Προκήρυξη 5Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
tsip2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Προκήρυξη 5Κ/2017

Δημοσίευσηαπό tsip2017 » Κυρ Νοέμ 19, 2017 9:14 pm

marchri έγραψε:Αν μιλάμε για ΔΕ Διοικητικού, τότε ο τελευταίος που διορίζεται από τον γενικό πίνακα είναι στη θέση 38 με 1862,5 μόρια. Εσύ λες θα ήσουν στη θέση 58 και χάνεις διορισμό. Τι δεν καταλαβαίνω;

Ειμαι στην ειδική κατηγορια πολυτεκνων....
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας! :oops:[/quote]
Να ρωτήσω αν με 1703 μορια για ΔΕ Διοικητικού,αξίζει να κανω ένσταση?

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Δευ Νοέμ 20, 2017 12:01 am

tsip2017 έγραψε:
marchri έγραψε:Αν μιλάμε για ΔΕ Διοικητικού, τότε ο τελευταίος που διορίζεται από τον γενικό πίνακα είναι στη θέση 38 με 1862,5 μόρια. Εσύ λες θα ήσουν στη θέση 58 και χάνεις διορισμό. Τι δεν καταλαβαίνω;

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας! :oops:

Να ρωτήσω αν με 1703 μορια για ΔΕ Διοικητικού,αξίζει να κανω ένσταση?[/quote]
Με ποια βαση/ποιο επιχειρημα;

xana
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό xana » Δευ Νοέμ 20, 2017 2:01 am

knts έγραψε:

Αν και θα συμφωνήσω με niki258 kai ap2 ότι ο υποψήφιος έχει την ευθύνη της ορθής συμπλήρωσης της αίτησής του (όπως αναφέρεται και στην προκήρυξη), θα σας παροτρύνω κι εγώ να κάνετε ένσταση κι αν δεν γίνει δεκτή να προχωρήσετε σε αίτηση θεραπείας (συνήθως όταν η ένσταση δε γίνεται δεκτή μειώνονται πολύ οι πιθανότητες να γίνει δεκτή η αίτηση θεραπείας).
Σας παροτρύνω για τους εξής λόγους: α) για να μην πείτε ότι δεν το παλέψατε και μάλιστα με το χαμηλό ποσό των 20€ (παράβολο) + έξοδα συστημένου (περίπου 3,5€), β) διότι είναι καλύτερα να μη "μπλέξετε" με δικαστήρια. Καλύτερα, κατά την άποψή μου, διότι είναι μια διαδικασία αρκετά χρονοβόρα όπως και ψυχοφθόρα. Πολύ όμως. Όσο κι αν πείτε ότι θα φτάσω στα δικαστήρια και θα το βγάλω από το μυαλό μου μέχρι να βγει η απόφαση, είναι μια ελπίδα που θα ελοχεύει μέσα σας καθημερινά. Πάντα θα έχετε την ελπίδα να δικαιωθείτε και την "περιέργεια" να δείτε τί έγινε με την απόφαση του Δικαστηρίου. Θα σας πω ότι είμαστε στα Δικαστήρια από 2011, με υπόθεση ΑΣΕΠ (για υπόθεση της συζύγου μου) και απόφαση δεν έχουμε ακόμη. Δεν έχει εκδοθεί ακόμη η απόφαση και μιλάμε για πρώτο βαθμό (δηλαδή Εφετείο). Σκεφτείτε να μη δικαιωθεί (που κατά κει πάει το πράμα αν κρίνω από την εισήγηση της εισηγήτριας) και να πούμε ότι θα συνεχίσουμε στο ΣτΕ (που δεν υπάρχει περίπτωση να διαθέσουμε άλλα χρήματα - προσωπικά δεν έχω ούτε ψυχολογία για τη διαδικασία αυτή, με έχει κουράσει η διαδικασία αυτή από το 2011 - προκήρυξη του 2009!). Πότε θα τερματίσει η κατάσταση αυτή; Το να μη θέλω να συνεχίσω, ίσως να έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχει διοριστεί σε θέση ΙΔΑΧ κι έχει άλλους 2 διορισμούς σε εκκρεμότητα. Η θέση που διεκδικούμε με το Δικαστήριο είναι πολύ κοντά στην πόλη μας αλλά μετά από όσα διάβασα στην εισήγηση δε θεωρώ ότι έχουμε ελπίδες. Όχι γιατί έχουμε άδικο σ' αυτό που ζητάμε αλλά γιατί η εισηγήτρια δεν κατάλαβε τι ζητάμε και τα ερωτήματα που θέτει είναι άσχετα με τους λόγους προσφυγής (για να μην πω ότι ήταν μια εισήγηση γραμμένη στο χέρι, ούτε καν δακτυλογραφημένη, 1 1/2 σελίδας όπου στην 1η σελίδα έχει το ιστορικό και στη μισή πίσω σελίδα έχει τα ερωτήματα που ανακύπτουν, κατά τη γνώμη της και σύμφωνα με τη νοημοσύνη της. Πραγματικά, όταν διάβασα αυτή την τόσο πρόχειρη εισήγηση, μου δημιουργήθηκε η εικόνα της εισηγήτριας να γράφει στο μετρό, μέχρι να πάει από τη δουλειά στο σπίτι. Τόσο άθλια ήταν). Και να στεφτείτε ότι στην περίπτωση τη δική μας, είχε κάνει ένσταση, την κέρδισε στο 100% όσων ζητούσε, μπήκε στους διοριστέους, βγήκε και το ΦΕΚ κι έπειτα με αίτηση θεραπείας άλλου (η οποία στρεφόταν κατά της συζύγου και όχι κατά των δικών του προσόντων - μορίων) της αφαίρεσαν όσα μόρια της έδωσαν με την ένσταση και όσα της είχαν δώσει αρχικά, με τους προσωρινούς πίνακες, με το πρόσχημα ότι...έκαναν λάθος! Ελπίζω τώρα να καταλαβαίνεις πόσο ψυχοφθόρα είναι όλη αυτή η διαδικασία και ειδικότερα πόσο ψυχοφθόρο είναι να κρέμεσαι από τον δείκτη iq ενός ατόμου.
Θα σου προτείνω και πάλι να κάνεις τόσο ένσταση όσο και αίτηση θεραπείας (αχρείαστη να' ναι!). Καλή επιτυχία![/quote]

Χωρίς να έχω ανάλογη εμπειρία (ευτυχώς!) και χωρίς να είμαι νομικός, γιατί λέτε ότι παίζει τόσο ρόλο το iq της εισηγήτριας και στην τελική το τι λέει εκείνη; Ίσα ίσα που μία εισήγηση γραμμένη στο πόδι, είναι πιο εύκολο να τη χτυπήσει ο δικός σας δικηγόρος στο δικαστήριο. Όχι; Πάντως, στην Υπηρεσία που είμαι εγώ, έχουν δικαιωθεί άτομα στο Εφετείο που η δικαίωσή τους ήταν προδήλως παράλογη!! Γενικά υπάρχουν δικαστικές αποφάσεις που δικαιώνουν κόσμο που δε θα έπρεπε, κατά την ταπεινή μου άποψη... Πόσω μάλλον αν κάποιος έχει δίκιο.

Σίγουρα είναι μία διαδικασία ψυχοφθόρα η οποία κοστίζει αλλά θεωρώ ότι αν κάποιος επιθυμεί πολύ να διοριστεί, πρέπει να την ακολουθήσει για να έχει κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του!

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Νοέμ 20, 2017 6:23 am

tsip2017 έγραψε:

Να ρωτήσω αν με 1703 μορια για ΔΕ Διοικητικού,αξίζει να κανω ένσταση?[/quote]

Δε μπορείς να ξέρεις ποτέ τι θα γίνει με αναπληρώσεις. Επίσης, το "αξίζει" είναι σχετικό. Εξαρτάται από το τι έχουν δηλώσει αυτοί που είναι πάνω από εσένα και ποιοι τελικά θα αποδεχθούν διορισμό. Αν σκεφτείς ότι είδα μακριά από τον τελευταίο διοριστέο, θα σου πω οτι δεν αξίζει. Μα, δεν ξέρεις πως θα κυλήσουν τα πράγματα. Ούτε μπορείς να προβλέψεις αν κάποιοι κάτω απο σένα κάνουν ένσταση επειδή δεν τους προσμέτρησαν κάποιο προσόν και τελικά βρεθούν πάνω από σένα, οπότε θα πέσεις κι άλλο. Γι' αυτό θα σου έλεγα να κάνεις ένσταση.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Νοέμ 20, 2017 8:30 am

xana έγραψε:
knts έγραψε:

Αν και θα συμφωνήσω με niki258 kai ap2 ότι ο υποψήφιος έχει την ευθύνη της ορθής συμπλήρωσης της αίτησής του (όπως αναφέρεται και στην προκήρυξη), θα σας παροτρύνω κι εγώ να κάνετε ένσταση κι αν δεν γίνει δεκτή να προχωρήσετε σε αίτηση θεραπείας (συνήθως όταν η ένσταση δε γίνεται δεκτή μειώνονται πολύ οι πιθανότητες να γίνει δεκτή η αίτηση θεραπείας).
Σας παροτρύνω για τους εξής λόγους: α) για να μην πείτε ότι δεν το παλέψατε και μάλιστα με το χαμηλό ποσό των 20€ (παράβολο) + έξοδα συστημένου (περίπου 3,5€), β) διότι είναι καλύτερα να μη "μπλέξετε" με δικαστήρια. Καλύτερα, κατά την άποψή μου, διότι είναι μια διαδικασία αρκετά χρονοβόρα όπως και ψυχοφθόρα. Πολύ όμως. Όσο κι αν πείτε ότι θα φτάσω στα δικαστήρια και θα το βγάλω από το μυαλό μου μέχρι να βγει η απόφαση, είναι μια ελπίδα που θα ελοχεύει μέσα σας καθημερινά. Πάντα θα έχετε την ελπίδα να δικαιωθείτε και την "περιέργεια" να δείτε τί έγινε με την απόφαση του Δικαστηρίου. Θα σας πω ότι είμαστε στα Δικαστήρια από 2011, με υπόθεση ΑΣΕΠ (για υπόθεση της συζύγου μου) και απόφαση δεν έχουμε ακόμη. Δεν έχει εκδοθεί ακόμη η απόφαση και μιλάμε για πρώτο βαθμό (δηλαδή Εφετείο). Σκεφτείτε να μη δικαιωθεί (που κατά κει πάει το πράμα αν κρίνω από την εισήγηση της εισηγήτριας) και να πούμε ότι θα συνεχίσουμε στο ΣτΕ (που δεν υπάρχει περίπτωση να διαθέσουμε άλλα χρήματα - προσωπικά δεν έχω ούτε ψυχολογία για τη διαδικασία αυτή, με έχει κουράσει η διαδικασία αυτή από το 2011 - προκήρυξη του 2009!). Πότε θα τερματίσει η κατάσταση αυτή; Το να μη θέλω να συνεχίσω, ίσως να έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχει διοριστεί σε θέση ΙΔΑΧ κι έχει άλλους 2 διορισμούς σε εκκρεμότητα. Η θέση που διεκδικούμε με το Δικαστήριο είναι πολύ κοντά στην πόλη μας αλλά μετά από όσα διάβασα στην εισήγηση δε θεωρώ ότι έχουμε ελπίδες. Όχι γιατί έχουμε άδικο σ' αυτό που ζητάμε αλλά γιατί η εισηγήτρια δεν κατάλαβε τι ζητάμε και τα ερωτήματα που θέτει είναι άσχετα με τους λόγους προσφυγής (για να μην πω ότι ήταν μια εισήγηση γραμμένη στο χέρι, ούτε καν δακτυλογραφημένη, 1 1/2 σελίδας όπου στην 1η σελίδα έχει το ιστορικό και στη μισή πίσω σελίδα έχει τα ερωτήματα που ανακύπτουν, κατά τη γνώμη της και σύμφωνα με τη νοημοσύνη της. Πραγματικά, όταν διάβασα αυτή την τόσο πρόχειρη εισήγηση, μου δημιουργήθηκε η εικόνα της εισηγήτριας να γράφει στο μετρό, μέχρι να πάει από τη δουλειά στο σπίτι. Τόσο άθλια ήταν). Και να στεφτείτε ότι στην περίπτωση τη δική μας, είχε κάνει ένσταση, την κέρδισε στο 100% όσων ζητούσε, μπήκε στους διοριστέους, βγήκε και το ΦΕΚ κι έπειτα με αίτηση θεραπείας άλλου (η οποία στρεφόταν κατά της συζύγου και όχι κατά των δικών του προσόντων - μορίων) της αφαίρεσαν όσα μόρια της έδωσαν με την ένσταση και όσα της είχαν δώσει αρχικά, με τους προσωρινούς πίνακες, με το πρόσχημα ότι...έκαναν λάθος! Ελπίζω τώρα να καταλαβαίνεις πόσο ψυχοφθόρα είναι όλη αυτή η διαδικασία και ειδικότερα πόσο ψυχοφθόρο είναι να κρέμεσαι από τον δείκτη iq ενός ατόμου.
Θα σου προτείνω και πάλι να κάνεις τόσο ένσταση όσο και αίτηση θεραπείας (αχρείαστη να' ναι!). Καλή επιτυχία!

Χωρίς να έχω ανάλογη εμπειρία (ευτυχώς!) και χωρίς να είμαι νομικός, γιατί λέτε ότι παίζει τόσο ρόλο το iq της εισηγήτριας και στην τελική το τι λέει εκείνη; Ίσα ίσα που μία εισήγηση γραμμένη στο πόδι, είναι πιο εύκολο να τη χτυπήσει ο δικός σας δικηγόρος στο δικαστήριο. Όχι; Πάντως, στην Υπηρεσία που είμαι εγώ, έχουν δικαιωθεί άτομα στο Εφετείο που η δικαίωσή τους ήταν προδήλως παράλογη!! Γενικά υπάρχουν δικαστικές αποφάσεις που δικαιώνουν κόσμο που δε θα έπρεπε, κατά την ταπεινή μου άποψη... Πόσω μάλλον αν κάποιος έχει δίκιο.

Σίγουρα είναι μία διαδικασία ψυχοφθόρα η οποία κοστίζει αλλά θεωρώ ότι αν κάποιος επιθυμεί πολύ να διοριστεί, πρέπει να την ακολουθήσει για να έχει κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του![/quote]

Γιατί αγαπητή xana νομικός κι εγώ δεν είμαι, είμαι όμως δικαστικός υπάλληλος και ξέρω πως λειτουργούν τα Διοικητικά Δικαστήρια. Τέλος πάντων, υπάρχουν κι άλλα τα οποία γνωρίζω και δε μπορώ να εκφράσω μέσα σ' αυτό το forum.

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Δευ Νοέμ 20, 2017 12:15 pm

tsip2017 έγραψε:
maria101980 έγραψε:Βγηκαν!!
Για 10 μορια εχασα διορισμο!
Ουφ ατυχια...

Δηλαδη ποσα μόρια ειχες>?Εγω 1703 .Ξερει κανεις αν αξιζει να κανω ένσταση?

Εχω 1853 σχεδον.

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Δευ Νοέμ 20, 2017 12:20 pm

tsip2017 έγραψε:
maria101980 έγραψε:Βγηκαν!!
Για 10 μορια εχασα διορισμο!
Ουφ ατυχια...

Δηλαδη ποσα μόρια ειχες>?Εγω 1703 .Ξερει κανεις αν αξιζει να κανω ένσταση?

1853/σχεδον

Τωρα με το. Advanced 1873
Αλλα δεν το ειχα γιαυτη την προκηρυξη

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τρί Νοέμ 21, 2017 9:49 am

niki258 έγραψε:
maria101980 έγραψε:
niki258 έγραψε:Κρίμα..ωστοσο ισως να εχεις ελπιδες για τα οριστικά,αφου εισαι τοσο κοντα σε διοριστεο..

Δευτερη φορα γινεται αυτο.
Τωρα με το advanced ισως να εχω περισσοτερες ελπιδες

Εύχομαι ό,τι καλύτερο..Σίγουρα έχεις πιθανότητες!

Πιστευεις οτι εχω ελπιδες για την 8κ για επαρχια ΔΕ διοικητικου?

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Νοέμ 21, 2017 12:41 pm

maria101980 έγραψε:
niki258 έγραψε:
maria101980 έγραψε:
Δευτερη φορα γινεται αυτο.
Τωρα με το advanced ισως να εχω περισσοτερες ελπιδες

Εύχομαι ό,τι καλύτερο..Σίγουρα έχεις πιθανότητες!

Ναι,πολλες ελπιδες!Ειδικά αν δήλωσες αρκετούς κωδικούς θέσεων..

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τρί Νοέμ 21, 2017 5:21 pm

niki258 έγραψε:
maria101980 έγραψε:
niki258 έγραψε:Εύχομαι ό,τι καλύτερο..Σίγουρα έχεις πιθανότητες!

1873 εχω τωρα. Για να.δουμε..

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Νοέμ 21, 2017 5:34 pm

maria101980 έγραψε:
niki258 έγραψε:
maria101980 έγραψε:

Ειναι πολύ καλα τα μόρια που έχεις,ακομα και για την 8Κ που εικαζω οτι θα γίνει "σφαγή".Καλά αποτελέσματα και υπομονή εως ότου εκδοθούν!

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τρί Νοέμ 21, 2017 8:00 pm

niki258 έγραψε:
maria101980 έγραψε:
niki258 έγραψε:Ναι,πολλες ελπιδες!Ειδικά αν δήλωσες αρκετούς κωδικούς θέσεων..

Ειναι πολύ καλα τα μόρια που έχεις,ακομα και για την 8Κ που εικαζω οτι θα γίνει "σφαγή".Καλά αποτελέσματα και υπομονή εως ότου εκδοθούν!

Καλη επιτυχια!!!!
Σευψαριστω για τις απαντησεις

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Νοέμ 21, 2017 9:17 pm

maria101980 έγραψε:
niki258 έγραψε:
maria101980 έγραψε:

Καλη επιτυχια!!!!
Σευψαριστω για τις απαντησεις

Ευχαριστώ πολύ,να είσαι καλά :) !

skavs
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό skavs » Τρί Νοέμ 28, 2017 11:47 am

marchri έγραψε:Καλημέρα! Πως υπολογιζονται τα μορια απο το απολυτηριο λυκειου; εχω βαθμο 18,9 και μου υπολογισαν 990 μορια. Ειναι σωστα;

κανεις 18,9 επί 110 ισον
και αυτο που βρισκεις
δια του 2

anna17571
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό anna17571 » Κυρ Δεκ 10, 2017 8:37 pm

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΤΟ ΕΚΑΒ ΤΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΧΕΙ?
ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΒΑΡΔΙΕΣ Η ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΙΝΟ?

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες