Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Σάβ Ιαν 13, 2018 11:55 pm

reinvent έγραψε:Σχετικά με τις άδειες των νεοπροσληφθέντων: ισχύει πως δικαιούμαστε 2 μέρες άδεια για κάθε μήνα εργασίας, μετά την παρέλευση του διμήνου; Δηλαδή μπορεί κάποιος να πάρει π.χ. 4 συνεχόμενες μέρες άδεια στους τέσσερις μήνες από την πρόσληψή του;

Έχω την εντύπωση ότι ο κώδικας των δικαστικών δεν προβλέπει τον πρώτο χρόνο άδεια. Ενδεχομένως μόνο το δεκαήμερο που είναι κλειστά τα δικαστήρια αναγκαστικά.

Ωστόσο, βρήκα και τα παρακάτω...

viewtopic.php?t=13156&start=30
http://www.odye.gr/anak/040108.htm
Υποθέτω πως τελικά εξαρτάται από τους προϊσταμένους.

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Κυρ Ιαν 14, 2018 12:27 am

afriendforyou έγραψε:Εάν δεν πάρεις την κανονική σου άδεια τότε δικαιούσαι αποζημίωση μη ληφθείσας άδειας σύμφωνα με το: http://kepea.gr/aarticle.php?id=116
knts έγραψε:
Paramana έγραψε:Και μενα θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω για την αδεια. Θα παραιτηθω απο το ενα υπουργειο και θα παω στο κατοπιν παραιτησης. Η αδεια αραγε τι γινεται? Γνωριζει κανεις;;


Είναι νέα πρόσληψη. Η άδεια χάνεται και ξεκινάτε από το "μηδέν".


Βρήκα όμως και αυτό κάπου γραμμένο :

>>> "Αν έχεις προηγούμενη προϋπηρεσία στο δημόσιο, με το που θα σου αναγνωριστεί από το υπηρεσιακό συμβούλιο έχεις δικαίωμα να κάνεις χρήση κανονικής αδείας.
>>> Αν δεν έχεις, θα πρέπει να συμπληρώσεις ένα έτος υπηρεσίας. "

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό knts » Κυρ Ιαν 14, 2018 4:37 pm

eleath234 έγραψε:
afriendforyou έγραψε:Εάν δεν πάρεις την κανονική σου άδεια τότε δικαιούσαι αποζημίωση μη ληφθείσας άδειας σύμφωνα με το: http://kepea.gr/aarticle.php?id=116
knts έγραψε:
Είναι νέα πρόσληψη. Η άδεια χάνεται και ξεκινάτε από το "μηδέν".


Βρήκα όμως και αυτό κάπου γραμμένο :

>>> "Αν έχεις προηγούμενη προϋπηρεσία στο δημόσιο, με το που θα σου αναγνωριστεί από το υπηρεσιακό συμβούλιο έχεις δικαίωμα να κάνεις χρήση κανονικής αδείας.
>>> Αν δεν έχεις, θα πρέπει να συμπληρώσεις ένα έτος υπηρεσίας. "


Δε νομίζω να απαιτείται το έτος. Με επιφύλαξη, νομίζω ότι τους δύο πρώτους μήνες δε δικαιούται άδεια ο υπάλληλος (κι αυτό σχετικό είναι).Επίσης, δεν υπάρχει διαχωρισμός στο πότε και στο πόση άδεια θα πάρει ένας νεοπροσλαμβανομενος, είτε έχει προϋπηρεσία στο δημόσιο, είτε όχι. Όλοι είναι νέοι υπάλληλοι, είναι άλλος διορισμός και δε μεταφέρεται τίποτα από την προηγούμενη θέση. Με το σκεπτικό αυτό, κάποιος που έχει ήδη τον Α βαθμό στη Θέση που κατέχει τώρα, θα πρέπει να καταταγεί αμέσως στον Α.

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Κυρ Ιαν 14, 2018 5:41 pm

knts έγραψε:
eleath234 έγραψε:
afriendforyou έγραψε:Εάν δεν πάρεις την κανονική σου άδεια τότε δικαιούσαι αποζημίωση μη ληφθείσας άδειας σύμφωνα με το: http://kepea.gr/aarticle.php?id=116


Βρήκα όμως και αυτό κάπου γραμμένο :

>>> "Αν έχεις προηγούμενη προϋπηρεσία στο δημόσιο, με το που θα σου αναγνωριστεί από το υπηρεσιακό συμβούλιο έχεις δικαίωμα να κάνεις χρήση κανονικής αδείας.
>>> Αν δεν έχεις, θα πρέπει να συμπληρώσεις ένα έτος υπηρεσίας. "


Δε νομίζω να απαιτείται το έτος. Με επιφύλαξη, νομίζω ότι τους δύο πρώτους μήνες δε δικαιούται άδεια ο υπάλληλος (κι αυτό σχετικό είναι).Επίσης, δεν υπάρχει διαχωρισμός στο πότε και στο πόση άδεια θα πάρει ένας νεοπροσλαμβανομενος, είτε έχει προϋπηρεσία στο δημόσιο, είτε όχι. Όλοι είναι νέοι υπάλληλοι, είναι άλλος διορισμός και δε μεταφέρεται τίποτα από την προηγούμενη θέση. Με το σκεπτικό αυτό, κάποιος που έχει ήδη τον Α βαθμό στη Θέση που κατέχει τώρα, θα πρέπει να καταταγεί αμέσως στον Α.


Εγώ είχα διαβάσει κ γνωρίζω και από άλλη παλιά υπάλληλο ότι τον πρώτο χρόνο δεν δικαιούνται οι δικαστικοί. Όπως φαίνεται όμως, αυτό έχει ψιλοαλλάξει. Τώρα από τη στιγμή που είναι άλλος διορισμός, λογικό είναι να ξεκινάς από την αρχή, αφού δεν μεταφέρονται οι άδειες, δεν είναι μετάταξη.
Για το βαθμό (και τα ΜΚ υποθέτω) που προκύπτει από την προϋπηρεσία στο δημόσιο, εννοείς ότι τον παίρνεις μετά τη δόκιμη υπηρεσία?

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό knts » Κυρ Ιαν 14, 2018 10:36 pm

eleath234 έγραψε:
knts έγραψε:
eleath234 έγραψε:
Βρήκα όμως και αυτό κάπου γραμμένο :

>>> "Αν έχεις προηγούμενη προϋπηρεσία στο δημόσιο, με το που θα σου αναγνωριστεί από το υπηρεσιακό συμβούλιο έχεις δικαίωμα να κάνεις χρήση κανονικής αδείας.
>>> Αν δεν έχεις, θα πρέπει να συμπληρώσεις ένα έτος υπηρεσίας. "


Δε νομίζω να απαιτείται το έτος. Με επιφύλαξη, νομίζω ότι τους δύο πρώτους μήνες δε δικαιούται άδεια ο υπάλληλος (κι αυτό σχετικό είναι).Επίσης, δεν υπάρχει διαχωρισμός στο πότε και στο πόση άδεια θα πάρει ένας νεοπροσλαμβανομενος, είτε έχει προϋπηρεσία στο δημόσιο, είτε όχι. Όλοι είναι νέοι υπάλληλοι, είναι άλλος διορισμός και δε μεταφέρεται τίποτα από την προηγούμενη θέση. Με το σκεπτικό αυτό, κάποιος που έχει ήδη τον Α βαθμό στη Θέση που κατέχει τώρα, θα πρέπει να καταταγεί αμέσως στον Α.


Εγώ είχα διαβάσει κ γνωρίζω και από άλλη παλιά υπάλληλο ότι τον πρώτο χρόνο δεν δικαιούνται οι δικαστικοί. Όπως φαίνεται όμως, αυτό έχει ψιλοαλλάξει. Τώρα από τη στιγμή που είναι άλλος διορισμός, λογικό είναι να ξεκινάς από την αρχή, αφού δεν μεταφέρονται οι άδειες, δεν είναι μετάταξη.
Για το βαθμό (και τα ΜΚ υποθέτω) που προκύπτει από την προϋπηρεσία στο δημόσιο, εννοείς ότι τον παίρνεις μετά τη δόκιμη υπηρεσία?



Το άρθρο 38 του κώδικα δικαστικών υπαλλήλων ορίζει ότι δε χορηγείται άδεια πριν τη συμπλήρωση ενός έτους πραγματικής υπηρεσίας.Όμως, γνωρίζω περιπτώσεις που έπαιρναν κανονικά άδεια οι υπάλληλοι μετά το πρώτο δίμηνο.

DEDIA
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 5:00 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό DEDIA » Κυρ Ιαν 14, 2018 10:39 pm

knts έγραψε:
Δε νομίζω να απαιτείται το έτος. Με επιφύλαξη, νομίζω ότι τους δύο πρώτους μήνες δε δικαιούται άδεια ο υπάλληλος (κι αυτό σχετικό είναι).Επίσης, δεν υπάρχει διαχωρισμός στο πότε και στο πόση άδεια θα πάρει ένας νεοπροσλαμβανομενος, είτε έχει προϋπηρεσία στο δημόσιο, είτε όχι. Όλοι είναι νέοι υπάλληλοι, είναι άλλος διορισμός και δε μεταφέρεται τίποτα από την προηγούμενη θέση. Με το σκεπτικό αυτό, κάποιος που έχει ήδη τον Α βαθμό στη Θέση που κατέχει τώρα, θα πρέπει να καταταγεί αμέσως στον Α.



Καλησπέρα Knts.Πόση άδεια δικαιούται ο δικαστικός ανά έτος; Τι ισχύει τον Αύγουστο;
Επίσης ήθελα να ρωτήσω μπορεί κάποιος να πάρει παράταση στο διορισμό; Και αν ναι σε τι φάση θα συμβεί αυτό;π.χ. Θα ορκιστεί μεν αλλα δε θα παρουσιαστεί ή σε κάποια φάση νωρίτερα;

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Δευ Ιαν 15, 2018 8:23 am

Καλή χρονιά! Ερώτηση :αν κάποιος είναι στα προσωρινά και όχι στα τελικά κάνει αίτηση θεραπείας και ταυτόχρονα καλό είναι να πάει με δικηγόρο στο εφετείο;η δεν είναι υποχρεωτική η αίτηση θεραπείας;

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Ιαν 15, 2018 12:55 pm

DEDIA έγραψε:
knts έγραψε:
Δε νομίζω να απαιτείται το έτος. Με επιφύλαξη, νομίζω ότι τους δύο πρώτους μήνες δε δικαιούται άδεια ο υπάλληλος (κι αυτό σχετικό είναι).Επίσης, δεν υπάρχει διαχωρισμός στο πότε και στο πόση άδεια θα πάρει ένας νεοπροσλαμβανομενος, είτε έχει προϋπηρεσία στο δημόσιο, είτε όχι. Όλοι είναι νέοι υπάλληλοι, είναι άλλος διορισμός και δε μεταφέρεται τίποτα από την προηγούμενη θέση. Με το σκεπτικό αυτό, κάποιος που έχει ήδη τον Α βαθμό στη Θέση που κατέχει τώρα, θα πρέπει να καταταγεί αμέσως στον Α.



Καλησπέρα Knts.Πόση άδεια δικαιούται ο δικαστικός ανά έτος; Τι ισχύει τον Αύγουστο;
Επίσης ήθελα να ρωτήσω μπορεί κάποιος να πάρει παράταση στο διορισμό; Και αν ναι σε τι φάση θα συμβεί αυτό;π.χ. Θα ορκιστεί μεν αλλα δε θα παρουσιαστεί ή σε κάποια φάση νωρίτερα;


Άδειες:
25 κανονική (εργάσιμες)
10 δικαστική (εργάσιμες)
λοιπές όπως για στενό δημόσιο τομέα (φοιτητικές, αναρρωτικές κλπ).
Παράταση διορισμού χορηγείται μία μόνο φορά και έως τέσσερις (4) μήνες και για εξαιρετικούς λόγους.
Στον κώδικα δικαστικών υπαλλήλων αναφέρεται ότι από τη στιγμή που θα σου κοινοποιηθεί ο διορισμός και ταχθεί προθεσμία για ανάληψη υπηρεσίας, η προθεσμία αυτή μπορεί να παραταθεί. Επομένως από αυτό καταλαβαίνω ότι πρέπει πρώτα να ταχθεί η προθεσμία και στη συνέχεια να ζητήσεις παράταση, αφού επ' αυτής της προθεσμίας θα αιτηθείς την παράταση διορισμού.
ΟΜΩΣ: είναι πολύ πιθανό να μην υπάρχει το 20ήμερο σαν προθεσμία (20ήμερο αναφέρει ο κώδικας δικαστικών υπαλλήλων). Αυτό δεν το αποφασίζει η υπηρεσία που θα τοποθετηθείς αλλά το υπουργείο. Από συνάδελφο ξέρω ότι της έδωσαν μόνο 5 ημέρες, γιατί όριζε το έγγραφο του υπουργείου. Που θέλω να εστιάσω: Αν όντως πρέπει να ταχθεί η προθεσμία κοινοποίησης της πράξης διορισμού για να αιτηθείς την παράταση και αν η προθεσμία αυτή δεν είναι 20ημερη αλλά πολύ λιγότερη (5νθήμερη), θα προλάβουν να γίνουν ενέργειες ή εσύ θα κάνεις αίτηση, η αίτηση πολύ πιθανό να μην έχει φτάσει καν στον κατάλληλο πρόσωπο όσο θα τρέχει η προθεσμία και απλά θα φανεί ότι απέρριψες τη θέση εφόσον δεν εμφανίστηκες; Διότι, αν ορκιστείς, πας στο γραφείο σου και πιάνεις δουλειά. Ανέλαβες υπηρεσία, παράταση δεν έχει. Είναι λεπτό το σημείο και χρειάζεται προσοχή. Καλύτερα να το ρωτήσεις στο υπουργείο Και θα σου πρότεινα, όσο είναι καιρός, να το ρωτήσεις εγγράφως. Να ρωτάς σαφέστατα σε ποιά φάση της διαδικασίας θα πρέπει να αιτηθείς παράταση διορισμού, σε ποια υπηρεσία θα υποβληθεί η αίτηση (κεντρική υπηρεσία του υπουργείου ή στην υπηρεσία που διορίζεσαι κι αυτή θα προωθήσει το αίτημά σου στο υπουργείο;) και ό,τι ακόμη θέλεις να ρωτήσεις. Σε κάθε περίπτωση τα ερωτήματά σου να είναι σαφή ώστε να μη σου απαντήσουν "έτσι-γιουβέτσι". Θέλεις να κάνεις κι ένα τηλεφώνημα; Κάνε. Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Ξαναλέω, όμως, είναι λεπτό το θέμα. Κι επειδή μπορεί να σου πούνε άλλα αντί άλλων στο τηλέφωνο και να γίνουν άλλα μετά κι εσύ μόνο θα χάσεις, σου προτείνω να κάνεις αίτηση. Να σου απαντήσουν εγγράφως και να κινηθείς όπως θα ορίζει η απάντησή τους. Κάποιος θα υπογράφει κι αυτός θα φέρει την ευθύνη.

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό reinvent » Δευ Ιαν 15, 2018 6:07 pm

Κάποιο νέο για τα οριστικά; Οι σύλλογοι δικαστικών υπαλλήλων άραγε κάνουν κάποιες κινήσεις για επίσπευση της διαδικασίας;

DEDIA
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 5:00 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό DEDIA » Δευ Ιαν 15, 2018 8:15 pm

knts έγραψε:[
Άδειες:
25 κανονική (εργάσιμες)
10 δικαστική (εργάσιμες)
λοιπές όπως για στενό δημόσιο τομέα (φοιτητικές, αναρρωτικές κλπ).
Παράταση διορισμού χορηγείται μία μόνο φορά και έως τέσσερις (4) μήνες και για εξαιρετικούς λόγους.
Στον κώδικα δικαστικών υπαλλήλων αναφέρεται ότι από τη στιγμή που θα σου κοινοποιηθεί ο διορισμός και ταχθεί προθεσμία για ανάληψη υπηρεσίας, η προθεσμία αυτή μπορεί να παραταθεί. Επομένως από αυτό καταλαβαίνω ότι πρέπει πρώτα να ταχθεί η προθεσμία και στη συνέχεια να ζητήσεις παράταση, αφού επ' αυτής της προθεσμίας θα αιτηθείς την παράταση διορισμού.
ΟΜΩΣ: είναι πολύ πιθανό να μην υπάρχει το 20ήμερο σαν προθεσμία (20ήμερο αναφέρει ο κώδικας δικαστικών υπαλλήλων). Αυτό δεν το αποφασίζει η υπηρεσία που θα τοποθετηθείς αλλά το υπουργείο. Από συνάδελφο ξέρω ότι της έδωσαν μόνο 5 ημέρες, γιατί όριζε το έγγραφο του υπουργείου. Που θέλω να εστιάσω: Αν όντως πρέπει να ταχθεί η προθεσμία κοινοποίησης της πράξης διορισμού για να αιτηθείς την παράταση και αν η προθεσμία αυτή δεν είναι 20ημερη αλλά πολύ λιγότερη (5νθήμερη), θα προλάβουν να γίνουν ενέργειες ή εσύ θα κάνεις αίτηση, η αίτηση πολύ πιθανό να μην έχει φτάσει καν στον κατάλληλο πρόσωπο όσο θα τρέχει η προθεσμία και απλά θα φανεί ότι απέρριψες τη θέση εφόσον δεν εμφανίστηκες; Διότι, αν ορκιστείς, πας στο γραφείο σου και πιάνεις δουλειά. Ανέλαβες υπηρεσία, παράταση δεν έχει. Είναι λεπτό το σημείο και χρειάζεται προσοχή. Καλύτερα να το ρωτήσεις στο υπουργείο Και θα σου πρότεινα, όσο είναι καιρός, να το ρωτήσεις εγγράφως. Να ρωτάς σαφέστατα σε ποιά φάση της διαδικασίας θα πρέπει να αιτηθείς παράταση διορισμού, σε ποια υπηρεσία θα υποβληθεί η αίτηση (κεντρική υπηρεσία του υπουργείου ή στην υπηρεσία που διορίζεσαι κι αυτή θα προωθήσει το αίτημά σου στο υπουργείο;) και ό,τι ακόμη θέλεις να ρωτήσεις. Σε κάθε περίπτωση τα ερωτήματά σου να είναι σαφή ώστε να μη σου απαντήσουν "έτσι-γιουβέτσι". Θέλεις να κάνεις κι ένα τηλεφώνημα; Κάνε. Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Ξαναλέω, όμως, είναι λεπτό το θέμα. Κι επειδή μπορεί να σου πούνε άλλα αντί άλλων στο τηλέφωνο και να γίνουν άλλα μετά κι εσύ μόνο θα χάσεις, σου προτείνω να κάνεις αίτηση. Να σου απαντήσουν εγγράφως και να κινηθείς όπως θα ορίζει η απάντησή τους. Κάποιος θα υπογράφει κι αυτός θα φέρει την ευθύνη.



Eυχαριστώ Knts! Mε κατατόπισες πλήρως. Όσο για την παράταση μάλλον δε θα το διακινδυνεύσω, αν και θα μου είναι δύσκολο να μετακινηθώ εντός του έτους λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. Όποτε τον Αύγουστο που είναι κλειστά τα δικαστήρια μπορούμε να κάνουμε χρήση της όσης άδειας έχουμε, δεν είναι ανεξάρτητου αυτής.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Ιαν 15, 2018 9:14 pm

Η δικαστική χορηγείται από τη λήξη του δικαστικού έτους μέχρι την έναρξη του επόμενου, όχι αποκλειστικά Αύγουστο.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Ιαν 15, 2018 9:26 pm

Να διευκρινίσω επίσης ότι: ο όρος"κλειστά τα δικαστήρια" έχει επικρατήσει στους πολίτες τελείως λανθασμένα.
Τα δικαστήρια είναι κλειστά όταν είναι κλειστό το δημόσιο. ΚΑΙ τον Αύγουστο δουλεύουμε κανονικά. Η υπηρεσίες είναι ανοιχτές και το γράψιμο δε σταματά.
Αν είχες στο μυαλό σου ότι όλο τον Αύγουστο θα λείπεις, θα σου έλεγα (εντελώς φιλικά-συμβουλευτικα) να κρατάς μικρό καλάθι, υπό την έννοια ότι δεν ξέρεις που θα τοποθετηθεις και τι γραμμή κρατά η υπηρεσία ως προς το ποσοστό αδειών.
Στη δική μου υπηρεσία π.χ.γινεται το εξής: η προϊσταμένη δεν ανακατεύεται καθόλου στις άδειες. Ούτε εσύ θα πάρεις δέκα, εσύ πέντε. Ούτε γιατί εσύ πήρες ένα μήνα και ο άλλος δέκα ημέρες. Η γραμμή είναι "κάθε μέρα, σε κάθε γραφείο θα είναι ένας υπάλληλος για να εξυπηρετεί πολίτες και δικηγόρους. Τα λοιπά βρείτε τα μεταξύ σας".
Δε θα βάλει λουκέτο λοιπόν κανένα γραφείο. Είμαστε τρεις στο γραφείο και κανονίζουμε μεταξύ μας.
Μπορεί στην υπηρεσία που θα πας να υπάρχει άλλη γραμμή, είτε πιο αυστηρή, είτε πιο ελαστική.

Paramana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 11:30 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Paramana » Δευ Ιαν 15, 2018 11:00 pm

Paramana έγραψε:
eleath234 έγραψε:
Paramana έγραψε:
Eleath234 εχεις τσεκαρει μηπως αν θα γλιτωσουμε απο τις κρατησεις των νεοδιοριστων αφου εμεις τις αποδωσαμε απο τον προηγουμενο διορισμο? Με βεβαιωση που θα μας δωσει ο Δημος βεβαια και θα την προσκομισουμε.

Δεν ξέρω, δν εχω ασχοληθεί. Αν και εγώ ανήκω στους παλιούς ασφαλισμένους και υποθέτω ότι αυτό ειναι κριτίριο για τις κρατήσεις. Αλλά μην αγχώνεσαι.. όλα καλά θα πάνε.


Σε ευχαριστω! Ευχομαι το καλυτερο και για σενα.


Δεν ξερω αν εγινα σαφης eleath234. Δε μιλω για καθεστως παλιων η νεων ασφαλισμενων. (Προ ή μετα του 1993 ή του 2011, χρονιες-ασφαλιστικα οροσημα). Μιλω για τις αυξημενες κρατησεις των νεοδιορισθεντων ειδικα για τα πρωτα δυο χρονια απο την προσληψη. Με το διορισμο μετα απο τη διετια δηλαδη σταματουν. Την απαντηση μου ειπαν οτι μπορω να την παρω απο τη διευθυνση Μισθοδοσιας του Υπουργειου Δικαιοσυνης.

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Δευ Ιαν 15, 2018 11:06 pm

Paramana έγραψε:
Paramana έγραψε:
eleath234 έγραψε:Δεν ξέρω, δν εχω ασχοληθεί. Αν και εγώ ανήκω στους παλιούς ασφαλισμένους και υποθέτω ότι αυτό ειναι κριτίριο για τις κρατήσεις. Αλλά μην αγχώνεσαι.. όλα καλά θα πάνε.


Σε ευχαριστω! Ευχομαι το καλυτερο και για σενα.


Δεν ξερω αν εγινα σαφης eleath234. Δε μιλω για καθεστως παλιων η νεων ασφαλισμενων. (Προ ή μετα του 1993 ή του 2011, χρονιες-ασφαλιστικα οροσημα). Μιλω για τις αυξημενες κρατησεις των νεοδιορισθεντων ειδικα για τα πρωτα δυο χρονια απο την προσληψη. Με το διορισμο μετα απο τη διετια δηλαδη σταματουν. Την απαντηση μου ειπαν οτι μπορω να την παρω απο τη διευθυνση Μισθοδοσιας του Υπουργειου Δικαιοσυνης.

όχι δεν το κατάλαβα κ δεν το είχα προσέξει κ τότε για να είμαι ειλικρινής.. αν μαθεις κάτι, ενημέρωσέ μας..
Ευχαριστώ..

Paramana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 11:30 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Paramana » Δευ Ιαν 15, 2018 11:16 pm

knts έγραψε:
eleath234 έγραψε:
afriendforyou έγραψε:Εάν δεν πάρεις την κανονική σου άδεια τότε δικαιούσαι αποζημίωση μη ληφθείσας άδειας σύμφωνα με το: http://kepea.gr/aarticle.php?id=116


Βρήκα όμως και αυτό κάπου γραμμένο :

>>> "Αν έχεις προηγούμενη προϋπηρεσία στο δημόσιο, με το που θα σου αναγνωριστεί από το υπηρεσιακό συμβούλιο έχεις δικαίωμα να κάνεις χρήση κανονικής αδείας.
>>> Αν δεν έχεις, θα πρέπει να συμπληρώσεις ένα έτος υπηρεσίας. "


Δε νομίζω να απαιτείται το έτος. Με επιφύλαξη, νομίζω ότι τους δύο πρώτους μήνες δε δικαιούται άδεια ο υπάλληλος (κι αυτό σχετικό είναι).Επίσης, δεν υπάρχει διαχωρισμός στο πότε και στο πόση άδεια θα πάρει ένας νεοπροσλαμβανομενος, είτε έχει προϋπηρεσία στο δημόσιο, είτε όχι. Όλοι είναι νέοι υπάλληλοι, είναι άλλος διορισμός και δε μεταφέρεται τίποτα από την προηγούμενη θέση. Με το σκεπτικό αυτό, κάποιος που έχει ήδη τον Α βαθμό στη Θέση που κατέχει τώρα, θα πρέπει να καταταγεί αμέσως στον Α.[/quote

Και μια ερωτηση αγαπητε knts, για την οποια μονο εσεις που ειστε απο μεσα μπορειτε να εκφερετε γνωμη. Εδω που τα λεμε, μας εχετε διαφωτισει σε παρα πολλα. Σχετικα με την προσφυγη στο ΣΤΕ των δικαστικων υπαλληλων ΠΕ0 που εχει ηδη υποβληθει και ενιστανται στον αποκλεισμο τους απο θεσεις ευθυνης με το νεο νομο της αξιολογησης που μελλει να εφαρμοστει. Τι προγνωση μπορειτε να κανετε για το ΧΡΟΝΟ και το ΠΟΙΟΝ της αποφασης;; Θα σας μιλησω ειλικρινα. Εμας που ερχομαστε με καποια τελος παντων πτυχια, διδακτορικα, προϋπηρεσιες κτλ μας αφορα, λογικο δεν ειναι ? Με τοσο χαμηλες αμοιβες πλεον ευελπιστεις οτι τουλαχιστον καποια στιγμη μετα απο καποια χρονια θα ανταμειφθεις με μια θεση ευθυνης. Ενας ομως συναδελφος ΠΕ0 με τριπλασια προυπηρεσια προφανως θα λαβει τη θεση αν γινει δεκτη η προσφυγη αυτων των υπαλληλων, κατ'εξαιρεση με τα υπολοιπα υπουργεια. Αναμενω με εξαιρετικο ενδιαφερον την απαντηση σας.
Σημειωση: για οσους δεν ξερουν τι ειναι ΠΕ0 ειναι οι δικαστικοι υπαλληλοι λυκειακης εκπαιδευσης, διορισμενοι καποια συγκεκριμενοι περιοδο του 80, που εξισωθηκαν μισθολογικα και βαθμολογικα με τους Πανεπιστημιακης Εκπαιδευσης.
Συγγνωμη για το μακροσκελες της ερωτησης.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες