2Κ/2015-ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΠΤΥΧΙΩΝ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
panos80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2015 5:41 pm

Δημοσίευσηαπό panos80 » Δευ Ιουν 08, 2015 4:58 pm

stella29 έγραψε:Thanks Kate.!
@ Panos.δεν λέω εγώ πως αντιμετώπισα προβλημα με το πτυχίο μου. σε άλλου comment το είδες μάλλον.


Σορρυ Στέλλα, όντως έχεις δίκιο.

tmarios, όταν λες "την πάτησα έτσι παλαιότερα", τι εννοείς ακριβώς; Για εσένα πήγαινε τελικά το ερώτημά μου...

panos80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2015 5:41 pm

Δημοσίευσηαπό panos80 » Δευ Ιουν 08, 2015 6:26 pm

kate_1 έγραψε:
stella29 έγραψε:Πάντως μου φαίνεται τόσο παράλογο να μπορείς να είσαι μέλος οικονομικού επιμελητηρίου και το πτυχίο να μην πιάνεται ως οικονομικό πτυχίο!!!!!! :roll:


Μα δεν ζητάνε "οικονομικό πτυχίο" ή πτυχίο "οικονομικού επιμελητηρίου" ! Ζητάνε "πτυχίο οικονομικών (επιστημών)" .

Το οποίο ειναι η ονομασία ΕΝΟΣ από τα πτυχια που γίνονται δεκτά στο ΟΕΕ, και ΕΝΟΣ από τα πτυχία που εντάσσονται στην ευρύτερη οικογένεια, και όχι όλωνων!

Και το "οικονομικό πτυχίο" από το "πτυχίο οικονομικών" διαφέρει τόσο, όσο το "ελληνικό πτυχίο" από το "πτυχίο ελληνικών" ή καλύτερα "πτυχιο ελληνικής φιλολογίας". Παρα πολύ δηλαδή! Αλλο είναι ένα πτυχίο στο οποίο τα ελληνικά χρησιμοποιήθηκαν, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, σαν εργαλείο για τη μελέτη ενός άλλου γνωστικού αντικειμένου, και άλλο το πτυχίο που μελετάει τα ίδια τα ελληνικά σε βάθος!

Αντιστοίχως και στα οικονομικά πτυχία. Κάποια πτυχία χρησιμοποιούν τα οικονομικά (από παρα πολύ εως πολύ λίγο, όπως πχ το Μαρκετινγκ και επικοινωνία) για να μελετήσουν κάποιο άλλο γνωστικό αντικείμενο, και υπάρχει και το πτυχίο οικονομικών επιστημών που μελετάει τα ίδια τα οικονομικά σε βάθος.

Δικαιούται σαφέστατα να διακρίνει κανείς το "οικονομικό πτυχίο" από το "πτυχίο οικονομικών" όπως ακριβώς θα διέκρινε ένα ελληνικό πτυχίο από ένα πτυχίο ελληνικών (ή καλύτερα ελληνικής φιλολογίας).

soible87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Μαρ 13, 2015 2:27 pm

Δημοσίευσηαπό soible87 » Δευ Ιουν 08, 2015 6:28 pm

Αν και δεν είμαι οικονομολόγος, επιτρέψτε μου να κάνω μια παρέμβαση/ Επειδή έχετε όλοι επαγγαλματικά διακιώματα οικονομολόγου δεν σημαίνει οτι θα πρέπει όπου ζητάνε οικονομολόγο να δέχονται όλα τα πτυχία που δίνουν αυτό το επαγγελματικό δικαίωμα.

Εγώ είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός (ΠΕ), και έχουμε ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους μηχανολόγους μηχανικούς, όμως όπου ζητάνε ηλεκτρολόγο μηχανικό δεν μπορεί μηχ. μηχανικός να κάνει τα χαρτιά του, όπως και το αντίστροφο. Βέβαια υπάρχουν θέσεις όπου αναφέρεται ρητα ηλεκτρολόγος ή μηχανολόγος. Εκεί και οι δύο μπορούν να υποβάλλουν τα χαρτιά τους.

kate_1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2013 7:12 pm

Δημοσίευσηαπό kate_1 » Δευ Ιουν 08, 2015 7:27 pm

eln3na έγραψε:
kate_1 έγραψε:
stella29 έγραψε:Thanks Kate.!
@ Panos.δεν λέω εγώ πως αντιμετώπισα προβλημα με το πτυχίο μου. σε άλλου comment το είδες μάλλον.

Εσύ Στέλλα βρήκες τελικά κανέναν στη γραμματεία? Τους ρώτησες για την βεβαίωση που ζητάνε από τον ΑΣΕΠ? Τι σου είπαν?
Πάντως μου φαίνεται τόσο παράλογο να μπορείς να είσαι μέλος οικονομικού επιμελητηρίου και το πτυχίο να μην πιάνεται ως οικονομικό πτυχίο!!!!!! :roll:


Θα σας έλεγα να στείλετε μέιλ με θέμα "αίτηση χορήγησης βεβαίωσης πλήρους επάρκειας..." όχι μόνο στη γραμματεία αλλά και στη γενική συνέλευση και στο αρμόδιο όργανο ώστε να εξεταστεί από τους υπεύθυνους το γραπτό -πλέον- αίτημά σας.
Στην αίτησή σας να εξηγείτε αναλυτικά τι θέλετε, γιατί το θέλετε (που θα το χρησιμοποιήσετε), μέχρι πότε μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε και να αναπτύξετε τα επιχειρήματά σας. 'Οταν το στείλετε, πάρτε τηλ για επιβεβαίωση κ αν χρειάζεται να προωθηθεί και σε κάποιο άλλο τμήμα.
Επίσης, αν υπάρχει κάποιος σύλλογος αποφοίτων, επικοινωνήστε μαζί τους να μάθετε μήπως γνωρίζουν κάτι αυτοί.
Εκτός από αγωνία θέλει και αγώνα!

Έλενα, εγώ έκανα αίτηση ηλεκτρονικά και τους έγραψα ακριβώς τι να μου γράψουν ότι δηλ το πτυχίο μου καλύπτει με πλήρη επάρκεια το γνωστικό αντικεείμενο της οικονομικής επιστήμης......όπως δηλ το ζητάει η προκήρυξη και όταν τους πήρα τηλ να επιβεβαιώσω ότι έλαβαν την αίτηση μου (στη γραμματεία) είπαν ότι τη μόνη βεβαίωση που μπορούν να μου χορηγήσουν είναι αυτή της εγγραφής στο οικονομικό επιμελητήριο!!!!
Και τους εξήγησα τον λόγο ότι τη θέλω για τον ΑΣΕΠ!!!!
Και μετά που πήρα τηλ στον ΑΣΕΠ αλλά και έστειλα και εγγράφως μήνυμα στον ΑΣΕΠ αυτοί μου απάντησαν ότι δεν τους κάνει αυτή η βεβαίωση!!!!!!
Δηλαδή φαύλος κύκλος.....!!!!!!
Οι πιθανότητες να με πάρουν σε αυτή την προκήρυξη είναι σχεδόν μηδαμινές όμως έχω ανάγκη απο δουλειά και δεν θέλω τίποτα να πάει χαμένο.......!!!!!!!

trmarios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2014 10:04 pm

Δημοσίευσηαπό trmarios » Δευ Ιουν 08, 2015 9:14 pm

kate_1 έγραψε:
eln3na έγραψε:
kate_1 έγραψε:
stella29 έγραψε:Thanks Kate.!
@ Panos.δεν λέω εγώ πως αντιμετώπισα προβλημα με το πτυχίο μου. σε άλλου comment το είδες μάλλον.

Εσύ Στέλλα βρήκες τελικά κανέναν στη γραμματεία? Τους ρώτησες για την βεβαίωση που ζητάνε από τον ΑΣΕΠ? Τι σου είπαν?
Πάντως μου φαίνεται τόσο παράλογο να μπορείς να είσαι μέλος οικονομικού επιμελητηρίου και το πτυχίο να μην πιάνεται ως οικονομικό πτυχίο!!!!!! :roll:


Θα σας έλεγα να στείλετε μέιλ με θέμα "αίτηση χορήγησης βεβαίωσης πλήρους επάρκειας..." όχι μόνο στη γραμματεία αλλά και στη γενική συνέλευση και στο αρμόδιο όργανο ώστε να εξεταστεί από τους υπεύθυνους το γραπτό -πλέον- αίτημά σας.
Στην αίτησή σας να εξηγείτε αναλυτικά τι θέλετε, γιατί το θέλετε (που θα το χρησιμοποιήσετε), μέχρι πότε μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε και να αναπτύξετε τα επιχειρήματά σας. 'Οταν το στείλετε, πάρτε τηλ για επιβεβαίωση κ αν χρειάζεται να προωθηθεί και σε κάποιο άλλο τμήμα.
Επίσης, αν υπάρχει κάποιος σύλλογος αποφοίτων, επικοινωνήστε μαζί τους να μάθετε μήπως γνωρίζουν κάτι αυτοί.
Εκτός από αγωνία θέλει και αγώνα!

Έλενα, εγώ έκανα αίτηση ηλεκτρονικά και τους έγραψα ακριβώς τι να μου γράψουν ότι δηλ το πτυχίο μου καλύπτει με πλήρη επάρκεια το γνωστικό αντικεείμενο της οικονομικής επιστήμης......όπως δηλ το ζητάει η προκήρυξη και όταν τους πήρα τηλ να επιβεβαιώσω ότι έλαβαν την αίτηση μου (στη γραμματεία) είπαν ότι τη μόνη βεβαίωση που μπορούν να μου χορηγήσουν είναι αυτή της εγγραφής στο οικονομικό επιμελητήριο!!!!
Και τους εξήγησα τον λόγο ότι τη θέλω για τον ΑΣΕΠ!!!!
Και μετά που πήρα τηλ στον ΑΣΕΠ αλλά και έστειλα και εγγράφως μήνυμα στον ΑΣΕΠ αυτοί μου απάντησαν ότι δεν τους κάνει αυτή η βεβαίωση!!!!!!
Δηλαδή φαύλος κύκλος.....!!!!!!
Οι πιθανότητες να με πάρουν σε αυτή την προκήρυξη είναι σχεδόν μηδαμινές όμως έχω ανάγκη απο δουλειά και δεν θέλω τίποτα να πάει χαμένο.......!!!!!!!


Πήρα σήμερα τηλέφωνο στη γραμματεία της δικής μου σχολής (ΠΑΜΑΚ) ζητώντας ακριβώς αυτό που λέει στην προκήρυξη (βεβαίωση ότι το πτυχίο μου στηρίζεται σε σπουδές που καλύπτουν με πλήρη επάρκεια το γνωστικό αντικείμενο του πτυχίου των ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ) και μου είπαν ότι αυτό το είχαν ρωτήσει παλαιότερα στο υπουργείο και ότι για τα πτυχία του ΠΑΜΑΚ δεν χρειάζεται. Μου είπαν ότι αυτή η βεβαίωση αφορά περιπτώσεις σχολών που έχουν προκύψει από συγχώνευση. Μου λέει πάρε τηλέφωνο στο ΑΣΕΠ να το επιβεβαιώσεις. Έστειλα από χτες e-mail στο ΑΣΕΠ με το ερώτημα αν γίνεται αποδεκτό το πτυχίο μου (ΠΤΥΧΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ) αλλά δεν πήρα ακόμα απάντηση. Θα πάρω αύριο το πρωί τηλέφωνο να τους ρωτήσω. Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα απαντήσουν ευθέως στο ΑΣΕΠ αλλά πλαγίως για να μην δεσμευτούν και χρησιμοποιηθεί αυτό σε κάποια ένσταση. Ειδικά στην περίπτωση του e-mail.

Στην 1Κ/2013 δεν μου έκαναν δεκτό το μεταπτυχιακό γιατί αυτό έγραφε ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΗ ΔΙΕΘΝΗ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ και όχι ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ όπως ζητούνταν στην προκήρυξη. Γι'αυτό Panos80 επιμένω τόσο πολύ σε σημείο υστερίας για το αν η λέξη ΠΤΥΧΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ταυτίζεται με τη λέξη ΠΤΥΧΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ. Γιατί υπάρχει περίπτωση να γυρίσουν να μου πούνε ότι δεν είναι ίδιο το ΠΤΥΧΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ με το ΠΤΥΧΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ και ότι θα έπρεπε να πάρω βεβαίωση που να το διευκρινίζει. Στη χώρα που ζούμε παλεύουμε για τα αυτονόητα. Να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες. Γι'αυτό το αυτονόητο μόνο με αυτονόητο μπορείς να το πολεμήσεις.

masvoula
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Μάιος 18, 2015 8:15 pm

Δημοσίευσηαπό masvoula » Δευ Ιουν 08, 2015 10:29 pm

panos80 έγραψε:
kate_1 έγραψε:
stella29 έγραψε:Πάντως μου φαίνεται τόσο παράλογο να μπορείς να είσαι μέλος οικονομικού επιμελητηρίου και το πτυχίο να μην πιάνεται ως οικονομικό πτυχίο!!!!!! :roll:


Μα δεν ζητάνε "οικονομικό πτυχίο" ή πτυχίο "οικονομικού επιμελητηρίου" ! Ζητάνε "πτυχίο οικονομικών (επιστημών)" .

Το οποίο ειναι η ονομασία ΕΝΟΣ από τα πτυχια που γίνονται δεκτά στο ΟΕΕ, και ΕΝΟΣ από τα πτυχία που εντάσσονται στην ευρύτερη οικογένεια, και όχι όλωνων!

Και το "οικονομικό πτυχίο" από το "πτυχίο οικονομικών" διαφέρει τόσο, όσο το "ελληνικό πτυχίο" από το "πτυχίο ελληνικών" ή καλύτερα "πτυχιο ελληνικής φιλολογίας". Παρα πολύ δηλαδή! Αλλο είναι ένα πτυχίο στο οποίο τα ελληνικά χρησιμοποιήθηκαν, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, σαν εργαλείο για τη μελέτη ενός άλλου γνωστικού αντικειμένου, και άλλο το πτυχίο που μελετάει τα ίδια τα ελληνικά σε βάθος!

Αντιστοίχως και στα οικονομικά πτυχία. Κάποια πτυχία χρησιμοποιούν τα οικονομικά (από παρα πολύ εως πολύ λίγο, όπως πχ το Μαρκετινγκ και επικοινωνία) για να μελετήσουν κάποιο άλλο γνωστικό αντικείμενο, και υπάρχει και το πτυχίο οικονομικών επιστημών που μελετάει τα ίδια τα οικονομικά σε βάθος.

Δικαιούται σαφέστατα να διακρίνει κανείς το "οικονομικό πτυχίο" από το "πτυχίο οικονομικών" όπως ακριβώς θα διέκρινε ένα ελληνικό πτυχίο από ένα πτυχίο ελληνικών (ή καλύτερα ελληνικής φιλολογίας).


ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ PANO80?

Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΛΕΕΙ "ΠΤΥΧΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ" ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ...ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΕΛΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΜΕ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΟ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ....

ΠΤΥΧΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ...ΤΙ? ΣΧΟΛΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ;ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙ;

panos80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2015 5:41 pm

Δημοσίευσηαπό panos80 » Δευ Ιουν 08, 2015 11:21 pm

Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα υπάρξει θέμα, tmarios. Ok, καταλαβαίνω τι συνέβη με το μεταπτυχιακό, αλλα στη συγκεκριμένη περιπτωση η ονοματολογική διαφορά δεν ειναι τόσο μεγάλη.

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει επιστημονική επιτροπή στον ΑΣΕΠ που αποφαίνεται για το τι απορρίπτεται και τι όχι. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι μια τέτοια επιτροπή θα θεωρούσε ότι στα "πτυχία οικονομικών" που περιγράφει η προκήρυξη ΔΕΝ κατατάσσεται το πτυχίο οικονομικών επιστημών. Δεν ειναι όπως στη διοίκηση επιχειρήσεων που αναφέρεται ρητά στην ΠΕ Εφοριακών, και ρητά αποφασίστηκε να παραλειφθεί, άρα και να μείνει έξω.

Ξέρεις γιατί πιστεύω ότι κάνανε αυτή την τροποποίηση; Γιατί δηλαδή το είπανε πτυχίο οικονομικών αντί για οικονομικών επιστημών ή οικονομικής επιστήμης όπως λέγονται τα ελληνικά πτυχία; Για να μην ταλαιπωρούνται τα παιδιά που έχουν degree in economics από το εξωτερικό. Γιατί έξω δεν υπάρχει "degree in economic science(s)" και αλλα χαζά, το λένε απλά degree in economics, το οποίο μεταφράζεται με μια λέξη, πτυχίο στα οικονομικα ή πτυχίο οικονομικών. Για να μην έχουνε θεματα τα παιδιά από έξω το κάνανε. Και για το θέμα της Δημόσιας Οικονομικής, που αναφέρθηκε πιο πάνω, νομίζω ότι κι εκεί η λογική της αλλαγής παραμένει η ίδια.

Αν σου απαντήσει, πάντως, ο ΑΣΕΠ, πες μας τι απάντησε, οκ;

panos80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2015 5:41 pm

Δημοσίευσηαπό panos80 » Τρί Ιουν 09, 2015 12:36 am

masvoula έγραψε:
panos80 έγραψε:
kate_1 έγραψε:
stella29 έγραψε:Πάντως μου φαίνεται τόσο παράλογο να μπορείς να είσαι μέλος οικονομικού επιμελητηρίου και το πτυχίο να μην πιάνεται ως οικονομικό πτυχίο!!!!!! :roll:


Μα δεν ζητάνε "οικονομικό πτυχίο" ή πτυχίο "οικονομικού επιμελητηρίου" ! Ζητάνε "πτυχίο οικονομικών (επιστημών)" .

Το οποίο ειναι η ονομασία ΕΝΟΣ από τα πτυχια που γίνονται δεκτά στο ΟΕΕ, και ΕΝΟΣ από τα πτυχία που εντάσσονται στην ευρύτερη οικογένεια, και όχι όλωνων!

Και το "οικονομικό πτυχίο" από το "πτυχίο οικονομικών" διαφέρει τόσο, όσο το "ελληνικό πτυχίο" από το "πτυχίο ελληνικών" ή καλύτερα "πτυχιο ελληνικής φιλολογίας". Παρα πολύ δηλαδή! Αλλο είναι ένα πτυχίο στο οποίο τα ελληνικά χρησιμοποιήθηκαν, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, σαν εργαλείο για τη μελέτη ενός άλλου γνωστικού αντικειμένου, και άλλο το πτυχίο που μελετάει τα ίδια τα ελληνικά σε βάθος!

Αντιστοίχως και στα οικονομικά πτυχία. Κάποια πτυχία χρησιμοποιούν τα οικονομικά (από παρα πολύ εως πολύ λίγο, όπως πχ το Μαρκετινγκ και επικοινωνία) για να μελετήσουν κάποιο άλλο γνωστικό αντικείμενο, και υπάρχει και το πτυχίο οικονομικών επιστημών που μελετάει τα ίδια τα οικονομικά σε βάθος.

Δικαιούται σαφέστατα να διακρίνει κανείς το "οικονομικό πτυχίο" από το "πτυχίο οικονομικών" όπως ακριβώς θα διέκρινε ένα ελληνικό πτυχίο από ένα πτυχίο ελληνικών (ή καλύτερα ελληνικής φιλολογίας).


ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ PANO80?

Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΛΕΕΙ "ΠΤΥΧΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ" ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ...ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΕΛΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΜΕ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΟ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ....

ΠΤΥΧΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ...ΤΙ? ΣΧΟΛΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ;ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙ;


Αντιμετωπίζετε τα θέματα απελπιστικά λεξικογραφικά, και όχι με όρους γνωστικού αντικειμένου. Αν βάζατε λίγο το μυαλό σας να δουλέψει, (και μυαλό έχετε αν θέλετε, απλά δεν το κινητοποιείτε ή σας τυφλώνει κάποια οργή) θα καταλαβαίνατε με μια απλή ανάγνωση τα εξής:

Οτι στην 1Κ/2013 η περιγραφή των πτυχίων γίνεται με ονοματοδοσίες συγκεκριμένων ελληνικών πτυχίων.

Αυτό ειναι σαφές ότι ΑΛΛΑΖΕΙ στην 2Κ/2015, και η περιγραφή δεν ακολουθάει πια αποκλειστικά ονοματοδοσίες πτυχίων (παρα μόνο όπου αυτό συμπληρώνει και διευκολύ), αλλα γίνεται και με ονοματοδοσίες γνωστικών αντικειμένων γιατί σε πολλές περιπτώσεις αυτό περισσότερο διευκολύνει παρα συσκοτίζει καταστάσεις. Αυτό φαίνεται όχι μόνο στο "πτυχίο οικονομικών" αλλα και στο πτυχίο "δημόσιας οικονομικής", που το κοροιδεύετε επειδή "δεν είναι πτυχίο αλλα κατεύθυνση πτυχίου, και θα έπρεπε να το ονομάσουν όπως πριν".

Και ποιός σας λέει εσάς ότι στο εξωτερικό δεν υπάρχουν πτυχία δημόσιας οικονομικής; Με την παλιά περιγραφή όμως, μόνο οι απόφοιτοι του ελληνικού τμήματος δημόσιας διοίκησης με κατεύθυνση δημόσια οικονομική μπορούσαν να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό! Οι άλλοι απο το εξωτερικό αποκλειονταν εντελώς! Δεν πα να είχανε πτυχίο δημόσιας οικονομικής; Εφόσον δεν ήταν 'Δημοσιας Διοίκησης με κατεύθυνση δημόσια οικονομική" τα χέρια του ΑΣΕΠ ήταν προφανώς δεμένα! Και σιγά μην παίρνανε βεβαίωση από τις σχολές τους στο εξωτερικό με αυτό το περιεχόμενο! Τωρα όμως με την αλλαγή αυτή διευκολύνονται.

Το ίδιο συμβαίνει και με την αλλαγή και σύμπτυξη των πτυχίων "οικονομικών επιστημών" και "οικονομικής επιστήμης" σε μια ενιαία περιγραφή "πτυχίο οικονομικών". Επειδή δημιουργούσαν πρόβλημα οι ονοματοδοσίες αυτές των ελληνικών πτυχίων στα παιδιά που έρχονταν από το εξωτερικό όπου εκεί τα πτυχία ειναι όλα degree in economics, το διαμορφώσανε έτσι ώστε να βολεύονται όλοι. εγώ έτσι το βλέπω. Καποιος που ξέρει αγγλικά και κάνει τη reverse μετάφραση στο 'πτυχίο οικονομικών' την ψυλλιάζεται αμέσως την σκοπιμότητα της αλλαγής!

Ολα αυτά συνάγονται με λίγη κοινή λογική, και λίγα αγγλικά...δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.

tmarios, για μένα ειναι σαφές γιατί απορρίφθηκε το μεταπτυχιακό σου. Εσύ νομίζεις ότι απορρίφθηκε για το "χρηματοδότηση", εγώ όμως νομίζω ότι επαιξε ρόλο περισσότερο το "διεθνή". Εμείς είχαμε ξεχωριστό μάθημα στο μεταπτυχιακό μας σε αυτό το γνωστικό αντικείμενο, που αφορά τις τιμές συναλλάγματος. Αν κάποιος το ξέρεις αυτό (ή καλύτερα, το ξέρει "ετσι"), τότε δεν ειναι απίθανό να στραβώσει όταν το δει, και να το θεωρήσει ζπλα σαν υποσύνολό του γνωστικού αντικειμένου και άρα ineligible. Προσοχή, δεν εκφράζω άποψη για το μεταπτυχιακό σου, δεν το ξέρω, και εφόσον έχεις πάρει βεβαίωση όλα μέλι γάλα, απλά εικασίες κάνω για την απόρριψή του...

Τώρα επειδή κάτι ανέφερες με το ποιόν "συμφέρει" και ποιόν "δεν συμφέρει", masvoula, το τι θα κάνει ο ΑΣΕΠ δεν υπακούει στα συμφέροντα κανενός, καλή μου. Αλίμονο για τον ΑΣΕΠ (και για εμάς) εαν καθόριζε το τι θα έκανε διαβάζοντας τα forum αντί να κοιτάζει τους νόμους και τα θεσμικά όργανα, ήτοι την επιστημονική επιτροπή που ειναι επιφορτισμένη να δέχεται ή να απορρίπτει τίτλους. O καθένας λοιπόν εκφράζει απλά την εκτίμησή του για το τι θα κάνει αυτή η επιτροπή. Αν συνοδεύεται με επιχειρήματα, ειναι πιο αντικειμενική. Οταν δεν συνοδεύεται από επιχειρήματα, αυτές μάλλον περισσότερο συμφεροντολογικές ειναι.Δεν βλέπω επιχειρήματα σε αυτό που λες...

Δεν υπάρχει σώφρων οικονομολόγος σε καμια επιστημονική επιτροπή που θα έλεγε ότι το πτυχίο οικονομικών επιστήμων "δεν ειναι ή μπορεί και να μην ειναι" πτυχίο οικονομικών. Ενας ΑΣΧΕΤΟΣ με τα οικονομικά ναι, μπορεί να την πετάξει αυτή την κοτσάνα! Ενας πικραμμένος για τη δικιά του οδύσσεια που αναγκάζεται να υποστεί και θέλει να την περάσουν και άλλοι, σαν τη masvoula, επίσης! Ενας καμμένος από άλλη υπόθεση (με εντελώς άλλες εμπλεκόμενες ορολογίες) όπως ο tmarios θα ήταν ίσως και δικαιολογημένος! Ενας εντελώς άσχετος θα επιμείνει κιόλας! Ενας σχετικός όμως όχι...

eln3na
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2015 9:30 am

Δημοσίευσηαπό eln3na » Τρί Ιουν 09, 2015 10:56 am

GEORGOL75 έγραψε:@elena

σου δωσανε βεβαιωση?


Είμαι σε καλό δρόμο GEORGOL75

eln3na
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2015 9:30 am

Δημοσίευσηαπό eln3na » Τρί Ιουν 09, 2015 11:06 am

kate_1 έγραψε:
eln3na έγραψε:
kate_1 έγραψε:
stella29 έγραψε:Thanks Kate.!
@ Panos.δεν λέω εγώ πως αντιμετώπισα προβλημα με το πτυχίο μου. σε άλλου comment το είδες μάλλον.

Εσύ Στέλλα βρήκες τελικά κανέναν στη γραμματεία? Τους ρώτησες για την βεβαίωση που ζητάνε από τον ΑΣΕΠ? Τι σου είπαν?
Πάντως μου φαίνεται τόσο παράλογο να μπορείς να είσαι μέλος οικονομικού επιμελητηρίου και το πτυχίο να μην πιάνεται ως οικονομικό πτυχίο!!!!!! :roll:


Θα σας έλεγα να στείλετε μέιλ με θέμα "αίτηση χορήγησης βεβαίωσης πλήρους επάρκειας..." όχι μόνο στη γραμματεία αλλά και στη γενική συνέλευση και στο αρμόδιο όργανο ώστε να εξεταστεί από τους υπεύθυνους το γραπτό -πλέον- αίτημά σας.
Στην αίτησή σας να εξηγείτε αναλυτικά τι θέλετε, γιατί το θέλετε (που θα το χρησιμοποιήσετε), μέχρι πότε μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε και να αναπτύξετε τα επιχειρήματά σας. 'Οταν το στείλετε, πάρτε τηλ για επιβεβαίωση κ αν χρειάζεται να προωθηθεί και σε κάποιο άλλο τμήμα.
Επίσης, αν υπάρχει κάποιος σύλλογος αποφοίτων, επικοινωνήστε μαζί τους να μάθετε μήπως γνωρίζουν κάτι αυτοί.
Εκτός από αγωνία θέλει και αγώνα!

Έλενα, εγώ έκανα αίτηση ηλεκτρονικά και τους έγραψα ακριβώς τι να μου γράψουν ότι δηλ το πτυχίο μου καλύπτει με πλήρη επάρκεια το γνωστικό αντικεείμενο της οικονομικής επιστήμης......όπως δηλ το ζητάει η προκήρυξη και όταν τους πήρα τηλ να επιβεβαιώσω ότι έλαβαν την αίτηση μου (στη γραμματεία) είπαν ότι τη μόνη βεβαίωση που μπορούν να μου χορηγήσουν είναι αυτή της εγγραφής στο οικονομικό επιμελητήριο!!!!
Και τους εξήγησα τον λόγο ότι τη θέλω για τον ΑΣΕΠ!!!!
Και μετά που πήρα τηλ στον ΑΣΕΠ αλλά και έστειλα και εγγράφως μήνυμα στον ΑΣΕΠ αυτοί μου απάντησαν ότι δεν τους κάνει αυτή η βεβαίωση!!!!!!
Δηλαδή φαύλος κύκλος.....!!!!!!
Οι πιθανότητες να με πάρουν σε αυτή την προκήρυξη είναι σχεδόν μηδαμινές όμως έχω ανάγκη απο δουλειά και δεν θέλω τίποτα να πάει χαμένο.......!!!!!!!


Συγγνώμη Kate, νόμισα ότι είχες πάρει τηλέφωνο και μίλησες με κάποιον άσχετο... Στείλε μήνυμα στο ΟΕΕ, γραφείο προέδρου.

Καλή τύχη και με το καλό να διοριστείς!

kate_1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2013 7:12 pm

Δημοσίευσηαπό kate_1 » Τρί Ιουν 09, 2015 3:35 pm

eln3na έγραψε:
kate_1 έγραψε:
eln3na έγραψε:
kate_1 έγραψε:
stella29 έγραψε:Thanks Kate.!
@ Panos.δεν λέω εγώ πως αντιμετώπισα προβλημα με το πτυχίο μου. σε άλλου comment το είδες μάλλον.

Εσύ Στέλλα βρήκες τελικά κανέναν στη γραμματεία? Τους ρώτησες για την βεβαίωση που ζητάνε από τον ΑΣΕΠ? Τι σου είπαν?
Πάντως μου φαίνεται τόσο παράλογο να μπορείς να είσαι μέλος οικονομικού επιμελητηρίου και το πτυχίο να μην πιάνεται ως οικονομικό πτυχίο!!!!!! :roll:


Θα σας έλεγα να στείλετε μέιλ με θέμα "αίτηση χορήγησης βεβαίωσης πλήρους επάρκειας..." όχι μόνο στη γραμματεία αλλά και στη γενική συνέλευση και στο αρμόδιο όργανο ώστε να εξεταστεί από τους υπεύθυνους το γραπτό -πλέον- αίτημά σας.
Στην αίτησή σας να εξηγείτε αναλυτικά τι θέλετε, γιατί το θέλετε (που θα το χρησιμοποιήσετε), μέχρι πότε μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε και να αναπτύξετε τα επιχειρήματά σας. 'Οταν το στείλετε, πάρτε τηλ για επιβεβαίωση κ αν χρειάζεται να προωθηθεί και σε κάποιο άλλο τμήμα.
Επίσης, αν υπάρχει κάποιος σύλλογος αποφοίτων, επικοινωνήστε μαζί τους να μάθετε μήπως γνωρίζουν κάτι αυτοί.
Εκτός από αγωνία θέλει και αγώνα!

Έλενα, εγώ έκανα αίτηση ηλεκτρονικά και τους έγραψα ακριβώς τι να μου γράψουν ότι δηλ το πτυχίο μου καλύπτει με πλήρη επάρκεια το γνωστικό αντικεείμενο της οικονομικής επιστήμης......όπως δηλ το ζητάει η προκήρυξη και όταν τους πήρα τηλ να επιβεβαιώσω ότι έλαβαν την αίτηση μου (στη γραμματεία) είπαν ότι τη μόνη βεβαίωση που μπορούν να μου χορηγήσουν είναι αυτή της εγγραφής στο οικονομικό επιμελητήριο!!!!
Και τους εξήγησα τον λόγο ότι τη θέλω για τον ΑΣΕΠ!!!!
Και μετά που πήρα τηλ στον ΑΣΕΠ αλλά και έστειλα και εγγράφως μήνυμα στον ΑΣΕΠ αυτοί μου απάντησαν ότι δεν τους κάνει αυτή η βεβαίωση!!!!!!
Δηλαδή φαύλος κύκλος.....!!!!!!
Οι πιθανότητες να με πάρουν σε αυτή την προκήρυξη είναι σχεδόν μηδαμινές όμως έχω ανάγκη απο δουλειά και δεν θέλω τίποτα να πάει χαμένο.......!!!!!!!


Συγγνώμη Kate, νόμισα ότι είχες πάρει τηλέφωνο και μίλησες με κάποιον άσχετο... Στείλε μήνυμα στο ΟΕΕ, γραφείο προέδρου.

Καλή τύχη και με το καλό να διοριστείς!

Έλενα σε ευχαριστώ πολύ για την παρότρυνση...!!!!!
Άντε να στείλω μήνυμα και στο ΟΕΕ να δούμε τι θα γίνει.....!!!!

trmarios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2014 10:04 pm

Δημοσίευσηαπό trmarios » Τρί Ιουν 09, 2015 6:54 pm

panos80 έγραψε:
masvoula έγραψε:
panos80 έγραψε:
kate_1 έγραψε:
stella29 έγραψε:Πάντως μου φαίνεται τόσο παράλογο να μπορείς να είσαι μέλος οικονομικού επιμελητηρίου και το πτυχίο να μην πιάνεται ως οικονομικό πτυχίο!!!!!! :roll:


Μα δεν ζητάνε "οικονομικό πτυχίο" ή πτυχίο "οικονομικού επιμελητηρίου" ! Ζητάνε "πτυχίο οικονομικών (επιστημών)" .

Το οποίο ειναι η ονομασία ΕΝΟΣ από τα πτυχια που γίνονται δεκτά στο ΟΕΕ, και ΕΝΟΣ από τα πτυχία που εντάσσονται στην ευρύτερη οικογένεια, και όχι όλωνων!

Και το "οικονομικό πτυχίο" από το "πτυχίο οικονομικών" διαφέρει τόσο, όσο το "ελληνικό πτυχίο" από το "πτυχίο ελληνικών" ή καλύτερα "πτυχιο ελληνικής φιλολογίας". Παρα πολύ δηλαδή! Αλλο είναι ένα πτυχίο στο οποίο τα ελληνικά χρησιμοποιήθηκαν, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, σαν εργαλείο για τη μελέτη ενός άλλου γνωστικού αντικειμένου, και άλλο το πτυχίο που μελετάει τα ίδια τα ελληνικά σε βάθος!

Αντιστοίχως και στα οικονομικά πτυχία. Κάποια πτυχία χρησιμοποιούν τα οικονομικά (από παρα πολύ εως πολύ λίγο, όπως πχ το Μαρκετινγκ και επικοινωνία) για να μελετήσουν κάποιο άλλο γνωστικό αντικείμενο, και υπάρχει και το πτυχίο οικονομικών επιστημών που μελετάει τα ίδια τα οικονομικά σε βάθος.

Δικαιούται σαφέστατα να διακρίνει κανείς το "οικονομικό πτυχίο" από το "πτυχίο οικονομικών" όπως ακριβώς θα διέκρινε ένα ελληνικό πτυχίο από ένα πτυχίο ελληνικών (ή καλύτερα ελληνικής φιλολογίας).


ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ PANO80?

Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΛΕΕΙ "ΠΤΥΧΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ" ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ...ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΕΛΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΜΕ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΟ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ....

ΠΤΥΧΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ...ΤΙ? ΣΧΟΛΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ;ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙ;


Αντιμετωπίζετε τα θέματα απελπιστικά λεξικογραφικά, και όχι με όρους γνωστικού αντικειμένου. Αν βάζατε λίγο το μυαλό σας να δουλέψει, (και μυαλό έχετε αν θέλετε, απλά δεν το κινητοποιείτε ή σας τυφλώνει κάποια οργή) θα καταλαβαίνατε με μια απλή ανάγνωση τα εξής:

Οτι στην 1Κ/2013 η περιγραφή των πτυχίων γίνεται με ονοματοδοσίες συγκεκριμένων ελληνικών πτυχίων.

Αυτό ειναι σαφές ότι ΑΛΛΑΖΕΙ στην 2Κ/2015, και η περιγραφή δεν ακολουθάει πια αποκλειστικά ονοματοδοσίες πτυχίων (παρα μόνο όπου αυτό συμπληρώνει και διευκολύ), αλλα γίνεται και με ονοματοδοσίες γνωστικών αντικειμένων γιατί σε πολλές περιπτώσεις αυτό περισσότερο διευκολύνει παρα συσκοτίζει καταστάσεις. Αυτό φαίνεται όχι μόνο στο "πτυχίο οικονομικών" αλλα και στο πτυχίο "δημόσιας οικονομικής", που το κοροιδεύετε επειδή "δεν είναι πτυχίο αλλα κατεύθυνση πτυχίου, και θα έπρεπε να το ονομάσουν όπως πριν".

Και ποιός σας λέει εσάς ότι στο εξωτερικό δεν υπάρχουν πτυχία δημόσιας οικονομικής; Με την παλιά περιγραφή όμως, μόνο οι απόφοιτοι του ελληνικού τμήματος δημόσιας διοίκησης με κατεύθυνση δημόσια οικονομική μπορούσαν να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό! Οι άλλοι απο το εξωτερικό αποκλειονταν εντελώς! Δεν πα να είχανε πτυχίο δημόσιας οικονομικής; Εφόσον δεν ήταν 'Δημοσιας Διοίκησης με κατεύθυνση δημόσια οικονομική" τα χέρια του ΑΣΕΠ ήταν προφανώς δεμένα! Και σιγά μην παίρνανε βεβαίωση από τις σχολές τους στο εξωτερικό με αυτό το περιεχόμενο! Τωρα όμως με την αλλαγή αυτή διευκολύνονται.

Το ίδιο συμβαίνει και με την αλλαγή και σύμπτυξη των πτυχίων "οικονομικών επιστημών" και "οικονομικής επιστήμης" σε μια ενιαία περιγραφή "πτυχίο οικονομικών". Επειδή δημιουργούσαν πρόβλημα οι ονοματοδοσίες αυτές των ελληνικών πτυχίων στα παιδιά που έρχονταν από το εξωτερικό όπου εκεί τα πτυχία ειναι όλα degree in economics, το διαμορφώσανε έτσι ώστε να βολεύονται όλοι. εγώ έτσι το βλέπω. Καποιος που ξέρει αγγλικά και κάνει τη reverse μετάφραση στο 'πτυχίο οικονομικών' την ψυλλιάζεται αμέσως την σκοπιμότητα της αλλαγής!

Ολα αυτά συνάγονται με λίγη κοινή λογική, και λίγα αγγλικά...δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.

tmarios, για μένα ειναι σαφές γιατί απορρίφθηκε το μεταπτυχιακό σου. Εσύ νομίζεις ότι απορρίφθηκε για το "χρηματοδότηση", εγώ όμως νομίζω ότι επαιξε ρόλο περισσότερο το "διεθνή". Εμείς είχαμε ξεχωριστό μάθημα στο μεταπτυχιακό μας σε αυτό το γνωστικό αντικείμενο, που αφορά τις τιμές συναλλάγματος. Αν κάποιος το ξέρεις αυτό (ή καλύτερα, το ξέρει "ετσι"), τότε δεν ειναι απίθανό να στραβώσει όταν το δει, και να το θεωρήσει ζπλα σαν υποσύνολό του γνωστικού αντικειμένου και άρα ineligible. Προσοχή, δεν εκφράζω άποψη για το μεταπτυχιακό σου, δεν το ξέρω, και εφόσον έχεις πάρει βεβαίωση όλα μέλι γάλα, απλά εικασίες κάνω για την απόρριψή του...

Τώρα επειδή κάτι ανέφερες με το ποιόν "συμφέρει" και ποιόν "δεν συμφέρει", masvoula, το τι θα κάνει ο ΑΣΕΠ δεν υπακούει στα συμφέροντα κανενός, καλή μου. Αλίμονο για τον ΑΣΕΠ (και για εμάς) εαν καθόριζε το τι θα έκανε διαβάζοντας τα forum αντί να κοιτάζει τους νόμους και τα θεσμικά όργανα, ήτοι την επιστημονική επιτροπή που ειναι επιφορτισμένη να δέχεται ή να απορρίπτει τίτλους. O καθένας λοιπόν εκφράζει απλά την εκτίμησή του για το τι θα κάνει αυτή η επιτροπή. Αν συνοδεύεται με επιχειρήματα, ειναι πιο αντικειμενική. Οταν δεν συνοδεύεται από επιχειρήματα, αυτές μάλλον περισσότερο συμφεροντολογικές ειναι.Δεν βλέπω επιχειρήματα σε αυτό που λες...

Δεν υπάρχει σώφρων οικονομολόγος σε καμια επιστημονική επιτροπή που θα έλεγε ότι το πτυχίο οικονομικών επιστήμων "δεν ειναι ή μπορεί και να μην ειναι" πτυχίο οικονομικών. Ενας ΑΣΧΕΤΟΣ με τα οικονομικά ναι, μπορεί να την πετάξει αυτή την κοτσάνα! Ενας πικραμμένος για τη δικιά του οδύσσεια που αναγκάζεται να υποστεί και θέλει να την περάσουν και άλλοι, σαν τη masvoula, επίσης! Ενας καμμένος από άλλη υπόθεση (με εντελώς άλλες εμπλεκόμενες ορολογίες) όπως ο tmarios θα ήταν ίσως και δικαιολογημένος! Ενας εντελώς άσχετος θα επιμείνει κιόλας! Ενας σχετικός όμως όχι...


Πήρα σήμερα τηλέφωνο στον ΑΣΕΠ και τους ρώτησα. Μίλησα με μια κυρία και μου απάντησε κατευθείαν, χωρίς ενδοιασμούς, χωρίς επιφυλάξεις και άνετα, ότι το πτυχίο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ είναι ΠΤΥΧΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ. Και με ρωτάει" εσύ τι νομίζεις?". Της απάντησα ότι είναι αυτονόητο και ότι εγώ το ξέρω ότι ισχύει αλλά σας ρωτάω για να είμαι σίγουρος (ο καμένος φυσάει και το γιαούρτι!!!). Βέβαια, στο e-mail που είχα στείλει ακόμα να μου απαντήσουν και αν στραβώσει κάτι δεν θα δεχθούν το επιχείρημα ότι μου το είπανε στο τηλέφωνο. Μόνο τα γραπτά μένουν. Οπότε λέω να μην πάρω βεβαίωση και να αρκεστώ στο αυτονόητο.

Οπότε, panos80 έχεις δίκιο στην προτελευταία δημοσίευσή σου στο thread. Όσο για την τελευταία σου δημοσίευση, Panos80 έχεις περίπου δίκιο. Στάθηκαν στον όρο ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ (έτσι γράφει η τότε απόφαση για την ένστασή μου) και όχι στον όρο ΔΙΕΘΝΗΣ. Έχω πάρει βεβαίωση από τη σχολή μου και κάλυψα το αυτονόητο. Γιατί μιλάμε για το αυτονόητο. Δεν δέχομαι ότι στέκονται μόνο στο τι μπορεί να τους πει μια επιστημονική επιτροπή αλλά κυρίως στις λέξεις. Από τη στιγμή που το χαρτί που προσκομίζεις (π.χ. πτυχίο, μεταπτυχιακό κτλ.) γράφει τη λέξη που θέλει η εκάστοτε προκήρυξη τότε είναι αποδεκτό και ας μην έκανες κανένα μάθημα στη σχολή σου εσύ από αυτό που ζητάνε. Ξαναλέω ότι είμαστε στην Ελλάδα, και ότι δηλώσεις είσαι. Με μια Υπεύθυνη Δήλωση μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.

kate_1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2013 7:12 pm

Δημοσίευσηαπό kate_1 » Τρί Ιουν 09, 2015 11:50 pm

eln3na έγραψε:
GEORGOL75 έγραψε:@elena

σου δωσανε βεβαιωση?


Είμαι σε καλό δρόμο GEORGOL75


Έλενα μήπως τώρα μετά απ αυτόν τον σάλο που έχει ξεσπάσει, δίνουν βεβαιώσεις σπό τις σχολές? Εσένα τι σου είπαν?
Εγώ αναμένω και την απάντηση απο το ΟΕΕ απο πρόεδρο και σκέφτομαι αύριο να ξανακάνω αίτηση και να ξαναπάρω τηλέφωνο στη γραμματεία της σχολής!

vivi..
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Ιουν 17, 2011 6:07 pm

Δημοσίευσηαπό vivi.. » Τετ Ιουν 10, 2015 9:48 am

Καλημέρα, αν κάποιος δεν έχει προϋπηρεσία και μεταπτυχιακό σε άλλο γνωστικό αντικείμενο δεν μπορεί να κάνει αίτηση;

eln3na
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2015 9:30 am

Δημοσίευσηαπό eln3na » Τετ Ιουν 10, 2015 11:47 am

kate_1 έγραψε:
eln3na έγραψε:
GEORGOL75 έγραψε:@elena

σου δωσανε βεβαιωση?


Είμαι σε καλό δρόμο GEORGOL75


Έλενα μήπως τώρα μετά απ αυτόν τον σάλο που έχει ξεσπάσει, δίνουν βεβαιώσεις σπό τις σχολές? Εσένα τι σου είπαν?
Εγώ αναμένω και την απάντηση απο το ΟΕΕ απο πρόεδρο και σκέφτομαι αύριο να ξανακάνω αίτηση και να ξαναπάρω τηλέφωνο στη γραμματεία της σχολής!


Άκουσα ότι κάποια Πανεπιστήμια δίνουν βεβαιώσεις (έχουν ήδη δώσει) στους απόφοιτους της Διοίκησης Επιχειρήσεων γι αυτό σου γράφω να επιμείνεις...

Επίσης, πιστεύω πως πρέπει να γράφουμε λιγότερα από δω κ πέρα 8)


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες