1K/2014 Δημόσια Τηλεόραση

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Dejan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 02, 2008 12:34 am

Δημοσίευσηαπό Dejan » Δευ Απρ 20, 2015 1:36 pm

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι θα πρέπει να καλέσουν τις αντικαταστάσεις... Αυτό είναι το ηθικό της υπόθεσης δεν ξέρω εάν είναι και το νόμιμο. Επίσης αν καταλαβαίνω καλά, ακόμη και εάν δεν κληθούν από τη ΝΕΡΙΤ/ΕΡΤ λογικά συμπεριλαμβάνονται στο νομοσχέδιο Κατρούγκαλου σχετικά με προσλήψεις ατόμων με οριστικά αποτελέσματα που δεν κλήθηκαν τελικά για πρόσληψη.

abck122
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 521
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2013 7:29 pm

Δημοσίευσηαπό abck122 » Τρί Απρ 21, 2015 11:10 pm

Dejan έγραψε:Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι θα πρέπει να καλέσουν τις αντικαταστάσεις... Αυτό είναι το ηθικό της υπόθεσης δεν ξέρω εάν είναι και το νόμιμο. Επίσης αν καταλαβαίνω καλά, ακόμη και εάν δεν κληθούν από τη ΝΕΡΙΤ/ΕΡΤ λογικά συμπεριλαμβάνονται στο νομοσχέδιο Κατρούγκαλου σχετικά με προσλήψεις ατόμων με οριστικά αποτελέσματα που δεν κλήθηκαν τελικά για πρόσληψη.


Δε νομιζω πως επαφιεται στις προσωπικες μας εκιμησεις και αποψεις η αντικατασταση. Θεωρειτε δεδομένο -φρονω- πως οταν παραιτείται κάποιος απο τη θέση του, οτι καλείται ο αμέσως επόμενος στον πίνακα κατάταξης.. Απο τη στιγμη που το φεκ διοριστεων αλλα και η προκηρυξη βγηκανε για παραδειγμα με Χ αριθμο διοικητικων ΔΕ, και με δεδομενο οτι υπαρξει παραιτηση ή μη αποδοχη, πως δικαιολογει ο φορες ΝΕΡΙΤ, την υποστελεχωση εφοσον ειχε παρει ΠΥΣ και έγκριση απο το λογιστηριο του κρατους για τη μισθοδοσια συγκεκριμενου αριθμου υπαλληλων????

abck122
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 521
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2013 7:29 pm

Δημοσίευσηαπό abck122 » Τετ Απρ 22, 2015 5:48 pm

Βγηκανε και σημερα αναπληρωσεις για τη ΝΕΡΙΤ στη κατηγορια ΤΕ

https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A90896% ... nline=true

Dejan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 02, 2008 12:34 am

Δημοσίευσηαπό Dejan » Κυρ Απρ 26, 2015 4:43 pm

abck122 έγραψε:
Dejan έγραψε:Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι θα πρέπει να καλέσουν τις αντικαταστάσεις... Αυτό είναι το ηθικό της υπόθεσης δεν ξέρω εάν είναι και το νόμιμο. Επίσης αν καταλαβαίνω καλά, ακόμη και εάν δεν κληθούν από τη ΝΕΡΙΤ/ΕΡΤ λογικά συμπεριλαμβάνονται στο νομοσχέδιο Κατρούγκαλου σχετικά με προσλήψεις ατόμων με οριστικά αποτελέσματα που δεν κλήθηκαν τελικά για πρόσληψη.


Δε νομιζω πως επαφιεται στις προσωπικες μας εκιμησεις και αποψεις η αντικατασταση. Θεωρειτε δεδομένο -φρονω- πως οταν παραιτείται κάποιος απο τη θέση του, οτι καλείται ο αμέσως επόμενος στον πίνακα κατάταξης.. Απο τη στιγμη που το φεκ διοριστεων αλλα και η προκηρυξη βγηκανε για παραδειγμα με Χ αριθμο διοικητικων ΔΕ, και με δεδομενο οτι υπαρξει παραιτηση ή μη αποδοχη, πως δικαιολογει ο φορες ΝΕΡΙΤ, την υποστελεχωση εφοσον ειχε παρει ΠΥΣ και έγκριση απο το λογιστηριο του κρατους για τη μισθοδοσια συγκεκριμενου αριθμου υπαλληλων????

Δεν διαφωνώ μαζί σου. Τουναντίον...

fousca
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 9:28 am

Δημοσίευσηαπό fousca » Πέμ Μάιος 07, 2015 12:48 pm

καλημερα κ απο μενα! θα με καλεσουν σε λιγο κ εμενα στη νεριτ! μεσω ασεπ στην 1κ. το μεταπτυχιακο δεν πληρωνεται? αν εχεις παιδια 2? κ προυπηρεσια 3 χρονια σε νομαρχια (υπολογιζεται?)? ποσο φτανει ο μισθος

ιδαχ θεωρειται η συμβαση παιδια?

κατι ακομα σαν αε που ειναι η νεριτ που αλλου θα μπορουσαμε να μεταπηδησουμε σαν μεταταξη? στη δεη ας πουμε?

Dejan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 02, 2008 12:34 am

Δημοσίευσηαπό Dejan » Παρ Μάιος 08, 2015 11:40 pm

fousca έγραψε:καλημερα κ απο μενα! θα με καλεσουν σε λιγο κ εμενα στη νεριτ! μεσω ασεπ στην 1κ. το μεταπτυχιακο δεν πληρωνεται? αν εχεις παιδια 2? κ προυπηρεσια 3 χρονια σε νομαρχια (υπολογιζεται?)? ποσο φτανει ο μισθος

ιδαχ θεωρειται η συμβαση παιδια?

κατι ακομα σαν αε που ειναι η νεριτ που αλλου θα μπορουσαμε να μεταπηδησουμε σαν μεταταξη? στη δεη ας πουμε?

Εμ... που άκουσες ότι θα σε καλέσουν; Πιστεύω ότι θα καθυστερίσει και μάλιστα ότι θα πάει μετά την επαναπρόσληψη των ατόμων που αναβιώνουν.
Τώρα για τα μισθολογικά:
Λόγω του μεταπτυχιακού μεταπηδάς στον Ε' βαθμό π.χ. της ΠΕ κατηγορίας. Αυτό σημαίνει χωρίς τα παιδιά 1201 μικτά και καθαρά 958,34 εάν μιλάμε για κρατήσεις ικα και όχι τσμεδε. Τώρ, τα 2 παιδιά σου δίνουν ένα έξτρα επίδομα ύψους 70 ευρώ σύνολο. Από αυτά αφαιρείς 15,5% κρατήσεις ΙΚΑ και φυσικά το ΦΜΥ.

Για τα τρία χρόνια σε Νομαρχία τώρα, εφόσον σου αναγνωριστεί μετά τη δόκιμη περίοδο των 2 ετών τότε μεταπηδάς 1 μισθολογικό κλιμάκιο (+2%) και θα έχεις και 1 χρόνο πλεονάζον στο κλιμάκιο. Εκτός εάν τεθείς προακτέος και πας στον βαθμό Δ0 με πλεονάζον χρόνο 1 (περίπου 1100 ευρώ καθαρά και 1381 ευρώ μικτά + τα παιδιά).

Για μετατάξεις πριν τη δόκιμη περίοδο απλά αποκλείεται ενώ μέχρι σήμερα δεν επιτρεπόταν καν αν θυμάμαι καλά, πράγμα που αλλάζει λογικά με βάση τα σχέδια του Κατρούγκαλου. Για απόσπαση μόνο σε γραφείο υπουργού.

vasilis ser
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2014 8:44 pm

Δημοσίευσηαπό vasilis ser » Κυρ Μάιος 10, 2015 10:44 am

καλημέρα σας , για μετάταξη από δημόσια επιχείρηση του δημοσίου τομέα υπάρχουν 3 τρόποι για να γίνουν:

α) άρθρο 7, ν.287/1976, αφορά για υποχρεωτική συνυπηρέτηση στην παραμεθόριο αρκεί ο/η σύζυγος να υπηρετεί στην παραμεθόριο.(χωρίς χρονικό περιορισμό).
β) άρθρο 9, ν.2266/1994 (υπάρχει και γνωμοδότηση από το νομικό συμβούλιο του κράτους 443/2010), αφορά υπαλλήλους που θέλουν να πάνε σε παραμεθόριες περιοχές (ισχύει η διετία) .
γ) άρθρο 6, ν.3613/2007, σε περιπτώσεις που ανακοινώνεται από τον φορέα αίτημα για μετάταξη, για παραμεθόρια περιοχή ισχύει η διετία για μη παραμεθόρια περιοχή ισχύει η πενταετία.

όπως προανέφερα η δημόσια επιχείρηση ή οργανισμός πρέπει να είναι εντός του δημοσίου τομέα (π.χ ερτ, οασα κ.α) , δεν ισχύει αν ο φορέας ή οι θυγατρικές εταιρείες αυτού ειναι εκτός δημοσίου τομέα (π.χ δεη, ελτα κ.α)

fousca
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 9:28 am

Δημοσίευσηαπό fousca » Δευ Μάιος 11, 2015 12:41 pm

καλημερα σας!!να ρωτησω λιγακι και για μεταθεση τι ισχυει?? τωρα ανοιγουν τα υποκαταστηματα της ερτ οποτε αλλαξαν τα δεδομενα για μενα!

πειτε μου λιγο σας παρακαλω για μεταθεση...μετα απο ποσο καιρο με ποιες πουποθεσεις??

και κατι τελευταιο την αδεια ανευ αποδοχων για ανατροφη τεκνου εως 6 ετων την διακιουνται και οι νεοπροσλαμβανομενοι????

σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις...ειμαι λιγο πελαγωμενη και ανησυχη τα πραγματα ειναι δυσκολα για μενα...ψαχνω να δω πως θα το χειριστω... :?

Dejan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 02, 2008 12:34 am

Δημοσίευσηαπό Dejan » Τρί Μάιος 12, 2015 3:01 pm

fousca έγραψε:καλημερα σας!!να ρωτησω λιγακι και για μεταθεση τι ισχυει?? τωρα ανοιγουν τα υποκαταστηματα της ερτ οποτε αλλαξαν τα δεδομενα για μενα!

πειτε μου λιγο σας παρακαλω για μεταθεση...μετα απο ποσο καιρο με ποιες πουποθεσεις??

και κατι τελευταιο την αδεια ανευ αποδοχων για ανατροφη τεκνου εως 6 ετων την διακιουνται και οι νεοπροσλαμβανομενοι????

σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις...ειμαι λιγο πελαγωμενη και ανησυχη τα πραγματα ειναι δυσκολα για μενα...ψαχνω να δω πως θα το χειριστω... :?

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κανονισμός προσωπικού δεν υπάρχει κάτι στο οποίο να στηριχτεί μετάθεση μέσα στον όμιλο. Προσωπική άποψη, στα περιφερειακά κανάλια θα πάνε οι "αναβιώσαντες". Τώρα για την άδεια άνευ αποδοχών ισχύει ότι ισχύει στον ιδιωτικό τομέα (εκτός και αν αλλάξει κάτι με το νέο κανονισμό προσωπικού). Αυτό σημαίνει ότι την άδεια εάν θέλει η εταιρεία, το υπηρεσιακό συμβούλιο κτλ στην δίνει αλλά δεν μπορεί να το εξαναγκάσει κάτι.

serzio
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2015 1:57 pm

Δημοσίευσηαπό serzio » Παρ Ιούλ 24, 2015 9:44 am

Καλημέρα,

Επικοινώνησα με το τμήμα ανθρώπινου δυναμικού της ΕΡΤ και είναι σαφές πως για την ώρα δεν πρόκειται να κινήσουν καμία διαδικασία διορισμού όσων προέρχονται από αναπληρώσεις. Επίσης απαντούσε σχεδόν μονολεκτικά η κοπέλα που μίλησα...σχεδόν προσβλήθηκε που τομλούσα και ρωτούσα.
Νομίζω πρέπει να συντονιστούμε όσοι είμαστε να πάμε από την ΕΡΤ και να συναντηθούμε με κανέναν άνθρωπο να πιέσουμε. Δεν πρόκειται να μας καλέσουν αν το αφήσουμε.

abck122
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 521
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2013 7:29 pm

Δημοσίευσηαπό abck122 » Κυρ Ιούλ 26, 2015 1:30 pm

serzio έγραψε:Καλημέρα,

Επικοινώνησα με το τμήμα ανθρώπινου δυναμικού της ΕΡΤ και είναι σαφές πως για την ώρα δεν πρόκειται να κινήσουν καμία διαδικασία διορισμού όσων προέρχονται από αναπληρώσεις. Επίσης απαντούσε σχεδόν μονολεκτικά η κοπέλα που μίλησα...σχεδόν προσβλήθηκε που τομλούσα και ρωτούσα.
Νομίζω πρέπει να συντονιστούμε όσοι είμαστε να πάμε από την ΕΡΤ και να συναντηθούμε με κανέναν άνθρωπο να πιέσουμε. Δεν πρόκειται να μας καλέσουν αν το αφήσουμε.


Για ποιες ακριβως αναπληρωσεις μιλας???????????
Eχω παρα πολυ καιρο να δω αποφαση αναπληρωσης για την ΕΡΤ. Τελευταια φορα που ειχα δει μπορει να ηταν και ΜΑΡΤΙΟΣ..

serzio
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2015 1:57 pm

Δημοσίευσηαπό serzio » Δευ Ιούλ 27, 2015 11:09 am

abck122 έγραψε:Για ποιες ακριβως αναπληρωσεις μιλας???????????
Eχω παρα πολυ καιρο να δω αποφαση αναπληρωσης για την ΕΡΤ. Τελευταια φορα που ειχα δει μπορει να ηταν και ΜΑΡΤΙΟΣ..


Βγήκαν και καμια δυο ακόμη Απρίλιο αν δεν κάνω λάθος. Πάντως ούτε για εκείνους που βγήκαν οι αναπληρώσεις τον Δεκέμβριο υπάρχουν νεότερα. Έχουμε μαζευτεί 25-30 άτομα αν δεν κάνω λάθος κι απλά περιμένουμε.

serzio
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2015 1:57 pm

Δημοσίευσηαπό serzio » Πέμ Σεπ 24, 2015 1:28 pm

Νομίζω πως τελικά δεν υπάρχει ελπίδα για εμας για κάτι άμεσο. Κατά βάση υπαγόμαστε πλέον στην υπουργική απόφαση Κατρούγκαλου περί προτεραιότητας στις νέες προκηρύξεις (ό,τι δηλαδή ισχύει για το σύνολο των επιτυχόντων - μη διοριστέων από το 2009). Στην ίδια υ.α. σημειώνεται πως σε διαφορετική περίπτωση ως το τέλος του 2016 θα διορίζεσαι αυτόματα στην θέση που πέτυχες. Χλωμό το τελευταίο βάση των οικονομικών δεδομένων στην χώρα. Ειδικά για την ΕΡΤ πάντως βλέπω πως η διοίκηση δεν έχει καμία διάθεση να ανταποκριθεί στην υποχρέωσή της να καλέσει τους αντικαταστάτες της 1κ. Δεν ξέρω αν οι 20 που μένουμε είναι τόσο μεγάλο βάρος στον περιορισμένο πλέον προϋπολογισμό της ΕΡΤ.

jimmy7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Απρ 20, 2016 3:01 pm

Επανεκκίνηση διαδικασίας πρόσληψης των επιλαχόντων.

Δημοσίευσηαπό jimmy7 » Παρ Απρ 22, 2016 2:12 pm

serzio έγραψε:Νομίζω πως τελικά δεν υπάρχει ελπίδα για εμας για κάτι άμεσο. Κατά βάση υπαγόμαστε πλέον στην υπουργική απόφαση Κατρούγκαλου περί προτεραιότητας στις νέες προκηρύξεις (ό,τι δηλαδή ισχύει για το σύνολο των επιτυχόντων - μη διοριστέων από το 2009). Στην ίδια υ.α. σημειώνεται πως σε διαφορετική περίπτωση ως το τέλος του 2016 θα διορίζεσαι αυτόματα στην θέση που πέτυχες. Χλωμό το τελευταίο βάση των οικονομικών δεδομένων στην χώρα. Ειδικά για την ΕΡΤ πάντως βλέπω πως η διοίκηση δεν έχει καμία διάθεση να ανταποκριθεί στην υποχρέωσή της να καλέσει τους αντικαταστάτες της 1κ. Δεν ξέρω αν οι 20 που μένουμε είναι τόσο μεγάλο βάρος στον περιορισμένο πλέον προϋπολογισμό της ΕΡΤ.



Επειδή είμαι κι εγώ αυτή την στιγμή πρώτος επιλαχών στην 1Κ/2014 παρακολουθώ την εξέλιξη και έχω να προσθέσω ότι στις 2 Φεβρουαρίου 2016 αναρτήθηκε στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ το υπ' αριθ. 82 Πρακτικό της Συνεδρίασης του ΔΣ της ΕΡΤ (αρ. πρωτ. 936/20.01.2016) με απόφαση να επανεκκινηθούν οι διαδικασίες της πρόσληψης ως αναπληρώσεις των διοριστέων της 1Κ/2014 αλλά και των προκηρύξεων ΣΑΧΑ1 & 2/2014 (Σύνολο 59 ατόμων)!!!!!! Οπότε αν θεωρήσει κανείς ότι είναι χρονοβόρα η διαδικασία τόσο της πρόσκλησης και αποδοχής ή μη της θέσης (συνυπολογιζόμενης της προθεσμίας υποβολής των δικαιολογητικών), όσο και του ελέγχου γνησιότητας με αλληλογραφία μεταξύ της ΕΡΤ και όλων των φορέων έκδοσης των δικαιολογητικών διορισμού του κάθε διοριστέου (συν Ποινικό Μητρώο, στρατολογίες, κλπ) πέρασε ήδη ένα τρίμηνο και μάλλον εικάζω πως θα κρατήσει 4-5 μήνες... ΥΠΟΜΟΝΗ... κάτι είναι πάντως που πάρθηκε η συγκεκριμένη απόφαση του ΔΣ της ΕΡΤ.

minedu
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Οκτ 05, 2016 12:27 pm

Re: 1K/2014 Δημόσια Τηλεόραση

Δημοσίευσηαπό minedu » Παρ Δεκ 02, 2016 12:23 pm

Εχουμε κανενα νεο η τελος η ΝΕΡΙΤ?


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες