ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τετ Μάιος 31, 2017 9:11 pm

Δικαίως η εν λόγω προκήρυξη έχει προκαλέσει τόσο προβληματισμό!Πιστεύω ότι τα της εμπειρίας παρατίθενται copy-paste σε όλες τις προκηρύξεις, επίσης ένα δικηγόρος πχ με την εξειδικευμένη προϋπηρεσία θα πρέπει να προσκομίσει σωρευτικά ό,τι προβλέπεται, οπότε δεν ισχύει αυτό για τη δικηγορική εμπειρία γενικώς(με την κοινή λογική, αυτό αντιλαμβάνομαι). Εκτιμάται ότι θα είναι αρκετοί οι υποψήφιοι με τη ζητούμενη εμπειρία; Στις θέσεις των ειδικών κατηγοριών,για παράδειγμα, πιθανολογώ πως δύσκολα θα υπάρχουν άτομα με τη συγκεκριμένη εμπειρία. Προφανώς θα καλυφθούν από υποψηφίους των γενικών θέσεων όπως αναφέρει η προκήρυξη και όχι από υποψήφιους της εκάστοτε κατηγορίας χωρίς εμπειρία, σωστά;

ap2
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2016 8:48 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό ap2 » Τετ Μάιος 31, 2017 10:12 pm

niki258 έγραψε:Δικαίως η εν λόγω προκήρυξη έχει προκαλέσει τόσο προβληματισμό!Πιστεύω ότι τα της εμπειρίας παρατίθενται copy-paste σε όλες τις προκηρύξεις, επίσης ένα δικηγόρος πχ με την εξειδικευμένη προϋπηρεσία θα πρέπει να προσκομίσει σωρευτικά ό,τι προβλέπεται, οπότε δεν ισχύει αυτό για τη δικηγορική εμπειρία γενικώς(με την κοινή λογική, αυτό αντιλαμβάνομαι). Εκτιμάται ότι θα είναι αρκετοί οι υποψήφιοι με τη ζητούμενη εμπειρία; Στις θέσεις των ειδικών κατηγοριών,για παράδειγμα, πιθανολογώ πως δύσκολα θα υπάρχουν άτομα με τη συγκεκριμένη εμπειρία. Προφανώς θα καλυφθούν από υποψηφίους των γενικών θέσεων όπως αναφέρει η προκήρυξη και όχι από υποψήφιους της εκάστοτε κατηγορίας χωρίς εμπειρία, σωστά;



Φυσικά και θα καλυφθούν οι θέσεις ειδικών κατηγοριών. Όπως είπα προηγουμένως, θα προτιμηθούν άτομα που ήδη εργάστηκαν/εργάζονται με συμβάσεις και έχουν προσληφθεί με κοινωνικά κριτήρια (ανεργία, πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, κλπ).
Η προκήρυξη είναι κομμένη και ραμμένη στα μέτρα τους.

Jen1981
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Δεκ 27, 2016 6:25 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Jen1981 » Τετ Μάιος 31, 2017 11:38 pm

niki258 έγραψε:Δικαίως η εν λόγω προκήρυξη έχει προκαλέσει τόσο προβληματισμό!Πιστεύω ότι τα της εμπειρίας παρατίθενται copy-paste σε όλες τις προκηρύξεις, επίσης ένα δικηγόρος πχ με την εξειδικευμένη προϋπηρεσία θα πρέπει να προσκομίσει σωρευτικά ό,τι προβλέπεται, οπότε δεν ισχύει αυτό για τη δικηγορική εμπειρία γενικώς(με την κοινή λογική, αυτό αντιλαμβάνομαι). Εκτιμάται ότι θα είναι αρκετοί οι υποψήφιοι με τη ζητούμενη εμπειρία; Στις θέσεις των ειδικών κατηγοριών,για παράδειγμα, πιθανολογώ πως δύσκολα θα υπάρχουν άτομα με τη συγκεκριμένη εμπειρία. Προφανώς θα καλυφθούν από υποψηφίους των γενικών θέσεων όπως αναφέρει η προκήρυξη και όχι από υποψήφιους της εκάστοτε κατηγορίας χωρίς εμπειρία, σωστά;



