2Κ/2015-ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΠΤΥΧΙΩΝ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
markos1987
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 3:26 pm

Δημοσίευσηαπό markos1987 » Τετ Ιουν 03, 2015 4:47 pm

Παιδια καλησπερα. Ειμαι αποφοιτος του τμηματος στατιστικης καια σφαλιστικης επιστημης με μεταπτυχιακο στην εφαρμοσμενη στατιστικη. Μπορω να κανω αιτηση στην προκηρυξη? Πηρα τηλεφωνο και στον ασεπ αλλα με μπερδεψαν περισσοτερο. Παντως στην προκηρυξη του 2013 το ελεγε ξεκαθαρα για το μεταπτυχιακο ενω σε αυτη δεν το λεει. Επισης στο σημειο που λεει εξηγησεις παραπομπων στην φςτινη προκηρυξη εχει και σημειωση για τα μεταπτυχιακα ενω στου 2013 δεν υπηρχςι η συγκεκριμενη note.
Καθε πληροφορια δεκτη γιατι εχω μπερδευτει αρκετα.

eln3na
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2015 9:30 am

Δημοσίευσηαπό eln3na » Τετ Ιουν 03, 2015 9:50 pm

markos1987 έγραψε:Παιδια καλησπερα. Ειμαι αποφοιτος του τμηματος στατιστικης καια σφαλιστικης επιστημης με μεταπτυχιακο στην εφαρμοσμενη στατιστικη. Μπορω να κανω αιτηση στην προκηρυξη? Πηρα τηλεφωνο και στον ασεπ αλλα με μπερδεψαν περισσοτερο. Παντως στην προκηρυξη του 2013 το ελεγε ξεκαθαρα για το μεταπτυχιακο ενω σε αυτη δεν το λεει. Επισης στο σημειο που λεει εξηγησεις παραπομπων στην φςτινη προκηρυξη εχει και σημειωση για τα μεταπτυχιακα ενω στου 2013 δεν υπηρχςι η συγκεκριμενη note.
Καθε πληροφορια δεκτη γιατι εχω μπερδευτει αρκετα.


ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ
Μεταπτυχιακός τίτλος ετήσιας τουλάχιστον διάρκειας ή εμπειρία τουλάχιστον δύο (2) ετών στην Ελεγκτική ή στη Λογιστική ή στη Χρηματοοικονομική ή στο Φορολογικό Δίκαιο ή στην Πολιτική Δικονομία ή στο Αστικό Δικονομικό Δίκαιο.

Το μεταπτυχιακό στην Ελεγκτική ή στη Λογιστική ή στη Χρηματοοικονομική ή στο Φορολογικό Δίκαιο ή στην Πολιτική Δικονομία ή στο Αστικό Δικονομικό Δίκαιο δεν το έχεις... αν έχεις τουλάχιστον 2 χρόνια εμπειρία στην Ελεγκτική ή στη Λογιστική ή στη Χρηματοοικονομική τότε μπορείς να κάνεις αίτηση.

xoreftarou
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 285
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 25, 2014 12:30 am

Δημοσίευσηαπό xoreftarou » Πέμ Ιουν 04, 2015 9:11 am

abck122 έγραψε:
xoreftarou έγραψε:
Obscurus2 έγραψε:Παιδιά σας παρακολουθώ αν και είμαι από άλλη προκήρυξη. Παλιά σε αυτές τις θέσεις έμπαιναν μόνο με γραπτό. Και φυσικά επιτρέπονταν πολύ περισσότερα πτυχία. Θεωρώ ότι αυτός ήταν πολύ πιο αξιοκρατικός τρόπος. Βέβαια δίναν κι εκεί κάποια επιπλέον μοριάκια οι βαθμοί, η εμπειρία κτλ που το θεωρώ άδικο. Ιδανικά για μένα θα έπρεπε να μην υπήρχαν καθόλου μόρια και να παίζει ρόλο μόνο ο βαθμός στο διαγωνισμό. Αλλά πού λεφτά πια για να διοργανώσουν γραπτό διαγωνισμό. Έτσι σκαρφίζονται άλλα κόλπα πλέον.


Είσαι πολύ σωστός! Είναι δυνατόν το πρώτο υπουργείο της χώρας να προσλαμβάνει υπαλλήλους με σειρά προτεραιότητας και όχι με γραπτό διαγωνισμό; Ας γινόταν τώρα ένας γραπτός διαγωνισμός και εκεί θα βλέπαμε πόσοι πραγματικά θα άξιζαν να διοριστούν και πόσοι θα έμενα απ' έξω. Τι να το κάνεις αν ο άλλος έχει 5 πτυχία που του δίνουν ένα σωρό μόρια, αλλά δεν μπορεί να απαντήσει ποιοι είναι οι άμεσοι και ποιοι οι έμμεσοι φόροι και δεν ξέρει τι είναι οι λογαριασμοί τάξεως... Κατά τη γνώμη μου, σε μία τέτοια διαδικασία όπου προσλαμβάνονται άτομα που αύριο θα βγουν να κάνουν ελέγχους σε επιχειρήσεις, μοναδικό κριτήριο επιλογής πρέπει να είναι η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ, η οποία αποδεικνύεται μόνο μέσα από τη γραπτή εξέταση και όχι κοινωνικά/δημογραφικά/οικογενειακά και εγώ δεν ξέρω τι άλλα κριτήρια που επινοούν διάφοροι εξυπνάκηδες για να ωφελήσουν συγκεκριμένες κατηγορίες υποψηφίων. Έχεις γνώση; Περνάς. Δεν έχεις γνώση; Πήγαινε σπίτι σου. Όσο για τον αποκλεισμό κάποιων πτυχίων, δεν είμαι αντίθετη στο να συμμετάσχουν υποψήφιοι από σχολές που δεν είναι αμιγώς οικονομικές, αλλά πείτε μου σας παρακαλώ τι γνώσεις Οικονομικής Θεωρίας ή Λογιστικής έχει ο απόφοιτος ΔΕΤ ή απόφοιτος Μαθηματικού/Φυσικού τμήματος; Ξέρουν αυτοί τι είναι η Καμπύλη Phillips ή η Καμπύλη Beverage; Ξέρουν τι είναι o πολλαπλασιαστής χρήματος ή το Υπόδειγμα IS-LM; Ξέρουν πως να κάνουν μία εγγραφή μισθοδοσίας ή τι είναι τα αφανή αποθεματικά; Ξέρουν από ΔΛΠ ή τι είναι η Κοστολόγηση; Όπως οι απόφοιτοι από ΔΕΟΣ, ΛΟΧΡΗ ή Οικονομική Επιστήμη δεν ξέρουν τα αντικείμενα του ΔΕΤ ή των Φυσικομαθηματικών, έτσι και οι Φυσικομαθηματικοί και οι υπόλοιποι που αποκλείονται από τη διαδικασία δε γνωρίζουν αυτά τα αντικείμενα.


Ο καθενας οτι τον βολευει υποστηριζει. εαν ειχατε βαθμους πολλα πτυχια κλπ θα λεγατε μορια. τωρα που δεν τα εχετε λετε γραπτο. ξερεις ποσοι ΔΕ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ με λυκειο, λογω εμπειριας σε κολλανε στο ταβανι απο τις εμπειρικες γνωσεις????????γιατι εχουνε φαει τον ελεγχο με το κουτα΄λι. το τελευταιο που θα σε ρωτησουνε στη ΔΟΥ ειναι ποιοι ειναι οι φοροι και η διακριση τους. αν ειναι δυνατον..


Δεν μπορείς να ξέρεις ο καθένας τι βαθμούς και τι μόρια συγκεντρώνει. Επίσης, μπορεί να βρεθεί κάποιος και να σου πει ότι διαγωνισμούς με σειρά προτεραιότητας υποστηρίζουν αυτοί οι οποίοι όντως έχουν πολλά μόρια, όταν όμως πρόκειται για γραπτό διαγωνισμό μάλλον βαριούνται να διαβάσουν.

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Πέμ Ιουν 04, 2015 5:14 pm

xoreftarou έγραψε:
abck122 έγραψε:
xoreftarou έγραψε:
Obscurus2 έγραψε:Παιδιά σας παρακολουθώ αν και είμαι από άλλη προκήρυξη. Παλιά σε αυτές τις θέσεις έμπαιναν μόνο με γραπτό. Και φυσικά επιτρέπονταν πολύ περισσότερα πτυχία. Θεωρώ ότι αυτός ήταν πολύ πιο αξιοκρατικός τρόπος. Βέβαια δίναν κι εκεί κάποια επιπλέον μοριάκια οι βαθμοί, η εμπειρία κτλ που το θεωρώ άδικο. Ιδανικά για μένα θα έπρεπε να μην υπήρχαν καθόλου μόρια και να παίζει ρόλο μόνο ο βαθμός στο διαγωνισμό. Αλλά πού λεφτά πια για να διοργανώσουν γραπτό διαγωνισμό. Έτσι σκαρφίζονται άλλα κόλπα πλέον.


Είσαι πολύ σωστός! Είναι δυνατόν το πρώτο υπουργείο της χώρας να προσλαμβάνει υπαλλήλους με σειρά προτεραιότητας και όχι με γραπτό διαγωνισμό; Ας γινόταν τώρα ένας γραπτός διαγωνισμός και εκεί θα βλέπαμε πόσοι πραγματικά θα άξιζαν να διοριστούν και πόσοι θα έμενα απ' έξω. Τι να το κάνεις αν ο άλλος έχει 5 πτυχία που του δίνουν ένα σωρό μόρια, αλλά δεν μπορεί να απαντήσει ποιοι είναι οι άμεσοι και ποιοι οι έμμεσοι φόροι και δεν ξέρει τι είναι οι λογαριασμοί τάξεως... Κατά τη γνώμη μου, σε μία τέτοια διαδικασία όπου προσλαμβάνονται άτομα που αύριο θα βγουν να κάνουν ελέγχους σε επιχειρήσεις, μοναδικό κριτήριο επιλογής πρέπει να είναι η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ, η οποία αποδεικνύεται μόνο μέσα από τη γραπτή εξέταση και όχι κοινωνικά/δημογραφικά/οικογενειακά και εγώ δεν ξέρω τι άλλα κριτήρια που επινοούν διάφοροι εξυπνάκηδες για να ωφελήσουν συγκεκριμένες κατηγορίες υποψηφίων. Έχεις γνώση; Περνάς. Δεν έχεις γνώση; Πήγαινε σπίτι σου. Όσο για τον αποκλεισμό κάποιων πτυχίων, δεν είμαι αντίθετη στο να συμμετάσχουν υποψήφιοι από σχολές που δεν είναι αμιγώς οικονομικές, αλλά πείτε μου σας παρακαλώ τι γνώσεις Οικονομικής Θεωρίας ή Λογιστικής έχει ο απόφοιτος ΔΕΤ ή απόφοιτος Μαθηματικού/Φυσικού τμήματος; Ξέρουν αυτοί τι είναι η Καμπύλη Phillips ή η Καμπύλη Beverage; Ξέρουν τι είναι o πολλαπλασιαστής χρήματος ή το Υπόδειγμα IS-LM; Ξέρουν πως να κάνουν μία εγγραφή μισθοδοσίας ή τι είναι τα αφανή αποθεματικά; Ξέρουν από ΔΛΠ ή τι είναι η Κοστολόγηση; Όπως οι απόφοιτοι από ΔΕΟΣ, ΛΟΧΡΗ ή Οικονομική Επιστήμη δεν ξέρουν τα αντικείμενα του ΔΕΤ ή των Φυσικομαθηματικών, έτσι και οι Φυσικομαθηματικοί και οι υπόλοιποι που αποκλείονται από τη διαδικασία δε γνωρίζουν αυτά τα αντικείμενα.


Ο καθενας οτι τον βολευει υποστηριζει. εαν ειχατε βαθμους πολλα πτυχια κλπ θα λεγατε μορια. τωρα που δεν τα εχετε λετε γραπτο. ξερεις ποσοι ΔΕ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ με λυκειο, λογω εμπειριας σε κολλανε στο ταβανι απο τις εμπειρικες γνωσεις????????γιατι εχουνε φαει τον ελεγχο με το κουτα΄λι. το τελευταιο που θα σε ρωτησουνε στη ΔΟΥ ειναι ποιοι ειναι οι φοροι και η διακριση τους. αν ειναι δυνατον..


Δεν μπορείς να ξέρεις ο καθένας τι βαθμούς και τι μόρια συγκεντρώνει. Επίσης, μπορεί να βρεθεί κάποιος και να σου πει ότι διαγωνισμούς με σειρά προτεραιότητας υποστηρίζουν αυτοί οι οποίοι όντως έχουν πολλά μόρια, όταν όμως πρόκειται για γραπτό διαγωνισμό μάλλον βαριούνται να διαβάσουν.


Βαριούνται να διαβάσουν όπως εσύ βαριέσαι να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό;

xoreftarou
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 285
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 25, 2014 12:30 am

Δημοσίευσηαπό xoreftarou » Πέμ Ιουν 04, 2015 10:47 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
xoreftarou έγραψε:
abck122 έγραψε:
xoreftarou έγραψε:
Obscurus2 έγραψε:Παιδιά σας παρακολουθώ αν και είμαι από άλλη προκήρυξη. Παλιά σε αυτές τις θέσεις έμπαιναν μόνο με γραπτό. Και φυσικά επιτρέπονταν πολύ περισσότερα πτυχία. Θεωρώ ότι αυτός ήταν πολύ πιο αξιοκρατικός τρόπος. Βέβαια δίναν κι εκεί κάποια επιπλέον μοριάκια οι βαθμοί, η εμπειρία κτλ που το θεωρώ άδικο. Ιδανικά για μένα θα έπρεπε να μην υπήρχαν καθόλου μόρια και να παίζει ρόλο μόνο ο βαθμός στο διαγωνισμό. Αλλά πού λεφτά πια για να διοργανώσουν γραπτό διαγωνισμό. Έτσι σκαρφίζονται άλλα κόλπα πλέον.


Είσαι πολύ σωστός! Είναι δυνατόν το πρώτο υπουργείο της χώρας να προσλαμβάνει υπαλλήλους με σειρά προτεραιότητας και όχι με γραπτό διαγωνισμό; Ας γινόταν τώρα ένας γραπτός διαγωνισμός και εκεί θα βλέπαμε πόσοι πραγματικά θα άξιζαν να διοριστούν και πόσοι θα έμενα απ' έξω. Τι να το κάνεις αν ο άλλος έχει 5 πτυχία που του δίνουν ένα σωρό μόρια, αλλά δεν μπορεί να απαντήσει ποιοι είναι οι άμεσοι και ποιοι οι έμμεσοι φόροι και δεν ξέρει τι είναι οι λογαριασμοί τάξεως... Κατά τη γνώμη μου, σε μία τέτοια διαδικασία όπου προσλαμβάνονται άτομα που αύριο θα βγουν να κάνουν ελέγχους σε επιχειρήσεις, μοναδικό κριτήριο επιλογής πρέπει να είναι η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ, η οποία αποδεικνύεται μόνο μέσα από τη γραπτή εξέταση και όχι κοινωνικά/δημογραφικά/οικογενειακά και εγώ δεν ξέρω τι άλλα κριτήρια που επινοούν διάφοροι εξυπνάκηδες για να ωφελήσουν συγκεκριμένες κατηγορίες υποψηφίων. Έχεις γνώση; Περνάς. Δεν έχεις γνώση; Πήγαινε σπίτι σου. Όσο για τον αποκλεισμό κάποιων πτυχίων, δεν είμαι αντίθετη στο να συμμετάσχουν υποψήφιοι από σχολές που δεν είναι αμιγώς οικονομικές, αλλά πείτε μου σας παρακαλώ τι γνώσεις Οικονομικής Θεωρίας ή Λογιστικής έχει ο απόφοιτος ΔΕΤ ή απόφοιτος Μαθηματικού/Φυσικού τμήματος; Ξέρουν αυτοί τι είναι η Καμπύλη Phillips ή η Καμπύλη Beverage; Ξέρουν τι είναι o πολλαπλασιαστής χρήματος ή το Υπόδειγμα IS-LM; Ξέρουν πως να κάνουν μία εγγραφή μισθοδοσίας ή τι είναι τα αφανή αποθεματικά; Ξέρουν από ΔΛΠ ή τι είναι η Κοστολόγηση; Όπως οι απόφοιτοι από ΔΕΟΣ, ΛΟΧΡΗ ή Οικονομική Επιστήμη δεν ξέρουν τα αντικείμενα του ΔΕΤ ή των Φυσικομαθηματικών, έτσι και οι Φυσικομαθηματικοί και οι υπόλοιποι που αποκλείονται από τη διαδικασία δε γνωρίζουν αυτά τα αντικείμενα.


Ο καθενας οτι τον βολευει υποστηριζει. εαν ειχατε βαθμους πολλα πτυχια κλπ θα λεγατε μορια. τωρα που δεν τα εχετε λετε γραπτο. ξερεις ποσοι ΔΕ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ με λυκειο, λογω εμπειριας σε κολλανε στο ταβανι απο τις εμπειρικες γνωσεις????????γιατι εχουνε φαει τον ελεγχο με το κουτα΄λι. το τελευταιο που θα σε ρωτησουνε στη ΔΟΥ ειναι ποιοι ειναι οι φοροι και η διακριση τους. αν ειναι δυνατον..


Δεν μπορείς να ξέρεις ο καθένας τι βαθμούς και τι μόρια συγκεντρώνει. Επίσης, μπορεί να βρεθεί κάποιος και να σου πει ότι διαγωνισμούς με σειρά προτεραιότητας υποστηρίζουν αυτοί οι οποίοι όντως έχουν πολλά μόρια, όταν όμως πρόκειται για γραπτό διαγωνισμό μάλλον βαριούνται να διαβάσουν.


Βαριούνται να διαβάσουν όπως εσύ βαριέσαι να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό;


Πρώτον, που ξέρεις αν έχω ή αν δεν έχω μεταπτυχιακό; Δεύτερον, έστω ότι δεν έχω. Αυτό δε σημαίνει ότι βαριέμαι να διαβάσω, αλλά ίσως δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το κάνω. Δεν είναι δύσκολο να το σκεφτείς.

kate_1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2013 7:12 pm

Δημοσίευσηαπό kate_1 » Σάβ Ιουν 06, 2015 7:38 pm

stella29 έγραψε:Κατάφερε κανένας να πάρει βεβαίωση από σχολή?
Εγω που πήρα στο παπει σήμερα δεν βρήκα κανέναν.
:( ελπίζω αύριο. Είανι που έχουν διώξει και τους διοικητικούς. Άντε να βρεις ανθρωπο.


Έχω ζητήσει εγώ από το παπει και μου είπαν ότι τη μόνη βεβαίωση που μπορούν να δώσουν είναι αυτή που λεει ότι μπορώ να εγγραφώ στο Οικονομικό Επιμελητήριο!!!! Κάτι άλλο δεν δίνουν!

stella29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Μάιος 18, 2015 12:59 pm

Δημοσίευσηαπό stella29 » Κυρ Ιουν 07, 2015 9:52 am

Kate από ποια σχολή στο παπει?

trmarios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2014 10:04 pm

Δημοσίευσηαπό trmarios » Κυρ Ιουν 07, 2015 1:10 pm

masvoula έγραψε:Η εξειδίκευση είναι με βάση το μεταπτυχιακό....Εφόσον λέει ΠΕ Εφοριακών με Πτυχίο Οικονομικών πρέπει να κάνουν δεκτά όλα τα ΠΤΥΧΙΑ οικονομικής κατεύθυνσης....τι να λέμε τώρα;

Επίσης το λάθος ότι δηλαδή τα πτυχία είναι καθαρά αντιγραφή απο το οργανισμό είναι ότι είναι λάθος ή όχι επακριβη τα πτυχία ως προς τον ακριβή τίτλο τους.

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΟΤΙ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟΥΣ ΣΤΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΣΕΠ.....μετα όταν φτιάχνανε την προκήρυξη περαστηκαν απ ευθειας μέσα.....χωρίς καν ακόμα και αυτά να αφήναν να βάζανε τους επακριβείς τίτλους όπως κάνει πάντα το ΑΣΕΠ

πχ

Πτυχίο ή δίπλωμα Οικονομικών (τι οικονομικών; επιστημών; σχολών; επιστήμης; ή


Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης ή



Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (το σωστό όπως κάνει πάντα το ΑΣΕΠ Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών και Πολιτικών Σπουδών (από Μάιο 2008 μετονομάστηκε σε Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών) με κατεύθυνση Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών ή Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών ή Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών με κατεύθυνση Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σχέσεων ή Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών (πρώην Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών και Πολιτικών Σπουδών ) με κατεύθυνση Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών ή Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων) ή

Δημοσίων Οικονομικών το σωστό όπως πάντα κάνει το ΑΣΕΠ (Δημόσιας Διοίκησης με κατεύθυνση Δημόσιας Οικονομικής ή Δημόσιας Διοίκησης (το οποίο ίσχυε μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 1996-1997)

ή

Περιφερειακής και Οικονομικής Ανάπτυξης ή

Στατιστικής ή

Στατιστικής και Αναλογιστικής Επιστήμης ή

Στατιστικής και Ασφαλιστικής Επιστήμης ή

Στατιστικής και Αναλογιστικών - Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών ή

Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής ή

Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ή

Λογιστικής Χρηματοοικονομικής και Ποσοτικής Ανάλυσης.






ΤΟ ΑΣΕΠ ΣΕ ΚΛΑΔΟΥΣ ΘΕΩΡΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΤΥΧΙΑ Σ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΠΕ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ

Πτυχίο ή δίπλωμα Αστικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης (από 1998 μετονομάστηκε σε Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης) ή Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογίας (πρώην Τεχνολογίας και Συστημάτων Παραγωγής) ή Δημόσιας Διοίκησης με κατεύθυνση Δημόσιας Οικονομικής ή Δημόσιας Διοίκησης (το οποίο ίσχυε μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 1996-1997) ή Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών και Πολιτικών Σπουδών (από Μάιο 2008 μετονομάστηκε σε Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών) με κατεύθυνση Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών ή Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών ή Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών με κατεύθυνση Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σχέσεων ή Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών (πρώην Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών και Πολιτικών Σπουδών ) με κατεύθυνση Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών ή Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων και Ανάπτυξης ή Διοίκησης Επιχειρήσεων ή Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών ή Διοίκησης Επιχειρήσεων Αγροτικών Προϊόντων και Τροφίμων ή Επιχειρησιακής Έρευνας και Μάρκετινγκ ή Επιχειρησιακής Έρευνας και Στρατηγικής Πωλήσεων (Marketing) ή Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ή Λογιστικής Χρηματοοικονομικής και Ποσοτικής Ανάλυσης ή Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας ή Μάρκετινγκ και Διοίκησης Λειτουργιών ή Μάρκετινγκ Αγροτικών Προϊόντων ή Ναυτιλιακών Σπουδών ή Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών ή Οικονομικής Επιστήμης ή Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης ή Οικονομικών Επιστημών ή Οικονομικής και Διοίκησης Τουρισμού ή Οργάνωσης και Διαχείρισης Αγροτικών Εκμεταλλεύσεων (από 2006 μετονομάστηκε σε Διοίκησης Επιχειρήσεων Αγροτικών Προϊόντων και Τροφίμων) ή Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων ή Οργάνωσης και Διαχείρισης Αθλητισμού ή Περιφερειακής και Οικονομικής Ανάπτυξης ή Στατιστικής ή Στατιστικής και Αναλογιστικής Επιστήμης ή Στατιστικής και Ασφαλιστικής Επιστήμης ή Στατιστικής και Αναλογιστικών - Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών ή Τεχνολογίας και Συστημάτων Παραγωγής ή Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής ΑΕΙ ή το ομώνυμο πτυχίο ή δίπλωμα Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (ΕΑΠ) ΑΕΙ ή Προγραμμάτων Σπουδών Επιλογής (ΠΣΕ) ΑΕΙ της ημεδαπής η ισότιμος τίτλος σχολών της ημεδαπής ή αλλοδαπής, αντίστοιχης ειδικότητας.


ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!



Παιδιά, αυτό με τους αποδεκτούς τίτλους σπουδών μου έχει προκαλέσει μεγάλη σύγχυση. Έχω ΠΤΥΧΙΟ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ενώ η προκήρυξη ορίζει σαν αποδεκτό τίτλο σπουδών ΠΤΥΧΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ. Επειδή την έχω πατήσει παλαιότερα, ο δικός μου τίτλος είναι αποδεκτός ή δεν είναι αποδεκτός επειδή στην προκήρυξη δεν αναφέρεται η λέξη ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ αλλά αναφέρεται μόνο η λέξη ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ?

stella29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Μάιος 18, 2015 12:59 pm

Δημοσίευσηαπό stella29 » Κυρ Ιουν 07, 2015 2:39 pm

από ποια σχολή το ζήτησες kate?

panos80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2015 5:41 pm

Δημοσίευσηαπό panos80 » Κυρ Ιουν 07, 2015 9:57 pm

Νομίζω ότι το πτυχίο οικονομικών επιστημών δεν έχει κάποιο πρόβλημα, όταν λένε "οικονομικων" στην προκήρυξη και στον οργανισμό σε αυτό ακριβώς αναφέρονται, στο απλό πτυχίο οικονομικών επιστημών.

Δείτε το και αντίστροφά! Αν ΔΕΝ εννοούνε με το "οικονομικών' το απλό πτυχίο οικονομικών επιστημών, τότε αυτό θα σήμαινε ότι εννοούνε κάποιο άλλο, και ότι το απλό πτυχιο οικονομικών επιστημών έχει αποκλειστεί από την ΠΕ Εφοριακών! Αν δεν αναφέρεται σε αυτές, τότε αναφέρεται σε κάποιες άλλα! ΠΟΙΑ; Μα δεν υπάρχουν άλλα, οι υπόλοιπες σχολες αναφέρονται καθαρά και ξάστερα σε άλλα σημεία στο οργανισμό του Υπ.Οικ! Αν με το "σχολές οικονομικών" δεν αναφέρεται στις σχολές οικονομικών επιστημών, τότε θα επρόκειτο για μια αναφορά χωρίς περιεχόμενο! Δεν νομίζω...

Αυτό που νομίζω είναι ότι διυλίζουμε τον κώνωπα της νομικής φρασεολογίας σε βαθμό υστερίας.

Stella29, οταν λες ότι "αντιμετώπισα παλαιότερα πρόβλημα" μπορείς να μας περιγράψεις ακριβώς τι συνέβη; Γιατί το λες που το λες "αντιμετώπισα παλαιότερα πρόβλημα με το πτυχίο οικονομικών επιστημών" σε ένα forum, πανικοβάλλεται έτσι ο κόσμος όταν το διαβάζει χωρίς διευκρινήσεις από δίπλα, αλλα πες μας λίγο και το context του προβλήματος που είχες για να καταλάβουμε αν όντως έχει σχέση με την περίπτωσή μας...

kate_1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2013 7:12 pm

Δημοσίευσηαπό kate_1 » Δευ Ιουν 08, 2015 12:07 am

stella29 έγραψε:Kate από ποια σχολή στο παπει?

Οργάνωση διοίκηση επιχειρήσεων. Και μετά ρώτησα στον Ασεπ αν τους κάνει αυτή η βεβαίωση και τους είπα ότι αφού μπορώ να γραφτώ στο οικονομικό επιμελητήριο άρα το πτυχίο μου είναι οικονομικό, αυτοί από το Ασεπ μου είπαν ότι δεν τους κάνει!!!!!!!

stella29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Μάιος 18, 2015 12:59 pm

Δημοσίευσηαπό stella29 » Δευ Ιουν 08, 2015 9:40 am

Thanks Kate.!
@ Panos.δεν λέω εγώ πως αντιμετώπισα προβλημα με το πτυχίο μου. σε άλλου comment το είδες μάλλον.

kate_1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2013 7:12 pm

Δημοσίευσηαπό kate_1 » Δευ Ιουν 08, 2015 1:04 pm

stella29 έγραψε:Thanks Kate.!
@ Panos.δεν λέω εγώ πως αντιμετώπισα προβλημα με το πτυχίο μου. σε άλλου comment το είδες μάλλον.

Εσύ Στέλλα βρήκες τελικά κανέναν στη γραμματεία? Τους ρώτησες για την βεβαίωση που ζητάνε από τον ΑΣΕΠ? Τι σου είπαν?
Πάντως μου φαίνεται τόσο παράλογο να μπορείς να είσαι μέλος οικονομικού επιμελητηρίου και το πτυχίο να μην πιάνεται ως οικονομικό πτυχίο!!!!!! :roll:

eln3na
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2015 9:30 am

Δημοσίευσηαπό eln3na » Δευ Ιουν 08, 2015 1:51 pm

kate_1 έγραψε:
stella29 έγραψε:Thanks Kate.!
@ Panos.δεν λέω εγώ πως αντιμετώπισα προβλημα με το πτυχίο μου. σε άλλου comment το είδες μάλλον.

Εσύ Στέλλα βρήκες τελικά κανέναν στη γραμματεία? Τους ρώτησες για την βεβαίωση που ζητάνε από τον ΑΣΕΠ? Τι σου είπαν?
Πάντως μου φαίνεται τόσο παράλογο να μπορείς να είσαι μέλος οικονομικού επιμελητηρίου και το πτυχίο να μην πιάνεται ως οικονομικό πτυχίο!!!!!! :roll:


Θα σας έλεγα να στείλετε μέιλ με θέμα "αίτηση χορήγησης βεβαίωσης πλήρους επάρκειας..." όχι μόνο στη γραμματεία αλλά και στη γενική συνέλευση και στο αρμόδιο όργανο ώστε να εξεταστεί από τους υπεύθυνους το γραπτό -πλέον- αίτημά σας.
Στην αίτησή σας να εξηγείτε αναλυτικά τι θέλετε, γιατί το θέλετε (που θα το χρησιμοποιήσετε), μέχρι πότε μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε και να αναπτύξετε τα επιχειρήματά σας. 'Οταν το στείλετε, πάρτε τηλ για επιβεβαίωση κ αν χρειάζεται να προωθηθεί και σε κάποιο άλλο τμήμα.
Επίσης, αν υπάρχει κάποιος σύλλογος αποφοίτων, επικοινωνήστε μαζί τους να μάθετε μήπως γνωρίζουν κάτι αυτοί.
Εκτός από αγωνία θέλει και αγώνα!

GEORGOL75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 21, 2015 5:03 pm

Δημοσίευσηαπό GEORGOL75 » Δευ Ιουν 08, 2015 4:49 pm

@elena

σου δωσανε βεβαιωση?


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες