Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Τετ Ιουν 28, 2017 5:16 pm

Σιγουρα για γενικες απαιτειται 1900+ και δεν λεω 2100 αλα γραφω τον μεσο ορο στη βαση.Δηλαδη ενα 20% θα εχει πανω απο 2100 ενα 30% καπου στα 2000 και το υπολοιπο ποσοστο θα εχει μεγαλο αριθμο υποψηφιων στο παρα τσακ 1900+ απο κει και περα παιζει ρολο η τυχη και το που δηλωσε ο καθενας.

Με τις εμπειριες θα υπαρχει θεμα.Τα μαστερ και διδακτορικα ειναι ξεκαθαρο οτι πηγαινουν με τα αποδεκτα πτυχια.

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τετ Ιουν 28, 2017 5:54 pm

Gieleni έγραψε:Σιγουρα για γενικες απαιτειται 1900+ και δεν λεω 2100 αλα γραφω τον μεσο ορο στη βαση.Δηλαδη ενα 20% θα εχει πανω απο 2100 ενα 30% καπου στα 2000 και το υπολοιπο ποσοστο θα εχει μεγαλο αριθμο υποψηφιων στο παρα τσακ 1900+ απο κει και περα παιζει ρολο η τυχη και το που δηλωσε ο καθενας.

Με τις εμπειριες θα υπαρχει θεμα.Τα μαστερ και διδακτορικα ειναι ξεκαθαρο οτι πηγαινουν με τα αποδεκτα πτυχια.

Πόσες φορές πρέπει να το πούμε οτι δεν πάνε με τα αποδεκτά πτυχία αλλά με το αντικείμενο της θέσης;

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό reinvent » Τετ Ιουν 28, 2017 6:35 pm

Παιδιά στον βασικό πίνακα διοριστέων της 2Κ υπάρχουν άτομα με λιγότερα από 2000 μόρια. Μην τρελαίνεστε. Στην τελική κι εγώ είμαι βέβαιη πως θα υπάρξουν πολλές μη αποδοχές στη δική μας προκήρυξη. Θεωρώ πως με 1900 μόρια μπορεί κάποιος να ελπίζει για επαρχία.

leeds
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 11:36 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό leeds » Τετ Ιουν 28, 2017 7:07 pm

Από ότι λέτε τις θέσεις στην 1κ/2017 θα πάρουν τα διδακτορικά. Λογικό δίνουν πολλά μόρια 400. Ακόμα και να μην ήταν συναφή δίνουν 200 μόρια. Οι γενικές θέσεις της 1Κ/2017 (χωρίς εντοπιότητα κτλ) πρέπει να είναι περίπου 150. Αν δεχτούμε ότι θα πάνε σε κατόχους διδακτορικού, πιστεύεται ότι θα συνεχιστεί αυτό και στις άλλες θέσεις των επόμενων προκηρύξεων; Πληροφορικά αναφέρω ότι μέχρι τώρα σε 65 μήνες μόνο το 2017 έχουν πάρει διδακτορικό 600 περίπου άτομα ενώ πάνω από 1000 ήταν το 2016.

ap2
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2016 8:48 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό ap2 » Τετ Ιουν 28, 2017 9:41 pm

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί να μοριοδοτείται ένα Διδακτορικό, που ετυμολογικά και μόνο οδηγεί σε Ακαδημαϊκή καριέρα, σε θέσεις Δημοσίων Υπαλλήλων.

Κάποιοι αναφέρθηκαν σε αναντιστοιχία σπουδών - μισθού/περιοχής κατοικίας/υπηρεσίας πρόσληψης.
Μα αν ο άλλος έκανε ντοκτορά για οποιονδήποτε λόγο πλην της διδασκαλίας σε Πανεπιστημιακά Ιδρύματα, λογικό (!) να αναρωτιέται μετά αν αξίζει με Dr να αμοίβεται με 800€, λογικό (!) να "ξεσηκωθεί" πολιτικά και ιδεολογικά αργότερα για αύξηση μισθού, επιδομάτων, κλπ... λες και του 'πε κανείς να επενδύσει σε σπουδές χωρίς αντίκρυσμα ή σε προκήρυξη ΑΣΕΠ που αφού πετύχει και διοριστεί στα κατσάβραχα θα αρχίσει να διαμαρτύρεται.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί το "ψιλοκοσκινίζετε" επί σειρά μηνών σε κάθε προκήρυξη αυτό με τα μόρια, κλπ. Τι νόημα έχουν οι όποιες προβλέψεις; Πού εξυπηρετούν; Ρητορικές ερωτήσεις...

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Πέμ Ιουν 29, 2017 8:02 am

ap2 έγραψε:Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί να μοριοδοτείται ένα Διδακτορικό, που ετυμολογικά και μόνο οδηγεί σε Ακαδημαϊκή καριέρα, σε θέσεις Δημοσίων Υπαλλήλων.

Κάποιοι αναφέρθηκαν σε αναντιστοιχία σπουδών - μισθού/περιοχής κατοικίας/υπηρεσίας πρόσληψης.
Μα αν ο άλλος έκανε ντοκτορά για οποιονδήποτε λόγο πλην της διδασκαλίας σε Πανεπιστημιακά Ιδρύματα, λογικό (!) να αναρωτιέται μετά αν αξίζει με Dr να αμοίβεται με 800€, λογικό (!) να "ξεσηκωθεί" πολιτικά και ιδεολογικά αργότερα για αύξηση μισθού, επιδομάτων, κλπ... λες και του 'πε κανείς να επενδύσει σε σπουδές χωρίς αντίκρυσμα ή σε προκήρυξη ΑΣΕΠ που αφού πετύχει και διοριστεί στα κατσάβραχα θα αρχίσει να διαμαρτύρεται.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί το "ψιλοκοσκινίζετε" επί σειρά μηνών σε κάθε προκήρυξη αυτό με τα μόρια, κλπ. Τι νόημα έχουν οι όποιες προβλέψεις; Πού εξυπηρετούν; Ρητορικές ερωτήσεις...


Το διδακτορικό οδηγούσε σε ακαδημαϊκή καριέρα, όχι πλέον. Τα τμήματα δίνουν πλέον για πλάκα τίτλους. Εδώ σε λίγο θα αρχίσουν να δίνουν και τα ΤΕΙ που όλοι γνωρίζουμε το επίπεδο σπουδών.
Όσο για τα μόρια που είπατε, φορουμ είναι και συζήτηση κάνουμε. Πιστεύετε ότι η συζήτηση για τα μόρια μπορεί να επηρεάσει σε κάτι τώρα; Όχι ότι επηρέαζε πιο πριν αλλά λέμε τώρα... Τι να καθόμαστε να λέμε στο φόρουμ του διορισμός.γρ δηλαδή; Για τον καιρό; μέσα σε όλα μιλάμε και για τα μόρια γιατί πολλοί είχαν μεγάλες αυταπάτες εδώ. Αν πάτε πιο πίσω άλλος έλεγε ότι πιστεύει η βάση θα είναι 1300 μόρια.

ap2
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2016 8:48 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό ap2 » Πέμ Ιουν 29, 2017 9:30 am

JohnyMnemonic έγραψε:
ap2 έγραψε:Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί να μοριοδοτείται ένα Διδακτορικό, που ετυμολογικά και μόνο οδηγεί σε Ακαδημαϊκή καριέρα, σε θέσεις Δημοσίων Υπαλλήλων.

Κάποιοι αναφέρθηκαν σε αναντιστοιχία σπουδών - μισθού/περιοχής κατοικίας/υπηρεσίας πρόσληψης.
Μα αν ο άλλος έκανε ντοκτορά για οποιονδήποτε λόγο πλην της διδασκαλίας σε Πανεπιστημιακά Ιδρύματα, λογικό (!) να αναρωτιέται μετά αν αξίζει με Dr να αμοίβεται με 800€, λογικό (!) να "ξεσηκωθεί" πολιτικά και ιδεολογικά αργότερα για αύξηση μισθού, επιδομάτων, κλπ... λες και του 'πε κανείς να επενδύσει σε σπουδές χωρίς αντίκρυσμα ή σε προκήρυξη ΑΣΕΠ που αφού πετύχει και διοριστεί στα κατσάβραχα θα αρχίσει να διαμαρτύρεται.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί το "ψιλοκοσκινίζετε" επί σειρά μηνών σε κάθε προκήρυξη αυτό με τα μόρια, κλπ. Τι νόημα έχουν οι όποιες προβλέψεις; Πού εξυπηρετούν; Ρητορικές ερωτήσεις...


Το διδακτορικό οδηγούσε σε ακαδημαϊκή καριέρα, όχι πλέον. Τα τμήματα δίνουν πλέον για πλάκα τίτλους. Εδώ σε λίγο θα αρχίσουν να δίνουν και τα ΤΕΙ που όλοι γνωρίζουμε το επίπεδο σπουδών.
Όσο για τα μόρια που είπατε, φορουμ είναι και συζήτηση κάνουμε. Πιστεύετε ότι η συζήτηση για τα μόρια μπορεί να επηρεάσει σε κάτι τώρα; Όχι ότι επηρέαζε πιο πριν αλλά λέμε τώρα... Τι να καθόμαστε να λέμε στο φόρουμ του διορισμός.γρ δηλαδή; Για τον καιρό; μέσα σε όλα μιλάμε και για τα μόρια γιατί πολλοί είχαν μεγάλες αυταπάτες εδώ. Αν πάτε πιο πίσω άλλος έλεγε ότι πιστεύει η βάση θα είναι 1300 μόρια.


Σ'ό,τι αφορά το 1ο σκέλος, καλά κάνουν και τα δίνουν, καλά κάνουν και τα παίρνουν, κι ας μην συμφωνώ. Δημοκρατία έχουμε οπότε ο καθένας ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει. Στάθηκα σε αυτό που μ'ενοχλεί: Να διαμαρτύρονται μετά για τον μισθό, για την περιοχή που προσλήφθηκαν και την είχαν επιλέξει (!), για το αν αξίζει "ΕΓΩ που έχω Dr να παίρνω 800 ευρώ", κλπ-κλπ.

Σ'ό,τι αφορά το 2ο σκέλος, και πάλι καλά κάνετε που αναλύετε επισταμένως το θέμα της μοριοδότησης αν έχετε ελεύθερο χρόνο για κουβέντα τέτοιου τύπου - και όχι για κάτι άλλο πιο σπουδαίο ίσως - απλά αναρωτιώμουν (είπα πως πρόκειται για ρητορικές ερωτήσεις) αν εξυπηρετεί κάπου. Ποιο είναι το νόημα, εν τέλει. ok! Αντί να λέμε για τον καιρό, αντί βασικά να μην λέμε τίποτα αν δεν υπάρχει λόγος, ας ετοιμάζουμε την προσωρινή λίστα επιτυχόντων. Καλύφθηκα.

Πάντως, δεν έχει αυταπάτες όποιος πιστεύει ότι με 1300 μόρια έχει πιθανότητες να διοριστεί. Ελπίδες έχει, ίσως απελπισία ίσως άγνοια. Ας μην προγειώνουμε ανώμαλα όσους επενδύουν ένα μικρό μέρος των ελπίδων τους σε τέτοιες προκηρύξεις.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Dimil » Πέμ Ιουν 29, 2017 9:46 am

ap2 έγραψε:Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί να μοριοδοτείται ένα Διδακτορικό, που ετυμολογικά και μόνο οδηγεί σε Ακαδημαϊκή καριέρα, σε θέσεις Δημοσίων Υπαλλήλων.

Κάποιοι αναφέρθηκαν σε αναντιστοιχία σπουδών - μισθού/περιοχής κατοικίας/υπηρεσίας πρόσληψης.
Μα αν ο άλλος έκανε ντοκτορά για οποιονδήποτε λόγο πλην της διδασκαλίας σε Πανεπιστημιακά Ιδρύματα, λογικό (!) να αναρωτιέται μετά αν αξίζει με Dr να αμοίβεται με 800€, λογικό (!) να "ξεσηκωθεί" πολιτικά και ιδεολογικά αργότερα για αύξηση μισθού, επιδομάτων, κλπ... λες και του 'πε κανείς να επενδύσει σε σπουδές χωρίς αντίκρυσμα ή σε προκήρυξη ΑΣΕΠ που αφού πετύχει και διοριστεί στα κατσάβραχα θα αρχίσει να διαμαρτύρεται.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί το "ψιλοκοσκινίζετε" επί σειρά μηνών σε κάθε προκήρυξη αυτό με τα μόρια, κλπ. Τι νόημα έχουν οι όποιες προβλέψεις; Πού εξυπηρετούν; Ρητορικές ερωτήσεις...


Η αληθεια ειναι αυτη. Νομιζω η ανεργια εχει οδηγησει σε μια χρησιμοθηρικη αποκτηση πτυχιων. Η εταιρεια οπου εργαζομουν τα ταλευταια 12 χρονια πτωχευσε οποτε κι εγω πλεον βγαινω στην ανεργια. Βλεποντας πως 2 γλωσσες, πτυχιο, μεταπτυχιακο ειναι πλεον λιγα και βλεποντας τις δυσκολιες στον ιδιωτικο αφενος κι αφετερου επειδη δε θελω να βρεθω παλι στη θεση να χασω δεδουλευμενα, αποζημιωσεις και ταμειο ανεργιας και να βρεθω ξανα στον ασσο, κι επειδη δε ιαθετω κεφαλαιο για ικη μου πιχειρηση θα επιδιωξω αυξηση προσοντων για διορισμο στο δημοσιο... πλεον το διδακτορικο δεν ειναι εισιτηριο γι ακαδημαικη καριερα αλλα για δημοσιο. Περαν του οτι γινονται απειρα. Οπως ξεφτιλιστηκαν οι πανεπιστημιακες σπουδες με τμηματα ανα την ελλαδα και βασεις για γελια (θυμαμαι καποτε καποιος εμπαινε και με μονοψηφιους βαθμους) ετσι τωρα ευτελιζονται και οι μεταπτυχιακες, διδακτορικες σπουδες. Δυστυχως...

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Dimil » Πέμ Ιουν 29, 2017 10:42 am

Κι επειδη εγω ειμαι νεα στην αναζητηση θεσης στο δημοσιο, επειδη απ οτι βλεπω τα 1830 μορια για πε που συγκεντρωνω, τα 1650 για δε ειναι επισης ελαχιστα; Αν καποιος εχει εικονα θα το εκτιμουσα. Ευχαριστω

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Πέμ Ιουν 29, 2017 11:38 am

Dimil έγραψε:
ap2 έγραψε:Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί να μοριοδοτείται ένα Διδακτορικό, που ετυμολογικά και μόνο οδηγεί σε Ακαδημαϊκή καριέρα, σε θέσεις Δημοσίων Υπαλλήλων.

Κάποιοι αναφέρθηκαν σε αναντιστοιχία σπουδών - μισθού/περιοχής κατοικίας/υπηρεσίας πρόσληψης.
Μα αν ο άλλος έκανε ντοκτορά για οποιονδήποτε λόγο πλην της διδασκαλίας σε Πανεπιστημιακά Ιδρύματα, λογικό (!) να αναρωτιέται μετά αν αξίζει με Dr να αμοίβεται με 800€, λογικό (!) να "ξεσηκωθεί" πολιτικά και ιδεολογικά αργότερα για αύξηση μισθού, επιδομάτων, κλπ... λες και του 'πε κανείς να επενδύσει σε σπουδές χωρίς αντίκρυσμα ή σε προκήρυξη ΑΣΕΠ που αφού πετύχει και διοριστεί στα κατσάβραχα θα αρχίσει να διαμαρτύρεται.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί το "ψιλοκοσκινίζετε" επί σειρά μηνών σε κάθε προκήρυξη αυτό με τα μόρια, κλπ. Τι νόημα έχουν οι όποιες προβλέψεις; Πού εξυπηρετούν; Ρητορικές ερωτήσεις...


Η αληθεια ειναι αυτη. Νομιζω η ανεργια εχει οδηγησει σε μια χρησιμοθηρικη αποκτηση πτυχιων. Η εταιρεια οπου εργαζομουν τα ταλευταια 12 χρονια πτωχευσε οποτε κι εγω πλεον βγαινω στην ανεργια. Βλεποντας πως 2 γλωσσες, πτυχιο, μεταπτυχιακο ειναι πλεον λιγα και βλεποντας τις δυσκολιες στον ιδιωτικο αφενος κι αφετερου επειδη δε θελω να βρεθω παλι στη θεση να χασω δεδουλευμενα, αποζημιωσεις και ταμειο ανεργιας και να βρεθω ξανα στον ασσο, κι επειδη δε ιαθετω κεφαλαιο για ικη μου πιχειρηση θα επιδιωξω αυξηση προσοντων για διορισμο στο δημοσιο... πλεον το διδακτορικο δεν ειναι εισιτηριο γι ακαδημαικη καριερα αλλα για δημοσιο. Περαν του οτι γινονται απειρα. Οπως ξεφτιλιστηκαν οι πανεπιστημιακες σπουδες με τμηματα ανα την ελλαδα και βασεις για γελια (θυμαμαι καποτε καποιος εμπαινε και με μονοψηφιους βαθμους) ετσι τωρα ευτελιζονται και οι μεταπτυχιακες, διδακτορικες σπουδες. Δυστυχως...


Γι'αυτό το ΑΣΕΠ εισηγήθηκε την επαναφορά του τεστ δεξιοτήτων. Αν διαβάσετε την τελευταία έκθεση του ΑΣΕΠ αναφέρει αυτον τον εξεφτελισμό και προσθέτει οτι με τον γραπτό διαγωνισμό θα που θα προσαυξάνει την μοριοδότηση απο τα τυπικά προσόντα θα ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο.
Και πολύ καλά θα κάνετε να κυνηγήσετε τα μόρια. Πολλοί δεν έχουν καταλάβει οτι πλεον δεν διορίζεσαι βγάζοντας ένα μέτριο πτυχίο, με λίγα μοριάκια απο την "δουλίτσα" και ενα πληρωμένο μεταπτυχικό. Θέλει στρατηγική, πλάνο, κούραση και πολλά χρόνια χαμένα απο την ζωή σου προσπαθώντας.
Το "ας κάνω την αίτηση και ποτέ δεν ξέρεις" τελείωσε.

lls
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Μάιος 23, 2017 9:09 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό lls » Πέμ Ιουν 29, 2017 11:50 am

Κι επειδη εγω ειμαι νεα στην αναζητηση θεσης στο δημοσιο, επειδη απ οτι βλεπω τα 1830 μορια για πε που συγκεντρωνω, τα 1650 για δε ειναι επισης ελαχιστα; Αν καποιος εχει εικονα θα το εκτιμουσα. Ευχαριστω

Πιστεύω πως θα είσαι στους επιτυχόντες στον πίνακα με τις γενικές θέσεις, αν όντως σου μετρήσουν τα 1830 μόρια και σε περίπτωση βέβαια που έχεις δηλώσει περίπου ή και όλους τους 146 κωδικούς των γενικών θέσεων και όχι μόνο κάποιους λίγους. Ίσως όχι σε μεγάλο αστικό κέντρο αλλά επαρχία σίγουρα. Ο τελευταίος διορισθείς στο γενικό πίνακα θα έχει αρκετά λιγότερα μόρια από εσένα. Είναι πολλές οι παράμετροι που θα καθορίσουν τα μόρια διορισμού, ούτε μία ούτε δύο και τα 1830 μόρια είναι μια χαρά, παραπάνω από μια χαρά. Κατά τη γνώμη μου βέβαια.

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Πέμ Ιουν 29, 2017 12:08 pm

lls έγραψε:Κι επειδη εγω ειμαι νεα στην αναζητηση θεσης στο δημοσιο, επειδη απ οτι βλεπω τα 1830 μορια για πε που συγκεντρωνω, τα 1650 για δε ειναι επισης ελαχιστα; Αν καποιος εχει εικονα θα το εκτιμουσα. Ευχαριστω

Πιστεύω πως θα είσαι στους επιτυχόντες στον πίνακα με τις γενικές θέσεις, αν όντως σου μετρήσουν τα 1830 μόρια και σε περίπτωση βέβαια που έχεις δηλώσει περίπου ή και όλους τους 146 κωδικούς των γενικών θέσεων και όχι μόνο κάποιους λίγους. Ίσως όχι σε μεγάλο αστικό κέντρο αλλά επαρχία σίγουρα. Ο τελευταίος διορισθείς στο γενικό πίνακα θα έχει αρκετά λιγότερα μόρια από εσένα. Είναι πολλές οι παράμετροι που θα καθορίσουν τα μόρια διορισμού, ούτε μία ούτε δύο και τα 1830 μόρια είναι μια χαρά, παραπάνω από μια χαρά. Κατά τη γνώμη μου βέβαια.


@lls
τα αποτελέσματα της προκήρυξης 2Κ/2017 τα είδατε ή τζάμπα δίνετε ελπίδες σε διαγωνιζόμενους;

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Ιουν 29, 2017 12:36 pm

lls έγραψε:Κι επειδη εγω ειμαι νεα στην αναζητηση θεσης στο δημοσιο, επειδη απ οτι βλεπω τα 1830 μορια για πε που συγκεντρωνω, τα 1650 για δε ειναι επισης ελαχιστα; Αν καποιος εχει εικονα θα το εκτιμουσα. Ευχαριστω

Πιστεύω πως θα είσαι στους επιτυχόντες στον πίνακα με τις γενικές θέσεις, αν όντως σου μετρήσουν τα 1830 μόρια και σε περίπτωση βέβαια που έχεις δηλώσει περίπου ή και όλους τους 146 κωδικούς των γενικών θέσεων και όχι μόνο κάποιους λίγους. Ίσως όχι σε μεγάλο αστικό κέντρο αλλά επαρχία σίγουρα. Ο τελευταίος διορισθείς στο γενικό πίνακα θα έχει αρκετά λιγότερα μόρια από εσένα. Είναι πολλές οι παράμετροι που θα καθορίσουν τα μόρια διορισμού, ούτε μία ούτε δύο και τα 1830 μόρια είναι μια χαρά, παραπάνω από μια χαρά. Κατά τη γνώμη μου βέβαια.

Συμφωνω απολυτως!Καθενας μπορει να συντηρει ελπιδες,ακομα και εαν ειναι αστηρικτες λογικα.Πραγματι οι βασεις διορισμου εχουν παρει την ανιουσα,αλλα οπως εχω ξαναγραψει,δεν ειναι σωστο να γενικευουμε,ουτε να εδραιωνουμε την αποψη οτι μονο μια ελιτ δικαιουται να συμμετασχει.Θεωρω πως με 1830 μορια εχεις βασιμες ελπιδες.Επισης,καθε προκηρυξη εχει τις ιδιαιτεροτητες της,πιθανον στην 1κ να δουμε εξωπραγματικα υψηλες βασεις,αλλα δε νομιζω πως σε ολες θα ισχυει το ιδιο.

lls
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Μάιος 23, 2017 9:09 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό lls » Πέμ Ιουν 29, 2017 1:22 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
lls έγραψε:Κι επειδη εγω ειμαι νεα στην αναζητηση θεσης στο δημοσιο, επειδη απ οτι βλεπω τα 1830 μορια για πε που συγκεντρωνω, τα 1650 για δε ειναι επισης ελαχιστα; Αν καποιος εχει εικονα θα το εκτιμουσα. Ευχαριστω

Πιστεύω πως θα είσαι στους επιτυχόντες στον πίνακα με τις γενικές θέσεις, αν όντως σου μετρήσουν τα 1830 μόρια και σε περίπτωση βέβαια που έχεις δηλώσει περίπου ή και όλους τους 146 κωδικούς των γενικών θέσεων και όχι μόνο κάποιους λίγους. Ίσως όχι σε μεγάλο αστικό κέντρο αλλά επαρχία σίγουρα. Ο τελευταίος διορισθείς στο γενικό πίνακα θα έχει αρκετά λιγότερα μόρια από εσένα. Είναι πολλές οι παράμετροι που θα καθορίσουν τα μόρια διορισμού, ούτε μία ούτε δύο και τα 1830 μόρια είναι μια χαρά, παραπάνω από μια χαρά. Κατά τη γνώμη μου βέβαια.


@lls
τα αποτελέσματα της προκήρυξης 2Κ/2017 τα είδατε ή τζάμπα δίνετε ελπίδες σε διαγωνιζόμενους;



Θα σας πω γιατί είμαι σίγουρη, αν του μετρησουν 1830 μορια και αν εχει δηλωσει τα παντα η σχεδον τα παντα. Επειδή στη 2Κ ο 146 έχει 1686 μόρια στον πίνακα κατάταξης. Εφόσον όμως οι υποψήφιοι δεν δηλώνουν όλους τους κωδικούς θέσης και άρα από τις 12 θέσεις στη 2Κ (γενικός πίνακας με προσον 002) φτάσαμε να διοριστεί ο 27 και πολλοι άλλοι με πιο ψηλά μόρια και πιο πάνω στον πίνακα καταταξης έμειναν εκτός διορισμού, ο 146 (αν οι θέσεις δεν ήταν 12 αλλά 146 όπως στην 1κ γενικος πινακας) θα είχε ακόμα λιγότερα μόρια από τα 1686. Επιπλέον η εμπειρία στην προκήρυξη 2κ μέτρησε μόνο εφόσον είναι πληροφορικάριου (ό,τι κάνει ένας πληροφορικάριος) και όχι γραμματέα. Ειναι μεν πολλά τα πτυχια που συμμετεχουν στην 1κ αλλα δεν έχουν όλοι οι πτυχιούχοι των αποδεκτων πτυχίων της 1Κ εμπειρία γραμματεα. Πάρα πάρα πάρα πολλοί δουλεύουν στο αντικείμενο των σπουδών τους και όχι σε θέση γραμματέα. Και η 1κ ζητά εμπειρία γραμματεα, οχι πληροφορικής, όχι διδασκαλίας, όχι φυσικού ως ερευνητή, όχι μουσικού σε μπαντα, όχι αρχαιολόγου σε ανασκαφές, όχι σύμβουλο επιχειρήσεων κτλ. όχι επιστημονικής δηλαδή φύσεως αλλά γραμματειακής. Επιπλέον δε φτάνει μόνο να έχεις την εμπειρία γραμματέα αλλά να την έχεις δηλωσει στο μητρώο σου σωστα, δηλαδή δε φτάνει να έχεις το σωστό κωδικό ΙΚΑ αλλά να έχεις γραψει στο μητρώο αναλυτικά (όσο γίνεται γιατι ο χώρος είναι περιορισμένος) τι κάνεις ως γραμματέας. Αν είσαι και δεν το έχεις γραψει δε θα μοριοδοτηθεί (διάβασα σε σελιδες του forum τετοιες εμπειριες υποψηφίων μετα από τις ενστάσεις τους και τι λεει το ασεπ για αυτό). Μιλάω πάντα για το γενικό πίνακα γιατι στον πινακα χωρίς εμπειρια θα δουμε δυσθεώρητα ψηλά μόρια λόγω απειρων διδακτορικών. Αυτό κρίνω. Μπορεί βέβαια να κάνω λάθος. θα δούμε σύντομα.

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Πέμ Ιουν 29, 2017 1:31 pm

Ποια μαστερ εχουν αντικειμενο το αντικειμενο εργασιας των Γραμματεων μπορεις να μου πεις ανθρωπε μου? Τα μαστερ πανε με τα αποδεκτα πτυχια, δεν μιλαω για μαστερ φυσικης αλλα τουλαχιστον φιλολογων, νομικης και οικονομικων θα επρεπε ακομα και πληροφορικης αφου χειροζονται Η/Υ.

Στο τελος θα μας πειτε οτι με 2000+ δεν υπαρχουν ελπιδες.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες