Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
OPALAKIA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2009 8:43 am

Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό OPALAKIA » Κυρ Φεβ 19, 2017 12:19 pm

Καλημέρα, και καλό κουράγιο σε όλα τα παιδιά.....
Μια ερώτηση, πιστεύετε ότι οι περισσότεροι ΤΕ έχουν μεταπτυχιακό;; Κάποιος μόνο με πτυχίο και προυπηρεσία έχει καμια ελπίδα;

jetry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 3:22 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό jetry » Δευ Φεβ 20, 2017 10:18 am

Καλημέρα, έτσι όπως το θέτεις πτυχίο και προυπηρεσία είναι πολύ αόριστο. Ναι, πλέον και οι ΤΕ έχουν σε μεγάλο ποσοστό μεταπτυχιακά, αλλά και πάλι πτυχίο και μεταπτυχιακό δε βγαίνει μπροστά έτσι απλά. Παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο και οι γλώσσες αλλά και άλλες λεπτομέρειες, όπως ο βαθμός του βασικού πτυχίου, η συνάφεια του μεταπτυχιακού αλλά και η συνάφεια της προϋπηρεσίας για όπου απαιτείται εξειδικευμένη προϋπηρεσία και σε κάποιες περιπτώσεις και η εντοπιότητα.. Εαν έχεις πολύ καλό βαθμό πτυχίου (9+) ολόκληρη την προϋπηρεσία και μια τουλάχιστον ξένη γλώσσα με άριστη γνώση, μπορείς άνετα να συναγωνιστείς χωρίς μεταπτυχιακό κάποιον που έχει μέτριο βαθμό (πχ 7) ο οποίος έχει μόνο λίγους μήνες προϋπηρεσίας/ ή καθόλου και μεταπτυχιακό. Είναι πολλοί οι παράγοντες και αυτό που σε νοιάζει είναι ουσιαστικά πόσα μόρια συγκεντρώνεις. Για την 2Κ/2017 πιστεύω 1500 μόρια τα θέλεις για ΤΕ -μην πω και παραπάνω- για τα μεγάλα αστικά κέντρα (πιστεύω πως θα γίνει σφαγή λόγω της ειδικότητας) και φαντάζομαι λίγο λιγότερα για πιο επαρχία.. Είναι καθαρά προσωπική μου εκτίμηση, περίμενα καιρο κι εγώ αυτή την προκήρυξη γιατί με ενδιαφέρει μόνο επαρχία. Σε κάθε περίπτωση κάνεις οπωσδήποτε τα χαρτιά σου γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται!!! Καλή επιτυχία!

vasiliki85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Φεβ 14, 2017 11:24 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό vasiliki85 » Δευ Φεβ 20, 2017 11:18 am

Καλημέρα,
αρκετοί είναι οι ΤΕ με μεταπτυχιακό πλέον.
Τώρα για το αν έχει ελπίδα κάποιος με πτυχίο και προϋπηρεσία μόνο, εγώ δύσκολο το βλέπω... αλλά ποτέ δε ξέρεις...

OPALAKIA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2009 8:43 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό OPALAKIA » Δευ Φεβ 20, 2017 8:49 pm

jetry έγραψε:Καλημέρα, έτσι όπως το θέτεις πτυχίο και προυπηρεσία είναι πολύ αόριστο. Ναι, πλέον και οι ΤΕ έχουν σε μεγάλο ποσοστό μεταπτυχιακά, αλλά και πάλι πτυχίο και μεταπτυχιακό δε βγαίνει μπροστά έτσι απλά. Παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο και οι γλώσσες αλλά και άλλες λεπτομέρειες, όπως ο βαθμός του βασικού πτυχίου, η συνάφεια του μεταπτυχιακού αλλά και η συνάφεια της προϋπηρεσίας για όπου απαιτείται εξειδικευμένη προϋπηρεσία και σε κάποιες περιπτώσεις και η εντοπιότητα.. Εαν έχεις πολύ καλό βαθμό πτυχίου (9+) ολόκληρη την προϋπηρεσία και μια τουλάχιστον ξένη γλώσσα με άριστη γνώση, μπορείς άνετα να συναγωνιστείς χωρίς μεταπτυχιακό κάποιον που έχει μέτριο βαθμό (πχ 7) ο οποίος έχει μόνο λίγους μήνες προϋπηρεσίας/ ή καθόλου και μεταπτυχιακό. Είναι πολλοί οι παράγοντες και αυτό που σε νοιάζει είναι ουσιαστικά πόσα μόρια συγκεντρώνεις. Για την 2Κ/2017 πιστεύω 1500 μόρια τα θέλεις για ΤΕ -μην πω και παραπάνω- για τα μεγάλα αστικά κέντρα (πιστεύω πως θα γίνει σφαγή λόγω της ειδικότητας) και φαντάζομαι λίγο λιγότερα για πιο επαρχία.. Είναι καθαρά προσωπική μου εκτίμηση, περίμενα καιρο κι εγώ αυτή την προκήρυξη γιατί με ενδιαφέρει μόνο επαρχία. Σε κάθε περίπτωση κάνεις οπωσδήποτε τα χαρτιά σου γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται!!! Καλή επιτυχία!


Ευχαριστώ για την απάντηση, πρόκειται για τον αδερφό μου, κι αυτός ενδιαφέρεται για επαρχία αλλά όχι παραμεθόριο. Μαζεύει, δυστυχώς, μόνο 1300 μόρια χωρις μεταπτυχιακό.Τα χαρτιά εννοείται θα τα κάνει.... Καλή επιτυχία σε όλους σας!!

anthemio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 10:25 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό anthemio » Τετ Φεβ 22, 2017 9:33 am

Παράβολο 3 ευρώ , είδα καλά;
καινούργιο είναι αυτό;

vasiliki85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Φεβ 14, 2017 11:24 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό vasiliki85 » Τετ Φεβ 22, 2017 10:57 am

anthemio έγραψε:Παράβολο 3 ευρώ , είδα καλά;
καινούργιο είναι αυτό;


Καινούργιο και ισχύει για την 2Κ/2017
Βγήκε τροποποίηση (ΑΡΙΘ. 2452) της προκήρυξης με ημερομηνία κυκλοφορίας 15.02.2017

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό italos77 » Τετ Φεβ 22, 2017 11:12 am

anthemio έγραψε:Παράβολο 3 ευρώ , είδα καλά;
καινούργιο είναι αυτό;


Νομίζω η προκήρυξη γράφει 15, δεν την διάβασα καλά. Αλλα τα 3 ευρώ θα ισχύσουν για τις μελλοντικές!

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Φεβ 23, 2017 12:18 pm

Έχει βγει τροποποίηση του ΦΕΚ που λέει για τα 3 ευρώ στη συγκεκριμένη προκήρυξη.

Όσον αφορά τα μόρια η εμπειρία μου έχει δείξει ότι αν εξαιρέσεις 2-3 που έχουν και διδακτορικά, σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι έχουν μεταπτυχιακό και εμπειρία. Αλλά σκέψου ότι η συμμετοχή των ΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ τουλάχιστον σε αυτές που έχω πάρει μέρος εγώ είναι περίπου 400-500 άτομα σε κάθε προκήρυξη.

Τώρα θέλω να θέσω εγώ ένα ερώτημα. Αν κάποιος έχει εντοπιότητα, αλλά δεν έχει την ιδιότητα πολυτεκνίας θέση είναι για πολύτεκνους (το οποίο επισημαίνει η προκήρυξη ότι αν δε βρεθεί παίρνει από τη κανονική σειρά). Το ερώτημα μου είναι: αν δε βρεθεί πολύτεκνος με εντοπιότητα παίρνει προτεραιότητα αυτός που έχει την εντοπιότητα και όχι τη πολυτεκνία ή η σειρά πάει στη λίστα με τους πολύτεκνους που δεν έχουν εντοπιότητα;

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό italos77 » Πέμ Φεβ 23, 2017 3:32 pm

DTINFINITY έγραψε:Έχει βγει τροποποίηση του ΦΕΚ που λέει για τα 3 ευρώ στη συγκεκριμένη προκήρυξη.

Όσον αφορά τα μόρια η εμπειρία μου έχει δείξει ότι αν εξαιρέσεις 2-3 που έχουν και διδακτορικά, σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι έχουν μεταπτυχιακό και εμπειρία. Αλλά σκέψου ότι η συμμετοχή των ΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ τουλάχιστον σε αυτές που έχω πάρει μέρος εγώ είναι περίπου 400-500 άτομα σε κάθε προκήρυξη.

Τώρα θέλω να θέσω εγώ ένα ερώτημα. Αν κάποιος έχει εντοπιότητα, αλλά δεν έχει την ιδιότητα πολυτεκνίας θέση είναι για πολύτεκνους (το οποίο επισημαίνει η προκήρυξη ότι αν δε βρεθεί παίρνει από τη κανονική σειρά). Το ερώτημα μου είναι: αν δε βρεθεί πολύτεκνος με εντοπιότητα παίρνει προτεραιότητα αυτός που έχει την εντοπιότητα και όχι τη πολυτεκνία ή η σειρά πάει στη λίστα με τους πολύτεκνους που δεν έχουν εντοπιότητα;


Νομίζω ότι αν δεν έχεις την εντοπιότητα δεν μπορείς να διεκδικήσεις τη θέση. Οπότε προτεραιότητα έχει αυτός που έχει εντοπιότητα και όχι πολυτεκνία. Αυτό μου κάνει πιο λογικό με βάση την προκήρυξη!

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Φεβ 23, 2017 3:51 pm

Δε διευκρινίζεται μεσα στη προκυρηξη αλλα το μόνο που λέει ειναι οτι απο το πίνακα προάγεται αυτός με την εντοπιότητα. Αλλα για τις θέσεις πολυτεκνία μέχρι τώρα κάνανε διαφορετικούς πίνακες, τέλος πάντων αυτο θα το μάθουμε με τα αποτελέσματα μάλλον!

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό italos77 » Πέμ Φεβ 23, 2017 6:14 pm

DTINFINITY έγραψε:Δε διευκρινίζεται μεσα στη προκυρηξη αλλα το μόνο που λέει ειναι οτι απο το πίνακα προάγεται αυτός με την εντοπιότητα. Αλλα για τις θέσεις πολυτεκνία μέχρι τώρα κάνανε διαφορετικούς πίνακες, τέλος πάντων αυτο θα το μάθουμε με τα αποτελέσματα μάλλον!


Infinity δεν έπιασες ακόμα δουλειά? Αν ναι είσαι ευχαριστημένος? Πως και ψάχνεσαι ακόμα με τις θέσεις? :) Φιλικά πάντα :)

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Φεβ 23, 2017 9:40 pm

Δεν αποδέχθηκα την θέση, γιατί πολυ απλά δεν ήμουν ικανοποιημένος με το μισθό ώστε να προβώ σε μετακόμιση μαζί με την οικογένεια μου! Τυχερος ο επόμενος! Χαχαχα!
Εχω πολλα μόρια και θέλω αν ειναι να διοριστώ να μπω κάπου που να με συμφέρει απο όλες τις απόψεις.
Τώρα ειμαι στα προσωρινά της Τράπεζας της Ελλαδος αλλα αν κάτσει κάτι στο τόπο μου θα το σκεφτώ πολυ σοβαρά.
Αν ειχα δεχθεί θέση παντως δε θα μπορούσα να πάρω μέρος σε αλλο διαγωνισμό.

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό italos77 » Πέμ Φεβ 23, 2017 11:21 pm

DTINFINITY έγραψε:Δεν αποδέχθηκα την θέση, γιατί πολυ απλά δεν ήμουν ικανοποιημένος με το μισθό ώστε να προβώ σε μετακόμιση μαζί με την οικογένεια μου! Τυχερος ο επόμενος! Χαχαχα!
Εχω πολλα μόρια και θέλω αν ειναι να διοριστώ να μπω κάπου που να με συμφέρει απο όλες τις απόψεις.
Τώρα ειμαι στα προσωρινά της Τράπεζας της Ελλαδος αλλα αν κάτσει κάτι στο τόπο μου θα το σκεφτώ πολυ σοβαρά.
Αν ειχα δεχθεί θέση παντως δε θα μπορούσα να πάρω μέρος σε αλλο διαγωνισμό.


Ναι κατάλαβα και είναι λογικό! Με 750 μισθό (νομίζω τόσο είναι για ΤΕ περίπου) που να μετακομίσεις , πως να ζήσεις! Τα έχουμε ξαναπεί εμείς οι δύο! Πάντως Ττε έχω ακούσει είναι καλύτερα, μπράβο που είσαι στα προσωρινά! Εχεις καμία ενημέρωση για τα οριστικά? Τα περιμένω κι εγώ μετά απο ένσταση μπας κι αλλάξει κάτι (ήμουν μέσα κανονικά).

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Παρ Φεβ 24, 2017 8:45 am

Εμένα μου είπαν για το διδακτορικό το πρώτο χρόνο με το ενιαίο μισθολόγιο του δημοσίου, 840-850, μετά θα ανέβαινε κάπως, ειδικά μόλις τέλειωνε η δόκιμη υπηρεσία.
Για την ΤτΕ έχω κι εγώ ακούσει ότι είναι σε άλλο επίπεδο οι μισθοί αλλά μέχρι να μιλήσω (όταν βγουν τα οριστικά και είμαι μέσα) με το τμήμα προσωπικού τους να δω ακριβώς πόσα θα ξεκινάω δε πιστεύω τίποτα. Πάντως κι εγώ έκανα ένσταση στη συγκεκριμένη, ασχέτως που είμαι στους διοριστεους γιατί ότι να ναι μου φαίνεται βγάζανε.
Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ να κλείσουν οι αιτήσεις για την 2κ/2017 και μετά να βγουν τα οριστικά της 2κ/2016, αλλά ιδιαίτερη πληροφόρηση του πότε θα βγουν δεν έχω. Επίσης μου φαίνεται ότι και της 3κ/2016 έχουν αργήσει τα προσωρινά.

arpatr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2017 10:42 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό arpatr » Τετ Μαρ 08, 2017 4:21 pm

Προσθέστε κι εμένα σε αυτούς που κάνανε ένσταση για την ΤτΕ.. και απ'ότι ενημερώθηκα οι ενστάσεις είναι πάρα πολλές.. κι εγώ ήμουν μέσα κανονικά :evil:


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες