Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Giotaf
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2017 5:45 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Giotaf » Σάβ Ιαν 21, 2017 8:37 pm

Καλησπερα!Ειμαι πτυχιουχος Νομικης και θα ήθελα να μαθω αν η άσκηση στα δικαστήρια λαμβάνεται υπόψη;Και τέλος έχω πτυχίο γνώσης υπολογιστών ,το KeyCert Basic Plus του 2011 έχει ισχύ σήμερα;Ευχαριστω προκαταβολικά!Καλη επιτυχία!

mitsakiiiii
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 1:20 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mitsakiiiii » Σάβ Ιαν 21, 2017 10:40 pm

Giotaf έγραψε:Καλησπερα!Ειμαι πτυχιουχος Νομικης και θα ήθελα να μαθω αν η άσκηση στα δικαστήρια λαμβάνεται υπόψη;Και τέλος έχω πτυχίο γνώσης υπολογιστών ,το KeyCert Basic Plus του 2011 έχει ισχύ σήμερα;Ευχαριστω προκαταβολικά!Καλη επιτυχία!


Λοιπόν τ πτυχίο σ αναγνωρίζεται. Το είδα σε παλαιότερες προκηρύξεις. όσον αφορά την άσκηση ως δικηγόρος, δεν νομίζω ότι επηρεάζει αν την έχεις κάνει σε ιδιώτη ή σε δικαστήριο. Σχετικά με την άσκηση για να αναγνωριστεί θα πρέπει είτε να είσαι ασφαλισμένος στο ταμείο νομικών είτε να έχεις πραγματοποιήσει παραστάσεις στα δικαστήρια!!!!

Giotaf
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2017 5:45 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Giotaf » Κυρ Ιαν 22, 2017 9:29 am

Σε Ευχαριστω παρα πολυ!!Βασικα 6 μήνες έκανα ασκηση στα δικαστήρια και το υπόλοιπο χρονικό διάστημα σε γραφείο..Χωρίς να ασφαλίζομαι στο ταμείο Νομικων..Ήμουν ασφαλισμένη ως έμμεσο προστατευόμενο μέλος στην ασφάλιση ΟΑΕΕ του συζύγου μου..Αναδρομικά έκανα εγγραφή-διαγραφή από Ταμείο Νομικων και τώρα είμαι με προσωρινή αναστολή...Δεν ξερω τι σημασία έχουν βέβαια όλα αυτά ..

nemesis86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 5:56 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό nemesis86 » Κυρ Ιαν 22, 2017 9:38 am

Θέλω να ρωτήσω κ εγώ σχετικά με την άσκηση!!η εγγραφη στο ταμείο νομικών ως ασκούμενος είναι προαιρετική,και την περίοδο που ήμουν εγώ δεν γράφτηκα οποτε ερώτημα:για να μετρήσουν οι 18 μήνες πρέπει μήπως να πληρώσω τώρα στο ταμείο νομικών το ποσο της εισφοράς που αντιστοιχεί στην άσκηση κ να λάβω κ την αντίστοιχηβεβαιωση από το ταμείο η αρκεί το πιστοποιητικό άσκησης που δίνει ο σύλλογος χωρις πληρωμή στο ΤΑΝ δεδομένου ότι η ασφάλιση είναι προαιρετική ;

alex23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 9:33 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό alex23 » Κυρ Ιαν 22, 2017 11:02 am

Για τους πτυχιούχους Νομικής που ρωτάνε για την άσκηση τους : πιθανοτατα η προκήρυξη που θα δημοσιευθεί (όπως άλλες παρόμοιες ) για την απόδειξη της εμπειρίας από δικηγόρους ή ασκουμενους δικηγόρους θα ζητάει σωρευτικά 1) πιστοποιητικο δικηγορικού συλλόγου για τον χρόνο άσκησης ή δικηγορίας 2) βεβαίωση εγγραφής από το ΤΑΝ 3) καταστασεις από τον δικηγορικό σύλλογο σχετικά με τις παραστασεις (αρκεί μία για κάθε έτος ).Αν λείπει ένα από αυτά δεν θα αναγνωριστεί η εμπειρία.

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Κυρ Ιαν 22, 2017 11:50 am

anthie έγραψε:
frosaki έγραψε:Καλησπέρα!! Τι μόρια πιστεύετε οτι θα πρέπει να έχει κάποιος για να τα καταφέρει; Πότε θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις; Υπάρχει κάτι νεότερο;

Ας υποθέσουμε γύρω στα 1.500 με 1400 μόρια (δηλαδή κατά μέσο όρο ένα μεταπτυχιακό, μια τουλάχιστον ξένη γλώσσα σε άριστο επίπεδο και το μέγιστο δυνατό χρόνο προϋπηρεσίας πιθανότατα 5 χρόνια και πάνω).

Για τις θέσεις που προσμετράται η εμπειρία.

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Κυρ Ιαν 22, 2017 12:08 pm

nemesis86 έγραψε:Θέλω να ρωτήσω κ εγώ σχετικά με την άσκηση!!η εγγραφη στο ταμείο νομικών ως ασκούμενος είναι προαιρετική,και την περίοδο που ήμουν εγώ δεν γράφτηκα οποτε ερώτημα:για να μετρήσουν οι 18 μήνες πρέπει μήπως να πληρώσω τώρα στο ταμείο νομικών το ποσο της εισφοράς που αντιστοιχεί στην άσκηση κ να λάβω κ την αντίστοιχηβεβαιωση από το ταμείο η αρκεί το πιστοποιητικό άσκησης που δίνει ο σύλλογος χωρις πληρωμή στο ΤΑΝ δεδομένου ότι η ασφάλιση είναι προαιρετική ;

Θα πρέπει να περιμένετε να δημοσιευτεί η προκήρυξη για να δείτε αναλυτικά όλα τα σχετικά με την μοριοδότηση. Μπορείτε όμως να ανατρέξετε σε πρόσφατες προκηρύξεις, όπως αυτής των εφοριακών που περιλαμβάνει θέσεις νομικών ή σε πρόσφατες προκηρύξεις που αφορούν θέσεις διοικητικού ή διοικητικού-οικονομικού (η μοριοδότηση της εμπειρίας δικηγόρων/ασκούμενων συνιστά μια ειδική περίπτωση προϋπηρεσίας που προβλέπεται αναλυτικά σε πολλές συναφείς προκηρύξεις).

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Κυρ Ιαν 22, 2017 12:18 pm

nemesis86 έγραψε:Θέλω να ρωτήσω κ εγώ σχετικά με την άσκηση!!η εγγραφη στο ταμείο νομικών ως ασκούμενος είναι προαιρετική,και την περίοδο που ήμουν εγώ δεν γράφτηκα οποτε ερώτημα:για να μετρήσουν οι 18 μήνες πρέπει μήπως να πληρώσω τώρα στο ταμείο νομικών το ποσο της εισφοράς που αντιστοιχεί στην άσκηση κ να λάβω κ την αντίστοιχηβεβαιωση από το ταμείο η αρκεί το πιστοποιητικό άσκησης που δίνει ο σύλλογος χωρις πληρωμή στο ΤΑΝ δεδομένου ότι η ασφάλιση είναι προαιρετική ;

Από προκήρυξη 2Κ/2015
2. Απόδειξη εμπειρίας από πτυχιούχους της Νομικής που είναι δικηγόροι ή ασχολούνται με την πρακτική
άσκηση για την απόκτηση της άδειας δικηγόρου.
Οι πτυχιούχοι της Νομικής που είναι δικηγόροι ή ασχολούνται με την πρακτική άσκηση για την απόκτηση της
άδειας δικηγόρου, προκειμένου να αποδείξουν εμπειρία
πρέπει να προσκομίσουν:
(1) Πιστοποιητικό του οικείου Δικηγορικού Συλλόγου από το οποίο να προκύπτει, πότε ο δικηγόρος απέκτησε
την ιδιότητα του ασκούμενου και πότε αυτή του δικηγόρου.
(2) Βεβαίωση του Ταμείου Νομικών από την οποία να προκύπτει πότε ο υποψήφιος ασφαλίστηκε ως δικηγόρος
ή ενδεχομένως και ως ασκούμενος (δεδομένου ότι η ασφάλιση των ασκουμένων είναι προαιρετική).
(3) Ευκρινή φωτοαντίγραφα των πρωτοτύπων ή των ακριβών αντιγράφων των ετήσιων «καταστάσεων παρα−
στάσεων στα Δικαστήρια» και των «καταστάσεων προεισπράξεων συμβολαίων» μέχρι την ημέρα υποβολής της
ηλεκτρονικής αίτησης συμμετοχής του υποψηφίου στη διαδικασία. Η προσκόμιση των ανωτέρω καταστάσεων
είναι ενδεικτική και αρκεί να αναφέρεται σε αυτές έστω και μία μόνο παράσταση στα Δικαστήρια ή ένα μόνο
συμβόλαιο κατ’ έτος. Μόνο δε για τα έτη κατά τα οποία ο δικηγόρος θα εμφανίζει μηδενική απασχόληση (καμία
απολύτως παράσταση και κανένα συμβόλαιο) δεν θα προσμετράται χρόνος εμπειρίας. Οι
έμμισθοι δικηγόροι, εφόσον τυχόν αυτοί δεν πραγματοποιούν παραστάσεις στα δικαστήρια και δεν συντάσσουν
συμβόλαια πελατών τους, επί όσον τουλάχιστον χρόνο είναι έμμισθοι προσκομίζουν βεβαίωση του φορέα στον
οποίο εργάζονται ως έμμισθοι είτε αυτός είναι δημόσιος είτε ιδιωτικός, από την οποία να προκύπτει το είδος
και η χρονική διάρκεια της δικηγορικής υπηρεσίας που προσφέρουν και ο τρόπος πληρωμής τους.
Όταν ζητείται από την προκήρυξη «εξειδικευμένη εμπειρία» πέραν των ανωτέρω:
(α) Στην Αίτηση− Υπεύθυνη δήλωση, να δηλώνεται ο τόπος παροχής των υπηρεσιών τους (γραφείο, ιδιωτικός ή
δημόσιος φορέας) καθώς και το είδος και η χρονική διάρκεια της εξειδικευμένης εμπειρίας και
(β) Να προσκομίζουν μία τουλάχιστον σχετική σύμβαση ή δελτία παροχής υπηρεσιών που να καλύπτουν εν−
δεικτικώς τη διάρκεια της εξειδικευμένης εμπειρίας.

kryst
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2017 2:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό kryst » Κυρ Ιαν 22, 2017 1:47 pm

Ειδικώς όμως μετά τον νέο «Κώδικα Δικηγόρων» (άρθρο 36, ν. 4194/2013/ΦΕΚ
208/27.09.2013/τ. Α’), μεταφράσεις ξενόγλωσσων εγγράφων που γίνονται από δικηγόρο μετά την 27.09.2013
γίνονται δεκτές εφόσον ο δικηγόρος βεβαιώνει ότι ο ίδιος έχει επαρκή γνώση της γλώσσας από και προς την
οποία μετέφρασε.
το πτυχιο αγγλικων μου εχει μεταφραστει απο δικηγορο το 2006.πρεπει να ξαναμεταφραστει ωστε να υπαρχει η σχετικη βεβαιωση απο το δικηγορο?

Giotaf
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2017 5:45 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Giotaf » Κυρ Ιαν 22, 2017 1:56 pm

Σε ευχαριστούμε!!

Giotaf
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2017 5:45 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Giotaf » Κυρ Ιαν 22, 2017 2:11 pm

Δηλαδή σε περίπτωση μη παράστασης στα δικαστήρια δεν θα ληφθεί υπόψη η εξάμηνη άσκηση στα δικαστήρια ως εμπειρία;;

nikosb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2017 3:10 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό nikosb » Κυρ Ιαν 22, 2017 4:46 pm

Kaλησπέρα σε όλους!
Πτυχιούχος Μαθηματικών του ΕΚΠΑ, έχει δυνατότητα να κάνει αίτηση;
Ειναι σχετικά ασαφές στην προκήρυξη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

mitsakiiiii
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 1:20 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mitsakiiiii » Κυρ Ιαν 22, 2017 5:27 pm

Giotaf έγραψε:Δηλαδή σε περίπτωση μη παράστασης στα δικαστήρια δεν θα ληφθεί υπόψη η εξάμηνη άσκηση στα δικαστήρια ως εμπειρία;;


Δυστυχώς όχι!!! Και το θέμα είναι ότι αυτές τις παραστάσεις τις έχει μόνο ο ΣΎΛΛΟΓΟς ΑΘΗΝΩΝ. Οι υπόλοιποι π καναμε άσκηση σε αλλους συλλόγους δεν έχουμε τέτοιες παραστάσεις. Ετσι εμενα δεν μ αναγνώρισαν την 18μηνη άσκηση. Αν κάποιος τωρα είναι τυχερός και τις είχε κρατήσει καλώς. Αναφέρομαι στις παραστάσεις π ήταν προαπαιτούμενες για να δώσει κάποιος για άδεια δικηγόρου. Όσον αφορά το ΤΑΝ δεν ξέρω εαν αξίζει να το πληρώσει κανείς αναδρομικά. Εγω θα το έκανα μόνο αν είχα πολλά μόρια. Και στη συγκεκριμένη προκήρυξη στην οποία έχει τόσα πολλά πτυχία και κυρίως από σχολές που είχαν πολύ υψηλότερους βαθμούς από την Σχολή Νομικής, (π.χ. Νομική μέσος όρος είναι το 7 περίπου), δεν ξέρω που θα κυμανθούν τα μόρια!!!

nemesis86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 5:56 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό nemesis86 » Κυρ Ιαν 22, 2017 5:36 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!βέβαια γνωρίζω τι λένε οι προκηρύξεις για την αναγνώριση εμπειρίας στους νομικούς αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι εάν για να αναγνωριστεί η περίοδος της άσκησης πρέπει να πληρώσουμε στο ταμείο την εισφορά που αντιστοιχεί στο χρόνο αυτό (περίπου 1000€) δεδομένου ότι η εγγραφη στο ΤΑΝ ως ασκούμενοι δεν είναι υποχρεωτική!ως δικηγόροι μετά που η ασφάλιση στο ΤΑΝ είναι υποχρεωτική,για να σου αναγνωριστούν οι οποιες παραστάσεις και να πάρεις κ τη βεβαίωση από το ταμείο πρέπει να μην χρωστάς εισφορές..!ισχύει το ίδιο κ για την ασκηση; κ σε ασεπ κ στο ταμείο αλλα κλασσικά δεν το σηκώνουν!

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Κυρ Ιαν 22, 2017 6:16 pm

Giotaf έγραψε:Δηλαδή σε περίπτωση μη παράστασης στα δικαστήρια δεν θα ληφθεί υπόψη η εξάμηνη άσκηση στα δικαστήρια ως εμπειρία;;

Δεν νομίζω ότι στη βεβαίωση που θα πάρετε από τον εκάστοτε δικηγορικό Σύλλογο όντας ασκούμενοι αναγράφεται ότι συμπαρασταθήκατε ως ασκούμενοι, εφόσον η κατάσταση των συμπαραστάσεων κατατίθεται στο ΔΣ στο τέλος της πρακτικής άσκησης. Απ' ότι έχω καταλάβει μόνο τη βεβαίωση χρειάζεστε για την πρακτική άσκηση ως εμπειρία από τον Δικηγορικό Σύλλογο που θα αναφέρει πότε εγγραφήκατε ως ασκούμενοι, πότε διακόψατε για εξετάσεις (αν έχει συμβεί αυτό), και μέχρι πότε διατηρήσατε την ιδιότητα του ασκουμένου (αν έχετε διορισθεί). Αυτό αρκεί για την απόδειξη πρακτικής άσκησης ως εμπειρίας.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες