ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
mpiftekaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2018 1:42 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό mpiftekaki » Κυρ Ιούλ 19, 2020 11:43 pm

Μπορεί κάποιος που δουλεύει σε κάποιο Περιφερειακό γραφείο Ασύλου ως ΠΕ Ιδαχ να μας πει την εμπειρία του; Τι ακριβώς κάνετε; Είναι δύσκολα; Δίνονται άδειες; Υπάρχει επαφή με μετανάστες; Υπάρχει κίνδυνος τυχόν απόλυσης για τους ΙΔΑΧ , μιας και δε θεωρούνται μόνιμοι;
Μέχρι τέλος του μήνα ζητείται η αποδοχή η μη της θέσης για τους ΠΕ που αναπληρώνουν όσους δεν αποδέχθηκαν. Αρκετοί θα έχουν τις ίδιες απορίες με μενα πριν αποδεχθούν.

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό anthie » Δευ Ιούλ 20, 2020 11:46 am

mpiftekaki έγραψε:Μπορεί κάποιος που δουλεύει σε κάποιο Περιφερειακό γραφείο Ασύλου ως ΠΕ Ιδαχ να μας πει την εμπειρία του; Τι ακριβώς κάνετε; Είναι δύσκολα; Δίνονται άδειες; Υπάρχει επαφή με μετανάστες; Υπάρχει κίνδυνος τυχόν απόλυσης για τους ΙΔΑΧ , μιας και δε θεωρούνται μόνιμοι;
Μέχρι τέλος του μήνα ζητείται η αποδοχή η μη της θέσης για τους ΠΕ που αναπληρώνουν όσους δεν αποδέχθηκαν. Αρκετοί θα έχουν τις ίδιες απορίες με μενα πριν αποδεχθούν.
Κατά κανόνα θα εξυπηρετείτε δια ζώσης αιτούντες άσυλο. Το νομοθετικό/κανονιστικό πλαίσιο χρειάζεται μελέτη και συνεχή ενημέρωση. Οι άδειες συναρτώνται, εν πολλοίς, με τη δυνατότητα αντικατάστασης σας από συνάδελφο γιατί τα πόστα είναι διακριτά ανά μέρος της ύλης, και οι προγραμματισμένες συνεντεύξεις -αν είστε χειριστής- καλό είναι να μην επαναπρογραμματιζονται. Η δουλειά είναι πολλή.

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Δευ Ιούλ 20, 2020 9:24 pm

mpiftekaki έγραψε:Μπορεί κάποιος που δουλεύει σε κάποιο Περιφερειακό γραφείο Ασύλου ως ΠΕ Ιδαχ να μας πει την εμπειρία του; Τι ακριβώς κάνετε; Είναι δύσκολα; Δίνονται άδειες; Υπάρχει επαφή με μετανάστες; Υπάρχει κίνδυνος τυχόν απόλυσης για τους ΙΔΑΧ , μιας και δε θεωρούνται μόνιμοι;
Μέχρι τέλος του μήνα ζητείται η αποδοχή η μη της θέσης για τους ΠΕ που αναπληρώνουν όσους δεν αποδέχθηκαν. Αρκετοί θα έχουν τις ίδιες απορίες με μενα πριν αποδεχθούν.


Καλησπέρα.

Η έννοια "δύσκολα" και "εύκολα" είναι πολύ σχετική. Σε γενικές γραμμές, πρόκειται για μια Υπηρεσία που ναι, έχει πολλή δουλειά. Ωστόσο, όπως σε όλο το Δημόσιο κάποιοι δουλεύουν περισσότερο και κάποιοι λιγότερο. Άρα δε ζορίζονται όλοι το ίδιο. Τα πιο πολλά πόστα έχουν εξυπηρέτηση κοινού, ενώ κάποιοι από τους ΠΕ της κάθε Υπηρεσίας είναι χειριστές υποθέσεων ασύλου. Σε γενικές γραμμές, όμως και παρά τα αρνητικά της, είναι θέση στο Δημόσιο, δηλαδή το ωράριο τηρείται και τις άδειες σου (όπως και το μισθό σου φυσικά) θα τις λάβεις κανονικά, έστω κι αν πρέπει να συνεννοηθείς με κάποιον πριν για αυτό.

Σε κάποιον που σκέφτεται να έρθει ή όχι, θα έλεγα ότι ναι, δεν πρόκειται για την καλύτερη θέση στο Δημόσιο, ωστόσο αν δεν έχει διοριστεί αλλού καλύτερα να το σκεφτεί πολύ καλά πριν απορρίψει τη θέση! Και αυτό διότι ενδεχομένως να του ξαναδοθεί πολύ δύσκολα η δυνατότητα διορισμού, δεδομένης της υψηλής ζήτησης των θέσεων στο Δημόσιο, εκτός αν έχει ιδιαίτερα υψηλά τυπικά προσόντα. Επίσης, ας μην ξεχνάμε τη δυνατότητα κινητικότητας εντός του Δημοσίου, που επί του παρόντος στο συγκεκριμένο Υπουργείο είναι δύσκολη, πλην όμως υφίσταται και ίσως αν το προσφυγικό μειωθεί να είναι πιο εύκολο κάποιος να μετακινηθεί. Εν ολίγοις, διαφωνώ με την άποψη "μην έρθετε, είναι χάλια και κάνουμε τη δυσκολότερη δουλειά στο Δημόσιο". Μήπως άλλες ειδικότητες όπως λ.χ. οι Εφοριακοί ή οι Τελωνειακοί δε ζορίζονται;

Αναφορικά με το θέμα του ΙΔΑΧ, είναι κάτι που με προβλημάτιζε κι εμένα πριν αναλάβω Υπηρεσία. Οι ΙΔΑΧ είναι πλέον σαν τους μόνιμους στα δικαιώματα (π.χ. έχουν τις ίδιες άδειες, ή δυνατότητα να προΐστανται), ενώ στην Υπηρεσία Ασύλου καταλαμβάνουν οργανικές θέσεις (τουλάχιστον οι της 6Κ/2017). Σαφώς, αν καταργηθεί με νόμο η οργανική θέση μπορούν να σε απολύσουν, ωστόσο αυτό ισχύει και για το μόνιμο προσωπικό. Γενικότερα, όταν καταργείται ένας φορέας σε μετακινούν αλλού, όπως έχουν κάνει και με πολλούς υπαλλήλους που υπηρετούν στην Υπηρεσία Ασύλου και ήρθαν από φορείς που το 2011-2012 καταργήθηκαν. Επίσης, μιλάμε για θέση σε Υπουργείο, όχι σε κάποιο ΝΠΙΔ ή εταιρεία δημοσίου. Είναι εξαιρετικά δύσκολο και μάλλον απίθανο να μείνεις χωρίς δουλειά, να το πω απλά. Το θέμα του ΙΔΑΧ δε θα πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να προβληματίζει.

Όλα έχουν, επίσης, να κάνουν και με τι εναλλακτικές έχει κανείς.
Ελπίζω να βοήθησα.

wow2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2020 1:49 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό wow2020 » Τρί Ιούλ 21, 2020 8:25 pm

Κάλεσαν κι εμένα με τους ΠΕ - ΙΔΑΧ.
Είμαι ήδη 2 χρόνια περίπου με την 1Κ σε μόνιμη θέση στα δικαστήρια Αθήνας, όμως σκέφτομαι να αποδεχθώ τη θέση στην 6κ, λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας στα δικαστήρια, χωρίς πληρωμή υπερωριών και της έντονης κόπωσης.
Βέβαια και στην 6Κ δύσκολα θα είναι τα πράγματα... Επίσης δε θα αναγνωριστεί η δόκιμη υπηρεσία που έχω ήδη κάνει... Δεν ξέρω κι εγώ τι να κάνω.. Γίνεται να δεχθούμε κατ' αρχάς, στέλνοντας σε αυτή τη φάση τα έγγραφα που ζητούν και όταν βγει το ΦΕΚ και κληθουμε να μην αποδεχθούμε τελικά; Χρειάζεται χρόνο μια τέτοια σκέψη..
Ζητείται και μια υπ. δήλωση ότι με την αποδοχή του διορισμού γίνεται αυτοδίκαιη παραίτηση.. φαντάζομαι να εννοεί με την ορκωμοσία ότι γίνεται η παραίτηση και όχι με την αποστολή των εγγράφων μας..

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Τετ Ιούλ 22, 2020 2:09 am

wow2020 έγραψε:Κάλεσαν κι εμένα με τους ΠΕ - ΙΔΑΧ.
Είμαι ήδη 2 χρόνια περίπου με την 1Κ σε μόνιμη θέση στα δικαστήρια Αθήνας, όμως σκέφτομαι να αποδεχθώ τη θέση στην 6κ, λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας στα δικαστήρια, χωρίς πληρωμή υπερωριών και της έντονης κόπωσης.
Βέβαια και στην 6Κ δύσκολα θα είναι τα πράγματα... Επίσης δε θα αναγνωριστεί η δόκιμη υπηρεσία που έχω ήδη κάνει... Δεν ξέρω κι εγώ τι να κάνω.. Γίνεται να δεχθούμε κατ' αρχάς, στέλνοντας σε αυτή τη φάση τα έγγραφα που ζητούν και όταν βγει το ΦΕΚ και κληθουμε να μην αποδεχθούμε τελικά; Χρειάζεται χρόνο μια τέτοια σκέψη..
Ζητείται και μια υπ. δήλωση ότι με την αποδοχή του διορισμού γίνεται αυτοδίκαιη παραίτηση.. φαντάζομαι να εννοεί με την ορκωμοσία ότι γίνεται η παραίτηση και όχι με την αποστολή των εγγράφων μας..


Όταν λες δε θα αναγνωριστεί η δόκιμη υπηρεσία, μάλλον εννοείς ότι θα ξεκινήσεις από την αρχή να διανύεις διετή δοκιμαστική περίοδο. Αυτό ισχύει, αλλά γιατί να είναι πρόβλημα; Μόνο αν βιάζεσαι να αναλάβεις Προϊστάμενος μπορεί να φανεί πρόβλημα :) Μισθολογικά (και βαθμολογικά) εννοείται ότι θα μετρήσει η προϋπηρεσία σου.

Σχετικά με την αποδοχή της θέσης, ναι, μπορείς να στείλεις κανονικά τα δικαιολογητικά και όταν κληθείς για ανάληψη υπηρεσίας να μην πας. Η αλήθεια είναι ότι έτσι "κρατάς τη θέση" για περισσότερο χρόνο, αλλά έτσι κι αλλιώς το ΑΣΕΠ δε βγάζει καθόλου γρήγορα τις αναπληρώσεις οπότε μάλλον μικρό το "κακό" που προκαλείς. Γενικότερα, η υπαλληλική σχέση καταρτίζεται με την ανάληψη υπηρεσίας, οπότε μέχρι τότε δε θεωρείται σε καμία περίπτωση ότι έχεις αυτοδικαίως παραιτηθεί από την προηγούμενη θέση σου. Άλλωστε, αν δε βγει πρώτα ΦΕΚ διορισμού, πώς να υπάρξει υπαλληλική σχέση με το νέο φορέα;

wow2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2020 1:49 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό wow2020 » Τετ Ιούλ 22, 2020 9:32 am

xana έγραψε:
wow2020 έγραψε:Κάλεσαν κι εμένα με τους ΠΕ - ΙΔΑΧ.
Είμαι ήδη 2 χρόνια περίπου με την 1Κ σε μόνιμη θέση στα δικαστήρια Αθήνας, όμως σκέφτομαι να αποδεχθώ τη θέση στην 6κ, λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας στα δικαστήρια, χωρίς πληρωμή υπερωριών και της έντονης κόπωσης.
Βέβαια και στην 6Κ δύσκολα θα είναι τα πράγματα... Επίσης δε θα αναγνωριστεί η δόκιμη υπηρεσία που έχω ήδη κάνει... Δεν ξέρω κι εγώ τι να κάνω.. Γίνεται να δεχθούμε κατ' αρχάς, στέλνοντας σε αυτή τη φάση τα έγγραφα που ζητούν και όταν βγει το ΦΕΚ και κληθουμε να μην αποδεχθούμε τελικά; Χρειάζεται χρόνο μια τέτοια σκέψη..
Ζητείται και μια υπ. δήλωση ότι με την αποδοχή του διορισμού γίνεται αυτοδίκαιη παραίτηση.. φαντάζομαι να εννοεί με την ορκωμοσία ότι γίνεται η παραίτηση και όχι με την αποστολή των εγγράφων μας..


Όταν λες δε θα αναγνωριστεί η δόκιμη υπηρεσία, μάλλον εννοείς ότι θα ξεκινήσεις από την αρχή να διανύεις διετή δοκιμαστική περίοδο. Αυτό ισχύει, αλλά γιατί να είναι πρόβλημα; Μόνο αν βιάζεσαι να αναλάβεις Προϊστάμενος μπορεί να φανεί πρόβλημα :) Μισθολογικά (και βαθμολογικά) εννοείται ότι θα μετρήσει η προϋπηρεσία σου.

Σχετικά με την αποδοχή της θέσης, ναι, μπορείς να στείλεις κανονικά τα δικαιολογητικά και όταν κληθείς για ανάληψη υπηρεσίας να μην πας. Η αλήθεια είναι ότι έτσι "κρατάς τη θέση" για περισσότερο χρόνο, αλλά έτσι κι αλλιώς το ΑΣΕΠ δε βγάζει καθόλου γρήγορα τις αναπληρώσεις οπότε μάλλον μικρό το "κακό" που προκαλείς. Γενικότερα, η υπαλληλική σχέση καταρτίζεται με την ανάληψη υπηρεσίας, οπότε μέχρι τότε δε θεωρείται σε καμία περίπτωση ότι έχεις αυτοδικαίως παραιτηθεί από την προηγούμενη θέση σου. Άλλωστε, αν δε βγει πρώτα ΦΕΚ διορισμού, πώς να υπάρξει υπαλληλική σχέση με το νέο φορέα;



Ευχαριστώ πολυ! Ξέρεις αν η προϋπηρεσία στο δημόσιο /ιδιωτικό τομέα και τα μεταπτυχιακά αναγνωρίζονται σύντομα και φαίνεται η μισθολογική αλλαγή αμέσως μετά το υπηρεσιακό ή μετά τη διετή δόκιμη υπηρεσία;
Επίσης το υπηρεσιακό κρίνει τα περισσότερα μεταπτυχιακά συναφή;

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τετ Ιούλ 22, 2020 10:47 am

wow2020 έγραψε:Κάλεσαν κι εμένα με τους ΠΕ - ΙΔΑΧ.
Είμαι ήδη 2 χρόνια περίπου με την 1Κ σε μόνιμη θέση στα δικαστήρια Αθήνας, όμως σκέφτομαι να αποδεχθώ τη θέση στην 6κ, λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας στα δικαστήρια, χωρίς πληρωμή υπερωριών και της έντονης κόπωσης.
Βέβαια και στην 6Κ δύσκολα θα είναι τα πράγματα... Επίσης δε θα αναγνωριστεί η δόκιμη υπηρεσία που έχω ήδη κάνει... Δεν ξέρω κι εγώ τι να κάνω.. Γίνεται να δεχθούμε κατ' αρχάς, στέλνοντας σε αυτή τη φάση τα έγγραφα που ζητούν και όταν βγει το ΦΕΚ και κληθουμε να μην αποδεχθούμε τελικά; Χρειάζεται χρόνο μια τέτοια σκέψη..
Ζητείται και μια υπ. δήλωση ότι με την αποδοχή του διορισμού γίνεται αυτοδίκαιη παραίτηση.. φαντάζομαι να εννοεί με την ορκωμοσία ότι γίνεται η παραίτηση και όχι με την αποστολή των εγγράφων μας..

Εγώ είμαι ΔΕ. Είχα διοριστεί στην 6κ αλλά παραιτήθηκα και ανέλαβα στην 8κ στα δικαστήρια. Εργάζομουν στην υπηρεσία ασύλου 1 1/2 χρόνο. Είναι πολλά που πρέπει να ζυγισεις. Μη βιαστεί. Σκέψου το.....

wow2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2020 1:49 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό wow2020 » Τετ Ιούλ 22, 2020 11:26 am

maria101980 έγραψε:
wow2020 έγραψε:Κάλεσαν κι εμένα με τους ΠΕ - ΙΔΑΧ.
Είμαι ήδη 2 χρόνια περίπου με την 1Κ σε μόνιμη θέση στα δικαστήρια Αθήνας, όμως σκέφτομαι να αποδεχθώ τη θέση στην 6κ, λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας στα δικαστήρια, χωρίς πληρωμή υπερωριών και της έντονης κόπωσης.
Βέβαια και στην 6Κ δύσκολα θα είναι τα πράγματα... Επίσης δε θα αναγνωριστεί η δόκιμη υπηρεσία που έχω ήδη κάνει... Δεν ξέρω κι εγώ τι να κάνω.. Γίνεται να δεχθούμε κατ' αρχάς, στέλνοντας σε αυτή τη φάση τα έγγραφα που ζητούν και όταν βγει το ΦΕΚ και κληθουμε να μην αποδεχθούμε τελικά; Χρειάζεται χρόνο μια τέτοια σκέψη..
Ζητείται και μια υπ. δήλωση ότι με την αποδοχή του διορισμού γίνεται αυτοδίκαιη παραίτηση.. φαντάζομαι να εννοεί με την ορκωμοσία ότι γίνεται η παραίτηση και όχι με την αποστολή των εγγράφων μας..

Εγώ είμαι ΔΕ. Είχα διοριστεί στην 6κ αλλά παραιτήθηκα και ανέλαβα στην 8κ στα δικαστήρια. Εργάζομουν στην υπηρεσία ασύλου 1 1/2 χρόνο. Είναι πολλά που πρέπει να ζυγισεις. Μη βιαστεί. Σκέψου το.....



Eγώ πάλι σκέφτομαι το αντίστροφο... Από δικαστήρια σε υπηρεσία ασύλου.. Τα δικαστήρια διέπονται από έναν κώδικα που σε εγκλωβίζει για πάντα, χωρίς να επιτρέπει τη μετάταξη, με πολύ δύσκολες μεταθέσεις και με τεράστια έλλειψη προσωπικού στην Αθήνα ειδικά.
Μπορείς να μου πεις την εμπειρία σου από την Υπηρεσία Ασύλου, τα θετικά και ειδικά τα αρνητικά που σε έκαναν να παραιτηθείς; Ευχαριστώ.

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τετ Ιούλ 22, 2020 1:56 pm

wow2020 έγραψε:
maria101980 έγραψε:
wow2020 έγραψε:Κάλεσαν κι εμένα με τους ΠΕ - ΙΔΑΧ.
Είμαι ήδη 2 χρόνια περίπου με την 1Κ σε μόνιμη θέση στα δικαστήρια Αθήνας, όμως σκέφτομαι να αποδεχθώ τη θέση στην 6κ, λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας στα δικαστήρια, χωρίς πληρωμή υπερωριών και της έντονης κόπωσης.
Βέβαια και στην 6Κ δύσκολα θα είναι τα πράγματα... Επίσης δε θα αναγνωριστεί η δόκιμη υπηρεσία που έχω ήδη κάνει... Δεν ξέρω κι εγώ τι να κάνω.. Γίνεται να δεχθούμε κατ' αρχάς, στέλνοντας σε αυτή τη φάση τα έγγραφα που ζητούν και όταν βγει το ΦΕΚ και κληθουμε να μην αποδεχθούμε τελικά; Χρειάζεται χρόνο μια τέτοια σκέψη..
Ζητείται και μια υπ. δήλωση ότι με την αποδοχή του διορισμού γίνεται αυτοδίκαιη παραίτηση.. φαντάζομαι να εννοεί με την ορκωμοσία ότι γίνεται η παραίτηση και όχι με την αποστολή των εγγράφων μας..

Εγώ είμαι ΔΕ. Είχα διοριστεί στην 6κ αλλά παραιτήθηκα και ανέλαβα στην 8κ στα δικαστήρια. Εργάζομουν στην υπηρεσία ασύλου 1 1/2 χρόνο. Είναι πολλά που πρέπει να ζυγισεις. Μη βιαστεί. Σκέψου το.....



Eγώ πάλι σκέφτομαι το αντίστροφο... Από δικαστήρια σε υπηρεσία ασύλου.. Τα δικαστήρια διέπονται από έναν κώδικα που σε εγκλωβίζει για πάντα, χωρίς να επιτρέπει τη μετάταξη, με πολύ δύσκολες μεταθέσεις και με τεράστια έλλειψη προσωπικού στην Αθήνα ειδικά.
Μπορείς να μου πεις την εμπειρία σου από την Υπηρεσία Ασύλου, τα θετικά και ειδικά τα αρνητικά που σε έκαναν να παραιτηθείς; Ευχαριστώ.

Το ξέρω ότι από τα δικαστήρια δεν μπορείς να κάνεις μετάταξη. Εγώ παραιτήθηκα από την υπηρεσία ασύλου γιατί διορίστηκα στον τόπο μου. Αλλά κ πάλι κ λίγο πιο μακριά να ήμουν πάλι θα δήλωνα παραίτηση και δεν το μετάνιωσα. Στην υπηρεσία ασύλου έχεις να κάνεις με μετανάστες κ μόνο. Αν αυτό δεν σε ενοχλεί τότε δεν έχεις θέμα. Θα έχεις καλύτερο μισθό μιας κ έχουν το επικίνδυνο και ανθυγιεινό επίδομα. Η δουλειά οκ είναι λίγο δύσκολη, αλλά θα την μαθεις, μην κολλάς σε αυτό. Έλλειψη προσωπικού έχει κ η υπηρεσία ασύλου κ πολλη δουλεια επισης.Το σημαντικότερο για μένα σε μια δουλειά, είναι να υπάρχει καλό κλιμα. Θα σου πρότεινα να κάνεις μια βόλτα στην υπηρεσία που διοριζεσαι, να δεις πως ειναι

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Τετ Ιούλ 22, 2020 2:09 pm

wow2020 έγραψε:
xana έγραψε:
wow2020 έγραψε:Κάλεσαν κι εμένα με τους ΠΕ - ΙΔΑΧ.
Είμαι ήδη 2 χρόνια περίπου με την 1Κ σε μόνιμη θέση στα δικαστήρια Αθήνας, όμως σκέφτομαι να αποδεχθώ τη θέση στην 6κ, λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας στα δικαστήρια, χωρίς πληρωμή υπερωριών και της έντονης κόπωσης.
Βέβαια και στην 6Κ δύσκολα θα είναι τα πράγματα... Επίσης δε θα αναγνωριστεί η δόκιμη υπηρεσία που έχω ήδη κάνει... Δεν ξέρω κι εγώ τι να κάνω.. Γίνεται να δεχθούμε κατ' αρχάς, στέλνοντας σε αυτή τη φάση τα έγγραφα που ζητούν και όταν βγει το ΦΕΚ και κληθουμε να μην αποδεχθούμε τελικά; Χρειάζεται χρόνο μια τέτοια σκέψη..
Ζητείται και μια υπ. δήλωση ότι με την αποδοχή του διορισμού γίνεται αυτοδίκαιη παραίτηση.. φαντάζομαι να εννοεί με την ορκωμοσία ότι γίνεται η παραίτηση και όχι με την αποστολή των εγγράφων μας..


Όταν λες δε θα αναγνωριστεί η δόκιμη υπηρεσία, μάλλον εννοείς ότι θα ξεκινήσεις από την αρχή να διανύεις διετή δοκιμαστική περίοδο. Αυτό ισχύει, αλλά γιατί να είναι πρόβλημα; Μόνο αν βιάζεσαι να αναλάβεις Προϊστάμενος μπορεί να φανεί πρόβλημα :) Μισθολογικά (και βαθμολογικά) εννοείται ότι θα μετρήσει η προϋπηρεσία σου.

Σχετικά με την αποδοχή της θέσης, ναι, μπορείς να στείλεις κανονικά τα δικαιολογητικά και όταν κληθείς για ανάληψη υπηρεσίας να μην πας. Η αλήθεια είναι ότι έτσι "κρατάς τη θέση" για περισσότερο χρόνο, αλλά έτσι κι αλλιώς το ΑΣΕΠ δε βγάζει καθόλου γρήγορα τις αναπληρώσεις οπότε μάλλον μικρό το "κακό" που προκαλείς. Γενικότερα, η υπαλληλική σχέση καταρτίζεται με την ανάληψη υπηρεσίας, οπότε μέχρι τότε δε θεωρείται σε καμία περίπτωση ότι έχεις αυτοδικαίως παραιτηθεί από την προηγούμενη θέση σου. Άλλωστε, αν δε βγει πρώτα ΦΕΚ διορισμού, πώς να υπάρξει υπαλληλική σχέση με το νέο φορέα;



Ευχαριστώ πολυ! Ξέρεις αν η προϋπηρεσία στο δημόσιο /ιδιωτικό τομέα και τα μεταπτυχιακά αναγνωρίζονται σύντομα και φαίνεται η μισθολογική αλλαγή αμέσως μετά το υπηρεσιακό ή μετά τη διετή δόκιμη υπηρεσία;
Επίσης το υπηρεσιακό κρίνει τα περισσότερα μεταπτυχιακά συναφή;


Ισχύει ό,τι και σε όλο το υπόλοιπο Δημόσιο. Δηλαδή αναγνωρίζεται μισθολογικά η προηγούμενη προϋπηρεσία σου στο Δημόσιο, αφού αυτή περάσει από υπηρεσιακό και τα οικονομικά αποτελέσματα ισχύουν (αναδρομικά) από την ημερομηνία υποβολής της αίτησής σου. Το ίδιο και για τα μεταπτυχιακά. Έχω ακούσει ότι τα μεταπτυχιακά προσπαθούν να τα κρίνουν συναφή. Εν ολίγοις, αν καταθέσεις αίτηση την ημέρα ανάληψης υπηρεσίας δε θα χάσεις ούτε ένα ευρώ. Ωστόσο, τα υπηρεσιακά στην Υπηρεσία Ασύλου αργούν! Δηλαδή μπορεί να περάσει και 6μηνο. Θα τα πάρεις αναδρομικά όμως! Επίσης, δε θα σου φαίνεται η διαφορά σε σχέση με τις τωρινές σου αποδοχές καθώς αν είσαι σε Περιφερειακό Γραφείο ή Αυτοτελές Κλιμάκιο Ασύλου, θα παίρνεις το επίδομα ανθυγιεινής που είναι + 150 ευρώ μικτά.

Η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα δε μετραέι μισθολογικά, παρά μόνο βαθμολογικά μετά τη διετή δόκιμη υπηρεσία. Το ίδιο ισχύει κι εκεί που είσαι.

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ θεωρώ πιο καλή τη θέση στα Δικαστήρια! Ωστόσο, αυτό είναι κάτι πολύ σχετικό και έχει να κάνει με το πού είναι η μία υπηρεσία και πού η άλλη σε σχέση με τον τόπο διαμονής, τους συναδέλφους, το αν τηρείται το ωράριο και πολλά άλλα. Πάντως, στην Υπηρεσία Ασύλου το ωράριο τηρείται. Επίσης, μάλλον από τα Δικαστήρια είναι ψιλο-ακατόρθωτο να φύγεις, δηλαδή κατά κάποιο τρόπο το παντρεύεσαι. Από την άλλη, πλέον και από την Υπηρεσία Ασύλου είναι δύσκολο γιατί αν και συμμετέχεις στην κινητικότητα θες υπογραφή Υπουργού για να φύγεις (όπως ισχύει για τους εκπαιδευτικούς και για τον ΕΦΚΑ). Αυτό όμως άλλαξε πρόσφατα και μπορεί και να αλλάξει ξανά. Θεωρώ πιο εύκολο να φύγεις από την Υπηρεσία Ασύλου απ' ό,τι απ΄τα Δικαστήρια. Στάθμισέ τα κι ελπίζω να αποφασίσεις το καλύτερο για σένα!

tsoo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 1:54 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό tsoo » Τετ Δεκ 23, 2020 11:30 pm

Καλησπέρα σε όλους/ες,

υπάρχει κάποια νεότερη πληροφόρηση σχετικά με την έκδοση ΦΕΚ για τις αναπληρώσεις ΠΕ που αναρτήθηκαν στη Διαύγεια στα μέσα Ιουλίου, ή έστω κάποια εκτίμηση; Σε επικοινωνία μου με το τμήμα ανθρώπινου δυναμικού της Υπηρεσίας Ασύλου το καλοκαίρι η εκτίμηση τους ήταν πως θα εκδοθεί τον Οκτώβριο, ωστόσο μέχρι τώρα δεν υπήρξε κάποια εξέλιξη.

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό gery » Πέμ Δεκ 24, 2020 11:44 am

tsoo έγραψε:Καλησπέρα σε όλους/ες,

υπάρχει κάποια νεότερη πληροφόρηση σχετικά με την έκδοση ΦΕΚ για τις αναπληρώσεις ΠΕ που αναρτήθηκαν στη Διαύγεια στα μέσα Ιουλίου, ή έστω κάποια εκτίμηση; Σε επικοινωνία μου με το τμήμα ανθρώπινου δυναμικού της Υπηρεσίας Ασύλου το καλοκαίρι η εκτίμηση τους ήταν πως θα εκδοθεί τον Οκτώβριο, ωστόσο μέχρι τώρα δεν υπήρξε κάποια εξέλιξη.


Μάλλον κάτι δεν έχετε καταλάβει καλά. Στις αναπληρώσεις δεν εκδίδεται ΦΕΚ διοριστέων.
Κανονικά σας καλούν από την υπηρεσία να στείλετε τα χαρτιά σας. Αφού ελεγχθούν τότε
βγαίνει ατομικό ΦΕΚ διορισμού...Ίσως καθώς το Υπουργείο ήταν σε μετακόμιση να μην
προωθήθηκε γρήγορα η υπόθεση. Νομίζω πήγαν στον Κεράνη. Ρωτήστε τους.

tsoo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 1:54 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό tsoo » Πέμ Δεκ 24, 2020 6:33 pm

Μάλλον κάτι δεν έχετε καταλάβει καλά. Στις αναπληρώσεις δεν εκδίδεται ΦΕΚ διοριστέων.
Κανονικά σας καλούν από την υπηρεσία να στείλετε τα χαρτιά σας. Αφού ελεγχθούν τότε
βγαίνει ατομικό ΦΕΚ διορισμού...Ίσως καθώς το Υπουργείο ήταν σε μετακόμιση να μην
προωθήθηκε γρήγορα η υπόθεση. Νομίζω πήγαν στον Κεράνη. Ρωτήστε τους.


Ευχαριστώ πολύ gray για την άμεση απάντηση!
Όχι, μία χαρά έχω καταλάβει, ίσως δεν διατύπωσα την ερώτηση σωστά, στα ατομικά ΦΕΚ διορισμού αναφερόμουν.
Εν μέσω τηλε-εργασίας και μεταφοράς στο Κεράνη η τηλεφωνική επικοινωνία είναι αδύνατη (τουλάχιστον εγώ το τελευταίο 2μηνο είχα 100% αποτυχία) και σε γραπτή επικοινωνία οι πληροφορίες που μπορεί να λάβει κανείς είναι περιορισμένες, γι' αυτό έγραψα εδώ σε περίπτωση που κάποιος/α έχει πιο πρόσφατη πληροφόρηση.

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό gery » Πέμ Δεκ 24, 2020 11:59 pm

tsoo έγραψε:
Μάλλον κάτι δεν έχετε καταλάβει καλά. Στις αναπληρώσεις δεν εκδίδεται ΦΕΚ διοριστέων.
Κανονικά σας καλούν από την υπηρεσία να στείλετε τα χαρτιά σας. Αφού ελεγχθούν τότε
βγαίνει ατομικό ΦΕΚ διορισμού...Ίσως καθώς το Υπουργείο ήταν σε μετακόμιση να μην
προωθήθηκε γρήγορα η υπόθεση. Νομίζω πήγαν στον Κεράνη. Ρωτήστε τους.


Ευχαριστώ πολύ gray για την άμεση απάντηση!
Όχι, μία χαρά έχω καταλάβει, ίσως δεν διατύπωσα την ερώτηση σωστά, στα ατομικά ΦΕΚ διορισμού αναφερόμουν.
Εν μέσω τηλε-εργασίας και μεταφοράς στο Κεράνη η τηλεφωνική επικοινωνία είναι αδύνατη (τουλάχιστον εγώ το τελευταίο 2μηνο είχα 100% αποτυχία) και σε γραπτή επικοινωνία οι πληροφορίες που μπορεί να λάβει κανείς είναι περιορισμένες, γι' αυτό έγραψα εδώ σε περίπτωση που κάποιος/α έχει πιο πρόσφατη πληροφόρηση.


Από μια πρόχειρη έρευνα στο φεκ είδα πως π.χ. στο τευχος γ αριθμός 1760/4-11-20 έχει δημοσιευτεί απόφαση πρόσληψης
δύο υπαλλήλων ΔΕ στην Αθήνα (με την 6κ/2017). Μάλλον οι αποφάσεις βγαίνουν λίγες-λίγες και δημοσιεύονται
ακόμα πιο σκόρπια...Νομίζω μια καλή ιδέα είναι να πάρετε τηλέφωνο το εθνικό τυπογραφείο και να ρωτήσετε
αν έχει σταλεί απόφαση με το όνομά σας...θα σας πουν...τώρα η δημοσίευσή της στο φεκ μπορεί και να αργήσει...

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2018 3:33 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 6Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Maryli » Τρί Δεκ 29, 2020 10:10 am

Καλημέρα, χρόνια πολλά.
Να ρωτήσω ρε παιδιά όταν είμαστε ΔΕ και κλείνουμε τη 2ετια δοκιμαστικής περιοδου πηγαίνουμε αυτόματα σε βαθμό Γ ή οχι;


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες