ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ 2Κ/2015

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
marbet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ 2Κ/2015

Δημοσίευσηαπό marbet » Δευ Μάιος 25, 2015 7:24 pm

Γνωρίζει κανείς τι θα πρέπει να προσκομίσω ως πτυχιούχος νομικής και ενεργή δικηγόρος για να αποδείξω 2ετή εξειδικευμένη εμπειρία στην πολιτική Δικονομία ή στο Αστικό Δικονομικό, μιας κ δεν έχω το συναφές μεταπτυχιακό? Πέραν της κατάστασης με τις παραστάσεις από τον Δικηγορικό Σύλλογο, τι άλλο μπορώ να προσκομίσω?

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό reinvent » Δευ Μάιος 25, 2015 9:28 pm

Με απασχολεί κι εμένα αυτό το ερώτημα, καθώς το μεταπτυχιακό μου δεν είναι στο γνωστικό αντικείμενο της θέσης.

Donadeus
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Donadeus » Τρί Μάιος 26, 2015 10:57 am

Κατ' αρχάς δε σας κάνει εντύπωση το ότι η προκήρυξη κάνει λόγο για εξειδικευμένη εμπειρία στην Πολιτική Δικονομία ή στο Αστικό Δικονομικό Δίκαιο; Προφανώς πρόκειται για λάθος! Αν θυμάμαι καλά, στην προηγούμενη αντίστοιχη προκήρυξη αναφερόταν "εξειδικευμένη εμπειρία στην Πολιτική Δικονομία ή στο Αστικό Δίκαιο". Με πάσα επιφύλαξη βέβαια, γιατί δεν την έχω μπροστά μου... Αυτό είναι σημαντικό. Διότι έτσι κάποιος -ενδεχομένως- δε μπορεί να προσκομίσει παραστάσεις σε συμβόλαια, αλλά γίνονται δεκτές ΜΟΝΟ παραστάσεις σε δικαστήρια.
Επίσης στη σελίδα 86 της προκήρυξης, κάτω κάτω αναφέρεται: "Στην παρούσα προκήρυξη η εμπειρία είτε ως τυπικό προσόν διορισμού (για όσους μετέχουν με την εμπειρία) για όλες τις θέσεις (κωδικοί 301 έως 395) είτε ως βαθμολογούμενο κριτήριο κατάταξης για όλους τους υποψηφίους λαμβάνεται υπόψη σε καθήκοντα ή έργα του είδους της εξειδικευμένης εμπειρίας που ορίζεται στην προκήρυξη με τον κωδικό 003 πρόσθετου προσόντος ήτοι στο αντικείμενο της Ελεγκτικής ή της Λογιστικής ή της Χρηματοοικονομικής ή του Φορολογικού Δικαίου ή της Πολιτικής Δικονομίας ή του Αστικού Δικονομικού Δικαίου." Αυτό σημαίνει ότι τα έτη, κατά τα οποία κάποιος έχει παραστάσεις μόνο σε συμβόλαια, δε θα προσμετρηθούν ΟΥΤΕ στη γενική εμπειρία (αυτή των 84 μηνών); Κάθε γνώμη δεκτή.

Donadeus
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ 2Κ/2015

Δημοσίευσηαπό Donadeus » Τρί Μάιος 26, 2015 10:59 am

marbet έγραψε:Γνωρίζει κανείς τι θα πρέπει να προσκομίσω ως πτυχιούχος νομικής και ενεργή δικηγόρος για να αποδείξω 2ετή εξειδικευμένη εμπειρία στην πολιτική Δικονομία ή στο Αστικό Δικονομικό, μιας κ δεν έχω το συναφές μεταπτυχιακό? Πέραν της κατάστασης με τις παραστάσεις από τον Δικηγορικό Σύλλογο, τι άλλο μπορώ να προσκομίσω?

Ρίξε μια ματιά στο τέλος της σελ. 87 και στην αρχή της σελ. 88 της προκήρυξης.

soible87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό soible87 » Τρί Μάιος 26, 2015 11:55 am

Δεν έχω διαβάσει την προκήρυξη μιας και δεν με ενδιαφέρει. Σε άλλες προκηρύξεις όπου έχω συμμετάσχει για να αποδείξει την εμπειρία ένας ΕΕ συνήθως ζητούν βεβαίωση ασφάλισης και αντίγραφα αποδείξεων/τιμολογίων που να αποδεικνύουν οτι προσφέρθηκαν αντίστοιχες υπηρεσίες. Τώρα για εσάς τους νομικούς δεν γνωρίζω αν ισχύει το ίδιο. Διάβασε την προκήρυξη κάπου σίγουρα θα αναφέρει τρόπος απόδειξης εμπειρίας

marbet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό marbet » Τρί Μάιος 26, 2015 2:37 pm

την έχω διαβάσει την προκήρυξη αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοεί με τις συμβάσεις κ τα δελτία παροχής υπηρεσιών. θα στείλω δηλ αντίγραφα από αποδείξεις που έκοψα σε πελάτες μου? κ για τι χρονικό διάστημα? υπήρχε διάστημα που έκοβα περισσότερα από 1 κάθε μήνα κ διάστημα που έκανα πολλούς μήνες να κόψω. πώς αποδεικνύω τα 2 συνεχόμενα έτη?

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό reinvent » Τρί Μάιος 26, 2015 4:16 pm

Τα δυο συνεχόμενα έτη αποδεικνύονται από τις βεβαιώσεις του Δικηγορικού Συλλόγου και του ΕΤΑΑ κι από κει και πέρα αρκεί να προσκομίσεις μια τουλάχιστον παράσταση και μια ΑΠΥ για κάθε έτος.

Βρήκα την 1Κ/2013 και γινόταν κι εκεί λόγος για εμπειρία στην Πολιτική Δικονομία ή το Αστικό Δικονομικό Δίκαιο. Επανάληψη μιας άστοχης διατύπωσης, απλά.

katerinakat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό katerinakat » Τετ Μάιος 27, 2015 3:29 pm

Για την αποδειξη της προυπηρεσιας (για την 2κ/2015 οικονομολογων) στην προκυρηξη αναφερει βεβαιωση οικειου ασφαλιστικου φορεα. Πηγα απο το ΙΚΑ και μου εδωσαν απλη εκτυπωση των ενσημων μου, μου ειπαν πως δεν υπαρχει βεβαιωση και οτι πρεπει να μου δωσει τετοια ο εργοδοτης μου... τρζζζ!!! Μηπως γνωριζει καποιος απο αλλη προκήρυξη αν ειναι οντως ετσι;

stella29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό stella29 » Τετ Μάιος 27, 2015 5:47 pm

Αν δεν έχεις το μεταπτυχιάκο έτσι είναι. το λέει και το φεκ.

eln3na
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό eln3na » Τετ Μάιος 27, 2015 9:39 pm

katerinakat έγραψε:Για την αποδειξη της προυπηρεσιας (για την 2κ/2015 οικονομολογων) στην προκυρηξη αναφερει βεβαιωση οικειου ασφαλιστικου φορεα. Πηγα απο το ΙΚΑ και μου εδωσαν απλη εκτυπωση των ενσημων μου, μου ειπαν πως δεν υπαρχει βεβαιωση και οτι πρεπει να μου δωσει τετοια ο εργοδοτης μου... τρζζζ!!! Μηπως γνωριζει καποιος απο αλλη προκήρυξη αν ειναι οντως ετσι;

katerinakat
Δεν χρειάζεται βεβαίωση εργοδότη, έχει καταργηθεί εδώ και πολλά χρόνια... έχει συζητηθεί σε άλλο τόπικ, σε πολλές ιστοσελίδες (αν κάνεις ένα γκουγκλάρισμα πχ βεβαίωση εργοδότη για ΑΣΕΠ, θα βρεις πολλές πληροφορίες)...

Διάβασε στη σελίδα 87 της προκήρυξης
Στην Αίτηση− Υπεύθυνη δήλωση του υποψηφίου, πρέπει να δηλώνονται, επακριβώς, ο χρόνος και το είδος της εμπειρίας του καθώς και τα στοιχεία του εργοδότη, φυσικού προσώπου ή της επωνυμίας της επιχείρησης αν πρόκειται για νομικό πρόσωπο.

Προσοχή λοιπόν στην αίτηση-υπεύθυνη δήλωση εκεί που θα δηλώσεις το είδος της εμπειρίας γιατί ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία.

Όσον αφορά στην βεβαίωση από ΙΚΑ ρώτα στο ΚΕΠ, στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ έχει ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ΠΟΥ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΩ ΚΕΠ και εκτός των άλλων έχει
-Βεβαίωση χρόνου Ασφάλισης (για χρήση στον ΟΕΚ και ΑΣΕΠ)

katerinakatsat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό katerinakatsat » Τετ Μάιος 27, 2015 10:15 pm

katerinakat
Δεν χρειάζεται βεβαίωση εργοδότη, έχει καταργηθεί εδώ και πολλά χρόνια... έχει συζητηθεί σε άλλο τόπικ, σε πολλές ιστοσελίδες (αν κάνεις ένα γκουγκλάρισμα πχ βεβαίωση εργοδότη για ΑΣΕΠ, θα βρεις πολλές πληροφορίες)...

Διάβασε στη σελίδα 87 της προκήρυξης
Στην Αίτηση− Υπεύθυνη δήλωση του υποψηφίου, πρέπει να δηλώνονται, επακριβώς, ο χρόνος και το είδος της εμπειρίας του καθώς και τα στοιχεία του εργοδότη, φυσικού προσώπου ή της επωνυμίας της επιχείρησης αν πρόκειται για νομικό πρόσωπο.

Προσοχή λοιπόν στην αίτηση-υπεύθυνη δήλωση εκεί που θα δηλώσεις το είδος της εμπειρίας γιατί ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία.

Όσον αφορά στην βεβαίωση από ΙΚΑ ρώτα στο ΚΕΠ, στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ έχει ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ΠΟΥ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΩ ΚΕΠ και εκτός των άλλων έχει
-Βεβαίωση χρόνου Ασφάλισης (για χρήση στον ΟΕΚ και ΑΣΕΠ)[/quote]

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, η αληθεια ειναι οτι το εψαξα λιγο στο google πριν αναρτησω εδω την απορια μου και το ειδα οτι εχει καταργηθει γιαυτομου εκανε εντυπωση αυτο που μου ειπαν απο το ικα. Επειδη δεν εχω ξαναπάρει τετοια βεβαιωση,θα πρεπει να ζητησω πχ για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα που ειχα την εξειδικευση? Η δινουν βεβαιωση που αναγραφει ουσιαστικα ολη μου την προϋπηρεσια;; Θα με ρωτησουν πχ για ποιο χρονικο διαστημα θελεις;; Η ειναι μια που εχει τα παντα?

tel_2k
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό tel_2k » Τετ Μάιος 27, 2015 10:22 pm

[quote="katerinakat"]Για την αποδειξη της προυπηρεσιας (για την 2κ/2015 οικονομολογων) στην προκυρηξη αναφερει βεβαιωση οικειου ασφαλιστικου φορεα. Πηγα απο το ΙΚΑ και μου εδωσαν απλη εκτυπωση των ενσημων μου, μου ειπαν πως δεν υπαρχει βεβαιωση και οτι πρεπει να μου δωσει τετοια ο εργοδοτης μου... τρζζζ!!! Μηπως γνωριζει καποιος απο αλλη προκήρυξη αν ειναι οντως ετσι;[/quote]

έχω συμμετάχει σε πολλές προκυρήξεις και πάντα στο ικα μου έδιναν βεβαίωση- και μάλιστα από το ικα που ανήκεις λόγω μόνιμης κατοικίας, το ασεπ δε δίνει βεβαίωση.
Απλή εκτύπωση μπορεις και από το σπίτι σου να βγάλεις αν εχεις κωδικούς αλλά χρειαζεσαι βεβαίωση

eln3na
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό eln3na » Πέμ Μάιος 28, 2015 12:20 am

katerinakatsat έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, η αληθεια ειναι οτι το εψαξα λιγο στο google πριν αναρτησω εδω την απορια μου και το ειδα οτι εχει καταργηθει γιαυτομου εκανε εντυπωση αυτο που μου ειπαν απο το ικα. Επειδη δεν εχω ξαναπάρει τετοια βεβαιωση,θα πρεπει να ζητησω πχ για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα που ειχα την εξειδικευση? Η δινουν βεβαιωση που αναγραφει ουσιαστικα ολη μου την προϋπηρεσια;; Θα με ρωτησουν πχ για ποιο χρονικο διαστημα θελεις;; Η ειναι μια που εχει τα παντα?

Δίνουν βεβαίωση για το διάστημα που είσαι ασφαλισμένη στο φορέα... για παράδειγμα, μπορεί να ήσουν ασφαλισμένη στο ΙΚΑ πριν πάρεις το πτυχίο ή μπορεί να δούλευες κάποιο χρονικό διάστημα σε άλλη ειδικότητα... στην αίτηση-υπεύθυνη δήλωση θα γράψεις επακριβώς το χρόνο και το είδος της εμπειρίας σου καθώς και τα στοιχεία του εργοδότη, φυσικού προσώπου ή της επωνυμίας της επιχείρησης αν πρόκειται για νομικό πρόσωπο... τα διαστήματα αυτά πρέπει να καλύπτονται από την βεβαίωση του φορέα.

marbet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό marbet » Τετ Ιουν 10, 2015 7:59 pm

Σχετικά με την εξειδικευμένη εμπειρία η πρόκηρυξη αναφέρει ότι θα πρέπει στην αίτηση-υπεύθυνη δήλωση να δηλώνεται ο τόπος παροχής των υπηρεσιών, καθώς και το είδος και η χρονική διάρκεια. Αυτό που υπάρχει στην αίτηση???

Katk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Katk » Πέμ Ιουν 11, 2015 12:30 pm

Εγώ θεωρώ ότι στην προκήρυξη δε ζητά τα δικαιολογητικά της εξειδικευμένης εμπειρίας, αφού στον κωδικό 003 αναφέρει "εμπειρία 2 ετών..". Ποια είναι η άποψή σας;

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Gig, niki258 και 8 επισκέπτες