Εγω παλι νομιζω πως οι θεσεις θα πανε σε πολυτεκνους τριτεκνους ακομα κ ας μην εχουν την εμπειρια...

en1970
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2017 4:16 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό en1970 » Πέμ Ιουν 01, 2017 10:27 am

Jen1981 έγραψε:
niki258 έγραψε:Δικαίως η εν λόγω προκήρυξη έχει προκαλέσει τόσο προβληματισμό!Πιστεύω ότι τα της εμπειρίας παρατίθενται copy-paste σε όλες τις προκηρύξεις, επίσης ένα δικηγόρος πχ με την εξειδικευμένη προϋπηρεσία θα πρέπει να προσκομίσει σωρευτικά ό,τι προβλέπεται, οπότε δεν ισχύει αυτό για τη δικηγορική εμπειρία γενικώς(με την κοινή λογική, αυτό αντιλαμβάνομαι). Εκτιμάται ότι θα είναι αρκετοί οι υποψήφιοι με τη ζητούμενη εμπειρία; Στις θέσεις των ειδικών κατηγοριών,για παράδειγμα, πιθανολογώ πως δύσκολα θα υπάρχουν άτομα με τη συγκεκριμένη εμπειρία. Προφανώς θα καλυφθούν από υποψηφίους των γενικών θέσεων όπως αναφέρει η προκήρυξη και όχι από υποψήφιους της εκάστοτε κατηγορίας χωρίς εμπειρία, σωστά;



Εγω παλι νομιζω πως οι θεσεις θα πανε σε πολυτεκνους τριτεκνους ακομα κ ας μην εχουν την εμπειρια...

Συγνώμη παιδιά από πού προκύπτει ότι θα προτιμηθούν αυτοί που έχουν εξειδικευμένη εμπειρία. Με σειρά προτεραιότητας δεν θα κατανεμηθούν οι θέσεις; Δηλαδή κάποιος που συγκεντρώνει περισσότερα μόρια χωρίς εμπειρία δεν θα προηγηθεί; Με δεδομένο το ότι η εμπειρία είναι πολύ εξειδικευμένη και ελάχιστη δηλαδή το περισσότερο 12 μήνες δηλαδή 80-100μορια επόμενο είναι κάποιοι με περισσότερα μόρια από τυπικά προσόντα να τους περάσουν. Πρόσφατη βγήκαν τα αποτελέσματα μιας προκήρυξης στην υπηρεσία πρώτης υποδοχής και η μεγίστη εμπειρία είναι 12 μήνες. :?:

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Ιουν 01, 2017 11:36 am

Συμφωνώ ότι θα πρέπει να προκριθούν όσοι βρίσκονται στις ειδικές κατηγορίες, ακόμα και χωρίς εμπειρία, αυτή άλλωστε είναι και η λογική της θέσπισης των ειδικών κατηγοριών. Απλώς σε πολύ πρόσφατο ερώτημα προς ΑΣΕΠ, με παρέπεμψαν στη σελίδα της προκήρυξης που αναφέρει ότι αν οι σχετικές θέσεις δεν καλυφθούν από άτομα με τις απαιτούμενες ιδιότητες, θα καλυφθούν από άτομα χωρίς αυτές. Λογικά μιλώντας, πχ αν οι τρίτεκνοι δεν διαθέτουν την ζητούμενη εμπειρία για το σύνολο των προκηρυσσόμενων θέσεων, θα έπρεπε σε αυτές τις θέσεις να τοποθετηθούν τρίτεκνοι χωρίς εμπειρία. Αλλά δεν είμαι βέβαιη ότι αυτό ισχύει και στην πράξη, εάν κάποιος γνωρίζει, ας μας διαφωτίσει παρακαλώ.

vasil
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μαρ 24, 2017 1:52 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό vasil » Πέμ Ιουν 01, 2017 11:41 am

en1970 έγραψε:
Jen1981 έγραψε:
niki258 έγραψε:Δικαίως η εν λόγω προκήρυξη έχει προκαλέσει τόσο προβληματισμό!Πιστεύω ότι τα της εμπειρίας παρατίθενται copy-paste σε όλες τις προκηρύξεις, επίσης ένα δικηγόρος πχ με την εξειδικευμένη προϋπηρεσία θα πρέπει να προσκομίσει σωρευτικά ό,τι προβλέπεται, οπότε δεν ισχύει αυτό για τη δικηγορική εμπειρία γενικώς(με την κοινή λογική, αυτό αντιλαμβάνομαι). Εκτιμάται ότι θα είναι αρκετοί οι υποψήφιοι με τη ζητούμενη εμπειρία; Στις θέσεις των ειδικών κατηγοριών,για παράδειγμα, πιθανολογώ πως δύσκολα θα υπάρχουν άτομα με τη συγκεκριμένη εμπειρία. Προφανώς θα καλυφθούν από υποψηφίους των γενικών θέσεων όπως αναφέρει η προκήρυξη και όχι από υποψήφιους της εκάστοτε κατηγορίας χωρίς εμπειρία, σωστά;



Εγω παλι νομιζω πως οι θεσεις θα πανε σε πολυτεκνους τριτεκνους ακομα κ ας μην εχουν την εμπειρια...

Συγνώμη παιδιά από πού προκύπτει ότι θα προτιμηθούν αυτοί που έχουν εξειδικευμένη εμπειρία. Με σειρά προτεραιότητας δεν θα κατανεμηθούν οι θέσεις; Δηλαδή κάποιος που συγκεντρώνει περισσότερα μόρια χωρίς εμπειρία δεν θα προηγηθεί; Με δεδομένο το ότι η εμπειρία είναι πολύ εξειδικευμένη και ελάχιστη δηλαδή το περισσότερο 12 μήνες δηλαδή 80-100μορια επόμενο είναι κάποιοι με περισσότερα μόρια από τυπικά προσόντα να τους περάσουν. Πρόσφατη βγήκαν τα αποτελέσματα μιας προκήρυξης στην υπηρεσία πρώτης υποδοχής και η μεγίστη εμπειρία είναι 12 μήνες. :?:


Στην Υπηρεσία Υποδοχής ναι έχεις δίκιο. Δες όμως και τα αποτελέσματα από τη ΣΟΧ1/2017 της Υπηρεσίας Ασύλου (που ήταν κλειστή) + άτομα από ΜΚΟ και Διεθνείς Οργανισμούς.

Jen1981
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Δεκ 27, 2016 6:25 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Jen1981 » Πέμ Ιουν 01, 2017 4:44 pm

niki258 έγραψε:Συμφωνώ ότι θα πρέπει να προκριθούν όσοι βρίσκονται στις ειδικές κατηγορίες, ακόμα και χωρίς εμπειρία, αυτή άλλωστε είναι και η λογική της θέσπισης των ειδικών κατηγοριών. Απλώς σε πολύ πρόσφατο ερώτημα προς ΑΣΕΠ, με παρέπεμψαν στη σελίδα της προκήρυξης που αναφέρει ότι αν οι σχετικές θέσεις δεν καλυφθούν από άτομα με τις απαιτούμενες ιδιότητες, θα καλυφθούν από άτομα χωρίς αυτές. Λογικά μιλώντας, πχ αν οι τρίτεκνοι δεν διαθέτουν την ζητούμενη εμπειρία για το σύνολο των προκηρυσσόμενων θέσεων, θα έπρεπε σε αυτές τις θέσεις να τοποθετηθούν τρίτεκνοι χωρίς εμπειρία. Αλλά δεν είμαι βέβαιη ότι αυτό ισχύει και στην πράξη, εάν κάποιος γνωρίζει, ας μας διαφωτίσει παρακαλώ.


Χωρις να ειμαι απολυτως σιγουρη αυτο πιστευω οτι ισχυει οτι δηλαδη αν δεν υπαρχουν για παραδειγμα πολυτεκνοι με εμπειρια οι θεσεις θα πανε σε πολυτεκνους χωρις εμπειρια...

en1970
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2017 4:16 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό en1970 » Πέμ Ιουν 01, 2017 6:01 pm

vasil έγραψε:
en1970 έγραψε:
Jen1981 έγραψε:

Εγω παλι νομιζω πως οι θεσεις θα πανε σε πολυτεκνους τριτεκνους ακομα κ ας μην εχουν την εμπειρια...

Συγνώμη παιδιά από πού προκύπτει ότι θα προτιμηθούν αυτοί που έχουν εξειδικευμένη εμπειρία. Με σειρά προτεραιότητας δεν θα κατανεμηθούν οι θέσεις; Δηλαδή κάποιος που συγκεντρώνει περισσότερα μόρια χωρίς εμπειρία δεν θα προηγηθεί; Με δεδομένο το ότι η εμπειρία είναι πολύ εξειδικευμένη και ελάχιστη δηλαδή το περισσότερο 12 μήνες δηλαδή 80-100μορια επόμενο είναι κάποιοι με περισσότερα μόρια από τυπικά προσόντα να τους περάσουν. Πρόσφατη βγήκαν τα αποτελέσματα μιας προκήρυξης στην υπηρεσία πρώτης υποδοχής και η μεγίστη εμπειρία είναι 12 μήνες. :?:


Στην Υπηρεσία Υποδοχής ναι έχεις δίκιο. Δες όμως και τα αποτελέσματα από τη ΣΟΧ1/2017 της Υπηρεσίας Ασύλου (που ήταν κλειστή) + άτομα από ΜΚΟ και Διεθνείς Οργανισμούς.

Ναι όμως αν διαβάζεις την ανακοίνωση σε αυτή την ΣΟΧ εκτός από την εξειδικευμένη εμπειρία προσμετράει και η συναφή με τα καθήκοντα τής θέσης .

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό anthie » Πέμ Ιουν 01, 2017 6:37 pm

en1970 έγραψε:
Jen1981 έγραψε:
niki258 έγραψε:Δικαίως η εν λόγω προκήρυξη έχει προκαλέσει τόσο προβληματισμό!Πιστεύω ότι τα της εμπειρίας παρατίθενται copy-paste σε όλες τις προκηρύξεις, επίσης ένα δικηγόρος πχ με την εξειδικευμένη προϋπηρεσία θα πρέπει να προσκομίσει σωρευτικά ό,τι προβλέπεται, οπότε δεν ισχύει αυτό για τη δικηγορική εμπειρία γενικώς(με την κοινή λογική, αυτό αντιλαμβάνομαι). Εκτιμάται ότι θα είναι αρκετοί οι υποψήφιοι με τη ζητούμενη εμπειρία; Στις θέσεις των ειδικών κατηγοριών,για παράδειγμα, πιθανολογώ πως δύσκολα θα υπάρχουν άτομα με τη συγκεκριμένη εμπειρία. Προφανώς θα καλυφθούν από υποψηφίους των γενικών θέσεων όπως αναφέρει η προκήρυξη και όχι από υποψήφιους της εκάστοτε κατηγορίας χωρίς εμπειρία, σωστά;



Εγω παλι νομιζω πως οι θεσεις θα πανε σε πολυτεκνους τριτεκνους ακομα κ ας μην εχουν την εμπειρια...

Συγνώμη παιδιά από πού προκύπτει ότι θα προτιμηθούν αυτοί που έχουν εξειδικευμένη εμπειρία. Με σειρά προτεραιότητας δεν θα κατανεμηθούν οι θέσεις; Δηλαδή κάποιος που συγκεντρώνει περισσότερα μόρια χωρίς εμπειρία δεν θα προηγηθεί; Με δεδομένο το ότι η εμπειρία είναι πολύ εξειδικευμένη και ελάχιστη δηλαδή το περισσότερο 12 μήνες δηλαδή 80-100μορια επόμενο είναι κάποιοι με περισσότερα μόρια από τυπικά προσόντα να τους περάσουν. Πρόσφατη βγήκαν τα αποτελέσματα μιας προκήρυξης στην υπηρεσία πρώτης υποδοχής και η μεγίστη εμπειρία είναι 12 μήνες. :?:
Υπάρχουν υπάλληλοι ΣΟΧ στην Υπηρεσία Ασύλου από το 2014 που τους ανανεώνουν τις συμβάσεις.Οι δε εργαζόμενοι σε ΜΚΟ μπορούν να επικαλεστούν μεγαλύτερη προυπηρεσία σε προσφυγικές δομές γιατί έχουν μεγαλύτερη χρονικά δράση στο προσφυγικό. Υπάρχουν και οι εργαζόμενοι στο EASO. Οι δικηγόροι επικαλούνται προυπηρεσία είτε ως συνεργάτες ΜΚΟ είτε στο πλαίσιο παροχής υπηρεσιών με πελάτες πρόσφυγες (και στις δύο περιπτώσεις μεσω παράστασης κατά τη διεξαγωγή συνέντευξης ή με προσφυγή σε επιτροπή προσφυγών, σε διοικητικά δικαστήρια).

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Πέμ Ιουν 01, 2017 6:40 pm

ritaa έγραψε:Λοιπόν την ξανακοίταξα εκτενέστερα την προκήρυξη. Δηλώνεται και με BOLD και με υπογράμμιση ότι θα βαθμολογηθεί ωε εργασιακή εμπειρία δηλ με 7 μόρια ανά μήνα η απασχόληση σε δομές μεταναστευτικού και προσφυγικού πληθυσμού. Επομένως τι προσθέσαν από κάτω τις ειδικές περιπτώσεις για την εμπειρία των δικηγόρων που απαιτείται εκείνο πια το πιστοποιητικό του δικηγορικού συλλόγου (κοστίζει 20 ευρώ), την βεβαίωση του ΤΑΝ κοκ, όπως επίσης και την εμπειρία των STAGE και κάτι τέτοια αφού αυτά δεν θα προσμετρηθούν;;;;

Εκτίμησή μου είναι ότι οι θέσεις μόνιμου προσωπικού που αφορούν στην Αθήνα είναι γιατί πάντα οι δομές αυτές θα λειτουργούν αλλά τώρα στην Λέσβο, στην Κω, στην Λέρο και γενικά στα νησιά δεν είναι βέβαιο. Αρμοδιότερος όμως να απαντήσει για αυτό είναι ο John Mnemonic λόγω της εμπειρίας του στις προκηρύξεις.


Λοιπόν όσον αφορά τα stage,διδακτική εμπειρία κλπ πρέπει να κατανοήσετε οτι είναι copy-paste σε κάθε προκήρυξη. Την διδακτική εμπειρία είδαν στην 1Κ/2017 οι φιλόλογοι και αφήνιασαν. Πολύ λίγοι θα έχουν την απαιτούμενη εμπειρία και γι'αυτό είπα είναι ψιλοφωτογραφική η προκήρυξη.
Συμφωνώ για την Αθηνά σχετικά με αυτά που είπατε.

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό evi44 » Παρ Ιουν 02, 2017 11:50 am

en1970 έγραψε:
vasil έγραψε:
en1970 έγραψε:Συγνώμη παιδιά από πού προκύπτει ότι θα προτιμηθούν αυτοί που έχουν εξειδικευμένη εμπειρία. Με σειρά προτεραιότητας δεν θα κατανεμηθούν οι θέσεις; Δηλαδή κάποιος που συγκεντρώνει περισσότερα μόρια χωρίς εμπειρία δεν θα προηγηθεί; Με δεδομένο το ότι η εμπειρία είναι πολύ εξειδικευμένη και ελάχιστη δηλαδή το περισσότερο 12 μήνες δηλαδή 80-100μορια επόμενο είναι κάποιοι με περισσότερα μόρια από τυπικά προσόντα να τους περάσουν. Πρόσφατη βγήκαν τα αποτελέσματα μιας προκήρυξης στην υπηρεσία πρώτης υποδοχής και η μεγίστη εμπειρία είναι 12 μήνες. :?:


Στην Υπηρεσία Υποδοχής ναι έχεις δίκιο. Δες όμως και τα αποτελέσματα από τη ΣΟΧ1/2017 της Υπηρεσίας Ασύλου (που ήταν κλειστή) + άτομα από ΜΚΟ και Διεθνείς Οργανισμούς.

Ναι όμως αν διαβάζεις την ανακοίνωση σε αυτή την ΣΟΧ εκτός από την εξειδικευμένη εμπειρία προσμετράει και η συναφή με τα καθήκοντα τής θέσης .


η συναφής ως βαθμολογούμενο κριτήριο κατάταξης δεν μετράει για τις ιδαχ με οποιοδήποτε πτυχίο (1-118) και για την 119.Δες

1. Βαθμολογούμενη εμπειρία
[b]Για τις θέσεις του κλάδου ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ (κωδ. θέσεων 101-118)[/b],
ως βαθμολογούμενη εμπειρία θα ληφθεί υπόψη η απασχόληση με σχέση εργασίας ή σύμβαση έργου στο δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα ή άσκηση επαγγέλματος σε διοικητικές διαδικασίες σχετικές με τον προσφυγικό ή/και
μεταναστευτικό πληθυσμό.
Για τις θέσεις του κλάδου ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ (κωδ. θέσεων 119) ως βαθμολογούμενη εμπειρία θα ληφθεί υπόψη η απασχόληση με σχέση εργασίας ή σύμβαση έργου στο δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα
ή άσκηση επαγγέλματος στη διαχείριση ευρωπαϊκών προγραμμάτων που αφορούν στις μεταναστευτικές ή/και
προσφυγικές ροές.
[b]Για τις λοιπές θέσεις (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ) (κωδ. θέσεων: 120, 121, 201 έως και 208, 301 έως και 318)[/b] ως βαθμολογούμενη εμπειρία θα ληφθεί υπόψη η απασχόληση με σχέση εργασίας ή σύμβαση έργου στο δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα ή άσκηση επαγγέλματος σε καθήκοντα ή έργα συναφή με το αντικείμενο των προς πλήρωση θέσεων

en1970
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2017 4:16 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό en1970 » Παρ Ιουν 02, 2017 5:08 pm

evi44 έγραψε:
en1970 έγραψε:
vasil έγραψε:
Στην Υπηρεσία Υποδοχής ναι έχεις δίκιο. Δες όμως και τα αποτελέσματα από τη ΣΟΧ1/2017 της Υπηρεσίας Ασύλου (που ήταν κλειστή) + άτομα από ΜΚΟ και Διεθνείς Οργανισμούς.

Ναι όμως αν διαβάζεις την ανακοίνωση σε αυτή την ΣΟΧ εκτός από την εξειδικευμένη εμπειρία προσμετράει και η συναφή με τα καθήκοντα τής θέσης .


η συναφής ως βαθμολογούμενο κριτήριο κατάταξης δεν μετράει για τις ιδαχ με οποιοδήποτε πτυχίο (1-118) και για την 119.Δες

1. Βαθμολογούμενη εμπειρία
[b]Για τις θέσεις του κλάδου ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ (κωδ. θέσεων 101-118)[/b],
ως βαθμολογούμενη εμπειρία θα ληφθεί υπόψη η απασχόληση με σχέση εργασίας ή σύμβαση έργου στο δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα ή άσκηση επαγγέλματος σε διοικητικές διαδικασίες σχετικές με τον προσφυγικό ή/και
μεταναστευτικό πληθυσμό.
Για τις θέσεις του κλάδου ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ (κωδ. θέσεων 119) ως βαθμολογούμενη εμπειρία θα ληφθεί υπόψη η απασχόληση με σχέση εργασίας ή σύμβαση έργου στο δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα
ή άσκηση επαγγέλματος στη διαχείριση ευρωπαϊκών προγραμμάτων που αφορούν στις μεταναστευτικές ή/και
προσφυγικές ροές.
[b]Για τις λοιπές θέσεις (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ) (κωδ. θέσεων: 120, 121, 201 έως και 208, 301 έως και 318)[/b] ως βαθμολογούμενη εμπειρία θα ληφθεί υπόψη η απασχόληση με σχέση εργασίας ή σύμβαση έργου στο δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα ή άσκηση επαγγέλματος σε καθήκοντα ή έργα συναφή με το αντικείμενο των προς πλήρωση θέσεων

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ ότι θα μετρήσει μόνο η εξειδικευμένη εμπειρία και όχι η συναφής όπως στην ΣΟΧ1/2017 της υπηρεσιας ασυλου στην οποία οι υποψήφιοι έχουν εμπειρια εως και 60 μήνες επειδή είναι συναφής.
Όμως με τα μεταπτυχιακά και διδακτορικά τι θα γίνει πια θα θεωρηθούν σχετικά με το γνωστικό αντικείμενο της θέσης και ποια όχι

Christos87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 3:05 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Christos87 » Σάβ Ιουν 03, 2017 6:56 pm

Καλησπέρα. Έχω την εξής απορία και θα παρακαλούσα, αν κάποιος θέλει και μπορεί, να μου τη λύσει. Σχετικά με τις θέσεις με κωδ. 101-118, σε κάποιες από αυτές απαιτείται ως απαραίτητο πρόσθετο προσόν η άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας (κωδ. 002) και σε κάποιες άλλες η καλή γνώση αγγλικών (κωδ. 004). Είμαι κάτοχος του Certificate Of Proficiency In English (CPE), επικυρωμένο και μεταφρασμένο αντίγραφο του οποίου και θα καταθέσω/αποστείλω. Ωστόσο, θεωρείτε ότι για τις θέσεις που απαιτούν κωδ. 002 πρέπει να στείλω και το First Certificate (FCE) ή δε χρειάζεται, καθώς εννοείται ότι κατέχω ήδη την καλή γνώση (Β2) αγγλικών; Συγγνώμη αν η ερώτησή μου είναι αστεία για πολλούς από εσάς, αλλά δεν έχω καταλάβει τι θεωρείται αυτονόητο για το ΑΣΕΠ και τι όχι.

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό anthie » Σάβ Ιουν 03, 2017 11:04 pm

Christos87 έγραψε:Καλησπέρα. Έχω την εξής απορία και θα παρακαλούσα, αν κάποιος θέλει και μπορεί, να μου τη λύσει. Σχετικά με τις θέσεις με κωδ. 101-118, σε κάποιες από αυτές απαιτείται ως απαραίτητο πρόσθετο προσόν η άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας (κωδ. 002) και σε κάποιες άλλες η καλή γνώση αγγλικών (κωδ. 004). Είμαι κάτοχος του Certificate Of Proficiency In English (CPE), επικυρωμένο και μεταφρασμένο αντίγραφο του οποίου και θα καταθέσω/αποστείλω. Ωστόσο, θεωρείτε ότι για τις θέσεις που απαιτούν κωδ. 002 πρέπει να στείλω και το First Certificate (FCE) ή δε χρειάζεται, καθώς εννοείται ότι κατέχω ήδη την καλή γνώση (Β2) αγγλικών; Συγγνώμη αν η ερώτησή μου είναι αστεία για πολλούς από εσάς, αλλά δεν έχω καταλάβει τι θεωρείται αυτονόητο για το ΑΣΕΠ και τι όχι.

Θα δηλώσετε άριστη γνώση της Αγγλικής με βάση το Certificate Of Proficiency In English (CPE) ως προσόν που υπερκαλύπτει την καλή γνώση (Β2) αγγλικών και για τις δύο περιπτώσεις.

euphoric
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 4:11 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό euphoric » Σάβ Ιουν 03, 2017 11:56 pm

Christos87 έγραψε:Καλησπέρα. Έχω την εξής απορία και θα παρακαλούσα, αν κάποιος θέλει και μπορεί, να μου τη λύσει. Σχετικά με τις θέσεις με κωδ. 101-118, σε κάποιες από αυτές απαιτείται ως απαραίτητο πρόσθετο προσόν η άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας (κωδ. 002) και σε κάποιες άλλες η καλή γνώση αγγλικών (κωδ. 004). Είμαι κάτοχος του Certificate Of Proficiency In English (CPE), επικυρωμένο και μεταφρασμένο αντίγραφο του οποίου και θα καταθέσω/αποστείλω. Ωστόσο, θεωρείτε ότι για τις θέσεις που απαιτούν κωδ. 002 πρέπει να στείλω και το First Certificate (FCE) ή δε χρειάζεται, καθώς εννοείται ότι κατέχω ήδη την καλή γνώση (Β2) αγγλικών; Συγγνώμη αν η ερώτησή μου είναι αστεία για πολλούς από εσάς, αλλά δεν έχω καταλάβει τι θεωρείται αυτονόητο για το ΑΣΕΠ και τι όχι.

Όχι, καθόλου αστεία.
Σημαίνει ότι ζητάνε -το λιγότερο- καλή γνώση της Αγγλικής. Με το CPE δηλαδή καλύπτεσαι και με το παραπάνω.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες