Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Ms71
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2017 4:00 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Ms71 » Σάβ Μαρ 10, 2018 9:54 am

Msn80 έγραψε:
Annapp126 έγραψε:
Msn80 έγραψε:
Εξαρταται με ποιον μιλησες.Υπαρχει αρμοδιο τμημα για την 1Κ.Οι υπολοιποι μιλανε γενικα.

Αρχικά μίλησα με κάποιον κύριο σε κάποιο άσχετο τμήμα (γιατί αν καλέσεις στο τηλεφωνικό κέντρο του ΑΣΕΠ δεν σου λένε τίποτα και σου το κλείνουν), του εξήγησα τα σχετικά και μου έδωσε το τηλεφωνικό νούμερο από το αρμόδιο τμήμα. Κάποια στιγμή απάντησε η υπάλληλος του τμήματος... και μου είπε τα παραπάνω. Στο τέλος μου έδωσε το όνομα της και μου είπενα την καλέσω σε 10 μέρες.Αυτά!!


Την ρωτησες ευθεως αν υπαρχει καποιο θεμα με τους συμβουλους και τον πιθανο επανελεγχο ολων των συναφειων;



Εκείνο που πρέπει να κάνουμε όλοι μας είναι να παίρνουμε συνεχώς τηλέφωνο στο Ασέπ και να ρωτάμε για τα οριστικά, πιέζοντας με αυτό τον τρόπο για την έκδοσή τους. Επιτέλους, πρέπει να τα βγάλουν, πέρασε χρόνος που κάναμε την αίτηση, δεν μπορούν να παίζουν άλλο με τα νεύρα μας και την υπομονή μας!!! Κάποιοι από εμάς πρέπει να πάρουν αποφάσεις σημαντικές για τη ζωή τους που σχετίζονται με την αποδοχή των ιδοχ. ΕΛΕΟΣ πια με το Ασέπ, δείχνει με την κωλυσιεργία του να μην ξέρει τι του γίνεται! Μπαχαλοκατάσταση!

Annapp126
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Δεκ 11, 2017 3:20 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Annapp126 » Σάβ Μαρ 10, 2018 11:15 am

Ms71 έγραψε:
Msn80 έγραψε:
Annapp126 έγραψε:Αρχικά μίλησα με κάποιον κύριο σε κάποιο άσχετο τμήμα (γιατί αν καλέσεις στο τηλεφωνικό κέντρο του ΑΣΕΠ δεν σου λένε τίποτα και σου το κλείνουν), του εξήγησα τα σχετικά και μου έδωσε το τηλεφωνικό νούμερο από το αρμόδιο τμήμα. Κάποια στιγμή απάντησε η υπάλληλος του τμήματος... και μου είπε τα παραπάνω. Στο τέλος μου έδωσε το όνομα της και μου είπενα την καλέσω σε 10 μέρες.Αυτά!!


Την ρωτησες ευθεως αν υπαρχει καποιο θεμα με τους συμβουλους και τον πιθανο επανελεγχο ολων των συναφειων;



Εκείνο που πρέπει να κάνουμε όλοι μας είναι να παίρνουμε συνεχώς τηλέφωνο στο Ασέπ και να ρωτάμε για τα οριστικά, πιέζοντας με αυτό τον τρόπο για την έκδοσή τους. Επιτέλους, πρέπει να τα βγάλουν, πέρασε χρόνος που κάναμε την αίτηση, δεν μπορούν να παίζουν άλλο με τα νεύρα μας και την υπομονή μας!!! Κάποιοι από εμάς πρέπει να πάρουν αποφάσεις σημαντικές για τη ζωή τους που σχετίζονται με την αποδοχή των ιδοχ. ΕΛΕΟΣ πια με το Ασέπ, δείχνει με την κωλυσιεργία του να μην ξέρει τι του γίνεται! Μπαχαλοκατάσταση!

Καλημέρα,
Θέλω να σας πω ότι σε προηγούμενη προκήρυξη που έκανα αίτηση τα προσωρινά βγήκαν τον Ιούνιο και τα οριστικά βγήκαν Δεκέμβριο (αυτό σημαίνει 7 μήνες), και φυσικά με πολύ λιγότερες θέσεις (και όχι 404). Άρα βάλετε με το νου σας τι γίνεται με την 1κ/2017 (στην οποία παίζει να υπάρχει θέμα).
Καλή Υπομονή.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Dimil » Σάβ Μαρ 10, 2018 11:24 am

SOT11 έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:
Msn80 έγραψε:
Mην του την χαλας,τοσο κοπο εκανε να ψαχνει στο internet...Ο ιδιος ανθρωπος ειχε πει οτι δεν προκειται να κανει καν αιτηση,μετα εκανε...Αν δεις σε ποσες αντιφασεις εχει πεσει μεχρι τωρα θα πεσεις απο τα συννεφα.


Παραβλέπω την εμπάθεια σας...είχα πει όντως οτι δεν θα έκανα καν αίτηση όταν βγήκε η ανακοίνωση οτι θα μπουν όλα τα πτυχία. Τελικά δεν μπήκαν όλα και έκανα....μήπως πρέπει να ζητήσω συγγνώμη;
Αν είχαν μπει όλα τα πτυχία το 80-90% απο εσάς που το παίζετε έξυπνοι και ακριβοδίκαιοι δεν θα ήσασταν ούτε στην πρώτη χιλιάδα.
Και επειδή υπονοήσατε οτι έψαχνα στο διαδίκτυο διδακτορικά για να κάνω ένσταση σας πληροφορώ οτι δεν έχω κάνει ένσταση γιατί τα μόρια μου είναι υπολογίστηκαν κανονικά. Ενστάσεις κατα πάντων κάνουν οι σχολές απο τις οποίες προέρχεστε και πίεσαν για να ανακληθεί η προκήρυξη...έχουν συνηθίσει σε αυτές τις διαδικασίες απο τους διαγωνισμούς εκπαιδευτικών.


JohnyMnemonic, επειδή δεν μου ήταν πολύ σαφές αν ο πληθυντικός που χρησιμοποιείς είναι πληθυντικός ευγενείας ή όχι, θα υποθέσω καλή τη πίστη ότι μάλλον ήταν πληθυντικός ευγενείας. Γιατί εγώ το μόνο που έκανα ήταν να τοποθετηθώ πάνω στο ζήτημα της συνάφειας και δεν εξέφρασα άποψη για σένα, καθόσον δε σε γνωρίζω κιόλας. Ελπίζω, λοιπόν, ότι δεν εννοείς ότι εγώ τουλάχιστον υπήρξα εμπαθής απέναντί σου απλά και μόνο επειδή διαφωνήσαμε πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα.

Εννοείται πως θεωρώ ότι καθένας έχει δικαίωμα τόσο να κάνει αίτηση όσο και να αλλάξει γνώμη, όπως εσύ. Κανένα πρόβλημα με αυτό και καλά έκανες. Όπως και ένσταση να είχες κάνει, πάλι καλώς, δικαίωμά σου ήταν.

Ωστόσο, λυπάμαι αλλά παρατηρώ και μια εμπάθεια και από σένα. Τι εννοείς ότι "αν είχαν μπει όλα τα πτυχία το 80-90% απο εσάς που το παίζετε έξυπνοι και ακριβοδίκαιοι δεν θα ήσασταν ούτε στην πρώτη χιλιάδα"??? Πρώτον που ξέρεις εσύ τι μόρια θα μάζευε ο οποιοσδήποτε αν μπαίνανε όλα τα πτυχία? Αλλά και στον πίνακα των διοριστέων να μην ήταν σε αυτή την περίπτωση, τι πρόβλημα θα υπήρχε? Τι σχέση έχουν όλα αυτά με τους χαρακτηρισμούς που αποδίδεις???

Επίσης, τι εννοείς ότι "ενστάσεις κατα πάντων κάνουν οι σχολές απο τις οποίες προέρχεστε και πίεσαν για να ανακληθεί η προκήρυξη.."??? Δεν το πιάνω πολύ καλά το υπονοούμενό σου... Πρώτον, ακόμη και αν κάνουν ενστάσεις οι Χ σχολές, τι φταίνε οι απόφοιτοί τους? Δεύτερον, που ξέρεις ποια σχολή έχει τελειώσει ο καθένας που σου μιλάει εδώ μέσα???? Τρίτον, τι εννοείς "έχουν συνηθίσει σε αυτές τις διαδικασίες απο τους διαγωνισμούς εκπαιδευτικών"???? Ειλικρινά, έχασα την μπάλα. Δεν χρειάζεται εκνευρισμός χωρίς λόγο.

Msn80 και JohnyMenemonic καλή σας επιτυχία!!!


Αυτο με την ενταξη πτυχιων στηρίχθηκε σε παλαιους διαγωνισμούς, μαλιστα και γραπτους οπου οι συγκεκριμενες σχολες που ενταχθηκαν αν δεν απατωμαι ειχαν το δικαιωμα συμμετοχης τοτε... και προς εκπληξη πολλων αρκετοι απο "ασχετες" σχολες. Μονο εγω απο το περιβαλλον μου γνωριζω ηδη καποιους που ειχαν καταφερει να περασουν απο το γραπτο διαγωνισμό διαβαζοντας βεβαια στοιβες απο δικαιο... Καποια στιγμή ισως πρεπει να παψουμε να υποτιμάμε ανθρώπους και προσπάθειες. Απλα παντα οταν μια "κλικα" σπαει παντα υπαρχουν αντιδρασεις. Ετσι το αντιλαμβανομαι εγω, ισως και λανθασμενα. Αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως ο καθενας κανει τις ερμηνειες που τον βολευουν.

Ms71
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2017 4:00 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Ms71 » Σάβ Μαρ 10, 2018 11:51 am

Annapp126 έγραψε:
Ms71 έγραψε:
Msn80 έγραψε:
Την ρωτησες ευθεως αν υπαρχει καποιο θεμα με τους συμβουλους και τον πιθανο επανελεγχο ολων των συναφειων;



Εκείνο που πρέπει να κάνουμε όλοι μας είναι να παίρνουμε συνεχώς τηλέφωνο στο Ασέπ και να ρωτάμε για τα οριστικά, πιέζοντας με αυτό τον τρόπο για την έκδοσή τους. Επιτέλους, πρέπει να τα βγάλουν, πέρασε χρόνος που κάναμε την αίτηση, δεν μπορούν να παίζουν άλλο με τα νεύρα μας και την υπομονή μας!!! Κάποιοι από εμάς πρέπει να πάρουν αποφάσεις σημαντικές για τη ζωή τους που σχετίζονται με την αποδοχή των ιδοχ. ΕΛΕΟΣ πια με το Ασέπ, δείχνει με την κωλυσιεργία του να μην ξέρει τι του γίνεται! Μπαχαλοκατάσταση!

Καλημέρα,
Θέλω να σας πω ότι σε προηγούμενη προκήρυξη που έκανα αίτηση τα προσωρινά βγήκαν τον Ιούνιο και τα οριστικά βγήκαν Δεκέμβριο (αυτό σημαίνει 7 μήνες), και φυσικά με πολύ λιγότερες θέσεις (και όχι 404). Άρα βάλετε με το νου σας τι γίνεται με την 1κ/2017 (στην οποία παίζει να υπάρχει θέμα).
Καλή Υπομονή.


Δεν ήξερα ότι αργούν τόσο πολύ, πόσο μάλλον τώρα που άμεση προτεραιότητά τους είναι η 3κ.

DEDIA
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 5:00 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό DEDIA » Σάβ Μαρ 10, 2018 2:32 pm

Annapp126 έγραψε:
Ms71 έγραψε:
Msn80 έγραψε:
Την ρωτησες ευθεως αν υπαρχει καποιο θεμα με τους συμβουλους και τον πιθανο επανελεγχο ολων των συναφειων;



Εκείνο που πρέπει να κάνουμε όλοι μας είναι να παίρνουμε συνεχώς τηλέφωνο στο Ασέπ και να ρωτάμε για τα οριστικά, πιέζοντας με αυτό τον τρόπο για την έκδοσή τους. Επιτέλους, πρέπει να τα βγάλουν, πέρασε χρόνος που κάναμε την αίτηση, δεν μπορούν να παίζουν άλλο με τα νεύρα μας και την υπομονή μας!!! Κάποιοι από εμάς πρέπει να πάρουν αποφάσεις σημαντικές για τη ζωή τους που σχετίζονται με την αποδοχή των ιδοχ. ΕΛΕΟΣ πια με το Ασέπ, δείχνει με την κωλυσιεργία του να μην ξέρει τι του γίνεται! Μπαχαλοκατάσταση!

Καλημέρα,
Θέλω να σας πω ότι σε προηγούμενη προκήρυξη που έκανα αίτηση τα προσωρινά βγήκαν τον Ιούνιο και τα οριστικά βγήκαν Δεκέμβριο (αυτό σημαίνει 7 μήνες), και φυσικά με πολύ λιγότερες θέσεις (και όχι 404). Άρα βάλετε με το νου σας τι γίνεται με την 1κ/2017 (στην οποία παίζει να υπάρχει θέμα).
Καλή Υπομονή.


Yπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει πόσος χρόνος χρειάζεται από τα προσωρινά στα οριστικά;

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Σάβ Μαρ 10, 2018 6:22 pm

DEDIA έγραψε:
Annapp126 έγραψε:
Ms71 έγραψε:

Εκείνο που πρέπει να κάνουμε όλοι μας είναι να παίρνουμε συνεχώς τηλέφωνο στο Ασέπ και να ρωτάμε για τα οριστικά, πιέζοντας με αυτό τον τρόπο για την έκδοσή τους. Επιτέλους, πρέπει να τα βγάλουν, πέρασε χρόνος που κάναμε την αίτηση, δεν μπορούν να παίζουν άλλο με τα νεύρα μας και την υπομονή μας!!! Κάποιοι από εμάς πρέπει να πάρουν αποφάσεις σημαντικές για τη ζωή τους που σχετίζονται με την αποδοχή των ιδοχ. ΕΛΕΟΣ πια με το Ασέπ, δείχνει με την κωλυσιεργία του να μην ξέρει τι του γίνεται! Μπαχαλοκατάσταση!

Καλημέρα,
Θέλω να σας πω ότι σε προηγούμενη προκήρυξη που έκανα αίτηση τα προσωρινά βγήκαν τον Ιούνιο και τα οριστικά βγήκαν Δεκέμβριο (αυτό σημαίνει 7 μήνες), και φυσικά με πολύ λιγότερες θέσεις (και όχι 404). Άρα βάλετε με το νου σας τι γίνεται με την 1κ/2017 (στην οποία παίζει να υπάρχει θέμα).
Καλή Υπομονή.


Yπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει πόσος χρόνος χρειάζεται από τα προσωρινά στα οριστικά;


Αν σκεφτείς ότι έμενα με κάλεσαν προχθές για μια προκήρυξη στην οποία είχα κάνει αίτηση το 2008..

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό xana » Σάβ Μαρ 10, 2018 6:28 pm

SOT11 έγραψε:Λοιπόν, για να τελειώνουμε. Υπάρχει μια πολύ απλή ερώτηση που επίμονα έχω κάνει σε κάποια εδώ μέσα και που ΕΠΙΜΟΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ να απαντήσει και που αν απαντήσει πολύ απλά θα αποδείξει το ορθό της άποψής της, ότι δηλαδή η συνάφεια κρίνεται με βάση το αντικείμενο του διδακτορικού και όχι με βάση το ποιο τμήμα έχει απονείμει τον τίτλο, το οποίο υποστηρίζω εγώ.

Επαναλαμβάνω την ερώτηση:

Εφόσον στην αίτηση δεν έχει ζητηθεί να καταθέσουμε ούτε τον τίτλο της διδακτορικής μας διατριβής ούτε την ίδια τη διατριβή, με ποιο τρόπο θα κρίνει το ΑΣΕΠ τη συνάφεια με βάση το αντικείμενο της διατριβής, όπως υποστηρίζει ή που κάποιοι μπορεί να υποστηρίζουν????

Και αν κάποιος/α δεν θέλει να απαντήσει σε μένα, ας απαντήσει σε όλους όσοι ανησυχούν. Υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που αγωνιούν. Γιατί δεν τους βοηθά εφόσον ξέρει την απάντηση?

Τα υπόλοιπα δεν θα τα σχολιάσω, γιατί πολύ απλά δεν αφορούν κανέναν εδώ μέσα και πράγματι είναι κουραστικό όλο αυτό (να που συμφωνήσαμε και σε κάτι!!!) και επίσης δεν έχω διάθεση να προσπαθήσω άλλο να πείσω για κάτι που εμένα μου φαίνεται σχεδόν αυτονόητο και προφανές.

Αλλά και πάλι, έστω ότι εγώ κάνω λάθος και ο τρόπος συλλογισμού μου είναι παράλογος. Το δέχομαι και αυτό. Ας απαντήσει παρακαλώ σε όλους όσοι ενδιαφέρονται για το ζήτημα στην ερώτηση που τόσες φορές έθεσα...



1) Δεν ξέρω αν στο δίπλωμα του διδακτορικού αναγράφεται ο τίτλος της διατριβής γιατί δεν έχω κάνει διδακτορικό. Θα υπέθετα ότι αναγράφεται, αλλιώς τι αναγράφεται; Ότι απλά είσαι Διδάκτωρ; Δεν αμφιβάλλω ότι γίνεται όπως λες αλλά και πάλι δε λέει κάτι γιατί:
2) Ακόμα και αν δεν αναγράφεται, η Προκήρυξη το προβλέπει ρητά. Ζητά να καταθέσεις βεβαίωση για τη συνάφεια του τίτλου σου, αν η συνάφεια αυτού δεν προκύπτει σαφώς. Εν ολίγοις, καταθέτεις και βεβαίωση. Εκτός αν έχεις ακριβώς τον τίτλο που ζητείται. (Γενικά μιλάω, όχι μόνο για την 1Κ). Διάβασε καλύτερα την Προκήρυξη. Προσωπικά, για το μεταπτυχιακό κατέθεσα τόσο βεβαίωση συνάφειας, όσο και αναλυτική βαθμολογία με τα μαθήματα που έχω περάσει αλλά και τίτλο μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας, για να μπορεί το ΑΣΕΠ να κρίνει τη συνάφειά του.
3) Το γεγονός ότι μου λες ότι δεν κατέθεσες τίποτα από αυτά και το διδακτορικό σου πιάστηκε συναφές, χωρίς καν το ΑΣΕΠ να έχει στα χέρια του τον τίτλο του, αποδεικνύει τα λεγόμενα όχι μόνο τα δικά μου αλλά και πολλών άλλων που λέμε ότι οι τίτλοι μοριοδοτήθηκαν όπως τους δηλώσαμε, έδωσαν σε όλους το μέγιστο (συναφής τίτλος) για να μην έχουν γκρίνιες. Γι' αυτό και οι ενστάσεις τώρα. Δεν καταλαβαίνεις ότι με αυτά που γράφεις αποδυναμώνεις τη θέση σου και κάνεις όσους έκαναν ένσταση να πιστεύουν ότι ορθώς έπραξαν; Κ τελικά κι εγώ αυτό πιστεύω, με αυτά που ακούω, ότι ορθώς έπραξαν.
4) Αν έχεις δίκιο, τότε στην 9Κ/2017, γιατί πολλά διδακτορικά Νομικών, από Νομικό Τμήμα, για θέση που η Νομική και ήταν στα προπτυχιακά αλλά και είναι σαφώς συναφής Σχολή με τη θέση, κρίθηκαν από τα προσωρινά στα οριστικά μη συναφή και μειώθηκε η μοριοδότησή τους;

5) Αν δε θες να καταλάβεις και να επιμένεις οκ, δικαίωμά σου. Κάνεις όμως μία τόσο σύνθετη σκέψη, αναλύεις με έναν πρωτοφανή τρόπο το πώς κρίνεται η συνάφεια των μεταπτυχιακών και διδακτορικών τίτλων (μόνο από το Τμήμα που το απένειμε μας λες, αλλά ούτε καν με βάσει τα Τμήματα που απαιτούνται ως προπτυχιακά, με κάποιες άλλες Σχολές, που ούτε ξέρω πως τις έβγαλες), μπερδεμένο όσο δεν πάει, ενώ πρόκειται για κάτι πιο απλό το οποίο περιγράφεται στην Προκήρυξη. Αν αυτό σε βοηθάει να πιστέψεις ότι δεν κινδυνεύεις με μείωση μορίων, καλώς, μη μας βρίζεις όμως επειδή δε συμφωνούμε μαζί σου.

DEDIA
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 5:00 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό DEDIA » Σάβ Μαρ 10, 2018 10:00 pm

eleath234 έγραψε:
DEDIA έγραψε:
Annapp126 έγραψε:Καλημέρα,
Θέλω να σας πω ότι σε προηγούμενη προκήρυξη που έκανα αίτηση τα προσωρινά βγήκαν τον Ιούνιο και τα οριστικά βγήκαν Δεκέμβριο (αυτό σημαίνει 7 μήνες), και φυσικά με πολύ λιγότερες θέσεις (και όχι 404). Άρα βάλετε με το νου σας τι γίνεται με την 1κ/2017 (στην οποία παίζει να υπάρχει θέμα).
Καλή Υπομονή.


Yπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει πόσος χρόνος χρειάζεται από τα προσωρινά στα οριστικά;


Αν σκεφτείς ότι έμενα με κάλεσαν προχθές για μια προκήρυξη στην οποία είχα κάνει αίτηση το 2008..


Συγχαρητήρια!!! Αυτό όμως είναι άλλο. Δεν βγήκαν τα οριστικά μετά από 10 χρόνια ( έτσι δεν είναι;;;;) αλλά σε κάλεσαν ως επιλαχούσα. Εγώ αναφέρομαι στα οριστικά μετά τα προσωρινά.

Dkesp
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 2:53 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Dkesp » Κυρ Μαρ 11, 2018 12:51 am

xana έγραψε:
SOT11 έγραψε:Λοιπόν, για να τελειώνουμε. Υπάρχει μια πολύ απλή ερώτηση που επίμονα έχω κάνει σε κάποια εδώ μέσα και που ΕΠΙΜΟΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ να απαντήσει και που αν απαντήσει πολύ απλά θα αποδείξει το ορθό της άποψής της, ότι δηλαδή η συνάφεια κρίνεται με βάση το αντικείμενο του διδακτορικού και όχι με βάση το ποιο τμήμα έχει απονείμει τον τίτλο, το οποίο υποστηρίζω εγώ.

Επαναλαμβάνω την ερώτηση:

Εφόσον στην αίτηση δεν έχει ζητηθεί να καταθέσουμε ούτε τον τίτλο της διδακτορικής μας διατριβής ούτε την ίδια τη διατριβή, με ποιο τρόπο θα κρίνει το ΑΣΕΠ τη συνάφεια με βάση το αντικείμενο της διατριβής, όπως υποστηρίζει ή που κάποιοι μπορεί να υποστηρίζουν????

Και αν κάποιος/α δεν θέλει να απαντήσει σε μένα, ας απαντήσει σε όλους όσοι ανησυχούν. Υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που αγωνιούν. Γιατί δεν τους βοηθά εφόσον ξέρει την απάντηση?

Τα υπόλοιπα δεν θα τα σχολιάσω, γιατί πολύ απλά δεν αφορούν κανέναν εδώ μέσα και πράγματι είναι κουραστικό όλο αυτό (να που συμφωνήσαμε και σε κάτι!!!) και επίσης δεν έχω διάθεση να προσπαθήσω άλλο να πείσω για κάτι που εμένα μου φαίνεται σχεδόν αυτονόητο και προφανές.

Αλλά και πάλι, έστω ότι εγώ κάνω λάθος και ο τρόπος συλλογισμού μου είναι παράλογος. Το δέχομαι και αυτό. Ας απαντήσει παρακαλώ σε όλους όσοι ενδιαφέρονται για το ζήτημα στην ερώτηση που τόσες φορές έθεσα...



1) Δεν ξέρω αν στο δίπλωμα του διδακτορικού αναγράφεται ο τίτλος της διατριβής γιατί δεν έχω κάνει διδακτορικό. Θα υπέθετα ότι αναγράφεται, αλλιώς τι αναγράφεται; Ότι απλά είσαι Διδάκτωρ; Δεν αμφιβάλλω ότι γίνεται όπως λες αλλά και πάλι δε λέει κάτι γιατί:
2) Ακόμα και αν δεν αναγράφεται, η Προκήρυξη το προβλέπει ρητά. Ζητά να καταθέσεις βεβαίωση για τη συνάφεια του τίτλου σου, αν η συνάφεια αυτού δεν προκύπτει σαφώς. Εν ολίγοις, καταθέτεις και βεβαίωση. Εκτός αν έχεις ακριβώς τον τίτλο που ζητείται. (Γενικά μιλάω, όχι μόνο για την 1Κ). Διάβασε καλύτερα την Προκήρυξη. Προσωπικά, για το μεταπτυχιακό κατέθεσα τόσο βεβαίωση συνάφειας, όσο και αναλυτική βαθμολογία με τα μαθήματα που έχω περάσει αλλά και τίτλο μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας, για να μπορεί το ΑΣΕΠ να κρίνει τη συνάφειά του.
3) Το γεγονός ότι μου λες ότι δεν κατέθεσες τίποτα από αυτά και το διδακτορικό σου πιάστηκε συναφές, χωρίς καν το ΑΣΕΠ να έχει στα χέρια του τον τίτλο του, αποδεικνύει τα λεγόμενα όχι μόνο τα δικά μου αλλά και πολλών άλλων που λέμε ότι οι τίτλοι μοριοδοτήθηκαν όπως τους δηλώσαμε, έδωσαν σε όλους το μέγιστο (συναφής τίτλος) για να μην έχουν γκρίνιες. Γι' αυτό και οι ενστάσεις τώρα. Δεν καταλαβαίνεις ότι με αυτά που γράφεις αποδυναμώνεις τη θέση σου και κάνεις όσους έκαναν ένσταση να πιστεύουν ότι ορθώς έπραξαν; Κ τελικά κι εγώ αυτό πιστεύω, με αυτά που ακούω, ότι ορθώς έπραξαν.
4) Αν έχεις δίκιο, τότε στην 9Κ/2017, γιατί πολλά διδακτορικά Νομικών, από Νομικό Τμήμα, για θέση που η Νομική και ήταν στα προπτυχιακά αλλά και είναι σαφώς συναφής Σχολή με τη θέση, κρίθηκαν από τα προσωρινά στα οριστικά μη συναφή και μειώθηκε η μοριοδότησή τους;

5) Αν δε θες να καταλάβεις και να επιμένεις οκ, δικαίωμά σου. Κάνεις όμως μία τόσο σύνθετη σκέψη, αναλύεις με έναν πρωτοφανή τρόπο το πώς κρίνεται η συνάφεια των μεταπτυχιακών και διδακτορικών τίτλων (μόνο από το Τμήμα που το απένειμε μας λες, αλλά ούτε καν με βάσει τα Τμήματα που απαιτούνται ως προπτυχιακά, με κάποιες άλλες Σχολές, που ούτε ξέρω πως τις έβγαλες), μπερδεμένο όσο δεν πάει, ενώ πρόκειται για κάτι πιο απλό το οποίο περιγράφεται στην Προκήρυξη. Αν αυτό σε βοηθάει να πιστέψεις ότι δεν κινδυνεύεις με μείωση μορίων, καλώς, μη μας βρίζεις όμως επειδή δε συμφωνούμε μαζί σου.

Xana, ποιο πιστεύεις ότι είναι πιο πιθανό σενάριο? Αναγνώριση συνάφειας σε επιπλέον άτομα η αφαίρεση συνάφειας? Πότε περίπου θα βγούνε τα οριστικά αποτελέσματα?

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Κυρ Μαρ 11, 2018 9:46 am

DEDIA έγραψε:
eleath234 έγραψε:
DEDIA έγραψε:
Yπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει πόσος χρόνος χρειάζεται από τα προσωρινά στα οριστικά;


Αν σκεφτείς ότι έμενα με κάλεσαν προχθές για μια προκήρυξη στην οποία είχα κάνει αίτηση το 2008..


Συγχαρητήρια!!! Αυτό όμως είναι άλλο. Δεν βγήκαν τα οριστικά μετά από 10 χρόνια ( έτσι δεν είναι;;;;) αλλά σε κάλεσαν ως επιλαχούσα. Εγώ αναφέρομαι στα οριστικά μετά τα προσωρινά.


Δεν νομίζω οτι ήμουν επιλαχούσα. Υποθέτω ότι ειχαν βγει κ προσωρινά που δν τα πήρα χαμπάρι. Ήταν τότε περίπου που είχαν παγώσει όλες οι προσλήψεις. Ίσα που είχα προλάβει να διοριστώ αλλού. Δεν δέχθηκα τώρα.

img3
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2018 4:34 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό img3 » Κυρ Μαρ 11, 2018 12:17 pm

Υπάρχει κάποιος που να κατέθεσε στο υπουργείο τα δικαιολογητικά για το 8μηνο;

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό xana » Κυρ Μαρ 11, 2018 6:52 pm

Dkesp έγραψε:Xana, ποιο πιστεύεις ότι είναι πιο πιθανό σενάριο? Αναγνώριση συνάφειας σε επιπλέον άτομα η αφαίρεση συνάφειας? Πότε περίπου θα βγούνε τα οριστικά αποτελέσματα?


Νομίζω πως ό,τι δηλώθηκε ως μη συναφές, δεν μπορεί να αλλάξει. Ίσως πιο πιθανό να αφαιρέσουν μόρια από κάποια μεταπτυχιακά/διδακτορικά εξόφθαλμα άσχετα με τη θέση, για να πουν ότι ικανοποίησαν και κάποιες ενστάσεις. Γενικά, νομίζω, ότι για να μη γίνει χαμός από αιτήσεις θεραπείας μετά αλλά και για να μην πληγεί το κύρος του φορέα, δε θα αλλάξουν πάρα πολλές μοριοδοτήσεις. Και πάλι αυτά είναι προσωπική γνώμη, μπορεί να μη γίνουν έτσι τα πράγματα. Για το πότε θα βγουν τα οριστικά, δεν έχω καθόλου άποψη. Υπάρχουν άλλοι πιο σχετικοί από εμένα να το πουν. Εικάζω μέχρι Ιούνιο (??). Έχουμε μπροστά μας την 3Κ/2018, την 15Κ/2017, την 1Γ/2018 που είναι μεγάλες Προκηρύξεις, ενώ γενικά δε βλέπουμε οριστικά κι αυτό είναι ίσως λίγο ανησυχητικό για τις καθυστερήσεις...

Καλά αποτελέσματα!! :)

DEDIA
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 5:00 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό DEDIA » Κυρ Μαρ 11, 2018 6:58 pm

Γνωρίζει κανείς η γνωμάτευση από ιατρούς πόση χρονική ισχύ έχει; Ήταν 6 μηνη αλλά νομίζω ότι αυτό άλλαξε.

Dkesp
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 2:53 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Dkesp » Κυρ Μαρ 11, 2018 7:21 pm

img3 έγραψε:Υπάρχει κάποιος που να κατέθεσε στο υπουργείο τα δικαιολογητικά για το 8μηνο;

Όχι ακόμη. Δεν τα κατέθεσα. Εσείς? Θα δεχτείτε το 8 μόνο? Σε πόσο καιρό ξεκινά η σύμβαση?

Dkesp
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 2:53 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Dkesp » Κυρ Μαρ 11, 2018 11:41 pm

xana έγραψε:
Dkesp έγραψε:Xana, ποιο πιστεύεις ότι είναι πιο πιθανό σενάριο? Αναγνώριση συνάφειας σε επιπλέον άτομα η αφαίρεση συνάφειας? Πότε περίπου θα βγούνε τα οριστικά αποτελέσματα?


Νομίζω πως ό,τι δηλώθηκε ως μη συναφές, δεν μπορεί να αλλάξει. Ίσως πιο πιθανό να αφαιρέσουν μόρια από κάποια μεταπτυχιακά/διδακτορικά εξόφθαλμα άσχετα με τη θέση, για να πουν ότι ικανοποίησαν και κάποιες ενστάσεις. Γενικά, νομίζω, ότι για να μη γίνει χαμός από αιτήσεις θεραπείας μετά αλλά και για να μην πληγεί το κύρος του φορέα, δε θα αλλάξουν πάρα πολλές μοριοδοτήσεις. Και πάλι αυτά είναι προσωπική γνώμη, μπορεί να μη γίνουν έτσι τα πράγματα. Για το πότε θα βγουν τα οριστικά, δεν έχω καθόλου άποψη. Υπάρχουν άλλοι πιο σχετικοί από εμένα να το πουν. Εικάζω μέχρι Ιούνιο (??). Έχουμε μπροστά μας την 3Κ/2018, την 15Κ/2017, την 1Γ/2018 που είναι μεγάλες Προκηρύξεις, ενώ γενικά δε βλέπουμε οριστικά κι αυτό είναι ίσως λίγο ανησυχητικό για τις καθυστερήσεις...

Καλά αποτελέσματα!! :)

Ευχαριστώ, καλή επιτυχία και σε σένα.
☺️ Τα προσωρινά αποτελέσματα της 7κ2016 για ΔΕ βγήκαν στις 27 Οκτωβρίου, ενώ τα οριστικά ακόμη δεν βγήκαν, όπως της 1κ


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες