Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Κυρ Ιαν 22, 2017 6:20 pm

[quote="kryst"]Ειδικώς όμως μετά τον νέο «Κώδικα Δικηγόρων» (άρθρο 36, ν. 4194/2013/ΦΕΚ
208/27.09.2013/τ. Α’), μεταφράσεις ξενόγλωσσων εγγράφων που γίνονται από δικηγόρο μετά την 27.09.2013
γίνονται δεκτές εφόσον ο δικηγόρος βεβαιώνει ότι ο ίδιος έχει επαρκή γνώση της γλώσσας από και προς την
οποία μετέφρασε.
το πτυχιο αγγλικων μου εχει μεταφραστει απο δικηγορο το 2006.πρεπει να ξαναμεταφραστει ωστε να υπαρχει η σχετικη βεβαιωση απο το δικηγορο?[/q
Το έγγραφο που επικυρώθηκε το 2006 σύμφωνα με το τότε ισχύον νομοθετικό πλαίσιο εξακολουθεί να είναι ισχυρό.

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Κυρ Ιαν 22, 2017 6:24 pm

nikosb έγραψε:Kaλησπέρα σε όλους!
Πτυχιούχος Μαθηματικών του ΕΚΠΑ, έχει δυνατότητα να κάνει αίτηση;
Ειναι σχετικά ασαφές στην προκήρυξη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Χωρίς το εξειδικευμένο μεταπτυχιακό στη στατιστική δεν νομίζω. Θα το δείτε, όμως, καλύτερα στην προκήρυξη (ΦΕΚ) όταν δημοσιευθεί.

mixalis80
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 11:32 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mixalis80 » Δευ Ιαν 23, 2017 4:53 pm

Καλησπέρα

Μια ερώτηση διαφορετικής φύσεως: Εχουμε γνώση περί οικονομικών απολαβών, ωραρίων, κλπ;
Καλό θα ήταν να μάθουμε κάποιες εργασιακές λεπτομέρειες.

mitsakiiiii
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 1:20 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mitsakiiiii » Δευ Ιαν 23, 2017 7:44 pm

anthie έγραψε:
Giotaf έγραψε:Δηλαδή σε περίπτωση μη παράστασης στα δικαστήρια δεν θα ληφθεί υπόψη η εξάμηνη άσκηση στα δικαστήρια ως εμπειρία;;

Δεν νομίζω ότι στη βεβαίωση που θα πάρετε από τον εκάστοτε δικηγορικό Σύλλογο όντας ασκούμενοι αναγράφεται ότι συμπαρασταθήκατε ως ασκούμενοι, εφόσον η κατάσταση των συμπαραστάσεων κατατίθεται στο ΔΣ στο τέλος της πρακτικής άσκησης. Απ' ότι έχω καταλάβει μόνο τη βεβαίωση χρειάζεστε για την πρακτική άσκηση ως εμπειρία από τον Δικηγορικό Σύλλογο που θα αναφέρει πότε εγγραφήκατε ως ασκούμενοι, πότε διακόψατε για εξετάσεις (αν έχει συμβεί αυτό), και μέχρι πότε διατηρήσατε την ιδιότητα του ασκουμένου (αν έχετε διορισθεί). Αυτό αρκεί για την απόδειξη πρακτικής άσκησης ως εμπειρίας.

Επειδή σε παλαιότερο διαγωνισμό έκανα τ χαρτια μ και δν προσμετρηθηκε η ασκηση ως εμπειρία, όταν έκανα ενσταση μ ειπαν ότι δεν αρκει τ πιστοποιητικο τ συλλογου αλλα θελει καταλογο συγκεκριμενων παραστασεων, δικαστηριο, ονομα δικηγορου κλπ. Στην προκηρυξη δεν το αναφερει ρητα και πατανε εκει για να κόψουν κόσμο. Ως εναλλακτική λύση μ ειχαν αναφερει ότι θ επρεπε ν ειμαι γραμμενη στ ταν εκεινο τ διαστημα. Τωρα εαν τ πληρωσει καποιος αναδρομικα λογικα θα φαίνεται η εμπειρια του.
Επομενως εχω καταλαβει ότι περα απο τ πιστοποιητικο τ συλλογου θελει η καταλογο παραστασεων η βεβαιωση ταν. Με μονο τ πιστοποιητικο δυστυχως δεν προσμετραται η εμπειρια

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Δευ Ιαν 23, 2017 8:29 pm

mitsakiiiii έγραψε:
Giotaf έγραψε:Δηλαδή σε περίπτωση μη παράστασης στα δικαστήρια δεν θα ληφθεί υπόψη η εξάμηνη άσκηση στα δικαστήρια ως εμπειρία;;


Δυστυχώς όχι!!! Και το θέμα είναι ότι αυτές τις παραστάσεις τις έχει μόνο ο ΣΎΛΛΟΓΟς ΑΘΗΝΩΝ. Οι υπόλοιποι π καναμε άσκηση σε αλλους συλλόγους δεν έχουμε τέτοιες παραστάσεις. Ετσι εμενα δεν μ αναγνώρισαν την 18μηνη άσκηση. Αν κάποιος τωρα είναι τυχερός και τις είχε κρατήσει καλώς. Αναφέρομαι στις παραστάσεις π ήταν προαπαιτούμενες για να δώσει κάποιος για άδεια δικηγόρου. Όσον αφορά το ΤΑΝ δεν ξέρω εαν αξίζει να το πληρώσει κανείς αναδρομικά. Εγω θα το έκανα μόνο αν είχα πολλά μόρια. Και στη συγκεκριμένη προκήρυξη στην οποία έχει τόσα πολλά πτυχία και κυρίως από σχολές που είχαν πολύ υψηλότερους βαθμούς από την Σχολή Νομικής, (π.χ. Νομική μέσος όρος είναι το 7 περίπου), δεν ξέρω που θα κυμανθούν τα μόρια!!!

Το ΑΣΕΠ δεν ζητά από τους ασκούμενους δικηγόρους ή για την απόδειξη της πρακτικής άσκησης σε δικηγόρο κατάσταση παραστάσεων ασκουμένου.Δεν ζητούν τις όποιες τυχόν παραστάσεις σας, που μπορείτε φυσικά να καταθέσετε αν διαθέτετε (παρ. 1 άρθρ. 12 Κώδικα Δικηγόρων), αλλά ζητούν το πιστοποιητικό του ΔΣ που τεκμαίρει ότι συμπαρίστασθε ή συμπαρασταθήκατε ως ασκούμενοι διπλα στον δικηγόρο που χειρίζεται την υπόθεση από της εγγραφής σας στο ΔΣ και εεξής (και ίσως δυνάμει της βεβαίωσης δικηγόρου στον οποίον/α ασκήσθε).
Βλ. Άρθρο 12 Κώδικα Δικηγόρων - Δικαίωμα παράστασης του ασκούμενου δικηγόρου
1. Ο ασκούμενος δικηγόρος έχει τη δυνατότητα να παρίσταται στα Πταισματοδικεία, στις προανακριτικές αρχές, στα Ειρηνοδικεία για παράσταση στις ένορκες βεβαιώσεις, για τη συζήτηση μικροδιαφορών, καθώς και ενώπιον οποιασδήποτε διοικητικής αρχής.
2. Ο ασκούμενος δικηγόρος μπορεί να συμπαρίσταται και να συνυπογράφει με τον δικηγόρο στον οποίο ασκείται σε όλα τα δικαστήρια του πρώτου βαθμού.
Όσο για τη βεβαίωση του Ταμείου Νομικών, εφόσον δηλώνεται ως προαιρετική η προσκόμισή της για τους ασκούμενους, είναι προαιρετική. Καλά θα κάνετε πάντως να το προσκομίσετε αν το διαθέτετε έχοντας δηλαδή εξοφλήσει τις εισφορές σας.

mitsakiiiii
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 1:20 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mitsakiiiii » Δευ Ιαν 23, 2017 9:26 pm

anthie έγραψε:
mitsakiiiii έγραψε:
Giotaf έγραψε:Δηλαδή σε περίπτωση μη παράστασης στα δικαστήρια δεν θα ληφθεί υπόψη η εξάμηνη άσκηση στα δικαστήρια ως εμπειρία;;


Δυστυχώς όχι!!! Και το θέμα είναι ότι αυτές τις παραστάσεις τις έχει μόνο ο ΣΎΛΛΟΓΟς ΑΘΗΝΩΝ. Οι υπόλοιποι π καναμε άσκηση σε αλλους συλλόγους δεν έχουμε τέτοιες παραστάσεις. Ετσι εμενα δεν μ αναγνώρισαν την 18μηνη άσκηση. Αν κάποιος τωρα είναι τυχερός και τις είχε κρατήσει καλώς. Αναφέρομαι στις παραστάσεις π ήταν προαπαιτούμενες για να δώσει κάποιος για άδεια δικηγόρου. Όσον αφορά το ΤΑΝ δεν ξέρω εαν αξίζει να το πληρώσει κανείς αναδρομικά. Εγω θα το έκανα μόνο αν είχα πολλά μόρια. Και στη συγκεκριμένη προκήρυξη στην οποία έχει τόσα πολλά πτυχία και κυρίως από σχολές που είχαν πολύ υψηλότερους βαθμούς από την Σχολή Νομικής, (π.χ. Νομική μέσος όρος είναι το 7 περίπου), δεν ξέρω που θα κυμανθούν τα μόρια!!!

Το ΑΣΕΠ δεν ζητά από τους ασκούμενους δικηγόρους ή για την απόδειξη της πρακτικής άσκησης σε δικηγόρο κατάσταση παραστάσεων ασκουμένου.Δεν ζητούν τις όποιες τυχόν παραστάσεις σας, που μπορείτε φυσικά να καταθέσετε αν διαθέτετε (παρ. 1 άρθρ. 12 Κώδικα Δικηγόρων), αλλά ζητούν το πιστοποιητικό του ΔΣ που τεκμαίρει ότι συμπαρίστασθε ή συμπαρασταθήκατε ως ασκούμενοι διπλα στον δικηγόρο που χειρίζεται την υπόθεση από της εγγραφής σας στο ΔΣ και εεξής (και ίσως δυνάμει της βεβαίωσης δικηγόρου στον οποίον/α ασκήσθε).
Βλ. Άρθρο 12 Κώδικα Δικηγόρων - Δικαίωμα παράστασης του ασκούμενου δικηγόρου
1. Ο ασκούμενος δικηγόρος έχει τη δυνατότητα να παρίσταται στα Πταισματοδικεία, στις προανακριτικές αρχές, στα Ειρηνοδικεία για παράσταση στις ένορκες βεβαιώσεις, για τη συζήτηση μικροδιαφορών, καθώς και ενώπιον οποιασδήποτε διοικητικής αρχής.
2. Ο ασκούμενος δικηγόρος μπορεί να συμπαρίσταται και να συνυπογράφει με τον δικηγόρο στον οποίο ασκείται σε όλα τα δικαστήρια του πρώτου βαθμού.
Όσο για τη βεβαίωση του Ταμείου Νομικών, εφόσον δηλώνεται ως προαιρετική η προσκόμισή της για τους ασκούμενους, είναι προαιρετική. Καλά θα κάνετε πάντως να το προσκομίσετε αν το διαθέτετε έχοντας δηλαδή εξοφλήσει τις εισφορές σας.



Εγω σας τα αναφέρω γιατί την πάτησα. Στην ενσταση συγκεκριμένα έγραφε ότι δεν προσκόμισα τις ελαχιστες παραστάσεις που προβλέπονταν προκιεμενου ν δωσω για την αδεια του δικηγόρου. Στην προκήρυξη δεν τ λεει ξεκάθαρα, αλλά μια χαρα δεν μου μετρησαν τους 18 μηνες!!! Εγω προσωπικα που αυτο τον καταλογο δεν τον εχω χανω τους 18 μηνες!!!

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Δευ Ιαν 23, 2017 11:11 pm

mitsakiiiii έγραψε:
anthie έγραψε:
mitsakiiiii έγραψε:
Δυστυχώς όχι!!! Και το θέμα είναι ότι αυτές τις παραστάσεις τις έχει μόνο ο ΣΎΛΛΟΓΟς ΑΘΗΝΩΝ. Οι υπόλοιποι π καναμε άσκηση σε αλλους συλλόγους δεν έχουμε τέτοιες παραστάσεις. Ετσι εμενα δεν μ αναγνώρισαν την 18μηνη άσκηση. Αν κάποιος τωρα είναι τυχερός και τις είχε κρατήσει καλώς. Αναφέρομαι στις παραστάσεις π ήταν προαπαιτούμενες για να δώσει κάποιος για άδεια δικηγόρου. Όσον αφορά το ΤΑΝ δεν ξέρω εαν αξίζει να το πληρώσει κανείς αναδρομικά. Εγω θα το έκανα μόνο αν είχα πολλά μόρια. Και στη συγκεκριμένη προκήρυξη στην οποία έχει τόσα πολλά πτυχία και κυρίως από σχολές που είχαν πολύ υψηλότερους βαθμούς από την Σχολή Νομικής, (π.χ. Νομική μέσος όρος είναι το 7 περίπου), δεν ξέρω που θα κυμανθούν τα μόρια!!!

Το ΑΣΕΠ δεν ζητά από τους ασκούμενους δικηγόρους ή για την απόδειξη της πρακτικής άσκησης σε δικηγόρο κατάσταση παραστάσεων ασκουμένου.Δεν ζητούν τις όποιες τυχόν παραστάσεις σας, που μπορείτε φυσικά να καταθέσετε αν διαθέτετε (παρ. 1 άρθρ. 12 Κώδικα Δικηγόρων), αλλά ζητούν το πιστοποιητικό του ΔΣ που τεκμαίρει ότι συμπαρίστασθε ή συμπαρασταθήκατε ως ασκούμενοι διπλα στον δικηγόρο που χειρίζεται την υπόθεση από της εγγραφής σας στο ΔΣ και εεξής (και ίσως δυνάμει της βεβαίωσης δικηγόρου στον οποίον/α ασκήσθε).
Βλ. Άρθρο 12 Κώδικα Δικηγόρων - Δικαίωμα παράστασης του ασκούμενου δικηγόρου
1. Ο ασκούμενος δικηγόρος έχει τη δυνατότητα να παρίσταται στα Πταισματοδικεία, στις προανακριτικές αρχές, στα Ειρηνοδικεία για παράσταση στις ένορκες βεβαιώσεις, για τη συζήτηση μικροδιαφορών, καθώς και ενώπιον οποιασδήποτε διοικητικής αρχής.
2. Ο ασκούμενος δικηγόρος μπορεί να συμπαρίσταται και να συνυπογράφει με τον δικηγόρο στον οποίο ασκείται σε όλα τα δικαστήρια του πρώτου βαθμού.
Όσο για τη βεβαίωση του Ταμείου Νομικών, εφόσον δηλώνεται ως προαιρετική η προσκόμισή της για τους ασκούμενους, είναι προαιρετική. Καλά θα κάνετε πάντως να το προσκομίσετε αν το διαθέτετε έχοντας δηλαδή εξοφλήσει τις εισφορές σας.



Εγω σας τα αναφέρω γιατί την πάτησα. Στην ενσταση συγκεκριμένα έγραφε ότι δεν προσκόμισα τις ελαχιστες παραστάσεις που προβλέπονταν προκιεμενου ν δωσω για την αδεια του δικηγόρου. Στην προκήρυξη δεν τ λεει ξεκάθαρα, αλλά μια χαρα δεν μου μετρησαν τους 18 μηνες!!! Εγω προσωπικα που αυτο τον καταλογο δεν τον εχω χανω τους 18 μηνες!!!


Τι να πω. Ίσως να ακολουθούν αυτήν την ανορθόδοξη τακτική με όσους υποψήφιους είναι ασκούμενοι και δεν έχουν λάβει την δικηγορική ιδιότητα. Για τους δικηγόρους δεν ισχύει τέτοια προϋπόθεση, εφόσον αρκεί το πιστοποιητικό του ΔΣ για την απόδειξη πρακτικής άσκησης. Μήπως η βεβαίωση που σας έδωσαν από ΔΣ δεν ήταν πλήρης για κάποιον λόγο; Λ.χ. δεν ανέγραφε ότι ασκηθήκατε μέχρι την ημέρα έκδοσής της σύμφωνα με τον νόμο; Πάντως η κατάσταση συμπαραστάσεων ασκουμένων (ένα δίφυλλο που συμπληρώνεται χειρόγραφα με υπογραφές γραμματέων δικαστηρίων) μπορεί να συμπληρωθεί από τον πρώτο μήνα ή και στο τελευταίο μήνα άσκησης, οπότε δεν περιγράφει τυπικά ούτε συνήθως αποδεικνύει το σύνολο του χρόνου που έχετε διανύσει, και δεν είναι υποχρεωτικό να συμπληρώνεται κάθε μήνα άσκησης.

mitsakiiiii
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 1:20 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mitsakiiiii » Τρί Ιαν 24, 2017 8:52 am

anthie έγραψε:
mitsakiiiii έγραψε:
anthie έγραψε:Το ΑΣΕΠ δεν ζητά από τους ασκούμενους δικηγόρους ή για την απόδειξη της πρακτικής άσκησης σε δικηγόρο κατάσταση παραστάσεων ασκουμένου.Δεν ζητούν τις όποιες τυχόν παραστάσεις σας, που μπορείτε φυσικά να καταθέσετε αν διαθέτετε (παρ. 1 άρθρ. 12 Κώδικα Δικηγόρων), αλλά ζητούν το πιστοποιητικό του ΔΣ που τεκμαίρει ότι συμπαρίστασθε ή συμπαρασταθήκατε ως ασκούμενοι διπλα στον δικηγόρο που χειρίζεται την υπόθεση από της εγγραφής σας στο ΔΣ και εεξής (και ίσως δυνάμει της βεβαίωσης δικηγόρου στον οποίον/α ασκήσθε).
Βλ. Άρθρο 12 Κώδικα Δικηγόρων - Δικαίωμα παράστασης του ασκούμενου δικηγόρου
1. Ο ασκούμενος δικηγόρος έχει τη δυνατότητα να παρίσταται στα Πταισματοδικεία, στις προανακριτικές αρχές, στα Ειρηνοδικεία για παράσταση στις ένορκες βεβαιώσεις, για τη συζήτηση μικροδιαφορών, καθώς και ενώπιον οποιασδήποτε διοικητικής αρχής.
2. Ο ασκούμενος δικηγόρος μπορεί να συμπαρίσταται και να συνυπογράφει με τον δικηγόρο στον οποίο ασκείται σε όλα τα δικαστήρια του πρώτου βαθμού.
Όσο για τη βεβαίωση του Ταμείου Νομικών, εφόσον δηλώνεται ως προαιρετική η προσκόμισή της για τους ασκούμενους, είναι προαιρετική. Καλά θα κάνετε πάντως να το προσκομίσετε αν το διαθέτετε έχοντας δηλαδή εξοφλήσει τις εισφορές σας.



Εγω σας τα αναφέρω γιατί την πάτησα. Στην ενσταση συγκεκριμένα έγραφε ότι δεν προσκόμισα τις ελαχιστες παραστάσεις που προβλέπονταν προκιεμενου ν δωσω για την αδεια του δικηγόρου. Στην προκήρυξη δεν τ λεει ξεκάθαρα, αλλά μια χαρα δεν μου μετρησαν τους 18 μηνες!!! Εγω προσωπικα που αυτο τον καταλογο δεν τον εχω χανω τους 18 μηνες!!!


Τι να πω. Ίσως να ακολουθούν αυτήν την ανορθόδοξη τακτική με όσους υποψήφιους είναι ασκούμενοι και δεν έχουν λάβει την δικηγορική ιδιότητα. Για τους δικηγόρους δεν ισχύει τέτοια προϋπόθεση, εφόσον αρκεί το πιστοποιητικό του ΔΣ για την απόδειξη πρακτικής άσκησης. Μήπως η βεβαίωση που σας έδωσαν από ΔΣ δεν ήταν πλήρης για κάποιον λόγο; Λ.χ. δεν ανέγραφε ότι ασκηθήκατε μέχρι την ημέρα έκδοσής της σύμφωνα με τον νόμο; Πάντως η κατάσταση συμπαραστάσεων ασκουμένων (ένα δίφυλλο που συμπληρώνεται χειρόγραφα με υπογραφές γραμματέων δικαστηρίων) μπορεί να συμπληρωθεί από τον πρώτο μήνα ή και στο τελευταίο μήνα άσκησης, οπότε δεν περιγράφει τυπικά ούτε συνήθως αποδεικνύει το σύνολο του χρόνου που έχετε διανύσει, και δεν είναι υποχρεωτικό να συμπληρώνεται κάθε μήνα άσκησης.
. καλημερα σας πληροφορώ οτι ηταν πληρέστατο καθώς το πήρα απο τον σύλλογο μ ολα τ αναγραφόμενα απο την προκήρυξη στοιχεία. Αν έχετε ξανακάνει τ χαρτιά σας και δεν διοριστηκατε και είστε απλα σε λίστα κατάταξης εκει φαίνεται μια χαρά γιατί δεν έχουν ανοίξει τον φακελο για να επιβεβαιώσουν οτιδήποτε δηλώνει κανεις.επομενως ειναι πλασματική η σειρά εκει.δεν μπορούν να ελέγξουν όλες τις αιτήσεις παρα μονο των διοριστεων. Εγώ σας το τόνισα γιατί επειδή ημουν στους διοριστεους και είχα ηδη 3 χρονια δικηγορική ιδιοτητα δεν μου προσμετρηθηκαν. Στη δε ένσταση μου ανέφεραν αυτο για τις παραστάσεις. Και σε καθε περίπτωση τ ανέφερα για ν το γνωρίζει ο κόσμος να μην την πατήσει.εγω προσωπικά επειδή αυτή τη λίστα δεν την έχω θα στείλω βεβαίωση συλλόγου.θα δηλώσω μεν τους 18 μήνες αλλα ξέρω οτι αν ειμαι κοντά στους διοριστεους δεν θα τους λάβουν υπόψιν.κ αυτό γιατί βασίζονται στ κομμάτι της προκήρυξης π λεει για παραστάσεις.μακαρι να ειναι πιο ξεκάθαρη η τωρινή προκήρυξη και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους τους συναδέλφους!!!

ap2
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2016 8:48 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό ap2 » Τρί Ιαν 24, 2017 10:43 am

Mitsakiiii, επειδή είσαι πολύ ενεργή βλέπω, ξέρεις να μου πεις πού φαίνονται οι διορισμένοι από αναπληρώσεις ή παλαιότερες προκηρύξεις; Γιατί ίσως να με έψαξαν, ίσως..., αλλά έχω αλλάξει όλα τα στοιχεία επικοινωνίας μου και δεν ξέρω αν θα μπορούσαν να με εντοπίσουν.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

kryst
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2017 2:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό kryst » Τρί Ιαν 24, 2017 11:31 am

ευχαριστω anthie για την απαντηση σου.κ κατι ακομα αν περασεις σε 8μηνα σαυτα που τρεχουν θεωρειται οτι εχεις κωλυμα διορισμου στο δημοσιο λογω εργασιας σε δημο?

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Τρί Ιαν 24, 2017 11:55 am

mitsakiiiii έγραψε:
anthie έγραψε:
mitsakiiiii έγραψε:

Εγω σας τα αναφέρω γιατί την πάτησα. Στην ενσταση συγκεκριμένα έγραφε ότι δεν προσκόμισα τις ελαχιστες παραστάσεις που προβλέπονταν προκιεμενου ν δωσω για την αδεια του δικηγόρου. Στην προκήρυξη δεν τ λεει ξεκάθαρα, αλλά μια χαρα δεν μου μετρησαν τους 18 μηνες!!! Εγω προσωπικα που αυτο τον καταλογο δεν τον εχω χανω τους 18 μηνες!!!


Τι να πω. Ίσως να ακολουθούν αυτήν την ανορθόδοξη τακτική με όσους υποψήφιους είναι ασκούμενοι και δεν έχουν λάβει την δικηγορική ιδιότητα. Για τους δικηγόρους δεν ισχύει τέτοια προϋπόθεση, εφόσον αρκεί το πιστοποιητικό του ΔΣ για την απόδειξη πρακτικής άσκησης. Μήπως η βεβαίωση που σας έδωσαν από ΔΣ δεν ήταν πλήρης για κάποιον λόγο; Λ.χ. δεν ανέγραφε ότι ασκηθήκατε μέχρι την ημέρα έκδοσής της σύμφωνα με τον νόμο; Πάντως η κατάσταση συμπαραστάσεων ασκουμένων (ένα δίφυλλο που συμπληρώνεται χειρόγραφα με υπογραφές γραμματέων δικαστηρίων) μπορεί να συμπληρωθεί από τον πρώτο μήνα ή και στο τελευταίο μήνα άσκησης, οπότε δεν περιγράφει τυπικά ούτε συνήθως αποδεικνύει το σύνολο του χρόνου που έχετε διανύσει, και δεν είναι υποχρεωτικό να συμπληρώνεται κάθε μήνα άσκησης.
. καλημερα σας πληροφορώ οτι ηταν πληρέστατο καθώς το πήρα απο τον σύλλογο μ ολα τ αναγραφόμενα απο την προκήρυξη στοιχεία. Αν έχετε ξανακάνει τ χαρτιά σας και δεν διοριστηκατε και είστε απλα σε λίστα κατάταξης εκει φαίνεται μια χαρά γιατί δεν έχουν ανοίξει τον φακελο για να επιβεβαιώσουν οτιδήποτε δηλώνει κανεις.επομενως ειναι πλασματική η σειρά εκει.δεν μπορούν να ελέγξουν όλες τις αιτήσεις παρα μονο των διοριστεων. Εγώ σας το τόνισα γιατί επειδή ημουν στους διοριστεους και είχα ηδη 3 χρονια δικηγορική ιδιοτητα δεν μου προσμετρηθηκαν. Στη δε ένσταση μου ανέφεραν αυτο για τις παραστάσεις. Και σε καθε περίπτωση τ ανέφερα για ν το γνωρίζει ο κόσμος να μην την πατήσει.εγω προσωπικά επειδή αυτή τη λίστα δεν την έχω θα στείλω βεβαίωση συλλόγου.θα δηλώσω μεν τους 18 μήνες αλλα ξέρω οτι αν ειμαι κοντά στους διοριστεους δεν θα τους λάβουν υπόψιν.κ αυτό γιατί βασίζονται στ κομμάτι της προκήρυξης π λεει για παραστάσεις.μακαρι να ειναι πιο ξεκάθαρη η τωρινή προκήρυξη και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους τους συναδέλφους!!!

Αυτό που αναφέρετε είναι πολύ σοβαρό και προφανώς δεν το γνωρίζαμε μέχρι σήμερα. Το πρόβλημα είναι ότι οι Δικηγορικοί Σύλλογοι δεν νομίζω ότι κρατούν στο αρχείο τους εσαεί τις χειρόγραφες καταστάσεις των ασκουμένων. Θυμάμαι είχα ζητήσειστο παρελθόν αντίγραφο από ΔΣ και δεν υπήρχε διαθέσιμο το πρωτότυπο για να μου δοθεί το αντίγραφο. Οπότε πρέπει να έχει κρατήσει από την κατάθεσή του κάποιος ακριβές αντίγραφο και όχι απλή φωτοτυπία.

mitsakiiiii
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 1:20 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mitsakiiiii » Τετ Ιαν 25, 2017 1:54 am

Αν το έχετε κρατημένο στο αρχείο σας μπορείτε να τ επικυρωσετε κ εσείς υποθέτω.εγω προσωπικά δεν το έχω γιατί τ έστειλε ο σύλλογος μου στο υπουργείο.μονο ο δικηγορικός σύλλογος Αθηνών τ εχει κρατήσει.οταν μάλιστα μίλησα μ το ασεπ μου είπαν επι λέξει να είχατε φροντισει να τα κρατήσετε γιατί απο την Αθήνα μας το δίνουν κανονικά.μεχρι και συ υπουργείο πήρα και έχουν καταστραφεί αυτά τα έγγραφα.γνωριζω άτομα που έχουν ηδη κινηθεί δικαστικά για την αναγνώριση του 18μηνου.μακάρι να ειναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα αυτή τη φορα.θα στείλει ο καθένας οτι περισσότερο εχει.αυτο μ είπαν.οσο πιο πολλά έχετε τόσο το καλύτερο

mitsakiiiii
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 1:20 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mitsakiiiii » Τετ Ιαν 25, 2017 1:54 am

Αν το έχετε κρατημένο στο αρχείο σας μπορείτε να τ επικυρωσετε κ εσείς υποθέτω.εγω προσωπικά δεν το έχω γιατί τ έστειλε ο σύλλογος μου στο υπουργείο.μονο ο δικηγορικός σύλλογος Αθηνών τ εχει κρατήσει.οταν μάλιστα μίλησα μ το ασεπ μου είπαν επι λέξει να είχατε φροντισει να τα κρατήσετε γιατί απο την Αθήνα μας το δίνουν κανονικά.μεχρι και συ υπουργείο πήρα και έχουν καταστραφεί αυτά τα έγγραφα.γνωριζω άτομα που έχουν ηδη κινηθεί δικαστικά για την αναγνώριση του 18μηνου.μακάρι να ειναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα αυτή τη φορα.θα στείλει ο καθένας οτι περισσότερο εχει.αυτο μ είπαν.οσο πιο πολλά έχετε τόσο το καλύτερο

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Τετ Ιαν 25, 2017 12:07 pm

mitsakiiiii έγραψε:Αν το έχετε κρατημένο στο αρχείο σας μπορείτε να τ επικυρωσετε κ εσείς υποθέτω.εγω προσωπικά δεν το έχω γιατί τ έστειλε ο σύλλογος μου στο υπουργείο.μονο ο δικηγορικός σύλλογος Αθηνών τ εχει κρατήσει.οταν μάλιστα μίλησα μ το ασεπ μου είπαν επι λέξει να είχατε φροντισει να τα κρατήσετε γιατί απο την Αθήνα μας το δίνουν κανονικά.μεχρι και συ υπουργείο πήρα και έχουν καταστραφεί αυτά τα έγγραφα.γνωριζω άτομα που έχουν ηδη κινηθεί δικαστικά για την αναγνώριση του 18μηνου.μακάρι να ειναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα αυτή τη φορα.θα στείλει ο καθένας οτι περισσότερο εχει.αυτο μ είπαν.οσο πιο πολλά έχετε τόσο το καλύτερο

Να φανταστώ ότι ως χρόνος πρακτικής άσκησης προσμετράται μόνο το 18μηνο και όχι ο χρόνος που μεσολαβεί από τη λήξη του 18μηνου μέχρι και πριν τον διορισμό ως δικηγόρου, δηλαδή που αφορά τη διενέργεια εξετάσεων, την επιτυχή συμμετοχή και την αναμονή έκδοσης φεκ.

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Τετ Ιαν 25, 2017 12:22 pm

kryst έγραψε:ευχαριστω anthie για την απαντηση σου.κ κατι ακομα αν περασεις σε 8μηνα σαυτα που τρεχουν θεωρειται οτι εχεις κωλυμα διορισμου στο δημοσιο λογω εργασιας σε δημο?

Έχεις δικαίωμα συμμετοχής στη διαδικασία πλήρωσης των θέσεων, εφόσον δεν έχεις διοριστεί ως τακτικός υπάλληλος του Δημοσίου ή ΝΠΔΔ ή ΟΤΑ α' ή β' βαθμού ή Ανεξάρτητων Αρχών με τις διατάξεις του Ν. 2190/1994 ή έχει παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορισμού σου μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων. Ως τακτικοί υπάλληλοι νοούνται οι μόνιμοι, καθώς και οι υπάλληλοι με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου (ΙΔΑΧ).


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες