Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
ritaa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2017 6:41 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό ritaa » Παρ Νοέμ 24, 2017 12:00 am

JohnyMnemonic έγραψε:
ritaa έγραψε:και εγω δε θα ήμουν πολύ αισιοδοξη με τις ενστασεις αν δε γνωριζα μια περιπτωση, που έτυχε να ακουσω από ένα φίλο μου συνάδελφο. στην προκήρυξη του 2015 για τον διαγωνισμό των εφοριακών μία γυναικα κέρδισε τη θεση και διορίστηκε. απαραιτητος τίτλος σπουδων ήταν το οικονομικό αλλά από αυτούς τους μεγάλους τίτλους, που αδυνατώ να συγκρατήσω.Μία άλλη κοπέλα ασκησε ένσταση γιατί κατείχε έναν τίτλο σπουδών οικονομικού αντικειμένου, όχι όμως ξεκάθαρου, που χρειαζόταν βεβαίωση από το πανεπιστήμιο. την βεβαίωση δεν την είχε στείλει μαζί με τα δικαιολογητικά κατά την υποβολή της αίτησης. όταν λοιπόν εκδόθηκαν τα αποτελέσματα κέρδισε τη θεση η πρωτη κυρία και εκείνη δεν ήταν καν στον πίνακα καταταξης. υπέβαλε ένσταση και μαζί την βεβαίωση της σχολής, αλλά απερριφθη η αίτηση από τον ασεπ γιατί η σωστη συμπλήρωση της αίτησης αποτελει ευθύνη του αιτούντος. προσέφυγε στο διοικητικό και δικαιωθηκε! κ η αλλη που κατειχε τη θεση εδω και δυο χρόνια άσκησε τριτανακοπή στο ΣΤΕ. Εκεί έχουμε μείνει εν αναμονή της απόφασης. Ας μην αποθαρρύνουμε κανένα. Εγώ πχ δεν έχω αντοχες να υποβαλλω ενστασεις και παραενστασεις όταν δεν αισθανομαι οτι θα ευδοκιμησουν. αλλά αυτό είναι δική μου θεωρηση των πραγματων.
Ποτέ δε ξέρεις! κ αν σου κάτσει;;;; :wink:


Εκείνη η προκήρυξη ήταν πολύ ιδιαίτερη. Προφανώς αναφέρεστε σε περίπτωση κατόχου πτυχίου Διοίκησης Επιχειρήσεων που αποκλείστηκε απο την προκήρυξη παρά το γεγονός οτι είναι οικονομολόγοι και εγγράφονται κανονικά στο Οικονομικό Επιμελητήριο και μπορούν να ασκήσουν κανονικά το επάγγελμα του Οικονομολόγου ή Λογιστή. Το παράλογο εκείνης της προκήρυξης ήταν οτι δέχονταν μόνο αποφοίτους Οικονομικών Επιστημών ή Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής και όχι αποφοίτους Διοίκησης Επιχειρήσεων. Η πλάκα είναι οτι ορισμένα τμήματα έβγαλαν τη συγκεκριμένη βεβαίωση που προφανώς απορρίφθηκε ενώ άλλα τμήματα αρνήθηκαν να την βγάλουν χαρακτηρίζοντας -μέσω της νομικής υπηρεσίας τους- την διαδικασία έκδοσης παράνομη(!)

Α ναι; δεν γνωριζα τις ιδιαιτερότητες αυτής της προκήρυξης. Εγω γενικά δεν έχω εμπειρία σε προκηρύξεις. Μετά την 1κ απέκτησα φοβία και δεν τολμώ να ξανασυμπληρώσω αίτηση. Μετά βίας συμπλήρωσα την 6κ και από εκεί και πέρα τπτ! Μόνο εγώ έχω φοβία;

aura1977
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2017 8:27 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό aura1977 » Σάβ Νοέμ 25, 2017 5:04 pm

[quote="knts"]Νομίζω ότι άδικα χάνετε το χρόνο σας για το θέμα με την πολλαπλή εντοπιότητα. Δεν είναι καν στους διοριστέους το συγκεκριμένο άτομο. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν έχουν ελεγχθεί όσα δήλωσε και η κατάταξη - προσόντα - κριτήρια έχουν καταχωρηθεί όπως δηλώθηκαν στην αίτηση. Δε νομίζω να φτάσουν ποτέ στο νούμερο αυτό (4000+) για αναπλήρωση.



Μιας και φαίνεστε αρκετά ενήμερος θα θελα να σας ρωτήσω το εξής:
υποψήφιος μένεις σε μια πόλη, δουλεύει σε άλλη και δηλώνει εντοπιότητα σε τρίτη. Είναι στους διοριστέους άρα προσκόμισε μια φαινομενικά νομότυπη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας. Μπορούσα να κάνω ένσταση ή μπορώ να κάνω δικαστική προσφυγή με τα οριστικά ζητώντας από τον ΑΣΕΠ τι;;; να ελέγξει το δήμο με ποια δικαιολογητικά του την έβγαλε; Να προσκομίσω αποδείξεις οτι δουλεύει σε άλλη πόλη. Θα βγάλω άκρη;

Upopsifios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 1:20 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Upopsifios » Σάβ Νοέμ 25, 2017 6:32 pm

Κατά τη γνώμη μου, από όσο ξέρω, ακόμη και αν κάποιος δουλεύει σε άλλη πόλη δεν χάνει τη μόνιμη κατοικία του. Άλλωστε, γνωρίζω αρκετούς που μένουν σε άλλη πόλη αλλά πηγαινοέρχονται κάθε μέρα με το ΚΤΕΛ. Αλλά ακόμη και αν μένουν αλλού, πάλι δεν χάνουν τη μόνιμη κατοικία τους, μπορεί πχ να πηγαινοέρχονται κάθε Παρασκευή. Ακόμη και αν όχι, δεν μπορείτε να αποδείξετε ότι δεν το κάνει. Εξάλλου, και οι φοιτητές που σπουδάζουν σε άλλη πόλη δεν χάνουν τη μόνιμη κατοικία τους. Άλλο είναι η διαμονή και άλλο η μόνιμη κατοικία. Τα γνωρίζω όλα αυτά από γνωστό μου που διορίστηκε στο παρελθόν. Δεν ξέρω αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο σχετικό.

aura1977
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2017 8:27 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό aura1977 » Σάβ Νοέμ 25, 2017 9:17 pm

Ναι αλλά δεν μπορεί να έχει οικογένεια σε μια πολη να δουλεύει σε άλλη και να εμφανίζει τη μόνιμη κατοικία του σε νησί.. Πόσο μάλλον να έχει συμμετάσχει σε προκήρυξη σοχ 1 χρόνο πριν με άλλη εντοπιοτητα.... Αν προσκομισει κάνεις αποδείξεις γι αυτά τα δύο στοιχεία δεν θα βγάλει άκρη λέτε;

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό knts » Κυρ Νοέμ 26, 2017 12:51 am

aura1977 έγραψε:
knts έγραψε:Νομίζω ότι άδικα χάνετε το χρόνο σας για το θέμα με την πολλαπλή εντοπιότητα. Δεν είναι καν στους διοριστέους το συγκεκριμένο άτομο. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν έχουν ελεγχθεί όσα δήλωσε και η κατάταξη - προσόντα - κριτήρια έχουν καταχωρηθεί όπως δηλώθηκαν στην αίτηση. Δε νομίζω να φτάσουν ποτέ στο νούμερο αυτό (4000+) για αναπλήρωση.



Μιας και φαίνεστε αρκετά ενήμερος θα θελα να σας ρωτήσω το εξής:
υποψήφιος μένεις σε μια πόλη, δουλεύει σε άλλη και δηλώνει εντοπιότητα σε τρίτη. Είναι στους διοριστέους άρα προσκόμισε μια φαινομενικά νομότυπη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας. Μπορούσα να κάνω ένσταση ή μπορώ να κάνω δικαστική προσφυγή με τα οριστικά ζητώντας από τον ΑΣΕΠ τι;;; να ελέγξει το δήμο με ποια δικαιολογητικά του την έβγαλε; Να προσκομίσω αποδείξεις οτι δουλεύει σε άλλη πόλη. Θα βγάλω άκρη;


Προσωπικά δε νομίζω ότι θα βγάλεις άκρη. Μπορεί όντως να μένει αλλού και να έχει εντοπιότητα αλλού. Μπορεί να συνέβησαν διάφορα πράγματα. Θα σου φέρω δύο παραδείγματα:
1) όταν κάποια στιγμή πριν χρόνια επέστρεψα στην πόλη των γονιών μου, την πόλη που γεννήθηκα και μεγάλωσα, σε μια γραφειοκρατική διαδικασία που έπρεπε να ακολουθήσω, μεταξύ άλλων έπρεπε να καταθέσω και βεβαίωση μόνιμης κατοικίας. Ξέρεις τι μου ζήτησαν από τον Δήμο; Λογαριασμό ΔΕΚΟ. Τους λέω ότι πρόκειται για την πατρική κατοικία, μένω με τους γονείς μου και δεν έχω τίποτα στο όνομά μου και η μητέρα μου έχει κρατήσει το πατρικό της επίθετο. Μου λένε δεν πειράζει, ας είναι το όνομα των γονιών σου, έτσι κι αλλιώς σε μια οικογένεια δε γίνεται να έχουν όλοι στο όνομά τους λογαριασμό ΔΕΗ ή Ύδρευσης κ.λ.π., συνήθως τα έχουν οι γονείς στο όνομά τους. Πήγα λοιπόν λογαριασμό στο όνομα των γονιών μου και μου έδωσαν βεβαίωση. Θα μπορούσα λοιπόν εγώ να είμαι ακόμη και κάτοικος εξωτερικού και να είχα πάρει μια τέτοια βεβαίωση. Πρόσεξε: δε μου ζήτησαν καν λογαριασμό που να έχει το ίδιο επίθετο. Εγώ επέλεξα να πάω έναν λογαριασμό που ήταν στο όνομα του πατέρα μου για να φαίνεται το ίδιο επίθετο ώστε να μην κάνω βόλτες και να ξεμπερδεύω. Αυτό όμως δεν μου το είχαν ζητήσει, δηλαδή δε μου είπαν ο λογαριασμός να έχει το ίδιο επίθετο. Σκέψου ότι θα μπορούσα να έχω δώσει λογαριασμό ύδρευσης ο οποίος ήταν στο όνομα του παππού μου και δεν είχε αλλαχτεί. Ξέρεις πώς έλεγαν τον παππού μου; Ακριβώς όπως κι εμένα! Και στο λογαριασμό ΔΕΚΟ δε φαίνεται η χρονολογία γέννησης. Τα πατρώνυμα δε, ήταν ίδια. Λοιπόν; Τι σημαίνει αυτό; Θα μπορούσα να πάρω και μια βεβαίωση και να δηλώσω θέσεις με εντοπιότητα σε μια προκήρυξη; Αν δηλαδή ο παππούς μου έμενε στην Αλεξανδρούπολη (παραμεθόριος), θα μπορούσα να έχω πάρει μια τέτοια βεβαίωση;
2) Έχω γνωστή που διαμένει μόνιμα σε πόλη παραμεθορίου. Δουλεύει σε νοσοκομείο όμορου νομού που δεν είναι παραμεθόριος. Μαζί με άλλες συναδέλφους της έχουν νοικιάσει ένα δυάρι και μοιράζονται τα έξοδα διότι πολλές φορές απαιτείται να κάνει συνεχόμενες υπηρεσίες (νοσηλεύτρια) για να παίρνει τα ρεπό της μαζεμένα και να μην πηγαινοέρχεται. Αυτό λοιπόν το διαμέρισμα φαίνεται στο όνομα της μιας ή έστω των δύο, οι λογαριασμοί ενδεχομένως σε δύο κοπέλες (ΔΕΗ στη μία, ύδρευση στην άλλη) και φαίνονται μόνιμοι κάτοικοι της πόλης αυτής, αφού μάλιστα έχουν και μόνιμες θέσεις στο νοσοκομείο της πόλης. Άνετα παίρνουν βεβαίωση μόνιμης κατοικίας. Σκέψου όμως ότι θα μπορούσε να συμβαίνει το αντίθετο: να μένει μόνιμα στην πόλη αυτή που δεν είναι παραμεθόριος, να εργάζεται έστω σε μια κλινική της πόλης του όμορου νομού (ο οποίος είναι στην παραμεθόριο) και να έχει νοικιάσει ένα δυάρι στην πόλη αυτή, οπότε θα έπαιρνε βεβαίωση ότι είναι κάτοικος παραμεθορίου (δηλαδή θέσης που απαιτεί εντοπιότητα). Άκρη δε βγάζεις.
Τώρα, θα σου πω πάλι τη γνώμη μου σχετικά με τον Δήμο: λες να πας να το ψάξεις. Πιστεύω ότι δε θα σου δώσουν πληροφορίες ή θα σε κάνουν μπαλάκι καμιά βδομάδα μέχρι να βαρεθείς και να σηκωθείς να φύγεις. Όχι απαραίτητα επειδή έγινε κάτι παράτυπο και θέλουν να το καλύψουν. Απλά διότι δε θέλουν να περνάνε μηνύματα του τύπου "ειμαστε στη διάθεσή σας, ελάτε και ψάξτε". Με δικηγόρο θα κάνεις δουλειά, ναι, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσεις το δικηγόρο για να δεις τί έγινε (αν έγινε κάτι). Για να μη θίγω σε κάθε περίπτωση υπαλλήλους Δήμων, δεν εννοώ ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εξυπηρετηθείς και να βγάλεις άκρη. Απλά, το θέτω έτσι διότι μέχρι τώρα δε μπορώ να πω ότι τρελαίνονται να εξυπηρετήσουν στον Δήμο που ανήκω, το αντίθετο θα έλεγα. Έχω τελείως αρνητική εικόνα για τους υπαλλήλους εκεί.
Είσαι σε θέση διορισμού αν φύγει από τον πίνακα αυτός για τον οποίο υποψιάζεσαι πράγματα; Αν ναι, τότε αξίζει να το ψάξεις. Αν όχι, δεν ξέρω αν αξίζει. Ο δικηγόρος θα βγάλει άκρη αλλά δε ξέρω πόσα θα σου πάρει.

aura1977
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2017 8:27 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό aura1977 » Κυρ Νοέμ 26, 2017 8:59 am

knts έγραψε:
aura1977 έγραψε:
knts έγραψε:Νομίζω ότι άδικα χάνετε το χρόνο σας για το θέμα με την πολλαπλή εντοπιότητα. Δεν είναι καν στους διοριστέους το συγκεκριμένο άτομο. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν έχουν ελεγχθεί όσα δήλωσε και η κατάταξη - προσόντα - κριτήρια έχουν καταχωρηθεί όπως δηλώθηκαν στην αίτηση. Δε νομίζω να φτάσουν ποτέ στο νούμερο αυτό (4000+) για αναπλήρωση.



Μιας και φαίνεστε αρκετά ενήμερος θα θελα να σας ρωτήσω το εξής:
υποψήφιος μένεις σε μια πόλη, δουλεύει σε άλλη και δηλώνει εντοπιότητα σε τρίτη. Είναι στους διοριστέους άρα προσκόμισε μια φαινομενικά νομότυπη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας. Μπορούσα να κάνω ένσταση ή μπορώ να κάνω δικαστική προσφυγή με τα οριστικά ζητώντας από τον ΑΣΕΠ τι;;; να ελέγξει το δήμο με ποια δικαιολογητικά του την έβγαλε; Να προσκομίσω αποδείξεις οτι δουλεύει σε άλλη πόλη. Θα βγάλω άκρη;
[/quote

Προσωπικά δε νομίζω ότι θα βγάλεις άκρη. Μπορεί όντως να μένει αλλού και να έχει εντοπιότητα αλλού. Μπορεί να συνέβησαν διάφορα πράγματα. Θα σου φέρω δύο παραδείγματα:
1) όταν κάποια στιγμή πριν χρόνια επέστρεψα στην πόλη των γονιών μου, την πόλη που γεννήθηκα και μεγάλωσα, σε μια γραφειοκρατική διαδικασία που έπρεπε να ακολουθήσω, μεταξύ άλλων έπρεπε να καταθέσω και βεβαίωση μόνιμης κατοικίας. Ξέρεις τι μου ζήτησαν από τον Δήμο; Λογαριασμό ΔΕΚΟ. Τους λέω ότι πρόκειται για την πατρική κατοικία, μένω με τους γονείς μου και δεν έχω τίποτα στο όνομά μου και η μητέρα μου έχει κρατήσει το πατρικό της επίθετο. Μου λένε δεν πειράζει, ας είναι το όνομα των γονιών σου, έτσι κι αλλιώς σε μια οικογένεια δε γίνεται να έχουν όλοι στο όνομά τους λογαριασμό ΔΕΗ ή Ύδρευσης κ.λ.π., συνήθως τα έχουν οι γονείς στο όνομά τους. Πήγα λοιπόν λογαριασμό στο όνομα των γονιών μου και μου έδωσαν βεβαίωση. Θα μπορούσα λοιπόν εγώ να είμαι ακόμη και κάτοικος εξωτερικού και να είχα πάρει μια τέτοια βεβαίωση. Πρόσεξε: δε μου ζήτησαν καν λογαριασμό που να έχει το ίδιο επίθετο. Εγώ επέλεξα να πάω έναν λογαριασμό που ήταν στο όνομα του πατέρα μου για να φαίνεται το ίδιο επίθετο ώστε να μην κάνω βόλτες και να ξεμπερδεύω. Αυτό όμως δεν μου το είχαν ζητήσει, δηλαδή δε μου είπαν ο λογαριασμός να έχει το ίδιο επίθετο. Σκέψου ότι θα μπορούσα να έχω δώσει λογαριασμό ύδρευσης ο οποίος ήταν στο όνομα του παππού μου και δεν είχε αλλαχτεί. Ξέρεις πώς έλεγαν τον παππού μου; Ακριβώς όπως κι εμένα! Και στο λογαριασμό ΔΕΚΟ δε φαίνεται η χρονολογία γέννησης. Τα πατρώνυμα δε, ήταν ίδια. Λοιπόν; Τι σημαίνει αυτό; Θα μπορούσα να πάρω και μια βεβαίωση και να δηλώσω θέσεις με εντοπιότητα σε μια προκήρυξη; Αν δηλαδή ο παππούς μου έμενε στην Αλεξανδρούπολη (παραμεθόριος), θα μπορούσα να έχω πάρει μια τέτοια βεβαίωση;
2) Έχω γνωστή που διαμένει μόνιμα σε πόλη παραμεθορίου. Δουλεύει σε νοσοκομείο όμορου νομού που δεν είναι παραμεθόριος. Μαζί με άλλες συναδέλφους της έχουν νοικιάσει ένα δυάρι και μοιράζονται τα έξοδα διότι πολλές φορές απαιτείται να κάνει συνεχόμενες υπηρεσίες (νοσηλεύτρια) για να παίρνει τα ρεπό της μαζεμένα και να μην πηγαινοέρχεται. Αυτό λοιπόν το διαμέρισμα φαίνεται στο όνομα της μιας ή έστω των δύο, οι λογαριασμοί ενδεχομένως σε δύο κοπέλες (ΔΕΗ στη μία, ύδρευση στην άλλη) και φαίνονται μόνιμοι κάτοικοι της πόλης αυτής, αφού μάλιστα έχουν και μόνιμες θέσεις στο νοσοκομείο της πόλης. Άνετα παίρνουν βεβαίωση μόνιμης κατοικίας. Σκέψου όμως ότι θα μπορούσε να συμβαίνει το αντίθετο: να μένει μόνιμα στην πόλη αυτή που δεν είναι παραμεθόριος, να εργάζεται έστω σε μια κλινική της πόλης του όμορου νομού (ο οποίος είναι στην παραμεθόριο) και να έχει νοικιάσει ένα δυάρι στην πόλη αυτή, οπότε θα έπαιρνε βεβαίωση ότι είναι κάτοικος παραμεθορίου (δηλαδή θέσης που απαιτεί εντοπιότητα). Άκρη δε βγάζεις.
Τώρα, θα σου πω πάλι τη γνώμη μου σχετικά με τον Δήμο: λες να πας να το ψάξεις. Πιστεύω ότι δε θα σου δώσουν πληροφορίες ή θα σε κάνουν μπαλάκι καμιά βδομάδα μέχρι να βαρεθείς και να σηκωθείς να φύγεις. Όχι απαραίτητα επειδή έγινε κάτι παράτυπο και θέλουν να το καλύψουν. Απλά διότι δε θέλουν να περνάνε μηνύματα του τύπου "ειμαστε στη διάθεσή σας, ελάτε και ψάξτε". Με δικηγόρο θα κάνεις δουλειά, ναι, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσεις το δικηγόρο για να δεις τί έγινε (αν έγινε κάτι). Για να μη θίγω σε κάθε περίπτωση υπαλλήλους Δήμων, δεν εννοώ ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εξυπηρετηθείς και να βγάλεις άκρη. Απλά, το θέτω έτσι διότι μέχρι τώρα δε μπορώ να πω ότι τρελαίνονται να εξυπηρετήσουν στον Δήμο που ανήκω, το αντίθετο θα έλεγα. Έχω τελείως αρνητική εικόνα για τους υπαλλήλους εκεί.
Είσαι σε θέση διορισμού αν φύγει από τον πίνακα αυτός για τον οποίο υποψιάζεσαι πράγματα; Αν ναι, τότε αξίζει να το ψάξεις. Αν όχι, δεν ξέρω αν αξίζει. Ο δικηγόρος θα βγάλει άκρη αλλά δε ξέρω πόσα θα σου πάρει.[/quote

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μόνο που σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις υπάρχει κάποια προϋπόθεση όπως εργασία η γονείς η καταγωγή. Όταν όμως σε αλλη έχει την οικογένεια και την καταγωγή του και σε άλλη δουλεύει πως εμφανίζει εντοπιοτητα σε τρίτη πόλη και μάλιστα σε νησί. Πόσο μάλλον μέσα στην ίδια χρονιά να έχει εμφανίσει εντοπιοτητα στον Ασεπ σε άλλη πόλη από την οποία επικαλείται τώρα; Μ αυτό το σκεπτικό κάθε που στέλνεται προκήρυξη για φεκ θα τρέχω και εγώ να πιάσω σπίτι σε διαφορετικό νησάκι κάθε φορά και τσουπ να την η εντοπιοτητα..

Ms71
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2017 4:00 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Ms71 » Κυρ Νοέμ 26, 2017 11:45 am

Παιδιά, θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει στα εξής;
Κοιτώντας τον πίνακα κατάταξης είδα πως κάποιοι στη στήλη των μεταπτυχ.-διδακτ. έχουν 160 μόρια. Από πού προκύπτει αυτό το νούμερο, όταν το μεταπτ. δίνει 200, το διδακτ. 400 και το 2ο πτυχίο 150; Κάτι φαίνεται να μου διαφεύγει. Επίσης στον πίνακα κατάταξης, γιατί δεν φαίνεται το όνομα της πρώτης (που είναι τρίτεκνη) αλλά υπάρχουν αστερίσκοι;

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό xana » Κυρ Νοέμ 26, 2017 12:33 pm

aura1977 έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μόνο που σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις υπάρχει κάποια προϋπόθεση όπως εργασία η γονείς η καταγωγή. Όταν όμως σε αλλη έχει την οικογένεια και την καταγωγή του και σε άλλη δουλεύει πως εμφανίζει εντοπιοτητα σε τρίτη πόλη και μάλιστα σε νησί. Πόσο μάλλον μέσα στην ίδια χρονιά να έχει εμφανίσει εντοπιοτητα στον Ασεπ σε άλλη πόλη από την οποία επικαλείται τώρα; Μ αυτό το σκεπτικό κάθε που στέλνεται προκήρυξη για φεκ θα τρέχω και εγώ να πιάσω σπίτι σε διαφορετικό νησάκι κάθε φορά και τσουπ να την η εντοπιοτητα..


Πιθανόν να μπορείς να το κάνεις. Λογικά αν νοικιάζεις σπίτι κάπου, μπορείς να πάρεις για τον τόπο αυτό βεβαίωση μόνιμης κατοικίας. Αλλά αν το κάνεις και διοριστείς, θα πρέπει να υπηρετήσεις εκεί 10 χρόνια! Αλλιώς θα πρέπει να παραιτηθείς, αν θες να φύγεις. Το ξέρεις αυτό, έτσι; Οπότε, θέλω να πω, αυτός για τον οποίο λες, γιατί να θέλει να διοριστεί κάπου όταν η οικογένειά του και η καταγωγή του είναι κάπου αλλού; Άρα μήπως υπάρχει κάποιος άλλος παράγοντας που δεν γνωρίζεις;

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό knts » Κυρ Νοέμ 26, 2017 12:48 pm

aura1977 έγραψε:
knts έγραψε:
aura1977 έγραψε:
[/quote

Προσωπικά δε νομίζω ότι θα βγάλεις άκρη. Μπορεί όντως να μένει αλλού και να έχει εντοπιότητα αλλού. Μπορεί να συνέβησαν διάφορα πράγματα. Θα σου φέρω δύο παραδείγματα:
1) όταν κάποια στιγμή πριν χρόνια επέστρεψα στην πόλη των γονιών μου, την πόλη που γεννήθηκα και μεγάλωσα, σε μια γραφειοκρατική διαδικασία που έπρεπε να ακολουθήσω, μεταξύ άλλων έπρεπε να καταθέσω και βεβαίωση μόνιμης κατοικίας. Ξέρεις τι μου ζήτησαν από τον Δήμο; Λογαριασμό ΔΕΚΟ. Τους λέω ότι πρόκειται για την πατρική κατοικία, μένω με τους γονείς μου και δεν έχω τίποτα στο όνομά μου και η μητέρα μου έχει κρατήσει το πατρικό της επίθετο. Μου λένε δεν πειράζει, ας είναι το όνομα των γονιών σου, έτσι κι αλλιώς σε μια οικογένεια δε γίνεται να έχουν όλοι στο όνομά τους λογαριασμό ΔΕΗ ή Ύδρευσης κ.λ.π., συνήθως τα έχουν οι γονείς στο όνομά τους. Πήγα λοιπόν λογαριασμό στο όνομα των γονιών μου και μου έδωσαν βεβαίωση. Θα μπορούσα λοιπόν εγώ να είμαι ακόμη και κάτοικος εξωτερικού και να είχα πάρει μια τέτοια βεβαίωση. Πρόσεξε: δε μου ζήτησαν καν λογαριασμό που να έχει το ίδιο επίθετο. Εγώ επέλεξα να πάω έναν λογαριασμό που ήταν στο όνομα του πατέρα μου για να φαίνεται το ίδιο επίθετο ώστε να μην κάνω βόλτες και να ξεμπερδεύω. Αυτό όμως δεν μου το είχαν ζητήσει, δηλαδή δε μου είπαν ο λογαριασμός να έχει το ίδιο επίθετο. Σκέψου ότι θα μπορούσα να έχω δώσει λογαριασμό ύδρευσης ο οποίος ήταν στο όνομα του παππού μου και δεν είχε αλλαχτεί. Ξέρεις πώς έλεγαν τον παππού μου; Ακριβώς όπως κι εμένα! Και στο λογαριασμό ΔΕΚΟ δε φαίνεται η χρονολογία γέννησης. Τα πατρώνυμα δε, ήταν ίδια. Λοιπόν; Τι σημαίνει αυτό; Θα μπορούσα να πάρω και μια βεβαίωση και να δηλώσω θέσεις με εντοπιότητα σε μια προκήρυξη; Αν δηλαδή ο παππούς μου έμενε στην Αλεξανδρούπολη (παραμεθόριος), θα μπορούσα να έχω πάρει μια τέτοια βεβαίωση;
2) Έχω γνωστή που διαμένει μόνιμα σε πόλη παραμεθορίου. Δουλεύει σε νοσοκομείο όμορου νομού που δεν είναι παραμεθόριος. Μαζί με άλλες συναδέλφους της έχουν νοικιάσει ένα δυάρι και μοιράζονται τα έξοδα διότι πολλές φορές απαιτείται να κάνει συνεχόμενες υπηρεσίες (νοσηλεύτρια) για να παίρνει τα ρεπό της μαζεμένα και να μην πηγαινοέρχεται. Αυτό λοιπόν το διαμέρισμα φαίνεται στο όνομα της μιας ή έστω των δύο, οι λογαριασμοί ενδεχομένως σε δύο κοπέλες (ΔΕΗ στη μία, ύδρευση στην άλλη) και φαίνονται μόνιμοι κάτοικοι της πόλης αυτής, αφού μάλιστα έχουν και μόνιμες θέσεις στο νοσοκομείο της πόλης. Άνετα παίρνουν βεβαίωση μόνιμης κατοικίας. Σκέψου όμως ότι θα μπορούσε να συμβαίνει το αντίθετο: να μένει μόνιμα στην πόλη αυτή που δεν είναι παραμεθόριος, να εργάζεται έστω σε μια κλινική της πόλης του όμορου νομού (ο οποίος είναι στην παραμεθόριο) και να έχει νοικιάσει ένα δυάρι στην πόλη αυτή, οπότε θα έπαιρνε βεβαίωση ότι είναι κάτοικος παραμεθορίου (δηλαδή θέσης που απαιτεί εντοπιότητα). Άκρη δε βγάζεις.
Τώρα, θα σου πω πάλι τη γνώμη μου σχετικά με τον Δήμο: λες να πας να το ψάξεις. Πιστεύω ότι δε θα σου δώσουν πληροφορίες ή θα σε κάνουν μπαλάκι καμιά βδομάδα μέχρι να βαρεθείς και να σηκωθείς να φύγεις. Όχι απαραίτητα επειδή έγινε κάτι παράτυπο και θέλουν να το καλύψουν. Απλά διότι δε θέλουν να περνάνε μηνύματα του τύπου "ειμαστε στη διάθεσή σας, ελάτε και ψάξτε". Με δικηγόρο θα κάνεις δουλειά, ναι, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσεις το δικηγόρο για να δεις τί έγινε (αν έγινε κάτι). Για να μη θίγω σε κάθε περίπτωση υπαλλήλους Δήμων, δεν εννοώ ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εξυπηρετηθείς και να βγάλεις άκρη. Απλά, το θέτω έτσι διότι μέχρι τώρα δε μπορώ να πω ότι τρελαίνονται να εξυπηρετήσουν στον Δήμο που ανήκω, το αντίθετο θα έλεγα. Έχω τελείως αρνητική εικόνα για τους υπαλλήλους εκεί.
Είσαι σε θέση διορισμού αν φύγει από τον πίνακα αυτός για τον οποίο υποψιάζεσαι πράγματα; Αν ναι, τότε αξίζει να το ψάξεις. Αν όχι, δεν ξέρω αν αξίζει. Ο δικηγόρος θα βγάλει άκρη αλλά δε ξέρω πόσα θα σου πάρει.[/quote

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μόνο που σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις υπάρχει κάποια προϋπόθεση όπως εργασία η γονείς η καταγωγή. Όταν όμως σε αλλη έχει την οικογένεια και την καταγωγή του και σε άλλη δουλεύει πως εμφανίζει εντοπιοτητα σε τρίτη πόλη και μάλιστα σε νησί. Πόσο μάλλον μέσα στην ίδια χρονιά να έχει εμφανίσει εντοπιοτητα στον Ασεπ σε άλλη πόλη από την οποία επικαλείται τώρα; Μ αυτό το σκεπτικό κάθε που στέλνεται προκήρυξη για φεκ θα τρέχω και εγώ να πιάσω σπίτι σε διαφορετικό νησάκι κάθε φορά και τσουπ να την η εντοπιοτητα..


Εάν έτσι λειτουργεί το σύστημα, να το κάνεις. Γιατί όχι;

aura1977
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2017 8:27 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό aura1977 » Δευ Νοέμ 27, 2017 9:30 am

Αγαπητέ knts και λοιποί ευχαριστώ για τις απαντήσεις περί εντοπιότητας.... Είχα σοβαρά οικογενειακά προβλήματα όταν έκανα αίτηση και δεν πολυπρόσεξα την προκήρυξη, τώρα αρχίζω και ψάχνομαι....

μπορώ να ρωτήσω και κάτι ακόμη:
μπορείτε επίσης να με διαφωτίσετε σχετικά με το αν υπάρχει δυνατότητα μετάταξης από το υπουργείο δικαιοσύνης σε άλλο υπουργείο μετά την παρέλευση των 2 χρόνων ή των 10 σε περίπτωση εντοπιότητας; Γιατί κάτι διάβασα στο topic της 8κ/2017 οτι δεν μπορείς γενικότερα;

Στην 1κ/2017 δεν αναφέρει κάτι σχετικό (αλλά δεν ξέρω τι λένε όλοι οι νόμοι στα έχοντας υπόψην του φεκ). Αν δεν προβλέπεται γιατί να γράφει στην παράγραφο για την εντοπιότητα οτι δεν επιτρέπεται να αποσπασθείς, μετατεθείς, μεταταγείς..πριν την παρέλευση της 10ετίας.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό niki258 » Δευ Νοέμ 27, 2017 11:04 am

Ms71 έγραψε:Παιδιά, θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει στα εξής;
Κοιτώντας τον πίνακα κατάταξης είδα πως κάποιοι στη στήλη των μεταπτυχ.-διδακτ. έχουν 160 μόρια. Από πού προκύπτει αυτό το νούμερο, όταν το μεταπτ. δίνει 200, το διδακτ. 400 και το 2ο πτυχίο 150; Κάτι φαίνεται να μου διαφεύγει. Επίσης στον πίνακα κατάταξης, γιατί δεν φαίνεται το όνομα της πρώτης (που είναι τρίτεκνη) αλλά υπάρχουν αστερίσκοι;

Τα 160 μόρια προκύπτουν από μη συναφές μεταπτυχιακό(100)και συναφές(60),δηλ.από δύο μεταπτυχιακά.Πρώτο συναφες δίνει 200,δευτερο συναφες 60,πρώτο μη συναφες δίνει 100,δευτερο μη συναφες,30.Αναφερεται σε κριτήρια μοριοδοτησης των προκηρύξεων.Όσο για τους αστερίσκους,έχει γραφτεί σε άλλο θέμα ότι σχετίζεται με την προστασία προσωπικών δεδομένων του υποψηφιου..

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Δευ Νοέμ 27, 2017 5:12 pm

Δεν ειναι δυνατον να εχουν μετρησει πρωτα το μη συναφες και μετα το συναφες.

historian
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2017 2:21 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό historian » Δευ Νοέμ 27, 2017 10:49 pm

niki258 έγραψε:
Ms71 έγραψε:Παιδιά, θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει στα εξής;
Κοιτώντας τον πίνακα κατάταξης είδα πως κάποιοι στη στήλη των μεταπτυχ.-διδακτ. έχουν 160 μόρια. Από πού προκύπτει αυτό το νούμερο, όταν το μεταπτ. δίνει 200, το διδακτ. 400 και το 2ο πτυχίο 150; Κάτι φαίνεται να μου διαφεύγει. Επίσης στον πίνακα κατάταξης, γιατί δεν φαίνεται το όνομα της πρώτης (που είναι τρίτεκνη) αλλά υπάρχουν αστερίσκοι;

Τα 160 μόρια προκύπτουν από μη συναφές μεταπτυχιακό(100)και συναφές(60),δηλ.από δύο μεταπτυχιακά.Πρώτο συναφες δίνει 200,δευτερο συναφες 60,πρώτο μη συναφες δίνει 100,δευτερο μη συναφες,30.Αναφερεται σε κριτήρια μοριοδοτησης των προκηρύξεων.Όσο για τους αστερίσκους,έχει γραφτεί σε άλλο θέμα ότι σχετίζεται με την προστασία προσωπικών δεδομένων του υποψηφιου..


νομιζω υπαρχει κάποιο λαθοςσε αυτον τον συλλογισμο δεδομενου ότι μετρουν τον πιο ευνοικο συνδυασμο όπως γραφει και στην προκυρηξη. αν εχει έναν τουλαχιστον συναφη τιτλο θα ναι τουλαχιστον 200.Μετα οποιας συναφειας τιτλος και να χει παει στα 260. Δεν υπολογιζεται η συναφεια στον δευτερο δηλαδη.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό knts » Τρί Νοέμ 28, 2017 6:20 am

aura1977 έγραψε:Αγαπητέ knts και λοιποί ευχαριστώ για τις απαντήσεις περί εντοπιότητας.... Είχα σοβαρά οικογενειακά προβλήματα όταν έκανα αίτηση και δεν πολυπρόσεξα την προκήρυξη, τώρα αρχίζω και ψάχνομαι....

μπορώ να ρωτήσω και κάτι ακόμη:
μπορείτε επίσης να με διαφωτίσετε σχετικά με το αν υπάρχει δυνατότητα μετάταξης από το υπουργείο δικαιοσύνης σε άλλο υπουργείο μετά την παρέλευση των 2 χρόνων ή των 10 σε περίπτωση εντοπιότητας; Γιατί κάτι διάβασα στο topic της 8κ/2017 οτι δεν μπορείς γενικότερα;

Στην 1κ/2017 δεν αναφέρει κάτι σχετικό (αλλά δεν ξέρω τι λένε όλοι οι νόμοι στα έχοντας υπόψην του φεκ). Αν δεν προβλέπεται γιατί να γράφει στην παράγραφο για την εντοπιότητα οτι δεν επιτρέπεται να αποσπασθείς, μετατεθείς, μεταταγείς..πριν την παρέλευση της 10ετίας.


Ένα θα σου πω: Αν υπήρχε η δυνατότητα μετακίνησης σε άλλο υπουργείο, οι περισσότεροι θα την είχαμε κάνει. Επιτρέπεται μετακίνηση σε άλλη δικαστική υπηρεσία και στο υπουργείο δικαιοσύνης.

aura1977
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2017 8:27 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό aura1977 » Τρί Νοέμ 28, 2017 8:36 am

knts έγραψε:
aura1977 έγραψε:Αγαπητέ knts και λοιποί ευχαριστώ για τις απαντήσεις περί εντοπιότητας.... Είχα σοβαρά οικογενειακά προβλήματα όταν έκανα αίτηση και δεν πολυπρόσεξα την προκήρυξη, τώρα αρχίζω και ψάχνομαι....

μπορώ να ρωτήσω και κάτι ακόμη:
μπορείτε επίσης να με διαφωτίσετε σχετικά με το αν υπάρχει δυνατότητα μετάταξης από το υπουργείο δικαιοσύνης σε άλλο υπουργείο μετά την παρέλευση των 2 χρόνων ή των 10 σε περίπτωση εντοπιότητας; Γιατί κάτι διάβασα στο topic της 8κ/2017 οτι δεν μπορείς γενικότερα;

Στην 1κ/2017 δεν αναφέρει κάτι σχετικό (αλλά δεν ξέρω τι λένε όλοι οι νόμοι στα έχοντας υπόψην του φεκ). Αν δεν προβλέπεται γιατί να γράφει στην παράγραφο για την εντοπιότητα οτι δεν επιτρέπεται να αποσπασθείς, μετατεθείς, μεταταγείς..πριν την παρέλευση της 10ετίας.


Ένα θα σου πω: Αν υπήρχε η δυνατότητα μετακίνησης σε άλλο υπουργείο, οι περισσότεροι θα την είχαμε κάνει. Επιτρέπεται μετακίνηση σε άλλη δικαστική υπηρεσία και στο υπουργείο δικαιοσύνης.


Ουπς... Γι αυτό βλέπω στο διαύγεια του Υπ. Δικαιοσύνης τόσες παραιτήσεις...
Με τις εκπαιδευτικες άδειες για εκπόνηση διατριβή τι γίνεται; πόσο εύκολο είναι να πάρεις;


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες