Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Dimil » Τρί Ιούλ 13, 2021 3:54 pm

gery έγραψε:
Dimil έγραψε:Γεια σας, αναρτηθηκαν αναπληρωσεις στο διαύγεια. Είμαι στους επιτυχόντες. Μπορείτε παρακαλώ να μου πειτε αν πρεπει να ακολουθησω καποια διαδικασια ή απλά αναμένω ειδοποίηση και πώς έρχεται αυτη;



Dimil, υπάρχει αρκετή αρθρογραφία στη σελίδα της 8κ/2017, που και αυτή αφορά δικαστήρια,
με παρόμοιες απορίες και απαντήσεις για αυτό το θέμα

Ευχαριστώ πολύ!

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Τρί Ιούλ 20, 2021 1:19 pm

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα παρακαλώ κάποιος εαν γνωρίζει να με διαφωτίσει στο κάτωθι. Εαν κάποιος διοριστεί ως ΤΕ αλλα παράλληλα είναι και φοιτητής ΠΕ Νηπιαγωγών ή ΠΕ Δάσκαλων. Μόλις αποφοιτήσει και καταθέσει το πτυχίο του θα αναγνωριστεί μισθολογικά στο δικαστικό ή θεωρείται μη συναφές με το αντικείμενο των γραμματέων των δικαστηρίων και δε θα πάρει την αντιστοιχη αύξηση μισθού? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τετ Ιούλ 21, 2021 4:28 pm

NANSY16 έγραψε:Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα παρακαλώ κάποιος εάν γνωρίζει να με διαφωτίσει στο κάτωθι. Εαν κάποιος διοριστεί ως ΤΕ αλλα παράλληλα είναι και φοιτητής ΠΕ Νηπιαγωγών ή ΠΕ Δάσκαλων. Μόλις αποφοιτήσει και καταθέσει το πτυχίο του θα αναγνωριστεί μισθολογικά στο δικαστικό ή θεωρείται μη συναφές με το αντικείμενο των γραμματέων των δικαστηρίων και δε θα πάρει την αντίστοιχη αύξηση μισθού? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων


Διαβάζοντας τον τελευταίο χρόνο το φόρου εχω καταλάβει ότι θα πρέπει 8 χρόνια υποχρεωτικά να αμείβεσαι και να εργάζεσαι με βάση την τ.ε θέση για την οποία και διορίστηκες,, μετά τα 8 χρόνια με την προϋπόθεση ότι είσαι πτυχιούχος Θα σου αναγνωριστεί και η θέση αλλά και μισθολογικά ως π.ε. Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα!!

NANSY16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2021 11:32 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό NANSY16 » Παρ Ιούλ 23, 2021 12:24 am

Αυτό συμβαίνει στην περίπτωση που διοριστείς ως ΤΕ ενώ κατέχεις ήδη πτυχίο ΠΕ.τοτε απαιτούνται 8 χρόνια.Εαν όμως διοριστείς ως ΤΕ και δεν έχεις πτυχίο ΠΕ αλλά το αποκτήσεις στην πορεία αναγνωρίζεται με το που θα το καταθέσεις. Το ερώτημα μου είναι εάν στο δικαστικό αναγνωρίζουν μισθολογικά το πτυχίο δασκάλων η νηπιαγωγών όπως συμβαίνει και στο υπόλοιπο δημόσιο όπου αναγνωρίζουν όλα τα πτυχία.

HookUp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2017 3:38 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό HookUp » Σάβ Ιούλ 24, 2021 12:52 pm

Καλησπέρα σας,

Πιθανόν να έχει απαντηθεί νωρίτερα αλλά δεν έχω την δυνατότητα να ψάξω 300+ σελίδες.

Μπορεί να δώσει κάποιος πληροφορίες σχετικά με τις συνθήκες εργασίας στο Πρωτοδικείο Αθηνών για ΠΕ Γραμματείς?
Αντικείμενο, καθήκοντα, φόρτος εργασίας κτλ.

Επίσης, φαντάζομαι ότι είναι με καθεστώς ενιαίου μισθολογίου.
Πέρα από αυτό υπάρχουν επιδόματα/υπερωρίες/εξαιρέσιμα?

Ευχαριστώ!

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Dimil » Τρί Ιούλ 27, 2021 7:00 pm

Καλησπέρα σας! Να ρωτήσω όποιον γνωρίζει αν η προθεσμία κατάθεσης δικαιολογητικών αναφέρεται σε ημερολογιακές ή εργάσιμες; Απο την εισαγγελία μου είπαν εργάσιμες αλλά δε διέκρινα μεγάλη σιγουριά στην απάντησή τους.

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Τρί Ιούλ 27, 2021 8:19 pm

Πάρε τηλέφωνο στο Ασεπ και ρώτα

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Dimil » Παρ Ιούλ 30, 2021 3:18 pm

ele-75 έγραψε:Πάρε τηλέφωνο στο Ασεπ και ρώτα

Ο Ασεπ δεν έχει καμία σχέση πια,εχει παει στον φορέα. Ευχαριστώ, εν τελει θα προλάβω προθεσμίες και ημερολογιακά.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό knts » Κυρ Ιαν 30, 2022 3:17 pm

Η ισχύς των πινάκων της 1Κ/2017 (ΠΕ Γραμματέων) έχει παραταθεί για ένα έτος ακόμη, δηλαδή μέχρι 31/12/2022. Απομένουν ακόμη 11 μήνες (ο Ιανουάριος έφυγε) και περίπου 100 θέσεις κενές. Πιέστε με τηλέφωνα στο αρμόδιο τμήμα του υπουργείου δικαιοσύνης και στο ΑΣΕΠ καθώς και με emails/αναρτήσεις κλπ, τα οποία όμως θα φτάνουν στ' αυτιά του υπουργού (διότι από το ΑΣΕΠ μπορεί να λένε είναι θέμα υπουργείου και από το υπουργείο είναι θέμα ΑΣΕΠ και στον υπουργό -ο οποίος υπολογίζει το πολιτικό κόστος και τον ενδιαφέρει να δείξει έργο - να μη φτάνει τίποτα από όλα αυτά) ώστε να καλέσουν επιλαχόντες πριν λήξει η ισχύς των πινάκων. Είναι άδικο να μείνουν θέσεις κενές επειδή κάποιοι αδιαφορούν, όσο άδικο είναι να μένουν κάποιοι άνεργοι ενώ έχουν τη δυνατότητα να εργαστούν.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Dimil » Τρί Φεβ 01, 2022 4:00 pm

Καλησπέρα σας, Θα παρακαλούσα για τη βοήθειά σας. Γνωρίζει κάποιος με ποία ιδιότητα υποβάλουμε αρχική δήλωση πόθεν έσχες; Από ότι με ενημέρωσε ο λογιστής πρέπει να γίνει ηλεκτρονικά και όπως λέει δε βρίσκει τον κλάδο μας πάρα μόνο τους δικαστές. Από την υπηρεσία μου έχουν ζητήσει μαζί με τα λοιπά δικαιολογητικά βεβαίωση περιουσιακής κατάστασης, που όπως μου είπαν συνιστά πόθεν έσχες. Μπορεί παρακαλώ κάποιος να με διαφωτίσει;

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 5:21 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Libesam » Δευ Φεβ 21, 2022 9:54 pm

Εγώ που ανέλαβα υπηρεσία το καλοκαίρι στο δικαστήριο στην Αθήνα μου έδωσαν φωτοτυπία το σχετικό έντυπο, το συμπλήρωσα με το στυλό, το έδωσα στην γραμματεία του δικαστηρίου και το απέστειλαν με όλα τα υπόλοιπα δικαιολογητικά, ταυτότητα, πρακτικό ορκωμοσίας, i-bank τράπεζΑς ,στο αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου.
Τουλάχιστον σε εμένα η δήλωση περιουσιακής κατάστασης δεν έχει σχέση με αυτή που υποβάλλεται μέσω Taxis. στην ουσία έγραψΑ τα περιουσιακά μου στοιχεία τα οποία εκείνη την περίοδο είχα στην κατοχή μου π.χ. αυτοκίνητα, μοτοσικλέτες, υπόλοιπα λογαριασμών τραπεζών καθώς και ακίνητα. Προφανώς Θα σου δώσουν και εσένα την ίδια φόρμα που πρέπει να συμπληρώσεις η οποία Όπως είπα συμπληρώνεται χειρόγραφα ΚΑΙ δεν έχει καμία σχέση με το πόθεν έσχες το οποίο δηλώνεται μέσω Taxis

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Dimil » Πέμ Δεκ 22, 2022 7:02 am

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά σε όλους! θα ήθελα να σας απευθύνω δύο ερωτήματα αναφορικά με αναγνώριση μεταπτυχιακού και προϋπηρεσίας. Εχει γίνει η αναγνωριση μεταπτυχιακού από το υπηρεσιακό εδώ και μήνες αλλά ακόμη δεν έχω δει αλλαγή στο μισθολόγιο, ούτε αναδρομικά φυσικά. Επισης, να σας ρωτήσω μετά από ποσό διάστημα έγινε η εξέταση του αιτήματος για αναγνώριση προϋπηρεσίας; Εχει περάσει πάνω από χρόνος από την πρόσληψη και ακόμα τίποτα. Μήπως χρειάζεται κάποια περαιτερω κίνηση απο μεριάς μου; Σας ευχαριστώ!


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες