55 Ειδικοί Επιστήμονες στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
jopro
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 1:55 pm

Δημοσίευσηαπό jopro » Τετ Μάιος 13, 2009 10:24 pm

εγώ δεν μπορώ να ανοίξω αυτό το αρχείο του ΑΣΕΠ για τον έλεγχο της νομιμότητας που έβαλε ο Waves1

Waves1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 10:15 am

Δημοσίευσηαπό Waves1 » Τετ Μάιος 13, 2009 10:35 pm

jopro έγραψε:εγώ δεν μπορώ να ανοίξω αυτό το αρχείο του ΑΣΕΠ για τον έλεγχο της νομιμότητας που έβαλε ο Waves1


Απο την ιστοσελιδα του ΑΣΕΠ, ειναι η ετησια εκθεση 2008:


http://www.asep.gr/asep/site/home/LC+Me ... L_2008.csp

επιλογη στο: "διαπιστωσεις - προτασεις".

jopro
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 1:55 pm

Δημοσίευσηαπό jopro » Πέμ Μάιος 14, 2009 12:48 pm

σήμερα είναι και η απεργία...κανείς δεν σηκώνει τα τηλ....
έχει κανείς κάτι νεότερο? έχει πάρει κανείς σαφή απάντηση στην ένστασή του? έχει ζητήσει κανείς να δει φάκελο διοριστέου?

Waves1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 10:15 am

Δημοσίευσηαπό Waves1 » Πέμ Μάιος 14, 2009 2:22 pm

jopro έγραψε:σήμερα είναι και η απεργία...κανείς δεν σηκώνει τα τηλ....
έχει κανείς κάτι νεότερο? έχει πάρει κανείς σαφή απάντηση στην ένστασή του? έχει ζητήσει κανείς να δει φάκελο διοριστέου?


Ειπαν οτι θα απαντησουν στις ενστασεις αλλα δεν λενε το ποτε. Νομικα, νομιζω εχουν περιθωριο τριμηνου... :lol:

jopro
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 1:55 pm

Δημοσίευσηαπό jopro » Πέμ Μάιος 14, 2009 2:35 pm

σοβαρά? τόσο μεγάλο περιθώριο??? από ποιο νόμο προκύπτει αυτό για να το βρω???
και αν κάποιος θέλει να δει το φάκελο κάποιου διοριστέου θα περιμένει 3 μήνες??

Waves1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 10:15 am

Δημοσίευσηαπό Waves1 » Πέμ Μάιος 14, 2009 2:48 pm

jopro έγραψε:σοβαρά? τόσο μεγάλο περιθώριο??? από ποιο νόμο προκύπτει αυτό για να το βρω???
και αν κάποιος θέλει να δει το φάκελο κάποιου διοριστέου θα περιμένει 3 μήνες??


Περισσοτερα δεν ξερω, ισως ενας νομικος να μπορει να μας πει ακριβεστερα τα πραγματα. Οσο για το φακελο, πρεπει να γινει αιτηση στο ΥΠΕΘΑ. Αυτο που δεν ξερω ειναι αν θα απαντησουν ποτε σε αυτη.

jopro
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 1:55 pm

Δημοσίευσηαπό jopro » Πέμ Μάιος 14, 2009 2:59 pm

ένας φίλος που είχε υποβάλει αίτηση, μαζί με ένστασή του ζητούσε να δει το φάκελο των δικαιολογητικών του διοριστέου...άρα κάτι θα πρέπει να του απαντήσουν

biliw
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 1:16 pm

Δημοσίευσηαπό biliw » Πέμ Μάιος 14, 2009 3:06 pm

ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΓΕΛΙΟΙ!!!
ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ,ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΑΝ ΟΙ "ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ"......
ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ
"ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑΜΕ ΜΕ ΤΑ "ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ" ΜΕΝ
ΚΑΙ ΤΟ "ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ ΒΥΣΜΑ"!!! ΔΕ.

Waves1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 10:15 am

Δημοσίευσηαπό Waves1 » Πέμ Μάιος 14, 2009 3:36 pm

ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ....ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΥΡΩΣΗΣ.

jopro
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 1:55 pm

Δημοσίευσηαπό jopro » Πέμ Μάιος 14, 2009 5:06 pm

Δεν ξέρω που και πως γίνεται η αίτηση ακύρωσης, αλλά δε νομίζω να θέλει κανείς να ξοδέψει χρήματα σε δικηγόρους και δικαστήρια για να ακυρώσει το διαγωνισμό που τελικά δεν θα ακυρωθεί κιόλας!!!
Κάτι άλλο πρέπει να γίνει...κάποιό άλλος είδος αίτησης ή προσφυγής δεν υπάρχει?

Peterv
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 904
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 03, 2006 9:39 pm

Δημοσίευσηαπό Peterv » Πέμ Μάιος 14, 2009 8:13 pm

Πάντως το τρωκτικό έβγαλε μεν πρώτο την είδηση, αλλά μας μπέρδεψε γιατί έγραψε ότι το 10ήμερο που είχε στην διάθεσή του το ΑΣΕΠ να κάνει έλεγχο νομιμότητας παρήλθε. Σύμφωνα με το σημερινό Έθνος αυτό δεν ισχύει. Απλά άργησε το ΥΕΘΑ να βγάλει τα τελικά.

Άρα, περιμένουμε να κάνει το ΑΣΕΠ τον έλεγχο του και βλέπουμε. Καλού-κακού όμως ας ρίχνουμε και καμιά ματιά στο www.et.gr στο Φύλλο Γ’ γιατί εκεί θα βγάλει το ΥΕΘΑ τους προσληπτέους μόλις παρέλθει το 10ήμερο ή μόλις επικυρώσει το ΑΣΕΠ, ό,τι γίνει νωρίτερα.

Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει ξεκάθαρο ζήτημα νομιμότητας που αφορά στη διεξαγωγή ομαδικών και όχι ατομικών συνεντεύξεων, καθότι η προκήρυξη (και η υπουργική απόφαση στην οποία βασίζεται) ρητά ορίζει ατομικές συνεντεύξεις. Αρκεί και μόνος αυτός ο λόγος για το ΑΣΕΠ για να ακυρώσει τους πίνακες, και να διατάξει την επανάληψη των συνεντεύξεων.

psixologos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2009 2:56 am

Δημοσίευσηαπό psixologos » Πέμ Μάιος 14, 2009 11:39 pm

αφού βρε παιδιά στην έκθεση (αντί πίνακα) τελικών αποτελεσμάτων αναφέρεται ως ΑΤΟΜΙΚΗ η συνέντευξη! Εφόσον το ασεπ δε θα παραλάβει τις ενστάσεις μας, άντε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες..
Μήπως μπορούν να οδηγήσουν σε ακύρωση οι προσφυγές μας στο Συνήγορο του Πολίτη;

Tesk
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Δεκ 12, 2008 9:22 am

Δημοσίευσηαπό Tesk » Παρ Μάιος 15, 2009 8:38 am

psixologos έγραψε:αφού βρε παιδιά στην έκθεση (αντί πίνακα) τελικών αποτελεσμάτων αναφέρεται ως ΑΤΟΜΙΚΗ η συνέντευξη! Εφόσον το ασεπ δε θα παραλάβει τις ενστάσεις μας, άντε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες..
Μήπως μπορούν να οδηγήσουν σε ακύρωση οι προσφυγές μας στο Συνήγορο του Πολίτη;


Ο Συνήγορος θα κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες, δηλαδή θα ζητήσει να του αποστείλουν τα σχετικά αποδεικτικά, αν δεν τα βρει επαρκή θα αλληλογραφήσει με τα αρμόδια υπουργεία (π.χ. Εσωτερικών που είναι υπεύθυνο για τις προσλήψεις και τις διαδικασίες κλπ), ΟΜΩΣ δεν μπορεί να ακυρώσει τίποτα.... Στο τέλος θα βγάλει ένα πόρισμα... που αν όλα είναι τόσο κραυγαλέα, πιθανόν να ζητάει από το φορέα, δηλαδή το ΥΠΕΘΑ να αναθεωρήσει... ίσως αυτό το πόρισμα να είναι ένα επιπλέον χαρτί σε περαιτέρω δικαστική διεκδίκηση που θα κάνει ο ενδιαφερόμενος....

jopro
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 1:55 pm

Δημοσίευσηαπό jopro » Παρ Μάιος 15, 2009 11:34 am

Παιδιά στις ενστάσεις τελικά παντούν εγγράφως.Από ότι έμαθα, χωρίς να έχω δει ακόμα την επιστολή, έχει έρθει επίσημη απάντηση σπίτι μου η οποία δικαιολογεί την απόρριψη της ένστασής μου.

Waves1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 10:15 am

Δημοσίευσηαπό Waves1 » Παρ Μάιος 15, 2009 12:19 pm

Μου απαντησαν εγγραφως στην ενσταση, λεγοντας παλι τα ιδια με αυτα που γραφουν στην ιστοσελιδα του Υπουργειου περι αμυνας, ασφαλειας και αλλες μπαρουφες. Οσο για την ομαδικη συνεντευξη μου λενε οτι:

'' Συμφωνα με τα οριζομενα στην προκηρυξη, η διαδικασια αξιολογησης των προσοντων των υποψηφιων τηρειται κατα την κριση της επιτροπης ειτε ενιαιως ειτε κατα σταδια κατα τα οποια γινεται διαδοχικη εκτιμηση των υποψηφιων. Στη συγκεκριμενη περιπτωση η επιτροπη επιλογης προεβη κατα την διακριτικη της ευχερεια ενιαιως σε ομαδικες κλησεις υποψηφιων (απο τριων εως πεντε ατομων) στο πλαισιο των οποιων εκανε ατομικες ερωτησεις επι εκαστου γνωστικου αντικειμενου των υποψηφιων. Η επιτροπη στο πλαισιο της ατομικης παρουσιασης του καθε υποψηφιου και της θεσης σε αυτον ατομικων ερωτησεων διαπιστωσε την καταλληλολητα των υποψηφιων σε σχεση με τους συνυποψηφιους τους...''

Μιλανε για ατομικες ερωτησεις σε ομαδικη συνεντευξη. Που το λεει αυτο στην προκηρυξη?
Αιτηση ακυρωσης βουρρρρρ!!!! Συμβουλιο επικρατειας ...


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες