Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Κυρ Μαρ 19, 2017 5:04 pm

Διορισμένος είσαι οταν βγει το ΦΕΚ διορισμού σου και αναλάβεις υπηρεσία. Μετα τα δυο χρόνια είσαι μόνιμος.
Αν δε παρέλθει πενταετία (ή αν Ορίζει η θέση σου κάτι διαφορετικό πχ παραμεθόριο έχει 10ετια), απο την ημερομηνία του ΦΕΚ διορισμού σου ή την ημερομηνία πρωτοκόλλου ανάληψης υπηρεσία δεν μπορείς να συμμετέχεις σε διαγωνισμό. Εξαιρούνται οι ΙΔΑΧ.

thes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 16, 2017 10:17 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό thes » Κυρ Μαρ 19, 2017 6:15 pm

DTINFINITY έγραψε:Διορισμένος είσαι οταν βγει το ΦΕΚ διορισμού σου και αναλάβεις υπηρεσία. Μετα τα δυο χρόνια είσαι μόνιμος.
Αν δε παρέλθει πενταετία (ή αν Ορίζει η θέση σου κάτι διαφορετικό πχ παραμεθόριο έχει 10ετια), απο την ημερομηνία του ΦΕΚ διορισμού σου ή την ημερομηνία πρωτοκόλλου ανάληψης υπηρεσία δεν μπορείς να συμμετέχεις σε διαγωνισμό. Εξαιρούνται οι ΙΔΑΧ.

τότε υπάρχει θέμα σε κάποιους διαγωνισμούς...αναμένουμε τα τελικά και βλέπουμε...!!!!τα μάτια σας 14ρα...!!!

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό italos77 » Κυρ Μαρ 19, 2017 6:38 pm

DTINFINITY έγραψε:
Νομίζω πρέπει να έχει περάσει πενταετία για να μπορείς να λάβεις μέρος. Διαβασε κάποια προκήρυξη θα το γράφει!

Εγω να κάνω μία ασχετη παρατήρηση? βλέποντας το πλήθος των αιτήσεων (περίπου 2500 στην κάθε κατηγορία) δεν μου φαίνονται και τόσες πολλές τελικά. Δεδομένου ότι δεν θυμάμαι άλλη προκήρυξη τόσο μεγάλη για πληροφορικούς περίμενα να γίνει περισσότερος χαμός. Επίσης νομίζω ότι τελικά κάποιος που δεν θα έχει και τόσο καλή σειρά στα αποτελέσματα θα εχει πιθανότητες γιατί θεωρώ ότι θα είναι πάρα πολύ αυτοί που δεν θα αποδεχθούν τη θέση κύριως λόγω του οικονομικού!
Σχετικά με το τελευταίο ξέρω ότι μιλάμε για 750 περίπου για ΤΕ. Αυτό ισχύει για τα πρώτα 2 χρόνια και μετα ανεβαίνει καθόλου? Ξέρει κάποιος περισσότερες λεπτομέρειες να πει μιλώντας πάντα με καθαρά ποσά και όχι μικτα? Επίσης 750 με παιδιά η χωρίς? Προυπηρεσία? Κατι άλλο που δεν ξέρουμε?

Θα σου απαντήσω με αυτά που ξέρω από τον προηγούμενο διορισμό μου.

Οι κρατήσεις γενικά συν του νεοδιόριστου είναι σύμφωνα με το ενιαίου μισθολόγιο (αυτό έχουν και οι υπάλληλοι των δικαστηρίων από όσο ξέρω):
ΙΚΑ Κύρια Σύνταξη 6,67 % (επί του ΒΑΣΙΚΟΥ)
ΙΚΑ Επ. 3,5% (επί του ΒΑΣΙΚΟΥ)
Ειδ. Εισφ. 1% (Ο ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ)
ΜΤΠΥ 4% ΕΠΙ ΒΑΣΙΚΟΥ (+5,63 Ευρώ ΣΤΑΘΕΡΟ)
Νεοδιόριστου ΜΤΠΥ (ΒΑΣΙΚΟΣ/12)
ΤΠΔΥ 4% (επί του ΒΑΣΙΚΟΥ)
Ειδ. Εισφ.ΤΠΔΥ 1% (επί του ΒΑΣΙΚΟΥ)
Νεοδιόριστου ΤΕΑΔΥ (ΒΑΣΙΚΟΣ/24)
Ειδ. Εισφ. Αλλ. 2% (επί του ΒΑΣΙΚΟΥ) ΥΠΕΡ ΑΝΕΡΓΩΝ
Υγ. Περ. 2,55% (επί του ΒΑΣΙΚΟΥ)

Για νεοδιόριστου:
Ας πούμε ΤΕ με διδακτορικό έχει βασικό 1312,00 οπότε οι κρατήσεις+ το ΦΜΥ (φόρο) είναι 504,99 περίπου άρα τα καθαρά του θα είναι: 807,01

Τώρα ΤΕ χωρίς διδακτορικά κλπ. μόνο με το πτυχίο, ξεκινώντας από το πρώτο κλιμάκιο, με βασικό δηλαδή, 1037 ευρώ, θα έχει κρατήσεις: 381,23
Φόρο δεν έχει, άρα τα καθαρά του θα είναι 656 περίπου. Τώρα αν παίρνει κάποιο άλλο επίδομα όπως το ανθυγιεινής εργασίας ή κάτι άλλο (παραμεθορίου) έχει καλώς αλλιώς θα περιμένει να φύγουν οι κρατήσεις του νεοδιόριστου (τις έχω με έντονα παραπάνω) για να δει μία αύξηση περίπου 150 ευρώ στο μισθό του.

Μισθολογική κατάταξη αν έχεις προϋπηρεσία στο δημόσιο γίνεται εξ αρχής καθώς και μεταπτυχιακά/διδακτορικά με υπηρεσιακό, αν ο διαγωνισμός έχει προϋπόθεση(απαραίτητο πρόσθετο προσόν) χρόνια προϋπηρεσίας τότε σε κατατάσσουν στο κλιμάκιο για τα χρόνια που έλεγε ο διαγωνισμός κι ας μην είναι στο δημόσιο.

Για παιδιά είναι ότι λέει το μισθολόγιο, 50 ευρώ για 1, 70 για 2, 120 για 3 και πάει λέγοντας, αλλά προσοχή αυτά είναι μικτά θα γίνουν οι παραπάνω κρατήσεις και ότι μείνει.


Οπότε σκέψου τι θα γίνει με τις μή αποδοχές!! 10 θα αρνούνται και 1 θα δέχεται τη θέση! Θεωρώ ότι κάποιος που έχει μία έστω αξιοπρεπή δουλειά (αξιοπρεπή εννοώ κοντά στο χιλιάρικο) δύσκολα θα αποδεχθεί τέτοια θεση πόσο μάλλον κι αν είναι εκτος της πόλης του. Κακά τα ψέμματα λίγοι έχουν διδακτορικό για να ανεβάσουν τόσο το μισθό. Απο την άλλη αν είσαι Phd γιατί να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο με αυτά τα λεφτά και να μην εκμεταλευτείς ,τα προφανώς υψηλά, προσόντα σου στην αγορά. Infinity δεν το λέω για σένα προσωπικά (νομίζω έχεις διδακτορικό ετσι?) απλά κουβέντα κάνω πάντα σε φιλικό επίπεδο.
Η σταθερότητα θα ήταν ένας λόγος αλλά και τα λεφτά δεν νομίζω ότι το αξίζουν. Βέβαια με την ανεργία που υπάρχει αλλα και τους μισθούς εξω , αν εχεις πέσει σε κακοπληρωμένη δουλειά χωρίς αναγνώριση και χτυπάς 12ωρα τότε είναι λογικό να το κυνηγήσεις αν δεν θες να ξενιτευτείς.
Προσωπικά αν δεν είχα οικογένεια θα κοιτούσα να φύγω απο Ελλάδα. Ακόμα και τώρα που έχω δουλειά (προφανώς επισφαλή γιατί δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει) δεν θα το απέκλεια κι ας πήγα 35. Και δυστυχώς δεν βλέπω να έχουμε πιάσει πάτο ακόμα καθώς θα χειροτερέψει κι άλλο η κατάσταση στην Ελλάδα στα εργασιακά!
Εχω σαλέψει εντελώς ή κάπως έτσι το σκέφτεστε κι εσείς?

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Κυρ Μαρ 19, 2017 10:10 pm

Οπότε σκέψου τι θα γίνει με τις μή αποδοχές!! 10 θα αρνούνται και 1 θα δέχεται τη θέση! Θεωρώ ότι κάποιος που έχει μία έστω αξιοπρεπή δουλειά (αξιοπρεπή εννοώ κοντά στο χιλιάρικο) δύσκολα θα αποδεχθεί τέτοια θεση πόσο μάλλον κι αν είναι εκτος της πόλης του. Κακά τα ψέμματα λίγοι έχουν διδακτορικό για να ανεβάσουν τόσο το μισθό. Απο την άλλη αν είσαι Phd γιατί να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο με αυτά τα λεφτά και να μην εκμεταλευτείς ,τα προφανώς υψηλά, προσόντα σου στην αγορά. Infinity δεν το λέω για σένα προσωπικά (νομίζω έχεις διδακτορικό ετσι?) απλά κουβέντα κάνω πάντα σε φιλικό επίπεδο.
Η σταθερότητα θα ήταν ένας λόγος αλλά και τα λεφτά δεν νομίζω ότι το αξίζουν. Βέβαια με την ανεργία που υπάρχει αλλα και τους μισθούς εξω , αν εχεις πέσει σε κακοπληρωμένη δουλειά χωρίς αναγνώριση και χτυπάς 12ωρα τότε είναι λογικό να το κυνηγήσεις αν δεν θες να ξενιτευτείς.
Προσωπικά αν δεν είχα οικογένεια θα κοιτούσα να φύγω απο Ελλάδα. Ακόμα και τώρα που έχω δουλειά (προφανώς επισφαλή γιατί δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει) δεν θα το απέκλεια κι ας πήγα 35. Και δυστυχώς δεν βλέπω να έχουμε πιάσει πάτο ακόμα καθώς θα χειροτερέψει κι άλλο η κατάσταση στην Ελλάδα στα εργασιακά!
Εχω σαλέψει εντελώς ή κάπως έτσι το σκέφτεστε κι εσείς?


Αν και τα έχουμε ξαναπεί αυτά... Αυτός είναι και ο λόγος που δε δέχθηκα τη προηγούμενη θέση.
Ναι έχω διδακτορικό, έχω και αξιοπρεπή δουλειά και προφανώς δεν είμαι διατεθειμένος να πάρω τη γυναίκα μου και να φύγω από το τόπο μου και το σπίτι μου για μία δουλειά που δε θα μου προσφέρει τίποτα (οικονομικά) παρά μόνο την μονιμότητα (!!???). Αν η δουλειά ήταν στο τόπο μου άντε να κάνω υπομονή και θα ανέβω σε 2 χρόνια κάπως άντε λόγω προσόντων μπορεί να πάρω και καμία θέση ευθύνης αργότερα, αλλά όπως είπες αν δεν αλλάξει τίποτα.

Σκέψου ότι ήδη για τους υπόλοιπους δημόσιους υπαλλήλους (εξαιρούνται οι νεοδιόριστοι που τα πληρώνονται κατευθείαν με το υπηρεσιακό) είναι κλειδωμένα μέχρι το 2018 τα μισθολόγια και δε ξέρεις αν βγάλουν ένα νόμο να τα κρατήσουν κι άλλα χρόνια κλειδωμένα. Είχα φίλο που διορίστηκε το 2007 και ήταν 6 χρόνια στον εισαγωγικό βαθμό (τότε το μισθολόγιο νομίζω συνδεόταν με το βαθμό).

Τώρα για το εξωτερικό προσωπικά το κοιτάω ήδη, έχω επιλεγεί στη 3η φάση της EPSO για Αναλυτής δεδομένων και περιμένω την κατάταξη μου να δω αν θα με φωνάξουν να πάω Βρυξέλλες για το talent screener.

Πάντως ο συγκεκριμένος διαγωνισμός (2κ/2017) επειδή έχει και μέρη που συνήθως δε βγαίναν θέσεις, είναι και μόνο πληροφορικής, οπότε κάποιοι που μπορούν να μπουν στο τόπο τους και θα έχουν μία "μόνιμη" δουλειά (κι απ' ότι έχουν αναφέρει κάποιοι εδώ μέσα πρέπει να είναι πολύ χαλαρή δουλειά), άποψη μου είναι να το δουν σαν ευκαιρία.

arpatr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2017 10:42 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό arpatr » Δευ Μαρ 20, 2017 12:17 pm

Εγώ δεν πιστεύω οτι θα είναι πολλές οι μη αποδοχές ακριβώς επειδή είχε καιρό να βγουν θέσεις για τον κλάδο μας. Οι μη αποδοχές για μένα πιστεύω θα παίξουν πολύ ψηλά στις πρώτες πρώτες θέσεις στην κατάταξη. Πλέον ξέρουν όλοι ποιά είναι τα χρήματα οπότε δε νομίζω να μπήκαν πολλοί στη διαδικασία αν δεν είχαν σκοπό να αποδεχτούν θέση, δεδομένου οτι καλύφθηκε σχεδόν όλη η Ελλάδα από θέσεις, οπότε οι επιλογές θα γίνανε συνειδητά (φαντάζομαι!). Πλην πάντα των PhD και φυσικά και όσων έχουν καλή δουλειά, που δε νομίζω να είναι και πολλοί, οι οποίοι και θα αμφιταλαντεύονται μέχρι τέλους. Από το χώρο εργασίας μου μόνο κάνανε αίτηση 8 άτομα ΜΕ ΜΑΣΤΕΡ που παίρνουν 600 ευρώ (τραγικό όπως και να χει) οπότε σου λέει γιατί να μην κάνω δεν χάνω κάτι.. γενικά έχω πολλούς γνωστούς στον κλάδο ακόμη και με μεταπτυχιακά και με χρόνια προϋπηρεσίας που παίρνουν μαξ 750 ευρώ οπότε δε υπάρχει λόγος να μην αποδεχτούν θέση, μιλάω πάντα για θέση στον τόπο κατοικίας τους, και που συγκεντρώνουν 1400-1500 μόρια, ικανά για να τους δώσουν μια θέση, ειδικά σε περιφέρεια. Αναλυτές και προγραμματιστές κρατάνε ακόμα καλά σε μεγάλες εταιρίες, support και τεχνικοί που είναι ως επι το πλείστον οι θέσεις που καλύπτονται από πτυχιούχους ΤΕΙ έχουν πιάσει πάτο.

DTINFINITY συγχαρητήρια, εύχομαι επιτυχή έκβαση άσχετα με το τι θα αποφασίσεις στην πορεία. Οι δουλειές αυτές πληρωνονται πολύ καλά αφενός, αφετέρου το αντικείμενο το αγαπώ. Εγώ ασχολούμαι με data mining στο διδακτορικό μου, και στη δουλειά μου υποτίθεται για data mining & analysis με θέλανε αλλά απέχει πολύ από αυτό που είχα στο μυαλό μου. Κακά τα ψέματα στην Ελλάδα αυτες οι ειδικότητες είναι για γέλια από την πλευρά των εργοδοτών. Το κακό με μένα είναι οτι δεν θα μπορούσα εύκολα να φύγω έξω, αλλά αν δεν έχεις και επιλογή τι να κανεις.. σίγουρα είναι δύσκολα για όλους και θα συμφωνήσω φυσικά οτι πάμε από το κακό στο χειρότερο. Italos77 όλοι μας έχουμε σαλέψει!! Εγώ προς το παρόν έχω "καλή" δουλειά, όμως βλέπω οτι τα τελευταία χρόνια έχει πιάσει πάτο η εταιρία και προβληματίζομαι ιδιαίτερα. Χωρίς να ψάχνομαι άμεσα πέρασα από 3 συνεντεύξεις το τελευταίο εξάμηνο και το μαξ που κατάφερα να παζαρέψω ήταν 900 ευρώ τη στιγμή που παίρνω ένα σεβαστό ποσό παραπάνω... Η ΤτΕ δίνει κάτι τις παραπάνω, διαφορετικά μετά τη διετία και την αναγνώριση του διδακτορικού το ευρύτερο δημόσιο δίνει σε γενικές γραμμές περίπου ότι και ο ιδιωτικός τομέας, με τη διαφορά οτι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Φυσικά υπάρχουν κάποιες εταιρίες που πληρώνουν ακόμη πολύ καλά τους PhD , αλλά είναι και θέμα τύχης και λοιπών συγκυριών να σου κάτσει κάτι καλό και δυστυχώς προσωπικά δεν έχω την πολυτέλεια να πω κάνω υπομονή και όοοοποτε μου κάτσει.. Πάντως αυτό το 656 που διάβασα μου κατσε πολύ στραβά.. πλήρη απαξίωση των εργαζομένων τόσο σε δημόσιο όσο και σε ιδιωτικό τομέα.

brikoudi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 19, 2017 7:43 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό brikoudi » Δευ Μαρ 20, 2017 6:32 pm

καλησπέρα σας !

ο μισθός είναι πραγματικά πολύ μικρός . :shock:
θα ήθελα να θέσω δύο ερωτήσεις. Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με απαντήσετε.


1) Το επίδομα παιδιού μπορεί να το πάρει ο νεοδιοριζόμενος, άσχετα εάν λαμβάνει ήδη επίδομα ο Σύζυγος (δημοτικος υπάλληλος), ή δίνετε μόνο σε έναν εκ των δύο ??

2) άν έχεις μεταπτυχιακό μετα τον διορισμό, ανεβενεις μισθολογικά, πόσο και ματά πό πόσο καιρό ???

Σας ευχαριστώ πολύ !!!

thes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 16, 2017 10:17 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό thes » Δευ Μαρ 20, 2017 9:26 pm

Που πιστεύετε ότι θα κινηθούν τα μόρια για την Αθήνα (θέσεις με κωδ εμπείριας) και τις ελάχιστες που έχει χωρίς κωδικό εμπειρία?
Για Θεσσαλονίκη??
Πιστεύετε ότι χωρίς κωδικό εμπειρίας θα κινηθούν αρκετά ψηλά???

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Τρί Μαρ 21, 2017 9:35 am

brikoudi έγραψε:καλησπέρα σας !

ο μισθός είναι πραγματικά πολύ μικρός .
θα ήθελα να θέσω δύο ερωτήσεις. Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με απαντήσετε.


1) Το επίδομα παιδιού μπορεί να το πάρει ο νεοδιοριζόμενος, άσχετα εάν λαμβάνει ήδη επίδομα ο Σύζυγος (δημοτικος υπάλληλος), ή δίνετε μόνο σε έναν εκ των δύο ??

2) άν έχεις μεταπτυχιακό μετα τον διορισμό, ανεβενεις μισθολογικά, πόσο και ματά πό πόσο καιρό ???

Σας ευχαριστώ πολύ !!!


Καλημέρα,
1) Ο νόμος δε φαίνεται να το ξεκαθαρίζει, γιατί αναφέρεται για το αν έχεις παιδιά και σε τι ποσό αντιστοιχεί αλλά αδιαφορώντας για το τι επάγγελμα ασκεί ο σύζυγος. Υπάρχουν βέβαια δικαστικές αποφάσεις που επιβάλουν να το παίρνουν και οι δύο δημόσιοι υπάλληλοι, οπότε αυτό αρκεί.
2) Το μεταπτυχιακό σε ανεβάζει δύο μισθολογικά κλιμάκια. Μετά το διορισμό σου, κάνεις αίτηση στο υπηρεσιακό για αναγνώριση μεταπτυχιακού, τα χρήματα θα τα πάρεις αναδρομικά από την ημερομηνία της αίτησης σου κι όχι από την ημερομηνία συνεδρίασης του υπηρεσιακού. Τώρα σε καθαρά χρήματα που θα σου προσφέρει στην ουσία αν έχεις μπει με το εισαγωγικό κλιμάκιο, τα μικτά που θα έχεις αύξηση ως ΤΕ θα είναι 110 ευρώ, οπότε το καθαρό ποσό που θα σου δώσουν θα είναι περίπου (αν 1147 είναι τα μικτά του ΜΚ3) στα 725,93.
Αναλυτικά νομίζω οι κρατήσεις πρέπει να είναι:
    ΦΜΥ 1,35
    ΙΚΑ Κύρια Σύνταξη (6,67 %) 76,50
    ΙΚΑ Επ. ( 3,5%) 40,15
    Ειδ. Εισφ. (1%) 0,00
    ΜΤΠΥ 4% ΕΠΙ ΒΑΣΙΚΟΥ + 1% (+5,63 ΣΤΑΘΕΡΟ) 51,51
    Νεοδιόριστου ΜΤΠΥ (ΒΑΣΙΚΟΣ/12) 95,58
    ΤΠΔΥ (4% ΟΛΟΥ) 45,88
    Ειδ. Εισφ.ΤΠΔΥ (1%) 11,47
    Νεοδιόριστου ΤΕΑΔΥ (ΒΑΣΙΚΟΣ/24) 47,79
    Ειδ. Εισφ. Αλλ. (2% ΥΠΕΡ ΑΝΕΡΓΩΝ) 22,94
    Υγ. Περ. (2,55%) 29,25

Αυτά στα γράφω με κάθε επιφύλαξη, γιατί δε ξέρω αν από τον Σεπτέμβριο 2016 έχουν γίνει αλλαγές και πάντα μιλάμε αν μπεις στο εισαγωγικό κλιμάκιο και κάνεις αναγνώριση μόνο μεταπτυχιακό (όχι άλλη εμπειρία σε δημόσιο, όχι επιδόματα, όχι τέκνα). Αν κάποιος γνωρίζει κάτι διαφορετικό ας μας ενημερώσει (μπορεί να είναι και παραπάνω οι κρατήσεις λόγο ΕΦΚΑ :P :P :P ).

thes έγραψε:Που πιστεύετε ότι θα κινηθούν τα μόρια για την Αθήνα (θέσεις με κωδ εμπείριας) και τις ελάχιστες που έχει χωρίς κωδικό εμπειρία?
Για Θεσσαλονίκη??
Πιστεύετε ότι χωρίς κωδικό εμπειρίας θα κινηθούν αρκετά ψηλά???


Καθαρά εμπειρικά κι επειδή είναι αρκετές οι θέσεις, θα σου πω ότι με 1730 περίπου διορίζεσαι 99%, πτυχίο + μεταπτυχιακό + ξένη γλώσσα + πλήρη εμπειρία. Δηλαδή ένα πτυχίο κοντά στο 8 = 880 μόρια, 200 από το μεταπτυχιακό, 70 από άριστη γνώση ξένης γλώσσας και 588 από την εργασία.
Πιστεύω ότι θα δούμε διορισμούς και με 1640 μόρια, ίσως και πιο κάτω.
Τώρα για Θεσσαλονίκη δες τα αποτελέσματα της κατάταξης από την 3κ/2016, να πάρεις ιδέα.

Χωρίς εμπειρία θα πάνε κοντά στα 1150 μόρια, δεν έχω κοιτάξει τον αριθμό των θέσεων για χωρίς εμπειρία αλλά πιστεύω ότι εκεί θα πάνε αν είναι πάνω από 2-3 θέσεις (γιατί οι κάτοχοι διδακτορικού παίζουν σχεδόν μόνοι τους, 400 μόρια δίνει το διδακτορικό). Σε αυτές τις θέσεις ποντάρουν και οι περισσότεροι νέοι που έχουν πτυχία κλπ. αλλά δεν έχουν πλήρη εργασιακή εμπειρία.

arpatr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2017 10:42 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό arpatr » Τρί Μαρ 21, 2017 10:28 am

Με βάση τα προσωρινά της τελευταίας προκήρυξης που αφορούσε στον κλάδο μας ,τα οποία βγήκαν λίγες εβδομάδες πριν , χωρίς εμπειρία, τα μόρια φτάνανε τα 1600 αλλά ήταν 2-3 άτομα από 1600 έως 1500 περίπου και μετά πέφτει η μοριοδότηση πολύ, λίγο πιό πάνω από τα 1200. Με εμπειρία φτάνανε σχεδόν τα 2200 (πάλι μετρημένοι αυτοί που φεύγουν πάνω από 1700 μόρια). Πιστεύω οτι με 1600 μόρια με εμπειρία, για Αθήνα, είσαι σε ασφαλή σειρά. Για χωρίς εμπειρία πραγματικά δεν ξέρω γιατί είναι ελάχιστες και οι θέσεις. Οι πρώτοι ή κάποιοι από τους συνάδελφους ψηλά στην κατάταξη (αν λάβουμε υπόψιν τις όποιες μη αποδοχές) θα απορροφηθούν στις 2 προηγούμενες προκηρύξεις οπότε πιστεύω οτι θα φτάσει γύρω στα 1500 με εμπειρία για εντός Αθήνας, μπορεί και λίγο πιο κάτω. Κάπου εκεί φαντάζομαι θα παίξει και η Θεσσαλονίκη, άντε να κατέβει οριακά. Προσωπική πάντα εκτίμηση, και πάντα για την αρχική κατάταξη γιατί δεν ξέρουμε και τι θα γίνει με τις μη αποδοχές. Θα δουμε, έχουμε μέλλον ακόμη..

thes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 16, 2017 10:17 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό thes » Τρί Μαρ 21, 2017 11:57 am

DTINFINITY έγραψε:
brikoudi έγραψε:
thes έγραψε:Που πιστεύετε ότι θα κινηθούν τα μόρια για την Αθήνα (θέσεις με κωδ εμπείριας) και τις ελάχιστες που έχει χωρίς κωδικό εμπειρία?
Για Θεσσαλονίκη??
Πιστεύετε ότι χωρίς κωδικό εμπειρίας θα κινηθούν αρκετά ψηλά???


Καθαρά εμπειρικά κι επειδή είναι αρκετές οι θέσεις, θα σου πω ότι με 1730 περίπου διορίζεσαι 99%, πτυχίο + μεταπτυχιακό + ξένη γλώσσα + πλήρη εμπειρία. Δηλαδή ένα πτυχίο κοντά στο 8 = 880 μόρια, 200 από το μεταπτυχιακό, 70 από άριστη γνώση ξένης γλώσσας και 588 από την εργασία.
Πιστεύω ότι θα δούμε διορισμούς και με 1640 μόρια, ίσως και πιο κάτω.
Τώρα για Θεσσαλονίκη δες τα αποτελέσματα της κατάταξης από την 3κ/2016, να πάρεις ιδέα.

Χωρίς εμπειρία θα πάνε κοντά στα 1150 μόρια, δεν έχω κοιτάξει τον αριθμό των θέσεων για χωρίς εμπειρία αλλά πιστεύω ότι εκεί θα πάνε αν είναι πάνω από 2-3 θέσεις (γιατί οι κάτοχοι διδακτορικού παίζουν σχεδόν μόνοι τους, 400 μόρια δίνει το διδακτορικό). Σε αυτές τις θέσεις ποντάρουν και οι περισσότεροι νέοι που έχουν πτυχία κλπ. αλλά δεν έχουν πλήρη εργασιακή εμπειρία.


Όλες οι θέσεις χρειάζεται να έχεις εμπειρία..δεν υπάρχει θέση χωρίς εμπειρία όπως στην 3κ/2016...Απλά υπάρχουν θέσεις με απαραίτητα πρόσθετα προσόντα ( εξειδικευμένη εμπειρία)...έτσι δεν είναι??? Ή κάνω λάθος???

arpatr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2017 10:42 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό arpatr » Τρί Μαρ 21, 2017 12:18 pm

Να σου πω την αλήθεια επειδή έκανα αίτηση για πολύ συγκεκριμένες θέσεις δεν το έψαξα καν αν υπάρχει κάποια θέση χωρίς εμπειρία. Είδα που το έγραψες έτσι πιο πάνω γιαυτό απάντησα για τους χωρίς εμπειρία! Συγγνώμη αν σε μπέρδεψα! Χωρις εξειδικευμένη ναι υπάρχουν κάποιες, και έχεις δίκιο στην 3κ υπήρχε θέση χωρις εμπειρία.

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Τρί Μαρ 21, 2017 12:52 pm

thes έγραψε:Όλες οι θέσεις χρειάζεται να έχεις εμπειρία..δεν υπάρχει θέση χωρίς εμπειρία όπως στην 3κ/2016...Απλά υπάρχουν θέσεις με απαραίτητα πρόσθετα προσόντα ( εξειδικευμένη εμπειρία)...έτσι δεν είναι??? Ή κάνω λάθος???


Ναι έχεις δίκιο, απλώς έτσι όπως το ρώτησες, νόμιζα ότι είχε και δεν τις είχα δώσει σημασία.

Τώρα για αυτές τις θέσεις, ας μη γελιόμαστε, οι μισθωτοί που είναι γραμμένοι στο ΙΚΑ με ΚΑΔ 213110 "Σχεδιαστές, Αναλυτές, Διαχειριστές, Προγραμματιστές, Τεχνικοί, Μηχανικοί, βάσεων δεδομένων ηλεκτρονικών υπολογιστών και συστημάτων επικοινωνιών", πληρούν τις προϋποθέσεις σε ότι εμπειρία και να ζητάνε οι προκηρύξεις πτυχιούχους ΤΕ Πληροφορικής.
Όσοι έχουν δουλέψει με το πτυχίο τους 2 έτη σε οποιαδήποτε εταιρία πληροφορικής, θεωρώ ότι πρέπει να ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία ασφάλισης (ας μην ανοίξουμε θέμα τι σκαρφίζονται διάφορες εταιρίες και μπορεί να είσαι δηλωμένος ως υπάλληλος γραφείου...), άρα για τις θέσεις που έχουν απαραίτητα πρόσθετα προσόντα με κωδικό 002 και 003, είναι μέσα.
Όποτε θεωρώ ότι είναι αρκετοί και στην ουσία δεν θα αλλάξει κάτι στα μόρια, αυτοί που έχουν εμπειρία σε μεγάλο ποσοστό έχουν εκεί.
Μιλάω πάντα για την πλειοψηφία των μισθωτών.

alekal
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 10, 2016 2:02 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό alekal » Τρί Μαρ 21, 2017 1:37 pm

Έχει κανείς αντίστοιχη εικόνα για τα μόρια ΠΕ Πληροφορικής από κάποιον παλιότερο διαγωνισμό; Και αντίστοιχη εκτίμηση για το που θα κυμανθούν;
Ευχαριστώ

Anthem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 04, 2016 5:03 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό Anthem » Τρί Μαρ 21, 2017 2:59 pm

alekal έγραψε:Έχει κανείς αντίστοιχη εικόνα για τα μόρια ΠΕ Πληροφορικής από κάποιον παλιότερο διαγωνισμό; Και αντίστοιχη εκτίμηση για το που θα κυμανθούν;
Ευχαριστώ


Νομίζω πως πρέπει να δεις αποτελέσματα πρόσφατων προκηρύξεων για να έχεις μία εικόνα.

brikoudi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 19, 2017 7:43 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό brikoudi » Δευ Μαρ 27, 2017 8:44 pm

κατα την προσωπική σας εκτίμηση , πόσο καιρό θα χρειαστεί να βγούνε τα προσωρινά αποτελέσματα, δεδομένου ότι σε αυτήν την προκύρηξη υπήρχαν μόνο δύο Ειδηκότητες για ΠΕ και ΤΕ. Μεχρί τον Μαίο θα είναι νωρίς ???


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 16 επισκέπτες