ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
kozuser
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2016 5:32 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό kozuser » Παρ Ιουν 08, 2018 9:34 am

maria101980 έγραψε:Εμεις δηλαδη τωρα της ΔΕ περιμενουμε το φεκ κατανομης κ το φεκ διορισμου?

Αγοράζω βαλίτσες....Παρεμπιπτόντως, υπάρχει κανεις ΔΕ που να ενδιαφέρετε για αμοιβαία μετάταξη??Είμαι απο Μακεδονία και πέρασα Αθήνα. Υπάρχει κάνείς απο Αθήνα που να πέρασε επάνω??Η έστω Δυτική Ελλάδα ή Θράκη?

elen71
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 28, 2018 12:49 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό elen71 » Παρ Ιουν 08, 2018 12:39 pm

΄Εχει βγει κάτι νεότερο και αγοράζεις βαλίτσες ;

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Παρ Ιουν 08, 2018 12:40 pm

kozuser έγραψε:
maria101980 έγραψε:Εμεις δηλαδη τωρα της ΔΕ περιμενουμε το φεκ κατανομης κ το φεκ διορισμου?

Αγοράζω βαλίτσες....Παρεμπιπτόντως, υπάρχει κανεις ΔΕ που να ενδιαφέρετε για αμοιβαία μετάταξη??Είμαι απο Μακεδονία και πέρασα Αθήνα. Υπάρχει κάνείς απο Αθήνα που να πέρασε επάνω??Η έστω Δυτική Ελλάδα ή Θράκη?

Αντε με το καλο!!
Για να δουμε, θα μας παρουν ιούλιο???

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2018 3:33 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Maryli » Παρ Ιουν 08, 2018 1:53 pm

kozuser έγραψε:
maria101980 έγραψε:Εμεις δηλαδη τωρα της ΔΕ περιμενουμε το φεκ κατανομης κ το φεκ διορισμου?

Αγοράζω βαλίτσες....Παρεμπιπτόντως, υπάρχει κανεις ΔΕ που να ενδιαφέρετε για αμοιβαία μετάταξη??Είμαι απο Μακεδονία και πέρασα Αθήνα. Υπάρχει κάνείς απο Αθήνα που να πέρασε επάνω??Η έστω Δυτική Ελλάδα ή Θράκη?


Πως κ δήλωσες Αθήνα αφού δεν την ήθελες; Εγώ ήθελα Αθήνα αλλά δυστυχώς δεν πέρασα και δυστυχώς με τις περιοχές που θες δεν βολεύει. Αθήνα πέρασες Κεντρικά ή Άλιμο;

kozuser
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2016 5:32 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό kozuser » Παρ Ιουν 08, 2018 2:18 pm

Maryli έγραψε:
kozuser έγραψε:
maria101980 έγραψε:Εμεις δηλαδη τωρα της ΔΕ περιμενουμε το φεκ κατανομης κ το φεκ διορισμου?

Αγοράζω βαλίτσες....Παρεμπιπτόντως, υπάρχει κανεις ΔΕ που να ενδιαφέρετε για αμοιβαία μετάταξη??Είμαι απο Μακεδονία και πέρασα Αθήνα. Υπάρχει κάνείς απο Αθήνα που να πέρασε επάνω??Η έστω Δυτική Ελλάδα ή Θράκη?


Πως κ δήλωσες Αθήνα αφού δεν την ήθελες; Εγώ ήθελα Αθήνα αλλά δυστυχώς δεν πέρασα και δυστυχώς με τις περιοχές που θες δεν βολεύει. Αθήνα πέρασες Κεντρικά ή Άλιμο;

Τώρα ότι δήλωσα δήλωσα....εσεις που έχετε περάσει??στο περίπου...αν επιτρέπεται..

anna17571
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 10, 2017 12:19 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό anna17571 » Κυρ Ιουν 10, 2018 12:16 pm

για τους ΤΕ κανένα νεότερο υπάρχει? έχει μιλήσει κανείς πότε θα μας καλέσουν?

Sotiss
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Απρ 28, 2018 11:02 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Sotiss » Κυρ Ιουν 10, 2018 2:24 pm

Καλησπέρα,θα ήθελα να κανω μια ερώτηση μήπως κάποιος γνωριζει σχετικά με την αναγνώριση της προϋπηρεσίας.ΔΙαβασα κάπου οτι απο το 2018 αναγνωρίζονται μισθολογικά η προϋπηρεσία που έχει κάποιος στον δημόσιο τομέα εκτός του 2016-2017 και επιπλέον αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία του ιδιωτικού τομέα εώς 7 χρόνια εφόσον είναι συναφης με την θέση που διορίστηκε κάποιος.
Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει αυτό σχετικά με τον ιδιωτικό τομέα?

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Κυρ Ιουν 10, 2018 6:23 pm

Sotiss έγραψε:Καλησπέρα,θα ήθελα να κανω μια ερώτηση μήπως κάποιος γνωριζει σχετικά με την αναγνώριση της προϋπηρεσίας.ΔΙαβασα κάπου οτι απο το 2018 αναγνωρίζονται μισθολογικά η προϋπηρεσία που έχει κάποιος στον δημόσιο τομέα εκτός του 2016-2017 και επιπλέον αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία του ιδιωτικού τομέα εώς 7 χρόνια εφόσον είναι συναφης με την θέση που διορίστηκε κάποιος.
Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει αυτό σχετικά με τον ιδιωτικό τομέα?


Καλησπέρα! Η προϋπηρεσία του ιδιωτικού τομέα δεν αναγνωρίζεται μισθολογικά σε καμία περίπτωση. Αν κριθεί συναφής με τη θέση, αναγνωρίζεται βαθμολογικά, δηλαδή για να πάρεις τον επόμενο βαθμό (Γ, Β ή Α) του Δημοσίου Υπαλλήλου ανάλογα με τι βαθμό θα ξεκινήσεις, το οποίο εξαρτάται από τα τυπικά σου προσόντα (νομίζω με Γ' βαθμό ξεκινούν όσοι κατέχουν μεταπτυχιακό τίτλο και με Β' όσοι κατέχουν Διδακτορικό ή είναι απόφοιτοι ΕΣΔΔΑ). Το βαθμολόγιο με το μισθολόγιο είναι εντελώς ανεξάρτητα. Στο μόνο που μπορεί να παίξει ρόλο το βαθμολόγιο είναι για να μπορείς να διεκδικήσεις πιο γρήγορα θέση ευθύνης (Τμηματάρχης, Διευθυντής, Γενικός Διευθυντής), καθώς απαιτείται συγκεκριμένος βαθμός (π.χ. βαθμό Α' για Διευθυντής και κάποια χρόνια στο βαθμό αυτό), ενώ η επιλογή γίνεται με μοριοδιότηση και συνέντευξη. Οπότε, πρακτικά μιλώντας, το βαθμολόγιο ειδικά για την αρχή της καριέρας του Δ.Υ. είναι ψιλο-αδιάφορο. Για θέση ευθύνης, αν σε ενδιαφέρει, μόρια προϋπηρεσίας παίρνεις από την εμπειρία στον ιδιωτικό (νομίζω έως 7 χρόνια, δε θυμάμαι), από την εμπειρία στο Δημόσιο και από τα τυπικά προσόντα.

Σχετικά με το μισθολόγιο, ναι, η προϋπηρεσία που έχει κάποιος στο Δημόσιο Τομέα τον προωθεί κανονικά στα μισθολογικά κλιμάκια, όπως τον προωθεί και το ανώτερο τυπικό προσόν που κατέχει (μεταπτυχιακό, διδακτορικό ή αποφοίτηση από ΕΣΔΔΑ), πλην όμως η προϋπηρεσία τη διετία από 1-1-2016 έως 31-12-2017 θεωρείται ως μη γενόμενη (για το μισθολόγιο, όχι για το βαθμολόγιο) και δεν του δίνει καμία μισθολογική προώθηση.

Αν κάνω σε κάτι λάθος, όποιος γνωρίζει σχετικά, να με διορθώσει. Ελπίζω να σε βοήθησα!

MichalSpye
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 9:29 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό MichalSpye » Κυρ Ιουν 10, 2018 11:04 pm

Πάνω σε αυτό που συζητάτε να κάνω μια ερώτηση; Η αναγνώριση της προϋπηρεσίας είναι δικαίωμα μόνο των μονίμων υπαλλήλων ή και των συμβασιούχων;

cloelia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Δεκ 26, 2017 11:21 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό cloelia » Δευ Ιουν 11, 2018 12:22 am

Μήπως γνωρίζεις αν η προϋπηρεσία στο Δημόσιο πρέπει να είναι συναφής με την ειδικότητα με την οποία προσλαμβάνεται κάποιος?

Sotiss
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Απρ 28, 2018 11:02 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Sotiss » Δευ Ιουν 11, 2018 10:29 am

xana έγραψε:
Sotiss έγραψε:Καλησπέρα,θα ήθελα να κανω μια ερώτηση μήπως κάποιος γνωριζει σχετικά με την αναγνώριση της προϋπηρεσίας.ΔΙαβασα κάπου οτι απο το 2018 αναγνωρίζονται μισθολογικά η προϋπηρεσία που έχει κάποιος στον δημόσιο τομέα εκτός του 2016-2017 και επιπλέον αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία του ιδιωτικού τομέα εώς 7 χρόνια εφόσον είναι συναφης με την θέση που διορίστηκε κάποιος.
Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει αυτό σχετικά με τον ιδιωτικό τομέα?


Καλησπέρα! Η προϋπηρεσία του ιδιωτικού τομέα δεν αναγνωρίζεται μισθολογικά σε καμία περίπτωση. Αν κριθεί συναφής με τη θέση, αναγνωρίζεται βαθμολογικά, δηλαδή για να πάρεις τον επόμενο βαθμό (Γ, Β ή Α) του Δημοσίου Υπαλλήλου ανάλογα με τι βαθμό θα ξεκινήσεις, το οποίο εξαρτάται από τα τυπικά σου προσόντα (νομίζω με Γ' βαθμό ξεκινούν όσοι κατέχουν μεταπτυχιακό τίτλο και με Β' όσοι κατέχουν Διδακτορικό ή είναι απόφοιτοι ΕΣΔΔΑ). Το βαθμολόγιο με το μισθολόγιο είναι εντελώς ανεξάρτητα. Στο μόνο που μπορεί να παίξει ρόλο το βαθμολόγιο είναι για να μπορείς να διεκδικήσεις πιο γρήγορα θέση ευθύνης (Τμηματάρχης, Διευθυντής, Γενικός Διευθυντής), καθώς απαιτείται συγκεκριμένος βαθμός (π.χ. βαθμό Α' για Διευθυντής και κάποια χρόνια στο βαθμό αυτό), ενώ η επιλογή γίνεται με μοριοδιότηση και συνέντευξη. Οπότε, πρακτικά μιλώντας, το βαθμολόγιο ειδικά για την αρχή της καριέρας του Δ.Υ. είναι ψιλο-αδιάφορο. Για θέση ευθύνης, αν σε ενδιαφέρει, μόρια προϋπηρεσίας παίρνεις από την εμπειρία στον ιδιωτικό (νομίζω έως 7 χρόνια, δε θυμάμαι), από την εμπειρία στο Δημόσιο και από τα τυπικά προσόντα.

Σχετικά με το μισθολόγιο, ναι, η προϋπηρεσία που έχει κάποιος στο Δημόσιο Τομέα τον προωθεί κανονικά στα μισθολογικά κλιμάκια, όπως τον προωθεί και το ανώτερο τυπικό προσόν που κατέχει (μεταπτυχιακό, διδακτορικό ή αποφοίτηση από ΕΣΔΔΑ), πλην όμως η προϋπηρεσία τη διετία από 1-1-2016 έως 31-12-2017 θεωρείται ως μη γενόμενη (για το μισθολόγιο, όχι για το βαθμολόγιο) και δεν του δίνει καμία μισθολογική προώθηση.

Αν κάνω σε κάτι λάθος, όποιος γνωρίζει σχετικά, να με διορθώσει. Ελπίζω να σε βοήθησα!


Εχεις απολυτο δικαιο σε ολα και σε ευχαριστω,το εχω ξεκαθαρισει και εγω γιατι αυτα που διαβαζα ηταν λιγο σκορπιες πληροφοριες!!!!

Ν. 4024/2011πέρασε στο άρθρο 6 του ίδιου νόμου τη δυνατότητα έκδοσης Π.Δ., ώστε να αναγνωριστούν για τους δημοσίους υπαλλήλους έως 7 χρόνια προϋπηρεσίας στον ιδιωτικό τομέα για τη μισθολογική και βαθμολογική εξέλιξη τους.ΟΜΩΣ....Ν. 4369/2016 (ΦΕΚ/Α/33/27-2-2016), με τον οποίο (άρθρο 28) καταργεί από την παραπάνω διάταξη το σκέλος που αφορά τη μισθολογική εξέλιξη των δημοσίων υπαλλήλων, και αφήνει μόνο το σχετικό με τη βαθμολογική εξέλιξη των υπαλλήλων.Με τις διατάξεις του Ν. 4354/2015 είχε προηγηθεί η αποσύνδεση της μισθολογικής από τη βαθμολογική εξέλιξη των υπαλλήλων.Τελος Το Π.Δ. 69/2016 (ΦΕΚ 127/Α/13-7-2016) που εκδόθηκε σε εκτέλεση του Ν. 4369/2016 δίνει τη δυνατότητα στους δημοσίους υπαλλήλους να αναγνωρίσουν έως 7 έτη προϋπηρεσίας στον ιδιωτικό τομέα για τη βαθμολογική τους ΚΑΙ ΜΟΝΟ εξέλιξη........

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Δευ Ιουν 11, 2018 11:35 am

cloelia έγραψε:Μήπως γνωρίζεις αν η προϋπηρεσία στο Δημόσιο πρέπει να είναι συναφής με την ειδικότητα με την οποία προσλαμβάνεται κάποιος?


Για τη μισθολογική εξέλιξη μετράει οποιαδήποτε προϋπηρεσία στο Δημόσιο και ανεξαρτήτως τυπικού προσόντος με την οποία αυτή διανύθηκε. Επομένως, όχι, δεν απαιτείται συνάφεια για το μισθολογικό σκέλος. Ενδέχεται, ούτε και για το βαθμολογικό να απαιτείται, όταν η προϋπηρεσία προέρχεται από το Δημόσιο. Δεν το γνωρίζω σίγουρα αυτό.

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2018 3:33 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Maryli » Δευ Ιουν 11, 2018 8:43 pm

kozuser έγραψε:
Maryli έγραψε:
kozuser έγραψε:Αγοράζω βαλίτσες....Παρεμπιπτόντως, υπάρχει κανεις ΔΕ που να ενδιαφέρετε για αμοιβαία μετάταξη??Είμαι απο Μακεδονία και πέρασα Αθήνα. Υπάρχει κάνείς απο Αθήνα που να πέρασε επάνω??Η έστω Δυτική Ελλάδα ή Θράκη?


Πως κ δήλωσες Αθήνα αφού δεν την ήθελες; Εγώ ήθελα Αθήνα αλλά δυστυχώς δεν πέρασα και δυστυχώς με τις περιοχές που θες δεν βολεύει. Αθήνα πέρασες Κεντρικά ή Άλιμο;

Τώρα ότι δήλωσα δήλωσα....εσεις που έχετε περάσει??στο περίπου...αν επιτρέπεται..


Εγώ Πελοπόννησο μεριά! Χεχε

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Δευ Ιουν 11, 2018 9:23 pm

Maryli έγραψε:
kozuser έγραψε:
Maryli έγραψε:
Πως κ δήλωσες Αθήνα αφού δεν την ήθελες; Εγώ ήθελα Αθήνα αλλά δυστυχώς δεν πέρασα και δυστυχώς με τις περιοχές που θες δεν βολεύει. Αθήνα πέρασες Κεντρικά ή Άλιμο;

Τώρα ότι δήλωσα δήλωσα....εσεις που έχετε περάσει??στο περίπου...αν επιτρέπεται..


Εγώ Πελοπόννησο μεριά! Χεχε

Κ εγω!!!!

cloelia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Δεκ 26, 2017 11:21 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό cloelia » Δευ Ιουν 11, 2018 9:24 pm

xana έγραψε:
Για τη μισθολογική εξέλιξη μετράει οποιαδήποτε προϋπηρεσία στο Δημόσιο και ανεξαρτήτως τυπικού προσόντος με την οποία αυτή διανύθηκε. Επομένως, όχι, δεν απαιτείται συνάφεια για το μισθολογικό σκέλος. Ενδέχεται, ούτε και για το βαθμολογικό να απαιτείται, όταν η προϋπηρεσία προέρχεται από το Δημόσιο. Δεν το γνωρίζω σίγουρα αυτό.



Σ'ευχαριστώ!


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες