Προκήρυξη 2Κ/2015

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Δημοσίευσηαπό reinvent » Κυρ Μάιος 17, 2015 7:00 pm

Η προκήρυξη δημοσιεύθηκε.

Θα προσμετρηθεί εμπειρία 84 μηνών Χ 7 μονάδες ανά μήνα.

Αιτήσεις 3-17 Ιουνίου.

katerinakatsat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2015 6:27 pm

Δημοσίευσηαπό katerinakatsat » Κυρ Μάιος 17, 2015 11:11 pm

Δεν θα συμφωνησω σε αυτο.Ο καθένας το βλέπει προφανώς απο την δική του μεριά διαφορετικά.Υπαρχει δυστυχώς απο οτι βλέπω η αντιληψη οτι στις επαρχιες οι μονες δουλειες που μπορει να κάνει καποιος ειναι να ασχοληθει με την γεωργία ή την κτηνοτροφία ή ο τουρισμός. Μην ξεχνάς (αν μου επιτρεπεις τον ενικό) οτι ολες αυτες οι δραστηριότητες βασίζονται πάνω και σε ενα αλλον κλάδο,τον λογιστικό. Που σημαινει πως για να λειτουργήσουν ορθά, βασίζονται πάνω σε αυτόν. Στο λεω εκ πειρας , διοτι εργάζομαι αρκετά χρόνια ως λογιστρια στην επαρχία και οι πελατες μου δεν ειναι μονο κτηνοτρόφοι ή βοσκοί , υπάρχουν και επιχειρησεις.Α και δεν εχω ουτε μια κότα σε πληροφορώ! Μην τα βάζουμε ολα σε ενα σακί.. Παρα ταυτα καλη επιτυχια να πω σε ολους!!!

panos80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2015 5:41 pm

Δημοσίευσηαπό panos80 » Δευ Μάιος 18, 2015 3:24 pm

Τώρα μου το άλλάζετε όμως! Απ'ότι φαίνεται στην περιοχή σας ΟΝΤΩΣ υπάρχουν ευκαιρίες στα λογιστικά. Και από μια τετοια ευκαιρία έχετε επωφεληθεί και εσείς, και παίρνετε και τα πολύτιμα μόρια για διορισμο. Εχετε δηλαδή και καποιο πλεονεκτημα!

Προς τι λοιπόν ο κλαυθμός και οδυρμός;

katerinakatsat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2015 6:27 pm

Δημοσίευσηαπό katerinakatsat » Δευ Μάιος 18, 2015 9:21 pm

Στα προηγουμενα post δεν ανεφερα οτι ειμαι λογιστρια γιατι δεν θεωρησα οτι υπαρχει λογος. Μια ερωτηση εκανα και ειπα την αποψη μου πανω στο θεμα της εντοπιοτητας στις λοιπες περιφερειες. Και ξαναλεω ο καθενας το βλεπει με τον δικο του τροπο, αλλο να διαγωνιζεσαι αναμεσα σε 100 ατομα με ικανη προϋπηρεσια (και αποδεκτη απο τον ασεπ φυσικα ) και αλλο αναμεσα σε 3000 ατομα που εχουν πολλα περισσοτερα προσοντα,αφού εχουν την δυνατοτητα να τα αποκτησουν (λογω γεωγραφικης θεσης).Αυτη ηταν η αποψη μου. Μην διαπληκτιζομαστε δεν υπαρχει λογος.

panos80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2015 5:41 pm

Δημοσίευσηαπό panos80 » Τρί Μάιος 19, 2015 1:26 am

Στην περιοχή σας μεταπτυχιακά δεν έχετε, αυτό το καταλαβα. Πτυχία έχετε; Γιατί εαν και τα πτυχία που χρειαζονται για τον διαγωνισμό πρέπει να τα πάρετε από αλλού, τότε δεν στέκει και πολύ το επιχείρημά σας. Αν κάποιος έχει πτυχίο από αλλού, το ίδιο χαλαρά μπορεί να κάνει και μεταπτυχιακό αλλού. Αν δεν έχει το πτυχιο, τότε πολύ απλά δεν έχει καν το δικαίωμα να συμμετάσχει στο διαγωνισμό.

katerinakat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 07, 2014 9:46 pm

Δημοσίευσηαπό katerinakat » Τρί Μάιος 19, 2015 3:40 pm

Πωω δε συνεννουμαστε..... ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΛΕΜΕ!! Θα κλεισω το γραφειο, για να κανω μεταπτυχιακο;;;Μια χαρα πτυχιουχος πανεπιστημιου οικονομικων ειμαι... Το ληγουμε;;Μα το Θεο, δεν μπορω αλλο να διαπληκτιζομαι..

panos80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2015 5:41 pm

Δημοσίευσηαπό panos80 » Τρί Μάιος 19, 2015 9:25 pm

Εχετε πτυχίο λέτε. Πολύ ωραία. Αρα ξοδέψατε 4 χρόνια ή και περισσότερα σε άλλη πόλη για να το πάρετε. Μετά το πέρας των σπουδών σας, λοιπόν, κάποιοι συμφοιτητές σας αποφασίσανε ότι δεν θέλουν να γυρίσουν αμέσως στον τόπο τους, αλλα να καθίσουν ένα χρόνο παραπάνω και να κάνουν κάποιες θυσίες για να κάνουν μεταπτυχιακό.

Γιατί ένα μεταπτυχιακό απαιτεί θυσίες και έχει κόστος για κάποιον που το κάνει. Αφιερώνει τουλάχιστον ένα χρόνο σε αυτό, τη στιγμή που όπως πολύ σοφά διαπιστώσατε κι εσείς, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ αντι να κάνει μεταπτυχιακό!. Θυσιάζει λοιπον το εισόδημα που σε διαφορετική περίπτωση θα είχε. Δίνει επίσης και δίδακτρα! Θυσιάζει χρόνο γενικότερα! Και όλα αυτά, για να πάρει 100 ή 200 μόρια παραπάνω. Αλλα θυσιάζει και κάτι άλλο! Θυσιάζει και τα 84 μόρια που θα έπαιρνε εαν αντι να κάνει μεταπτυχιακό εργαζότανε εκείνη τη χρονιά "στο γνωστικό αντικείμενο της θέσης", αυτο δηλαδή που προτιμήσατε να κάνετε εσείς. Δηλαδή το καθαρό του όφελος από το μεταπτυχιακό δεν ειναι 100 ή 200 μόρια, αλλα μόνο 16 ή 116.

Αυτά τα κάνανε ΚΑΠΟΙΟΙ συμφοιτητές σας. Κάποιοι ΑΛΛΟΙ όμως, ανάμεσά τους κι εσείς, ΤΟΤΕ που τελειώνατε την τετραετή σας φοίτηση στη σχολή, εκεί μακριά στην ΑΛΛΗ πόλη, μακριά από την πατρίδα σας, αποφάσισατε ότι δεν θέλετε να τους μιμηθείτε, ότι δεν θέλετε να κάνετε αυτές τις θυσίες, δεν θέλετε να επωμιστείτε αυτά τα βάρη, κρίνατε ΤΟΤΕ ότι δεν άξιζε το μελλοντικό όφελος ενός μεταπτυχιακου τις άμεσες θυσίες και το άμεσο κόστος που το συνοδεύουν, και γυρίσατε στην πόλη σας, και αρχίσατε να δουλεύετε. Και κάνατε και ένα παιδάκι. Πολυ ωραία, συγχαρητήρια, μπράβο σας απο καρδιάς, και το λέω πολύ ειλικρινά, μιας που κι εγώ έγινα πατέρας...ΜΕΤΑ όμως το μεταπτυχιακό μου. Και δεν ήταν καθόλου τυχαίο που έγινα μετά το μεταπτυχιακό μου και όχι πριν, σας διαβεβαιώ...

Τώρα εκ των υστέρων, όμως, θέλετε να έχετε τα οφέλη του μεταπτυχιακού (ίδια ή και υψηλότερη κατάταξη με τους μεταπτυχιακούς στη λίστα για διορισμό), χωρίς όμως να έχετε υποστεί τα βάρη και τις θυσίες του μεταπτυχιακού (την απώλεια εισοδήματος, το χρόνο, τα διδακτρα κλπ), όπως εμείς οι υπόλοιποι συμφοιτητές σας. Και το τέχνασμα που σκέφτεστε για να το πετύχετε, η ευχή, η ελπίδα, η πίεση, η γκρίνια, όπως θέλετε πέστε το, είναι η εντοπιότητα.

Κοινώς, εγώ που έκανα κάποιες θυσίες για να κάνω ένα μεταπτυχιακό με το που πήρα το πτυχιο μου, στον δικό σας κόσμο της εντοπιότητας, είμαι το κοροιδο...

Αυτό ειναι ο τρόπος που βλέπω εγώ τα πράγματα, αν θέλετε...γιατί όπως είπατε κι εσείς, ο καθένας τα βλέπει με τον δικό του τρόπο. Εχει όμως και το δικαίωμα να τον εκφράζει αυτό τον διαφορετικό τρόπο. Και επειδή εκφράζει κάτι διαφορετικό από εσάς, δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι διαπληκτίζεται μαζί σας...καλό θα ήταν να προσαρμόσετε τον τρόπο με τον οποίο αντιδράτε στο διαφορετικό

PS: Αν διοριστείτε με εντοπιότητα, τότε θα κληθείτε να ασκήσετε φορολογικούς ελέγχους σε πολλούς πρώην πελάτες σας, σε ανθρώπους δηλαδή με τους οποίους διατηρούσατε μέχρι και πολύ πρόσφατα συναλλακτική σχέση, και μάλιστα επί των φορολογικών δηλώσεων της τελευταίας 5ετίας...τις οποίες θα έχετε συντάξει εσείς η ίδια! Δεν νομίζετε ότι υπάρχει κάποιο conflict of interest εδώ;

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Δημοσίευσηαπό reinvent » Τρί Μάιος 19, 2015 10:12 pm

Συγγνώμη που παρεμβαίνω στη διαμάχη σας, αλλά κι εγώ δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο υπάρχει τέτοια εριστικότητα, ειρωνία κι εκνευρισμός ("πτυχία έχετε;", "παίρνετε τα πολύτιμα μόρια") κ.α. φαιδρά...

Στο διαγωνισμό θα πάρουν μέρος κάποιες χιλιάδες πτυχιούχων, δεν κινδυνεύει η θέση του ενός από τα μόρια άλλου εδώ μέσα. Αυτή η ανθρωποφαγία είναι ανυπόφορη.

panos80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2015 5:41 pm

Δημοσίευσηαπό panos80 » Τετ Μάιος 20, 2015 2:17 am

Θα συμφωνήσω απόλυτα, re-invent, αυτό το θέμα με τα "προσόντα και τα μεταπτυχιακά των άλλων"που σε κάποιους δεν αρέσει (ή δεν αρέσουν) είναι λίγο φαιδρό. Εχεις δίκιο, είναι θλιβερό να ασχολείται κανείς με κάτι τέτοιο, και όσο περισσότερο το σκαλίζει κανείς προσπαθώντας να το καταλάβει, να το διευκρινήσει ή να το χωνέψει, τόσο περισσότερο λερώνεται και αυτός στην πορεία. Κακως παρασυρθηκα στην προσπάθεια αυτή. Εύχομαι καλή επιτυχία στην κυρία για τον επερχόμενο διαγωνισμό. Πάμε παρακάτω...

domenica
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2005 2:00 pm

Δημοσίευσηαπό domenica » Τετ Μάιος 20, 2015 9:33 am

Καλημέρα, μια διευκρίνιση θα ήθελα....εάν κάποιος δεν έχει μεταπτυχιακό δεν είναι απορριπτέος εφόσον είναι στα απαραίτητα προσόντα της προκήρυξης?

katerinakat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 07, 2014 9:46 pm

Δημοσίευσηαπό katerinakat » Τετ Μάιος 20, 2015 11:35 am

Ριξε μια ματια στα πρωτα μας post και δες τι ακριβως ηθελα να σχολιασω! Ηταν η ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ!!!!!! Ελεος δλδ, αλλα λεμε και αλλα καταλαβαινουμε! Δεν με απασχολει πραγματικα αν εχεις ή δεν εχεις ή ποτε και γιατι εκανες μεταπτυχιακο,προφανως ουτε εσενα για το τι εχω κανει εγω.
Η απορια μου ηταν η εξης και θα την επαναδιατυπωσω για να δεις απο που αρχισαμε και που καταληξαμε:
Για ποιο λογο να βάζουν εντοπιοτητα μονο σε συγκεκριμενες περιοχες της περιφερειας και οχι και στις υπολοιπες;;; Γιατι υπαρχει αυτη η επιλεκτικοτητα...
Και την απαντηση την πηρα η οποια ηταν πως η εντοπιοτητα αφορα μονο ακριτικες περιοχες... και αυτο μου αρκει! Αφου ετσι ειναι ο νομος ,απλα το δεχομαι...
Καλα εκανες και εκανες μεταπτυχιακο, μαγκια σου, και συγχαρητηρια, αλλα δεν με νοιαζει!! Και μην κρινεις και βαζεις στο ιδιο σακι περιπτωσεις και ζωες ανθρωπων , κρινοντας μονο απο την δικη σου μεριά. Για σενα ηταν ευκολο το μεταπτυχιακο πρωτον γιατι ηταν διπλα σου το πανεπιστημιο, δευτερον γιατι ειχες την οικονομικη ανεση. Ε δεν ειναι λοιπον ολοι οι ανθρωποι ιδιοι ουτε εχουν τις ιδιες δυνατοτητες ... Ξεκολλειστε λιγο απο τον εγκεφαλο σας καποιοι!! Αν ειναι δυνατον!!

katerinakat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 07, 2014 9:46 pm

Δημοσίευσηαπό katerinakat » Τετ Μάιος 20, 2015 5:46 pm

[quote="domenica"]Καλημέρα, μια διευκρίνιση θα ήθελα....εάν κάποιος δεν έχει μεταπτυχιακό δεν είναι απορριπτέος εφόσον είναι στα απαραίτητα προσόντα της προκήρυξης?[/quote
Αν καποιος δεν εχει μεταπτυχιακό αλλά εχει τουλαχιστον διετη προϋπηρεσία συναφή με αυτή που ζητείται πχ χρηματοικονομικα,λογιστικά, μπορεί να συμμετασχει κανονικά στην προκυρηξη. Καλη επιτυχια!!

panos80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2015 5:41 pm

Δημοσίευσηαπό panos80 » Τετ Μάιος 20, 2015 7:22 pm

Πρώτον, το μεταπτυχιακό μου δεν ήταν δίπλα στο σπίτι μου. Ουτε και το πτυχίο μου.

Και δεύτερον, για το μεταπτυχιακο μου δεν πλήρωσα από την τσεπη μου, πηρα φοιτητικό δάνειο. Το οποίο και πληρώνω ακόμα, δόση τη δόση, από τα χρήματα που βγάζω από την εργασία μου. Κανένας μπαμπάς δεν το χρηματοδότησε.

Για το τι είπατε και τι δεν είπατε, scripta manent.

Καλή επιτυχία σας εύχομαι στο διαγωνισμό.

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Δημοσίευσηαπό reinvent » Τετ Μάιος 20, 2015 8:23 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Έχω 2ο πτυχίο και μεταπτυχιακό από σχολή Οικονομικών Επιστημών μεν, αλλά από Τμήμα που δεν εμπίπτει στους τίτλους που ζητούνται από την προκήρυξη. Πώς θα γίνει η μοριοδότησή τους;

katerinakat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 07, 2014 9:46 pm

Δημοσίευσηαπό katerinakat » Πέμ Μάιος 21, 2015 3:58 pm

panos80 έγραψε:Πρώτον, το μεταπτυχιακό μου δεν ήταν δίπλα στο σπίτι μου. Ουτε και το πτυχίο μου.

Και δεύτερον, για το μεταπτυχιακο μου δεν πλήρωσα από την τσεπη μου, πηρα φοιτητικό δάνειο. Το οποίο και πληρώνω ακόμα, δόση τη δόση, από τα χρήματα που βγάζω από την εργασία μου. Κανένας μπαμπάς δεν το χρηματοδότησε.

Για το τι είπατε και τι δεν είπατε, scripta manent.

Καλή επιτυχία σας εύχομαι στο διαγωνισμό.


Να ειστε καλα,καλη επιτυχια ευχομαι και εγω σε εσας!!


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες