Αξιωματικοί Ειδικών καθηκόντων Αστυνομία

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
karxarias
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό karxarias » Παρ Σεπ 10, 2010 2:11 pm

iannis έγραψε:απαράδεκτος φωτογραφικός διαγωνισμός. ελπίζω πιάσουν τόπο οι ενστάσεις και να ακυρωθεί

Υπάρχει καμία τέτοια ένδειξη.Γνωρίζει κανείς εαν Η Ελ.ασ προχώρησε στις τοποθετήσεις των εν λόγω αξιωματικών

gabbiano
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό gabbiano » Παρ Σεπ 10, 2010 9:18 pm

karxarias έγραψε:
iannis έγραψε:απαράδεκτος φωτογραφικός διαγωνισμός. ελπίζω πιάσουν τόπο οι ενστάσεις και να ακυρωθεί

Υπάρχει καμία τέτοια ένδειξη.Γνωρίζει κανείς εαν Η Ελ.ασ προχώρησε στις τοποθετήσεις των εν λόγω αξιωματικών

Ξέρω μόνο ότι βγήκε το ΦΕΚ για τους Υγεινομικούς (γιατρούς, ψυχολόγους κλπ) αλλά δεν ξέρω αν τους έχουν καλέσει.

gabbiano
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό gabbiano » Κυρ Σεπ 12, 2010 2:42 pm

Κάποιοι ψυχολόγοι ορκίστηκαν την Παρασκευή, 10/9

artor151
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό artor151 » Τρί Οκτ 12, 2010 6:44 pm

ρε παίδες τί γίνεται? με την τελευταια προκύρηξη που βγήκε τον Ιούνιο πάλι λέει δεν πήρανε Οικονομικούς Υγείας.....

εγω εχω τελειώσει Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας στην ΕΣΔΥ και με απορρίψανε....χαχα (διαθέτω και MBA απο ΠΑΠΕΙ να'ούμε και πρώτο πτυχίο Κοινωνιολογία Παντείου) και προϋπηρεσία ως έφεδρος αξκος στον Ε.Σ. (sic)

Αυτό που υποθέτω είναι ότι περιμένουν κάποιο 22χρονο γιο-κόρη Στρατηγού/ανηψιό-α Υπουργού να πάρει το master in Health Economics από Αγγλία για να τον βάλουνε....η ταπεινή μου άποψη............

αφού είμαι φανταστικός γιατί δεν με παίρνουνε????????? χαχαχα

gabbiano
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό gabbiano » Τρί Οκτ 12, 2010 8:48 pm

artor151 έγραψε:ρε παίδες τί γίνεται? με την τελευταια προκύρηξη που βγήκε τον Ιούνιο πάλι λέει δεν πήρανε Οικονομικούς Υγείας.....

εγω εχω τελειώσει Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας στην ΕΣΔΥ και με απορρίψανε....χαχα (διαθέτω και MBA απο ΠΑΠΕΙ να'ούμε και πρώτο πτυχίο Κοινωνιολογία Παντείου) και προϋπηρεσία ως έφεδρος αξκος στον Ε.Σ. (sic)

Αυτό που υποθέτω είναι ότι περιμένουν κάποιο 22χρονο γιο-κόρη Στρατηγού/ανηψιό-α Υπουργού να πάρει το master in Health Economics από Αγγλία για να τον βάλουνε....η ταπεινή μου άποψη............

ΑΠΑΙΧΤΟΣ!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

gabbiano
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό gabbiano » Παρ Οκτ 22, 2010 4:29 pm

gabbiano έγραψε:
artor151 έγραψε:ρε παίδες τί γίνεται? με την τελευταια προκύρηξη που βγήκε τον Ιούνιο πάλι λέει δεν πήρανε Οικονομικούς Υγείας.....

ΑΠΑΙΧΤΟΣ!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

felicita
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό felicita » Πέμ Οκτ 28, 2010 1:48 pm

Καλησπέρα παιδιά....
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.....
Έχω κάνει τα χαρτιά για ειδικός φρουρός και έχω περάσει. Επειδή αυτό που θα με ενδιέφερε περισσότερο είναι να γίνω ειδικών καθηκόντων ή να μπω στο ηλεκτρονικό έγκλημα θέλω να ρωτήσω το εξής. Έχω πτυχίο πληροφορικής ΑΕΙ, 2 ξένες γλώσσες και αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι τι μεταπτυχιακό μπορώ να κάνω για να πετύχω μία από τις δύο παραπάνω επιλογές. Είχα κάνει τα χαρτιά μου στην τελευταία προκήρυξη...αλλα δεν με πήραν γιατί δεν είχα μεταπτυχιακό....

Ευχαριστώ προκαταβολικά.........

artor151
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό artor151 » Κυρ Οκτ 31, 2010 5:48 pm

felicita έγραψε:Καλησπέρα παιδιά....
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.....
Έχω κάνει τα χαρτιά για ειδικός φρουρός και έχω περάσει. Επειδή αυτό που θα με ενδιέφερε περισσότερο είναι να γίνω ειδικών καθηκόντων ή να μπω στο ηλεκτρονικό έγκλημα θέλω να ρωτήσω το εξής. Έχω πτυχίο πληροφορικής ΑΕΙ, 2 ξένες γλώσσες και αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι τι μεταπτυχιακό μπορώ να κάνω για να πετύχω μία από τις δύο παραπάνω επιλογές. Είχα κάνει τα χαρτιά μου στην τελευταία προκήρυξη...αλλα δεν με πήραν γιατί δεν είχα μεταπτυχιακό....

Ευχαριστώ προκαταβολικά.........

Κορίτσι μου κοίταξε τις τελευταιες προκυρήξεις και θα μάθεις....
αλλά πρόσεξε να κάνεις αυτο το μεταπτυχιακό ακριβώς που ζητάει η προκύρηξη...γιατί έχουν ενα μικρό κολληματάκι

giovanna283
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό giovanna283 » Πέμ Νοέμ 04, 2010 3:11 pm

mistikos έγραψε:
Thanos25 έγραψε:
mistikos έγραψε:Nα ρωτήσω κάτι Thanos25;
Ποιό ακριβώς είναι το θέμα με τα ονόματα; Γιατί σε ενδιαφέρει να δεις ονόματα και δεν αρκούν τα αρχικά των ονομάτων τους;
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Θέλεις μήπως να κάνεις αντιπαραβολή με πίνακες ΑΣΕΠ ή απλά θα είναι μια διευκόλυνση για σένα για να μην ψάχνεις να βρεις ποιός είναι ποιός; Σου μιλάω ειλικρινά και χωρίς να θέλω να σε θίξω, αλλά δεν καταλαβαίνω. Τα στοιχεία που ανέφερα δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου, να είσαι σίγουρος.

Για τους λογους που αναφερεις. Διαφορετικα, ειτε αναφερεις τα αρχικα τους ειτε δεν αναφερεις τιποτα ειναι το ιδιο. Δε λεω οτι τα εβγαλες απο το μυαλο σου. Απλα, αφου τα ξερεις, γιατι δεν τα λες κι εδω.

Τελικα κανενα νεο απο τις ενστασεις κανεις?

Thanos25,
sou eixa uposxethei oti tha grapso kapoia onomata pou eno se prokirikseis ASEP den eixan tosi proipirsia, stin Astinomia "ta kataferan"!

Exoume loipon:

Ο Μ. Ι. συμμετείχε στην προκήρυξη του Δήμου Νέας Ιωνίας Αττικής τον Αύγουστο του 2008 και στην προκήρυξη του Γενικού Νοσοκομείου Ναυπλίου τον Σεπτέμβριο του 2008. Τότε είχε 3 και 4 μήνες προϋπηρεσίας, αντίστοιχα, ενώ 7 μήνες αργότερα «απέκτησε» 24 μήνες προκειμένου να συμμετάσχει στην προκήρυξη της ΕΛ.ΑΣ.

Ο Β. Κ. συμμετείχε στην προκήρυξη του Δήμου Νέας Ιωνίας Αττικής, τον Αύγουστο του 2008 με μηδέν προϋπηρεσία, ενώ 7 μήνες αργότερα, στην προκήρυξη της ΕΛ.ΑΣ. «απέκτησε» 24!

Η Κ. Z. συμμετείχε στην προκήρυξη του Δήμου Βέροιας, τον Οκτώβριο του 2008 με 8 μήνες προϋπηρεσίας, ενώ 5 μήνες αργότερα «είχε συμπληρώσει» 24 μήνες προκειμένου να μπορέσει να συμμετάσχει στην προκήρυξη της ΕΛ.ΑΣ!!!

Η Κ. Π. συμμετείχε στην προκήρυξη 3Κ/2009 του ΑΣΕΠ τον Απρίλιο του 2009 (το ίδιο χρονικό διάστημα με το διαγωνισμό της ΕΛ.ΑΣ.) με αριθμό μητρώου 136. Η εν λόγω υποψήφια είχε μηδέν προϋπηρεσία στην προκήρυξη του ΑΣΕΠ.

Η Χ. Δ. συμμετείχε στην προκήρυξη της Νομαρχίας Πειραιά 1/837Μ/2009 τον Απρίλιο του 2009 (το ίδιο χρονικό διάστημα με το διαγωνισμό της ΕΛ.ΑΣ.) όπου της υπολογίστηκαν είκοσι μήνες προϋπηρεσίας.

Η Ε. Μ. συμμετείχε στην προκήρυξη 6Κ/2008 του ΑΣΕΠ τον Αύγουστο – Σεπτέμβριο του 2008. Τότε είχε προϋπηρεσία μηδέν. Συμμετείχε επίσης στην προκήρυξη του Γενικού Νοσοκομείου Ναυπλίου τον Αύγουστο του 2008 με 3 μήνες προϋπηρεσία. Επτά περίπου μήνες αργότερα, δηλαδή τον Φεβρουάριο του 2009, είχε κιόλας συμπληρώσει 24μηνη προϋπηρεσία προκειμένου να κριθεί ικανή στον διαγωνισμό της ΕΛ.ΑΣ.

Η Φ. Π. συμμετείχε στην προκήρυξη 3Κ/2009 του ΑΣΕΠ τον Απρίλιο του 2009 όπου είχε 17 μήνες προϋπηρεσία και στην προκήρυξη της Νομαρχίας Πειραιά 1/837Μ/2009 τον Απρίλιο του 2009 (το ίδιο χρονικό διάστημα με το διαγωνισμό της ΕΛ.ΑΣ.) όπου παρουσίασε δυο μήνες προϋπηρεσία.

Η Ά. Κ. συμμετείχε στην προκήρυξη του Δήμου Αγίας Παρασκευής Αττικής τον Ιούλιο του 2008 όπου είχε εμφανίσει μηδέν προϋπηρεσία, όπως επίσης και στην προκήρυξη του Νοσοκομείου Αθηνών Γ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ τον Αύγουστο του 2008, όπου επίσης είχε εμφανίσει μηδέν προϋπηρεσία. Μέχρι το Φεβρουάριο – Μάρτιο του 2009 (διαγωνισμός ΕΛ.ΑΣ.) είχε ήδη συμπληρώσει την απαιτούμενη διετή προϋπηρεσία, προκειμένου να μην απορριφθεί.

Καλησπέρα Thano25(εσύ διατήρησες για τον εαυτό σου το δικαίωμα στην ανωνυμία, ενώ εμένα μου το στέρησες...)

Είμαι λοιπόν η Ι. Χ. που αναφέρεις παραπάνω τους διαγωνισμούς στους οποίους συμμετείχα και τους μήνες προϋπηρεσίας μου και αφήνεις να εννοηθεί ότι υπήρξα μια από τις ευνοούμενες σε αυτόν τον διαγωνισμό.

Επειδή διάβασα τα Post στα οποία παραπονιέσαι για το ΤΣΜΕΔΕ να υποθέσω ότι είσαι μηχανικός; Άρα για να ψάχνεις με τόση μανία τα αποτελέσματα διαγωνισμών για τους ψυχολόγους είτε έχεις κάποιον δικό σου άνθρωπο (η κοπέλα σου, η αδερφή σου, κάποιος φίλος κτλ) είτε στον αγώνα σου για δικαιοσύνη πήρες φόρα και όποιον πάρει ο Χάρος!

Δεν ξέρω τι γνωρίζεις για το επάγγελμα και τις σπουδές των ψυχολόγων γι'αυτό θα σου πω κάποια πράγματα. Τελειώνουμε τη σχολή και παίρνουμε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος με 4 χρόνια θεωρίας και 40 ημέρες πρακτική άσκηση - θα εμπιστευόσουν ψυχολόγο που ξέρεις ότι έχει ανύπαρκτη εμπειρία στη δουλειά του;

Πολλοί επιλέγουμε να κάνουμε εθελοντική εργασία και όσο σπουδάζουμε και μετά την αποφοίτηση για να αποκτήσουμε πραγματική εμπειρία στη δουλειά μας (εγώ προσωπικά ήμουν σε μια υπηρεσία 2 χρόνια - απο εκεί απέκτησα την προϋπηρεσία των 2 χρόνων που ζητούσε η αστυνομία - χωρίς να έχω πάρει δραχμή και δουλεύοντας part time ταυτόχρονα να έχω κάποια χρήματα να ζω). Υπάρχουν και άτομα που παίρνουν τέτοια χαρτιά επειδή έχουν γνωριμίες, αλλά δεν έχω πραγματικά στοιχεία και αν είχα δεν θα τα δημοσιοποιούσα εν αγνοία τους. Σίγουρα πάντως εγώ δεν ανήκω σε αυτούς τους έχουν τέτοιες γνωριμίες.

Επίσης, ένα απαραίτητο προσόν για ψυχολόγο είναι η ολοκλήρωση κάποιου εκπαιδευτικού προγράμματος σε συγκεκριμένη θεραπευτική μέθοδο (για να έχεις μια μέθοδο δουλειάς με τους ανθρώπους που έρχονται γιατί δεν είναι καλά). Ένα τέτοιο πρόγραμμα διαρκεί 3 με 4 χρόνια και κοστίζει από 1200 ευρώ (που τα έδωσα από την τσέπη μου) έως 3000 ετησίως, πολλές φορές χωρίς να υπολογίσεις το κόστος των επιπλέον ωρών εποπτείας που χρειάζεσαι (να συζητάς τι κάνεις στα περιστατικά σου με έναν πιο έμπειρο θεραπευτή). Εγώ δεν γνωρίζω άλλους επαγγελματίες να δίνουν τόσα χρήματα για την εκπαίδευση τους και αυτό για να βρουν μια δουλειά. Αν γνωρίζεις εσύ πες μου.

Όσον αφορά την επαγγελματική μας αποκατάσταση υπάρχουν οι λίγες θέσεις στο δημόσιο με τα κριτήρια του ΑΣΕΠ που είναι τα ίδια για όλους τους πτυχιούχους ανεξάρτητα από το αντικείμενο. Για τους ψυχολόγους υπαρχει η δυνατότητα να έχεις γραφείο (χωρίς πολλούς πελάτες και επομένως χωρίς κέρδος τις περισσότερες φορές),οι ΜΚΟ, τα διάφορα κέντρα πρόληψης, ο ΟΚΑΝΑ κτλ. Αν θες να το ψάξεις τα κριτήρια πρόσληψης που χρησιμοποιούν οι φορείς εκτός ΑΣΕΠ περιλαμβάνουν την πρακτική εμπειρία, τα εκπαιδευτικά, τα σεμινάρια και τις επιμορφώσεις που έχεις κάνει τα οποία ο ΑΣΕΠ αγνοεί. Με ποιο κριτήριο εξετάζουμε ποιος φορέας αξιολογεί καλύτερα τους υποψηφίους; Η αστυνομία απλά χρησιμοποιήσε διαφορετικά κριτήρια (τα οποία δεν γνωρίζω ποια ήταν, γιατί ούτε εγώ η ίδια περίμενα να γίνει δεκτή η εθελοντική μου εμπειρία). Δεν ευθύνομαι εγώ για τις επιλογές του οποιουδήποτε φορέα και σίγουρα δεν μπορείς να χρησιμοποιείς τα διαφορετικά κριτήρια του ΑΣΕΠ για να με κατηγορήσεις ως "βισματούχα".

Κάτι άλλο που σκέφτομαι για την προϋπηρεσία συγκεκριμένα: είσαι σίγουρος ότι όλοι αυτοί που απέκτησαν εμπειρία με ένσημα την απέκτησαν με αξιοκρατικό τρόπο; Το να έχει κάποιος καλές γνωριμίες που να δημιουργούν για αυτόν μια θέση στο δημόσιο ή επειδή είναι καλό παιδί να τον προσλαμβάνει κάποιος σε μια δουλειά στον ιδιωτικό τομέα (και επομένως ενσημα για εμπερία)το αποκλείεις; Εσύ που φαίνεται να παρατηρείς την αδικία γύρω σου, αυτό δεν το έχεις δει; Είσαι σίγουρος ότι όλοι όσοι έχουν προϋπηρεσία ως ψυχολόγοι έχουν πραγματικά δει περιστατικά(το λέω γιατί ξέρω περιπτώσεις που έκαναν δουλειά διοικητικού);

Το ότι συνέκρινες τους πίνακες του ΑΣΕΠ (όπως και ο φίλος σου mistikos) με τους πίνακες της αστυνομίας είναι κάτι πολύ λογικό και καταλαβαίνω γιατί το έκανες. Το να προχωράς όμως στη δημοσιοποίηση του ονόματος μου (και άλλων) σε ένα forum όπου εσύ επικοινωνείς με nickname και πολύ περισσότερο σε ένα forum το οποίο ούτε παρακολουθώ ούτε θα ασχολιόμουν αν δεν συναντούσα το όνομα μου είναι το λιγότερο εξοργιστικό. Εξοργιστικό είναι επίσης το ότι το κάνεις, γνωρίζοντας εν μέρει ότι δεν θα έχεις αντίλογο για όλα αυτά που μου προσάπτεις.

Καταλαβαίνω την αγωνία σου για δικαιοσύνη, αλλά πραγματικά βρήκες λάθος άνθρωπο να καταγγείλεις! Συμφωνώ με την ιδέα της αξιοκρατίας, αλλά δεν θα λυθεί το πρόβλημα ρουφιανεύοντας τους άλλους...

Υ.Γ. Είναι εξοργιστικό και ταυτόχρονα αστείο (γνωρίζοντας τον εαυτό μου και τις θέσεις μου, που εσύ δεν τα γνωρίζεις) ξαφνικά με εμφανίζομαι από κάποιον άσχετο ως "εκλεκτό παιδί" της ΕΛ.ΑΣ!

giovanna283
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό giovanna283 » Πέμ Νοέμ 04, 2010 4:00 pm

mistikos έγραψε:
mistikos έγραψε:Καλησπέρα κι από εμένα.
Ήμουν υποψήφιος στο διαγωνισμό της ΕΛ.ΑΣ. ως ψυχολόγος. Φυσικά είμαι στους ΜΗ ΙΚΑΝΟΥΣ… Γιατί ναι μεν είχα την απαιτούμενη συνεχή διετή προϋπηρεσία που ζητούσε η προκήρυξη, δεν την είχα όμως σε φορέα που ζητούσε η επιτροπή.
Κοιτάξτε όμως κάποιους από τους ΙΚΑΝΟΥΣ, οι οποίοι είχαν όλα αυτά που ζητούσε η επιτροπή (κάποιοι είναι και ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ). Το ΑΣΕΠ βέβαια είχε διαφορετική άποψη……:

1) Ε.Μ. συμμετείχε στην προκήρυξη 6Κ/2008 του ΑΣΕΠ τον Σεπτέμβριο του 2008, στην οποία είχε μηδενική προϋπηρεσία. Επτά περίπου μήνες αργότερα είχε 2ετή προϋπηρεσία, όπως απαιτούνταν από την προκήρυξη της ΕΛ.ΑΣ.

2) Κ.Π. συμμετείχε στην προκήρυξη 3Κ/2009 του ΑΣΕΠ τον Απρίλιο του 2009 (την ίδια περίοδο με το διαγωνισμό της ΕΛ.ΑΣ.). Στην 3Κ/2009 είχε μηδέν προϋπηρεσία. Μέχρι τον Μάρτιο του 2009 στο διαγωνισμό της ΕΛ.ΑΣ. είχε συμπληρώσει τη 2ετή απαιτούμενη προϋπηρεσία.

3) Α.Κ. συμμετείχε στην προκήρυξη του Δήμου Αγίας Παρασκευής Αττικής τον Ιούλιο του 2008, στην οποία είχε μηδέν προϋπηρεσία. επίσης στην προκήρυξη του νοσοκομείου Αθηνών Γ. Γεννηματάς τον Αύγουστο του 2008 όπου επίσης είχε μηδέν προϋπηρεσία. Επτά μήνες αργότερα (στο διαγωνισμό της ΕΛ.ΑΣ.) εμφάνισε 2ετή προϋπηρεσία.

4) Χ.Δ. συμμετείχε στην προκήρυξη της Νομαρχίας Πειραιά 1/837Μ/2009 τον Απρίλιο του 2009 (έναν μήνα μετά το διαγωνισμό της ΕΛ.ΑΣ.), στην οποία είχε είκοσι μήνες προϋπηρεσίας.

5) Φ.Π. συμμετείχε στην προκήρυξη 3Κ/2009 του ΑΣΕΠ τον Απρίλιο του 2009, στην οποία είχε 17 μήνες προϋπηρεσία. Επίσης στην προκήρυξη της Νομαρχίας Πειραιά 1/837Μ/2009 τον Απρίλιο του 2009 (έναν μήνα μετά το διαγωνισμό της ΕΛ.ΑΣ.) στην οποία είχε δυο μήνες προϋπηρεσία.

Όλοι λοιπόν οι παραπάνω υποψήφιοι σε προκηρύξεις του ΑΣΕΠ δεν είχαν 2ετή προϋπηρεσία «την οποία απέκτησαν» σε μικρό χρονικό διάστημα, προκειμένου να κριθούν ΙΚΑΝΟΙ στο διαγωνισμό της ΕΛ.ΑΣ.
Κι επειδή κάποιοι μπορεί να σκεφτείτε ότι δεν τους είχε προσμετρήσει η 2ετής εμπειρία τους στις ανωτέρω προκηρύξεις (ΑΣΕΠ και Φορέων). Ρωτάω όμως:
Α) Έτυχε σε όλες αυτές να μην προσμετρηθεί η εμπειρία τους; (φοβερή γκαντεμιά!)
Β) Αν σε κάποιον από εσάς δεν είχαν μετρήσει 2ετή εμπειρία σε κάποια προκήρυξη ΑΣΕΠ, δε θα κάνατε ένσταση; Θα σκεφτόσασταν τα 40 ευρώ και θα αφήνατε να χαθούν 2 χρόνια προϋπηρεσίας;
Επειδή κι εγώ αρχικά δε θέλησα να σκεφτώ αρνητικά και καχύποπτα, απάντησα αμέσως στα 2 αυτά ερωτήματα και πήρα τις απαντήσεις μου….

Sorry για το μεγάλο post…

ΕΠΙΠΛΕΟΝ:

Μ.Ι.
Συμμετείχε στην προκήρυξη του Δήμου Νέας Ιωνίας Αττικής τον Αύγουστο του 2008 και στην προκήρυξη Γενικού Νοσοκομείου Ναυπλίου τον Σεπτέμβριο του 2008. Τότε είχε 3 και 4 μήνες προϋπηρεσίας, αντίστοιχα, ενώ 7 μήνες αργότερα «απέκτησε» 24 μήνες προκειμένου να συμμετάσχει στην προκήρυξη της ΕΛ.ΑΣ.

Β.Κ.
Συμμετείχε στην προκήρυξη του Δήμου Νέας Ιωνίας Αττικής, τον Αύγουστο του 2008 με 0 προϋπηρεσία, ενώ 7 μήνες αργότερα, στην προκήρυξη της ΕΛ.ΑΣ. «απέκτησε» 24!

Μ.Ε.
Συμμετείχε στην προκήρυξη του Γενικού Νοσοκομείου Ναυπλίου τον Αύγουστο του 2008 με 3 μήνες προϋπηρεσίας, ενώ 7 μήνες αργότερα, στο διαγωνισμό της ΕΛ.ΑΣ. είχε «αποκτήσει» ήδη 24!

Κ.Ζ.
Συμμετείχε στην προκήρυξη του Δήμου Βέροιας, τον Οκτώβριο του 2008 με 8 μήνες προϋπηρεσίας, ενώ 5 μήνες αργότερα «είχε συμπληρώσει» 24 μήνες προκειμένου να μπορέσει να συμμετάσχει στην προκήρυξη της ΕΛ.ΑΣ!!!

ΕΛ.(Λ)ΑΣ. ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!

Καλησπέρα και σε σένα mistike,

καταρχήν θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που είχες την καλή θέληση να μην δημοσιοποιήσεις το όνομα μου, αλλά απλά να βάλεις τα αρχικά μου Χ.Ι.

Ελπίζω να διάβασες το προηγούμενο post μου με την απάντηση μου στον Thano25 και να συμφωνείς με κάποια από τα πράγματα που αναφέρω για την εκπαίδευση και την εμπειρία των ψυχολόγων.

Λυπάμαι, που δεν σε διάλεξαν στην αστυνομία, ούτε εμένα διάλεξαν. Γι΄αυτό και μου φαίνεται περίεργο που αποφάσισες να δεις και την δική μου κατάταξη σε άλλες προκηρύξεις. Αν ήμουν μέσα στους 14 που πήραν τη δουλειά θα είχε νόημα και κάνοντας ένσταση μπορούσες να με πετάξεις έξω. Αλλά ήμουν 37η ή 38η (δεν θυμάμαι ακριβώς) επομένως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση πικρία για το ότι ήμουν στη λίστα των επιτυχόντων. Φοβάσαι ότι θα σου πάρω τη θέση σε έναν διαγωνισμό του ΑΣΕΠ; Είδες ότι είμαι πολύ χαμηλά σύμφωνα με τα κριτήρια του ΑΣΕΠ και λογικά για να κάνεις τόση φασαρία καταλαβαίνω ότι έχεις παραπάνω μόρια από μένα. Σε ενοχλεί που αφιέρωσα 2 χρόνια της ζωής μου απλήρωτη για να αποκτήσω εμπειρία πάνω στη δουλειά (δεν ξέρω τι εμπερία έχεις, εγώ θεωρώ ότι έχω μεγάλη ευθύνη προς τον άνθρωπο που έχω απέναντι μου στη συνεδρία και θέλω να βελτιώνω τις δεξιότητες μου συνεχώς) και την οποία εμπειρία όπου μπορώ τη χρησιμοποιώ, ενώ εσύ ίσως δεν θέλησες να το κάνεις (κάτι που είναι δικαίωμα σου) ;

Συμφωνώ με μια συμφοιτήτρια που συνάντησα μετά από χρόνια στις δοκιμασίες της αστυνομίας, ότι αν βρουν δουλειά αυτοί που είναι πιο πάνω από μένα, θα έχω μακροπρόθεσμα και εγώ περισσότερες πιθανότητες να βρω δουλειά (γιατί άμεσα δεν μπορώ να βρω). Γι' αυτήν αλλά και για άλλες ιδέες που έχω, θεωρώ το λιγότερο αποτυχημένη την επιλογή σου να παρουσιάσεις και εμένα ανάμεσα σε αυτούς που σου πήραν τη θέση λόγω βίσματος.

Θα αντιδρούσες έτσι απέναντι στην αδικία που βλέπεις αν εσύ είχες δουλειά; Εγώ θα αντιδρούσα στην αδικία, αλλά δεν θα κατηγορούσα κόσμο αβίαστα και μάλιστα σε ένα μέσο που δεν γνωρίζω αν ο "κατηγορούμενος" παρακολουθεί ή όχι. Δεν είναι αδικία το ότι απέκτησα το δικαίωμα στον αντίλογο τυχαία; (δεν παρακολουθώ το forum, βρήκα τυχαία αναφορά στο όνομά μου και έκανα την εγγραφή απλά για να απαντήσω σε εσάς τους δύο)

Είναι θλιβερό να βλέπεις ψυχολόγους (που στην τελική έχουμε τα ίδια αιτήματα για περισσότερες θέσεις εργασίας) να μαλώνουν μεταξύ τους για το ποιός έχει βίσμα, ποιος έχει τα παραπάνω μόρια, να προλάβουν να κάνουν μια αίτηση πριν την μάθουν όλοι οι άλλοι και έχουν περισσότερο ανταγωνισμό. Τόση θεωρία στη σχολή, ανθρωπιστικές σπουδές και καλά, αλλά τελικά ο ένας είναι πιο κομπλεξικός από τον άλλο (χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου).

Για να κλείσω νομίζω ότι δικαιούμαι μια δημόσια συγνώμη για ότι γράψατε για εμένα (και για άλλους που όπως εγώ ίσως δεν γνωρίζουν ότι τους κατηγορούν σε ένα forum) εσύ και ο Thanos 25, γιατί δεν έχετε κανένα δικαίωμα να με διασύρετε χωρίς ουσιαστικές αποδείξεις.

Συγνώμη απ΄όλους για τα 2 μεγάλα post!!

gabbiano
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό gabbiano » Πέμ Νοέμ 04, 2010 4:07 pm

Παύσατε πυρ!

Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου, χαλαρώστε βρε παιδιά! Πάμε γι' άλλα! :wink:

karxarias
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό karxarias » Πέμ Νοέμ 04, 2010 7:01 pm

χαλάρωσε λιγο ρε χαλάρωσε λιγο ρε Χ.Ι κατσε φρόνημα.τι είπαν τα παιδία thanos και mistike.στο κάτω κάτω δεν μας εξιστόρησες και τον τρόπο που έγινε αυτο αγαπητή Χ.Ι.πηρες σβάρνα και με το μακρεσκελές σου ποστ τα ισωπεδώνεις όλα.αν θέλεις απάντησε αε αυτά που έχουν παρατηρήσει τα παιδία περί του θέματος σου και τα υπολοιπα άστα.
γιατί η ιστορία σου είναι λίγο ύποπτη απο 7 μήνες μεταπήδησες στους 24.Πωσ τα κατάφερες?
μπορεί να μη διορίστηκες αλλά τισ μαμουνίες σου τις έκανες καλή μου.οπότε δεν είσαι στο απυρόβλητο.αυτα γεια

giovanna283
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό giovanna283 » Πέμ Νοέμ 04, 2010 8:44 pm

karxarias έγραψε:χαλάρωσε λιγο ρε χαλάρωσε λιγο ρε Χ.Ι κατσε φρόνημα.τι είπαν τα παιδία thanos και mistike.στο κάτω κάτω δεν μας εξιστόρησες και τον τρόπο που έγινε αυτο αγαπητή Χ.Ι.πηρες σβάρνα και με το μακρεσκελές σου ποστ τα ισωπεδώνεις όλα.αν θέλεις απάντησε αε αυτά που έχουν παρατηρήσει τα παιδία περί του θέματος σου και τα υπολοιπα άστα.
γιατί η ιστορία σου είναι λίγο ύποπτη απο 7 μήνες μεταπήδησες στους 24.Πωσ τα κατάφερες?
μπορεί να μη διορίστηκες αλλά τισ μαμουνίες σου τις έκανες καλή μου.οπότε δεν είσαι στο απυρόβλητο.αυτα γεια

Αν διάβασες καλά τα post μου (που μάλλον δεν το έκανες) είπα ότι τα 2 χρόνια τα απέκτησα από εθελοντική εμπειρία (δουλεύοντας χωρίς να πληρώνομαι απο Μάιο του 2006 έως τον Μάιο του 2008) την οποία η αστυνομία δέχτηκε (για ποιους λόγους δεν γνωρίζω). Ο ΑΣΕΠ δεν τη δέχεται επειδή δεν είναι έμμισθη εργασία.

Σε πείραξε που περιέγραψα την πραγματικότητα που βιώνω ως ψυχολόγος τα τελευταία 6,5 χρόνια που έχω πάρει πτυχίο;

Ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, χωρίς να γνωρίζει άτομα και καταστάσεις. Εγώ υπερασπίζομαι τον εαυτό μου απέναντι σε άδικες κατηγορίες ατόμων που κρύβονται πίσω από ένα ψευδώνυμο.

Ψάχνοντας ενόχους για μια κατάσταση σε ένα forum δεν λύνεις το πρόβλημα της αδικίας και τις αναξιοκρατίας. Επειδή ούτε σε αυτή ούτε σε καμία άλλη προκήρυξη δεν χρησιμοποίησα οποιοδήποτε μέσο, γνωριμία ή πλάγιο τρόπο, θεωρώ ότι τα άτομα αυτά και εσύ μαζί με προσβάλλετε βάναυσα.

Αν ο οποισδήποτε έχει στοιχεία ας πάει σε δικηγόρο ή σε εισαγγελέα. Οτιδήποτε άλλο είναι απλά συκοφαντία και τιμωρείται νομικά.

gabbiano
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό gabbiano » Πέμ Νοέμ 04, 2010 10:19 pm

giovanna283 έγραψε:
karxarias έγραψε:χαλάρωσε λιγο ρε χαλάρωσε λιγο ρε Χ.Ι κατσε φρόνημα.τι είπαν τα παιδία thanos και mistike.στο κάτω κάτω δεν μας εξιστόρησες και τον τρόπο που έγινε αυτο αγαπητή Χ.Ι.πηρες σβάρνα και με το μακρεσκελές σου ποστ τα ισωπεδώνεις όλα.αν θέλεις απάντησε αε αυτά που έχουν παρατηρήσει τα παιδία περί του θέματος σου και τα υπολοιπα άστα.

Αν διάβασες καλά τα post μου (που μάλλον δεν το έκανες) είπα ότι τα 2 χρόνια τα απέκτησα από εθελοντική εμπειρία (δουλεύοντας χωρίς να πληρώνομαι απο Μάιο του 2006 έως τον Μάιο του 2008) την οποία η αστυνομία δέχτηκε (για ποιους λόγους δεν γνωρίζω). Ο ΑΣΕΠ δεν τη δέχεται επειδή δεν είναι έμμισθη εργασία.

Σε πείραξε που περιέγραψα την πραγματικότητα που βιώνω ως ψυχολόγος τα τελευταία 6,5 χρόνια που έχω πάρει πτυχίο;

Ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, χωρίς να γνωρίζει άτομα και καταστάσεις. Εγώ υπερασπίζομαι τον εαυτό μου απέναντι σε άδικες κατηγορίες ατόμων που κρύβονται πίσω από ένα ψευδώνυμο.

Ψάχνοντας ενόχους για μια κατάσταση σε ένα forum δεν λύνεις το πρόβλημα της αδικίας και τις αναξιοκρατίας. Επειδή ούτε σε αυτή ούτε σε καμία άλλη προκήρυξη δεν χρησιμοποίησα οποιοδήποτε μέσο, γνωριμία ή πλάγιο τρόπο, θεωρώ ότι τα άτομα αυτά και εσύ μαζί με προσβάλλετε βάναυσα.

Αν ο οποισδήποτε έχει στοιχεία ας πάει σε δικηγόρο ή σε εισαγγελέα. Οτιδήποτε άλλο είναι απλά συκοφαντία και τιμωρείται νομικά.

Cool babies! :P :wink:

Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Σάβ Νοέμ 06, 2010 6:48 pm

giovanna283 έγραψε:Καλησπέρα Thano25(εσύ διατήρησες για τον εαυτό σου το δικαίωμα στην ανωνυμία, ενώ εμένα μου το στέρησες...)

Καλησπερα Ι.
Πώς σου στερησα την ανωνυμια? Το "giovanna283" τωρα το εφτιαξες. Τα υπολοιπα αποτελεσματα ειναι στη δημοσιοτητα. Επισης, ο mistikos τα (ανα)δημοσιευσε και καλα εκανε και το ιδιο θα εκανα κι εγω!

giovanna283 έγραψε:Είμαι λοιπόν η Ι. που αναφέρεις παραπάνω τους διαγωνισμούς στους οποίους συμμετείχα και τους μήνες προϋπηρεσίας μου και αφήνεις να εννοηθεί ότι υπήρξα μια από τις ευνοούμενες σε αυτόν τον διαγωνισμό.

Επειδή διάβασα τα Post στα οποία παραπονιέσαι για το ΤΣΜΕΔΕ να υποθέσω ότι είσαι μηχανικός; Άρα για να ψάχνεις με τόση μανία τα αποτελέσματα διαγωνισμών για τους ψυχολόγους είτε έχεις κάποιον δικό σου άνθρωπο (η κοπέλα σου, η αδερφή σου, κάποιος φίλος κτλ) είτε στον αγώνα σου για δικαιοσύνη πήρες φόρα και όποιον πάρει ο Χάρος!

Δεν ξέρω τι γνωρίζεις για το επάγγελμα και τις σπουδές των ψυχολόγων γι'αυτό θα σου πω κάποια πράγματα. Τελειώνουμε τη σχολή και παίρνουμε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος με 4 χρόνια θεωρίας και 40 ημέρες πρακτική άσκηση - θα εμπιστευόσουν ψυχολόγο που ξέρεις ότι έχει ανύπαρκτη εμπειρία στη δουλειά του;

Πολλοί επιλέγουμε να κάνουμε εθελοντική εργασία και όσο σπουδάζουμε και μετά την αποφοίτηση για να αποκτήσουμε πραγματική εμπειρία στη δουλειά μας (εγώ προσωπικά ήμουν σε μια υπηρεσία 2 χρόνια - απο εκεί απέκτησα την προϋπηρεσία των 2 χρόνων που ζητούσε η αστυνομία - χωρίς να έχω πάρει δραχμή και δουλεύοντας part time ταυτόχρονα να έχω κάποια χρήματα να ζω). Υπάρχουν και άτομα που παίρνουν τέτοια χαρτιά επειδή έχουν γνωριμίες, αλλά δεν έχω πραγματικά στοιχεία και αν είχα δεν θα τα δημοσιοποιούσα εν αγνοία τους. Σίγουρα πάντως εγώ δεν ανήκω σε αυτούς τους έχουν τέτοιες γνωριμίες.

Ετσι λες εσυ οτι δεν εχεις γνωριμιες.

giovanna283 έγραψε:Επίσης, ένα απαραίτητο προσόν για ψυχολόγο είναι η ολοκλήρωση κάποιου εκπαιδευτικού προγράμματος σε συγκεκριμένη θεραπευτική μέθοδο (για να έχεις μια μέθοδο δουλειάς με τους ανθρώπους που έρχονται γιατί δεν είναι καλά). Ένα τέτοιο πρόγραμμα διαρκεί 3 με 4 χρόνια και κοστίζει από 1200 ευρώ (που τα έδωσα από την τσέπη μου) έως 3000 ετησίως, πολλές φορές χωρίς να υπολογίσεις το κόστος των επιπλέον ωρών εποπτείας που χρειάζεσαι (να συζητάς τι κάνεις στα περιστατικά σου με έναν πιο έμπειρο θεραπευτή). Εγώ δεν γνωρίζω άλλους επαγγελματίες να δίνουν τόσα χρήματα για την εκπαίδευση τους και αυτό για να βρουν μια δουλειά. Αν γνωρίζεις εσύ πες μου.

Αυτο τι σχεση εχει? Μου εξιστορεις τις δυσκολιες στη ζωη σου? Αν ξεκινησω κι εγω δεν τελειωνουμε ποτε. Προφανως, για να ειμαι εδω και να παλευω για το δικιο μου ΕΧΩ δυσκολίες!

giovanna283 έγραψε:Όσον αφορά την επαγγελματική μας αποκατάσταση υπάρχουν οι λίγες θέσεις στο δημόσιο με τα κριτήρια του ΑΣΕΠ που είναι τα ίδια για όλους τους πτυχιούχους ανεξάρτητα από το αντικείμενο. Για τους ψυχολόγους υπαρχει η δυνατότητα να έχεις γραφείο (χωρίς πολλούς πελάτες και επομένως χωρίς κέρδος τις περισσότερες φορές),οι ΜΚΟ, τα διάφορα κέντρα πρόληψης, ο ΟΚΑΝΑ κτλ. Αν θες να το ψάξεις τα κριτήρια πρόσληψης που χρησιμοποιούν οι φορείς εκτός ΑΣΕΠ περιλαμβάνουν την πρακτική εμπειρία, τα εκπαιδευτικά, τα σεμινάρια και τις επιμορφώσεις που έχεις κάνει τα οποία ο ΑΣΕΠ αγνοεί. Με ποιο κριτήριο εξετάζουμε ποιος φορέας αξιολογεί καλύτερα τους υποψηφίους; Η αστυνομία απλά χρησιμοποιήσε διαφορετικά κριτήρια (τα οποία δεν γνωρίζω ποια ήταν, γιατί ούτε εγώ η ίδια περίμενα να γίνει δεκτή η εθελοντική μου εμπειρία). Δεν ευθύνομαι εγώ για τις επιλογές του οποιουδήποτε φορέα και σίγουρα δεν μπορείς να χρησιμοποιείς τα διαφορετικά κριτήρια του ΑΣΕΠ για να με κατηγορήσεις ως "βισματούχα".

Συνεχιζεις να "κλαιγεσαι"... Ας πως κι εγω: Ειμαι μηχανικος Η/Υ και εχασα τη θεση γιατι πηραν αλλους με προυπηρεσια απο σχολεια και ιεκ (θεση για τους λεγομενους χακερς την αστυνομιας).

giovanna283 έγραψε:Κάτι άλλο που σκέφτομαι για την προϋπηρεσία συγκεκριμένα: είσαι σίγουρος ότι όλοι αυτοί που απέκτησαν εμπειρία με ένσημα την απέκτησαν με αξιοκρατικό τρόπο; Το να έχει κάποιος καλές γνωριμίες που να δημιουργούν για αυτόν μια θέση στο δημόσιο ή επειδή είναι καλό παιδί να τον προσλαμβάνει κάποιος σε μια δουλειά στον ιδιωτικό τομέα (και επομένως ενσημα για εμπερία)το αποκλείεις; Εσύ που φαίνεται να παρατηρείς την αδικία γύρω σου, αυτό δεν το έχεις δει; Είσαι σίγουρος ότι όλοι όσοι έχουν προϋπηρεσία ως ψυχολόγοι έχουν πραγματικά δει περιστατικά(το λέω γιατί ξέρω περιπτώσεις που έκαναν δουλειά διοικητικού);

Το ότι συνέκρινες τους πίνακες του ΑΣΕΠ (όπως και ο φίλος σου mistikos) με τους πίνακες της αστυνομίας είναι κάτι πολύ λογικό και καταλαβαίνω γιατί το έκανες. Το να προχωράς όμως στη δημοσιοποίηση του ονόματος μου (και άλλων) σε ένα forum όπου εσύ επικοινωνείς με nickname και πολύ περισσότερο σε ένα forum το οποίο ούτε παρακολουθώ ούτε θα ασχολιόμουν αν δεν συναντούσα το όνομα μου είναι το λιγότερο εξοργιστικό. Εξοργιστικό είναι επίσης το ότι το κάνεις, γνωρίζοντας εν μέρει ότι δεν θα έχεις αντίλογο για όλα αυτά που μου προσάπτεις.

Ηρεμησε. Τυχαιο παραδειγμα ηταν το ονομα σου που (ΑΝΑ-)ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ ο mistikos (ΚΑΙ ΞΑΝΑΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΠΗΥΞΗΣΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ)!

giovanna283 έγραψε:Καταλαβαίνω την αγωνία σου για δικαιοσύνη, αλλά πραγματικά βρήκες λάθος άνθρωπο να καταγγείλεις! Συμφωνώ με την ιδέα της αξιοκρατίας, αλλά δεν θα λυθεί το πρόβλημα ρουφιανεύοντας τους άλλους...

Λες ε? Δηλαδη θα λυθει αν κανω τουμπεκα και υπομονη στην αδικια (εναντιον μου κι οχι μονο)? Χρησιμοποιεις λαθος χαρακτηρισμο! Δεν ειναι ορθο το "ρουφιανος"! Ψαξε γι αλλη λεξη.
Αυτα θα ελεγες και σε καποιον ασθενη σου? ελεος!

giovanna283 έγραψε:Υ.Γ. Είναι εξοργιστικό και ταυτόχρονα αστείο (γνωρίζοντας τον εαυτό μου και τις θέσεις μου, που εσύ δεν τα γνωρίζεις) ξαφνικά με εμφανίζομαι από κάποιον άσχετο ως "εκλεκτό παιδί" της ΕΛ.ΑΣ!

Τελος, εσυ υποστηριζεις οτι μονο η ελας σου αναγνωρισε την προυπηρεσια. Ο ΑΣΕΠ γιατι οχι? Α! Ειπαμε ηταν ειδικο το χαρτι...

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες