποθέσεων, προσωπικό υποστελεχωμένο και χωρις εμπειρία, αντικείμενο απασχόλησης που χρήζει ειδικών γνώσεων για τη μεταχείριση εξυπηρετούμενων κ.ά.).

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό reinvent » Τρί Μάιος 23, 2017 5:50 pm

Υπάρχει κάποιος δικηγόρος στο φόρουμ που σκοπεύει να κάνει αίτηση για τις θέσεις ΠΕ ΔΙοικητικού (ΙΔΑΧ); Τι ακριβώς θα προσκομίσουμε για την απόδειξη της εξειδικευμένης εμπειρίας;

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Τρί Μάιος 23, 2017 7:06 pm

Μπορεί κάποιος να ενημερώσει και εμάς του ανίδεους τι ισχύει αναφορικά με τους όρους εργασίας των ΙΔΑΧ? Δηλαδή μιας και είσαι αορίστου μπορούν εύκολα να σε απολύσουν; Έχεις συμβεί αυτό στο παρελθόν; Μισθολογικά τι ισχύει; Όπως και στο ενιαίο μισθολόγιο; Υπάρχει περίπτωση να καταργηθούν στο μέλλον οι Υπηρεσίες αυτές και να ψάχνει κάποιος για δουλειά αργότερα; Πιστεύετε θα γίνει κι εκεί πανικός ως προς τον αριθμό αιτήσεων όπως και για τα δικαστήρια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

lls
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Μάιος 23, 2017 9:09 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό lls » Τρί Μάιος 23, 2017 9:55 pm

anthie έγραψε:
mixalis80 έγραψε:Καλημέρα

γνωρίζουμε αν οι θέσεις(όπου προσμετράται η εμπειρία) θα απαιτούν εξειδικευμένη εμπειρία, δηλαδή να έχεις εργαστεί ήδη σε Υπηρεσίες Ασύλου;

επίσης, τι ξέρουμε για το κασθεστώς ΙΔΑΧ;

ευχαριστω

Δεν γίνεται λόγος στα απαραίτητα πρόσθετα προσόντα για εξειδικευμένη εμπειρία, οπότε αρκεί φαντάζομαι γενική συνάφεια με το αντικείμενο θέσης.Το καθεστώς ΙΔΑΧ αφορά τακτικό προσωπικό δημοσίου.Η εργασία σε υπηρεσίες ασύλου έχει ιδιαιτερότητες και αυξημένα καθήκοντα έναντι θέσεων εργασίας στο δημόσιο.


Η προκήρυξη αναφέρει:
1. Βαθμολογούμενη εμπειρία Για τις θέσεις του κλάδου ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ (κωδ. θέσεων 101-118), ως βαθμολογούμενη εμπειρία θα ληφθεί υπόψη η απασχόληση με σχέση εργασίας ή σύμβαση έργου στο δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα ή άσκηση επαγγέλματος σε διοικητικές διαδικασίες σχετικές με τον προσφυγικό ή/και μεταναστευτικό πληθυσμό. Για τις θέσεις του κλάδου ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ (κωδ. θέσεων 119) ως βαθμολογούμενη εμπειρία θα ληφθεί υπόψη η απασχόληση με σχέση εργασίας ή σύμβαση έργου στο δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα ή άσκηση επαγγέλματος στη διαχείριση ευρωπαϊκών προγραμμάτων που αφορούν στις μεταναστευτικές ή/και προσφυγικές ροές. Για τις λοιπές θέσεις (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ) (κωδ. θέσεων: 120, 121, 201 έως και 208, 301 έως και 318) ως βαθμολογούμενη εμπειρία θα ληφθεί υπόψη η απασχόληση με σχέση εργασίας ή σύμβαση έργου στο δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα ή άσκηση επαγγέλματος σε καθήκοντα ή έργα συναφή με το αντικείμενο των προς πλήρωση θέσεων.

mixalis80
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 11:32 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό mixalis80 » Τετ Μάιος 24, 2017 11:34 am

Αν εχει καποιος τιμολογια και αποδειξεις παροχης υπηρεσιεων σε υπηρεσιες που ασχολουνται με προσφυγικα ζητηματα αρκει να υποβαλλει την συμβαση εργασιας;

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό reinvent » Τετ Μάιος 24, 2017 12:08 pm

Για να επανέλθω στο προηγούμενο ερώτημά μου και να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένη: ως ασκούμενη αλλά και ως νέα δικηγόρος είχα ασχοληθεί πολλές φορές με αιτήσεις χορήγησης και ανανέωσης αδειών διαμονής, προσφυγές σε περιπτώσεις απέλασης κτλ., αλλά οι υποθέσεις ήταν "του γραφείου" και δεν έχω εκδώσει εγώ προσωπικά τα σχετικά παραστατικά. Πώς θα δηλωθεί αυτή η εμπειρία;

Επίσης, πρόκειται πράγματι για προκήρυξη "ανοιχτή" σε όλους, ή μήπως απευθύνεται ουσιαστικά στα άτομα που εργάζονται ήδη με συμβάσεις ορισμένου χρόνου σ' αυτές τις δομές προκειμένου να μετατραπούν σε ΙΔΑΧ;

Ευχαριστώ.

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό anthie » Τετ Μάιος 24, 2017 5:46 pm

reinvent έγραψε:Για να επανέλθω στο προηγούμενο ερώτημά μου και να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένη: ως ασκούμενη αλλά και ως νέα δικηγόρος είχα ασχοληθεί πολλές φορές με αιτήσεις χορήγησης και ανανέωσης αδειών διαμονής, προσφυγές σε περιπτώσεις απέλασης κτλ., αλλά οι υποθέσεις ήταν "του γραφείου" και δεν έχω εκδώσει εγώ προσωπικά τα σχετικά παραστατικά. Πώς θα δηλωθεί αυτή η εμπειρία;

Επίσης, πρόκειται πράγματι για προκήρυξη "ανοιχτή" σε όλους, ή μήπως απευθύνεται ουσιαστικά στα άτομα που εργάζονται ήδη με συμβάσεις ορισμένου χρόνου σ' αυτές τις δομές προκειμένου να μετατραπούν σε ΙΔΑΧ;

Ευχαριστώ.
Ούτε ανοιχτή ούτε κλειστή μπορείς να την χαρακτηρίσεις.Εμπειρία σε προσφυγικό έχουν όσοι εργάζονται σε ΜΚΟ, σε υπηρεσία Ασύλου και Πρώτης Υποδοχής και οι δικηγόροι που ασχολούνται με το αντικείμενο.Σε γενικές γραμμές δεν πρόκειται για μεγάλη εμπειρία εκ μέρους των πιο πάνω κατηγοριών απασχολουμένων, διότι το αντικείμενο είναι σχετικά καινούργιο.

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τετ Μάιος 24, 2017 6:51 pm

reinvent έγραψε:Για να επανέλθω στο προηγούμενο ερώτημά μου και να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένη: ως ασκούμενη αλλά και ως νέα δικηγόρος είχα ασχοληθεί πολλές φορές με αιτήσεις χορήγησης και ανανέωσης αδειών διαμονής, προσφυγές σε περιπτώσεις απέλασης κτλ., αλλά οι υποθέσεις ήταν "του γραφείου" και δεν έχω εκδώσει εγώ προσωπικά τα σχετικά παραστατικά. Πώς θα δηλωθεί αυτή η εμπειρία;

Επίσης, πρόκειται πράγματι για προκήρυξη "ανοιχτή" σε όλους, ή μήπως απευθύνεται ουσιαστικά στα άτομα που εργάζονται ήδη με συμβάσεις ορισμένου χρόνου σ' αυτές τις δομές προκειμένου να μετατραπούν σε ΙΔΑΧ;

Ευχαριστώ.

α) Δεν μπορείτε να το αποδείξετε.
Β) Φωτογραφική είναι η προκήρυξη. Επειδή δεν μπορούν να μετατρέψουν τους ορισμένου χρόνου σε μόνιμους βρίσκουν τέτοια τρικ.

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό reinvent » Τετ Μάιος 24, 2017 10:35 pm

Φαντάζομαι όμως πως υπάρχουν και άλλοι τρόποι απόδειξης της εμπειρίας, πέρα από τις ΑΠΥ και τα συμφωνητικά. Σε κάθε περίπτωση το παράβολο είναι οικονομικό, οπότε αξίζει τον κόπο να γίνει μια αίτηση.

euphoric
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 4:11 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό euphoric » Πέμ Μάιος 25, 2017 12:20 pm

Η προκήρυξη είναι γνωστή πολλές μέρες ήδη. Επομένως, όσοι ενδιαφέρεστε, μαζέψτε τα δικαιολογητικά σας.
Έχετε 20+ μέρες ΠΡΟΤΟΥ ακόμα ξεκινήσουν οι αιτήσεις.
Συμπληρώστε το μητρώο σας στο ΑΣΕΠ και τακτοποιήστε τις όποιες ελλείψεις του.
Το να πέσει το σύστημα 2 μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας και να ξεκινήσει γκρίνια "αχ είναι 29 Ιουνίου, τι πράγματα είναι αυτά, δεν προλάβαμε να έχουμε έτοιμη την αίτηση, έπεσε το σύστημα, φταίνε όλοι οι άλλοι και ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ", είναι αδικαιολόγητο.

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Σάβ Μάιος 27, 2017 12:48 am

Θα μπορούσε κάποιος πιο έμπειρος και γνώστης να μας διαφωτίσει λίγο για το καθεστώς των ΙΔΑΧ; Έχουν απολύσει κόσμο που ήταν ΙΔΑΧ; Μισθολογικά είναι το ίδιο με τους μόνιμους; Μπορούν να κάνουν και αυτοί αμοιβαίες μεταθέσεις; Σας ευχαριστώ πολύ :)

ritaa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2017 6:41 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό ritaa » Κυρ Μάιος 28, 2017 2:47 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
reinvent έγραψε:Για να επανέλθω στο προηγούμενο ερώτημά μου και να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένη: ως ασκούμενη αλλά και ως νέα δικηγόρος είχα ασχοληθεί πολλές φορές με αιτήσεις χορήγησης και ανανέωσης αδειών διαμονής, προσφυγές σε περιπτώσεις απέλασης κτλ., αλλά οι υποθέσεις ήταν "του γραφείου" και δεν έχω εκδώσει εγώ προσωπικά τα σχετικά παραστατικά. Πώς θα δηλωθεί αυτή η εμπειρία;

Επίσης, πρόκειται πράγματι για προκήρυξη "ανοιχτή" σε όλους, ή μήπως απευθύνεται ουσιαστικά στα άτομα που εργάζονται ήδη με συμβάσεις ορισμένου χρόνου σ' αυτές τις δομές προκειμένου να μετατραπούν σε ΙΔΑΧ;

Ευχαριστώ.

α) Δεν μπορείτε να το αποδείξετε.
Β) Φωτογραφική είναι η προκήρυξη. Επειδή δεν μπορούν να μετατρέψουν τους ορισμένου χρόνου σε μόνιμους βρίσκουν τέτοια τρικ.

καλησπέρα και καλή επιτυχία σε όλους! Μς κάποιους γνωριζόμαστε ήδη από την αίτηση για τα δικαστήρια! Φοβερές στιγμές ζήσαμε με αυτή την αίτηση τότε! Εγώ να σας πω την αλήθεια, από τότε νιώθω μια άρνηση σε οτιδήποτε έχει να κάνει με ασεπ, ηλεκτρονικές διαδικασίες, συγκέντρωση δικαιολογητικών κλπ.
Γιάννη, εσύ που κατέχεις πολλά από τέτοιες διαδικασίες, τι γνώμη έχεις γι αυτή την προκήρυξη; θα έχει την ίδια απήχηση όπως η προηγούμενη με τα δικαστήρια; Θα υποβάλλει αίτηση όποιος μιλάει ελληνικά, ή μονο αυτοί που έχεουν εξειδικευμένη εμπειρία, δεδομενου ότι και εσύ την ονομαζεις φωτογραφική.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 7 επισκέπτες