Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό reinvent » Δευ Νοέμ 13, 2017 6:34 pm

Μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά κι αυτό που εννοούσα είναι πως το 1/3 των ενστάσεων στην 2Κ/2015 αφορούσε υποψήφιους που ανήκουν στην ειδική κατηγορία των κατοίκων παραμεθόριων περιοχών, όπου ο ανταγωνισμός για μια θέση είναι επίσης μεγάλος (και όχι βέβαια υποψηφίους που βεβαιώνουν ψευδώς, αλίμονο).
Προσωπικά έχω ακούσει για δυο περιπτώσεις διοριστέων των οποίων ανακλήθηκε ο διορισμός, διότι διορίστηκαν με το κριτήριο της εντοπιότητας, ενώ ουσιαστικά κατοικούσαν και είχαν ως κέντρο των βιοτικών τους σχέσεων μεγάλα αστικά κέντρα. Οι γονείς τους διέμεναν σε παραμεθόριες περιοχές και με βάση εκείνων τη διεύθυνση χορηγήθηκαν οι σχετικές βεβαιώσεις. Δεν γνωρίζω αν το φαινόμενο είναι εκτεταμένο.

abocalupo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2017 10:40 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό abocalupo » Τρί Νοέμ 14, 2017 7:50 am

reinvent έγραψε:Μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά κι αυτό που εννοούσα είναι πως το 1/3 των ενστάσεων στην 2Κ/2015 αφορούσε υποψήφιους που ανήκουν στην ειδική κατηγορία των κατοίκων παραμεθόριων περιοχών, όπου ο ανταγωνισμός για μια θέση είναι επίσης μεγάλος (και όχι βέβαια υποψηφίους που βεβαιώνουν ψευδώς, αλίμονο).
Προσωπικά έχω ακούσει για δυο περιπτώσεις διοριστέων των οποίων ανακλήθηκε ο διορισμός, διότι διορίστηκαν με το κριτήριο της εντοπιότητας, ενώ ουσιαστικά κατοικούσαν και είχαν ως κέντρο των βιοτικών τους σχέσεων μεγάλα αστικά κέντρα. Οι γονείς τους διέμεναν σε παραμεθόριες περιοχές και με βάση εκείνων τη διεύθυνση χορηγήθηκαν οι σχετικές βεβαιώσεις. Δεν γνωρίζω αν το φαινόμενο είναι εκτεταμένο.


Στην επαρχία που διαμένω, στα ΚΕΠ μου ζήτησαν και εκκαθαριστικό σημείωμα και λογαριασμό ΔΕΚΟ για να αιτηθώ για το πιστοποιητικό εντοπιότητας. Ο αρμόδος αντιδήμαρχος δεν τα έβγαζε χωρίς αυτά τα δύο που να φαίνεται ότι όντως διαμένεις όπου δηλώνεις. Ίσως αλλού να είναι πιο ελαστικά, δεν ξέρω...

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τρί Νοέμ 14, 2017 1:00 pm

abocalupo έγραψε:
reinvent έγραψε:Μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά κι αυτό που εννοούσα είναι πως το 1/3 των ενστάσεων στην 2Κ/2015 αφορούσε υποψήφιους που ανήκουν στην ειδική κατηγορία των κατοίκων παραμεθόριων περιοχών, όπου ο ανταγωνισμός για μια θέση είναι επίσης μεγάλος (και όχι βέβαια υποψηφίους που βεβαιώνουν ψευδώς, αλίμονο).
Προσωπικά έχω ακούσει για δυο περιπτώσεις διοριστέων των οποίων ανακλήθηκε ο διορισμός, διότι διορίστηκαν με το κριτήριο της εντοπιότητας, ενώ ουσιαστικά κατοικούσαν και είχαν ως κέντρο των βιοτικών τους σχέσεων μεγάλα αστικά κέντρα. Οι γονείς τους διέμεναν σε παραμεθόριες περιοχές και με βάση εκείνων τη διεύθυνση χορηγήθηκαν οι σχετικές βεβαιώσεις. Δεν γνωρίζω αν το φαινόμενο είναι εκτεταμένο.


Στην επαρχία που διαμένω, στα ΚΕΠ μου ζήτησαν και εκκαθαριστικό σημείωμα και λογαριασμό ΔΕΚΟ για να αιτηθώ για το πιστοποιητικό εντοπιότητας. Ο αρμόδος αντιδήμαρχος δεν τα έβγαζε χωρίς αυτά τα δύο που να φαίνεται ότι όντως διαμένεις όπου δηλώνεις. Ίσως αλλού να είναι πιο ελαστικά, δεν ξέρω...

Φίλε μου το πρόβλημα είναι απλό. Το εκκαθαριστικό δεν δείχνει που μένεις. Δείχνει απλά σε ποια εφορία υπάγεσαι.
Γι'αυτό έχουμε τέτοια προβλήματα...

euphoric
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 4:11 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό euphoric » Τρί Νοέμ 14, 2017 1:23 pm

abocalupo έγραψε: Στην επαρχία που διαμένω, στα ΚΕΠ μου ζήτησαν και εκκαθαριστικό σημείωμα και λογαριασμό ΔΕΚΟ για να αιτηθώ για το πιστοποιητικό εντοπιότητας. Ο αρμόδος αντιδήμαρχος δεν τα έβγαζε χωρίς αυτά τα δύο που να φαίνεται ότι όντως διαμένεις όπου δηλώνεις. Ίσως αλλού να είναι πιο ελαστικά, δεν ξέρω...


Βεβαίωση μόνιμης κατοικίας θα εννοείτε, ε; Μήπως υπήρξε για μερικούς υποψήφιους κι εκεί μπέρδεμα (πιστοποιητικό εντοπιότητας - βεβαίωση μόνιμης κατοικίας) και ενδεχομένως να απορρίφθηκαν εντοπιότητες;

Πάντως και από εμένα ζήτησαν και λογαριασμό ΔΕΚΟ και εκκαθαριστικό, παρόλο μάλιστα που πηγαίναμε μαζί Γυμνάσιο και Λύκειο με την υπάλληλο και γνωριζόμαστε πολύ καλά (εννοείται πως δεν ζήτησα καμία εξυπηρέτηση). Όταν ξαναπήγα για άλλη προκήρυξη, μου ζήτησε τα εκκαθαριστικά των 2 προηγούμενων ετών.
Οι δικές μας εμπειρίες βέβαια δεν αποκλείουν τις περιπτώσεις όπου κάποιος θα έκανε τα "μαγικά" του για να πάρει το χαρτί χωρίς να πληροί τα κριτήρια.

DEDIA
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 5:00 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό DEDIA » Τρί Νοέμ 14, 2017 3:32 pm

Μέσα στο φόρουμ σε θέματα άλλων προκηρύξεων έδιναν τηλέφωνο από το συγκεκριμένο γραφείο που ασχολούνταν με τα αποτελέσματα της εκάστοτε προκήρυξης. Ξέρουμε κάτι αντίστοιχο γι' αυτήν την προκήρυξη; Να ρωτήσουμε σε τι φάση βρίσκεται η διαδικασία.

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τετ Νοέμ 15, 2017 8:56 pm

Τελικά έχουν γίνει 375 ενστάσεις...χαμός...

DEDIA
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 5:00 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό DEDIA » Τετ Νοέμ 15, 2017 9:50 pm

JohnyMnemonic έγραψε:Τελικά έχουν γίνει 375 ενστάσεις...χαμός...



Είναι πολλές; Δεν έχω εμπειρία από διαγωνισμούς ΑΣΕΠ αλλά αν αναλογιστούμε το πλήθος των αιτήσεων δεν είναι λογικός αριθμός; Οποτε λογικά θα καθυστέρησουν και τα αποτελέσματα.

melissa1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 12:27 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό melissa1 » Τετ Νοέμ 15, 2017 10:52 pm

DEDIA έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:Τελικά έχουν γίνει 375 ενστάσεις...χαμός...

Copy - paste από ανακοίνωση συνδικαλιστή ΟΔΥΕ:
4. ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ: Τό 'παμε, ας το ξαναπούμε: Τα νέα είναι φρέσκα και έγκυρα, από το ΑΣΕΠ, από τους καθ' ύλην αρμόδιους...
(α) Στον προσωρινό πίνακα διοριστέων από την προκήρυξη 1Κ (με τους 404 ΠΕ Γραμματείς), έχουν γίνει 375 περίπου ενστάσεις!
(β) Ενδέχεται - είναι πολύ πιθανό να βγει σύντομα ο οριστικός πίνακας και πάντως, εκτός απροόπτου, μέσα στο 2017, ώστε να αρχίσουν να έρχονται από το 2018.
(γ) Δύσκολα να εφαρμοστεί η διάταξη που προβλέπει την άμεση πρόσληψη από τον προσωρινό πίνακα, με σύμβαση ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, όπως άφησε επιπόλαια να διαρρεύσει η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου και το ανακοίνωσε ΕΠΙΠΟΛΑΙΑ, ΑΜΑΣΗΤΑ, ως ΦΕΡΕΦΩΝΟ, ως ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ και το ίδιο το Προεδρείο της ΟΔΥΕ!! Αμάσητες πληροφορίες, χωρίς εκτίμηση της αξιοπιστίας αυτού που τις λέει, χωρίς εξακρίβωση της κάθε πληροφορίας, χωρίς διατύπωση δικών μας εκτιμήσεων και απόψεων!


Υπάρχουν 2 λόγοι που, όπως είχα γράψει από τότε, είναι πρακτικά δυσεφάρμοστη αυτή η θεωρητική νομική δυνατότητα:


---> Πρώτος λόγος: Ποιος διοριστέος θα ρισκάρει να βιαστεί να πιάσει δουλειά, και να παρατήσει την τωρινή δουλειά που ενδεχομένως έχει ή να αλλάξει πόλη, όταν υπάρχει τέτοιος ανταγωνισμός και τόσες ενστάσεις;
Και γενικά γιατί να βιαστεί ακόμα κι αν είναι σίγουρος, για λίγους μήνες, αν δεν είναι άνεργος!
Όσοι έρχονται έχουν υψηλά τυπικά προσόντα! Και πολλοί έχουν και δουλειά!


---> Δεύτερος λόγος: Δεν έχει προσωπικό η αρμόδια για μας Διεύθυνση του ΥΔ, για να ανταποκριθεί σε τόση δουλειά που έχει αυτή την περίοδο!
Και η δουλειά για την πρόσληψη των 404 του κλάδου ΠΕ Γραμματέων, και τους 135 του κλάδου ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ.
Η αρμόδια διεύθυνση μας στο Υπουργείο, ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ, ΣΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΩΝ, ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΜΗΜΑΤΑΡΧΕΣ, ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΑΤΑΝΟΜΗ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ 10 ΑΤΟΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΚΟΜΑ!
(δ) Ενώ ο οριστικός πίνακας έχει βγει για τους 69 ΠΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ, και θέλει δουλειά για να προχωρήσει η πρόσληψη (ενώ εμείς δεν έχουμε ούτε Γ.Γραμματέα ούτε προσωπικό στο Υπουργείο (!!!),
οι 66 του κλάδου ΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ είναι ακόμα στο αρμόδιο τμήμα για την εξέταση των ενστάσεων.
Πάντως, πολύ σύντομα θα βγει ο οριστικός πίνακας και για τους 66 ΤΕ Η/Υ..
(ε) Τα αποτελέσματα για τους 185 δικαστικούς υπαλλήλους (163 ΤΕ και ΔΕ Γραμματείς, και οι 22 ΥΕ Επιμελητές) από την ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 8Κ του 2017, θα καθυστερήσουν να βγουν!
Δεδομένου ότι ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΗΦΘΕΙ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ! Είχαν ανακατευθεί οι αιτήσεις των ΤΕ με τις αιτήσεις των ΔΕ, και τώρα ξεχωρίζονται.


Είναι πολλές; Δεν έχω εμπειρία από διαγωνισμούς ΑΣΕΠ αλλά αν αναλογιστούμε το πλήθος των αιτήσεων δεν είναι λογικός αριθμός; Οποτε λογικά θα καθυστέρησουν και τα αποτελέσματα.

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τετ Νοέμ 15, 2017 11:27 pm

DEDIA έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:Τελικά έχουν γίνει 375 ενστάσεις...χαμός...



Είναι πολλές; Δεν έχω εμπειρία από διαγωνισμούς ΑΣΕΠ αλλά αν αναλογιστούμε το πλήθος των αιτήσεων δεν είναι λογικός αριθμός; Οποτε λογικά θα καθυστέρησουν και τα αποτελέσματα.

Πολλοί υποψήφιοι=πολλές ενστάσεις=πολλές δικαιώσεις=πολλές ανακατατάξεις στον πίνακα.
Οι τελευταίοι να ετοιμαζόμαστε. Λογικά θα αργήσουν εκτός αν ασχοληθούν μόνο μαζί μας και τα βγάλουν σχετικά σύντομα.

mjspidy
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 10, 2017 8:27 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mjspidy » Πέμ Νοέμ 16, 2017 11:51 am

JohnyMnemonic έγραψε:
DEDIA έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:Τελικά έχουν γίνει 375 ενστάσεις...χαμός...


Είναι πολλές; Δεν έχω εμπειρία από διαγωνισμούς ΑΣΕΠ αλλά αν αναλογιστούμε το πλήθος των αιτήσεων δεν είναι λογικός αριθμός; Οποτε λογικά θα καθυστέρησουν και τα αποτελέσματα.

Πολλοί υποψήφιοι=πολλές ενστάσεις=πολλές δικαιώσεις=πολλές ανακατατάξεις στον πίνακα.
Οι τελευταίοι να ετοιμαζόμαστε. Λογικά θα αργήσουν εκτός αν ασχοληθούν μόνο μαζί μας και τα βγάλουν σχετικά σύντομα.


Θα μας φάει η αγωνία μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα! :shock:

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό reinvent » Πέμ Νοέμ 16, 2017 12:03 pm

Αποτελέσματα μέσα στο 2017 με 375 ενστάσεις να εκκρεμούν = σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Νοέμ 16, 2017 1:12 pm

reinvent έγραψε:Αποτελέσματα μέσα στο 2017 με 375 ενστάσεις να εκκρεμούν = σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Όντως.Απο το νέο έτος και μάλλον μετά τον Ιανουάριο.Ωστόσο εύχομαι οι ανακατατάξεις να ειναι λίγες,άλλωστε πολλές ενστάσεις θα είναι αβάσιμες και ελάχιστες(στατιστικά)θα γίνουν δεκτές.Για τον υπερφυσικό αριθμό των αιτήσεων,δε μου φαίνονται και πάρα πολλές.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό knts » Πέμ Νοέμ 16, 2017 1:27 pm

reinvent έγραψε:Αποτελέσματα μέσα στο 2017 με 375 ενστάσεις να εκκρεμούν = σενάριο επιστημονικής φαντασίας.


Δεν υπάρχει περίπτωση. Τον άλλο μήνα συμπληρώνει χρόνο η 7Κ/2016, προσωρινά ΠΕ (124 θέσεις) στις 8/6/2017 και οριστικά ακόμη.

akrivou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 5:07 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό akrivou » Πέμ Νοέμ 16, 2017 4:49 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
akrivou έγραψε:Επειδή δεν τα γνωρίζω πολύ καλά αυτά πως πάνε. Είμαι στη θέση 102 στους πολύτεκνους χωρίς εμπειρία και περίπου 60 μόρια διαφορά από τρεις τέσσερις διορισθεντες; υπάρχει περίπτωση να είμαι στα οριστικά; να τονίσω ότι έχω κάνει και ένσταση καθώς δεν μου προσμέτρησαν τα 70 μόρια της ξένης γλώσσας. Αλλά ακόμα και αν δεν γίνει δεκτή υπάρχουν πιθανότητες θεωρείται;

Ο δικηγόρος έγραφε αυτά που απαιτεί ο νόμος για τα τις μεταφράσεις; Πχ ότι γνωρίζει την ξένη γλώσσα κλπ;


Δεν απέδειξα την άριστη γλώσσα με πτυχίο αγγλικών επιπέδου proficiency αλλά με αναγνωρίσμενο μεταπτυχιακό τίτλο του εξωτερικού το οποίο δεν μέτρησαν αυτή την φορά ενώ αναφέρετε ρητά στην προκυρηξη.

DEDIA
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 5:00 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό DEDIA » Πέμ Νοέμ 16, 2017 5:10 pm

knts έγραψε:
reinvent έγραψε:Αποτελέσματα μέσα στο 2017 με 375 ενστάσεις να εκκρεμούν = σενάριο επιστημονικής φαντασίας.


Δεν υπάρχει περίπτωση. Τον άλλο μήνα συμπληρώνει χρόνο η 7Κ/2016, προσωρινά ΠΕ (124 θέσεις) στις 8/6/2017 και οριστικά ακόμη.



Knts πότε λες να αναμένουμε;


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες