1K 2015 110 ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΕΗ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
alphadyn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 3:41 am

Δημοσίευσηαπό alphadyn » Πέμ Δεκ 03, 2015 6:31 pm

Η καθυστέρηση στην έκδοση προσωρινών αποτελεσμάτων, έχει ξεπεράσει τα όρια της γελοιότητας..

nikpap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2015 12:33 pm

Δημοσίευσηαπό nikpap » Παρ Δεκ 04, 2015 3:35 pm

Από τον ΑΣΕΠ μου έστειλαν με e-mail την παρακάτω φοβερή απάντηση:

"Σε απάντηση του από 12-11-2015 e-mail που μας αποστείλατε, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Μέχρι στιγμής δεν είναι γνωστός ο χρόνος έκδοσης των αποτελεσμάτων της προκήρυξης που αναφέρετε . Εφόσον έχετε πρόσβαση στο διαδικτυακό τόπο του ΑΣΕΠ, μπορείτε να παρακολουθείτε την εξέλιξη των αποτελεσμάτων που σας ενδιαφέρουν από την ιστοσελίδα μας (www.asep.gr)

Σας ευχαριστούμε που απευθυνθήκατε στο Γραφείο Εξυπηρέτησης Πολιτών του Α.Σ.Ε.Π.
"

Μας δουλεύουν...

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2014 8:00 pm

Δημοσίευσηαπό ΕΥΑΓΓΕΛΙΑP » Πέμ Δεκ 10, 2015 12:51 pm

Εκδόθηκαν τα προσωρινά ΠΕ της 1Κ/2015??

nikpap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2015 12:33 pm

Δημοσίευσηαπό nikpap » Πέμ Δεκ 10, 2015 3:04 pm

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑP έγραψε:Εκδόθηκαν τα προσωρινά ΠΕ της 1Κ/2015??


ΝΑΙ. Βγήκαν σήμερα στο site του ΑΣΕΠ.

soible87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Μαρ 13, 2015 2:27 pm

Δημοσίευσηαπό soible87 » Πέμ Δεκ 10, 2015 3:40 pm

Βγήκαν τα αποτελέσματα.

Μια ερώτηση. Είμαι πρώτος στην γεν. κατηγορία για εναν κωδικό θέσης όπου δεν υπάρχει θέση γενικής κατηγορίας, παρα μόνο για τρίτεκνους και πολύτεκνους. Ο νόμος λέει οτι 20% (και 10% αντίστοιχα για πολύτεκνος) των θέσεων κατά περιφερειακή ενότητα και ειδικότητα πάνε σε πολύτεκνους. Πως γίνεται να μην βγάλαν θέση για γεν. κατηγορία; Είχα επικοινωνήσει με ΑΣΕΠ γιαυτό το θέμα και αυτή μου έιπαν οτι το λαμβάνουν στο σύνολο της προκύρηξης. Πιστεύετε οτι θα είχα ελπίδες να το πάω ένσταση και στη συνέχεια δικαστικά;

eln3na
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2015 9:30 am

Δημοσίευσηαπό eln3na » Πέμ Δεκ 10, 2015 6:40 pm

soible87 έγραψε:Βγήκαν τα αποτελέσματα.

Μια ερώτηση. Είμαι πρώτος στην γεν. κατηγορία για εναν κωδικό θέσης όπου δεν υπάρχει θέση γενικής κατηγορίας, παρα μόνο για τρίτεκνους και πολύτεκνους. Ο νόμος λέει οτι 20% (και 10% αντίστοιχα για πολύτεκνος) των θέσεων κατά περιφερειακή ενότητα και ειδικότητα πάνε σε πολύτεκνους. Πως γίνεται να μην βγάλαν θέση για γεν. κατηγορία; Είχα επικοινωνήσει με ΑΣΕΠ γιαυτό το θέμα και αυτή μου έιπαν οτι το λαμβάνουν στο σύνολο της προκύρηξης. Πιστεύετε οτι θα είχα ελπίδες να το πάω ένσταση και στη συνέχεια δικαστικά;


Αυτοί που έχουν διοριστεί είναι όλοι τρίτεκνοι ή πολύτεκνοι; Γιατί αν δεν υπάρχουν διοριστέοι αυτής της κατηγορίας, οι θέσεις πάνε στη γενική.
Πάντως σε κάθε περίπτωση πρέπει να συμβουλευτείς δικηγόρο. Καλή επιτυχία!

soible87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Μαρ 13, 2015 2:27 pm

Δημοσίευσηαπό soible87 » Πέμ Δεκ 10, 2015 10:39 pm

eln3na έγραψε:
soible87 έγραψε:Βγήκαν τα αποτελέσματα.

Μια ερώτηση. Είμαι πρώτος στην γεν. κατηγορία για εναν κωδικό θέσης όπου δεν υπάρχει θέση γενικής κατηγορίας, παρα μόνο για τρίτεκνους και πολύτεκνους. Ο νόμος λέει οτι 20% (και 10% αντίστοιχα για πολύτεκνος) των θέσεων κατά περιφερειακή ενότητα και ειδικότητα πάνε σε πολύτεκνους. Πως γίνεται να μην βγάλαν θέση για γεν. κατηγορία; Είχα επικοινωνήσει με ΑΣΕΠ γιαυτό το θέμα και αυτή μου έιπαν οτι το λαμβάνουν στο σύνολο της προκύρηξης. Πιστεύετε οτι θα είχα ελπίδες να το πάω ένσταση και στη συνέχεια δικαστικά;


Αυτοί που έχουν διοριστεί είναι όλοι τρίτεκνοι ή πολύτεκνοι; Γιατί αν δεν υπάρχουν διοριστέοι αυτής της κατηγορίας, οι θέσεις πάνε στη γενική.
Πάντως σε κάθε περίπτωση πρέπει να συμβουλευτείς δικηγόρο. Καλή επιτυχία!


Σε ευχαριστώ, αυτό θα κάνω αύριο κιόλας.

ναι αυτοι που διορίστηκαν είναι πολύτεκνοι και τρίτεκνοι. Απλά δεν έχω ξαναδεί σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ για κάποια θέση να μην υπάρχει γεν. κατηγορίας. Δηλαδή πως επιλέξαν αυθαίρετα ο συγκεκριμένος κωδικός θέσης να μην έχει γενικές θέσεις παρά μόνο πολυτεκνικές και τριτεκνικές;

alphadyn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 3:41 am

Δημοσίευσηαπό alphadyn » Παρ Δεκ 11, 2015 7:39 pm

Το να μην υπάρχουν θέσεις σε γενική κατηγορία, παρά μόνο σε κατηγορία Τριτέκνων/Πολυτέκνων, μόνο σε μια χώρα όπως η Ελλάδα μπορεί να γίνει. Πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί από τον παραλογισμό της Διοίκησης.

Εάν τελικά κινηθείς νομικά, ενημέρωσε και εμάς, γιατί ειλικρινά μου φαίνονται όλα τόσο περίεργα πλέον..

Καλή συνέχεια.

soible87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Μαρ 13, 2015 2:27 pm

Δημοσίευσηαπό soible87 » Σάβ Δεκ 12, 2015 5:25 pm

alphadyn έγραψε:Το να μην υπάρχουν θέσεις σε γενική κατηγορία, παρά μόνο σε κατηγορία Τριτέκνων/Πολυτέκνων, μόνο σε μια χώρα όπως η Ελλάδα μπορεί να γίνει. Πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί από τον παραλογισμό της Διοίκησης.

Εάν τελικά κινηθείς νομικά, ενημέρωσε και εμάς, γιατί ειλικρινά μου φαίνονται όλα τόσο περίεργα πλέον..

Καλή συνέχεια.


Εννοείται οτι θα σας ενημερώσω.

Αυτό που πιστεύω έγινε, είναι οτι θέλαν σαν σύνολο να κρατήσουν το 20% και 10% αντίστοιχα για το συνολο των θέσεων, αλλά στην αθήνα όπου οι θέσεις ήταν μάλλον για εκλεκτούς δεν βάζαν τριτεκνικές και πολυτεκνικές και φορτώσαν τις τριτεκνικές και πολυτεκνικές στην επαρχία.

Εδώ υπήρχε θέση όπου ζητούσε 4 άτομα, και από τις 4 θέσεις οι 2 ήταν πολυτεκνικές και άλλες 2 τριτεκνικές. ΕΛΕΟΣ δηλαδή

qqww
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2016 10:09 am

Δημοσίευσηαπό qqww » Δευ Μαρ 07, 2016 11:39 am

Συγχαρητήρια σε όσους διορίστηκαν στην 1κ 2015.

Ξέρετε τίποτα για μισθούς?

nikpap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2015 12:33 pm

Δημοσίευσηαπό nikpap » Δευ Μαρ 07, 2016 11:24 pm

Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες!
Το ερώτημα τώρα είναι πότε θα γίνουν οι διορισμοί; Θα προλάβουν να γίνουν ή θα έχει ιδιωτικοποιηθεί η ΔΕΗ μέχρι τότε;
Υπάρχει και η αναστολή διορισμών μέχρι 31/12/2016 (ΦΕΚ Α 183/30-12-2015). Γνωρίζει κανείς αν πιάνει και τη ΔΕΗ;

qqww
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2016 10:09 am

Δημοσίευσηαπό qqww » Τρί Μαρ 08, 2016 10:07 am

[quote="nikpap"]Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες!
Το ερώτημα τώρα είναι πότε θα γίνουν οι διορισμοί; Θα προλάβουν να γίνουν ή θα έχει ιδιωτικοποιηθεί η ΔΕΗ μέχρι τότε;
Υπάρχει και η αναστολή διορισμών μέχρι 31/12/2016 (ΦΕΚ Α 183/30-12-2015). Γνωρίζει κανείς αν πιάνει και τη ΔΕΗ;[/quote]

Από αυτά που γράφει το ΦΕΚ νομίζω ότι πιάνει και την ΔΕΗ.

Παραθέτω απόσπασμα:
[i]"2. την ανάγκη περιστολής, λόγω των δημοσιονομι−
κών συνθηκών, των δαπανών στο Δημόσιο, στα νομικά
πρόσωπα δημοσίου δικαίου, στους οργανισμούς τοπι−
κής αυτοδιοίκησης και στα νομικά πρόσωπα ιδιωτικού
δικαίου που ανήκουν στον ευρύτερο δημόσιο τομέα"

Από την άλλη όμως, αν οι προσλήψεις αυτές, σύμφωνα με την παρ. 3
"3. το γεγονός ότι από την πράξη αυτή δεν προκαλείται
δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού", τότε δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα.[/i]

nikpap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2015 12:33 pm

Δημοσίευσηαπό nikpap » Τρί Μαρ 08, 2016 8:02 pm

qqww έγραψε:
nikpap έγραψε:Παραθέτω απόσπασμα:
"2. την ανάγκη περιστολής, λόγω των δημοσιονομι−
κών συνθηκών, των δαπανών στο Δημόσιο, στα νομικά
πρόσωπα δημοσίου δικαίου, στους οργανισμούς τοπι−
κής αυτοδιοίκησης και στα νομικά πρόσωπα ιδιωτικού
δικαίου που ανήκουν στον ευρύτερο δημόσιο τομέα"


Τυπικά η ΔΕΗ είναι Α.Ε., δεν είναι νομικό πρόσωπο ούτε δημοσίου ούτε ιδιωτικού δικαίου. Αλλά νομίζω ότι όντως ανήκει στον ευρύτερο δημόσιο τομέα.
Περιμένουμε και βλέπουμε!

qqww
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2016 10:09 am

Δημοσίευσηαπό qqww » Πέμ Απρ 07, 2016 11:41 am

nikpap έστειλες τα χαρτιά σου για έλεγχο στη δεη?

ξέρεις μήπως πόσο χρόνο θέλει ο έλεγχος αυτός?
[quote="nikpap"][quote="qqww"][quote="nikpap"]
Παραθέτω απόσπασμα:
[i]"2. την ανάγκη περιστολής, λόγω των δημοσιονομι−
κών συνθηκών, των δαπανών στο Δημόσιο, στα νομικά
πρόσωπα δημοσίου δικαίου, στους οργανισμούς τοπι−
κής αυτοδιοίκησης και στα νομικά πρόσωπα ιδιωτικού
δικαίου που ανήκουν στον ευρύτερο δημόσιο τομέα"
[/i][/quote]

Τυπικά η ΔΕΗ είναι Α.Ε., δεν είναι νομικό πρόσωπο ούτε δημοσίου ούτε ιδιωτικού δικαίου. Αλλά νομίζω ότι όντως ανήκει στον ευρύτερο δημόσιο τομέα.
Περιμένουμε και βλέπουμε![/quote]

nikpap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2015 12:33 pm

Δημοσίευσηαπό nikpap » Πέμ Απρ 07, 2016 2:48 pm

[quote="qqww"]
nikpap έστειλες τα χαρτιά σου για έλεγχο στη δεη?
ξέρεις μήπως πόσο χρόνο θέλει ο έλεγχος αυτός?
[quote="qqww"]

Η ΔΕΗ πρέπει να επικοινωνήσει με όλους τους φορείς (Πανεπιστήμια, δήμους κλπ.) που έχουν εκδώσει τα πιστοποιητικά αυτά. Ο χρόνος εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα απαντήσουν αυτοί. Από τη ΔΕΗ το εκτιμούν σε 2-3 μήνες.

Επίσης, πρέπει να βγεί και μια υπουργική απόφαση για την κατανομή προσωπικού στη ΔΕΗ. Δεν ξέρω αν θα γίνει αφού ολοκληρωθεί ο έλεγχος ή μπορεί να βγει και νωρίτερα. Πάντως για τους Τ.Ε. της 1Κ/2015 έχει ήδη βγει (ΦΕΚ Β' 2898/30-12-2015).

Επίσης, έχει βγεί και το ΦΕΚ με τα δικά μας αποτελέσματα (ΦΕΚ Γ' 240/17-3-2015).


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 6 επισκέπτες